Рішення № 82680508, 27.06.2019, Чернівецький окружний адміністративний суд

Дата ухвалення
27.06.2019
Номер справи
824/393/19-а
Номер документу
82680508
Форма судочинства
Адміністративне
Компанії, зазначені в тексті судового документа
Державний герб України

ЧЕРНІВЕЦЬКИЙ ОКРУЖНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД

РІШЕННЯ

ІМЕНЕМ УКРАЇНИ

27 червня 2019 р. м. Чернівці Справа № 824/393/19-а

Чернівецький окружний адміністративний суд у складі головуючого судді Григораша В.О., розглянувши в порядку письмового провадження за правилами спрощеного позовного провадження адміністративну справу за позовом ОСОБА_1 до Головного управління Пенсійного фонду України в Чернівецькій області про визнання протиправною відмови та про зобов`язання вчинити певні дії, -

ВСТАНОВИВ:

11.04.2019 року до Чернівецького окружного адміністративного суду надійшов адміністративний позов ОСОБА_1 (позивач) до Головного управління Пенсійного фонду України в Чернівецькій області (відповідач) з такими позовними вимогами:

визнати неправомірними рішення та дії Головного Управління Пенсійного фонду України в Чернівецькій області Заставнівського відділу обслуговування громадян щодо відмови ОСОБА_1 в проведенні нарахування індексації пенсії відповідно до Закону України від 03.07.1997 року №1282-ХІІ "Про індексацію грошових доходів населення" та постанови Кабінету Міністрів України від 17.07.2003 року №1078 "Про затвердження Порядку проведення індексації грошових доходів населення" із застосуванням індексу споживчих цін наростаючим підсумком та зміною прожиткового мінімуму для непрацездатних осіб при базовому місяці - жовтень 2009 року.

зобов`язати Головне Управління Пенсійного фонду України в Чернівецькій області, починаючи з 01.01.2015 року, здійснити нарахування та виплату Індексації пенсії ОСОБА_1 відповідно до Закону України від 03.07.1991 року №1282-XIІ "Про індексацію грошових доходів населення" та постанови КМ України від 17.07.2003 року №1078 "Про затвердження Порядку проведення індексації грошових доходів населення" із застосуванням Індексу споживчих цін наростаючим підсумком, із врахуванням зміни розміру прожиткового мінімуму для непрацездатних осіб, змінивши базовий місяць з грудня 2014 року на жовтень 2009 року, враховуючи фактично виплачені кошти

виплатити вищевказані нарахування і в подальшому виплачувати індексацію пенсії з наростаючим підсумком із застосуванням індексу споживчих цін.

В обґрунтування позовних вимог позивач зазначив, що 12.03.2019 року звернулася до Управління Пенсійного фонду України в Заставнівському районі Чернівецької області із проханням провести нарахування та виплату індексації пенсії за період з 01.08.2015 року із застосуванням індексу споживчих цін наростаючим підсумком відповідно до діючих коефіцієнтів інфляції та встановленого прожиткового мінімуму доходів громадян для осіб, які втрати працездатність виходячи з базового місяця - жовтень 2009 року, який позивачу було встановлено при призначенні пенсії, відповідно до вимог чинного законодавства із змінами та доповненнями з урахуванням раніше виплачених сум.

У відповідь на вказану заяву відповідачем йому було повідомлено, що індексація пенсії обчислена відповідно до норм чинного законодавства.

Законодавчими актами на 2015-2017 рр. було визначено порядок нарахування індексації пенсії, згідно якого індексація грошових доходів населення проводиться у разі, коли величина індексу споживчих цін перевищила поріг індексації, який встановлювався в розмірі 101% до 31.12.2015 року та в розмірі 103% після 01.01.2016 року.

Однак з січня 2015 року по даний час Пенсійний фонд виплачує індексацію пенсії в незмінній сумі із розрахунку приросту індексу споживчих цін та прожиткового мінімуму для непрацездатних осіб, які були встановленні у грудні місяці 2014 року.

Прийнявши рішення застосувати приріст індексу споживчих цін та прожиткового мінімуму для непрацездатних осіб, який склався ще в грудні місяці 2014 року відповідач фактично зупинив нарахування індексації пенсії на рівні 2014 року, що суперечить положенням Закону України "Про індексацію грошових доходів населення" №1282 від 03.07.1991 року, та Постанови КМ України №1078 від 17.07.2003 року "Про затвердження порядку індексації грошових доходів населення".

