
ОКРУЖНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД міста КИЄВА 01051, м. Київ, вул. Болбочана Петра 8, корпус 1 У Х В А Л А
26 червня 2019 року м. Київ № 826/12122/16
Суддя Окружного адміністративного суду міста Києва Смолій І.В., розглянувши заяву Товариства з обмеженою "Торгово-промислова компанія "Спецтехнотрейд" про встановлення порядку та способу виконання судового рішення в адміністративній справі за позовом Товариства з обмеженою "Торгово-промислова компанія "Спецтехнотрейд" до Державної податкової інспекції у Голосіївському районі державної фіскальної служби у м.Києві про визнання протиправними дії, зобов`язання вчинити дії,
В С Т А Н О В И В:
Товариство з обмеженою відповідальністю "Торгово-промислова компанія "Спецтехнотрейд" (далі по тексту - позивач, ТОВ "Торгово-промислова компанія "Спецтехнотрейд") звернулось до Окружного адміністративного суду міста Києва з позовом до Державної податкової інспекції у Голосіївському районі Головного управління Державної фіскальної служби у м. Києві (далі по тексту - відповідач) про визнання протиправною бездіяльність щодо незабезпечення автоматичного відображення залишку ПДВ на рахунку, зобов`язання відобразити в системі електронного адміністрування ПДВ залишок на рахунку.
Постановою Окружного адміністративного суду міста Києва від 08.09.2017, яка залишена без змін ухвалою Київського апеляційного адміністративного суду від 08.11.2017, позов задоволений повністю. Визнано протиправною бездіяльність Державної податкової інспекції у Голосіївському районі Головного управління Державної фіскальної служби у м. Києві щодо незабезпечення автоматичного відображення залишку на рахунку. Зобов`язано Державну податкову інспекцію у Голосіївському районі Головного управління Державної фіскальної служби у м. Києві відобразити в системі електронного адміністрування залишок по ПДВ у сумі 24223,94 грн. Присуджено на ТОВ "Торгово-промислова компанія "Спецтехнотрейд" (код ЄДРПОУ 38764105) понесені ним витрати по сплаті судового збору у розмірі 1 378,00 грн. за рахунок асигнувань Державної податкової інспекції у Голосіївському районі Головного управління Державної фіскальної служби у м. Києві.
02.02.2018 у справі видані виконавчі листи.
Поряд із цим, 18.01.2019 директором ТОВ "Торгово-промислова компанія "Спецтехнотрейд" надійшла заява про встановлення порядку та способу виконання постанови Окружного адміністративного суду м. Києва від 08.09.2017.
Заяву обґрунтовано тим, що згідно листа ДПІ у Голосіївському районі ГУ ДФС у м.Києві від 21.06.2018 №10/26-50-12-00-10 повідомлено позивача про відсутність технічних повноважень (технічної можливості) відображення в системі електронного адміністрування залишок по ПДВ у сумі 24223,94грн. та повідомлено, що дана функція належить ДФС України.
Листом ДФС України від 02.08.2018 №25216/6/99-99-12-03-01-15 повідомила позивача, що не вбачає підстав для виконання рішення суду від 08.09.2017, оскільки не є відповідачем у справі.
Ознайомившись із заявою про встановлення порядку і способу виконання рішення, суд дійшов до висновку про наявність підстав для її задоволення, про що слід зазначити наступне.
Згідно з ч.3 ст.378 Кодексу адміністративного судочинства України підставою для встановлення або зміни способу або порядку виконання, відстрочення чи розстрочення виконання судового рішення є обставини, що істотно ускладнюють виконання рішення або роблять його неможливим.
Відповідно до п.2001.1 ст.2001 Податкового кодексу України система електронного адміністрування податку на додану вартість забезпечує автоматичний облік в розрізі платників податку:
суми податку, що містяться у складених та отриманих податкових накладних та розрахунках коригування, зареєстрованих в Єдиному реєстрі податкових накладних;
суми податку, сплачені платниками при ввезенні товару на митну територію України;
суми поповнення та залишку коштів на рахунках в системі електронного адміністрування податку на додану вартість;
суми податку, на яку платники мають право зареєструвати податкові накладні та розрахунки коригування до податкових накладних в Єдиному реєстрі податкових накладних;
інші показники, які згідно з вимогами пункту 34 підрозділу 2 розділу XX "Перехідні положення" цього Кодексу враховуються під час обрахунку суми податку, обчисленої за формулою, визначеною пунктом 200 1.3 статті 200 1 цього Кодексу.
