
25.06.2019 Провадження № 3/331/816/2019
Єдиний унікальний номер 331/2390/19
ПОСТАНОВА
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ
25 червня 2019 року м. Запоріжжя
Суддя Жовтневого районного суду м. Запоріжжя Пивоварова Ю.О., розглянувши матеріали справи про адміністративне правопорушення у відношенні
ОСОБА_1 , ІНФОРМАЦІЯ_1 , уродженки м. Запоріжжя, громадянки України, працевлаштованої завідувачем виробництва їдальні ЗОШ № 5 ЗМР, яка зареєстрована та фактично проживає за адресою: АДРЕСА_1 ,
про притягнення до адміністративної відповідальності за ч. 3 ст. 166-22 КУпАП,-
ВСТАНОВИВ:
22 травня 2019 року о 12 год. 30 хв. встановлено, що ОСОБА_1 допустила порушення вимог законодавства про безпечність та окремі показники якості харчових продуктів, а саме: у їдальні ЗОШ № 5 Запорізької міської ради, розташованій за адресою: м. Запоріжжя, вул. Тургенєва, 33 у м.Запоріжжі, виявлені порушення значень параметрів безпечності санітарних заходів: потужність не підтримується у чистоті, підлога, стіни, двері, вікна виробничих приміщень утримуються в брудному стані; стелажі для сушення кухонного посуду та інвентарю брудні, не розмежовано зони зберігання готових та сирих продуктів; поверхні виробничих столів, що контактують з харчовими продуктами (м`ясної, заготовочний цеха) брудні, утримуються у пошкодженому стані, що ускладнює чищення, у разі потреби дезінфекцію; для закриття вікон та стелажів виробничих приміщень застосовуються штори з тканини, що сприяє накопиченню бруду та забрудненню продуктів; ємності для харчових відходів брудні, не марковані, на відрах для харчових відходів відсутні пристосування для ножного відкриття кришок; харчові продукти не захищені від будь-якого забруднення на всіх стадіях виробництва обігу, а саме в приміщенні для обробки м`яса, риби, овочів проводиться зберігання сирої та готової продукції; дерев`яні дошки для сирого м`яса, риби тощо в пошкодженому стані, з щілинами, що може сприяти фізичному забрудненню продуктів; готові кулінарні страви не захищені від будь якого забруднення на ділянці роздачі, зберігаються в ємкостях без кришок; не ведеться результативна боротьба із шкідниками - у виробничих та допоміжних приміщеннях встановлено наявність тарганів, чим порушено п. 1 ч. 1 ст. 41, п. 5 ч. 1 ст. 42, п. 1 ч. 1 ст. 45, п. 2 ч. 1 ст. 46, п.п. 3, 4 ч. 1 ст. 49 ЗУ «Про основні принципи та вимоги щодо безпечності та якості харчових продуктів» від 23 грудня 1997 року № 771.
В судове засідання ОСОБА_1 не з`явилась, про дату, час та місце розгляду справи повідомлена належним чином. При цьому, в протоколі про адміністративне правопорушення зазначила, що провину визнає та просить розглянути справу у її відсутність. За таких обставин суддя вважає за можливе розглянути справу за відсутності особи, яка притягається до відповідальності.
Дослідивши матеріали справи про адміністративне правопорушення, доходжу наступних висновків.
Частиною 3 статті 166-22 КУпАП передбачена відповідальність за порушення значень параметрів безпечності об`єктів санітарних заходів, встановлених законодавством про безпечність та окремі показники якості харчових продуктів.
