Постанова № 8269665, 15.03.2010, Добропільський міськрайонний суд Донецької області

Дата ухвалення
15.03.2010
Номер справи
2-а-17/0514/2010
Номер документу
8269665
Форма судочинства
Адміністративне
Компанії, зазначені в тексті судового документа
Державний герб України

№ 2-а-17/0514/10р.

ПОСТАНОВА

ІМЕНЕМ УКРАЇНИ

12 січня 2010 року м.Добропілля

Добропільський міськрайонний суд Донецької області у складі:

головуючого - судді Мавроді Р.Ф.

при секретарі Ганжа Т.А.

за участю

позивача ОСОБА_1

представника відповідача ОСОБА_2

розглянувши у відкритому судовому засіданні в залі суду м.Добропілля адміністративну справу за позовною заявою ОСОБА_1 до Управління праці та соціального захисту населення Добропільської міської Ради про стягнення недоотриманих сум на оздоровлення ,

В С Т А Н О В И В :

26 листопада 2009 року ОСОБА_1 звернувся до Добропільського міськрайонного суду з позовом до Управлiння працi та соцiального захисту населення Добропільської міської Ради (Далі УПСЗН) про стягнення заборгованості з виплати допомоги на оздоровлення за період 2008-2009 роки включно.

У судовому засiданнi позивач уточнив позовні вимоги і в обґрунтування своїх вимог зазначив, що він є учасником ліквідації наслідків аварії на Чорнобильській АЕС, визнаний iнвалiдом 3 групи 1 категорії, та перебуває на облiку в Добропiльському УПСЗН з 2008 року.

Вiдповiдно до Закону України "Про статус i соцiальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи», він має право на отримання щорiчної допомоги на оздоровлення за 2008-2009 роки у розмірах: в 2008 році - п’яті мінімальних заробітних плат, в 2009 році - чотирьох мінімальних заробітних плат.

Фактично вiдповiдач - Добропiльське УПСЗН виплачувало йому допомогу на оздоровлення в розмірі, значно меншому, чим передбачено діючим законодавством.

Він звертався до УПСЗН з заявою провести перерахунок щорiчних виплат вiдповiдно до вищевказаного Закону, але його звернення були вiдхилені.

Позивач вважає вiдмову у виплаті недонарахованих сум на оздоровлення безпідставною, як порушуючи його права і просить суд на пiдставi ст. 48 Закону, з урахуванням мiнiмальної заробiтньої плати, яка склалась за вiдповiдний перiод, стягнути з Добропiльського УПСЗН на його користь недонараховані виплати з допомоги на оздоровлення за період з 2008-2009 роки включно.

Представник вiдповiдача – юрист-спеціаліст 1 категорії Добропільського управління праці та соціального захисту населення Добропільської міської ради ОСОБА_2, діюча на підставі доручення, позов не визнала, і в обґрунтування своїх заперечень пояснила, що позивачу нараховані та він отримав компенсацiйнi виплати на оздоровлення протягом 2008-2009 років у розмiрах, що передбачено Постановою Кабiнету Мiнiстрiв України № 562 вiд 12 липня 2005 р. Як розпорядник коштів нижчого рівня, Добропільським УПСЗН зазначені виплати провадяться у відповідності до постанов та роз’яснень, які надходять з Головного управління праці та соціального захисту населення Донецької області та у відповідності з Порядком використання коштів державного бюджету для виконання програм, пов’язаних із захистом громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи.

Просила суд у задоволенні адміністративного позову ОСОБА_1 про стягнення сум на оздоровлення відмовити.

Заслухавши пояснення сторiн, вивчивши матерiали справи, перевiривши доводи позивача, та заперечення представника вiдповiдача, суд вважає, що позов підлягає повному задоволенню з наступних підстав.

Розглядаючи адміністративну справу по сутi, суд приходить до висновку про те, що спір, як правовiдносини, які виникли мiж позивачем та вiдповiдачем слiд розглядати iз застосуванням Конституцiї України, Закону України "Про статус i соцiальний захист громадян, якi постраждали внаслiдок Чорнобильської катастрофи", Законiв України "Про мiнiмальну заробiтну плату", Законiв України "Про державний бюджет України " на 2008-2009р., а також Постанов Кабiнету Мiнiстрiв України, якi не суперечать вимогам Основного Закону, та перелiчених Законiв.

В судовому засiданнi встановлено, що позивач перебуває на облiку в Добропiльському УПСЗН, як учасник ліквідації наслідків аварії на ЧАЄС ( 2А категорії) з 01.07.2008 року. Згідно довідки МСЕК серії ДОН-07 від 02.03.2009 року №078809 позивачу встановлена 3 група інвалідності та видано нове посвідчення 1А категорії від 04.03.2009 року №144204.

Вiдповiдно до ст.48 Закону України "Про статус i соцiальний захист громадян, які постраждали внаслiдок Чорнобильської катастрофи" позивач як учасник ліквідації наслідків аварії на ЧАЕС 2 категорії у 2008 році та iнвалiд 3 групи 1 категорії у 2009 році і має право на отримання щорiчної допомоги на оздоровлення у розмірі п’яти та чотирьох мiнiмальних заробiтних плат, відповідно.

До матерiалiв справи долучено відповідь Добропiльського УПСЗН, згiдно якої позивачу у 2008 році, у відповідності з Постановою Кабінету Міністрів України № 562 від 12 липня 2005 року нараховано та сплачено щорічну допомогу на оздоровлення в сумі 100,00 грн.. як учаснику ліквідації наслідків аварії на ЧАЕС 2 категорії , в 2009 році у сумі 90 грн. 00 коп. як інваліду 3 групи 1 категорії, на підставі Постанови Кабінету Міністрів № 562 від 12 липня 2005 року.

