Рішення № 82676668, 20.06.2019, Львівський окружний адміністративний суд

Дата ухвалення
20.06.2019
Номер справи
1.380.2019.000657
Номер документу
82676668
Форма судочинства
Адміністративне
Компанії, зазначені в тексті судового документа
Державний герб України

ЛЬВІВСЬКИЙ ОКРУЖНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД

справа № 1.380.2019.000657

РІШЕННЯ

ІМЕНЕМ УКРАЇНИ

20 червня 2019 року

Львівський окружний адміністративний суд у складі головуючого судді Москаля Р.М., за участі секретаря судового засідання Михалюк М.Ю., позивачки ОСОБА_1 , представника відповідача Стець Н.Я., розглянув у відкритому судовому засіданні в місті Львові адміністративну справу за позовом ОСОБА_1 до Головного управління Пенсійного фонду України у Львівській області про визнання неправомірними дій та зобов`язання вчинити дії,

ВСТАНОВИВ:

ОСОБА_1 (далі - ОСОБА_1 , позивачка) 11.02.2019 звернулася до Львівського окружного адміністративного суду з позовом до Галицького відділу обслуговування громадян в м. Львові (сервісний центр) Управління обслуговування громадян Головного управління Пенсійного фонду України у Львівській області з такими вимогами:

- визнати неправомірними дії Галицького відділу обслуговування громадян в м. Львові (сервісний центр) Управління обслуговування громадян Головного управління Пенсійного фонду України у Львівській області щодо відмови у перерахунку пенсії державного службовця з 07.05.2010 по 01.09.2014;

- зобов`язати Галицький відділ обслуговування громадян в м. Львові (сервісний центр) Управління обслуговування громадян Головного управління Пенсійного фонду України у Львівській області здійснити перерахунок пенсії з урахуванням інших видів виплат з урахуванням матеріальної допомоги на оздоровлення, матеріальної допомоги на вирішення соціально-побутових питань та індексації заробітної плати та інші премії та виплати, починаючи з 06.05.2010 по 01.09.2014 на підставі довідки про складові заробітної плати для призначення (перерахунку) пенсії № 1124/10/13-06-05-00-25/13 від 28.01.2015, та на які нараховано та сплачено страхові внески на загальнообов`язкове державне соціальне страхування, а також з урахуванням фактично нарахованого та виплаченого розміру надбавки за вислугу років, рангу та посади, що діяли на момент звільнення з роботи з нарахуванням компенсації втрати доходів та провести індексацію пенсії відповідно до підпункту 11 пункту 1 Порядку проведення індексації грошових доходів населення, затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 17.07.2003 № 1078.

