
Україна
Донецький окружний адміністративний суд
Р І Ш Е Н Н Я
І М Е Н Е М У К Р А Ї Н И
26 червня 2019 р. Справа№200/5392/19-а
приміщення суду за адресою: 84122, м.Слов`янськ, вул. Добровольського, 1
Донецький окружний адміністративний суд у складі головуючого судді Кошкош О.О., при секретарі Мурашко Д.О., за участю позивача ОСОБА_1 , представника відповідача Яковлєвої А.С., розглянувши у відкритому судовому засіданні адміністративну справу за позовом ОСОБА_2 до Головного управління ДФС у Донецькій області про визнання дій протиправними, зобов`язання вчинити певні дії,-
ВСТАНОВИВ:
17 квітня 2019 року позивач, ОСОБА_2 ІНФОРМАЦІЯ_1 (ідентифікаційний код НОМЕР_1 , АДРЕСА_1 ), звернувся до Донецького окружного адміністративного суду Донецької області з позовною завою до Головного управління ДФС у Донецькій області (ідентифікаційний код 39406028, 87526, Донецька область, м.Маріуполь, вул.130-ї Таганрозької дивізії, 114) про скасування вимоги про сплату боргу (недоїмки) від 07.02.2019 № Ф-83472-42, від 13.03.2019 № Ф-83472-42. Позов вмотивовано тим, що єдиний соціальний внесок сплачено у повному обсязі. Складання вимог є протиправним.
8 травня 2019 року відкрито провадження у справі та призначено розгляд справи в порядку спрощеного провадження на 15 травня 2019 року.
15 травня 2019 року ухвалою суду відкладено розгляд справи на 3 червня 2019 року.
29 травня 2019 року до суду надійшла заява про збільшення позовних вимог, в якій зазначено, що під час судового розгляду справи позивачу надійшла ще одна вимога про сплату боргу (недоїмки) з єдиного внеску, яка сформована станом на 31 березня 2019 року. Вважає, що вимога від 05.04.2019 №Ф-83472-42 підлягає скасуванню з підстав, визначених в позовній заяві. (а.с.37-39)
Позивачем додатково сплачено судовий збір у розмірі 768,40 грн. (платіжне доручення від 10.05.2019 №41).
3 червня 2019 року відповідачем надано відзив, в якому зазначено, що за період провадження незалежної професійної діяльності (з 06.10.2017) ОСОБА_2 нараховано єдиний внесок, який підлягає сплаті незалежно від фінансового стану платника.
3 червня 2019 року ухвалою суду відкладено розгляд справи до 6 червня 2019 року.
5 червня 2019 року відповідачем надано відзив, в якому зазначено, що позивач з 06.10.2017 зареєстрований за ознакою незалежної професійної діяльності (адвокат). За період провадження незалежної професійної діяльності позивач нараховувався єдиний внесок, у зв`язку з чим виникла заборгованість. Вважає, що вимоги про сплату боргу є правомірними, у зв`язку з чим просив відмовити у задоволені позовних вимог.
6 червня 2019 року позивачем надана відповідь на відзив, в якій зазначено, що позивач має статус фізичної особи-підприємця з ознакою провадження професійної адвокатської діяльності лише з 16.01.2018. Заборгованість зі сплати єдиного внеску відсутня. Просив задовольнити позовні вимоги у повному обсязі.
6 червня 2019 року та 25 червня 2019 року ухвалами суду відкладено розгляд справи до 25 червня 2019 року та до 26 червня 2019 року відповідно.
У судовому засіданні позивач, позовні вимоги підтримав просив задовольнити їх у повному обсязі, представник відповідача заперечував проти задоволення позовних вимог.
Заслухавши представників сторін, всебічно і повно з`ясувавши фактичні обставини, на яких ґрунтується позов, оцінивши докази, які мають юридичне значення для розгляду справи і вирішення спору по суті, суд встановив наступне.
ОСОБА_2 , ІНФОРМАЦІЯ_1 (ідентифікаційний код НОМЕР_1 ) зареєстрована в якості фізичної особи-підприємця 26.02.2015, основним видом діяльності є: «Роздрібна торгівля деталями та приладдям для автотранспортних засобів, Роздрібна торгівля в неспеціалізованих магазинах переважно продуктами харчування, напоями та тютюновими виробами (основний)», є платником єдиного внеску.
