
Справа № 466/10333/18
РІШЕННЯ
іменем України
«22» травня 2019 року Шевченківський районний суд м. Львова
в складі : головуючого – судді Кавацюка В.І.
при секретарі Климко С.В.
учасники справи: позивач Головне управління Пенсійного
фонду України у Львівській області
відповідач Головне територіальне управління
юстиції у Львівській області
розглянувши у відкритому судовому засіданні в залі суду в м. Львові
справу за адміністративним позовом Головного управління Пенсійного фонду України у Львівській області до Головного територіального управління юстиції у Львівській області про визнання протиправними дій державного виконавця та скасування постанови про стягнення виконавчого збору,
у с т а н о в и в :
28 грудня 2018 року Головне управління Пенсійного фонду України у Львівській області (далі – ГУ ПФУ у Львівській області, позивач) звернулось в суд із адміністративним позовом до Головного територіального управління юстиції у Львівській області (далі - ГТУЮ у Львівській області, відповідач) про визнання протиправними дій державного виконавця та скасування постанови про стягнення виконавчого збору.
В обгрунтування своїх вимог позивач зазначив, що ГУПФ України м.Львова від 17.12.2018 року одержано постанову головного державного виконавця 12.12.2018 року ВП № 57896867 про стягнення виконавчого збору з примусового виконання виконавчого листа №466/1582/17, виданого 09.10.2018 року Шевченківським районним судом м. Львова про зобов`язання Головного управління Пенсійного фонду України у Львівській області провести призначити судді у відставці ОСОБА_1 , починаючи з 23.09.2016, щомісячне довічне грошове утримання у розмірі 90% від суми його суддівської винагороди на посаду судді апеляційного суду Львівської області, розмір якої згідно довідки апеляційного суду Львівської області становить 29 610 грн. без обмеження граничного розміру щомісячного довічного грошового утримання та здійснити перерахунок довічного грошового утримання з моменту призначення щомісячного грошового утримання з розміру 80% до 90 %.
Відділом з питань призначення та перерахунків пенсій № 10 управління застосування пенсійного законодавства головного управління Пенсійного фонду України у Львівській області, призначено судді у відставці ОСОБА_1 , починаючи з 23.09.2016 року, щомісячне довічне грошове утримання у розмірі 90% від суми його суддівської винагороди на посаду судді апеляційного суду Львівської області, розмір якої згідно довідки апеляційного суду Львівської області становить 29 610 грн. без обмеження граничного розміру щомісячного довічного грошового утримання та здійснено перерахунок довічного грошового утримання з моменту призначення щомісячного грошового утримання з розміру 80% до 90 %.
Рішення про перерахунок пенсії прийнято позивачем 02.07.2018 року.
Отже, перерахунок пенсії ОСОБА_1 здійснено в добровільному порядку, ще до винесення постанови про відкриття виконавчого провадження від 12.12.2018 року.
Статтею 19 Конституції України встановлено, що органи державної влади (а позивач є органом державної влади) та органи місцевого самоврядування, їх посадові особи зобов`язані діяти лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України.
Таким чином, позивач, здійснив всі можливі дії визначені чинними нормативно-правовими актами, якими встановлені повноваження та компетенція для належного та повного виконання рішення суду.
Отже, затвердивши розпорядження від 04.09.2018 р. позивач фактично і в повному обсязі виконав рішення суду.
Натомість, не дослідивши правову природу спірних правовідносин (зокрема, наведені вище, порядок здійснення перерахунку та виплати пенсій) та неможливість діяти боржнику в інший спосіб, ніж визначений Конституцією та Законами України, державний виконавець формально підійшов до виконання своїх обов`язків.
Відповідно до ч. 9 ст. 27 Закону-1404 виконавчий збір не стягується у разі закінчення виконавчого провадження на підставі п. 9 ч. 1 ст. 39 Закону-1404, якщо рішення було виконано до винесення постанови про відкриття виконавчого провадження.
Крім того, відповідно до ч. 5 ст. 27 Закону - 1404 виконавчий збір не стягується за виконавчими документами про конфіскацію майна, стягнення періодичних платежів, накладення арешту на майно для забезпечення позовних вимог, за виконавчими документами, що підлягають негайному виконанню та якщо виконання рішення здійснюється за рахунок коштів, передбачених бюджетною програмою для забезпечення виконання рішень суду в порядку, встановленому Законом України “Про гарантії держави щодо виконання судових рішень”.
У даній справі мова йде про перерахунок пенсії, що і є періодичним платежем.
Натомість, державний виконавець за виконання виконавчого документа щодо перерахунку пенсії (періодичного платежу) стягує з боржника виконавчий збір в розмірі 14892,00 грн., що суперечить нормам чинного законодавства.
Таким чином, стягнення позивача виконавчого збору є безпідставним.
З врахуванням викладеного, просить позов задовольнити.
У судовому засіданні представник позивача Цуняк Г.Б. позовні вимоги підтримала, покликаючись на обставини викладені у позовній заяві, просила скасувати постанову державного виконавця.
Представник відповідача - ГТУЮ у Львівській області в судове засідання неодноразово не з`явився, хоча належним чином був повідомлений про місце і час розгляду справи, причину неявки не повідомив та не надіслав на адресу суду відзиву на позовну заяву.
Заслухавши пояснення представника позивача, дослідивши матеріали справи та з`ясувавши її дійсні обставини, суд приходить до висновку, що позов підставний та такий що підлягає до задоволення з наступних підстав.
