
Харківський окружний адміністративний суд 61022, м. Харків, майдан Свободи, 6, inbox@adm.hr.court.gov.ua, ЄДРПОУ: 34390710
Р І Ш Е Н Н Я
І М Е Н Е М У К Р А Ї Н И
м. Харків
20 червня 2019 р. № 520/3668/19
Харківський окружний адміністративний суд у складі:
головуючого судді - Мельникова Р.В.,
за участю секретаря судового засідання - Дирявої К.І.,
представника відповідача - Строєвої О.Є.,
розглянувши у відкритому судовому засіданні за правилами спрощеного позовного провадження адміністративну справу за позовом ОСОБА_1 до Управління праці та соціального захисту населення адміністрації Шевченківського району Харківської міської ради про визнання протиправними дій та скасування рішення, зобов`язання вчинити певні дії,
В С Т А Н О В И В :
ОСОБА_1 звернувся до Харківського окружного адміністративного суду з адміністративним позовом, в якому просить суд:
- визнати протиправними дії та скасувати рішення управління праці та соціального захисту населення адміністрації Шевченківського району Харківської міської ради щодо відмови в призначенні житлової субсидії, прийнятої за результатами розгляду заяви про призначення житлової субсидії від 24.05.2018 р.;
- визнати протиправними дії та скасувати рішення управління праці та соціального захисту населення адміністрації Шевченківського району Харківської міської ради щодо відмови в призначенні житлової субсидії, прийнятої за результатами розгляду заяви про призначення житлової субсидії від 19.10.2018 р.;
- зобов`язати управління праці та соціального захисту населення адміністрації Шевченківського району Харківської міської ради повторно розглянути заяви від 24.05.2018 р. та від 19.10.2018 р. про призначення житлової субсидії з урахуванням правової оцінки, наданої судом у рішенні;
- зобов`язати управління праці та соціального захисту населення адміністрації Шевченківського району Харківської міської ради зробити перерахунок розміру субсидії за період від жовтня 2017 р. по березень 2018 р. відповідно до розміру витрат на оплату житлово-комунальних послуг затвердженою постановою Кабінету Міністрів України від 27 квітня 1998 р. № 1156 (в редакції від 30.04.2016 р.);
- встановити судовий контроль за виконанням судового рішення в даній справі.
В обґрунтування позову позивачем зазначено, що відповідачем вчинено неправомірні дії та прийнято протиправні рішення щодо відмови в призначенні субсидії з оплати житло-комунальних послуг за заявами позивача від 24.05.2018 року та 19.10.2018 року. При цьому, позивачем вказано, що управлінням праці та соціального захисту населення адміністрації Шевченківського району Харківської міської ради здійснено розрахунок розміру субсидії за період від жовтня 2017 р. по березень 2018 р. із порушеннями, оскільки розмір субсидії був меншим, чим рахунку отримані позивачем послуги теплопостачання. На думку позивача, зазначені відмови в призначенні житлової субсидії є протиправними та такими, що порушують права позивача.
Ухвалою від 25.04.2019 прийнято адміністративний позов до розгляду та відкрито спрощене провадження у справі за вищевказаним позовом.
Представник відповідача у наданому до суду відзиві на позов проти заявленого позову заперечував та зазначив, що позивач звернувся до суду із позовними вимогами про зобов`язання відповідача повторно розглянути його заяву від 24.05.2018 року після пропуску строку звернення до суду та не подав заяви про поновлення такого строку. Також представником відповідача вказано, що твердження позивача про звернення до відповідача із заявою від 24.05.2018 року не відповідають дійсності, оскільки із такою заявою останній не звертався, а тільки під час прийому 23.05.2018 року отримав роз`яснення. Після звернення позивача із належною заявою від 19.10.2018 року та у зв`язку встановленням обставин не зазначення позивачем відомостей в декларації про свого сина та дружину сина, доходи яких включаються для розрахунку субсидії відповідно до норм діючого законодавства, листом позивача було повідомлено про обставини невідповідності поданої заяви та вказано, що у зв`язку з ненаданням необхідних документів заява вважається не поданою у разі, коли до неї не внесені у повному обсязі відомості про членів домогосподарства. Крім того, представником відповідача вказано, що доводи позивача про невідповідність розміру розрахунку субсидії, нарахованої позивачу за період з 01.10.2017 року по 30.04.2018 року є необґрунтованими та не відповідають дійсності, оскільки нарахування субсидії здійснено у відповідно до п. 16 Положення у межах соціальної норми житла. З огляду на вказане представник відповідача просила суд відмовити у задоволенні позову.
Ухвалою суду від 30.05.2019 року судом ухвалено розгляд справи №520/3668/19 здійснювати за правилами спрощеного позовного провадження з викликом сторін та призначено судове засідання.
