
ЛУГАНСЬКИЙ ОКРУЖНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД
РІШЕННЯ
Іменем України
24 червня 2019 рокуСєвєродонецькСправа № 360/1957/19
Луганський окружний адміністративний суд у складі:
головуючого судді: Кисельової Є.О.,
при секретарі: Шопіній А.М.,
позивач – не прибув,
представник відповідача – не прибув,
розглянувши у відкритому судовому засіданні справу за адміністративним позовом ОСОБА_1 до управління соціального захисту населення Станично-Луганськоїрайонної державної адміністрації Луганської області про визнання протиправною бездіяльність та зобов`язання вчинити певні дії, -
ВСТАНОВИВ:
08 травня 2019 року до Луганського окружного адміністративного суду надійшов адміністративний позов ОСОБА_1 (далі – позивач, ОСОБА_1 ) до управління соціального захисту населення Станично-Луганської районної державної адміністрації Луганської області (далі – відповідач, УСЗН Станично-Луганської РДА), в якому позивач просив суд:
- визнати неправомірною бездіяльність Управління соціального захисту населення Станично-Луганської районної державної адміністрації Луганської області щодо не нарахування та не виплати державної допомоги по народженню дитини ОСОБА_1 ;
- зобов`язати Управління соціального захисту населення Станично-Луганської районної державної адміністрації Луганської області призначити та виплатити ОСОБА_1 допомогу при народженні дитини в розмірі, що встановлений ст. 12 Закону України “Про державну допомогу сім`ям з дітьми”, тобто 41280 грн на рахунок, відкритий в ПАТ “Ощадбанк”.
- зобов`язати Управління соціального захисту населення Станично-Луганського району Луганської області подати у встановлений судом строк звіт про виконання судового рішення згідно ст.382 КАС України.
В обґрунтування позовних вимог позивач зазначив, що 03.08.2018 після отримання довідки тимчасово переміщеної особи разом з дитиною вона намагалася подати заяву про надання допомоги по народженню дитини зі всіма додатками. Позивачем були виконані умови Закону України "Про державну допомогу з дітьми" та Порядку №1751 в частині надання усіх необхідних документів для призначення допомоги при народженні дитини. Але спеціалісти УСЗН, не зважаючи на то, що на прийомі нікого не було, відмовились приймати заяву про оформлення допомоги. Як стверджує позивач, вона зателефонувала на Урядову гарячу лінію та повідомила про цей факт ОСОБА_1 було рекомендовано відправити пакет документів поштою. 03.08.2018 року о 13.30. позивач направила заяву поштою про що свідчить поштова квитанція. Згідно відповіді Станично-Луганської РДА та Департаменту СЗНЛОДА ОСОБА_1 прийшла до відповідача не вчасно і мала попередньо записатися на прийом. Згідно пункту 45 Порядку №1751 орган, що призначає і виплачує державну допомогу сім`ям з дітьми, повинен давати роз`яснення з питань її призначення і виплати та надавати заявнику допомогу в одержанні необхідних документів. Замість цього відповідач штучно перешкоджає отриманню допомоги по народженню дитини та порушує законодавство шляхом встановлення додаткових умов для оформлення допомоги.
Позивач Вважає бездіяльність відповідача протиправною.
Позивач в судове засідання не прибула, про дату, час та місце проведення судового засідання повідомлялась належним чином, просила розглянути справу без її участі (арк.спр.4).
Представник відповідача в судове засідання не прибув, про дату, час та місце розгляду справи повідомлявся належним чином, просив розглянути справу без участі уповноваженого представника (арк.спр.31-34).
12.06.2019 від відповідача до відділу діловодства та обліку звернень громадян (канцелярію) суду за вхідний реєстраційним номером 31759/2012 надійшов відзив на позовну заяву, в якому просив відмовити у задоволенні позовних вимог в повному обсязі (арк.спр.31-34).
Судом по справі було вчинено такі процесуальні дії:
- ухвалою Луганського окружного адміністративного суду від 27.05.2019 прийнято позовну заяву до розгляду після усунення її недоліків та відкрито провадження у справі, вирішено подальший розгляд здійснювати з повідомленням (викликом) сторін (арк.спр.1-2).
