
ІВАНО-ФРАНКІВСЬКИЙ ОКРУЖНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД
РІШЕННЯ
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ
"25" червня 2019 р. справа № 300/874/19
м. Івано-Франківськ
Івано-Франківський окружний адміністративний суд у складі:
судді Грицюка П.П.,
за участю секретаря судового засідання: Ткачука І.М.,
представника позивача - Федорців О.О.,
розглянувши у відкритому судовому засіданні в приміщенні суду адміністративну справу за позовом Головного управління Державної фіскальної служби в Івано-Франківській області до Фізичної особи-підприємця ОСОБА_1 про стягнення податкового боргу в сумі 6254262,09 грн., -
ВСТАНОВИВ:
Головне управління Державної фіскальної служби в Івано-Франківській області (далі – позивач) звернулося в суд з адміністративним позовом до фізичної особи – підприємця ОСОБА_1 (далі - відповідач) про стягнення податкового боргу в сумі 6254262,09 грн.
Позовні вимоги мотивовано тим, що за відповідачем рахується податковий борг перед бюджетом у розмірі 6254262,09 грн, який виник внаслідок несплати ним податкових зобов`язань з податку на додану вартість, податку на доходи фізичних осіб, єдиного податку, військового збору, пені за порушення термінів розрахунків у сфері зовнішньоекономічної діяльності, податку на доходи фізичних осіб, що сплачується податковими агентами із доходів платника податку у вигляді заробітної плати, штрафних санкцій та пені.
Івано-Франківським окружним адміністративним судом 23.04.2019 року, на підставі статей 257 Кодексу адміністративного судочинства України відкрито провадження в даній адміністративній справі за правилами загального позовного провадження та призначено справу до підготовчого провадження (а.с. 1-2).
21.05.2019 року ухвалою суду підготовче провадження закрито, призначено судове засідання для розгляду справи по суті (а.с. 111-112).
В судовому засіданні представник позивача позовні вимоги підтримала з підстав викладених у адміністративному позові. Суду пояснила, що наявний податковий борг є узгодженим, а заборгованість відповідача по грошових зобов`язаннях з податку на додану вартість, податку на доходи фізичних осіб, єдиного податку, військового збору, пені за порушення термінів розрахунків у сфері зовнішньоекономічної діяльності, податку на доходи фізичних осіб, що сплачується податковими агентами із доходів платника податку у вигляді заробітної плати, штрафних санкцій та пені в сумі 6254262,09 грн, станом на момент розгляду адміністративної справи не сплачена до бюджету. Просила позов задовольнити повністю та стягнути з відповідача в дохід бюджету податковий борг в сумі 6254262,09 грн.
Копія ухвали про відкриття спрощеного позовного провадження, яка надіслана судом на адресу відповідача зазначену в позові та підтвердженій витягом з Єдиного державного реєстру юридичних осіб, фізичних осіб - підприємців та громадських формувань (а.с. 103, 118, 130) повернулась на адресу суду без вручення адресату з відміткою відділення поштового зв`язку "за закінченням встановленого строку зберігання".
Відповідно до ч. 11 ст. 126 Кодексу адміністративного судочинства України (далі -КАС України), зокрема, у разі повернення поштового відправлення із повісткою, яка не вручена адресату з незалежних від суду причин, вважається, що така повістка вручена належним чином.
Відповідно до приписів частини 1 статті 205 Кодексу адміністративного судочинства України у разі неявка у судове засідання будь-якого учасника справи, за умови що його належним чином повідомлено про дату, час і місце цього засідання, не перешкоджає розгляду справи по суті, крім випадків, визначених цією статтею.
Судом, за умови належного повідомлення відповідача про розгляд справи у відповідності до вимог частин 1-4 статті 126 Кодексу адміністративного судочинства України, продовжено розгляд справи за відсутності відповідача на підставі частини 1, пункту частини 3 статті 205 коментованого Кодексу.
В силу вимог частини 6 статті 162 КАС України у разі ненадання відповідачем відзиву у встановлений судом строк без поважних причин суд вирішує справу за наявними матеріалами.