Позивач в судове засідання не прибув, про дату, час та місце слухання справи повідомлений належним чином. Через канцелярію суду від позивача надійшла заява про розгляд справи без його участі.
Представник відповідача в судове засідання прибув, проти заявленого позову заперечував з підстав, викладених у відзиві на позов.
Суд, заслухавши пояснення представника відповідача, дослідивши наявні в матеріалах справи докази зазначає наступне.
Зі змісту позовної заяви встановлено, що в травні 2018 року позивачем до управління праці та соціального захисту населення адміністрації Шевченківського району ХМР було подано заяву, декларацію та акт про не проживання зареєстрованого за зазначеною адресою ОСОБА_2 (копія акту додається) для оформлення субсидії на підставі постанови Кабінету Міністрів України від 27 квітня 2018 р. № 329.
При цьому, як вказано позивачем заяви, декларації та акт про не проживання зареєстрованого за вищевказаною адресою ОСОБА_2 подавалися повторно в серпні та вересні 2018 року.
Однак, у зв`язку з неотриманням відповіді, позивач звернувся до відповідача із заявою від 19.10.2018 р. з проханням розглянути питання про призначення субсидії.
Листом від 22.11.2018 року №2538/04 управління праці та соціального захисту населення адміністрації Шевченківського району ХМР повідомило позивача про необхідність надати документ про фактичне місце проживання ОСОБА_2 .
Як вказано позивачем у позовній заяві, на вимогу начальника управління праці та соціального захисту населення адміністрації Шевченківського району ХМР Станчика В.О. було направлено лист від 12.12.2018 року з поясненнями.
В подальшому, у січні позивачем було отримано лист від 27.12.2018 управління праці та соціального захисту населення адміністрації Шевченківського району ХМР, що містив зазначення про те, що субсидія з серпня не призначена, оскільки протягом 30 днів з дня подання заяви не були подані заповнені належним чином декларації, а заява від 19.10.2018 року вважається не поданою відповідно до п. 13 Положення.
Також як вказано позивачем у лютому 2019 року ним було отримано лист відповідача від 05.02.2019 року №1759 про не призначення житлової субсидії із посиланням на подання неповного набору документів та (або) за заявою заявника.
Так, позивач, вважаючи зазначені рішення відповідача про відмову у призначенні субсидії протиправними, звернувся до суду з даним позовом задля захисту своїх порушених прав.
Надаючи оцінку вищевказаним обставинам та доводам позивача, суд зазначає наступне.
У положеннях ст. 46 Конституції України закріплено, що громадяни мають право на соціальний захист, що включає право на забезпечення їх у разі повної, часткової або тимчасової втрати працездатності, втрати годувальника, безробіття з незалежних від них обставин, а також у старості та в інших випадках, передбаченим законом.
Суд зазначає, що п.1 Положення про порядок призначення та надання населенню субсидій для відшкодування витрат на оплату житлово-комунальних послуг, придбання скрапленого газу, твердого та рідкого пічного побутового палива, затвердженого постановою КМУ від 21.10.1995 № 848, (далі - Положення № 848) передбачено, що це Положення визначає умови призначення та порядок надання громадянам щомісячної адресної безготівкової субсидії для відшкодування витрат на оплату управління багатоквартирним будинком, користування житлом або його утримання, послуг з транспортування та розподілу природного газу та комунальних послуг (водо-, тепло-, газопостачання, водовідведення, електроенергія, вивезення побутового сміття та рідких нечистот), а також один раз на рік субсидії готівкою на придбання скрапленого газу, твердого та рідкого пічного побутового палива.
Відповідно до положень п. 2 Положення № 848 право на отримання адресної безготівкової субсидії для відшкодування витрат на оплату житлово-комунальних послуг, а також субсидії готівкою на придбання скрапленого газу, твердого та рідкого пічного побутового палива (далі - субсидія) поширюється на громадян, які проживають у житлових приміщеннях (будинках), в частині оплати ними користування житлом; утримання житла; управління багатоквартирним будинком, комунальних послуг, придбання скрапленого газу, твердого та рідкого пічного побутового палива.
Згідно із п. 3 Положення № 848 призначення субсидій та контроль за їх цільовим використанням здійснюється структурними підрозділами з питань соціального захисту населення районних, районних у містах Києві і Севастополі держадміністрацій, виконавчих органів міських, районних у містах (у разі їх створення) рад (далі - структурні підрозділи з питань соціального захисту населення).
Як визначено положенням п.4 Положення №848 субсидії призначаються за наявності різниці між розміром плати за житлово-комунальні послуги, скраплений газ, тверде та рідке пічне побутове паливо у межах соціальної норми житла та соціальних нормативів користування житлово-комунальними послугами і обсягом визначеного Кабінетом Міністрів України обов`язкового відсотка платежу.
