Ухвала суду № 82686824, 27.06.2019, Косівський районний суд Івано-Франківської області

Дата ухвалення
27.06.2019
Номер справи
347/854/19
Номер документу
82686824
Форма судочинства
Кримінальне
Державний герб України

Справа № 347/854/19

Провадження № 1-кп/347/161/19

У Х В А Л А

ІМЕНЕМ УКРАЇНИ

27.06.19 м.Косів

Косівський районний суд, Івано-Франківської області в складі:

головуючої судді – Крилюк М.І.,

з секретарем – Терлюжак Н.П.,

за участю прокурора – Іванків І.М.,

захисника Андрусяк Г.В.,

розглянувши у підготовчому судовому засіданні в залі суду в м. Косів кримінальне провадження № 12018090190000168 від 08.05.2018 року, відносно обвинуваченого ОСОБА_1 , ІНФОРМАЦІЯ_1 , уродженця с.Третя Кузнечиха район імені Лазо Хабаровського краю, Росія та жителя АДРЕСА_1 .Люча, АДРЕСА_2 , громадянина України, з середньо-спеціальною освітою, одруженого, пенсіонера, раніше не судимого, у вчиненні кримінального правопорушення передбаченого

-ч.2ст.364, ч.2ст.366 КК України,

в с т а н о в и в:

Органами досудового слідства встановлено, що відповідно до рішення №1- 1/2006 від 04.04.2006 Лючанської сільської ради, Косівського району п`ятого демократичного скликання за результатами виборів до органів місцевого самоврядування України ОСОБА_1 було обрано сільським головою с. Люча Косівського району Івано-Франківської області і присвоєно 9 ранг посадової особи місцевого самоврядування.

ОСОБА_1 , будучи сільським головою Лючанської сільської ради Косівського району Івано-Франківської області, займав посаду, пов`язану з виконанням організаційно-розпорядчих та адміністративно- господарських обов`язків і, згідно з приміткою 1 до ст. 364 КК України, є службовою особою та суб`єктом відповідальності за корупційні правопорушення.

Згідно ст.42 Закону України «Про місцеве самоврядування в Україні» на сільського голову Лючанської сільської ради Косівського району Івано- Франківської області Ковалюка МД. покладено в тому числі наступні обов`язки: забезпечувати здійснення у межах наданих законом повноважень органів виконавчої влади на відповідній території, додержання Конституції та законів України, виконання актів Президента України та відповідних органів виконавчої влади; організує в межах, визначених цим Законом, роботу відповідної ради та її виконавчого комітету; підписує рішення ради та її виконавчого комітету; здійснює керівництво апаратом ради та її виконавчого комітету; скликає сесії ради, вносить пропозиції та формує порядок денний сесій ради і головує на пленарних засіданнях ради; забезпечує підготовку на розгляд ради проектів програм соціально-економічного та культурного розвитку, цільових програм з інших питань самоврядування, місцевого бюджету та звіту про його виконання, рішень ради з інших питань, що належать до її відання; звертається до суду щодо визнання незаконними актів інших органів місцевого самоврядування, місцевих органів виконавчої влади, підприємств, установ та організацій, які обмежують права та інтереси територіальної громади, а також повноваження ради та її органів; веде особистий прийом громадян; забезпечує на відповідній території додержання законодавства щодо розгляду звернень громадян та їх об`єднань.

Сільський, селищний, міський голова несе персональну відповідальність за здійснення наданих йому законом повноважень (частина 4 статті 42 Закону України «Про місцеве самоврядування в Україні»).

Відповідно до п. 34 ст. 26 Закону України «Про місцеве самоврядування в Україні» до компетенції сільської ради відноситься вирішення питань регулювання земельних, відносин.

Крім цього, статтею 33 Закону України «Про місцеве самоврядування в Україні» передбачено, що до компетенції виконавчого органу сільської ради відносяться питання щодо підготовки та винесення на розгляд ради пропозицій щодо вилучення (викупу), а також надання під забудову та для інших потреб земель, що перебувають у власності територіальної громади, здійснення контролю за додержанням земельного законодавства, використанням і охороною земель, реєстрація суб`єктів права власності на землю, реєстрація права користування землею і договорів на оренду землі, видача документів, що посвідчують право власності і право користування землею; організація і здійснення землеустрою, погодження проектів землеустрою; здійснення контролю за впровадженням заходів, передбачених документацією із землеустрою.