Розглянувши матеріали адміністративної справи, заслухавши пояснення представника позивача, з`ясувавши всі фактичні обставини, на яких ґрунтуються позовні вимоги, дослідивши і оцінивши зібрані по справі докази, в їх сукупності, проаналізувавши зміст норм матеріального права, які врегульовують спірні правовідносини, суд виходить з таких підстав та мотивів.
Встановлено, що 16.07.2014 року проведено державну реєстрацію фізичної особи - підприємця ОСОБА_1 , що підтверджується витягом з Єдиного державного реєстру юридичних осіб, фізичних осіб - підприємців та громадських формувань станом на 04.09.2018 року (а.с. 11-12).
Згідно частини 1 статті 67 Конституції України кожен зобов`язаний сплачувати податки і збори в порядку і розмірах, встановлених законом.
Відповідно до статті 1 Податкового кодексу України, Податковий кодекс України регулює відносини, що виникають у сфері справляння податків і зборів, зокрема, визначає вичерпний перелік податків та зборів, що справляються в Україні, та порядок їх адміністрування, платників податків та зборів, їх права та обов`язки, компетенцію контролюючих органів, повноваження і обов`язки їх посадових осіб під час здійснення податкового контролю, а також відповідальність за порушення податкового законодавства.
Підпункт 16.1.4 п.16.1 ст.16 Податкового Кодексу України (далі - ПК України) визначає, що платник податків зобов`язаний сплачувати податки та збори в строки та у розмірах, встановлених цим Кодексом та законами з питань митної справи.
Згідно з статтею 38 Податкового кодексу України виконанням податкового обов`язку визнається сплата в повному обсязі платником відповідних сум податкових зобов`язань у встановлений податковим законодавством строк.
Відповідно до пункту 15.1 статті 15 Податкового кодексу України платниками податків визнаються фізичні особи (резиденти і нерезиденти України), юридичні особи (резиденти і нерезиденти України) та їх відокремлені підрозділи, які мають, одержують (передають) об`єкти оподаткування або провадять діяльність (операції), що є об`єктом оподаткування згідно з цим Кодексом або податковими законами, і на яких покладено обов`язок із сплати податків та зборів згідно з цим Кодексом.
Згідно з визначенням підпункту 14.1.175 пункту 14.1 статті 14 Податкового кодексу України податковий борг - сума узгодженого грошового зобов`язання, не сплаченого платником податків у встановлений цим Кодексом строк, та непогашеної пені, нарахованої у порядку, визначеному цим Кодексом.
Відповідно до пункту 54.1 статті 54 Податкового кодексу України Крім випадків, передбачених податковим законодавством, платник податків самостійно обчислює суму податкового та/або грошового зобов`язання та/або пені, яку зазначає у податковій (митній) декларації або уточнюючому розрахунку, що подається контролюючому органу у строки, встановлені цим Кодексом. Така сума грошового зобов`язання та/або пені вважається узгодженою.
Згідно з підпунктами 54.3.2, 54.3.3 пункту 54.3 статті 54 Податкового кодексу України дані перевірок результатів діяльності платника податків, крім електронної перевірки, свідчать про заниження або завищення суми його податкових зобов`язань, суми бюджетного відшкодування та/або від`ємного значення об`єкта оподаткування податком на прибуток або від`ємного значення суми податку на додану вартість платника податків, заявлених у податкових (митних) деклараціях, уточнюючих розрахунках; згідно з податковим та іншим законодавством особою, відповідальною за нарахування сум податкових зобов`язань з окремого податку або збору, застосування штрафних (фінансових) санкцій та пені, у тому числі за порушення у сфері зовнішньоекономічної діяльності, є контролюючий орган.
Пункт 57.1 статті 57 Податкового кодексу України встановлює, що Платник податків зобов`язаний самостійно сплатити суму податкового зобов`язання, зазначену у поданій ним податковій декларації, протягом 10 календарних днів, що настають за останнім днем відповідного граничного строку, передбаченого цим Кодексом для подання податкової декларації, крім випадків, встановлених цим Кодексом.