Відповідно до п. 13 Положення №848 для призначення субсидії громадянин, особа якого посвідчується паспортом або іншим документом, подає структурному підрозділу з питань соціального захисту населення за місцем реєстрації, поряд з іншими документами, заяву про призначення житлової субсидії.
Згідно із п. 14 Положення №848 субсидія для відшкодування витрат на оплату житлово-комунальних послуг призначається з місяця звернення за її призначенням до дати закінчення опалювального сезону, але не більше ніж на 12 місяців, і розраховується: на неопалювальний сезон - з 1 травня по 30 вересня; на опалювальний сезон з 1 жовтня по 30 квітня.
Після закінчення строку отримання субсидії структурні підрозділи з питань соціального захисту населення самостійно здійснюють розрахунок субсидії на наступний період для домогосподарств, які отримували субсидію у попередньому періоді. Для цього структурні підрозділи з питань соціального захисту населення збирають необхідну інформацію у порядку, передбаченому п. 13 Положення, без звернення громадян і протягом десяти днів після отримання зазначеної інформації приймають рішення про призначення/непризначення субсидії та інформують про прийняте рішення громадян.
Відповідно до п. 2 постанови Кабінету Міністрів України від 27.04.2018 р. № 329 «Про внесення змін до деяких постанов Кабінету Міністрів України та визнання такою, що втратила чинність, постанови Кабінету Міністрів України від 28 грудня 2016 р. №1022», призначення житлової субсидії з 1 травня 2018 р. здійснюється лише після подання нової заяви про призначення субсидії та декларації якщо у складі домогосподарства є особи, члени сім`ї яких не зареєстровані за адресою домогосподарства.
З огляду на вказане призначення житлової субсидії з 01 травня 2018 р. повинно здійснюватися лише після подання нових заяви про призначення субсидії та декларації.
Матеріали справи свідчать, що позивач був отримувачем субсидії у період з 01 жовтня 2017 року по 30 квітня 2018 року.
Як вказано позивачем у позовній заяві він звернувся до відповідача із заявою від 24.05.2018 року про призначення субсидії, за результатами розгляду якої відповідачем вчинено протиправні дії та прийнято рішення про відмову у призначенні субсидії позивачу.
Судовим розглядом справи зі змісту наданих представником відповідача пояснень та наявних у справі доказів встановлено, що позивач був на прийомі у відповідача з приводу консультування щодо порядку одержання субсидії 23.05.2018 року.
Як вказано представником відповідача під час розгляду справи, позивачу було роз`яснено, що він не має права на продовження субсидії з 01.05.2018 року у зв`язку з тим, що серед зареєстрованих членів їх сім`ї є особи, що не мають офіційного доходу, а також позивача було ознайомлено з порядком повторного звернення для оформлення субсидії.
Водночас, як вказано представником відповідача, у відповідача відсутня інформація стосовно подання позивачем заяви від 24.05.2018 року з огляду на її неподання.
Як встановлено судом з наявних в матеріалах справи доказів, лише 05.08.2018 року позивач звернувся до відповідача із заявою за встановленою формою про призначенні субсидії для відшкодування витрат на оплату житлове комунальних послуг. Однак, 24.09.2018 року ОСОБА_1 було подано заяву з проханням не розглядати заяву від 05.08.2018 р. в зв`язку з можливими змінами у складі сім`ї.
При цьому, представник відповідача у наданому до суду відзиві на позов послалася на обставини пропущення позивачем строку на звернення до суду з даною позовною вимогою.
Суд зазначає, що відповідно до положень ч.1 ст. 77 КАС України кожна сторона повинна довести ті обставини, на яких ґрунтуються її вимоги та заперечення, крім випадків, встановлених статтею 78 цього Кодексу.
Зі змісту позовної заяви та долучених до неї доказів судом встановлено, що останні не містять доказів звернення ОСОБА_1 до відповідача із відповідною заявою від 24.05.2018 року про призначення йому житлової субсидії.
Суд зазначає, що відповідно до ч.1 ст. 5 КАС України кожна особа має право в порядку, встановленому цим Кодексом, звернутися до адміністративного суду, якщо вважає, що рішенням, дією чи бездіяльністю суб`єкта владних повноважень порушені її права, свободи або законні інтереси.
Згідно із положеннями ст. 122 КАС України позов може бути подано в межах строку звернення до адміністративного суду, встановленого цим Кодексом або іншими законами.
Відповідно до ч. 2 ст. 122 КАС України для звернення до адміністративного суду за захистом прав, свобод та інтересів особи встановлюється шестимісячний строк, який, якщо не встановлено інше, обчислюється з дня, коли особа дізналася або повинна була дізнатися про порушення своїх прав, свобод чи інтересів.
