
Справа № 420/2158/19
РІШЕННЯ
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ
27 червня 2019 року м. Одеса
Суддя Одеського окружного адміністративного суду Танцюра К.О., розглянувши у порядку письмового провадження у м.Одесі справу за адміністративним позовом ОСОБА_1 до Великомихайлівської селищної ради Великомихайлівського району Одеської області про визнання протиправною бездіяльності та зобов`язання вчинити певні дії,-
ВСТАНОВИВ:
ОСОБА_1 звернулась до Одеського окружного адміністративного суду з адміністративним позовом до Великомихайлівської селищної ради Великомихайлівського району Одеської області про визнання протиправною бездіяльності Великомихайлівської селищної ради щодо винесення на розгляд сесії клопотання ОСОБА_1 про надання земельних ділянок в оренду, зобов`язання Великомихайлівську селищну раду після набрання рішенням законної сили негайно винести на розгляд чергової сесії Великомихайлівської селищної ради питання щодо надання в оренду ОСОБА_1 земельних ділянок сільськогосподарського призначення для сінокосіння та випасання худоби та вирішити питання щодо надання в оренду ОСОБА_1 за наступними кадастровими номерами та на наступних умовах без проведення земельних торгів за рішенням сесії Великомихайлівської селищної ради: - земельна ділянка НОМЕР_1 : НОМЕР_2 загальною площею 3,5534 га, у тому числі 3, 5534 га - пасовища, нормативна грошова оцінка земельної ділянки становить - 28 337,59 гривень, орендна плата раз на рік до 01 липня в грошовій формі в розмірі 12 % від нормативно-грошової оцінки земельної ділянки; - земельна ділянка 5121684200:01:002:0527 загальною площею 25,5275 га, у тому числі 25,5275 га - пасовища, нормативна грошова оцінка земельної ділянки становить - 359 647,95 гривень, орендна плата раз на рік до 01 липня в грошовій формі в розмірі 12 % від нормативно-грошової оцінки земельної ділянки; - земельна ділянка 5121684200:01:002:0531 загальною площею 14,4487 га, у тому числі 14,4487 га - пасовища, нормативна грошова оцінка земельної ділянки становить - 627 345,15 гривень, орендна плата раз на рік до 01 липня в грошовій формі в розмірі 12 % від нормативно-грошової оцінки земельної ділянки, з урахуванням правової оцінки наданої судом у рішенні.
Ухвалою суду від 25.04.2019р. відкрито провадження у справі та призначено розгляд справи за правилами загального позовного провадження.
Ухвалою суду від 29.05.2019р. закрито підготовче провадження та призначено справу до судового розгляду по суті.
В обґрунтування позовних вимог позивач у позовній заяві зазначила, що 19.03.2019р. вона звернулась до Великомихайлівської селищної ради з клопотанням укласти три договори оренди земельних ділянок сільськогосподарського призначення для сінокосіння та випасання худоби, однак Великомихайлівська селищна рада листом №К-342/02-13 від 29.03.2019 р. відмовила їй у задоволенні зазначеного клопотання посилаючись на те, що визначені земельні ділянки є землями запасу. Позивач зазначила, що відповідно до розпорядження Великомихайлівської районної державної адміністрації Одеської області №95/А-2012 від 14 02.2012 р. їй надано дозвіл на розробку проекту землеустрою щодо відведення земельної ділянки у довгострокову оренду на 49 років загальною площею 45 га в адміністративних межах Полезненської сільської ради Великомихайлівського району Одеської області для сінокосіння та випасання худоби та виготовлено проект землеустрою щодо відведення земельної ділянки у довгострокову оренду на 49 років загальною площею 45 га в адміністративних межах Полезненської сільської ради для сінокосіння та випасання худоби, належним чином погоджено (висновок відділу Держземагенства у Великомихайлівському районі №8-01-26/42 від 05.04.2013 року). Разом з тим, позивач зазначила, що з 2012 року по 2019 рік на вказані земельні ділянки між заявником та Великомихайлівською селищною радою укладались тимчасові договори на користування вказаною землею та ОСОБА_1 сумлінно і своєчасно сплачувала всі платежі до бюджету. Позивач зазначила, що її клопотання від 19.03.2019р. відповідачем у порядку, визначеному ст.12 Земельного кодексу України та ст. 26 Закону України «Про місцеве самоврядування в Україні» не розглянуто, а тому, на думку ОСОБА_1 , Великомихайлівська селищна рада у вказаній частині діяла не на підставі, поза межами повноважень та у спосіб, що суперечить нормам законодавства. У зв`язку з викладеним, на думку позивача, бездіяльність щодо винесення на розгляд сесії клопотання ОСОБА_1 про надання земельних ділянок в оренду, є протиправною та наявні підстави, з метою захисту прав позивача, зобов`язати відповідача винести на розгляд чергової сесії зазначене клопотання та вирішити питання щодо надання в оренду вказаних ділянок.
