
ОКРУЖНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД міста КИЄВА 01051, м. Київ, вул. Болбочана Петра 8, корпус 1Р І Ш Е Н Н Я
І М Е Н Е М У К Р А Ї Н И
м. Київ
27 червня 2019 року № 826/17022/18
Окружний адміністративний суд міста Києва у складі судді Келеберди В.І., розглянувши у порядку спрощеного позовного провадження (без виклику сторін) адміністративну справу
за позовом ОСОБА_1
до Святошинського районного у м. Києві відділу державної реєстрації
актів цивільного стану Головного територіального управління юстиції
у м. Києві
про визнання протиправним висновку, зобов`язання вчинити дії,
ВСТАНОВИВ:
Обставини справи:
ОСОБА_1 у жовтні 2018 року звернувся до суду з адміністративним позовом до Святошинського районного у м. Києві відділу державної реєстрації актів цивільного стану Головного територіального управління юстиції у м. Києві (далі - відповідач, Святошинський РАЦС у м. Києві) та просить суд визнати протиправним висновок від 25 липня 2018 року про відмову у внесенні змін до актового запису про народження ОСОБА_1 , зобов`язати відповідача внести зазначені зміни, виправивши по батькові батька з « ОСОБА_11 » на « ОСОБА_11 ».
Позов обґрунтовано зокрема тим, що 25 липня 2018 року позивач звернувся до Святошинського РАЦС у м. Києві із заявою про внесення змін до актового запису про своє народження, де в частині по батькові його батька просив змінити з « ОСОБА_11 » на « ОСОБА_11 », проте отримав відмову з підстав наявності розбіжностей у написанні у різних актових записах прізвищ, імен та по батькові батьків позивача, а саме: в актовому записі про шлюб батьків позивача вказано по батькові нареченого українською мовою « ОСОБА_11 »; в актовому записі про народження батька зазначено прізвище дитини та батька українською мовою - « ОСОБА_11 », прізвище матері - « ОСОБА_8 », ім`я - « ОСОБА_11 », тоді як відповідно до правил українського правопису правильність написання імені «ОСОБА_11».
Позивач з відмовою не погоджується та посилається на Цивільний кодекс України, Закон України «Про державну реєстрацію актів цивільного стану», Правила внесення змін до актових записів цивільного стану, їх поновлення та анулювання, затверджені наказом Міністерства юстиції України від 12 січня 2011 року № 96/5 із змінами та доповненнями (далі - Правила № 96/5), та зазначає, що розбіжності у написанні по батькові його батька пов`язані з особливостями перекладу з російської мови на українську, а крім того по батькові «ОСОБА_11» у свідоцтві про народження вказано помилково, через що порушуються його права, пов`язані з оформленням різних документів.
Ухвалою суду від 30 жовтня 2018 року відкрито провадження у справі, визначено провадити розгляд за правилами спрощеного позовного провадження без повідомлення (виклику) сторін, запропоновано відповідачу надати відзив на позовну заяву.
У встановлений судом строк відзиву на позовну заяву від відповідача не надійшло.
Частиною шостою статті 162 КАС України передбачено, що у разі ненадання відповідачем відзиву у встановлений судом строк без поважних причин суд вирішує справу за наявними матеріалами.
Згідно з частиною третьою статті 241 Кодексу адміністративного судочинства України судовий розгляд в суді першої інстанції закінчується ухваленням рішення суду.
Враховуючи викладене, суд закінчує розгляд даної справи ухваленням рішення за правилами Кодексу адміністративного судочинства України.
Оцінивши наявні у справі документи і матеріали, належність, допустимість кожного доказу окремо, а також достатність та взаємний зв`язок наявних в матеріалах справи доказів у їх сукупності, за своїм внутрішнім переконанням, що ґрунтується на їх безпосередньому, всебічному, повному та об`єктивному дослідженні, судом встановлено наступне.
Статтею 19 Конституції України передбачено, що органи державної влади та органи місцевого самоврядування, їх посадові особи зобов`язані діяти лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України.