В обгрунтування позовних вимог позивачка посилається на те, що причиною неправильного призначення та виплати їй пенсії з дня виходу на пенсію (06.05.2010) є те, що форма довідки про заробітну плату, що подавалась для призначення (перерахунку) пенсії відповідно до Закону України «Про державну службу» від 30.10.2008 № 19-11 не відповідала правовим актам вищої юридичної сили, оскільки не містила частини складових заробітної плати (матеріальної допомоги на оздоровлення, матеріальної допомоги на вирішення соціально-побутових питань), які були передбачені чинним законодавством. Зазначає, що Вищий адміністративний суд України ухвалою №К/39768/10 від 21.11.2012 залишив без змін постанову окружного адміністративного суду м. Києва від 13.08.2010 та ухвалу Київського апеляційного адміністративного суду від 09.11.2010 щодо зобов`язання Пенсійний фонд України привести у відповідність Постанову Правління Пенсійного фонду України «Про затвердження форм довідок про заробітну плату, що подаються для призначення (перерахунку) пенсії відповідно до Закону України «Про державну службу» від 30 жовтня 2008 року № 19-11 до вимог чинного законодавства шляхом передбачення чи встановлення інших складових заробітної плати, передбачених іншими нормативно-правовими актами. Постановою Сихівського районного суду міста Львова № 464/1937/15-а від 16.04.2015 суд визнав протиправними дії управління Пенсійного фонду України у Галицькому районі м. Львова щодо невключення до середньомісячного заробітку ОСОБА_1 сум матеріальної допомоги на оздоровлення, матеріальної допомоги на вирішення соціально-побутових питань та індексації заробітної плати під час обчислення пенсії відповідно до статті 37 Закону України «Про державну службу» та зобов`язав управління Пенсійного фонду України у Галицькому районі м. Львова здійснити перерахунок пенсії ОСОБА_1 з 02.09.2014 відповідно до статті 37 Закону України «Про державну службу» з урахуванням матеріальної допомоги на оздоровлення, матеріальної допомоги на вирішення соціально-побутових питань, індексації заробітної плати згідно з поданою довідкою №1184/10/13-06-05-0025/13 від 28.01.2015, якою передбачені складові заробітної плати для призначення пенсії та на які нараховано та утримано страхові внески на загальнообов`язкове державне пенсійне страхування. Разом з тим, Сихівський районний суд міста Львова в межах розгляду справи № 464/1937/15-а постановив ухвалу від 16.04.2015, відповідно до якої з причини пропуску шестимісячного строку звернення до суду залишив без розгляду позовні вимоги за період з 06.05.2010 по 01.09.2014. Позивачка стверджує, що звертаючись 06.05.2010 до управління Пенсійного фонду України у Галицькому районі м. Львова із заявою про призначення пенсії за віком відповідно до статті 37 Закону України «Про державну службу» не могла знати, що довідка не містила складових заробітної плати, а саме матеріальної допомоги на оздоровлення, на вирішення соціально-побутових питань. Посилається на норму частини другої статті 46 Закону України «Про загальнообов`язкове державне пенсійне страхування» від 09.07.2003 № 1058-IV про те, що нараховані суми пенсії, не отримані з вини органу, що призначає і виплачує пенсію, виплачуються за минулий час без обмеження будь-яким строком з нарахуванням компенсації втрати частини доходів.

Ухвалою від 25.09.2019 суддя відкрив провадження у цій справі, цією ж ухвалою суд визнав поважними причини пропуску ОСОБА_1 строку звернення до суду з цим позовом та поновив його. На стадії підготовчого провадження суд уточнив питання належного відповідача у цій справі та ухвалою від 28.03.2019 у зв`язку із реорганізацією територіальних органів Пенсійного фонду України суд на підставі статті 52 КАС України замінив відповідача на його процесуального правонаступника - Головне управління Пенсійного фонду України у Львівській області (а.с.75-76).

Відповідач, ГУ ПФУ у Львівській області, позов не визнає. Представник відповідача подав відзив на позовну заяву (а.с. 60-64), просить суд відмовити в задоволенні позову ОСОБА_1 в повному обсязі. Відповідач пояснив, що порядок подання та оформлення документів для призначення (перерахунку) пенсій відповідно до Закону № 1058 затверджено постановою правління Пенсійного фонду України 25.11.2005 № 22-1. Вказує, що позивачка звернувся на гарячу лінію Галицького відділу обслуговування громадян (сервісний центр) управління обслуговування громадян Головного управління Пенсійного фонду України у Львівській області фонду без дотримання вимог Порядку № 22-1, відповідач не приймав рішення щодо відмови у проведенні перерахунку відповідно до ч. 5 статті 45 Закону № 1058, а листом № 5869/5020/Б-92/07.05-06 від 11.12.2018 надав відповідь в порядку, визначеному Законом України «Про звернення громадян». Відповідач посилається на те, що стаття 2 Закону України «Про оплату праці» визначає структуру заробітної плати та не містить вказівки на те, що матеріальна допомога на оздоровлення чи матеріальна допомога для вирішення соціально-побутових питань входить до такої структури. Вказує, що матеріальна допомога носить разовий характер та не є складовою заробітної плати у розумінні Закону України «Про державну службу», а факт утримання із суми матеріальної допомоги внесків на загальнообов`язкове державне пенсійне страхування не є підставою для включення її до складу заробітної плати держслужбовця та врахування такої при обчисленні (перерахунку) пенсії. 09.04.2019 відповідач надав суду копію пенсійної справи ОСОБА_1 .

