Рішення № 82676545, 24.06.2019, Київський окружний адміністративний суд

Дата ухвалення
24.06.2019
Номер справи
810/2809/18
Номер документу
82676545
Форма судочинства
Адміністративне
Компанії, зазначені в тексті судового документа
Державний герб України

КИЇВСЬКИЙ ОКРУЖНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД

Р І Ш Е Н Н Я

І М Е Н Е М У К Р А Ї Н И

24 червня 2019 року № 810/2809/18

Київський окружний адміністративний суд у складі головуючого судді Лиска І.Г., розглянувши в порядку письмового провадження за правилами спрощеного позовного провадження адміністративну справу за позовом ОСОБА_1 до Броварського об`єднаного управління Пенсійного фонду України Київської області про визнання протиправними дії та зобов`язання вчинити певні дії,

в с т а н о в и в:

До Київського окружного адміністративного суду звернувся ОСОБА_1 з позовом до Броварського об`єднаного управління Пенсійного фонду України Київської області та просить суд: - визнати протиправними дії Броварського об`єднаного управління Пенсійного фонду України Київської області щодо зменшення розміру пенсії ОСОБА_1 ; - зобов`язати Броварське об`єднане управління Пенсійного фонду України Київської області здійснити ОСОБА_1 з 01.01.2018 перерахунок та виплату пенсії в повному розмірі встановленому на 01.10.2017 року; - встановити для Броварського об`єднаного управління Пенсійного фонду України Київської області строк для надання суду звіту про виконання судового рішення.

В обґрунтування позовних вимог позивач зазначив, що з 12.04.2017 перебуває на обліку в Броварському об`єднаному управлінні Пенсійного фонду України Київської області та одержує пенсію за віком, розмір якої обчислений відповідно до Закону України «Про загальнообов`язкове державне пенсійне страхування». Зазначає, що з 12.04.2017 на виконання рішення суду встановлений розмір його пенсії склав 11447,21 грн. У зв`язку з обмеженням пенсії максимальним розміром, з 12.04.2017 він отримував щомісячну пенсію в розмірі 10740,00 грн. З 01.01.2018 максимальний розмір пенсії склав 13730,00 грн., проте позивач продовжував отримувати пенсію в розмірі 10 740,00 грн. Позивач вважає, що здійснюючи осучаснення заробітної плати при перерахунку пенсії з 01.10.2017 Броварське об`єднане управління ПФУ Київської області свідомо, нехтуючи нормами Закону №1058 та судовим рішенням, яке набрало законної сили, здійснило йому перерахунок пенсії, що призвів до зменшення його фактично встановленого розміру.

Відповідач позов не визнав, надав суду відзив на позовну заяву, в якому просив суд відмовити у задоволенні позову з тих підстав, що з 01.10.2017 позивачу проведено осучаснення його пенсії з врахуванням показника середньої заробітної плати за 2014, 2015 та 2016 роки у розмірі 3764,40 грн. та врахований розмір прожиткового мінімуму для осіб, які втратили працездатність. При цьому величина оцінки одного року страхового стажу була переглянута з 1,35 % до 1%. Основний розмір пенсії склав 8424,06 грн. Оскільки після осучаснення пенсії з 01.10.2017 її розмір зменшився, то відповідно до п. 4 Прикінцевих положень Закону у разі, якщо внаслідок перерахунку пенсії з 01.10.2017 її розмір зменшується, пенсія виплачується в раніше встановленому розмірі.

Ухвалою Київського окружного адміністративного суду від 02.07.2018 провадження у справі відкрито за правилами спрощеного позовного провадження без повідомлення учасників справи.

Розглянувши подані документи і матеріали, оцінивши докази, які мають юридичне значення для розгляду справи і вирішення спору по суті, оглянувши письмові докази, які були надані, суд вважає, що позов підлягає задоволенню, виходячи з наступного.

Судом встановлено, що ОСОБА_1 , з 12.04.2017 перебуває на обліку в Броварському об`єднаному управлінні Пенсійного фонду України Київської області та одержує пенсію за віком, розмір якої обчислений відповідно до Закону України «Про загальнообов`язкове державне пенсійне страхування».