Згідно із ч. 3 ст. 122 КАС України для захисту прав, свобод та інтересів особи цим Кодексом та іншими законами можуть встановлюватися інші строки для звернення до адміністративного суду, які, якщо не встановлено інше, обчислюються з дня, коли особа дізналася або повинна була дізнатися про порушення своїх прав, свобод чи інтересів.
Відповідно до позиції Верховного суду України, яка викладена у постанові від 24.11.2015 року по справі №П/800/259/15, у випадку, коли суб`єктивне право, свободи або інтереси не порушені, а відтак і не підлягають судовому захисту, застосування строків звернення до суду є помилковим. Іншими словами, інститут строків застосовується лише у разі реального порушення суб`єктивних прав, свобод та інтересів особи, що звернулась із позовом.
Як вбачається з матеріалів справи, позивачем не надано до суду доказів звернення до відповідача із заявою про призначення житлової субсидії від 24.05.2018 року.
Таким чином, враховуючи обставини справи, суд приходить до висновку про відсутність у даному випадку реального порушення суб`єктивних прав, свобод та інтересів позивача з огляду на відсутність предмету спору, а саме встановлення судом обставин не вчинення відповідачем дій та не прийняття рішення про відмову у призначенні житлової субсидії за результатами заяви позивача від 24.05.2018 року, у зв`язку з неподанням позивачем такої заяви.
Відтак, з огляду на позицію Верховного суду України, яка викладена у постанові від 24.11.2015 року по справі №П/800/259/15, суд приходить до висновку про відсутність підстав для застосування інституту строків у зв`язку з відсутністю реального порушення суб`єктивних прав, свобод та інтересів особи, що звернулась із позовом.
При цьому, з огляду на не допущення у відношенні позивача управлінням праці та соціального захисту населення адміністрації Шевченківського району Харківської міської ради протиправних дій не прийняття рішення щодо відмови в призначенні житлової субсидії, прийнятої за результатами розгляду заяви про призначення житлової субсидії від 24.05.2018 р. суд приходить до висновку про відмову у задоволенні даної частини позовних вимог позивача.
Крім того, суд зазначає, що оскільки позовні вимоги позивача про зобов`язання управління праці та соціального захисту населення адміністрації Шевченківського району Харківської міської ради повторно розглянути заяву від 24.05.2018 р. про призначення житлової субсидії з урахуванням правової оцінки, наданої судом у рішенні, є похідною вимогою від вищезазначеної, то у її задоволенні також належить відмовити.
Стосовно позовних вимог позивача про визнання протиправними дії та скасування рішення управління праці та соціального захисту населення адміністрації Шевченківського району Харківської міської ради щодо відмови в призначенні житлової субсидії, прийнятої за результатами розгляду заяви про призначення житлової субсидії від 19.10.2018 р. судом встановлено наступне.
З наявних в матеріалах справи доказів вбачається, що 23.10.2018 р. ОСОБА_1 подано до управління праці та соціального захисту населення адміністрації Шевченківського району Харківської міської ради заяву про призначення житлової субсидії від 19.10.2018 р.
Зі змісту наявних в матеріалах справи доказів вбачається, що позивач у декларації зазначив, що до осіб, які входять до складу домогосподарства належать: позивач, його дружина ОСОБА_3 , одружений син - ОСОБА_2 . При цьому, позивачем зазначено, що син за адресою даного домогосподарства не проживає, та відомості щодо членів сім`ї сина він не має. Також позивачем було долучено акт на підтвердження того, що син у даному домогосподарстві не проживає.
З наданих представником відповідача під час розгляду справи пояснень судом встановлено, що під час прийому даних документів було встановлено, що Позивач не зазначив відомості в декларації про свою сина та дружину сина, доходи яких включаються для розрахунку субсидії відповідно до п. 9 Положення №848.
Управління праці та соціального захисту населення адміністрації Шевченківського району Харківської міської ради листом від 22.11.2018 р. № 2538/04 повідомило позивача про необхідність звернутися до управління для дозаповнення бланків для оформлення субсидії та надати документ про фактичне місце проживання його сина ОСОБА_2 та членів його сім`ї, оскільки відповідно до п. 13 Положення (в редакції постанови Кабінету Міністрів України від 27.04.2018 р. № 329) із змінами, внесеними постановою Кабінету Міністрів України від 17.10.2018 р. 841, заява і декларація вважаються не поданими у разі, коли не внесені у повному обсязі відомості про членів домогосподарства.
Як свідчать наявні в матеріалах справи докази управлінням праці та соціального захисту населення адміністрації Шевченківського району Харківської міської ради 08.01.2019 року за результатами розгляду заяви позивача від 19.10.2018 року прийнято рішення щодо відмови в призначенні житлової субсидії ОСОБА_1 .
Зі змісту зазначеного рішення вбачається, що не призначено субсидію з 01.10.2018 року з підстав неповного набору документів та (або) за заявою заявника (а.с. 59).