Згідно вимог ч. 4 ст. 59 Закону України «Про місцеве самоврядування в Україні» рішення сільської ради у п`ятиденний строк з моменту його прийняття може бути зупинено сільським головою і внесено на повторний розгляд відповідної ради із обґрунтуванням зауважень. Рада зобов`язана у двотижневий строк повторно розглянути рішення. Якщо рада відхилила зауваження сільського голови і підтвердила попереднє рішення двома третинами депутатів від загального складу ради, воно набирає чинності.

Відповідно до ст. 12 Земельного кодексу України до повноважень сільських рад у галузі земельних відносин на території сілналежить розпорядження землями територіальних громад; передача земельних ділянок комунальної власності у власність громадян та юридичних осіб відповідно до Кодексу; надання земельних ділянок у користування із земель комунальної власності відповідно до цього Кодексу; вилучення земельних ділянок із земель комунальної власності відповідно до цього Кодексу; викуп земельних ділянок для суспільних потреб відповідних територіальних громад сіл, селищ, міст; організація землеустрою; координація діяльності місцевих органів земельних ресурсів; здійснення контролю за використанням та охороною земель комунальної власності, додержанням земельного та екологічного законодавства; обмеження, тимчасова заборона (зупинення) використання земель громадянами і юридичними особами у разі порушення ними вимог земельного законодавства; підготовка висновків щодо вилучення (викупу) та надання земельних ділянок відповідно до Кодексу; інформування населення щодо вилучення (викупу), надання земельних ділянок; вирішення земельних спорів; вирішення інших питань у галузі земельних відносин відповідно до закону.

Згідно п. 2.14. Інструкції про порядок складання, видачі, реєстрації і зберігання державних актів на право приватної власності на землю, право колективної власності па землю, право власності на землю і право постійного користування землею, договорів на право тимчасового користування землею (в тому числі на умовах оренди) та договорів оренди землі (далі - Інструкція),затвердженої наказом №43 від 04.05.1999, виданого Державним комітетом України по земельним ресурсам, зареєстрованого в Міністерстві юстиції України 04.06.1999 за №354/3647, чинної на час вчинення злочину (кримінального правопорушення), державний акт на право власності на земельну ділянку складається у двох примірниках, підписується сільським головою, а п. 2.9 даної інструкції встановлено, що усі записи мають бути зроблені державною мовою, чітко і розбірливо, виправлення не допускаються.

Відповідно до вимог частин 6, 7 статті 118 Земельного кодексу України громадяни, зацікавлені в одержанні безоплатно у власність земельної ділянки із земель комунальної власності для ведення особистого селянського господарства, обслуговування жилого будинку, господарських будівель і споруд у межах норм безоплатної приватизації, подають заяву до відповідної сільської ради за місцезнаходженням земельної ділянки. У заяві зазначаються бажані розміри та мета її використання. Відповідна сільська рада розглядає заяву, і в разі згоди на передачу земельної ділянки у власність надає дозвіл на розробку проекту її відведення.

Статтею 83 Земельного кодексу України до земель комунальної власності, які не можуть передаватись у приватну власність, належать землі

лісогосподарського призначення.

ОСОБА_1 , являючись посадовою особою органу місцевого самоврядування, службовою особою, в коло повноважень якого, відповідно до Закону України «Про місцеве самоврядування в Україні», входить організація роботи сільської ради, підписання прийнятих ним та сесією сільської ради рішень, внесення пропозиції та формування порядку денного сесій ради, за відсутності відповідних правових підстав, не скориставшись правом зупинення неправомірних рішень сільської ради, обіймаючи в органах місцевого самоврядування посаду, пов`язану з виконанням організаційно-розпорядчих та адміністративно - господарських обов`язків, займаючи відповідальне становище керівника органу місцевого самоврядування, свої службові повноваження ОСОБА_1 використав у протиправних цілях за наступних обставин.