Постановою Київського апеляційного адміністративного суду від 13.09.2017 року у справі № 361/4030/17, якою визнано протиправними дії Броварського об`єднаного Управління Пенсійного фонду України Київської області щодо застосування показника середньої заробітної плати працівників, зайнятих у галузях економіки України за 2007 рік при призначенні ОСОБА_1 пенсії за віком. Зобов`язано Броварське об`єднане Управління Пенсійного фонду України Київської області провести ОСОБА_1 перерахунок та виплату пенсії за віком, призначеної відповідно до Закону України «Про загальнообов`язкове державне пенсійне страхування», із застосуванням середньої заробітної плати (дохід) в Україні, з якої сплачено страхові внески, за три календарні роки 2014-2016 роки, що передують року звернення за призначенням пенсії за віком, починаючи з 12 квітня 2017 року, з урахуванням вже проведених виплат.

На виконання рішення суду основний розмір пенсії позивача з 12.04.2017 склав 11447,21 грн.

У зв`язку з обмеженням пенсії максимальним розміром, з 12.04.2017 позивач отримував щомісячну пенсію в розмірі 10740,00 грн. З 01.01.2018 максимальний розмір пенсії склав 13730,00 грн., проте позивач продовжував отримувати пенсію в розмірі 10 740,00 грн.

У зв`язку з цим 28.02.2018 року позивач звернувся до Броварського об`єднаного управління Пенсійного фонду України Київської області.

Листом від 14.03.2018 вих. № 209/Г-01 відповідач повідомив позивача, що з 01.10.2017 позивачу проведено перерахунок його пенсії з врахуванням показника середньої заробітної плати за 2014, 2015 та 2016 роки у розмірі 3764,40 грн. та врахований розмір прожиткового мінімуму для осіб, які втратили працездатність 1452,00 грн. При цьому величина оцінки одного року страхового стажу була переглянута з 1,35 % до 1%. Основний розмір пенсії з 01.10.2017 складає 8424,06 грн. При цьому, Броварське об`єднане УПФУ зазначає, що відповідно до п. 4 Прикінцевих положень Закону у разі, якщо внаслідок перерахунку пенсії з 01.10.2017 її розмір зменшується, пенсія виплачується в раніше встановленому розмірі. У листі відповідач надає розрахунок розміру пенсії позивача з 01.10.2017, де

- 8424,06 грн. – основний розмір пенсії,

- 87,12 грн. – доплата за понаднормативний стаж 6 років,

- 2228,82 грн. – доплата до розміру пенсії з 01.10.2017.

Позивач вважає, що здійснюючи осучаснення заробітної плати при перерахунку пенсії з 01.10.2017 Броварське об`єднане управління ПФУ Київської області свідомо, нехтуючи нормами Закону №1058 та судовим рішенням, яке набрало законної сили, здійснило перерахунок пенсії, що призвів до зменшення її фактичного розміру, що встановлюється з урахуванням співвідношення між тривалістю страхового стажу та розміром заробітної плати застрахованої особи.

Надаючи правову оцінку обставинам справи, суд зазначає наступне.

За змістом статті 46 Конституції України, громадяни мають право на соціальний захист, що включає право на забезпечення їх у разі повної, часткової або тимчасової втрати працездатності, втрати годувальника, безробіття з незалежних від них обставин, а також у старості та в інших випадках, передбачених законом.

Це право гарантується загальнообов`язковим державним соціальним страхуванням за рахунок страхових внесків громадян, підприємств, установ і організацій, а також бюджетних та інших джерел соціального забезпечення; створенням мережі державних, комунальних, приватних закладів для догляду за непрацездатними.

Пенсії, інші види соціальних виплат та допомоги, що є основним джерелом існування, мають забезпечувати рівень життя, не нижчий від прожиткового мінімуму, встановленого законом.

Принципи, засади і механізми функціонування системи загальнообов`язкового державного пенсійного страхування, призначення, перерахунку і виплати пенсій, надання соціальних послуг визначає Закон України «Про загальнообов`язкове державне пенсійне страхування» від 2003 року № 1058-IV (далі - Закон № 1058-IV в редакції яка діяла на момент виникнення спірних правовідносин).