Суд з`ясував зміст позовних вимог, дослідив долучені до матеріалів справи письмові докази та встановив такі фактичні обставини справи та відповідні їм правовідносини:

ОСОБА_1 ( ІНФОРМАЦІЯ_1 , ідентифікаційний номер НОМЕР_1 ) є пенсіонеркою та з 06.05.2010 отримує пенсію за віком як держслужбовець (а.с. 78). Для призначення пенсії ОСОБА_1 надала довідку № 8436/05 про складові заробітної плати (надбавки та премії за останні 24 місяці роботи або за будь-які 60 календарних місяців роботи перед зверненням за пенсією), яка подається для призначення пенсії відповідно до Закону України «Про державну службу» (за формою затвердженою постановою правлення ПФУ № 19-11 від 30.10.2008). До цієї довідки не було включено частини сум заробітку (щодо виплати матеріальної допомоги на оздоровлення, матеріальної допомоги на вирішення соціально-побутових питань), які виплачувались позивачці як державному службовцю та на які були нараховані та сплачені страхові внески на загальнообов`язкове державне пенсійне страхування (а.с. 88) з тієї причини, що форма довідки не передбачала такої можливості.

Відповідно до постанови окружного адміністративного суду м. Києва від 13.08.2010 у справі № 2а-4753/09/2670 (яку залишено без змін ухвалою Київського апеляційного адміністративного суду від 09.11.2010 та ухвалою Вищого адміністративного суду України від 21.11.2012) постанову правління Пенсійного фонду України "Про затвердження форм довідок про заробітну плату, що подаються для призначення (перерахунку) пенсії відповідно до Закону України "Про державну службу" від 30 жовтня 2008 року N 19-11 визнано такою, що не відповідає правовим актам вищої юридичної сили (щодо невключення до складових заробітної плати складових, які передбачені чинним законодавством). Суд зобов`язав Пенсійний фонд України привести цю постанову у відповідність до вимог чинного законодавства шляхом передбачення чи встановлення інших складових заробітної плати, передбачених іншими нормативно-правовими актами. Суд зазначив, що надбавки, запроваджені нормативно-правовими актами, матеріальна допомога належать до додаткових видів грошового забезпечення й приймаються в розрахунок при нарахуванні пенсії лише особам, які отримували такі надбавки під час перебування на державній службі та були звільнені зі служби після їх запровадження. Суд дійшов висновку, що неврахування Постановою ПФУ та затвердженою нею формою довідки складових заробітної плати, на підставі якої встановлюється пенсія, здійснюється перерахунок пенсії, запроваджених нормативно-правовими актами, які фактично виплачувались державним службовцям під час проходження ними державної служби, не відповідає правовим актам вищої юридичної сили – Закону України "Про державну службу" від 16 грудня 1993 року N 3723-XII, постанові Кабінету Міністрів України "Про деякі питання вдосконалення визначення розмірів заробітку для обчислення пенсії" від 31 травня 2000 року N 865.

На виконання рішення окружного адміністративного суду міста Києва по справі №2а-4753/09/2670 правління Пенсійного фонду України прийняло постанову № 5-1 від 14.02.2011, відповідно до якої:

1. визнав такими, що втратили чинність:

- підпункт 1.2 пункту 1 постанови правління Пенсійного фонду України від 30.10.2008 N 19-11 "Про затвердження форм довідок про заробітну плату, що подаються для призначення (перерахунку) пенсії відповідно до Закону України "Про державну службу", зареєстрованої в Міністерстві юстиції України 04.12.2008 за N 1161/15852 (далі - Постанова);

- форму довідки про складові заробітної плати (надбавки та премії за останні 24 календарні місяці роботи або за будь-які 60 календарних місяців роботи підряд перед зверненням за пенсією), що подається для призначення пенсії відповідно до Закону України "Про державну службу", затверджену Постановою.

2. затвердив форму довідки про складові заробітної плати (за останні 24 календарні місяці роботи або за будь-які 60 календарних місяців роботи підряд перед зверненням за пенсією), що подається для призначення пенсії відповідно до Закону України "Про державну службу", що додається.

Державна податкова інспекція у Личаківському районі м. Львова ГУ ДФС у Львівській області видала ОСОБА_1 довідку про складові заробітної плати (за останні 24 календарні місяці роботи або за будь-які 60 календарних місяців роботи підряд перед зверненням за пенсією), що подається для призначення пенсії відповідно до Закону України "Про державну службу" від 28.01.2015 № 1184/10/13-06-05-0025/13 за «новою» формою (відповідно до постанови правління ПФУ № 5-1 від 14.02.2011), в яку додатково включила інші виплати (матеріальну допомогу на оздоровлення, матеріальну допомогу на вирішення соціально-побутових питань, індексації доходу, а.с. 46-47).