Так, ОСОБА_1 27 листопада 2006 року, зловживаючи службовим становищем, умисно, в інтересах ОСОБА_2 , використовуючи службове становище всупереч інтересам служби, достовірно знаючи що ОСОБА_2 згідно записів господарської книги з 1998 року не було передано у користування земельну ділянку загальною площею 2,0000 га, для ведення особистого селянського господарства в с. Люча урочище «Рушір» Косівського району Івано-Франківської області, яка в подальшому була поділена на дві земельні ділянки за кадастровими номерами 2623684101:36 НОМЕР_1 0002 площею 1,1540 га та земельну ділянку за кадастровим номером НОМЕР_2 площею 0,8460 га без підтвердження правових підстав користування земельними ділянками, як того вимагає ст. 118 Земельного кодексу України, без дозволу па розроблення проекту її відведення, видав довідку за № 1539 від 13.12.2006 з неправдивими відомостями про користування згідно записів господарської книги з 1998 року земельними ділянками ОСОБА_2 площею 2,0000 га.

У подальшому ОСОБА_1 27 листопада 2006 року, зловживаючи службовим становищем, умисно, в інтересах ОСОБА_3 , використовуючи службове становище всупереч інтересам служби, достовірно знаючи що ОСОБА_3 ,. згідно записів господарської книги з 1998 року не було передано у користування земельну ділянку загальною площею 2,0000 га, для ведення особистого селянського господарства в с. Люча урочище «Рушір» Косівського району Івано-Франківської області, без підтвердження правовихпідстав користування земельними ділянками, підписав та видав офіційний неправдивий документ - рішення № 6-5/2006 від 27.11.2006, рішення №5-5/2006 від 27.11.2006 в інтересах ОСОБА_3 .

Згідно висновку судової земельно-технічної експертизи №644/697/19-28 від 26.04.2019 земельна ділянка площею 0,8460 га з кадастровим номером НОМЕР_2 , що в с. Люча, урочище «Рушір», Косівського району Івано-Франківської області і є власністю ОСОБА_3 згідно з державним актом на право власності на земельну ділянку серії НОМЕР_3 , повністюнакладається на земельну ділянку, яка перебуває в постійному користуванніКосівського РП «Райагроліс» квартал 12 лісова ділянка 5 Нижньоберезівськоголісництва. Площа накладання становить 0. 8460 га.

Земельна ділянка площею 1,1540га з кадастровим номером НОМЕР_4 , що в с. Люча, урочище «Рушір», Косівського району Івано-Франківської області і є власністю ОСОБА_3 згідно з державним актом на право власності на земельну ділянку серії НОМЕР_5 , частковонакладається на земельну ділянку, яка перебуває в постійному користуванніКосівського РП «Райагроліс» - квартал 12 лісова ділянка 5 Нижньоберезівського лісництва. Площа накладання становить 0. 4184 га.

Внаслідок незаконних дій ОСОБА_1 Лючанською сільською радою неправомірно надано ОСОБА_3 у приватну власність земельні ділянки загальною площею 2,0000 га загальною вартістю 120 000(сто двадцять тисяч) гривень та неправомірно прийнято рішення щодо розпорядження землями лісництва Косівського РП «Райагроліс», а саме земельною ділянкою площею 0,4183 га вартістю 30 000 (тридцять тисяч) гривень та земельною ділянкою площею 0,8460 га вартістю 40000 (сорок тисяч) гривень.

Таким чином, ОСОБА_1 підозрюється у зловживанні службовим становищем, тобто умисному, в інтересах третіх осіб, використанні службовою особою свого службового становища всупереч інтересам служби, що спричинило тяжкі наслідки охоронюваним законом громадським інтересам, тобто у вчиненні кримінального правопорушення, передбаченого ч. 2 ст. 364 КК України.