Відповідно до приписів ч. 1 ст. 41 ЗУ «Про основні принципи та вимоги щодо безпечності та якості харчових продуктів» Потужності, на яких здійснюється виробництво та/або обіг харчових продуктів, повинні відповідати таким вимогам: 1) підтримуватися в чистому та робочому стані; 2) бути спланованими, сконструйованими та розміщеними для належного утримання, чищення та/або дезінфекції, запобігання або мінімізації будь-якого забруднення, а також здійснення заходів, необхідних для забезпечення гігієнічних вимог, у тому числі заходів з боротьби із шкідниками, запобігання накопиченню бруду, контакту з токсичними речовинами та матеріалами, забрудненню харчових продуктів, підтримання необхідних температурних режимів; 3) мати належну природну або механічну вентиляцію. Система вентиляції має бути сконструйована таким чином, щоб механічний потік повітря із забрудненої зони не потрапляв до чистої зони, був забезпечений безперешкодний доступ до фільтрів та інших частин, які необхідно чистити або замінювати; 4) забезпечуватися належним природним та/або штучним освітленням приміщення, необхідним для виробництва та/або зберігання харчових продуктів; 5) підлога повинна мати достатню дренажну систему, конструкція якої запобігатиме ризику забруднення. При відкритих та/або частково відкритих дренажних каналах рух відходів має бути з чистої до забрудненої зони.
У відповідності до п. 5 ч. 1 ст. 42 вказаного Закону конструкція та планування приміщень повинні забезпечувати можливість дотримання належного рівня гігієнічних вимог до харчових продуктів, включаючи захист від забруднення, під час операцій із харчовими продуктами та між такими операціями. З цією метою приміщення, в яких харчові продукти обробляються та/або переробляються, повинні відповідати таким вимогам: 5) всі поверхні (включаючи поверхню обладнань), що контактують з харчовими продуктами, утримуються у непошкодженому стані, легко чистяться, у разі потреби дезінфікуються та зроблені з гладких, нержавіючих, нетоксичних, придатних до миття матеріалів;
Згідно ч. 1 ст. 45 ЗУ «Про основні принципи та вимоги щодо безпечності та якості харчових продуктів» оператори ринку можуть використовувати обладнання та інвентар, з якими контактують харчові продукти, що відповідають таким вимогам: 1) є чистими та у разі потреби продезінфікованими. Чищення та дезінфекція здійснюються таким чином, щоб забезпечити захист від появи ризику забруднення; 2) виготовлені з матеріалів та утримуються у належному стані та умовах, що зменшують ризик забруднення та дають змогу проводити їх чищення та дезінфекцію (крім тари та упаковки, що не повертається оператору ринку); 3) розміщені таким чином, що дозволяє чищення обладнання та навколишньої території.
Згідно п. 2 ч. 1 ст. 46 цього ж Закону оператори ринку під час поводження з харчовими відходами (неїстівні субпродукти та інші залишки) повинні розміщувати харчові відходи у закритих контейнерах, сконструйованих таким чином, щоб забезпечити максимальний рівень захисту та їх дезінфекцію.
Відповідно до ч. 1 ст. 49 вказаного Закону оператори ринку мають дотримуватись таких вимог: 1) забороняється прийняття об`єктів санітарних заходів (крім живих тварин), що використовуються для виробництва харчових продуктів, після переробки яких отриманий харчовий продукт є непридатним для споживання людиною; 2) первинна продукція та всі інгредієнти, які зберігаються на потужностях, утримуються в умовах, що запобігають їх псуванню та забезпечують захист від забруднення; 3) харчові продукти повинні бути захищеними від будь-якого забруднення на всіх стадіях виробництва, переробки та/або обігу; 4) ведеться результативна боротьба із шкідниками і гризунами; 5) дотримується температурний режим, який унеможливлює розмноження мікроорганізмів, формування токсинів. Такий режим не повинен перериватися. Виключення щодо дотримання температурного режиму, який унеможливлює розмноження мікроорганізмів, формування токсинів, можливе протягом обмеженого періоду часу в процесі підготовки харчового продукту до перевезення, зберігання, продажу, сервірування харчових продуктів за умови, якщо це не спричиняє ризик здоров`ю споживачів; 6) потужності з виробництва, обробки, транспортування, зберігання, первинного пакування перероблених харчових продуктів повинні мати належні приміщення для окремого зберігання перероблених харчових продуктів від неперероблених, у тому числі морозильні камери достатнього розміру; 7) якщо харчові продукти мають зберігатися або пропонуватися до споживання при низьких температурах, вони повинні бути якнайшвидше охолоджені після стадії термічної обробки або останньої стадії виробництва до температури, яка не спричинить ризик здоров`ю споживачів; 8) розморожування харчових продуктів здійснюється таким чином, щоб мінімізувати ризик розмноження патогенних мікроорганізмів або формування токсинів у харчових продуктах. Під час розморожування харчові продукти утримуються при температурі, яка не спричиняє ризик здоров`ю споживача. Якщо рідина, яка виникає внаслідок розморожування, може спричинити ризик здоров`ю, вона зливається у безпечний спосіб. Після розморожування харчові продукти утримуються у спосіб, що мінімізує ризик розмноження патогенних мікроорганізмів або формування токсинів; 9) небезпечні та/або неїстівні речовини, включаючи корми для тварин, чітко маркуються та зберігаються в окремих безпечних контейнерах.