Відповідно до пункту 57.3 статті 57 Податкового кодексу України У разі визначення грошового зобов`язання контролюючим органом за підставами, зазначеними у підпунктах 54.3.1 - 54.3.6 пункту 54.3 статті 54 цього Кодексу, платник податків зобов`язаний сплатити нараховану суму грошового зобов`язання протягом 10 календарних днів, що настають за днем отримання податкового повідомлення-рішення, крім випадків, коли протягом такого строку такий платник податків розпочинає процедуру оскарження рішення контролюючого органу.
У разі оскарження рішення контролюючого органу про нараховану суму грошового зобов`язання платник податків зобов`язаний самостійно погасити узгоджену суму, а також пеню та штрафні санкції за їх наявності протягом 10 календарних днів, наступних за днем такого узгодження.
Судом встановлено, що позивачем проведено позапланову виїзну документальну перевірку, яку оформлено Актом № 488/06-30-13-11/3073216787 від 17.08.2017 року про результати планової невиїзної документальної перевірки фізичної особи - підприємця ОСОБА_1 , реєстраційний номер облікової картки платника податків НОМЕР_1 , з питань дотримання законодавства щодо укладення трудових договорів, оформлення трудових відносин з працівниками, своєчасності, достовірності, повноти нарахування та сплати податків і зборів за період з 16.07.2014 року по 31.12.2016 року, правильності, нарахування, обчислення та сплати єдиного внеску на загальнообов`язкове державне соціальне страхування за період з 16.07.2014 року по 31.12.2016 року, виконання, вимог податкового (а.с. 15-57).
По податку на додану вартість в сумі 2806338,13 грн винесено:
- податкове повідомлення-рішення № 0017931315 від 13.09.2017 всього на суму 2332375 грн про донарахування зобов`язання з податку на додану вартість в розмірі 1865900 грн та застосування штрафних (фінансових) санкцій в розмірі 466475 грн (а.с. 65).
Відповідно п.п. 129.1.2. п. 129.1 ст.129 ПК України з податку на додану вартість нараховано пеню в сумі 473963,13 грн.;
По податку на доходи з фізичних осіб в сумі 3016787,63 грн виненсено:
- податкове повідомлення-рішення № 0017911315 від 13.09.2017 всього на суму
2597052,79 грн про донарахування зобов`язання з податку на доходи фізичних осіб в розмірі 2077642,23 грн та застосування штрафних (фінансових) санкцій в розмірі 519410,56 грн (а.с. 63);
- податкове повідомлення-рішення № 0017901315 від 13.09.2017 всього на суму 510 грн. про застосування штрафних (фінансових) санкцій з податку на доходи фізичних осіб (з врахуванням переплати залишок до стягнення 467,54 грн) (а.с. 62).
Відповідно до п.п. 129.1.2 п.129.1 ст.129 ПК України з податку на доходи фізичних осіб нарахована пеня в розмірі 419 267,3 грн.
Пеня за порушення термінів розрахунків у сфері зовнішньоекономічної діяльності в сумі 178149,57 грн:
- податкове повідомлення-рішення № 0017941315 від 13.09.2017 всього на суму 176 619,57 грн про застосування пені за порушення термінів розрахунків у сфері зовнішньоекономічної діяльності (а.с. 66);
- податкове повідомлення-рішення № 0017951315 від 13.09.2017 всього на суму 1530 грн про застосування штрафних (фінансових санкцій) (а.с. 67);
Військовий збір в сумі 247990,57 грн:
- податкове повідомлення-рішення № 0017921315 від 13.09.2017 всього на суму 214033,40 грн про донарахування зобов`язання з податку на доходи фізичних осіб в розмірі 171226,72 грн. (з врахуванням переплати залишок до стягнення 171 206,52 грн.) та застосування штрафних (фінансових) санкцій в розмірі 42806,68 грн (а.с.64);
Відповідно до п.п. 129.1.2п. 129.1 ст.129 ПК України нарахована пеня в сумі 33 977,37 грн.