Крім того, ОСОБА_1 27 листопада 2007 року, будучи службовою особою, використовуючи службове становище всупереч інтересам служби, умисно, в інтересах ОСОБА_3 , достовірно знаючи, що ОСОБА_3 згідно записів господарської книги з 1998 року не було передано у користування земельну ділянку загальною площею 2,0000 га, для ведення особистого селянського господарства в с. Люча урочище «Рушір» Косівського району Івано- Франківської області, з метою сприяння ОСОБА_3 у незаконному отриманні земельної ділянки у власність, підписав та видав завідомо неправдиву довідку за № 1539 від 13.12.2006 з неправдивими відомостями про користування згідно записів господарської книги з 1998 року земельними ділянками ОСОБА_2 площею 2,0000 га, а також склав та видав неправдиві, незаконні рішення «Про надання дозволу на виготовлення технічної документації на приватизацію земельних ділянок» № 5-5/2006 від 27.11.2006 та «Про передачу земельних ділянок у власність» №6-5/2006 від 27.11.2006. Таким чином, видав завідомо неправдиві офіційні документи, які стали підставою для приватизації земельної ділянки площею 2.0000 га, для ведення особистого селянського господарства в с. Люча урочище «Рушір» Косівського району Івано-Франківської області.

Згідно висновку судової земельно-технічної експертизи №644/697/19-28 від 26.04.2019 земельна ділянка площею 0,8460 га з кадастровим номером НОМЕР_2 , що в с. Люча, урочище «Рушір», Косівського району Івано-Франківської області і є власністю ОСОБА_3 згідно з державним актом направо власності на земельну ділянку серії НОМЕР_3 , повністюнакладається на земельну ділянку, яка перебуває в постійному користуванні Косівського РП «Райагроліс» - квартал 12 лісова ділянка 5 Нижньоберезівського лісництва. Площа накладання становить 0, 8460 га.

Земельна ділянка площею 1,1540га з кадастровим номером НОМЕР_4 , що в с. Люча, урочище «Рушір», Косівського району Івано-Франківської області і є власністю ОСОБА_3 , згідно з державним актом на право власності на земельну ділянку серії НОМЕР_5 , частковонакладається на земельну ділянку, яка перебуває в постійному користуванні Косівського РП «Райагроліс» - квартал 12 лісова ділянка 5 Нижньоберезівського лісництва. Площа накладання становить 0, 4184 га.

Внаслідок незаконних дій ОСОБА_1 Лючанською сільською радою неправомірно надано ОСОБА_3 у приватну власність земельні ділянки загальною площею 2,0000 га загальною вартістю 120 000(сто двадцять тисяч) гривень та неправомірно прийнято рішення щодо розпорядження землями лісництва Косівського РП «Райагроліс», а саме земельною ділянкою площею 0,4183 га вартістю 30000 (тридцять тисяч) гривень та земельною ділянкою площею 0,8460 га вартістю 40000 (сорок тисяч) гривень.

Таким чином, ОСОБА_1 підозрюється у службовому підробленні, тобто у складанні і видачі завідомо неправдивих офіційних документів,що спричинило тяжкі наслідки, тобто у вчиненні кримінального правопорушення, передбаченого ч. 2 ст. 366 КК України.

У сукупності ОСОБА_1 своїми умисними діями, які виразилися у зловживанні службовим становищем, тобто в умисному, в інтересах третіх осіб, використанні службовою особою свого службового становища всупереч інтересам служби, що спричинило тяжкі наслідки охоронюваним законом громадським інтересам та у службовому підробленні, тобто у складанні і видачі завідомо неправдивих офіційних документів, що спричинило тяжкі наслідки, тобто у вчиненні кримінальних правопорушень, передбачених ч. 2 ст. 364, ч. 2 ст. 366 КК України.

В судовому засіданні обвинувачений ОСОБА_1 заявив клопотання про закриття кримінального провадження відносно нього за ч.2 ст. 364, ч.2 ст.366 КК України в зв`язку із закінченням строків давності притягнення до кримінальної відповідальності.

Захисник обвинуваченого Андрусяк Г.В. в судовому засіданні підтримала клопотання та просить його задоволити.