З огляду на викладене, позивач просив задовольнити позовні вимоги.

Відповідач, не погоджуючись з позовними вимогами, подав до суду відзив проти позову в якому зазначив, що з 09.10.2009 року позивач перебуває на обліку в управлінні Пенсійного фонду України в Заставнівському районі, правонаступником якого з 10.04.2017 року є Головне управління Пенсійного фонду України в Чернівецькій області, та отримує пенсію за віком, яку призначено згідно статті 37 Закону України "Про державну службу" від 16.12.1993 №3723-ХІІ (в редакції, чинній на час призначення пенсії).

12.03.2019 року ОСОБА_1 звернулась до Головного управління Пенсійного фонду України в Чернівецькій області із зверненням щодо індексації пенсії яку вона отримує. За результатами розгляду звернення, 25.03.2019 року надано відповідь щодо порядку індексації пенсії ОСОБА_1 з урахуванням діючих законодавчих норм.

Відповідач зазначав, що з 01.01.2015 року проведення індексації наростаючим підсумком та виплата фактично нарахованих сум проводиться виключно у межах бюджетних асигнувань на вказані цілі, встановлених Кабінетом Міністрів України. Обмеження на проведення нарахування та виплату індексації мають застосовуватися управлінням у чіткій відповідності із розмірами бюджетних асигнувань, оскільки такі норми є чинними та не скасовані в установленому законом порядку, а вимоги пункту 9 прикінцевих положень Закону України "Про Державний бюджет України на 2015 рік" не визнані неконституційними.

Також, відповідач звертав увагу на те, що ОСОБА_1 при зверненні до Головного управління Пенсійного фонду України в Чернівецькій області із заявою, щодо позбавлення права на соціальний захист у вигляді такої складової пенсійної виплати, як індексація пенсії, вказується дата 01.08.2015 року, а в позовних вимогах просить зобов`язати Головне управління здійснити нарахування та виплату індексації з 01.01.2015 року.

З огляду на викладене, відповідач просив відмовити у задоволенні позовних вимог.

Ухвалою суду від 18.04.2019 року відкрито провадження в даній адміністративній справі та призначено її до судового розгляду за правилами спрощеного позовного провадження на 16.05.2019 року.

В судовому засіданні призначеному на 16.05.2019 року оголошено перерву до 13.06.2019 року, за клопотанням представника відповідача.

13.06.2019 року, за клопотанням сторін, суд продовжив розгляд справи в порядку письмового провадження.

Відповідно до ч. 3 ст. 194 КАС України учасник справи має право заявити клопотання про розгляд справи за його відсутності. Якщо таке клопотання заявили всі учасники справи, судовий розгляд справи здійснюється в порядку письмового провадження на підставі наявних у суду матеріалів.

Заслухавши пояснення представників сторін, з`ясувавши обставини, на які учасники справи посилались, як на підставу своїх вимог і заперечень, дослідивши та оцінивши в сукупності докази, якими вони обґрунтовуються, проаналізувавши законодавство, яке регулює спірні правовідносини, суд дійшов висновку про наявність підстав для часткового задоволення позовних вимог, виходячи з наступного.

Судом встановлено наступні обставини у справі та відповідні їм правовідносини.

ОСОБА_1 (РНОКПП НОМЕР_1 ), ІНФОРМАЦІЯ_1 , паспорт громадянина України серії НОМЕР_2 виданий Заставнівським РВ УМВС України в Чернівецькій області (а.с.37).

Відповідно до Довідки Чернівецького обласного центру МСЕ №029785 позивач є інвалідом другої групи (а.с. 19-20).