З наявних матеріалів справи вбачається, що 25 липня 2018 року позивач звернувся до Святошинського РАЦС у м. Києві із заявою про внесення змін до актового запису про народження ОСОБА_11 (батька позивача), зокрема, змінити по батькові з « ОСОБА_11 » на « ОСОБА_11 ».
До заяви позивачем додано:
1) копію паспорту ОСОБА_1 (позивача);
2) копію свідоцтва про народження ОСОБА_1 (позивача), з якого вбачаються відомості про батька - ОСОБА_11 (мовою оригіналу);
3) копію свідоцтва про народження батька - ОСОБА_11 ;
4) витяг з державного реєстру актів цивільного стану громадян щодо актового запису про народження ОСОБА_1 від 11 жовтня 2016 року;
5) витяг з Реєстру щодо актового запису про шлюб позивача з ОСОБА_12 від 11 жовтня 2016 року;
6) витяг з Реєстру щодо актового запису про шлюб батьків позивача - ОСОБА_11 та ОСОБА_8 від 11 жовтня 2016 року;
7) копію актового запису про народження батька позивача - ОСОБА_11 від 1938 року.
У той же день, 25 липня 2018 року відповідачем складено висновок про відмову у внесенні змін до актового запису цивільного стану, вмотивований неможливістю виправити по батькові батька дитини з « ОСОБА_11 » на «ОСОБА_11» в актовому записі про народження заявника № 74 від 22 квітня 1971 року, складеному виконавчим комітетом Вишневої міської ради Києво-Святошинського району Київської області, у зв`язку з розбіжностями в актових записах, а саме: в актовому записі про шлюб батьків заявника, який є підставою для внесення змін вказано по батькові нареченого українською мовою - « ОСОБА_11 ». У складеному Рогівською сільською радою Поліського району Київської області зазначено прізвище дитини та батька українською мовою - « ОСОБА_11 », прізвище матері - « ОСОБА_8 », ім`я - « ОСОБА_11 ». Відповідно до українського правопису правильність написання імені - «ОСОБА_11» (словник-довідник «Власні імена людей», Київ, Наукова думка, 1996 р., Л.Г. Скрипник, Н.П. Дзятківська, стор. 257).
Розглядаючи спірні правовідносини, суд враховує положення Цивільного кодексу України, Закону України «Про державну реєстрацію актів цивільного стану», Правила № 96/5.
Відповідно до частини першої статті 6 Закону України «Про державну реєстрацію актів цивільного стану» відділи державної реєстрації актів цивільного стану проводять державну реєстрацію народження фізичної особи та її походження, шлюбу, розірвання шлюбу, зміни імені, смерті, вносять зміни до актових записів цивільного стану, поновлюють та анулюють їх; формують Державний реєстр актів цивільного стану громадян, ведуть його, зберігають архівний фонд; здійснюють відповідно до законодавства інші повноваження.
Внесення змін до актового запису цивільного стану проводяться відповідним органом державної реєстрації актів цивільного стану за наявності достатніх підстав. За наслідками перевірки зібраних документів орган державної реєстрації актів цивільного стану складає обґрунтований висновок про внесення змін до актового запису цивільного стану або відмову у цьому. У разі відмови у внесення змін до актового запису цивільного стану у висновку вказуються причини відмови та зазначається про можливість її оскарження в судовому порядку (стаття 22 Закону України «Про державну реєстрацію актів цивільного стану»).
Внесення змін до актового запису цивільного стану проводиться за заявою: особи, щодо якої складено актовий запис; одного з батьків, опікуна, піклувальника дитини; опікуна недієздатної особи; спадкоємців померлого; представника органу опіки та піклування під час здійснення повноважень з опіки та піклування стосовно особи, яка має право на подання такої заяви.
Заява про внесення змін до актового запису цивільного стану подається до відповідного органу державної реєстрації актів цивільного стану за місцем проживання заявника, а у випадках, передбачених законодавством, - за місцем зберігання актового запису цивільного стану.
Як вбачається з наявних у справі відомостей, позивач дотримався зазначених вище положень Закону України «Про державну реєстрацію актів цивільного стану».