Дослідивши матеріали справи, розглянувши справу в межах заявлених позовних вимог і наданих доказів, оцінивши докази відповідно до вимог ст.ст. 72-77, 90 Кодексу адміністративного судочинства України (далі – КАС України), суд дійшов наступного.
Судом встановлено, що ОСОБА_1 , ІНФОРМАЦІЯ_1 , є громадянином України, паспорт серії НОМЕР_1 виданий 11.11.2011 Жовтневим РВ ЛМУ УМВС України в Луганській області, ідентифікаційний номер НОМЕР_2 , зареєстроване місце проживання: АДРЕСА_1 (арк.спр.6).
Відповідно до інформації зазначеної у довідці від 03.08.2018 за № 0000590811, ОСОБА_1 , є внутрішньо переміщеною особою з тимчасово окупованої території та районів проведення антитерористичної операції, тимчасова адреса місця проживання позивача: АДРЕСА_2 (арк.спр.5).
ОСОБА_1 є матір`ю ОСОБА_2 , ІНФОРМАЦІЯ_2 , про що в Книзі реєстрації народжень 08.02.2018 зроблено відповідний актовий запис № 43 та видано Свідоцтво про народження серія НОМЕР_3 від 08.02.2018 (арк.спр.8).
Відповідно до відомостей, які були надані Міністерством соціальної політики України на виконання ухвали суду від 27.05.2019 вбачається, що за інформацією бази даних Центрального сховища Мінсоцполітики ОСОБА_3 Г.О. на обліку в органах соціального захисту населення як отримувач допомоги при народженні дитини не перебуває (арк.спр.41).
Листом Станично-Луганської районної державної адміністрації Луганської області від 16.08.2018 № 3336 було повідомлено позивача про те, що 03.08.2018 ОСОБА_1 звернулась до УСЗН Станично-Луганської РДА із заявою за призначенням державної соціальної допомоги при народженні дитини, ОСОБА_2 , 2017 року народження. Згідно Наказу Міністерства праці та соціальної політики України від 23.05.2005 № 183 «Про впровадження в місцевих органах праці та соціального захисту населення єдиної технології прийому громадян, які звертаються за призначенням усіх видів соціальної допомоги» прийом документів для призначення усіх видів соціальних допомог, компенсацій та пільг в УСЗН Станично-Луганської райдержадміністрації здійснюється за попереднім записом. Попередній запис на прийом до спеціаліста здійснює Координатор прийому як безпосередньо, так і по телефону. Під час попереднього запису Координатор реєструє заявника в макеті-графіку прийому на відповідний день та час прийому (прізвище заявника, первинний чи повторний прийом, номер особової справи), про що повідомляє заявника. При цьому заявникові видається талон-направлення, де зазначено наступна дата прийому. 03.08.2018 графік прийому громадян в УСЗН Станично-Луганської райдержадміністрації був розписаний з 8.00 до 14.30, тому прийняти документи ОСОБА_1 не було можливості. Позивачу було рекомендовано для призначення соціальної допомоги при народження особисто звернутись до УСЗН Станично-Луганської РДА за попереднім записом (арк.спр.13-14).
Судом встановлено, що 03.08.2018 позивачем було надіслано до УСЗН Станично-Луганської РДА засобами поштового зв`язку перелік документів для призначення допомоги при народженні дитини відповідно до описку вкладення до рекомендованого листа, що підтверджується фіскальним чеком від 03.08.2018 (арк.спр.15).
Відповідно до заяви про призначення усіх видів соціальної допомоги, компенсацій та пільг від 03.08.2018, позивач просила призначити допомогу при народжені дитини (арк.спр.36-37).
Із матеріалів справи вбачається, що звернення ОСОБА_1 від 03.08.2018 було розглянуто відповідачем та повідомлено позивачу про те, що згідно пункту 43 Порядку призначення і виплати державної допомоги сім`ям з дітьми, затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 27.12.2001 № 1751 «Про затвердження Порядку призначення і виплати державної допомоги сім`ям з дітьми», документи, необхідні для призначення державної допомоги сім`ям з дітьми, подаються особою, яка претендує на призначення допомоги, особисто, що підтверджується листом від 15.08.2018 № 2569 (арк.спр.38).