Постановою Заставнівського районного суду Чернівецької області №716/212/15-а від 12.03.2015 року, залишеною без змін ухвалою Вінницького апеляційного адміністративного суду №716/212/15-а від 15.04.2015 року, визнано протиправними дії Управління Пенсійного фонду України в Заставнівському районі Чернівецької області щодо відмови ОСОБА_1 в перерахунку пенсії державного службовця з врахуванням всіх видів оплати праці на які відповідно до Законів України "Про збір на обов`язкове державне пенсійне страхування", "Про загальнообов`язкове державне пенсійне страхування" нараховувалися страхові внески на загальнообов`язкове державне пенсійне страхування або було сплачено єдиний внесок на загальнообов`язкове державне соціальне страхування. Зобов`язати управління Пенсійного фонду України в Заставнівському районі Чернівецької області здійснити ОСОБА_1 перерахунок пенсії державного службовця з розміру пенсії у відсотках встановлених ст. 37 Закону України "Про державну службу" (в редакції, що діяла на момент призначення пенсії позивачу), з врахуванням всіх видів оплати праці на які відповідно до Законів України "Про збір на обов`язкове державне пенсійне страхування", "Про загальнообов`язкове державне пенсійне страхування" нараховувались страхові внески на загальнообов`язкове державне пенсійне страхування або було сплачено єдиний внесок на загальнообов`язкове державне соціальне страхування, починаючи з 18.02.2015 року, з урахуванням виплачених сум (а.с. 50-51).

Постановою Заставнівського районного суду Чернівецької області №716/971/15-а від 01.10.2015 року визнано неправомірними дії Управління Пенсійного Фонду України в Заставнівському районі щодо визначення базового місяця при обчисленні індексу споживчих цін для індексації пенсії ОСОБА_1 з врахуванням п. 5 Порядку проведення індексації грошових доходів населення із жовтня 2009 року на лютий 2015 року під час перерахунку пенсії на виконання судових рішень - постанови Заставнівського районного суду Чернівецької області №716/212/15-а від 12.03.2015 року та ухвали Вінницького апеляційного адміністративного суду №716/212/15-а від 15.04.2015 року. Зобов`язано Управління Пенсійного Фонду України в Заставнівському районі при перерахунку пенсії ОСОБА_1 згідно судових рішень - постанови Заставнівського районного суду Чернівецької області №716/212/15-а від 12.03.2015 року та ухвали Вінницького апеляційного адміністративного суду №716/212/15-а від 15.04.2015 року перевизначити базовий місяць при обчисленні індексу споживчих цін для індексації із лютого 2015 року на жовтень 2009 року, без врахування п. 5 Порядку проведення індексації грошових доходів населення, починаючи із 18.02.2015 року; донарахувати при цьому індексацію пенсії та виплатити із врахуванням вже виплачених сум (а.с. 46-49).

12.03.2019 року позивач звернувся до Управління Пенсійного фонду України в Заставнівському районі Чернівецької області із заявою про надання помісячного розрахунку доплати пенсії за період з 01.08.2015 року по 28.02.2019 року відповідно до п. 5 Порядку проведення індексації грошових доходів населення, затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 17.07.2003 року №1078 (а.с. 12).

Розглянувши заяву позивача щодо розрахунку сум індексації пенсії, відповідач Листом від 25.03.2019 року №245/Х-11/04 повідомив позивача про те, що у зв`язку з прийняттям постанови Кабінету Міністрів України "Про упорядкування структури заробітної плати, особливості проведення індексації та внесення змін до деяких нормативно-правових актів" від 09.12.2015 року № 1013, що набрала чинності з 15.12.2015 року та застосовується з 1 грудня 2015 року, набранням чинності з 01.01.2016 року змін до Закону України "Про індексацію грошових доходів населення", змінюється визначення базового місяця для проведення індексації та обробки фіксованої індексації. Внаслідок чого позивачу встановлено місяць підвищення грудень 2015 року. Новий порядок зафіксованої індексації вводиться в дію з 01.05.2016 року. Розміри зафіксованої індексації, встановленої або перерахованої у період з 01.12.2015 року по 30.04.2016 року, не переглядаються. Починаючи з 01.05.2016 року сума індексації пенсії зафіксувалась у складі пенсійної виплати у розмірі 368,21 грн. Враховуючи вищевикладене, нарахування та виплата сум індексації пенсії проведено у відповідності до вимог чинного законодавства (а.с. 13).