Позивач у судове засідання не з`явився. 19.06.2019р. до суду від представника позивача надійшло клопотання про розгляд справи за наявними у справі доказами.
Представник відповідача повідомлявся про день та час розгляду справи, однак у підготовчі та судові засідання відповідач не з`явився, у встановлений судом строк відзив на позовну заяв не надав.
19.06.2019р. до суду від відповідача надійшло клопотання про відкладення розгляду справи, оскільки в цей день приймає участь у справі №498/822/18 Великомихайлівського районного суду Одеської області
Судом встановлено, що пунктом 2 ч.2 ст.205 КАС України визначено, що суд відкладає розгляд справи в судовому засіданні в межах встановленого цим Кодексом строку з таких підстав, як перша неявка в судове засідання учасника справи, якого повідомлено про дату, час і місце судового засідання, якщо він повідомив про причини неявки, які судом визнано поважними.
Стаття 6 Конвенції про захист прав людини та основних свобод, ратифікованої Законом від 17.07.1997 № 475/97-ВР, гарантує кожній фізичній або юридичній особі право на розгляд судом упродовж розумного строку цивільної, кримінальної, адміністративної або господарської справи, а також справи про адміністративне правопорушення, в якій вона є стороною.
Пунктом 11 ч.1 ст. 4 КАС України визначено, що розумний строк - найкоротший строк розгляду і вирішення адміністративної справи, достатній для надання своєчасного (без невиправданих зволікань) судового захисту порушених прав, свобод та інтересів у публічно-правових відносинах;
Недотримання строків розгляду справ порушує конституційне право на судовий захист, гарантований статтею 55 Конституції України.
Стаття 44 КАС України покладає на учасників справи, обов`язок добросовісно користуватися належними їм процесуальними правами і неухильно виконувати процесуальні обов`язки.
Обґрунтовуючи висновки про обов`язок сторони належним чином використовувати процесуальні права, у рішенні від 07.07.1989 у справі “Union Alimentaria Sanders S.A. v. Spain” Європейський суд з прав людини зазначив, що заявник зобов`язаний демонструвати готовність брати участь на всіх етапах розгляду, що стосуються безпосередньо його, утримуватися від використання прийомів, пов`язаних зі зволіканням у розгляді справи, а також максимально використовувати всі засоби внутрішнього законодавства для прискорення процедури слухання.
Вищезазначені положення у сукупності зобов`язують учасників справи до активної ролі в судовому розгляді справи для забезпечення найкоротшого строку вирішення спору та усунення обставин, що призводять до затягування адміністративного процесу.
Однак, представник відповідача у підготовчі судові засідання, призначені на 16.05.2019р. та 29.05.2019р. не з`явився. До клопотання про відкладення судового засідання призначеного на 19.06.2019р. Великомихайлівською селищною радою Одеської області не було надано належних доказів неможливості з`явитись до суду представника зазначеного суб`єкта владних повноважень, з урахуванням відповідного штату працівників.
Враховуючи викладене та те, що неявка суб`єкта владних повноважень у судове засідання через зайнятість у іншому (цивільному) процесі не є поважною причиною, та те, що Великомихайлівська селищна рада Одеської області не демонструє готовність брати участь на всіх етапах розгляду, що призводить до затягування адміністративного процесу, суд, керуючись положеннями ч.9 ст.205 КАС України, продовжив розгляд справи у письмовому провадженні.
Дослідивши матеріали справи, судом встановлено наступне.