Суд вважає, що розмiр щорiчних виплат, якi провадились вiдповiдачем Добропільським УПСЗН на користь позивача, не вiдповiдають вимогам дiючої норми ст.48 Закону "Про статус i соцiальний захист громадян, які постраждали внасдiлок Чорнобильської катастрофи", а також Законам України щодо змiни розмiру мiнiмальної заробiтної плати , при щорiчному затверджені нового державного бюджету за 2008-2009 роки.

Статтею 19 ч.2 Конституцiї України передбачено, що органи державної влади та органи мiсцевого самоврядування, їх посадовi особи зобов'язанi дiяти лише на пiдставi та в межах повноважень та у спосiб, що передбаченi Конституцiєю та законами України.

Законами України "Про державний бюджет України" на 2008-2009 рр. мiнiмальна заробiтна плата вiдповiдно складала суму у 2008 році на час отримання виплати, тобто 15.12.2008 року 605 грн., в 2009 році на час отримання виплати, тобто 11.06.2009 року – 625 грн.

Виходячi з загальних засад прiоритетностi законiв над урядовими нормативними актами суд вважає, що при вирiшеннi даного спору слiд застосовувати правила ст.48 Закону України "Про статус i соцiальний захист громадян, які постраждали внасдiлок Чорнобильської катастрофи", вiдповiдно до яких розмiри допомоги на оздоровлення за 2008-2009 роки, що пiдлягають стягненню з Добропiльського УПСЗН на користь ОСОБА_1 (з урахуванням нарахованого та сплаченого розміру компенсації на оздоровлення) складають:

2008 р.- (605,00 х 5) – 100,00 = 2925,00 грн. –ліквідатор наслідків аварії 2 категорія ;

2009 р.- (625,00 х 4) -90.00= 2410,00грн.. - 1 категорія 3 група інвалідності;

всього: 5335,00 коп.

Суд не може погодитись з запереченнями представника відповідача виходячи з наступного.

ОСОБА_1 знаходиться на обліку в Управлінні праці та соціального захисту населення Добропільської міської Ради, як учасник ліквідації наслідків аварії на Чорнобильській АЕС (1 категорії) та отримує компенсаційні виплати згідно Закону України „Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи”.

Згідно ст. 48 Закону України „Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи” від 28.02.1991р. № 796-ХІІ щорічна допомога учасникам ліквідації 2 категорії виплачується в розмірі п’яти мінімальних заробітних плат, інвалідам 3 групи 1 категорії - виплачується у розмірі чотирьох мінімальних заробітних плат.

При цьому, розмір мінімальної заробітної плати визначається на момент виплати (абзац 7 частини 4 статті 48 Закону № 796-ХІІ).

Законами України "Про Державний бюджет України» за 2008-2009 роки, а також в Законах України «Про зміни до державного бюджету» за вказані роки не вбачається будь-яких обмежень щодо можливості застосування розміру мінімальної заробітної плати з метою реалізації норми статті 48 Закону № 796-XII, а навпаки, статтею 2 Закону № 372-IV передбачено обов'язок Кабінету Міністрів України здійснювати застосування цих норм.

Суд також керується тим, що встановлений ще в 1996 році постановою КМУ № 836 розмір щорічної допомоги на оздоровлення протягом тривалих років,(до 2005 року) не змінювався і не відповідає розміру, встановленому іншими законами України.

Оскільки ні Верховна Рада України, ні Кабінет Міністрів України в наступному будь-яких рішень із цих питань не приймали, то виходячи із загальних засад пріоритетності законів над підзаконними нормативними актами при вирішенні даного спору, застосуванню підлягає саме стаття 48 Закону № 796-ХІІ та стаття 2 Закону № 372-IV, а не Постанова КМУ №836 та Постанова КМУ № 562 від 12 липня 2005 року.

Оскільки сторони звільнені від сплати судового збору, судові витрати по справі у відповідності з ч.5 ст. 94 КАС України відносяться за рахунок держави.

На підставі ст.19 Конституції України, на підставі ст.48 Закону України "Про статус та соцiальний захист громадян, якi постраждали внаслiдок Чорнобильської катастрофи", ст.2 Закону України "Про мiнiмальну заробiтну плату", Законів України «Про Державний бюджет України» на 2008,2009 рр., та керуючись ст.ст. 11, 86, 94, 99, 100, 159, 161, 163 КАС України, суд,

П О С Т А Н О В И В :

Адміністративний позов ОСОБА_1 до Управління праці та соціального захисту населення Добропільської міської Ради про стягнення недоотриманих сум на оздоровлення задовольнити повністю.

Стягнути з Управлiння працi та соцiального захисту населення Добропільської міської Ради (розрахунковий рахунок 35217042001528 банк ГУДКУ в Донецькій області МФО 834016 ЄДРПОУ 25954002) за рахунок державного бюджету на користь ОСОБА_1 заборгованість з виплати допомоги на оздоровлення за 2008-2009 роки в сумі 5335 (п’ять тисяч триста тридцять п’ять ) гривень 00 коп.

На постанову може бути подана апеляційна скарга в Донецький Апеляційний Адміністративний суд через Добропільський міськрайонний суд протягом 20 днів після подання заяви про апеляційне оскарження, яка може бути подана протягом 10 днів з дня складення постанови в повному обсязі.

Надруковано власноручно в нарадчій кімнаті в одному примiрнику.

Головуючий: суддя Р.Ф. Мавроді