Вважаючи неправомірними рішення та дії Головного Управління Пенсійного фонду України в Чернівецькій області Заставнівського відділу обслуговування громадян щодо відмови в проведенні нарахування індексації пенсії відповідно до Закону України "Про індексацію грошових доходів населення" від 03.07.1997 року №1282-ХІІ та постанови Кабінету Міністрів України від 17.07.2003 року №1078 "Про затвердження Порядку проведення індексації грошових доходів населення" із застосуванням індексу споживчих цін наростаючим підсумком та зміною прожиткового мінімуму для непрацездатних осіб при базовому місяці - жовтень 2009 року, позивач звернувся до суду з даним позовом.

До вказаних спірних правовідносин суд застосовує наступні положення законодавства та робить висновки по суті спору.

Згідно частини першої та другої статті 2 Кодексу адміністративного судочинства України завданням адміністративного судочинства є справедливе, неупереджене та своєчасне вирішення судом спорів у сфері публічно-правових відносин з метою ефективного захисту прав, свобод та інтересів фізичних осіб, прав та інтересів юридичних осіб від порушень з боку суб`єктів владних повноважень.

У справах щодо оскарження рішень, дій чи бездіяльності суб`єктів владних повноважень адміністративні суди перевіряють, чи прийняті (вчинені) вони: 1) на підставі, у межах повноважень та у спосіб, що визначені Конституцією та законами України; 2) з використанням повноваження з метою, з якою це повноваження надано; 3) обґрунтовано, тобто з урахуванням усіх обставин, що мають значення для прийняття рішення (вчинення дії); 4) безсторонньо (неупереджено); 5) добросовісно; 6) розсудливо; 7) з дотриманням принципу рівності перед законом, запобігаючи всім формам дискримінації; 8) пропорційно, зокрема з дотриманням необхідного балансу між будь-якими несприятливими наслідками для прав, свобод та інтересів особи і цілями, на досягнення яких спрямоване це рішення (дія); 9) з урахуванням права особи на участь у процесі прийняття рішення; 10) своєчасно, тобто протягом розумного строку.

Відповідно до ст. 19 Конституції України органи державної влади та органи місцевого самоврядування, їх посадові особи зобов`язані діяти лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України.

Суд, у відповідності до вимог пункту 3 частини 1 статті 244 КАС України, визначаючи яку правову норму слід застосувати до спірних правовідносин, зазначає, що при вирішенні даної справи необхідно керуватись нормами Конституції України, Закону України "Про загальнообов`язкове державне пенсійне страхування" від 09.07.2003 року №1058-IV (Закон №1058-IV), Закону України "Про індексацію грошових доходів населення" від 03.07.1991 року №1282-XII та постанови Кабінету Міністрів України "Про затвердження Порядку проведення індексації грошових доходів населення" №1078 від 17.07.2003 року.

Статтею 46 Конституції України закріплено, що громадяни мають право на соціальний захист, що включає право на забезпечення їх у разі повної, часткової або тимчасової втрати працездатності, втрати годувальника, безробіття з незалежних від них обставин, а також у старості та в інших випадках, передбачених законом.

Відповідно до ч. 1 статті 42 Закону №1058-IV пенсії, призначені за цим Законом, індексуються відповідно до законодавства про індексацію грошових доходів населення.

Статтею 1 Закону №1282-XII встановлено, що для цілей цього Закону терміни вживаються в такому значенні: індексація грошових доходів населення - встановлений законами та іншими нормативно-правовими актами України механізм підвищення грошових доходів населення, що дає можливість частково або повністю відшкодовувати подорожчання споживчих товарів і послуг; поріг індексації - величина індексу споживчих цін, яка надає підстави для проведення індексації грошових доходів населення.

Відповідно до статті 2 Закону №1282-XII індексації підлягають грошові доходи громадян, одержані ними в гривнях на території України, і які не мають разового характеру: пенсії (з урахуванням надбавок, доплат, підвищень до пенсії, додаткової пенсії, цільової грошової допомоги на прожиття, державної допомоги та компенсаційних виплат).

Статтею 3 Закону №1282-XII передбачено, що індекс споживчих цін обчислюється центральним органом виконавчої влади, що реалізує державну політику у сфері статистики, і не пізніше 10 числа місяця, що настає за звітним, публікується в офіційних періодичних виданнях.