Стаття 280 КУпАП передбачає, що орган (посадова особа) при розгляді справи про адміністративне правопорушення зобов`язаний з`ясувати: чи було вчинено адміністративне правопорушення, чи винна дана особа у його вчиненні, чи підлягає вона адміністративній відповідальності, тощо, а також з`ясувати інші обставини, що мають значення для правильного вирішення справи.
Окрім фактичного визнання вини, провина ОСОБА_1 достовірно підтверджується протоколом про адміністративне правопорушення № 44/24 від 28.05.2019 року; копією акту планового заходу державного контролю стосовно додержання операторами ринку гігієнічних вимог щодо поводження з харчовими продуктами № 843/24 від 27.05.2019 року; копією наказу № 300 від 01.09.2017 року про призначення ОСОБА_1 на посаду; постановою інструкцією останньої; копією положення про Запорізьке міське управління Головного управління Держспоживслужби в Запорізькій області.
Таким чином, враховуючи наведене, доходжу висновку, що в діях ОСОБА_1 вбачаються ознаки адміністративного правопорушення, передбаченого ч. 3 ст. 166-22 КУпАП, та вона підлягає накладенню на неї адміністративного стягнення у вигляді штрафу.
Крім цього, відповідно до ст. 40-1 КУпАП, судовий збір у провадженні по справі про адміністративне правопорушення у разі винесення судом (суддею) постанови про накладення адміністративного стягнення сплачується особою, на яку накладено таке стягнення.
За правилом ст. 283 КУпАП, постанова суду (судді) про накладення адміністративного стягнення повинна містити положення про стягнення з особи, щодо якої її винесено, судового збору.
На підставі викладеного, керуючись ст.ст. 40-1, 221, 283-285, 294 КУпАП,
ПОСТАНОВИВ:
ОСОБА_1 визнати винною у скоєнні правопорушення, передбаченого ч. 3 ст. 166-22 КУпАП .
Застосувати до ОСОБА_1 адміністративне стягнення у вигляді штрафу в розмірі п"ятдесяти неоподатковуваних мінімумів доходів громадян, що становить 850 грн. (вісімсот п"ятдесят гривень 00 коп.) одержувач УК в Олександрівському районі м. Запоріжжя, 21081100, рахунок: 31116106008003; код ЄДРПОУ:38025440; банк: Казначейство України (ЕАП); МФО: 899998, за вчинення адміністративного правопорушення, передбаченого ч. 3 ст. 166-22 КУпАП.
Стягнути з ОСОБА_1 на користь держави судовий збір у розмірі 384,20 гривень, отримувач коштів: ГУК м. Києві/м. Київ/22030106, код ЄДРПОУ: 37993783, банк отримувача: Казначейство України (ЕАП), МФО код банку: 899998, рахунок: 31211256026001, код класифікації: 22030106.
У разі несплати судового збору у добровільному порядку правопорушником, судовий збір стягується примусово.
Постанова по справі про адміністративне правопорушення може бути оскаржена учасниками процесу протягом десяти днів з дня винесення постанови до Запорізького апеляційного суду шляхом подачі через Жовтневий районний суд м. Запоріжжя апеляційної скарги.
Суддя: Ю.О. Пивоварова