27 лютого 2015 року ОСОБА_2 взято на облік до Бахмутської ОДПІ ГУ ДФС у Донецькій області.
28 лютого 2017 року ОСОБА_2 отримано свідоцтво про право на заняття адвокатською діяльністю серії ДН №4790.
16 січня 2018 року фізичній особі-підприємцю, адвокату Деменковій Є.С. видана довідка про взяття на облік платника податків, відомості щодо якого не підлягають включенню до Єдиного державного реєстру (як фізичній особі, яка здійснює незалежну професійну діяльність) (а.с.77).
15 січня 2018 року ОСОБА_2 до Бахмутської ОДПІ ГУ ДФС у Донецькій області подано звіт про суми нарахованого доходу застрахованих осіб та суми нарахованого єдиного внеску за 2017 рік. Визначена сума нарахованого єдиного внеску – 8448,00 грн. (щоквартально по 2112,00 грн.) (а.с.79-80). При цьому, у звіті визначена особливість – «Нарахування єдиного внеску на загальнообов`язкове державне соціальне страхування фізичними особами-підприємцями, які обрали спрощену систему оподаткування».
8 січня 2019 року ОСОБА_2 до Бахмутської ОДПІ ГУ ДФС у Донецькій області подано звіт про суми нарахованого доходу застрахованих осіб та суми нарахованого єдиного внеску за 2018 рік. Визначена сума нарахованого єдиного внеску – 9828,72 грн. (щоквартально по 2457,18 грн.) (а.с.26-28). Визначено код основного виду економічної діяльності – 47.11 Роздрібна торгівля в неспеціалізованих магазинах переважно продуктами харчування, напоями та тютюновими виробами .
Головним управлінням ДФС у Донецькій області сформовані вимоги про сплату боргу (недоїмки), а саме:
7 лютого 2019 року №Ф-83472-42, в якій зазначено, що станом на 31 січня 2019 року заборгованість зі сплати єдиного внеску складає 11022,66 грн. (а.с.11);
13 березня 2019 року №Ф-83472-42, в якій зазначено, що станом на 28 лютого 2019 року заборгованість зі сплати єдиного внеску складає 10104,60 грн. (а.с.10);
5 квітня 2019 року №Ф-83472-42, в якій зазначено, що станом на 31 березня 2019 року заборгованість зі сплати єдиного внеску складає 9186,54 грн. (а.с.40).
З розрахунку вимоги вбачається, що позивачу нараховано єдиний внесок як фізичній особі-підприємцю, у т.ч. який обрав спрощену систему оподаткування та особі яка проводять незалежну професійну діяльність.
В Індивідуальній картці платника податків визначені суми єдиного внеску ФОП, в т.ч. які перебувають на прощеній системі, а саме: по терміну сплати 19.01.2018 на суму 2112,00 грн., 19.04.2018 – 2457,18 грн., 02.05.2018 – 2112,00 грн., 19.07.2018 – 2457,18 грн., 19.10.2018 – 2457,18 грн., 21.01.2019 – 2457,18 грн., 19.04.2019 – 2754,18 грн.
та суми єдиного внеску ФОП, в т.ч. при здійсненні незалежної професійної діяльності, а саме по терміну спати 19.04.2018 на суму 2457,18 грн., 19.07.2018 – 2457,18 грн., 19.10.2018 – 2457,18 грн., 21.01.2019 – 2457,18 грн.
Представник відповідача у судовому засіданні зазначив, що в інтегрованій картці контролюючим органом у період з 19.04.2018 по 21.02.2019 довизначені суми єдиного внеску як самозайнятій особі (адвокату) за 2018 рік, які ОСОБА_2 не сплачені. Суми нарахованого та визначеного позивачем у звітах єдиного внеску за 2018 рік сплачені у повному обсязі, що не є спірною обставиною у справі.
Відповідно до п.2 ч.1 ст.1 Закону України «Про збір та облік єдиного внеску на загальнообов`язкове соціальне страхування» (далі Закон №2464), єдиний внесок на загальнообов`язкове державне соціальне страхування (далі - єдиний внесок) - консолідований страховий внесок, збір якого здійснюється до системи загальнообов`язкового державного соціального страхування в обов`язковому порядку та на регулярній основі з метою забезпечення захисту у випадках, передбачених законодавством, прав застрахованих осіб на отримання страхових виплат (послуг) за діючими видами загальнообов`язкового державного соціального страхування.