Порядок електронного адміністрування податку на додану вартість встановлюється Кабінетом Міністрів України.
Пунктом 1 Порядку електронного адміністрування податку на додану вартість, затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 16.10.2014 №569 визначено, що цей Порядок визначає механізм відкриття та закриття рахунків у системі електронного адміністрування податку на додану вартість (далі - податок), особливості складення податкових накладних та розрахунків коригування кількісних і вартісних показників до податкових накладних (далі - розрахунки коригування) у такій системі, а також механізм проведення розрахунків з бюджетом з використанням зазначених рахунків.
Система електронного адміністрування податку запроваджується поетапно: на перехідний період (до 1 липня 2015 р.) - у тестовому режимі; із зазначеної дати - на постійній основі.
Згідно п.13 даного Порядку, ДФС автоматично обчислює суму податку, на яку платник податку має право зареєструвати податкові накладні та/або розрахунки коригування в Реєстрі.
Платник податку має право отримувати у ДФС інформацію про стан свого електронного рахунка, а також суму податку, на яку він має право зареєструвати податкові накладні та/або розрахунки коригування в Реєстрі.
Отже, як вбачається з наведеного, електроне адміністрування податку на додану вартість здійснюється ДФС.
Відповідно до ч.1,3 ст.378 Кодексу адміністративного судочинства України, за заявою сторони суд, який розглядав справу як суд першої інстанції, може відстрочити або розстрочити виконання рішення, а за заявою стягувача чи виконавця (у випадках, встановлених законом), - встановити чи змінити спосіб або порядок його виконання. Питання про відстрочення або розстрочення виконання, зміну чи встановлення способу і порядку виконання судового рішення може бути розглянуто також за ініціативою суду.
Підставою для встановлення або зміни способу або порядку виконання, відстрочення чи розстрочення виконання судового рішення є обставини, що істотно ускладнюють виконання рішення або роблять його неможливим.
Стаття 124 Конституції України та стаття 14 КАС України встановлюють, що судові рішення, зокрема постанови та ухвали суду в адміністративних справах, що набрали законної сили, є обов`язковими до виконання на всій території України. Невиконання судових рішень тягне за собою відповідальність, встановлену законом.
Відповідно до частин першої та третьої статті 378 КАС України за заявою сторони суд, який розглядав справу як суд першої інстанції, може відстрочити або розстрочити виконання рішення, а за заявою стягувача чи виконавця (у випадках, встановлених законом), - встановити чи змінити спосіб або порядок його виконання. Питання про відстрочення або розстрочення виконання, зміну чи встановлення способу і порядку виконання судового рішення може бути розглянуто також за ініціативою суду. Підставою для встановлення або зміни способу або порядку виконання, відстрочення чи розстрочення виконання судового рішення є обставини, що істотно ускладнюють виконання рішення або роблять його неможливим.
Системний аналіз наведеної правової норми дає підстави дійти до висновку про те, що підставою для встановлення порядку і способу виконання судового рішення є обставини, що перешкоджають належному його виконанню: ускладнюють його виконання або роблять неможливим, при цьому судове рішення не може бути змінено по суті.
За вимогами статті 246 КАС України рішення суду мають бути чіткими і однозначними, процедура їх виконання має відрізнятись також однозначністю, тому рішення суду має виконувати в безспірному порядку і відповідно до вимог Закону. Відповідні зміни у виконанні рішення мають обумовлюватись обставинами, що ускладнюють виконання рішення або роблять його виконання неможливим.
Враховуючи вищевикладене, суд доходить до висновку про наявність правових підстав для задоволення заяви про встановлення порядку та способу виконання судового рішення шляхом зобов`язання ДФС України відобразити в системі електронного адміністрування залишок по ПДВ у сумі 24233,94грн.
Керуючись статтями 248, 256, 241,248, 378 Кодексу адміністративного судочинства України суд, -
У Х В А Л И В:
Заяву про встановлення порядку і способу виконання рішення Окружного адміністративного суду міста Києва від 08.09.2017 у порядку ст. 378 КАС України - задовольнити.
Встановити порядок виконання рішення Окружного адміністративного суду міста Києва від 08.09.2017 у справі №826/12122/16 шляхом зобов`язання ДФС України відобразити в системі електронного адміністрування залишок по ПДВ у сумі 24233,94грн.
Ухвала набирає законної сили з моменту її підписання суддею та може бути оскаржена до суду апеляційної інстанції за правилами, встановленими ст. ст. 293-295 Кодексу адміністративного судочинства України.
Суддя І.В. Смолій