Представник потерпілого Хім`як М.С. подав до суду заяву в якій просить дане кримінальне провадження розглядати у його відсутності.

Прокурор не заперечив щодо задоволення заявленого обвинуваченим ОСОБА_1 клопотання про звільнення його від кримінальної відповідальності та закриття кримінального провадження в зв`язку із закінченням строків давності.

Суд, заслухавши думку учасників судового процесу та дослідивши надані матеріали, вважає, що клопотання підлягає до задоволення із наступних підстав.

Згідно п.1 ч.2 ст. 284 КПК України, кримінальне провадження закривається судом у зв`язку зі звільненням особи від кримінальної відповідальності.

Відповідно до ч.1 ст.285 КПК України, особа звільняється від кримінальної відповідальності у випадках, передбачених законом України про кримінальну відповідальність.

Обвинуваченому ОСОБА_1 , у відповідності до вимог ч.3 ст. 285 та ч.8 ст.284 КПК України, було роз`яснено підстави звільнення від кримінальної відповідальності і право заперечувати проти закриття кримінального провадження з цієї підстави.

Обвинувачений дав свою згоду на звільнення його від кримінальної відповідальності у зв`язку із закінченням строків давності і закриття кримінального провадження відносно нього з цих підстав.

Відповідно до п.4 ч.1 ст. 49 КК України, особа звільняється від кримінальної відповідальності, якщо з дня вчинення нею злочину і до дня набрання вироком законної сили минули такі строки: десять років - у разі вчинення тяжкого злочину.

В силу вимог ст.12 КК України, кримінальне правопорушення передбачене ч.2 ст. 364 КК України відноситься до категорії тяжких злочинів за який передбачена максимальна міра покарання у виді позбавлення волі строком до 6 років та з моменту його вчинення минуло десять років.

Підстав для зупинення або переривання строків давності, передбачених ч.ч.2, 3 ст.49 КК України, судом не встановлено.

У відповідності до ч.3 ст.288 КПК України, суд своєю ухвалою закриває кримінальне провадження та звільняє підозрюваного, обвинуваченого від кримінальної відповідальності у випадку встановлення підстав, передбачених законом України про кримінальну відповідальність.

Таким чином, враховуючи наведені обставини, а саме те, що з моменту скоєння кримінального правопорушення минуло більше як десять років та перебіг давності притягнення до кримінальної відповідальності, в розумінні ст.49 КК України не зупинявся і не переривався, а також з врахуванням характеризуючих даних обвинуваченого, а саме те, що він являється особою пенсійного віку, по місцю проживання характеризується позитивно, раніше не судимий, на обліках в психоневрологічному та наркологічному кабінетах не знаходиться, суд приходить до переконання, що клопотання обвинуваченого про звільнення його від кримінальної відповідальності є обгрунтованим та таким, що підлягає задоволенню.

Цивільний позов не заявлявся.

Витрати на залучення експертів з проведення почеркознавчої експертизи становлять 6594,00грн. та з проведення земельно-технічної експертизи - 7065грн., які слід стягнути з ОСОБА_1 на користь держави.

Долю речових доказів суд вирішує відповідно до ст.100 КПК України.

На підставі наведеного, відповідно до ст.ст.12, 49 КК України та керуючись ст.ст. 284-288, 372 КПК України, суд –

у х в а л и в :

Клопотання обвинуваченого ОСОБА_1 про закриття кримінального провадження у зв"язку із закінченням строків давності – задоволити.

Звільнити ОСОБА_1 від кримінальної відповідальності за ч.2 ст. 364, ч.2ст.366 КК України на підставі п.4 ч.1 ст. 49 КК України, у зв`язку із закінченням строків давності.

Кримінальне провадження №12018090190000168 від 08.05.2018 року, відносно обвинуваченого ОСОБА_1 за вчинення кримінального правопорушення передбаченого ч.2 ст. 364,ч.2 ст.366 КК України – закрити.

Стягнути з ОСОБА_1 на користь держави р/р 31114115009266, отримувач УК У Косівському районі /Косівський район/ код доходу 24060300, код отримувача 38026046, банк отримувача Казначейство України (ЕАП) МФО банку 899998 -13 659 (тринадцять тисяч шістсот п`ятдесят дев`ять)грн. витрат на залучення експертів з проведення експертиз.