Суд зазначає, що відповідно до п. 9 Положення №848 житлова субсидія розраховується на всіх членів домогосподарства.
До складу домогосподарства включаються всі особи, що зареєстровані в житловому приміщенні (будинку), на яких розраховуються соціальні норми житла та соціальні нормативи житлово-комунального обслуговування і доходи яких враховуються під час призначення житлової субсидії.
Під час призначення житлової субсидії враховуються також доходи членів сім`ї особи із складу домогосподарства у разі, коли їх зареєстроване (фактичне) місце проживання відмінне від адреси домогосподарства (крім доходів батьків у разі призначення субсидії студентам, які зареєстровані у гуртожитку за місцем навчання, та доходів одного з батьків дитини у разі призначення субсидії другому з батьків з дитиною у разі, коли батьки розлучені). При цьому соціальні норми житла та соціальні нормативи житлово-комунального обслуговування за адресою домогосподарства на таких осіб не розраховуються.
Під час призначення житлової субсидії соціальні норми житла та соціальні нормативи житлово-комунального обслуговування розраховуються на членів домогосподарства, які зареєстровані в житловому приміщенні (будинку), але фактично в ньому не проживають у зв`язку з призовом на строкову військову службу. При цьому фактичні доходи таких осіб не враховуються в сукупний дохід домогосподарства.
Кількість членів домогосподарства визначається на початок місяця, з якого призначається житлова субсидія.
У разі коли у складі домогосподарства кількість фактично проживаючих зареєстрованих членів домогосподарства є меншою за кількість членів домогосподарства, зареєстрованих у житловому приміщенні (будинку), за рішенням комісії соціальні норми житла та соціальні нормативи житлово-комунального обслуговування розраховуються на фактично проживаючих зареєстрованих за даною адресою членів домогосподарства. Рішення комісії в такому випадку приймається з урахуванням норм, зазначених в абзаці одинадцятому пункту 7 цього Положення.
За рішенням комісії доходи членів домогосподарства, які зареєстровані в житловому приміщенні (будинку), але фактично за даною адресою не проживають, в сукупний дохід домогосподарства не враховуються. Рішення комісії в такому випадку приймається з урахуванням норм, зазначених в абзаці одинадцятому пункту 7 цього Положення, і не може поширюватися на випадок, визначений в абзаці третьому цього пункту.
На підставі рішення комісії управителі, об`єднання, виконавці комунальних послуг не нараховують плати за житлово-комунальні послуги, внески/платежі на оплату витрат на управління багатоквартирним будинком на членів домогосподарства, які зареєстровані, але фактично не проживають у житловому приміщенні (будинку).
Рішення комісії у випадках, передбачених цим пунктом, приймаються на підставі актів обстеження матеріально-побутових умов домогосподарства.
Відповідно до п. 13 Положення №848 заява і декларація вважаються не поданими у разі, коли:
- не внесені у повному обсязі відомості про членів домогосподарства (прізвище, ім`я та по батькові, сімейний стан, число, місяць і рік народження, серія та/або номер паспорта, реєстраційний номер облікової картки платника податків або серія та номер паспорта (для осіб, які мають відмітку в паспорті про право здійснювати платежі за його серією та номером);
- не внесені у повному обсязі відомості про членів сім`ї осіб із складу домогосподарства, доходи яких враховуються під час призначення субсидії (прізвище, ім`я та по батькові, сімейний зв`язок з особою із складу домогосподарства, число, місяць і рік народження, серія та/або номер паспорта, реєстраційний номер облікової картки платника податків або серія та номер паспорта (для осіб, які мають відмітку в паспорті про право здійснювати платежі за його серією та номером);
- не зазначені відомості про адресу домогосподарства та номери особових рахунків;
- відсутня згода на обробку персональних даних про членів домогосподарства та членів сім`ї осіб із складу домогосподарства, доходи яких враховуються під час призначення субсидії, даних про доходи та майно.
У разі виявлення помилки у зазначених даних структурний підрозділ з питань соціального захисту населення повідомляє громадянину про необхідність протягом 30 календарних днів виправлення помилки. Якщо протягом визначеного строку громадянин не виправив помилки у заяві та/або декларації, структурний підрозділ з питань соціального захисту населення відмовляє у призначенні житлової субсидії. Зазначений строк може бути продовжено на час хвороби заявника, що підтверджується документально.
Під час прийому документів для призначення житлової субсидії забороняється вимагати від громадян документи, подання яких не передбачено цим Положенням.
Для розгляду питань, що належать до компетенції комісії, у випадках, передбачених цим Положенням, структурний підрозділ з питань соціального захисту населення може запропонувати громадянину подати додаткові документи, які не передбачені цим Положенням, але необхідні для розгляду комісією питань.