Порядок внесення змін до актових записів цивільного стану регулюється Правилами № 96/5, пунктом 1.1 яких визначено, що внесення змін до актових записів цивільного стану, які складено органами державної реєстрації актів цивільного стану України, проводиться відділами державної реєстрації актів цивільного стану районних, районних у містах, міських (міст обласного значення), міськрайонних управлінь юстиції (далі - відділи державної реєстрації актів цивільного стану), у випадках, передбачених чинним законодавством. У разі відмови у внесенні змін до актових записів цивільного стану у висновку відділу державної реєстрації актів цивільного стану вказуються причини відмови та зазначається про можливість оскарження його у судовому порядку.
Як визначено пунктом 2.6 Правил № 96/5 разом із заявою про внесення змін до актового запису цивільного стану заявником подаються: свідоцтва про державну реєстрацію актів цивільного стану, у яких зазначені неправильні, неповні відомості або відомості, які підлягають зміні; інші документи, необхідні для розгляду заяви та вирішення питання по суті.
На підтвердження достовірності представлених заявником документів про державну реєстрацію актів цивільного стану додаються повні витяги з Державного реєстру актів цивільного стану громадян, копії відповідних актових записів цивільного стану, на підставі яких вирішується питання щодо необхідності внесення змін або відмови в цьому.
Як вбачається з наданої копії свідоцтва про народження позивача серії НОМЕР_1 , виданого 22 квітня 1971 року, у розділі «батьки, родители» в графі «батько» зазначено російською мовою « ОСОБА_11 ».
Водночас, згідно наданих копій свідоцтва про народження ОСОБА_11 (батька позивача) серії НОМЕР_2 , виданого Рогівською сільською радою Поліського району Київської області від 19 листопада 1983 року, а також з повного витягу з Реєстру щодо актового запису про шлюб батьків позивача - ОСОБА_11 та ОСОБА_8 № 17199548 від 11 жовтня 2016 року, сформованого Святошинським РАЦС у м. Києві, та з актового запису про шлюб № 42 від 26 вересня 1964 року, складеного виконавчим комітетом Вишневої міської ради Києво-Святошинського району Київської області, паспорту серії НОМЕР_3 , виданого Святошинським РВ ГУДМС України у м. Києві 14 липня 2015 року, довідки про присвоєння ідентифікаційного коду на ім`я ОСОБА_11 , виданої 03 квітня 1998 року ДПА у Ленінградському районі м. Києва, по батькові зазначено « ОСОБА_11 », а не «ОСОБА_11».
Отже, оцінивши надані до матеріалів справи документи, суд приходить до висновку про наявність розбіжностей у написанні по батькові ОСОБА_11 , у зв`язку з чим відповідач у межах своїх повноважень відмовив позивачу у внесенні змін до актового запису про народження.
Водночас, суд також вбачає обставини помилковості зазначення у свідоцтві про народження позивача серії НОМЕР_1 , виданого 22 квітня 1971 року, та у відповідному актовому записі від 22 квітня 1971 року № 74, по батькові ОСОБА_11 , у яких замість «ОСОБА_11» зазначено « ОСОБА_11 », що впливає на можливість реалізації позивачем своїх законних прав.
Згідно з пунктом 2.13 Правил № 96/5 підставою для внесення змін в актові записи цивільного стану є рішення суду про визнання батьківства (материнства), усиновлення (удочеріння), про скасування раніше винесеного рішення суду про визнання батьківства, виключення відомостей про батька (матір) дитини з актового запису про народження, скасування або визнання усиновлення (удочеріння) недійсним, про визнання шлюбу недійсним, установлення неправильності в актовому записі цивільного стану та інші, у яких зазначено про внесення конкретних змін в актові записи цивільного стану.
Згідно з пунктом 2.16.7 Правил № 96/5 на підставі рішення суду про внесення змін, доповнень або виправлень в актові записи цивільного стану вносяться відповідні зміни, які зазначені в рішенні суду.
Зміни до актового запису цивільного стану вносяться відділом державної реєстрації за місцем зберігання відповідного актового запису цивільного стану, крім випадків, встановлених у пункті 2.28 цього розділу.