За змістом статті 4 Закону №1282-XII (в редакції, що діяла до 01.01.2016 року) індексація грошових доходів населення проводиться в разі, коли величина індексу споживчих цін перевищила поріг індексації, який установлюється в розмірі 101 відсотка. Обчислення індексу споживчих цін для індексації грошових доходів населення провадиться наростаючим підсумком, починаючи з місяця введення в дію цього Закону. Для проведення подальшої індексації грошових доходів населення обчислення індексу споживчих цін починається за місяцем, у якому індекс споживчих цін перевищив поріг індексації, який установлюється у розмірі 101 відсотка. Підвищення грошових доходів населення у зв`язку з індексацією здійснюється з першого числа місяця, що настає за місяцем, у якому опубліковано індекс споживчих цін.

Законом України "Про внесення змін до деяких законодавчих актів України" № 911-VІІІ від 24.12.2015 року внесено зміни до ч. 1 ст. 4 Закону України "Про індексацію грошових доходів населення" №1282-XII та поріг індексації підвищено зі 101 % до 103 %.

Судом встановлено, що до перерахунку пенсії позивача за рішенням Заставнівського районного суду від 12.03.2015 року №716/212/15-а базовим місяцем для проведення індексації пенсії ОСОБА_1 встановлено жовтень 2009 року.

Так, постановою Заставнівського районного суду Чернівецької області №716/212/15-а від 12.03.2015 року, залишеною без змін ухвалою Вінницького апеляційного адміністративного суду №716/212/15-а від 15.04.2015 року, визнано протиправними дії Управління Пенсійного фонду України в Заставнівському районі Чернівецької області щодо відмови ОСОБА_1 в перерахунку пенсії державного службовця з врахуванням всіх видів оплати праці на які відповідно до Законів України "Про збір на обов`язкове державне пенсійне страхування", "Про загальнообов`язкове державне пенсійне страхування" нараховувалися страхові внески на загальнообов`язкове державне пенсійне страхування або було сплачено єдиний внесок на загальнообов`язкове державне соціальне страхування. Зобов`язати управління Пенсійного фонду України в Заставнівському районі Чернівецької області здійснити ОСОБА_1 перерахунок пенсії державного службовця з розміру пенсії у відсотках встановлених ст. 37 Закону України "Про державну службу" (в редакції, що діяла на момент призначення пенсії позивачу), з врахуванням всіх видів оплати праці на які відповідно до Законів України "Про збір на обов`язкове державне пенсійне страхування", "Про загальнообов`язкове державне пенсійне страхування" нараховувались страхові внески на загальнообов`язкове державне пенсійне страхування або було сплачено єдиний внесок на загальнообов`язкове державне соціальне страхування, починаючи з 18.02.2015 року, з урахуванням виплачених сум.

В свою чергу, постановою Заставнівського районного суду Чернівецької області №716/971/15-а від 01.10.2015 року визнано неправомірними дії Управління Пенсійного Фонду України в Заставнівському районі щодо визначення базового місяця при обчисленні індексу споживчих цін для індексації пенсії ОСОБА_1 з врахуванням п. 5 Порядку проведення індексації грошових доходів населення із жовтня 2009 року на лютий 2015 року під час перерахунку пенсії на виконання судових рішень - постанови Заставнівського районного суду Чернівецької області №716/212/15-а від 12.03.2015 року та ухвали Вінницького апеляційного адміністративного суду №716/212/15-а від 15.04.2015 року. Зобов`язано Управління Пенсійного Фонду України в Заставнівському районі при перерахунку пенсії ОСОБА_1 згідно судових рішень - постанови Заставнівського районного суду Чернівецької області №716/212/15-а від 12.03.2015 року та ухвали Вінницького апеляційного адміністративного суду №716/212/15-а від 15.04.2015 року перевизначити базовий місяць при обчисленні індексу споживчих цін для індексації із лютого 2015 року на жовтень 2009 року, без врахування п. 5 Порядку проведення індексації грошових доходів населення, починаючи із 18.02.2015 року; донарахувати при цьому індексацію пенсії та виплатити із врахуванням вже виплачених сум

Суд зазначає, що розмір пенсії внаслідок виконання зазначених вище рішень судів не є таким, що підвищився внаслідок дії загальних чинників. Нарахований за рішенням суду розмір пенсії позивача є таким, що підлягав виплаті при призначенні позивачу пенсії, але не був нарахований та виплачений в належному розмірі.