Речові докази: технічна документація із землеустрою щодо складання документів, що посвідчують право на земельну ділянку ОСОБА_2 для ведення особистого селянського господарства, садівництва, городництва, сінокосіння і випасання худоби будівництва і обслуговування жилого будинку, господарських будівель і споруд та ведення особистого селянського господарства с. Люча, Лючанська сільська рада, Косівського району Івано-Франківської області, технічна документація щодо проведення земельно-кадастрової інвентаризації земельної ділянки по переоформленню (розподіл) державного акту для ведення особистого селянського господарства ОСОБА_2 , село Люча, Косівського району Івано-Франківської області, погосподарська книга № 5 Лючанської сільської ради на 2006-2010 роки на 191 аркушах, які зберігаються при матеріалах кримінального провадження – залишити при матеріалах кримінального провадження;

-погосподарська книга № 2 Лючанської сільської ради народних депутатів на 1996-2000 роки на 190 аркушах;погосподарська книга № 3 Лючанської сільської ради на 1996-2000 роки на 190 аркушах;погосподарська книга № 4 Лючанської сільської ради на 1996-2000 роки на 190 аркушах;погосподарська книга № 5 Лючанської сільської ради на 1996-2000 роки на 190 аркушах;погосподарська книга № 5а Лючанської сільської ради на 1996-2000 роки на 70 аркушах;погосподарська книга № 6 Лючанської сільської ради на 1996-2000 роки на 94 аркушах;погосподарська книга № 7 Лючанської сільської ради на 1996-2000 роки на 90 аркушах;погосподарська книга № 8 Лючанської сільської ради на 1996-2000 роки на 94 аркушах;погосподарська книга № 1 Лючанської сільської ради на 2001-2005 роки на 190 аркушах;погосподарська книга №2 Лючанської сільської ради на 2001-2005 роки на 190 аркушах;погосподарська книга №3 Лючанської сільської ради на 2001-2005 роки на 190 аркушах;погосподарська книга №4 Лючанської сільської ради на 2001-2005 роки на 190 аркушах;погосподарська книга № 5 Лючанської сільської ради на 2001-2005 роки на 190 аркушах;погосподарська книга №6 Лючанської сільської ради на 2001-2005 роки на 191 аркушах;погосподарська книга №7 Лючанської сільської ради на 2001-2005 роки на 190 аркушах;погосподарська книга № 1 Лючанської сільської ради на 2006-2010 роки на 192 аркушах;погосподарська книга № 2 Лючанської сільської ради на 2006-2010 роки на 184 аркушах;погосподарська книга № 3 Лючанської сільської ради на 2006-2010 роки на 193 аркушах;погосподарська книга № 4 Лючанської сільської ради на 2006-2010 роки на 190 аркушах;погосподарська книга № 6 Лючанської сільської ради на 2006-2010 роки на 190 аркушах;погосподарська книга № 7 Лючанської сільської ради на 2006-2010 роки на 94 аркушах;алфавітна книга господарств Лючанської сільської ради народнихдепутатів на 1996-2000 роки на 94 аркушах;алфавітна книга господарств Лючанської сільської ради на 2001-2005 роки на 98 аркушах;алфавітна книга господарств Лючанської сільської ради на 2006-2010 роки;книга протоколів засідань сесій Лючанської сільської ради за 2006 рік;журнал реєстрації довідок 2006 рік на 100 аркушах;журнал реєстрації пропозицій, заяв і скарг громадян 2006 рік, які передані на відповідальне зберігання представнику Яблунівської селищної Ради об`єднаної територіальної громади села Люча Косівського району Івано-Франківської області Хім`яку Миколі Семеновичу– повернути Лючанській сільській раді.

Ухвала суду може бути оскаржена до Івано-Франківського апеляційного суду шляхом подачі апеляційної скарги через Косівський районний суд протягом семи днів з дня її оголошення.

Суддя: М.І.Крилюк