Пунктом 10 частини 1 статті 1 Закону №2464 визначено, що страхувальники - роботодавці та інші особи, які відповідно до цього Закону зобов`язані сплачувати єдиний внесок.
Відповідно до п.4, 5 ч.1 ст.4 Закону №2464, платниками єдиного внеску є:
фізичні особи - підприємці, в тому числі ті, які обрали спрощену систему оподаткування;
особи, які провадять незалежну професійну діяльність, а саме наукову, літературну, артистичну, художню, освітню або викладацьку, а також медичну, юридичну практику, в тому числі адвокатську, нотаріальну діяльність, або особи, які провадять релігійну (місіонерську) діяльність, іншу подібну діяльність та отримують дохід від цієї діяльності.
Згідно п.1 ч.2 ст.6 Закону №2464, платник єдиного внеску зобов`язаний своєчасно та в повному обсязі нараховувати, обчислювати і сплачувати єдиний внесок.
Відповідно до п.3 ч.1 ст.7 Закону №2464, єдиний внесок нараховується для платників, зазначених у пункті 4 частини першої статті 4 цього Закону, які обрали спрощену систему оподаткування, - на суми, що визначаються такими платниками самостійно для себе, але не більше максимальної величини бази нарахування єдиного внеску, встановленої цим Законом. При цьому сума єдиного внеску не може бути меншою за розмір мінімального страхового внеску.
Абзацом 3 частини 8 статті 9 Закону №2464 передбачено, що платники єдиного внеску, зазначені у пункті 4 частини першої статті 4 цього Закону, зобов`язані сплачувати єдиний внесок, нарахований за календарний рік, до 10 лютого наступного року, крім фізичних осіб - підприємців, які обрали спрощену систему оподаткування, які сплачують єдиний внесок, нарахований за календарний квартал, до 20 числа місяця, що настає за кварталом, за який сплачується єдиний внесок.
Судом встановлено, що позивачем, як фізичною особою-підприємцем, яка перебуває на спрощеній системі оподаткування (основний вид діяльності - Роздрібна торгівля деталями та приладдям для автотранспортних засобів), сплачено єдиний внесок, визначений у звіті за 2018 рік, у повному обсязі.
Щодо нарахування контролюючим органом єдиного внеску позивачу як фізичній особі, яка займається незалежною професійною діяльністю, суд зазначає наступне.
Відповідно до п.п.14.1.226 п.14.1 ст.14 Податкового кодексу України, самозайнята особа - платник податку, який є фізичною особою-підприємцем або провадить незалежну професійну діяльність за умови, що така особа не є працівником в межах такої підприємницької чи незалежної професійної діяльності.
Незалежна професійна діяльність - участь фізичної особи у науковій, літературній, артистичній, художній, освітній або викладацькій діяльності, діяльність лікарів, приватних нотаріусів, приватних виконавців, адвокатів, арбітражних керуючих (розпорядників майна, керуючих санацією, ліквідаторів), аудиторів, бухгалтерів, оцінщиків, інженерів чи архітекторів, особи, зайнятої релігійною (місіонерською) діяльністю, іншою подібною діяльністю за умови, що така особа не є працівником або фізичною особою - підприємцем та використовує найману працю не більш як чотирьох фізичних осіб.
Пунктом 2 частини 1 статті 1 Закону України "Про адвокатуру та адвокатську діяльність" визначено, що адвокатська діяльність - незалежна професійна діяльність адвоката щодо здійснення захисту, представництва та надання інших видів правової допомоги клієнту.
Згідно пунктів 178.1, 178.2 статті 178 ПК України, особи, які мають намір здійснювати незалежну професійну діяльність, зобов`язані стати на облік у контролюючих органах за місцем свого постійного проживання як самозайняті особи та отримати довідку про взяття на облік згідно із статтею 65 цього Кодексу. Доходи громадян, отримані протягом календарного року від провадження незалежної професійної діяльності, оподатковуються за ставкою, визначеною пунктом167.1 статті 167 цього Кодексу.
Відповідно до пункту 65.1 статті 65 ПК України, взяття на облік фізичних осіб - підприємців у контролюючих органах здійснюється за податковою адресою на підставі відомостей з Єдиного державного реєстру юридичних осіб, фізичних осіб - підприємців та громадських формувань, наданих державним реєстратором згідно із Законом України "Про державну реєстрацію юридичних осіб, фізичних осіб - підприємців та громадських формувань".
