Рішення № 82676372, 20.06.2019, Запорізький окружний адміністративний суд

Дата ухвалення
20.06.2019
Номер справи
280/1303/19
Номер документу
82676372
Форма судочинства
Адміністративне
Державний герб України

ЗАПОРІЗЬКИЙ ОКРУЖНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД

ІМЕНЕМ УКРАЇНИ

РІШЕННЯ

20 червня 2019 року (о 12 год. 55 хв.)Справа № 280/1303/19 м.ЗапоріжжяЗапорізький окружний адміністративний суд у складі: головуючого судді Калашник Ю.В. за участю секретаря судового засідання Стовбур А.Ю., розглянув за правилами спрощеного позовного провадження у письмовому провадженні адміністративну справу за позовом Національної комісії, що здійснює державне регулювання у сферах енергетики та комунальних послуг (03057, м. Київ, вул. Смоленська, 19, код ЄДРПОУ 39369133) до Публічного акціонерного товариства «Запоріжжяобленерго» (69035, м. Запоріжжя, вул. Сталеварів, 14, код ЄДРПОУ 00130926) про стягнення коштів,

ВСТАНОВИВ:

26.03.2019 до Запорізького окружного адміністративного суду надійшов позов Національної комісії, що здійснює державне регулювання у сферах енергетики та комунальних послуг (далі - позивач, НКРЕКП) до Публічного акціонерного товариства «Запоріжжяобленерго» (далі - відповідач), в якому позивач просить суд стягнути з ПАТ «Запоріжжяобленерго» 340 000,00 грн. в дохід Державного бюджету України (код бюджетної класифікації 21081100 «Адміністративні штрафи та інші санкції».

В обґрунтування позову зазначено, що постановою НКРЕКП від 13.11.2018 №1401 на ПАТ «Запоріжжяобленерго» за порушення Умов та Правил здійснення підприємницької діяльності з передачі електричної енергії місцевими (локальними) електричними мережами, затверджені постановою НКРЕ, від 13.06.1996 №15, Умов та Правил здійснення підприємницької діяльності з постачання електричної енергії за регульованим тарифом, затверджені постановою НКРЕ, від 13.06.1996 № 15/1, Ліцензійних умов провадження господарської діяльності з розподілу електричної енергії, затверджені постановою НКРЕКП від 25.07.2017 № 932, Ліцензійних умов провадження господарської діяльності з постачання електричної енергії, затверджені постановою НКРЕКП від 13.04.2017 № 504, було накладено штраф у розмірі 170000 грн. Постанову НКРЕКП від 13.11.2018 № 1401 відповідачем отримано 29.11.2018. Відповідач мав сплатити штраф до 29.12.2018 включно. Водночас, зазначена сума штрафу відповідачем сплачена не була, документи, що підтверджують сплату штрафу до НКРЕКП не надходили. Крім того, у зв`язку із несплатою штрафу, відповідачу нарахована пені у сумі 170000грн. Просить позов задовольнити та стягнути 340000грн.

Ухвалою суду від 22.04.2019 відкрито провадження у справі та призначено справу до розгляду за правилами спрощеного позовного провадження. Сторонам повідомлено про розгляд справи за правилами спрощеного позовного провадження у судовому засіданні 20.05.2019.

10.05.2019 позивачем надано заяву про зменшення позовний вимог. Заява обґрунтована тим, що відповідачем частково сплачена сума штрафу у розмірі 170 000грн. Просить зменшити позовні вимоги та замість 340000грн. стягнути з відповідача 170000грн.

У період з 20.05.2019 по 29.05.2019 суддя Калашник Ю.В. була відсутня на роботі, що підтверджується відповідною довідкою Запорізького окружного адміністративного суду вих. № 02-35/19/42 від 28.05.2019.

У зв`язку із відсутністю судді Калашник Ю.В., судове засідання 20.05.2019 перенесено на 20.06.2019, про що повідомлено учасників справи.

Представник позивача 20.06.2019 надав суду клопотання про розгляд справи у порядку письмового провадження.

Представник відповідача у судове засідання не прибув, про причини неявки суд не повідомив, про дату та час судового засідання повідомлений належним чином, про що свідчить розписка, яка міститься в матеріалах справи. Заяв про розгляд справи без його участі від представника відповідача не надходило, також суду не повідомлено про поважність причин неприбуття. Відзив на позовну заяву у встановлений строк не надано.

Ураховуючи викладене, суд вважає за можливе розглянути справу без участі позивача та відповідача, у порядку письмового провадження.

Згідно з частиною четвертою статті 229 КАС України, при розгляді справи в порядку письмового провадження фіксування судового засідання за допомогою звукозаписувального технічного засобу не здійснюється.