По єдиному податку в сумі 3976,19 грн винесено:
- податкове повідомлення-рішення № 0017891315 від 13.09.2017 всього в розмірі 3413,40 грн. про донарахування зобов`язання з єдиного податку на суму 2730,72
(з врахуванням переплати залишок до стягнення на суму 1583,12 гри. та застосування штрафних (фінансових) санкцій на суму 682,68 грн (а.с.61);
Відповідно до п.п.129.1.2п. 129.1 ст.129 ПК України нарахована пеня в сумі 1 710,39 грн.
По податку на доходи фізичних осіб, що сплачується податковими агентами із доходів платника податку у вигляді заробітної плати в сумі 510,0 грн:
- податкове повідомлення-рішення № 0017851315 від 13.09.2017 про застосування штрафних (фінансових) санкцій на суму 510,0 грн (а.с. 60);
Адміністративні штрафи та інші санкції в сумі 510,0 грн:
- податкове повідомлення-рішення № 0017961315 від 13.09.2017 про застосування штрафних (фінансових) санкцій на суму 510,0 грн (а.с. 69);
Суд зазначає, що вищевказані податкові повідомлення-рішення отримані фізичною особою-підприємцем Окумуш ОСОБА_2 13.10.2017 року (а.с.70).
Відповідно до вимог п.57.3 ст.57 ПК України у разі визначення грошового зобов`язання контролюючим органом за підставами, зазначеними у підпунктах 54.3.1 - 54.3.6 пункту 54.3 статті 54 цього Кодексу, платник податків зобов`язаний сплатити нараховану суму грошового зобов`язання протягом 10 календарних днів, що настають за днем отримання податкового повідомлення-рішення, крім випадків, коли протягом такого строку такий платник податків розпочинає процедуру оскарження рішення контролюючого органу.
Згідно п. 54.5 ст.54 ПК України, якщо згідно з нормами цієї статті сума грошового зобов`язання розраховується контролюючим органом, платник податків не несе відповідальності за своєчасність, достовірність і повноту нарахування такої суми, проте несе відповідальність за своєчасне та повне погашення нарахованого узгодженого грошового зобов`язання і має право оскаржити зазначену суму в порядку, встановленому цим Кодексом.
Фізична особа-підпрриємець ОСОБА_1 оскаржувала вищевказані повідомлення-рішення в адміністративному порядку, та відповідно до Рішення про результати розгляду скарги від 30.11.2017 № 15953/0/99-99-11-02-02-28 скаргу платника залишено без задоволення, оскаржувані податкові повідомлення-рішення - без змін (а.с. 90-97).
Враховуючи викладене вище, сума податкового зобов`язання, визначена контролюючим органом у податкових повідомленнях-рішеннях від 13.09.2017 року за результатами проведеної перевірки відповідно до акту № 488/06-30-13-11/3073216787и выд 17.08.2017 року набула статуту податкового боргу.
Крім того, судом встановлено, що відповідач не зверталась до суду з позовом про визнання протиправними та скасування вищезазначених податкових повідомлень-рішень, що підтверджено довідкою ГУ ДФС в Івано-Франківській області від 31.05.2019 року №485/09-19-10-03/08 наявною в матеріалах справи (а.с. 126).
Згідно довідки про борг, за відповідачем по особовому рахунку рахується податковий борг на загальну суму 6254262,09 грн, в тому числі 2806338,13 грн - податкові зобов`язання з податку на додану вартість із вироблених в Україні товарів, 3016787,63 грн податок на доходи фізичних осіб, що сплачується фізичними особами за результатами річного декларування, 510 грн – податок на доходи фізичних осіб, що сплачується податковими агентами, із доходів платника податку у вигляді заробітної плати, 178149,57 грн - пеня за порушення термінів розрахунків у сфері зовнішньоекономічної діяльності, невиконання зобов`язань та штрафних санкцій за порушення вимог валютного законодавства, 3976,19 грн – єдиний податок з фізичних осіб, 510 грн – адміністративні штрафи та інші санкції, 247990,57 грн – військовий збір (а.с. 14).