Позивачка звернулась до органу ПФУ із заявою про перерахунок пенсії з врахуванням матеріальної допомоги на оздоровлення, матеріальної допомоги на вирішення соціально-побутових питань, сум індексації доходу на підставі довідки від 28.01.2015 № 1184/10/13-06-05-0025/13 та отримала відмову. У зв`язку з цим ОСОБА_1 звернулася до Сихівського районного суду м. Львова з позовом про визнання протиправними дій управління Пенсійного фонду України у Галицькому районі м. Львова та спонукання відповідача починаючи з 06.05.2010 здійснити перерахунок пенсії з урахуванням інших видів виплат (матеріальної допомоги, індексації) згідно з поданою довідкою про заробітну плату, якою передбачено складові заробітної плати для призначення пенсії відповідно до Закону України «Про державну службу» та на які нараховувався та утримувався єдиний внесок на загальнообов`язкове державне соціальне страхування, а також з врахуванням фактичного розміру надбавки за вислугу років на момент звільнення.

Сихівський районний суд м. Львова 16.04.2015 прийняв постанову у справі №464/1937/15-а такого змісту (а.с. 16-18):

- визнав протиправними дії управління Пенсійного фонду України у Галицькому районі м. Львова щодо невключення до середньомісячного заробітку ОСОБА_1 сум матеріальної допомоги на оздоровлення, матеріальної допомоги на вирішення соціально-побутових питань та індексації заробітної плати під час обчислення пенсії відповідно до статті 37 Закону України «Про державну службу»;

- зобов`язав управління Пенсійного фонду України у Галицькому районі м. Львова здійснити перерахунок пенсії ОСОБА_1 з 02.09.2014 відповідно до статті 37 Закону України «Про державну службу» з урахуванням матеріальної допомоги на оздоровлення, матеріальної допомоги на вирішення соціально-побутових питань, індексації заробітної плати згідно з поданою довідкою №1184/10/13-06-05-0025/13 від 28.01.2015, якою передбачені складові заробітної плати для призначення пенсії та на які нараховано та утримано страхові внески на загальнообов`язкове державне пенсійне страхування та здійснити виплату перерахованої пенсії державного службовця.

Це рішення суду набрало законної сили на підставі ухвали Львівського апеляційного адміністративного суду від 12.08.2015 (а.с. 23-26). Розглядаючи згадану справу №464/1937/15-а, суд залишив без розгляду позовну заяву ОСОБА_1 до управління Пенсійного фонду в Галицькому районі м. Львова в частині зобов`язання здійснити перерахунок та виплату пенсії з врахуванням інших видів виплат (матеріальної допомоги, індексації) за період з 06.05.2010 по 01.09.2014 з мотивів пропуску строку звернення до суду (а.с. 15, 20-22).

На виконання вказаних судових рішень, відповідно до розпорядження № 196300 від 04.11.2015 ОСОБА_1 здійснено перерахунок пенсії з 02.09.2014 з урахуванням сум інших видів виплат (матеріальної допомоги, індексації) (а.с. 90), при цьому період з дати призначення пенсії (06.05.2010) по дату здійснення перерахунку (01.09.2014) залишився не охопленим перерахунком.

30.11.2018 ОСОБА_1 звернулась на гарячу лінію Галицького відділу обслуговування громадян в м. Львові (сервісний центр) Управління обслуговування громадян Головного управління Пенсійного фонду України у Львівській області щодо перерахунку пенсії державного службовця з 07.05.2010 по 01.09.2014 з урахуванням сум матеріальної допомоги на оздоровлення, матеріальної допомоги для вирішення соціально-побутових питань та індексації. 11.12.2018 Головне управління Пенсійного фонду України у Львівській області на її звернення листом № 5869/5020/Б-92/07.05-06 надало відповідь та відмовило у проведенні перерахунку пенсії за відсутності правових підстав (а.с. 39-41).

