
МИКОЛАЇВСЬКИЙ ОКРУЖНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД
Р І Ш Е Н Н Я
І М Е Н Е М У К Р А Ї Н И
26 червня 2019 р. № 400/1105/19 м. Миколаїв
Миколаївський окружний адміністративний суд у складі судді Гордієнко Т. О. розглянув у письмовому провадженні адміністративну справу
за позовом:ОСОБА_1 , АДРЕСА_1
до відповідача:Головного управління ДФС у Миколаївській області, вул. Лягіна, 6, м. Миколаїв, 54001 Куцурубської сільської ради об`єднаної територіальної громади Очаківського району Миколаївської області, вул. Очаківська, 120, с. Куцуруб, Очаківський район, Миколаївська область, 57550
про:визнання незаконним та скасування податкового повідомлення-рішення від 14.07.2017 року № 14863-13, зобов`язання вчинити певні дії,
ВСТАНОВИВ:
Позивач, ОСОБА_1 , звернувся до суду з позовом до Очаківського управління Головного управління ДФС у Миколаївській області, Куцурубської сільської ради об`єднаної територіальної громади Очаківського району Миколаївської області про визнання незаконним та скасування податкового повідомлення-рішення № 14863-13 від 14.07.2017 року та зобов`язання повернути грошові кошти в сумі 15816,60 грн, сплачені ним згідно квитанції № 23 від 28.07.2017 року як земельний податок, які знаходяться у розпорядженні та на рахунках Куцурубської сільської ради об`єднаної територіальної громади Очаківського району Миколаївської області.
Позовні вимоги обгрунтовано тим, що позивач не є землекористувачем у розумінні норм Податкового кодексу України, тому обов`язок сплати земельного податку у нього відсутній. Кошти, які він помилково сплатив як земельний податок, підлягають поверненню позивачу.
Ухвалою від 11.06.2019 замінено первісного відповідача - Очаківське управління Головного управління ДФС у Миколаївській області належним - Головним управлінням ДФС у Миколаївській області.
Відповідач, Головне управління ДФС у Миколаївській області, надав відзив на позов, просив відмовити у задоволенні позову, оскільки на підставі списків фізичних осіб для нарахування земельного податку, в яких було зазначено і прізвище позивача, наданих Куцурубської сільської ради об`єднаної територіальної громади Очаківського району Миколаївської області було сформовано податкове повідомлення-рішення.
Відповідач, Куцурубська сільська рада об`єднаної територіальної громади Очаківського району Миколаївської області, відзив на позов не надала, про дату, час та місце розгляду справи повідомлена належним чином.
Представник позивача 18.06.2019 надав суду заяву про розгляд справи в порядку письмового провадження.
Відповідно до ч.9 ст.205 КАС України, суд перейшов до розгляду справи в порядку письмового провадження. Датою ухвалення судового рішення в порядку письмового провадження є дата складання повного судового рішення (ч. 5 ст. 250 КАС України).
Дослідив докази, суд дійшов висновку:
29.12.2016 року між позивачем та Солончаківською сільською радою було укладено договір про добровільне відшкодування збитків, спричинених власникам землі та землекористувачам, відповідно до умов якого сільська рада дозволила використовувати позивачу тимчасово на період з 30.12.2016 року по 30.12.2017 року сільськогосподарські угіддя (рілля) площею 20 га без правовстановлюючих документів, які розташовані за межами населеного пункту в межах території Солончаківської сільської ради, а позивач зобов`язувався в строк до 15.09.2017 року сплатити Солончаківській сільській раді збитки в сумі 15816,60 грн.
14.09.2016 року відповідно до ст. 26 Закону України «Про місцеве самоврядування» ст. 2, 4, 6, 7, 8 Закону України «Про добровільне об`єднання територіальних громад» село Солончаки Солончаківської сільської ради Очаківського району Миколаївської області приєднано до Куцурубської сільської ради об`єднаної територіальної громади Очаківського району Миколаївської області.