Як встановлено з матеріалів справи, з лютого 2015 року відповідач виплачує ОСОБА_1 індексацію пенсії із розрахунку приросту індексу споживчих цін та прожиткового мінімуму для непрацездатних осіб, які були встановлені у грудні 2015 року, при прожитковому мінімумі для непрацездатних осіб 949,00 грн. Відповідно до Закону України "Про Державний бюджет на 2016 рік" з 01.05.2016 року відповідачем проведено перерахунок пенсії та визначив фіксовану суму індексації наступним чином: після проведення перерахунку пенсії, індекс споживчих цін прийняв за 100%, зафіксував індексацію в складі пенсійної виплати в сумі 368,21 грн, при цьому змінив базовий місяць з жовтня 2009 року на грудень 2015 року і з червня 2016 року обчислення індексу споживчих цін розпочав з нуля.

368,21 грн - сума індексації пенсії, встановленої у фіксованому розмірі, яка не збільшувалась за рахунок індексаційних сум наростаючим підсумком.

Відповідно до п.4 постанови Кабінету Міністрів України "Про затвердження Порядку проведення індексації грошових доходів населення" №1078 від 17.07.2003 року індексації підлягають грошові доходи населення у межах прожиткового мінімуму, встановленого для відповідних соціальних і демографічних груп населення.

При цьому, прожитковий мінімум для непрацездатних осіб змінювався і відповідно до Закону України "Про державний бюджет України на 2015 рік" з 1 січня 2015 року становив 949,00 грн; з 1 вересня 2015 року — 1074,00 грн. В 2016 році відповідно до Закону України "Про державний бюджет України на 2016 рік" з 01.01.2016 року прожитковий мінімум для непрацездатних осіб становив 1074,00 грн, з 01.05.2016 року — 1130,00 грн, з 01.12.2016 року - 1247,00 грн.

Таким чином, відповідач протиправно зупинив нараховування індексації пенсії, оскільки такі дії суперечить положенням ст. 2 та ст. 4 Закону України "Про індексацію грошових доходів населення" та п.1-1 та п.4 постанови Кабінету Міністрів України "Про затвердження Порядку проведення індексації грошових доходів населення" №1078 від 17.07.2003 року.

З матеріалів справи встановлено, що відповідно до листа відповідача №245/Х-11/04 від 25.03.2019 року, 01.05.2016 року позивачу змінено базовий місяць для нарахування індексації пенсії із жовтня 2009 року на грудень 2015 року та визначено фіксовану суму індексації після перерахунку пенсії в травні 2016 у зв`язку зі зміною прожиткового мінімуму для непрацездатних осіб, відповідно до ст. 7 Закону України "Про державний бюджет України на 2016 рік" №928-VІІІ від 25.12.2015 року.

У відзиві на позовну заяву відповідач зазначає, що у зв`язку із прийняттям постанови Кабінету Міністрів України "Про упорядкування структури заробітної плати, особливості проведення індексації та внесення змін до деяких нормативно-правових актів" від 09.12.2015 року №1013, що набрала чинності з 15.12.2015 року та застосовується з 01.12.2015 року, а також відповідно до змін до Закону України "Про індексацію грошових доходів населення", які набрали чинності 01.01.2016 року по всіх пенсіях, щомісячному довічному грошовому утриманню (незалежно від даних про роботу, дати призначення та фактичне проведення індексації) грудень 2015 року визначається місяцем, в якому значення індексу споживчих цін було прийнято за 1 або 100 відсотків. Обчислення індексу споживчих для проведення індексації пенсій 103% здійснюється наростаючим підсумком, починаючи з січня 2016 року.

Суд вважає вказані доводи необґрунтованими, оскільки з аналізу п. 3 постанови Кабінету Міністрів України від 09.12.2015 року №1013, яким внесено зміни до Порядку проведення індексації грошових доходів населення, затвердженого постановою Кабінету Міністрів України №1078, можна зробити висновок, що зазначені зміни стосуються лише нарахування заробітної плати працівникам.

В той же час, положення Закону "Про індексацію грошових доходів населення" є чинними й будь-яких застережень щодо нездійснення в зв`язку з цим з 01.01.2015 року індексації пенсій не містять.