Під час судового розгляду справи представником відповідача було надано пояснення та вказано, що оскільки заява та декларація подані позивачем не були повністю заповнені, а саме було вказано, що син ОСОБА_2 за адресою даного домогосподарства не проживає, відомості щодо членів сім`ї відсутні, а також надано акт, що син у цьому домогосподарстві не проживає, що є неповним зазначенням відомостей, та позивачем не було дозаповнено вказані заяву та декларацію або протягом 30 днів не надано додаткових документів, то відповідачем правомірно у відповідно до приписів Положення №848 вважається, що заява не подана.
Водночас, судом встановлено, що вказані висновки покладено і в основу прийнятого рішення від 08.01.2019 року щодо відмови в призначенні житлової субсидії.
При цьому, суд зазначає, що як вбачається з наявних в матеріалах справи доказів, позивачем у поданій до відповідача заяві та декларації від 19.10.2018 року зазначено ОСОБА_2 , ступінь споріднення «син», сімейний стан, число, місяць і рік народження, серію та номер паспорта, реєстраційний номер облікової картки платника податків, а також у примітках вказано, що зазначена особа «не проживає (фактичне місце проживання не відоме)». У розділі ІІ «Дані про членів сім`ї осіб зі складу домогосподарства незалежно від реєстрації їхнього місця проживання (фактичного місця проживання» декларації про доходи і витрати осіб, які звернулися за призначенням житлової субсидії вказано на відсутність даних про членів сім`ї сина.
Також як самостійно підтверджено представником відповідача під час розгляду справи до заяви та декларації про призначення житлової субсидії позивачем було долучено акт від 11.10.2018 року про не проживання ОСОБА_2 у даному домогосподарстві.
З огляду на вищевикладене суд зазначає, що враховуючи вказані позивачем обставини відсутності у нього відомостей та даних про зареєстровану особу, яка не проживає у даному домогосподарстві, що підтверджено наданим відповідачу актом від 11.10.2018 року, відповідач оцінюючи в сукупності такі дані не був позбавлений можливості розглянути заяву позивача про призначення субсидії, оскільки позивачем було фактично повідомлено загальні дані про вказану особу.
Таким чином суд приходить до висновку що оскільки позивачем було повідомлено загальні відомі йому відомості про особу, стосовно якої наявний акт від 11.10.2018 року про не проживання у належному позивачу домогосподарстві, суд приходить до висновку, що відповідачем не було належним чином розглянуто заяву позивача про призначення житлової субсидії від 19.10.2018 року та, як наслідок, прийнято передчасне рішення від 08.01.2019 року.
Отже, оскільки під час судового розгляду справи встановлено, що відповідачем фактично не було належним чином розглянуто заяву позивача від 19.10.2018 року про призначення субсидії з оплати житло-комунальних послуг з 01 жовтня 2018 року, суд приходить до висновку про наявність підстав для зобов`язання Управління праці та соціального захисту населення адміністрації Шевченківського району Харківської міської ради повторно розглянути заяву ОСОБА_1 від 19.10.2018 р. про призначення житлової субсидії з урахуванням висновків суду у даній справі.
Стосовно позовних вимог позивача про зобов`язання управління праці та соціального захисту населення адміністрації Шевченківського району Харківської міської ради зробити перерахунок розміру субсидії за період від жовтня 2017 р. по березень 2018 р. відповідно до розміру витрат на оплату житлово-комунальних послуг затвердженою постановою Кабінету Міністрів України від 27 квітня 1998 р. № 1156 (в редакції від 30.04.2016 р.) суд зазначає наступне.
Відповідно до положень п.4 Положення №848 житлові субсидії призначаються за наявності різниці між розміром плати за житлово-комунальні послуги та/або скраплений газ, тверде та рідке пічне побутове паливо, за абонентське обслуговування для споживачів комунальних послуг, що надаються у багатоквартирних будинках за індивідуальними договорами, внесків за встановлення, обслуговування та заміну вузлів комерційного обліку, внеску/платежу об`єднанню на оплату витрат на управління багатоквартирним будинком у межах соціальної норми житла, соціальних нормативів житлово-комунальних послуг, скрапленого газу, твердого та рідкого пічного побутового палива, витрат на управління багатоквартирним будинком (далі - соціальні норми житла та соціальні нормативи житлово-комунального обслуговування) і розміром обов`язкового відсотка платежу, визначеного в порядку, встановленому Кабінетом Міністрів України.
Згідно п. 1 Постанови Кабінету Міністрів України від 06.08.2014 №409 “Про встановлення державних соціальних стандартів у сфері житлово-комунального обслуговування” для громадян, які мають право на субсидію на оплату житлово-комунальних послуг встановлені такі соціальні норми житла:
- для користування житлом/утримання житла, управління багатоквартирним будинком - 13,65 кв. метра загальної площі на одну особу та додатково 35,22 кв. м. на домогосподарство;
- для централізованого та індивідуального опалення (теплопостачання) незалежно від джерела та виду енергії - 13,65 кв. метра опалюваної площі на одну особу та додатково 35,22 кв. метра на домогосподарство.