Згідно пункту 65.2 статті 65 ПК України, облік самозайнятих осіб здійснюється шляхом внесення до Державного реєстру фізичних осіб - платників податків записів про державну реєстрацію або припинення підприємницької діяльності, незалежної професійної діяльності, перереєстрацію, постановку на облік, зняття з обліку, внесення змін стосовно самозайнятої особи, а також вчинення інших дій, які передбачені Порядком обліку платників податків, зборів.
Пунктом 3 розділу III Порядку формування та подання страхувальниками звіту щодо сум нарахованого єдиного внеску на загальнообов`язкове державне соціальне страхування, затвердженого наказом Міністерства фінансів України № 435 від 14.04.2015 року(далі - Порядок № 435) визначено, що особи, які провадять незалежну професійну діяльність, формують та подають самі за себе до органів доходів і зборів Звіт один раз на рік до 01 травня року, що настає за звітним періодом. Звітним періодом для них є календарний рік.
Пунктом 16 розділу IV Порядку №435 передбачено, що фізичні особи - підприємці, які мають ознаку незалежної професійної діяльності, формують та подають до органів доходів і зборів окремі Звіти.
Базою нарахування єдиного внеску для осіб, які провадять незалежну професійну діяльність, є сума доходу (прибутку), отриманого від їх діяльності, що підлягає обкладенню податком на доходи фізичних осіб. При цьому, сума єдиного внеску не може бути меншою за розмір мінімального страхового внеску на місяць (абзац перший п. 2 частини першої ст. 7 Закону № 2464).
Частиною 8 статті 9 Закону №2464 передбачено, що платники єдиного внеску, зокрема, фізичні особи - підприємці, в тому числі ті, які обрали спрощену систему оподаткування; особи, які провадять незалежну професійну діяльність, а саме юридичну практику, в тому числі адвокатську діяльність, зобов`язані сплачувати єдиний внесок, нарахований за календарний квартал, до 20 числа місяця, що настає за кварталом, за який сплачується єдиний внесок.
Отже, згідно ч.8 ст. 9 Закону №2464 платником єдиного внеску є як фізична особа - підприємець, яка обрала спрощену систему оподаткування, так і особа, яка проводить незалежну професійну діяльність, в тому числі адвокатську.
Однак, відповідно до пп. 65.4.4 п.65.4 ст.65 ПК України, контролюючий орган відмовляє в розгляді документів, поданих для взяття на облік особи, яка здійснює незалежну професійну діяльність, у разі коли фізична особа вже взята на облік як самозайнята особа.
Таким чином, податковим законодавством виключена можливість подвійного взяття на облік особи, яка здійснює незалежну професійну діяльність, у разі коли фізична особа вже взята на облік як самозайнята особа.
Суд зазначає, що нарахування двічі на квартал мінімального розміру єдиного внеску, без врахування отриманого доходу, одній фізичній особі, як підприємцю та адвокату, свідчить про подвійне оподаткування, що суперечить принципам податкового законодавства.
Крім того, донарахування єдиного внеску ОСОБА_2 здійснено контролюючим органом за 2018 рік до настання строку, який передбачено для подання Звіту особою, що провадить незалежну професійну діяльність, тобто без врахування сум доходу за 2018 рік, отриманого позивачем за результатом здійснення адвокатської діяльності.
Відповідно до статті 19 Конституції України органи державної влади та органи місцевого самоврядування, їх посадові особи зобов`язані діяти лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України.
Відповідно до частини 2 статті 2 Кодексу адміністративного судочинства України, у справах щодо оскарження рішень, дій чи бездіяльності суб`єктів владних повноважень адміністративні суди перевіряють, чи прийняті (вчинені) вони: 1) на підставі, у межах повноважень та у спосіб, що визначені Конституцією та законами України; 2) з використанням повноваження з метою, з якою це повноваження надано; 3) обґрунтовано, тобто з урахуванням усіх обставин, що мають значення для прийняття рішення (вчинення дії); 4) безсторонньо (неупереджено); 5) добросовісно; 6) розсудливо; 7) з дотриманням принципу рівності перед законом, запобігаючи всім формам дискримінації; 8) пропорційно, зокрема з дотриманням необхідного балансу між будь-якими несприятливими наслідками для прав, свобод та інтересів особи і цілями, на досягнення яких спрямоване це рішення (дія); 9) з урахуванням права особи на участь у процесі прийняття рішення; 10) своєчасно, тобто протягом розумного строку.