З урахуванням наведеного суд дійшов висновку про те, що положення постанови Кабінету Міністрів України від 09.12.2015 №1013 "Про упорядкування структури заробітної плати, особливості проведення індексації та внесення змін до деяких нормативно-правових актів", якою внесено зміни до Порядку проведення індексації грошових доходів населення, затвердженого постановою Кабінету Міністрів України №1078, не звільняють відповідача від обов`язку провести індексацію в установленому законом порядку.

Крім того, з матеріалів справи встановлено, що в грудні 2015 року пенсія позивача не підвищувалася, тому підстави для прийняття значення індексу споживчих цін у грудні 2015 року за 1 або 100 відсотків відповідно до вказаних змін, внесених до Порядку проведення індексації грошових доходів населення та вважати грудень 2015 року місяцем, в якому відбувається підвищення, відсутні.

За таких обставин, суд приходить до висновку щодо відсутності підстав для зміни базового місяця для розрахунку індексації пенсії позивача та обґрунтованості позовних вимог щодо визнання неправомірними рішення та дії Головного Управління Пенсійного фонду України в Чернівецькій області щодо відмови позивачу в проведенні нарахування індексації пенсії відповідно до Закону України від 03.07.1997 року №1282-ХІІ "Про індексацію грошових доходів населення" та постанови Кабінету Міністрів України від 17.07.2003 року №1078 "Про затвердження Порядку проведення Індексації грошових доходів населення" із застосуванням індексу споживчих цін наростаючим підсумком та зміною прожиткового мінімуму для непрацездатних осіб при базовому місяці - жовтень 2009 року.

У зв`язку із цим, також наявні підстави для задоволення похідних від них вимог про зобов`язання Головного Управління Пенсійного фонду України в Чернівецькій області починаючи з 01.01.2015 року, здійснити нарахування та виплату індексації пенсії позивача відповідно до Закону України від 03.07.1991 року №1282-ХІІ "Про індексацію грошових доходів населення" та постанови КМ України від 17.07.2003 року №1078 "Про затвердження Порядку проведення індексації грошових доходів населення" із застосуванням Індексу споживчих цін наростаючим підсумком, із врахуванням зміни розміру прожиткового мінімуму для непрацездатних осіб, змінивши базовий місяць на жовтень 2009 року, враховуючи фактично виплачені кошти.

Щодо позовних вимог позивача про зобов`язання відповідача виплатити вищевказані нарахування і в подальшому виплачувати індексацію пенсії з наростаючим підсумком із застосуванням індексу споживчих цін, то суд вважає їх необґрунтованими, оскільки статтею 6 КАС України передбачено, що до адміністративного суду має право звернутися з адміністративним позовом особа, яка вважає, що порушено її права, свободи чи інтереси у сфері публічно-правових відносин. Виходячи з положень даної норми судовому захисту підлягають порушені права. Позивач припускає порушення його прав у майбутньому, однак судове рішення не може ґрунтуватися на припущеннях.

Відповідно до п. 4 ч. 3 ст. 129 Конституції України, ч. 1 ст. 77 КАС України кожна сторона повинна довести ті обставини, на яких ґрунтуються її вимоги та заперечення, крім випадків, встановлених статтею 78 цього Кодексу.

Частиною 2 ст. 77 КАС України передбачено, що в адміністративних справах про протиправність рішень, дій чи бездіяльності суб`єкта владних повноважень обов`язок щодо доказування правомірності свого рішення, дії чи бездіяльності покладається на відповідача.

Згідно ст. 90 КАС України, суд оцінює докази, які є у справі, за своїм внутрішнім переконанням, що ґрунтується на їх безпосередньому, всебічному, повному та об`єктивному дослідженні. Жодні докази не мають для суду наперед встановленої сили. Суд оцінює належність, допустимість, достовірність кожного доказу окремо, а також достатність і взаємний зв`язок доказів у їх сукупності. Суд надає оцінку як зібраним у справі доказам в цілому, так і кожному доказу (групі однотипних доказів), що міститься у справі, мотивує відхилення або врахування кожного доказу (групи доказів).