Згідно з ч. 4 с. 243 КАС України, судове рішення, постановлене у письмовому провадженні, повинно бути складено у повному обсязі не пізніше закінчення встановлених цим Кодексом строків розгляду відповідної справи, заяви або клопотання.

Суд, оцінивши повідомлені позивачем обставини та наявні у справі докази у їх сукупності, встановив наявність достатніх підстав для прийняття законного та обґрунтованого рішення у справі.

Дослідивши матеріали справи, проаналізувавши норми законодавства, суд вважає позовні вимоги обґрунтованими та такими, що підлягають задоволенню з наступних підстав.

Судом встановлено, що 13.11.2018 позивачем прийнято постанову №1401 «Про накладення штрафу на «ПАТ «Запоріжжяобленерго» за порушення Ліцензійних умов з передачі електричної енергії, Ліцензійних умов з постачання електричної енергії за регульованим тарифом, Ліцензійних умов з розподілу електричної енергії, Ліцензійних умов з постачання електричної енергії та здійснення заходів державного регулювання».

Відповідно до вказаної постанови, на ПАТ «Запоріжжяобленерго» за порушення Умов та Правил здійснення підприємницької діяльності з передачі електричної енергії місцевими (локальними) електричними мережами, затверджені постановою НКРЕ від 13.06.1996 № 15, Умов та Правил здійснення підприємницької діяльності з постачання електричної енергії за регульованим тарифом, затверджені постановою НКРЕ від 13.06.1996 № 15/1, Ліцензійних умов провадження господарської діяльності з розподілу електричної енергії, затверджені постановою НКРЕКП від 25.07.2017 № 932, Ліцензійних умов провадження господарської діяльності з постачання електричної енергії, затверджені постановою НКРЕКП від 13.04.2017 № 504, накладено штраф у розмірі 170 000 грн.

Постанова отримана відповідачем 29.11.2018.

У зв`язку із несплатою суми штрафу у встановлений строк, позивачем здійснено нарахування пені у сумі 211 650грн. У відповідно до ст. 22 Закону України «Про національну комісію, що здійснює державне регулювання у сферах енергетики та комунальних послуг» розмір пені не може перевищувати розміру штрафу. Таким чином, сума пені, яку просить стягнути позивач становить 170 000грн.

Відповідачем 09.04.2019 сплачений штраф у розмірі 170000грн., що підтверджується платіжним дорученням №15124.

Таким чином за відповідачем обліковується заборгованість зі сплати пені у розмірі 170000грн.

Відповідно до статті 1 Закону України «Про Національну комісію, що здійснює державне регулювання у сферах енергетики та комунальних послуг» від 22 вересня 2016 року № 1540-VIII, Національна комісія, що здійснює державне регулювання у сферах енергетики та комунальних послуг (далі - Регулятор), є постійно діючим незалежним державним колегіальним органом, метою діяльності якого є державне регулювання, моніторинг та контроль за діяльністю суб`єктів господарювання у сферах енергетики та комунальних послуг.

Згідно зі статтею 2 Закону України «Про Національну комісію, що здійснює державне регулювання у сферах енергетики та комунальних послуг» регулятор здійснює державне регулювання, моніторинг та контроль за діяльністю суб`єктів господарювання у сферах енергетики: та комунальних послуг, зокрема, у сфері енергетики: діяльності з виробництва, передачі, розподілу, постачання електричної енергії.

Відповідно до статті 3 Закону України «Про Національну комісію, що здійснює державне регулювання у сферах енергетики та комунальних послуг», Регулятор здійснюй державне регулювання з метою досягнення балансу інтересів споживачів, суб`єктів господарювання, що провадять діяльність у сферах енергетики та комунальних послуг, і держави, забезпечення енергетичної безпеки, європейської інтеграції ринків електричної енергії та. природного газу України.

Регулятор здійснює державне регулювання, зокрема, шляхом державного контролю та застосування заходів впливу.

Основними завданнями Регулятора є забезпечення ефективного функціонування та розвитку ринків у сферах енергетики та комунальних послуг; сприяння ефективному відкриттю ринків у сферах енергетики та комунальних послуг для всіх споживачів і постачальників та забезпечення недискримінаційного доступу користувачів до мереж/трубопроводів; забезпечення захисту прав споживачів товарів, послуг у сферах енергетики та комунальних послуг щодо отримання цих товарів і послуг належної якості в достатній кількості за обґрунтованими цінами; сприяння розвитку конкуренції на ринках у сферах енергетики та комунальних послуг.

При цьому, згідно зі статтею 19 Закону України «Про Національну комісію, що здійснює державне регулювання у сферах енергетики та комунальних послуг», Регулятор здійснює державний контроль за дотриманням суб`єктами господарювання, що провадять діяльність у сферах енергетики та комунальних послуг, законодавства у відповідних сферах та ліцензійних умов шляхом проведення планових та позапланових виїзних, а також невиїзних перевірок відповідно до затверджених ним порядків контролю.