Відповідно до статті 2 Кодексу адміністративного судочинства України під час розгляду справи суд перевіряє, чи прийняті (вчинені) рішення:
1) на підставі, у межах повноважень та у спосіб, що визначені Конституцією та законами України;
2) з використанням повноваження з метою, з якою це повноваження надано;
3) обґрунтовано, тобто з урахуванням усіх обставин, що мають значення для прийняття рішення (вчинення дії);
4) безсторонньо (неупереджено);
5) добросовісно;
6) розсудливо;
7) з дотриманням принципу рівності перед законом, запобігаючи всім формам дискримінації;
8) пропорційно, зокрема з дотриманням необхідного балансу між будь-якими несприятливими наслідками для прав, свобод та інтересів особи і цілями, на досягнення яких спрямоване це рішення (дія);
9) з урахуванням права особи на участь у процесі прийняття рішення;
10) своєчасно, тобто протягом розумного строку.
Вирішуючи спір по суті, суд зазначає, що хоча позивач у даній справі оскаржує висновок Святошинського РАЦС у м. Києві, фактичним предметом розгляду у справі є порушення прав позивача, пов`язаних з наявністю рішення про відмову у внесенні змін до актового запису про народження ОСОБА_1 , наявність якого перешкоджає йому у здійсненні інших прав.
Суд, відповідно до покладених на нього завдань адміністративного судочинства, захищає порушені, невизнані або оспорюванні права, свободи та інтереси учасників адміністративних правовідносин.
Відповідно до частини другої статті 5 Кодексу адміністративного судочинства України захист порушених прав, свобод чи інтересів особи, яка звернулася до суду, може здійснюватися судом також в інший спосіб, який не суперечить закону і забезпечує ефективний захист прав, свобод, інтересів людини і громадянина, інших суб`єктів владних повноважень.
Згідно частини другої статті 9 Кодексу адміністративного судочинства України суд розглядає адміністративні справи не інакше як за позовною заявою, поданою відповідно до цього Кодексу, в межах позовних вимог. Суд може вийти за межі позовних вимог, якщо це необхідно для ефективного захисту прав, свобод, інтересів людини і громадянина, інших суб`єктів у сфері публічно-правових відносин від порушень з боку суб`єктів владних повноважень.
Виходячи з положень статті 245 Кодексу адміністративного судочинства України, суд може прийняти рішення про інший спосіб захисту прав, свобод, інтересів людини і громадянина, інших суб`єктів у сфері публічно-правових відносин від порушень з боку суб`єктів владних повноважень, який не суперечить закону і забезпечує ефективний захист таких прав, свобод та інтересів.
З огляду на вищевикладене, оцінюючи рішення відповідача, яким відмовлено у внесенні змін до актового запису про народження ОСОБА_1 , на предмет відповідності вимогам статті 2 Кодексу адміністративного судочинства України, суд приходить до висновку про його невідповідність таким вимогам, та задовольняючи позовні вимоги позивача, вважає за необхідне вийти за межі позовних вимог з метою повного захисту прав позивача та у відповідності до частини другої статті 5 Кодексу адміністративного судочинства України вважає за необхідне зобов`язати Святошинський районний у місті Києві відділ державної реєстрації актів цивільного стану Головного територіального управління юстиції у місті Києві внести зміни до актового запису про народження ОСОБА_1 .
Також суд вважає за необхідне зазначити, що у рішенні Європейського суду з прав людини від 16 травня 2013 року у справі «Гарнага проти України» (№20390/07) наголошено на необхідності дотримання державою справедливого балансу, який потрібно встановити між конкуруючими інтересами особи та суспільства в цілому.
Навіть якщо існує суперечність стосовно правильного тлумачення закону, безперечним є те, що право особи на збереження свого імені, як і право на його зміну, визнається законодавством України. Слід зауважити, що українська система зміни імен видається доволі гнучкою та особа може змінити своє ім`я, дотримуючись спеціальної процедури, яка передбачає тільки мінімальні обмеження, які застосовуються у дуже конкретних випадках, здебільшого пов`язаних з кримінальним судочинством. У той самий час, як видається, будь-яких ширших міркувань для накладення обмежень на зміну імені особи - таких як точний облік населення або зв`язок носіїв певного імені з сім`єю - державними органами не висувається. За такої ситуації майже повної свободи зміни імені або прізвища особи обмеження, накладені на зміну по батькові, не видаються належним чином та достатньою мірою мотивованими національним законодавством
При цьому, зміни до актового запису про народження позивача в частині по батькові його батька жодним чином не впливають ані на інтереси держави, ані на інтереси суспільства в цілому.