19.03.2019р. ОСОБА_1 звернулась до Великомихайлівської селищної ради Великомихайлівського району Одеської області із клопотанням №К-342/02-15 укласти із ОСОБА_1 без проведення земельних торгів на підставі рішення Великомихайлівської селищної ради три договори оренди земельних ділянок сільськогосподарського призначення для сінокосіння та випасання худоби за наступними кадастровими номерами та на наступних умовах: - земельна ділянка НОМЕР_3 загальною площею 3,5534 га, у тому числі 3, 5534 га - пасовища, нормативна грошова оцінка земельної ділянки становить - 28337,59 гривень, орендна плата раз на рік до 01 липня в грошовій формі в розмірі 12 % від нормативно-грошової оцінки земельної ділянки; - земельна ділянка 5121684200:01:002:0527 загальною площею 25,5275 га, у тому числі 25,5275 га пасовища, нормативна грошова оцінка земельної ділянки становить - 359 647,95 гривень, орендна плата раз на рік до 01 липня в грошовій формі в розмірі 12% від нормативно-грошової оцінки земельної ділянки; - земельна ділянка 5121684200:01:002:0531 загальною площею 14,4487га, у тому числі 14,4487га - пасовища, нормативна грошова оцінка земельної ділянки становить 627 345,15гривень, орендна плата раз на рік до 01 липня у грошовій формі в розмірі 12 % від нормативно-грошової оцінки земельної ділянки. Також, у вказаному клопотанні від 19.03.2019р. ОСОБА_1 звернулась із проханням винести відповідне рішення сесії про укладення вказаних угод, зобов`язати Великомихайлівську селищну голову підписати дані угоди та акти приймання-передавання земельних ділянок, покласти на ОСОБА_1 . обов`язок зареєструвати право оренди належним чином (а.с.14-15).
Як вбачається з доданих до позовної заяви документів та клопотання №К-342/02-15 від 19.03.2019р. ОСОБА_1 разом із клопотанням було надано :-копія розпорядження Великомихайлівської районної державної адміністрації Одеської області №95/А-2012 від 14.02.2012р.; -висновок відділу Держземагенста у Великомихайлівському районі №8-01-26/42 від 05.04.2013р.; -копія проекту відводу на 37 аркушах; - витяг з Державного земельного кадастру на 9 арк. -витяг про нормативно-грошової оцінки земельних ділянок на 3 арк. -копія паспорту та іпн.; проекти договорів оренди та проекти актів приймання передачі з додатками.
Листом голови Великомихайлівської селищної ради Великомихайлівського району Одеської області від 29.03.2019р. №К-342/02-13 повідомлено ОСОБА_1 про те, що згідно витягів з Державного земельного кадастру про земельні ділянки: - земельна ділянка кадастровий номер НОМЕР_4 , площею 25,5275га. цільове призначення 16:00 землі запасу (земельні ділянки кожної категорії земель, які не надані у власність або користування громадянам чи юридичним особам); -земельна ділянка кадастровий номер НОМЕР_5 , площею 14,4487 га, цільове призначення 16:00 землі запасу (земельні ділянки кожної категорії земель, які не надані у власність або користування громадянам чи юридичним особам); - земельна ділянка кадастровий номер НОМЕР_3 , площею 3,5534 га, цільове призначення 16:00 землі запасу (земельні ділянки кожної категорії земель, які не надані у власність або користування громадянам чи юридичним особам). У зв`язку з викладеним, посилаючись на те, що ч.2 ст.124 Земельного кодексу України передбачено, що передача в оренду земельних ділянок, що перебувають у державній або комунальній власності, здійснюється за результатами проведення земельних торгів, крім випадків, встановлених частинами другою, третьою статті 134 цього Кодексу, ОСОБА_1 було відмовлено у задоволенні клопотання про укладення договорів оренди вказаних земельних ділянок (а.с.16-19).
Частиною 2 ст.19 Конституції України визначено, що органи державної влади та органи місцевого самоврядування, їх посадові особи зобов`язані діяти лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України.
Повноваження сільських, селищних, міських рад та їх виконавчих органів у галузі земельних відносин визначенні ст.12 Земельного кодексу України. Так, п. а), б) ч.1 ст.12 Земельного кодексу України визначено, що до повноважень сільських, селищних, міських рад у галузі земельних відносин на території сіл, селищ, міст належить: а) розпорядження землями територіальних громад та б) передача земельних ділянок комунальної власності у власність громадян та юридичних осіб відповідно до цього Кодексу.
Частиною 1 ст.116 Земельного кодексу України передбачено, що громадяни та юридичні особи набувають права власності та права користування земельними ділянками із земель державної або комунальної власності за рішенням органів виконавчої влади або органів місцевого самоврядування в межах їх повноважень, визначених цим Кодексом, або за результатами аукціону.
При цьому, ч.1, ч.2 ст.124 Земельного кодексу України визначено, що передача в оренду земельних ділянок, що перебувають у державній або комунальній власності, здійснюється на підставі рішення відповідного органу виконавчої влади або органу місцевого самоврядування згідно з їх повноваженнями, визначеними статтею 122 цього Кодексу, чи договору купівлі-продажу права оренди земельної ділянки (у разі продажу права оренди) шляхом укладення договору оренди земельної ділянки чи договору купівлі-продажу права оренди земельної ділянки. Передача в оренду земельних ділянок, що перебувають у державній або комунальній власності, здійснюється за результатами проведення земельних торгів, крім випадків, встановлених частинами другою, третьою статті 134 цього Кодексу.