Відповідно до положень ч.1 ст. 9 Закону № 1058-IV за рахунок коштів Пенсійного фонду України в солідарній системі призначаються такі пенсійні виплати: пенсія за віком; пенсія по інвалідності внаслідок загального захворювання (у тому числі каліцтва, не пов`язаного з роботою, інвалідності з дитинства); пенсія у зв`язку з втратою годувальника.

При цьому, згідно з положеннями ч. 1 ст. 10 Закону № 1058-IV особі, яка має одночасно право на різні види пенсії (за віком, по інвалідності, у зв`язку з втратою годувальника), призначається один із цих видів пенсії за її вибором.

11 жовтня 2017 р. набув чинності Закон України «Про внесення змін до деяких законодавчих актів України щодо підвищення пенсій» від 3 жовтня 2017 р. № 2148-VIII (далі Закон № 2148-VIII). Зокрема, вказаним Законом було внесено зміни до Закону № 1058-IV.

Так, згідно з вимогами вказаного Закону було передбачено проведення перерахунку пенсій. Як вбачається з п. 4-3 Прикінцевих положень вказаного Закону, пенсії, призначені відповідно до цього Закону до набрання чинності Законом України "Про внесення змін до деяких законодавчих актів України щодо підвищення пенсій", з 1 жовтня 2017 року перераховуються із застосуванням середньої заробітної плати (доходу) в Україні, з якої сплачено страхові внески, обчисленої як середній показник за 2014, 2015 та 2016 роки із застосуванням величини оцінки одного року страхового стажу в розмірі 1 %.

При здійсненні перерахунку пенсій відповідно до абзацу першого цього пункту використовується розмір прожиткового мінімуму для осіб, які втратили працездатність, установлений на 1 грудня 2017 року Законом України "Про Державний бюджет України на 2017 рік", збільшений на 79 гривень.

Як вбачається з розпорядження відповідача №181739 від 23.10.2017 пенсія позивачу з 12.04.2017 встановлена в розмірі 11447,21 грн., враховуючи обмеження максимальним розміром пенсія виплачувалась в розмірі 10740,00 грн. З 01.10.2017 пенсія встановлена в розмірі 8498,88 грн.

Відповідно до вимог п. 4 Прикінцевих положень Закону № 1058-IV у разі якщо внаслідок перерахунку пенсії за нормами цього Закону її розмір зменшується, пенсія виплачується в раніше встановленому розмірі, тобто в розмірі 11447,21 грн., а не в розмірі 10740,00 грн., яким і так було обмежено фактичний розмір пенсії, що встановлюється з урахуванням співвідношення між тривалістю страхового стажу та розміром заробітної плати застрахованої особи.

Наведене свідчить, що відповідач при проведенні перерахунку пенсії мав дотриматися вимог п. 4 Прикінцевих положень Закону №1058-IV, а саме виплачувати пенсію з 01.10.2017 року в розмірі 10740,00 грн., а з 01.01.2018 року в розмірі 11447,21 грн.

На підставі викладеного, суд дійшов висновку, що дії відповідача щодо виплати позивачу пенсії у меншому розмірі є неправомірними.

Таким чином, враховуючи характер спірних правовідносин, суд вважає, що належним способом захисту порушених прав позивача є зобов`язати Броварське об`єднане управління Пенсійного фонду України Київської області здійснити ОСОБА_1 з 01.01.2018 перерахунок та виплату пенсії в повному розмірі встановленому на 01.10.2017 року, тобто в розмірі 11447,21 грн.

У рішенні Європейського суду з прав людини від 26.06.2014 року в справі «Суханов та Ільченко проти України», суд наголосив, що зменшення розміру або припинення виплати належним чином установленої соціальної допомоги може становити втручання в право власності (пункт 52).