Відповідно до пункту 3 вищезазначеної Постанови, в редакції чинній з жовтня 2017 року по квітень 2018 року, установлені соціальні нормативи користування комунальними послугами, щодо оплати яких держава надає пільги та встановлює субсидії, а саме: для користування послугами з централізованого постачання холодної води - 4,0 куб. метри на одну особу на місяць за відсутності централізованого постачання гарячої води; для користування послугами з централізованого водовідведення - 4,0 куб. метри на одну особу на місяць; для користування послугами з газопостачання за наявності газової плити та газового водонагрівача - 10,5 куб. м. на одну особу на місяць; для користування послугами з електропостачання (до 31 грудня 2018 року) - 90 кВт/г на місяць на сім`ю (домогосподарство) з однієї особи і додатково 30 кВт/г на місяць на кожного іншого члена сім`ї (домогосподарства), але не більш як 210 кВт/г на місяць; для користування послугами з електропостачання (з 1 січня 2017 року) - 70 кВт/г на місяць на сім`ю (домогосподарство) з однієї особи і додатково 30 кВт/г на місяць на кожного іншого члена сім`ї (домогосподарства), але не більш як 190 кВт/г на місяць; для користування послугами з вивезення твердих побутових відходів встановлені нормативи - 0,4167 куб. метра на одну особу на місяць; у разі використання теплової енергії для централізованого опалення (теплопостачання) у житлових будинках які обладнані будинковими приладами обліку - 0,0431 Гкал на 1 кв. метр опалюваної площі на місяць в опалювальний період.
Залежно від особливостей регіонів та типу будівель, у разі використання теплової енергії для централізованого опалення (теплопостачання) абонентами, будинки яких обладнані будинковими приладами обліку, соціальний норматив користування послугою визначається з урахуванням коригуючого коефіцієнта.
Відповідно до п. 12 Положення №848 субсидія для відшкодування витрат на оплату житлово-комунальних послуг призначається на основі середньомісячного сукупного доходу осіб, зазначених у пункті 7 цього Положення.
При цьому, як встановлено судовим розглядом справи, обов`язковий відсоток платежу відповідачем визначався відповідно до Постанови Кабінету Міністрів України від 27.07.1998 № 1156 "Про новий розмір витрат на оплату житлово-комунальних послуг, придбання скрапленого газу, твердого та рідкого пічного побутового палива у разі надання житлової субсидії", із змінами та доповненнями.
Відповідно до п. 15 Положення № 848, в редакції чинній з жовтня 2017 року по квітень 2018 року, громадяни, яким призначено субсидію для відшкодування витрат на оплату житлово-комунальних послуг, зобов`язані щомісяця сплачувати вартість фактично спожитої послуги з урахуванням розміру призначеної субсидії (крім випадків нарахування плати за послугу з централізованого опалення за відсутності засобів обліку теплової енергії з урахуванням фактичної температури зовнішнього повітря відповідно до пунктів 40-48 Правил надання послуг з централізованого опалення, постачання холодної та гарячої води і водовідведення, затверджених постановою Кабінету Міністрів України від 21 липня 2005 р. N 630, коли одержувач субсидії повинен щомісяця сплачувати за централізоване опалення обов`язкову частку платежу).
Згідно із п. 16 Положення №848 субсидія розраховується, як різниця між вартістю плати за житлово-комунальні послуги у межах соціальної норми житла та соціальних нормативів користування житлово-комунальними послугами і визначеною відповідно до постанови Кабінету Міністрів України від 26.07.1998 р. №1156 часткою середньомісячного сукупного доходу.
Громадянин, якому призначено субсидію, зобов`язаний щомісячно сплачувати вартість фактично спожитої послуги з урахуванням розміру призначеної субсидії (крім випадків нарахування плати за послугу з централізованого опалення за відсутності засобів обліку теплової енергії, коли одержувач зобов`язаний сплачувати обов`язкову частку платежу) та самостійно сплачувати вар гість послуг, які нараховані понад соціальні норми.
Зі змісту позовної заяви вбачається, що фактично, позивач, обґрунтовуючи дану позовну вимогу, послався на обставини того, що відповідачем було призначено субсидію у розмірі, меншому ніж отримувані позивачем квитанції про сплату комунальних послуг. Однак, суд зазначає, що позовна заява не містить в собі жодних обґрунтувань стосовного доводів позивача про здійснення відповідачем невірного нарахування субсидії.