У свою чергу, ч.2 ст.134 Земельного кодексу України визначено, що не підлягають продажу на конкурентних засадах (земельних торгах) земельні ділянки державної чи комунальної власності або права на них, зокрема, у разі передачі громадянам земельних ділянок для сінокосіння і випасання худоби, для городництва.
Пунктом 34 частини 1 ст. 26 Закону України «Про місцеве самоврядування в Україні» 21 травня 1997 року N 280/97-ВР визначено, що виключно на пленарних засіданнях сільської, селищної, міської ради вирішуються такі питання, як, зокрема, вирішення відповідно до закону питань регулювання земельних відносин;
Таким чином, Земельним кодексом України та Законом України «Про місцеве самоврядування в Україні» визначено обов`язок виключно на пленарних засіданнях селищної ради вирішувати питання регулювання земельних відносин, в тому числі і питання передачі у користування земельних ділянок.
Враховуючи викладене та те, що голова Великомихайлівської селищної ради Великомихайлівського району Одеської області одноособово, без винесення вказаного питання на пленарне засідання селищної ради, вирішила питання передачі в оренду спірних земельних ділянок, позовні вимоги позивача про визнання протиправною бездіяльності Великомихайлівської селищної ради щодо винесення на розгляд сесії клопотання ОСОБА_1 про надання земельних ділянок в оренду, є обгрунтованими та підлягають задоволенню.
При цьому, як вбачається з розпорядження Великомихайлівського районної державної адміністрації Одеської бласті №95/А-2012 від 14.02.2012р., ОСОБА_1 надано дозвіл на розробку проекту землеустрою щодо відведення земельної ділянки в довгострокову оренду на 49 років загальною площею 45,00га із земель сільськогосподарського призначення нерозподілених земельних часток (паїв) колишнього КСП «Іскра» в адміністративних межах Полезненської сільської ради для сінокосіння та випасання худоби (а.с.45-46).
Проект земелеустрою щодо відведення земельних ділянок ОСОБА_1 в довгострокову оренду на 49 років для сінокосіння та випасання худоби на території Полезненської сільської ради Великомихайлівського району Одеської області, розроблено ВКФ «Стелхен», за замовленням ОСОБА_1 та на підставі договору №246 від 24.11.2011р. (а.с.35-71).
Відповідач, відмовляючи листом від 29.03.2019р. №К-342/02-13 у задоволенні клопотання ОСОБА_1 №К-342/02-15 від 19.03.2019р. укласти із заявником, без проведення земельних торгів на підставі рішення Великомихайлівської селищної ради три договори оренди земельних ділянок сільськогосподарського призначення для сінокосіння та випасання худоби, у зв`язку з віднесенням вказаних земельних ділянок до земель запасу, не врахував положення ч.2 ст.134 Земельного кодексу України, яким визначено, що не підлягають продажу на конкурентних засадах (земельних торгах) земельні ділянки державної чи комунальної власності або права на них, зокрема, у разі передачі громадянам земельних ділянок для сінокосіння і випасання худоби, для городництва.
Суд, перевіряючи рішення, дію чи бездіяльність суб`єкта владних повноважень на відповідність закріпленим ч. 2 ст. 2 Кодексу адміністративного судочинства України критеріям, не втручається у дискрецію (вільний розсуд) суб`єкта владних повноважень поза межами перевірки за названими критеріями. При цьому під дискреційним повноваженням слід розуміти повноваження, яке адміністративний орган, приймаючи рішення, може здійснювати з певною свободою розсуду, тобто, коли такий орган може обирати з кількох юридично допустимих рішень те, яке він вважає найкращим за даних обставин.
Принцип розподілу влади заперечує надання адміністративному суду адміністративно-дискреційних повноважень - єдиним критерієм здійснення правосуддя є право. Тому завданням адміністративного судочинства завжди є контроль легальності.
Згідно п.10 ч.2 ст. 245 КАС України у разі задоволення адміністративного позову суд може прийняти рішення про інший спосіб захисту прав, свобод, інтересів людини і громадянина, інших суб`єктів у сфері публічно-правових відносин від порушень з боку суб`єктів владних повноважень, який не суперечить закону і забезпечує ефективний захист таких прав, свобод та інтересів.
Абз. 2 ч.4 ст. 245 КАС України визначено, що у випадку, якщо прийняття рішення на користь позивача передбачає право суб`єкта владних повноважень діяти на власний розсуд, суд зобов`язує суб`єкта владних повноважень вирішити питання, щодо якого звернувся позивач, з урахуванням його правової оцінки, наданої судом у рішенні.