Спірні правовідносини регулюються Конституцією України, Законом України "Про державну допомогу сім`ям з дітьми" від 21 листопада 1992 року № 2811-XII (далі - Закон № 2811), Законом України "Про охорону дитинства" від 26.04.2001 року № 2402-ІІІ (далі - Закон № 2402).
Статтею 3 Конституції України визначено, що права і свободи людини та їх гарантії визначають зміст і спрямованість діяльності держави. Держава відповідає перед людиною за свою діяльність. Утвердження і забезпечення прав і свобод людини є головним обов`язком держави.
Статтею 19 Основного Закону України визначено, що органи державної влади та органи місцевого самоврядування, їх посадові особи зобов`язані діяти лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України.
Статтею 46 Конституції України передбачено, що громадяни мають право на соціальний захист, що включає право на забезпечення їх у разі повної, часткової або тимчасової втрати працездатності, втрати годувальника, безробіття з незалежних від них обставин, а також у старості та в інших випадках, передбачених законом. Це право гарантується загальнообов`язковим державним соціальним страхуванням за рахунок страхових внесків громадян, підприємств, установ і організацій, а також бюджетних та інших джерел соціального забезпечення; створенням мережі державних, комунальних, приватних закладів для догляду за непрацездатними.
Законом, який відповідно до Конституції України встановлює гарантований державою рівень матеріальної підтримки сімей з дітьми шляхом надання державної грошової допомоги з урахуванням складу сім`ї, її доходів та віку дітей і спрямований на забезпечення пріоритету державної допомоги сім`ям з дітьми у загальній системі соціального захисту населення є Закон України «Про державну допомогу сім`ям з дітьми» від 29.11.1992 № 2811-XII (далі – Закон № 2811-XII).
Відповідно до Закону № 2811-XII призначаються такі види державної допомоги сім`ям з дітьми, зокрема, допомога при народженні дитини (пункт 2 частини 1 статі 3 Закону № 2811-XI).
Статтею 6 Закону № 2811-XII передбачено, що документи, необхідні для призначення державної допомоги сім`ям з дітьми, подаються особою, яка претендує на призначення допомоги, самостійно. За наявності письмової заяви особи, яка претендує на призначення допомоги, але за станом здоров`я або з інших поважних причин не може самостійно зібрати необхідні документи, збір зазначених документів покладається на органи, що призначають допомогу.
Документи, необхідні для призначення державної допомоги сім`ям з дітьми, розглядаються органом, що призначає та здійснює виплату державної допомоги, протягом 10 днів з дня звернення.
Про призначення державної допомоги чи про відмову в її наданні із зазначенням причини відмови та порядку оскарження цього рішення орган, що призначає і здійснює виплату державної допомоги сім`ям з дітьми, видає чи надсилає заявникові письмове повідомлення протягом 5 днів після прийняття відповідного рішення.
Відповідно до статті 10 Закону України “Про державну допомогу сім`ям з дітьми” допомога при народженні дитини за цим Законом надається одному з батьків дитини (опікуну), який постійно проживає разом з дитиною.
Згідно зі статтею 11 Закону України “Про державну допомогу сім`ям з дітьми” допомога батькам при народженні дитини призначається на підставі свідоцтва про народження дитини.
Для призначення допомоги при народженні дитини до органу праці та соціального захисту населення за умови пред`явлення паспорта або іншого документа, що посвідчує особу, та свідоцтва про народження дитини подається одним з батьків (опікуном), з яким постійно проживає дитина, заява за формою, встановленою центральним органом виконавчої влади, що забезпечує формування державної політики у сферах трудових відносин, соціального захисту населення, та копія свідоцтва про народження дитини.
Допомога при народженні дитини призначається за умови, якщо звернення за її призначенням надійшло не пізніше дванадцяти місяців з дня народження дитини.