При прийнятті рішення суд керується такими правовими нормами:

Відповідно до приписів статті 33 Закону України «Про державну службу» від 16.12.1993 № 3723-XII, (далі – Закону № 3723-XII, тут і надалі суд застосовує норми законодавства чинні нас виникнення спірних правовідносин) заробітна плата державних службовців складається з посадових окладів, премій, доплати за ранги, надбавки за вислугу років на державній службі та інших надбавок. Державним службовцям можуть установлюватися надбавки за високі досягнення у праці і виконання особливо важливої роботи, доплати за виконання обов`язків тимчасово відсутніх працівників та інші надбавки і доплати, а також надаватися матеріальна допомога для вирішення соціально-побутових питань. Умови оплати праці державних службовців, розміри їх посадових окладів, надбавок, доплат і матеріальної допомоги визначаються Кабінетом Міністрів України.

Кабінет Міністрів України прийняв постанову № 268 від 09.03.2006 «Про упорядкування структури та умов оплати праці працівників апарату органів виконавчої влади, органів прокуратури, судів та інших органів». Відповідно по п.3) пункту 2 якої надав право керівникам органів, зазначених у пункті 1 цієї постанови, у межах затвердженого фонду оплати праці надавати працівникам матеріальну допомогу для вирішення соціально-побутових питань та допомогу для оздоровлення при наданні щорічної відпустки у розмірі, що не перевищує середньомісячної заробітної плати працівника (місячного грошового забезпечення військовослужбовців, осіб начальницького складу).

Відповідно до статті 37 Закону № 3723-XII пенсія державним службовцям призначається в розмірі 80 відсотків від сум їх заробітної плати, на які нараховуються страхові внески на загальнообов`язкове державне пенсійне страхування.

Відповідно до положень статті 1 Закону України «Про оплату праці» від 24.03.1995 № 108/95-ВР (далі – Закон № 108/95-ВР) заробітна плата - це винагорода, обчислена, як правило, у грошовому вираженні, яку за трудовим договором власник або вповноважений ним орган виплачує працівникові за виконану ним роботу.

Структура заробітної плати визначається статтею 2 Закон № 108/95-ВР, а це:

- основна заробітна плата. Це - винагорода за виконану роботу відповідно до встановлених норм праці (норми часу, виробітку, обслуговування, посадові обов`язки). Вона встановлюється у вигляді тарифних ставок (окладів) і відрядних розцінок для робітників та посадових окладів для службовців;

- додаткова заробітна плата. Це - винагорода за працю понад установлені норми, за трудові успіхи та винахідливість і за особливі умови праці. Вона включає доплати, надбавки, гарантійні і компенсаційні виплати, передбачені чинним законодавством; премії, пов`язані з виконанням виробничих завдань і функцій;

- інші заохочувальні та компенсаційні виплати. До них належать виплати у формі винагород за підсумками роботи за рік, премії за спеціальними системами і положеннями, компенсаційні та інші грошові і матеріальні виплати, які не передбачені актами чинного законодавства або які провадяться понад встановлені зазначеними актами норми.

Статтею 66 Закону України «Про пенсійне забезпечення» від 05.11.1991 № 1788-ХІІ визначено, що до заробітку для обчислення пенсії включаються всі види оплати праці (виплат, доходу), на які відповідно до Закону України "Про збір на обов`язкове державне пенсійне страхування" нараховується збір на обов`язкове державне пенсійне страхування, в межах максимальної величини фактичних витрат на оплату праці найманих працівників, оподатковуваного доходу (прибутку), сукупного оподатковуваного доходу (граничної суми заробітної плати (доходу), з яких справляються страхові внески (збори) до соціальних фондів, що діяла на день одержання зазначеного заробітку (виплат, доходу).

Стаття 41 Закону України «Про загальнообов`язкове державне пенсійне страхування» від 09.07.2003 № 1058-ІV визначає виплати (доходи), що враховуються в заробітну плату (дохід) застрахованої особи для обчислення пенсії . Так, до заробітної плати (доходу) для обчислення пенсії враховуються суми виплат (доходу), отримуваних застрахованою особою після набрання чинності цим Законом, з яких згідно із цим Законом були фактично обчислені та сплачені страхові внески до Пенсійного фонду в межах встановленої законодавством максимальної величини заробітної плати (доходу), з якої сплачуються страхові внески; суми виплат (доходу), отримуваних застрахованою особою до набрання чинності цим Законом, у межах сум, на які відповідно до законодавства, що діяло раніше, нараховувалися внески на державне соціальне страхування або збір на обов`язкове державне пенсійне страхування.