17.12.2018 року Головним управлінням Пенсійного фонду України у Львівській області одержано постанову головного державного виконавця відділу примусового виконання рішень управління державної виконавчої служби Головного територіального управління юстиції у Львівській області від 12.12.2018 року ВП № 57896867 про стягнення виконавчого збору з примусового виконання виконавчого листа № 466/1582/17, виданого 09.10.2018 року Шевченківським районним судом м. Львова про зобов`язання Головного управління Пенсійного фонду України у Львівській області призначити судді у відставці ОСОБА_1 , починаючи з 23.09.2016, щомісячне довічне грошове утримання у розмірі 90% від суми його суддівської винагороди на посаду судді апеляційного суду Львівської області, розмір якої згідно довідки апеляційного суду Львівської області становить 29 610 грн. без обмеження граничного розміру щомісячного довічного грошового утримання та здійснити перерахунок довічного грошового утримання з моменту призначення щомісячного грошового утримання з розміру 80% до 90 %.
Відповідно до ст.1 Закону України «Про виконавче провадження», виконавче провадження як завершальна стадія судового провадження і примусове виконання судових рішень та рішень інших органів (посадових осіб) (далі - рішення) - сукупність дій визначених у цьому Законі органів і осіб, що спрямовані на примусове виконання рішень і проводяться на підставах, у межах повноважень та у спосіб, що визначені Конституцією України, цим Законом, іншими законами та нормативно-правовими актами, прийнятими відповідно до цього Закону, а також рішеннями, які відповідно до цього Закону підлягають примусовому виконанню.
Згідно з ст.3 Закону України «Про виконавче провадження», підлягають примусовому виконанню рішення на підставі таких виконавчих документів, як зокрема постанови державних виконавців про стягнення виконавчого збору, постанови державних виконавців чи приватних виконавців про стягнення витрат виконавчого провадження.
Примусове виконання рішень покладається на органи державної виконавчої служби (державних виконавців) та у передбачених цим Законом випадках на приватних виконавців, правовий статус та організація діяльності яких встановлюються Законом України "Про органи та осіб, які здійснюють примусове виконання судових рішень і рішень інших органів". (ст. 5 Закону України «Про виконавче провадження»).
Частиною 2 ст.6 Закону України «Про виконавче провадження» передбачено, що рішення про стягнення коштів з державних органів, державного та місцевих бюджетів або бюджетних установ виконуються органами, що здійснюють казначейське обслуговування бюджетних коштів.
Механізм виконання рішень про стягнення коштів державного або місцевих бюджетів або боржників, прийнятих судами, а також іншими державними органами (посадовими особами) передбачений Порядком виконання рішень про стягнення коштів державного та місцевих бюджетів, або боржників, затвердженим постановою Кабінету Міністрів України від 03.08.2011 року №845.
Пунктом 3 Порядку виконання рішень про стягнення коштів державного та місцевих бюджетів, або боржників встановлено, що рішення про стягнення коштів державного та місцевих бюджетів або боржників виконуються на підставі виконавчих документів виключно органами Казначейства у порядку черговості надходження таких документів.
Судом встановлено, що розпорядження №194671 про перерахунок пенсії ОСОБА_1 прийнято позивачем добровільно ще 02 липня 2018року, тобто до винесення постанови про відкриття виконавчого провадження. Таким чином, Управління пенсійного фонду здійснило усі можливі дії, визначені чинними нормативно-правовими актами, якими встановлені повноваження та компетенція для належного та повного виконання рішення суду.
Відповідно до ч.1 ст.9 КАС України розгляд і вирішення справ в адміністративних судах здійснюються на засадах змагальності сторін та свободи в наданні ними суду своїх доказів і у доведенні перед судом їх переконливості.
В ст.72 КАС України вказано, що доказами в адміністративному судочинстві є будь-які дані, на підставі яких суд встановлює наявність або відсутність обставин (фактів), що обґрунтовують вимоги і заперечення учасників справи, та інші обставини, що мають значення для правильного вирішення справи. Ці дані встановлюються такими засобами: 1) письмовими, речовими і електронними доказами; 2) висновками експертів; 3) показаннями свідків.
Відповідно до ч. 2 ст.77 КАС України, в адміністративних справах про протиправність рішень, дій чи бездіяльності суб`єкта владних повноважень обов`язок щодо доказування правомірності свого рішення, дії чи бездіяльності покладається на відповідача.
Таким чином, виходячи із заявлених позовних вимог, ненаданням відповідачем відзиву на позовну заяву, встановлених обставин справи, аналізу положень чинного законодавства, суд дійшов висновку, що слід визнати дії головного державного виконавця протиправними та скасувати постанову про стягнення виконавчого збору.
Керуючись ст. ст. 2, 6, 9, 10, 72, 73, 74, 75, 77, 139, 242, 243, 244, 245, 246, 295, 382 КАС України, суд,
в и р і ш и в :
Адміністративний позов Головного управління Пенсійного фонду України у Львівській області до Головного територіального управління юстиції у Львівській області про визнання протиправними дій державного виконавця та скасування постанови про стягнення виконавчого збору задовольнити повністю.
Визнати протиправними дії головного державного виконавця відділу примусового виконання рішень Управління державної виконавчої служби Головного територіального управління юстиції у Львівській області Пушкар І.Є. та скасувати постанову про стягнення виконавчого збору №ВП 57896867 від 12 грудня 2018 року.
Рішення може бути повністю або частково оскаржено до Восьмого апеляційного адміністративного суду протягом тридцяти днів, який обчислюється з дня складання повного судового рішення.
Учасники справи:
позивач: Головне управління Пенсійного фонду України у Львівській області, код ЄДРПОУ 13814885, 79016, м. Львів, вул. Митрополита Андрея, 10.
відповідач: Головне територіальне управління юстиції у Львівській області, код ЄДРПОУ 34942940, 79000, м. Львів, пл. Шашкевича, 1.
Повний текст рішення складено 31 травня 2019 року.
Суддя В. І. Кавацюк