Умови призначення і виплати видів державної допомоги сім`ям з дітьми, передбачених Законом України "Про державну допомогу сім`ям з дітьми", визначає Порядок призначення і виплати державної допомоги сім`ям з дітьми, затверджений постановою Кабінету Міністрів України від 27 грудня 2001 р. N 1751 (далі – Порядок).
Умови призначення і виплати допомоги при народженні дитини визначено пунктами 10-16 Порядку.
Відповідно до пункту 11 Порядку для призначення допомоги при народженні дитини органу соціального захисту населення за умови пред`явлення паспорта або іншого документа, що посвідчує особу, подається:
1) заява одного з батьків (опікуна), з яким постійно проживає дитина, що складається за формою, затвердженою Мінсоцполітики;
2) копія свідоцтва про народження дитини (з пред`явленням оригіналу).
Заява, зазначена у підпункті 1 цього пункту, може бути подана в електронній формі (з використанням засобів телекомунікаційних систем, через офіційний веб-сайт Мінсоцполітики або інтегровані з ним інформаційні системи органів виконавчої влади та місцевого самоврядування, зокрема з використанням електронного цифрового підпису) структурному підрозділу з питань соціального захисту населення. В такому разі факт народження дитини на території України підтверджується за інформацією з Державного реєстру актів цивільного стану громадян, отриманою шляхом електронної взаємодії у порядку, встановленому Мінсоцполітики та Мін`юстом. У разі надходження надісланої з використанням засобів телекомунікаційних систем заяви без електронного цифрового підпису громадянина орган соціального захисту населення повідомляє заявнику, що допомога при народженні дитини призначається лише після підписання у місячний строк зазначеної заяви. У разі непідписання заяви у зазначений строк подається нова заява.
Пунктом 13 Порядку, окрім іншого, передбачено, що виплата допомоги поновлюється у випадках, передбачених абзацами двадцятим - двадцять сьомим, двадцять дев`ятим і тридцятим цього пункту, у разі, коли особа, що фактично здійснює догляд за дитиною (один з батьків дитини, опікун), звернулася протягом дванадцяти місяців після припинення виплати допомоги до органу, що призначив допомогу, з письмовою заявою.
Наказом Міністерства праці та соціальної політики України від 19.09.2006 № 345 затверджено Інструкцію щодо порядку оформлення і ведення особових справ отримувачів усіх видів соціальної допомоги (далі – Інструкція), визначає порядок оформлення і ведення особових справ отримувачів усіх видів соціальної допомоги в управліннях праці та соціального захисту населення районної, районної у містах Києві та Севастополі державної адміністрації, структурних підрозділах з питань праці та соціального захисту населення виконавчого органу міської, районної у місті ради (далі - Управління), які працюють в умовах як централізованої, так і децентралізованої виплати коштів призначеної соціальної допомоги, пільг та компенсацій.
Пунктом 2.2 Інструкції, зокрема, визначено, що форма заяви про призначення усіх видів соціальної допомоги, компенсацій та пільг, затверджена наказом Міністерства соціальної політики України від 21 квітня 2015 року № 441, зареєстрованим у Міністерстві юстиції України 28 квітня 2015 року за № 475/26920.
Таким чином, із аналізу вищевказаних норм діючого законодавства слідує, що в даному випадку для призначення виплати допомоги при народженні дитини ОСОБА_1 повинна була особисто звернутися до УСЗН Станично-Луганської РДА з заявою, складеною за формою, затвердженою Мінсоцполітики. За результатами розгляду такої заяви відповідач повинен був прийняти відповідне рішення, оформлене протоколом.
Як свідчать матеріали справи, позивач 03.08.2018 звернулася до відповідача з заявою про призначення усіх видів соціальної допомоги та пакетом документів засобами поштового зв`язку, а не в порядку та не у спосіб, визначений пунктом 11 Порядку призначення допомоги при народженні дитини та положень Закону № 2811-XII.
Відповідно до частини 1 статті 77 Кодексу адміністративного судочинства України, кожна сторона повинна довести ті обставини, на яких ґрунтуються її вимоги та заперечення крім випадків, встановлених статтею 78 цього Кодексу.