Решта доводів та заперечень учасників справи висновків суду по суті позовних вимог не спростовують. Слід зазначити, що згідно практики Європейського суду з прав людини та зокрема, рішення у справі "Серявін та інші проти України" від 10 лютого 2010 року, заява 4909/04, відповідно до п. 58 якого суд повторює, що згідно з його усталеною практикою, яка відображає принцип, пов`язаний з належним здійсненням правосуддя, у рішеннях судів та інших органів з вирішення спорів мають бути належним чином зазначені підстави, на яких вони ґрунтуються. Хоча пункт 1 статті 6 Конвенції зобов`язує суди обґрунтовувати свої рішення, його не можна тлумачити як такий, що вимагає детальної відповіді на кожен аргумент. Міра, до якої суд має виконати обов`язок щодо обґрунтування рішення, може бути різною в залежності від характеру рішення (рішення у справі "Руїс Торіха проти Іспанії" від 9 грудня 1994 року, серія A, № 303-A, п. 29).

Згідно ч. 1 ст. 143 КАС України суд вирішує питання щодо судових витрат у рішенні, постанові або ухвалі.

Відповідно до ч. 1 ст. 139 КАС України при задоволенні позову сторони, яка не є суб`єктом владних повноважень, всі судові витрати, які підлягають відшкодуванню або оплаті відповідно до положень цього Кодексу, стягуються за рахунок бюджетних асигнувань суб`єкта владних повноважень, що виступав відповідачем у справі, або якщо відповідачем у справі виступала його посадова чи службова особа.

Оскільки, позивач звільнений від сплати судового збору на підставі ч. 1 ст. 5 Закону України "Про судовий збір", суд не вирішує питання про відшкодування судових витрат позивача.

Керуючись статтями 241 - 246, 250 Кодексу адміністративного судочинства України,

ВИРІШИВ:

1. Адміністративний позов ОСОБА_1 до Головного управління Пенсійного фонду України в Чернівецькій області про визнання протиправною відмови та про зобов`язання вчинити певні дії, - задовольнити частково.

2. Визнати неправомірними рішення та дії Головного Управління Пенсійного фонду України в Чернівецькій області Заставнівського відділу обслуговування громадян щодо відмови ОСОБА_1 в проведенні нарахування індексації пенсії відповідно до Закону України від 03.07.1997 року №1282-ХІІ "Про індексацію грошових доходів населення" та постанови Кабінету Міністрів України від 17.07.2003 року №1078 "Про затвердження Порядку проведення індексації грошових доходів населення" із застосуванням індексу споживчих цін наростаючим підсумком та зміною прожиткового мінімуму для непрацездатних осіб при базовому місяці - жовтень 2009 року.

3. Зобов`язати Головне Управління Пенсійного фонду України в Чернівецькій області, починаючи з 01.01.2015 року, здійснити нарахування та виплату Індексації пенсії ОСОБА_1 відповідно до Закону України від 03.07.1991 року №1282-XIІ "Про індексацію грошових доходів населення" та постанови КМ України від 17.07.2003 року №1078 "Про затвердження Порядку проведення індексації грошових доходів населення" із застосуванням Індексу споживчих цін наростаючим підсумком, із врахуванням зміни розміру прожиткового мінімуму для непрацездатних осіб, змінивши базовий місяць на жовтень 2009 року, враховуючи фактично виплачені кошти.

4. В іншій частині позовних вимог відмовити.

Згідно статті 255 Кодексу адміністративного судочинства України рішення набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги всіма учасниками справи, якщо апеляційну скаргу не було подано.

У відповідності до статей 293, 295 Кодексу адміністративного судочинства України рішення суду першої інстанції можуть бути оскаржені в апеляційному порядку повністю або частково. Апеляційна скарга на рішення до дня початку функціонування Єдиної судової інформаційно-телекомунікаційної системи подається до Сьомого апеляційного адміністративного суду через Чернівецький окружний адміністративний суд протягом тридцяти днів з дня його проголошення (складання).

Якщо в судовому засіданні було оголошено лише вступну та резолютивну частини рішення (ухвали) суду, або розгляду справи в порядку письмового провадження, зазначений строк обчислюється з дня складення повного судового рішення.

Повне найменування учасників процесу:

Позивач - ОСОБА_1 (РНОКПП НОМЕР_1 , АДРЕСА_1 ).

Відповідач - Головне управління Пенсійного фонду України в Чернівецькій області (код ЄДРПОУ 40329345, вул. Оренбурзька, 7-А, м. Чернівці, Чернівецька область, 58022).м

Суддя Григораш В.О.