Відповідно до частини першої статті 77 Кодексу адміністративного судочинства України кожна сторона повинна довести ті обставини, на яких ґрунтуються її вимоги та заперечення, крім випадків, встановлених статтею 78 цього Кодексу.
Під час розгляду справи, відповідачем не було надано належних доказів на підтвердження своєї правової позиції, а відтак, суд дійшов висновку, що Головне управління у Донецькій області, приймаючи оскаржувані вимоги, діяло не на підставі, не у межах повноважень та не у спосіб, що передбачені законодавством України. Відтак, вимоги про сплату боргу (недоїмки) зі сплати єдиного внеску підлягають скасуванню, а позовні вимоги задоволеню у повному обсязі.
Згідно з частиною 1 статті 139 Кодексу адміністративного судочинства України, при задоволенні позову сторони, яка не є суб`єктом владних повноважень, всі судові витрати, які підлягають відшкодуванню або оплаті відповідно до положень цього Кодексу, стягуються за рахунок бюджетних асигнувань суб`єкта владних повноважень, що виступав відповідачем у справі, або якщо відповідачем у справі виступала його посадова чи службова особа.
Судовий збір, що належав сплаті за подання позовної заяви майнового характеру при загальній сумі позову 30313,80 грн. складає – 768,40 грн., при цьому, позивачем сплачено судовий збір у розмірі 1536,80 грн. (платіжне доручення від 12.04.2019 №0.0.1323157828.1) та 768,40 грн. (платіжне доручення від 10.05.2019 №41), отже, за рахунок бюджетних асигнувань суб`єкта владних повноважень підлягає стягненню судовий збір у розмірі 768,40 грн.
Керуючись ст. ст. 2, 7-11, 17-20, 69-72, 86, 94, 122-124, 126-128, 130, 133-135, 138-140, 143, 150- 154, 158-163, 167, 185, 186, 254 Кодексу адміністративного судочинства України, суд, -
УХВАЛИВ:
Позов ОСОБА_2 до Головного управління ДФС у Донецькій області про визнання дій протиправними, зобов`язання вчинити певні дії задовольнити.
Скасувати вимогу Головного управління ДФС у Донецькій області про сплату боргу (недоїмки) від 7 лютого 2019 року №Ф-83472-42.
Скасувати вимогу Головного управління ДФС у Донецькій області про сплату боргу (недоїмки) 13 березня 2019 року №Ф-83472-42.
Скасувати вимогу Головного управління ДФС у Донецькій області про сплату боргу (недоїмки) 5 квітня 2019 року №Ф-83472-42.
Стягнути з бюджетних асигнувань Головного управління ДФС у Донецькій області (ідентифікаційний код 13486010, 84122, Донецька обл., місто Слов`янськ, площа Соборна, будинок 3) на користь ОСОБА_2 ІНФОРМАЦІЯ_1 (ідентифікаційний код НОМЕР_1 , АДРЕСА_1 ) витрати зі сплати судового збору у сумі 768 (сімсот шістдесят вісім) грн. 40 коп.
Вступна та резолютивна частини рішення оголошені у судовому засіданні. Повний текст рішення суду буде складено 27 червня 2019 року.
Рішення суду набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги всіма учасниками справи, якщо апеляційну скаргу не було подано.
Рішення може бути оскаржено протягом тридцяти днів з дня складення повного судового рішення шляхом подання апеляційної скарги безпосередньо до Першого апеляційного адміністративного суду, з урахуванням підпункту 15.5 пункту 15 частини 1 розділу VII Перехідні положення КАС України.
Якщо в судовому засіданні було оголошено лише вступну та резолютивну частини рішення суду, або розгляду справи в порядку письмового провадження, зазначений строк обчислюється з дня складення повного судового рішення.
Рішення набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги всіма учасниками справи, якщо апеляційну скаргу не було подано. У разі подання апеляційної скарги рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після повернення апеляційної скарги, відмови у відкритті чи закриття апеляційного провадження або прийняття постанови судом апеляційної інстанції за наслідками апеляційного перегляду.
Суддя О.О. Кошкош