Правові, економічні та організаційні основи підтримання купівельної спроможності населення України в умовах зростання цін з метою дотримання встановлених Конституцією України гарантій щодо забезпечення достатнього життєвого рівня населення України визначає Закон України «Про індексацію грошових доходів населення» від 03.07.1991 № 1282-XII (далі – Закон № 1282-XII).

Згідно з статтею 1 цього Закону індексація грошових доходів населення це встановлений законами та іншими нормативно-правовими актами України механізм підвищення грошових доходів населення, що дає можливість частково або повністю відшкодовувати подорожчання споживчих товарів і послуг.

Відповідно до статті 2 Закону № 1282-XII індексації підлягають грошові доходи громадян, одержані ними в гривнях на території України і які не мають разового характеру: пенсії; стипендії; оплата праці (грошове забезпечення); суми виплат, що здійснюються відповідно до законодавства про загальнообов`язкове державне соціальне страхування, крім щомісячних страхових виплат потерпілим на виробництві (з урахуванням виплат на необхідний догляд за потерпілим) та членам їхніх сімей і пенсій, які індексуються відповідно до закону за цими видами страхування; суми відшкодування шкоди, заподіяної фізичній особі каліцтвом або іншим ушкодженням здоров`я, а також суми, що виплачуються особам, які мають право на відшкодування шкоди у разі втрати годувальника, крім суми виплат, що здійснюються відповідно до законодавства про загальнообов`язкове державне соціальне страхування; розмір аліментів, визначений судом у твердій грошовій сумі.

Кабінет Міністрів України може встановлювати інші об`єкти індексації, що не передбачені частиною першою цієї статті.

Правила обчислення індексу споживчих цін для проведення індексації та сум індексації грошових доходів населення визначені Порядком проведення індексації грошових доходів населення, затвердженим постановою Кабінету Міністрів України від 17.07.2003 № 1078 (далі - Порядок № 1078).

Відповідно до пункту 1-1. Підвищення грошових доходів громадян у зв`язку з індексацією здійснюється з першого числа місяця, що настає за місяцем, в якому офіційно опубліковано індекс споживчих цін. Індексація грошових доходів населення проводиться у разі, коли величина індексу споживчих цін перевищила поріг індексації, який встановлюється в розмірі 101 відсотка. Індекс споживчих цін обчислюється Держкомстатом і не пізніше 10 числа місяця, що настає за звітним, публікується в офіційних періодичних виданнях. Обчислення індексу споживчих цін для проведення індексації грошових доходів населення провадиться наростаючим підсумком починаючи з березня 2003 р. - місяця опублікування Закону України від 6 лютого 2003 р. N 491-IV (491-15) "Про внесення змін до Закону України "Про індексацію грошових доходів населення". Для проведення подальшої індексації грошових доходів населення обчислення індексу споживчих цін починається за місяцем, у якому індекс споживчих цін перевищив поріг індексації, зазначений в абзаці другому цього пункту.

Як зазначено в пункті 2 Порядку № 1078 індексації підлягають грошові доходи громадян, одержані в гривнях на території України, які не мають разового характеру, серед іншого, пенсії (з урахуванням надбавок, доплат, підвищень до пенсії, додаткової пенсії, цільової грошової допомоги на прожиття, державної допомоги та компенсаційних виплат, крім тих, які зазначені у пункті 3 цього Порядку), щомісячне довічне грошове утримання, що виплачується замість пенсії.

Здійснюючи правову оцінку аргументів сторін та долучених до матеріалів справи доказів суд керується такими міркуваннями:

управління ПФУ в Галицькому районі м. Львова призначило з 06.05.2010 ОСОБА_1 пенсію як державному службовцю відповідно до статті 37 Закону України «Про державну службу». При обчисленні пенсії до складу заробітної плати за обраховуваний період не було включено суми матеріальної допомоги на оздоровлення, суми матеріальної допомоги на вирішення соціально-побутових питань, сум індексації доходу, премії та виплати, на які нараховувались внески на загальнообов`язкове державне пенсійне страхування, оскільки такі не були включені в довідку № 8436/05, котра подавалась в 2010 році для призначення пенсії (а.с. 88).