При цьому, як встановлено судом під час розгляду справи відповідачем розмір субсидії позивачу за період з 01.10.2017 року по 30.04.2018 року розраховано відповідно до п. 16 Положення №848 у межах соціальної норми житла та соціальних нормативів користування житлово-комунальними послугами і визначеною відповідно до постанови Кабінету Міністрів України від 26.07.1998 р. №1156 та здійснено перерахунок залишків/надбавки субсидії за період січень - лютий 2018 року, згідно з яким вказані місяці донараховано 1364,61 грн. субсидії, на підтвердження чого представником відповідача до суду надано відповідні розрахунки.
З огляду на вищевикладене суд приходить до висновку про не підтвердження під час судового розгляду справи обґрунтованості позовних вимог позивача в цій частині, у зв`язку з чим відсутні підстави для їх задоволення.
Стосовно заявленого позивачем клопотання про встановлення судового контролю за виконанням судового рішення в даній справі суд зазначає наступне.
Згідно з приписами частин 1 та 2 статті 382 Кодексу адміністративного судочинства України суд, який ухвалив судове рішення в адміністративній справі, може зобов`язати суб`єкта владних повноважень, не на користь якого ухвалене судове рішення, подати у встановлений судом строк звіт про виконання судового рішення.
Суд зазначає, що у даному випадку у суду відсутні підстави вважати, що відповідачами у справі не буде виконано рішення суду, у зв`язку з чим на даний час відсутні підстави для задоволення вказаного вище клопотання позивача.
Відповідно до положень ч. 2 ст. 2 Кодексу адміністративного судочинства України у справах щодо оскарження рішень, дій чи бездіяльності суб`єктів владних повноважень адміністративні суди перевіряють, чи прийняті (вчинені) вони: на підставі, у межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України; з використанням повноваження з метою, з якою це повноваження надано; обґрунтовано, тобто з урахуванням усіх обставин, що мають значення для прийняття рішення (вчинення дії); безсторонньо (неупереджено); добросовісно; розсудливо; з дотриманням принципу рівності перед законом, запобігаючи несправедливій дискримінації; пропорційно, зокрема з дотриманням необхідного балансу між будь-якими несприятливими наслідками для прав, свобод та інтересів особи і цілями, на досягнення яких спрямоване це рішення (дія); з урахуванням права особи на участь у процесі прийняття рішення; своєчасно, тобто протягом розумного строку.
Згідно із положеннями ч.ч. 1 та 3 статті 6 Кодексу адміністративного судочинства України, суд при вирішенні справи керується принципом верховенства права, відповідно до якого, зокрема, людина, її права та свободи визнаються найвищими цінностями та визначають зміст і спрямованість діяльності держави. Звернення до адміністративного суду для захисту прав і свобод людини і громадянина безпосередньо на підставі Конституції України гарантується.
З урахуванням встановлених фактів, суд приходить до висновку про наявність підстав для часткового задоволення позовних вимог ОСОБА_1 .
Розподіл судових витрат здійснити в порядку ст. 139 Кодексу адміністративного судочинства України.
Керуючись ст.ст. 243-246, 250, 255, 257-262, 295, 297 КАС України, суд
В И Р І Ш И В:
Адміністративний позов ОСОБА_1 ( АДРЕСА_1 ) до Управління праці та соціального захисту населення адміністрації Шевченківського району Харківської міської ради (просп. Науки, буд. 17-А, м. Харків, 61166) про визнання протиправними дій та скасування рішення, зобов`язання вчинити певні дії - задовольнити частково.
Визнати протиправними дії та скасувати рішення Управління праці та соціального захисту населення адміністрації Шевченківського району Харківської міської ради від 08.01.2019 року щодо відмови в призначенні житлової субсидії, прийнятої за результатами розгляду заяви ОСОБА_1 про призначення житлової субсидії від 19.10.2018 року.
Зобов`язати Управління праці та соціального захисту населення адміністрації Шевченківського району Харківської міської ради повторно розглянути заяву ОСОБА_1 від 19.10.2018 р. про призначення житлової субсидії з урахуванням висновків суду у даній справі.
У задоволенні решти позовних вимог відмовити.
Рішення може бути оскаржено в апеляційному порядку до Другого апеляційного адміністративного суду через Харківський окружний адміністративний суд до дня початку функціонування Єдиної судової інформаційно - телекомунікаційної системи шляхом подачі апеляційної скарги протягом тридцяти днів з дня його проголошення. Якщо в судовому засіданні було оголошено лише вступну та резолютивну частини рішення суду, або розгляду справи в порядку письмового провадження, або спрощеного позовного провадження, зазначений строк обчислюється з дня складення повного судового рішення.
Рішення набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги, якщо скаргу не було подано. У разі подання апеляційної скарги рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після повернення апеляційної скарги, відмови у відкритті апеляційного провадження чи закриття апеляційного провадження або набрання законної сили рішенням за наслідками апеляційного провадження.
Повний текст рішення виготовлено 27 червня 2019 року.
Суддя Мельников Р.В.