14.07.2017 року відповідачем прийнято податкове повідомлення-рішення, яким позивачу визначено розмір земельного податку з фізичних осіб за 207 рік у сумі 15816,60 грн.
Згідно квитанції № 23 від 28.07.2017 року позивачем було сплачено 15816,60 грн., які були зараховані як земельний податок за 2017 рік.
Земельний податок - обов`язковий платіж, що справляється з власників земельних ділянок та земельних часток (паїв), а також постійних землекористувачів (п. 14.1.72 ст. 14 ПК України у редакції, чинній на час виникнення спірних правовідносин).
Відповідно до ст. 270 ПК України, земельні ділянки, які перебувають у власності або користуванні, є об`єктом оподаткування земельним податком.
П. 286.5 ст. 286 ПК України встановлено, що нарахування фізичним особам сум податку проводиться контролюючими органами (за місцем знаходження земельної ділянки), які надсилають (вручають) платникові за місцем його реєстрації до 1 липня поточного року податкове повідомлення-рішення про внесення податку за формою, встановленою у порядку, визначеному статтею 58 цього Кодексу.
Відповідно до п. 287.1. ст. 287 ПК України, власники землі та землекористувачі сплачують плату за землю з дня виникнення права власності або права користування земельною ділянкою. У разі припинення права власності або права користування земельною ділянкою плата за землю сплачується за фактичний період перебування землі у власності або користуванні у поточному році.
Право власності на земельну ділянку, а також право постійного користування та право оренди земельної ділянки виникають з моменту державної реєстрації цих прав. Право власності, користування земельною ділянкою оформлюється відповідно до Закону України "Про державну реєстрацію речових прав на нерухоме майно та їх обтяжень" (ст. 125, 126 Земельного кодексу України).
Для визначення розміру податку та орендної плати використовується нормативна грошова оцінка земельних ділянок. Центральний орган виконавчої влади, що реалізує державну політику у сфері земельних відносин здійснює управління у сфері оцінки земель та земельних ділянок. Центральний орган виконавчої влади, що реалізує державну політику у сфері земельних відносин за індексом споживчих цін за попередній рік щороку розраховує величину коефіцієнта індексації нормативної грошової оцінки земель, на який індексується нормативна грошова оцінка сільськогосподарських угідь, земель населених пунктів та інших земель несільськогосподарського призначення за станом на 1 січня поточного року, що визначається за формулою:
Кi = І:100,
де І - індекс споживчих цін за попередній рік.
У разі якщо індекс споживчих цін перевищує 115 відсотків, такий індекс застосовується із значенням 115. Коефіцієнт індексації нормативної грошової оцінки земель застосовується кумулятивно залежно від дати проведення нормативної грошової оцінки земель (ст. 289 ПК України).
Відповідно до ст. 271 ПК України, базою оподаткування є: нормативна грошова оцінка земельних ділянок з урахуванням коефіцієнта індексації, визначеного відповідно до порядку, встановленого цим розділом; площа земельних ділянок, нормативну грошову оцінку яких не проведено.
Рішення рад щодо нормативної грошової оцінки земельних ділянок, розташованих у межах населених пунктів, офіційно оприлюднюється відповідним органом місцевого самоврядування до 15 липня року, що передує бюджетному періоду, в якому планується застосування нормативної грошової оцінки земель або змін (плановий період). В іншому разі норми відповідних рішень застосовуються не раніше початку бюджетного періоду, що настає за плановим періодом.
Таким чином, відповідач мав би право нарахувати позивачу земельний податок з часу реєстрації за позивачем права постійного користування чи права оренди відповідною земельною ділянкою з урахуванням нормативної грошової оцінки, яка встановлена рішенням рад щодо нормативної грошової оцінки земельних ділянок, розташованих у межах населених пунктів та коефіцієнта індексації нормативної грошової оцінки земель, який визначається Центральним органом виконавчої влади, що реалізує державну політику у сфері земельних відносин.
На підставі яких правовстановлюючих документів відповідач нарахував позивачу земельний податок відповідач у відзиві не зазначив, яким чином розраховувався земельний податок (з яких складових) відповідач суду не пояснив.