Відповідно до ч.2 ст.9 КАС України суд розглядає адміністративні справи не інакше як за позовною заявою, поданою відповідно до цього Кодексу, в межах позовних вимог. Суд може вийти за межі позовних вимог якщо це необхідно для ефективного захисту прав, свобод, інтересів людини і громадянина, інших суб`єктів у сфері публічно-правових відносин від порушень з боку суб`єктів владних повноважень.
З урахуванням викладеного, суд вважає необхідним зобов`язати Великомихайлівську селищну раду Великомихайлівського району Одеської області розглянути клопотання ОСОБА_1 №К-342/02-15 від 19.03.2019р. у порядку, визначеному Земельним кодексом України та Законом України «Про місцеве самоврядування в Україні».
Відповідно до ч. ч. 1, 2 ст. 77 КАС України кожна сторона повинна довести ті обставини, на яких ґрунтуються її вимоги та заперечення, крім випадків, встановлених статтею 78 цього Кодексу. В адміністративних справах про протиправність рішень, дій чи бездіяльності суб`єкта владних повноважень обов`язок щодо доказування правомірності свого рішення, дії чи бездіяльності покладається на відповідача.
Оцінивши докази, які є у справі, за своїм внутрішнім переконанням, що ґрунтується на їх всебічному, повному та об`єктивному дослідженні, та враховуючи всі наведені обставини, суд вважає, що адміністративний позов ОСОБА_1 підлягає задоволенню.
Частиною 1 ст. 157 КАС України визначено, що суд може скасувати заходи забезпечення позову з власної ініціативи або за вмотивованим клопотанням учасника справи.
Враховуючи викладене та у зв`язку з прийняттям рішення по вказаній справі, суд приходить до висновку про наявність підстав для скасування заходів забезпечення позову застосованих ухвалою Одеського окружного адміністративного суду від 25.04.2019р.
Частиною 1 ст.139 КАС України визначено, що при задоволенні позову сторони, яка не є суб`єктом владних повноважень, всі судові витрати, які підлягають відшкодуванню або оплаті відповідно до положень цього Кодексу, стягуються за рахунок бюджетних асигнувань суб`єкта владних повноважень, що виступав відповідачем у справі, або якщо відповідачем у справі виступала його посадова чи службова особа.
Як вбачається з квитанцій про сплату №89046 від 10.04.2019р. та №90510 від 11.04.2019р. позивачем сплачено судовий збір за подання вказаного адміністративного позову у розмірі 1536,80 грн. та судовий збір у розмірі 576,30 грн. за подання заяви про забезпечення позову.
Враховуючи те, що суд прийшов до висновку про наявність підстав для задоволення позовної заяви ОСОБА_1 , суд вважає за можливе стягнути з відповідача за рахунок бюджетних асигнувань на користь позивача сплачений судовий збір у сумі 2113,10 грн.
Керуючись ст.ст. 241-246, 250, 255, 295 КАС України, суд, -
ВИРІШИВ:
Адміністративний позов ОСОБА_1 –задовольнити.
Визнати протиправною бездіяльність Великомихайлівської селищної ради Великомихайлівського району Одеської щодо винесення на розгляд сесії клопотання ОСОБА_1 №К-342/02-15 від 19.03.2019р. про надання земельних ділянок в оренду.
Зобов`язати Великомихайлівську селищну раду Великомихайлівського району Одеської області(код ЄДРПОУ 04379367, Одеська область, Великомихайлівський район, смт. Велика Михайлівка, вул. Карбишева,10) розглянути клопотання ОСОБА_1 ( код ІПН НОМЕР_6 , АДРЕСА_1 ) №К-342/02-15 від 19.03.2019р. у порядку, визначеному Земельним кодексом України та Законом України «Про місцеве самоврядування в Україні».
Стянути з Великомихайлівської селищної ради Великомихайлівського району Одеської області(67100, Одеська область, Великомихайлівський район, смт. Велика Михайлівка, вул. Карбишева,10) на користь ОСОБА_1 (код ІПН НОМЕР_6 , АДРЕСА_1 ) судовий збір у розмірі 2113,10грн. (дві тисячі сто тринадцять гривень десять копійок).
Скасувати заходи забезпечення позову застосовані ухвалою від 25.04.2019р.
Рішення набирає законної сили згідно ст. 255 Кодексу адміністративного судочинства України та може бути оскаржене до суду апеляційної інстанції за правилами, встановленими ст.ст. 293, 295 та п. 15-5 розділу VII Кодексу адміністративного судочинства України.
Суддя К.О. Танцюра
.