Видана ОСОБА_1 28.01.2015 ДПІ у Личаківському районі м. Львова ГУ ДФС у Львівській області нова довідка про складові заробітної плати (за останні 24 календарні місяці роботи або за будь-які 60 календарних місяців роботи підряд перед зверненням за пенсією), що подається для призначення пенсії відповідно до Закону України "Про державну службу" № 1184/10/13-06-05-0025/13 (за формою затвердженою постановою правлення ПФУ № 5-1 від 14.02.2011) включала інші виплати, а саме: матеріальну допомогу на оздоровлення, матеріальну допомогу на вирішення соціально-побутових питань, індексації доходу (а.с. 46-47).

Відповідно до статті 78 КАС України обставини, встановлені рішенням суду у адміністративній справі, що набрало законної сили, не доказуються при розгляді іншої справи, у якій беруть участь ті самі особи або особа, стосовно якої встановлено ці обставини, якщо інше не встановлено законом.

Сихівський районний суд м. Львова в постанові від 16.04.2015 у справі №464/1937/15-а (в спорі між ОСОБА_1 і територіальним органом ПФУ, правонаступником якого є відповідач у цій справі) встановив, що довідкою, наданою Державною податковою інспекцією у Личаківському районі м. Львова від 28.01.2015 № 1184/10/13-06-05-0025/13 підтверджено, що на всі виплати включені в довідку (в тому числі і матеріальну допомогу на оздоровлення, матеріальну допомогу на вирішення соціально-побутових питань та індексацію заробітної плати) нараховано страхові внески на загальнообов`язкове державне пенсійне страхування, а з 01.01.2011 єдиний внесок на загальнообов`язкове державне соціальне страхування. Суд дійшов висновку, що дії управління ПФУ в Галицькому районі м. Львова є протиправними щодо невключення до середньомісячного заробітку ОСОБА_1 сум матеріальної допомоги на оздоровлення, матеріальної допомоги на вирішення соціально-побутових питань та сум індексації заробітної плати під час обчислення пенсії відповідно до статті 37 Закону України «Про державну службу» та зобов`язав управління ПФУ в Галицькому районі м. Львова здійснити перерахунок та виплату ОСОБА_1 пенсії з врахуванням вказаних сум та надбавок.

Відтак, рішенням суду, яке набрало законної сили, підтверджено, ОСОБА_1 має право на перерахунок пенсії з урахуванням матеріальної допомоги на оздоровлення, матеріальної допомоги на вирішення соціально-побутових питань, індексації заробітної плати згідно довідки №1184/10/13-06-05-0025/13 від 28.01.2015, якою передбачені складові заробітної плати для призначення пенсії та на які нараховано та утримано страхові внески на загальнообов`язкове державне пенсійне страхування.

Водночас в межах розгляду справи № 464/1937/15-а Сихівський районний суд м. Львова залишив без розгляду позовні вимоги ОСОБА_1 за період з 06.05.2010 по 01.09.2014 - з причини пропуску строку звернення до суду.

Оцінюючи ці обставини суд зазначає, що правовий інститут залишення позовної заяви без розгляду не позбавляє особу, позов якої залишено без розгляду після усунення підстав знову звернутись до адміністративного суду.

Суд враховує правову позицію Верховного Суду, висловлену в постановах № 646/6250/17 від 24.04.2018, № 646/6250/17 від 19.06.2018 про те, що «… у разі порушення законодавства про пенсійне забезпечення органом, що призначає і виплачує пенсію, адміністративний позов з вимогами, пов`язаними з виплатами сум пенсії за минулий час, у тому числі сум будь-яких її складових, може бути подано без обмеження будь-яким строком з нарахуванням компенсації втрати частини доходів незалежно від того, чи були такі суми нараховані цим органом».

Завданням адміністративного судочинства є справедливе, неупереджене та своєчасне вирішення судом спорів у сфері публічно-правових відносин з метою ефективного захисту прав, свобод та інтересів фізичних осіб, прав та інтересів юридичних осіб від порушень з боку суб`єктів владних повноважень. Відповідно до пункту четвертого частини першої статті 5 КАС України способом захисту прав особи від протиправної бездіяльності є визнання бездіяльності суб`єкта владних повноважень протиправною та зобов`язання вчинити певні дії, - тобто дії, які він повинен вчинити за законом.