Наявний в матеріалах справи договір про добровільне відшкодування збитків, спричинених власникам землі та землекористувачам не може бути правовою підставою для нарахування позивачу земельного податку
Відповідач всупереч ст. 77 КАС України не довів суду, що правомірно прийняв податкове повідомлення-рішення.
Таким чином, суд вважає, що податкове повідомлення-рішення № 14863-13 від 14.07.2017 року підлягає скасуванню.
Щодо позовної вимоги про зобов`язання повернути грошові кошти в сумі 15816,60 грн, сплачені ним згідно квитанції № 23 від 28.07.2017 року як земельний податок, які знаходяться у розпорядженні та на рахунках Куцурубської сільської ради об`єднаної територіальної громади Очаківського району Миколаївської області, то суд зазначає наступне.
Згідно ст.43 ПК України, помилково та/або надміру сплачені суми грошового зобов`язання підлягають поверненню платнику відповідно до цієї статті, крім випадків наявності у такого платника податкового боргу. Обов`язковою умовою для здійснення повернення сум грошового зобов`язання є подання платником податків заяви про таке повернення протягом 1095 днів від дня виникнення помилково та/або надміру сплаченої суми.
Відповідно до п. 43.5 статті 43 Податкового кодексу України, контролюючий орган не пізніше ніж за п`ять робочих днів до закінчення двадцятиденного строку з дня подання платником податків заяви готує висновок про повернення відповідних сум коштів з відповідного бюджету та подає його для виконання відповідному органові, що здійснює казначейське обслуговування бюджетних коштів.
Позивач має право на повернення помилково сплаченої суми грошового зобов`язання після набрання законної сили судовим рішенням про скасування податкового повідомлення – рішення, яким визначено суму податкового зобов`язання, після дотримання процедури, передбаченою ст. 43 ПК України.
Як наслідок, позовна вимога про зобов`язання повернути грошові кошти в сумі 15816,60 грн, сплачені ним згідно квитанції № 23 від 28.07.2017 року як земельний податок, є передчасною та задоволенню не підлягає.
Враховуючи викладене, позов належить задовольнити частково.
Судові витрати розподіляються відповідно до ст. 139 КАС України.
Керуючись ст. 2, 19, 139, 241 - 246, 262 Кодексу адміністративного судочинства України, суд, -
ВИРІШИВ:
1. Позов ОСОБА_1 ( АДРЕСА_1 , ідентифікаційний номер НОМЕР_1 ) до Головного управління ДФС у Миколаївській області (вул. Лягіна, 6, м. Миколаїв, 54001, ідентифікаційний код 39394277), Куцурубської сільської ради об`єднаної територіальної громади Очаківського району Миколаївської області (вул. Очаківська, 120, с. Куцуруб, Очаківський район, Миколаївська область, ідентифікаційний код 40123381) задовольнити частково.
2. Визнати протиправним та скасувати податкове повідомлення-рішення від 14.07.2017 № 14863-13.
3. В решті позову відмовити.
4. Стягнути за рахунок бюджетних асигнувань Головного управління ДФС у Миколаївській області (вул. Лягіна, 6, м. Миколаїв, 54001, ідентифікаційний код 39394277) на користь ОСОБА_1 ( АДРЕСА_1 , ідентифікаційний номер НОМЕР_1 ), судовий збір у сумі 384,20 грн. (триста вісімдесят чотири гривні 20 коп.), сплачений квитанцією № 0.0.1315106681.2 від 03.04.2019 року.
Рішення суду першої інстанції набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги всіма учасниками справи в порядку, визначеному ст. 255 КАС України. Строк на апеляційне оскарження рішення суду – 30 днів з дня його проголошення. Якщо в судовому засіданні було оголошено лише вступну та резолютивну частини рішення суду, або розгляду справи в порядку письмового провадження – 30 днів з дня складання повного судового рішення.
Апеляційна скарга подається в порядку та строки, визначені ст.ст. 295-297 КАС України і п. 15.5 Перехідних положень КАС України.
Суддя Т. О. Гордієнко