У відповідності до пункту 59.1 статті 59 Податкового кодексу України у разі коли у платника податків виник податковий борг, контролюючий орган надсилає (вручає) йому податкову вимогу в порядку, визначеному для надсилання (вручення) податкового повідомлення-рішення.
Позивачем надсилалась на виконання вимог пункту 59.1. статті 59 Податкового кодексу України податкова вимога форми № 28306-17 від 21.11.2017 року, яку відповідач залишив без реагування (а.с. 72).
Податковий борг відповідача підтверджується податковими повідомленнями-рішеннями, зворотнім боком облікової картки платника податків, корінцем податкової вимоги та довідкою-розрахунком податкового боргу, наявних у матеріалах справи.
Доказів, які б свідчили про погашення заборгованості, що є предметом стягнення або спростування її наявності, відповідач суду не подав. Судом таких обставин не встановлено.
Пунктом 95.1 статті 95 Податкового кодексу України встановлено, що контролюючий орган здійснює за платника податків і на користь держави заходи щодо погашення податкового боргу такого платника податків шляхом стягнення коштів, які перебувають у його власності, а в разі їх недостатності - шляхом продажу майна такого платника податків, яке перебуває у податковій заставі.
Згідно пункту 95.3 статті 95 вказаного Кодексу стягнення коштів з рахунків платника податків у банках, обслуговуючих такого платника податків, здійснюється за рішенням суду, яке направляється до виконання контролюючим органам, у розмірі суми податкового боргу або його частини.
Відповідно до пункту 95.4. статті 95 Податкового кодексу України контролюючий орган на підставі рішення суду здійснює стягнення коштів у рахунок погашення податкового боргу за рахунок готівки, що належить такому платнику податків. Стягнення готівкових коштів здійснюється у порядку, визначеному Кабінетом Міністрів України.
За таких обставин, суд приходить до висновку, що заявлена до стягнення сума заборгованості в розмірі 6254262,09 грн є узгодженою та являється податковим боргом відповідача перед бюджетом, який ним не сплачено та підлягає стягненню.
Враховуючи викладене, суд вважає, що вимоги позивача є обґрунтованими, а позов таким, що підлягає до задоволення.
На підставі статті 129-1 Конституції України, керуючись статтями 139, 241-246, 250 Кодексу адміністративного судочинства України, суд, -
ВИРІШИВ:
Позов задовольнити повністю.
Стягнути з фізичної особи - підприємця ОСОБА_1 , в дохід бюджету податковий борг в сумі 6254262 (шість мільйонів двісті п`ятдесят чотири тисячі двісті шістдесят дві) гривні 09 копійок.
Рішення може бути оскаржене в апеляційному порядку. Відповідно до статтей 255, 295, 297 Кодексу адміністративного судочинства України, апеляційна скарга на рішення суду подається безпосередньо до суду апеляційної інстанції або через Івано-Франківський окружний адміністративний суд протягом тридцяти днів з дня складення рішення в повному обсязі.
Учасник справи, якому повне рішення суду не було вручене у день його проголошення або складення, має право на поновлення пропущеного строку на апеляційне оскарження рішення суду, якщо апеляційна скарга подана протягом тридцяти днів з дня вручення йому повного рішення суду.
Строк на апеляційне оскарження також може бути поновлений в разі його пропуску з інших поважних причин, крім випадків, визначених частиною другою статті 299 цього Кодексу.
Рішення суду набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги всіма учасниками справи, якщо апеляційну скаргу не було подано.
Головне управління Державної фіскальної служби в Івано-Франківській області (код ЄДРПОУ 39394463), вул. Незалежності, 20, м. Івано-Франківськ, 76018;
Фізична особа-підприємець ОСОБА_3 Володимирівна (код ЄДРПОУ АДРЕСА_1 ), АДРЕСА_2 , місто, АДРЕСА_3 - АДРЕСА_4 , АДРЕСА_5 .
Суддя /підпис/ Грицюк П.П.
Рішення складене в повному обсязі 27 червня 2019 р.