На підставі викладеного, суд дійшов висновку про відсутність підстав для відмови та законодавчих обмежень для зміни у актовому записі відомостей щодо по батькові позивача - ОСОБА_11 з « ОСОБА_11 » на « ОСОБА_11 ».
Згідно з частинами першою та другою статті 77 Кодексу адміністративного судочинства України кожна сторона повинна довести ті обставини, на яких ґрунтуються її вимоги та заперечення, крім випадків, встановлених статтею 78 цього Кодексу. В адміністративних справах про протиправність рішень, дій чи бездіяльності суб`єкта владних повноважень обов`язок щодо доказування правомірності свого рішення, дії чи бездіяльності покладається на відповідача.
Вирішуючи питання розподілу судових витрат, суд керується приписами частини першої статті 139 Кодексу адміністративного судочинства України, згідно якої відшкодуванню підлягаю судові витрати при задоволенні позову сторони, яка не є суб`єктом владних повноважень.
Як вбачається з квитанції № 3 від 10 жовтня 2018 року, позивачем сплачено судовий збір у розмірі 704,80 грн., які підлягають відшкодуванню за рахунок бюджетних асигнувань відповідача.
З урахуванням викладеного, керуючись статтями 72-73, 76-77, 139, 243-246, 255, 257-263 Кодексу адміністративного судочинства України, Окружний адміністративний суд міста Києва,
В И Р І Ш И В:
Адміністративний позов ОСОБА_1 до Святошинського районного у м. Києві відділу державної реєстрації актів цивільного стану Головного територіального управління юстиції у м. Києві про визнання протиправним висновку, зобов`язання вчинити дії - задовольнити.
Визнати протиправним та скасувати висновок Святошинського районного у місті Києві відділу державної реєстрації актів цивільного стану Головного територіального управління юстиції у місті Києві від 25 липня 2018 року про внесення змін до актового запису цивільного стану (про народження ОСОБА_1 ).
Зобов`язати Святошинський районний у місті Києві відділ державної реєстрації актів цивільного стану Головного територіального управління юстиції у місті Києві внести зміни до актового запису про народження ОСОБА_1 №74 від 22 квітня 1971 року, складеного виконавчим комітетом Вишневої міської ради Києво-Святошинського району Київської області, шляхом виправлення по батькові батька дитини з « ОСОБА_11 » на « ОСОБА_11 ».
Стягнути за рахунок бюджетних асигнувань Святошинського районного у місті Києві відділу державної реєстрації актів цивільного стану Головного територіального управління юстиції у місті Києві на користь ОСОБА_1 судовий збір у сумі 704,80 грн (сімсот чотири грн. 80 коп.).
За приписами статті 255 Кодексу адміністративного судочинства України рішення суду набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги всіма учасниками справи, якщо апеляційну скаргу не було подано. У разі подання апеляційної скарги рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після повернення апеляційної скарги, відмови у відкритті чи закритті апеляційного провадження або прийняття постанови судом апеляційної інстанції за наслідками апеляційного перегляду.
Порядок та строки подання апеляційної скарги врегульовано приписами статей 294-297 Кодексу адміністративного судочинства України.
Повне найменування сторін:
Позивач: ОСОБА_1 , адреса: АДРЕСА_1 , ідентифікаційний код НОМЕР_4 , тел. НОМЕР_5 .
Відповідач: Святошинський районний у місті Києві відділ державної реєстрації актів цивільного стану Головного територіального управління юстиції у місті Києві, адреса: 03146, м. Київ, вул. Якуба Коласа, будинок 6, код ЄДРПОУ 26125455, тел.+3800442743378.
Суддя В.І. Келеберда