Відповідно до частини першої статті 72 КАС України доказами в адміністративному судочинстві є будь-які дані, на підставі яких суд встановлює наявність або відсутність обставин (фактів), що обґрунтовують вимоги і заперечення учасників справи, та інші обставини, що мають значення для правильного вирішення справи.
Станом на час розгляду справи судом жодних належних та допустимих доказів особистого звернення ОСОБА_1 до УСЗН Станично-Луганської РДА з заявою про призначення виплати допомоги при народженні дитини, складеною за формою, затвердженою Мінсоцполітики, позивачем суду надано не було.
З урахуванням вищевикладеного, суд, на підставі наданих доказів в їх сукупності, системного аналізу положень законодавства України приходить до висновку про відсутність підстав щодо визнання протиправної бездіяльності відповідача та зобов`язання Управління соціального захисту населення Станично-Луганської районної державної адміністрації Луганської області призначити та виплатити ОСОБА_1 допомогу при народженні дитини в розмірі, що встановлений ст. 12 Закону України “Про державну допомогу сім`ям з дітьми”, тобто 41280 грн на рахунок, відкритий в ПАТ “Ощадбанк”.
Отже, виходячи з заявлених позовних вимог, системного аналізу положень чинного законодавства України та матеріалів справи, суд дійшов висновку, що відповідач діяв на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України, а викладені в позовній заяві вимоги позивача є необґрунтованими, недоведеними та такими, що не підлягають задоволенню.
Суд звертає увагу позивача, що в силу положень чинного законодавства України, яке регулює порядок надання державної допомоги сім`ям з дітьми у загальній системі соціального захисту населення, ОСОБА_1 не позбавлена права звернення із заявою про призначення допомоги при народженні дитини до відповідного органу соціального захисту населення у встановлений порядок та спосіб.
Вирішуючи питання про розподіл судових витрат, суд виходить з такого.
Ухвалою суду від 27.05.2019 відстрочено ОСОБА_1 сплату судового збору за подання адміністративного позову до ухвалення судового рішення у справі у розмірі 768,40 грн. (арк.спр.1-2).
Станом на дату розгляду справи по суті судовий збір не сплачений, а тому підлягає стягненню даним рішенням суду до Державного бюджету України.
У зв`язку з відмовою в задоволені позову судовий збір в сумі 704,80 грн слід стягнути з позивача.
Керуючись статтями 2, 9, 139, 241-246, 255 Кодексу адміністративного судочинства України, суд,-
ВИРІШИВ:
У задоволенні позову ОСОБА_1 до управління соціального захисту населення Станично-Луганськоїрайонної державної адміністрації Луганської області про визнання протиправною бездіяльність та зобов`язання вчинити певні дії - відмовити.
Стягнути з ОСОБА_1 ( ІНФОРМАЦІЯ_3 , ідентифікаційний номер НОМЕР_2 , зареєстроване місце проживання: АДРЕСА_1 ) на користь Державного бюджету України (стягувач - Державна судова адміністрація України) за наступними реквізитами: рахунок - 31211256026001, код ЄДРПОУ - 37993783, код банку 899998, отримувач - ГУК у м. Києві/м. Київ/22030106, код класифікації доходів бюджету 22030106) суму судового збору у розмірі 768,40 (сімсот шістдесят вісім) гривень 40 копійок.
Рішення може бути оскаржено в апеляційному порядку протягом тридцяти днів з дня його проголошення.
Якщо в судовому засіданні було оголошено лише вступну та резолютивну частини рішення суду, або розгляду справи в порядку письмового провадження, зазначений строк обчислюється з дня складення повного судового рішення.
Апеляційна скарга подається до суду апеляційної інстанції через Луганський окружний адміністративний суд.
Рішення суду набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги всіма учасниками справи, якщо апеляційну скаргу не було подано.
У разі подання апеляційної скарги рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після повернення апеляційної скарги, відмови у відкритті чи закриття апеляційного провадження або прийняття постанови судом апеляційної інстанції за наслідками апеляційного перегляду.
Повний текст рішення складено 27 червня 2019 року.
Суддя Є.О. Кисельова