Таким чином, на переконання суду, пенсія ОСОБА_1 за період з 06.05.2010 по 01.09.2014 підлягає перерахунку на підставі даних довідки №1184/10/13-06-05-0025/13 від 28.01.2015, чого зроблено не було. Відтак, право позивачки на належне соціальне забезпечення є порушене та підлягає захисту та відновленню, тому позовні вимоги ОСОБА_1 слід задовольнити.

Ефективним способом відновлення порушених прав позивачки суд вважає спонукання (зобов`язання) відповідача здійснити перерахунок та виплату ОСОБА_1 пенсії з 06.05.2010 по 01.09.2014 з урахуванням матеріальної допомоги на оздоровлення, матеріальної допомоги на вирішення соціально-побутових питань, індексації заробітної плати та премії згідно довідки № 1124/10/13-06-05-00-25/13 від 28.01.2015, якою передбачені складові заробітної плати для призначення (перерахунку) пенсії та на які нараховано та сплачено страхові внески на загальнообов`язкове державне соціальне страхування. При цьому при перерахунку пенсії позивачки відповідачу належить провести індексацію пенсії відповідно до підпункту 11 пункту 1 Порядку проведення індексації грошових доходів населення, затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 17.07.2003 № 1078.

З огляду на висновки суду про задоволення позову та встановлені КАС України правила розподілу судових витрат понесені позивачкою витрати на сплату судового збору підлягають відшкодуванню за рахунок бюджетних асигнувань відповідача.

Керуючись ст.ст. 9, 19-20, 22, 25-26, 90, 139, 229, 241-246, 250, 251, 255, 295, пп. 15.5 п.15 розділу VII «Перехідні положення» КАС України, суд –

ВИРІШИВ:

задовольнити адміністративний позов повністю.

Визнати протиправними дії Головного управління Пенсійного фонду України у Львівській області щодо відмови перерахувати пенсію ОСОБА_1 за період з 07.05.2010 по 01.09.2014.

Зобов`язати Головне управління Пенсійного фонду України у Львівській області (79016, Львівська область, місто Львів, вул. Митрополита Андрея, 10, ідентифікаційний код 13814885) здійснити перерахунок та виплату ОСОБА_1 ( АДРЕСА_1 ; РНОКПП НОМЕР_1 ) пенсії з 06.05.2010 по 01.09.2014 з урахуванням матеріальної допомоги на оздоровлення, матеріальної допомоги на вирішення соціально-побутових питань, індексації заробітної плати та премії згідно довідки № 1124/10/13-06-05-00-25/13 від 28.01.2015, якою передбачені складові заробітної плати для призначення (перерахунку) пенсії та на які нараховано та сплачено страхові внески на загальнообов`язкове державне соціальне страхування, а також провести індексацію пенсії відповідно до підпункту 11 пункту 1 Порядку проведення індексації грошових доходів населення, затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 17.07.2003 № 1078.

Стягнути за рахунок бюджетних асигнувань Головного управління Пенсійного фонду України у Львівській області (79016, Львівська область, місто Львів, вул. Митрополита Андрея, буд. 10, ідентифікаційний код 13814885) на користь ОСОБА_1 ( АДРЕСА_1 ; РНОКПП НОМЕР_1 ) судові витрати у вигляді судового збору в розмірі 768 (сімсот шістдесят вісім) гривень 40 коп.

Апеляційну скаргу на рішення суду може бути подано протягом тридцяти днів з дня складення його повного тексту. Апеляційна скарга подається до суду апеляційної інстанції через суд першої інстанції, який постановив рішення.

Рішення суду набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги всіма учасниками справи, якщо апеляційну скаргу не було подано. У разі подання апеляційної скарги рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після повернення апеляційної скарги, відмови у відкритті чи закриття апеляційного провадження або прийняття постанови судом апеляційної інстанції за наслідками апеляційного перегляду.

Повний текст рішення складено 27.06.2019.

Суддя Москаль Р.М.