Відповідно до статей 9, 77 Кодексу адміністративного судочинства України розгляд і вирішення справ в адміністративних судах здійснюються на засадах змагальності сторін та свободи в наданні ними суду своїх доказів і у доведенні перед судом їх переконливості. В адміністративних справах про протиправність рішень, дій чи бездіяльності суб`єкта владних повноважень обов`язок щодо доказування правомірності свого рішення, дії чи бездіяльності покладається на відповідача, якщо він заперечує проти адміністративного позову.

Відповідно до частини другої статті 77 Кодексу адміністративного судочинства України, в адміністративних справах про протиправність рішень, дій чи бездіяльності суб`єкта владних повноважень обов`язок щодо доказування правомірності свого рішення, дії чи бездіяльності покладається на відповідача.

Відповідач як суб`єкт владних повноважень належних і достатніх доказів, які б спростували доводи позивача, не надав.

Суд зазначає, що відповідно до частини 1 статті 382 Кодексу адміністративного судочинства України суд, який ухвалив судове рішення в адміністративній справі, може зобов`язати суб`єкта владних повноважень, не на користь якого ухвалене судове рішення, подати у встановлений судом строк звіт про виконання судового рішення.

Разом з тим, суд відмовляє позивачу в задоволенні клопотання про зобов`язання відповідача подати у встановлений судом строк звіт про виконання судового рішення, оскільки позивачем не надано доказів можливої недобросовісності відповідача щодо виконання рішення суду в даній адміністративній справі.

Відповідно до частини першої статті 139 КАС України при задоволенні позову сторони, яка не є суб`єктом владних повноважень, всі судові витрати, які підлягають відшкодуванню або оплаті відповідно до положень цього одексу, стягуються за рахунок бюджетних асигнувань суб`єкта владних повноважень, що виступав відповідачем у справі, або якщо відповідачем у справі виступала його посадова чи службова особа.

Під час звернення до суду позивачем за заявлені позовні вимоги немайнового характеру сплачено судовий збір у розмірі 1409,60 грн., що підтверджується наявними в матеріалах справи оригіналами квитанцій.

Таким чином, враховуючи положення татті 139 Кодексу адміністративного судочинства України, на користь позивача підлягає стягненню судовий збір у розмірі 1409,60 грн. за рахунок бюджетних асигнувань суб`єкта владних повноважень - Броварського об`єднаного управління Пенсійного фонду України Київської області.

Керуючись ст.ст. 9, 14, 72-78, 90, 139, 143, 242-246, 251, 255 КАС України, суд

в и р і ш и в:

Адміністративний позов задовольнити частково.

Визнати протиправними дії Броварського об`єднаного управління Пенсійного фонду України Київської області щодо зменшення розміру пенсії ОСОБА_1 .

Зобов`язати Броварське об`єднане управління Пенсійного фонду України Київської області здійснити ОСОБА_1 з 01.01.2018 перерахунок та виплату пенсії в повному розмірі встановленому на 01.10.2017 року.

Стягнути на користь ОСОБА_1 (ідентифікаційний код НОМЕР_1 ) судовий збір у сумі 1409,60 грн. (одна тисяча чотириста дев`ять грн. 60 коп.) за рахунок бюджетних асигнувань Броварського об`єднаного управління Пенсійного фонду України Київської області ( код ЄДРПОУ 37892505).

У задоволенні решти позовних вимог відмовити.

Рішення набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги всіма учасниками справи, якщо скаргу не було подано. У разі подання апеляційної скарги рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після повернення апеляційної скарги, відмови у відкритті апеляційного провадження чи закриття апеляційного провадження або прийняття постанови судом апеляційної інстанції за наслідками апеляційного перегляду.

Апеляційна скарга на рішення суду подається до Шостого апеляційного адміністративного суду протягом тридцяти днів з дня його проголошення.

У разі оголошення судом лише вступної та резолютивної частини рішення, або розгляду справи в порядку письмового провадження, апеляційна скарга подається протягом тридцяти днів з дня складення повного тексту рішення.

Відповідно до підпункту 15.5 пункту 1 Розділу VII “Перехідні положення” Кодексу адміністративного судочинства України до початку функціонування Єдиної судової інформаційно-телекомунікаційної системи апеляційні скарги подаються учасниками справи до або через Київський окружний адміністративний суд.

Суддя Лиска І.Г.