За результатами перевірки складається акт у двох примірниках, який підписується членами комісії з перевірки.

У разі виявлення порушень акт про результаті: перевірки вноситься на засідання Регулятора, за результатами якого Регулятор приймає рішення про застосування до суб`єкта господарювання, що провадить діяльність у сферах енергетики та комунальних послуг, санкції, передбаченої цим Законом.

Статтею 22 Закону України «Про Національну комісію, що здійснює державне регулювання у сферах енергетики та комунальних послуг», передбачено, що за порушення законодавства у сферах енергетики та комунальних послуг до суб`єктів господарювання, що провадять діяльність у відповідній сфері, Регулятор може застосовувати санкції у вигляді:

1) застереження та/або попередження про необхідність усунення порушень;

2) накладеній штрафу;

3) зупинення дії ліцензії;

4) анулювання ліцензії.

Суб`єкти господарювання, на яких накладено штраф, зобов`язані сплатити його у 30-денний строк з дня одержання копії рішення про накладення штрафу, крім випадків, встановлених частиною п`ятою статті 13 цього Закону.

За кожний день прострочення сплати штрафу стягується пеня у розмірі 1,5 відсотка суми штрафу. Розмір пені не може перевищувати розміру штрафу, накладеного відповідним рішенням Регулятора.

Суми стягнутих штрафів та пені зараховуються до Державного бюджету України.

Протягом п`яти робочих днів з дня сплати штрафу суб`єкт господарювання зобов`язаний надіслати Регулятору документи, що підтверджуючих сплату штрафу.

У разі відмови від сплати штрафу та пені їх примусове стягнення здійснюється на підставі відповідного рішення суду за позовом Регулятора, крім випадків, встановлених частиною п`ятою статті 13 цього Закону.

Судом встановлено, що постановою позивача від 13.11.2018 № 1401 на ПАТ «Запоріжжяобленерго» накладено штраф у розмірі 170 000 грн.

Вказана постанова відповідачем отримана 29.11.2018.

Відтак, в силу приписів ст. 22 Закону України «Про Національну комісію, що здійснює державне регулювання у сферах енергетики та комунальних послуг» відповідач мав сплатити штраф до 29.12.2018 включно.

Водночас, зазначена сума штрафу відповідачем сплачена 09.04.2019.

Відповідно до статті 22 Закону про НКРЕКП суб`єкти господарювання, на яких накладено штраф, зобов`язані сплатити-його у 30- денний строк з дня одержання копії рішення про накладення штрафу, крім випадків, встановлених частиною п`ятою статті 13 цього Закону.

За кожний день прострочення сплати штрафу стягується пеня у розмірі 1,5 відсотка суми штрафу. Розмір пені не може перевищувати розміру штрафу, накладеного відповідним рішенням Регулятора.

Оскільки штраф не було сплачено у встановлений Законом України «Про Національну комісію, що здійснює державне регулювання у сферах енергетики та комунальних послуг» строк, позивачем розрахована пеня станом на 22.03.2019 (дата складання позову), яка становить 170 000 грн. за розрахунком:

1,5 відсотка суми штрафу = (1,5% х 170 000 грн)/100 % = 2550 грн.

2550 грн.х83 дні = 211650 грн, де 83 дні - прострочення сплати штрафу, враховуючи, що постанова від 13.11.2018 №1401 отримана відповідачем 29.11.2018.

Отже, враховуючи норму статті 22 Закону України «Про Національну комісію, що здійснює державне регулювання у сферах енергетики та комунальних послуг», якою передбачено, що розмір пені не може перевищувати розміру штрафу, накладеного відповідним рішенням Регулятора, сума пені становить 170000грн.

На момент розгляду справи в суді сума пені у розмірі 170000грн. відповідачем не сплачена, заборгованість перед бюджетом не погашена, доказів протилежного відповідач суду не надав, як і не надав контррозрахунку суми пені. Відзив на позовну заяву відповідач не надав, доводи позивача не спростував.

Ураховуючи зазначене, суд вважає, що позов є обґрунтованим та підлягає задоволенню.

Як встановлено ч. 1 ст. 9 КАС України, розгляд і вирішення справ в адміністративних судах здійснюється на засадах змагальності сторін та свободи в наданні ними суду своїх доказів і у доведенні перед судом їх переконливості.

Відповідно до ч. 1 ст. 77 КАС України, кожна сторона повинна довести ті обставини, на яких ґрунтуються її вимоги та заперечення.

На підставі викладеного, суд дійшов висновку, що заявлені позивачем вимоги є доведеними, обґрунтованими та такими, що підлягають задоволенню у повному обсязі.

Оскільки, відповідно до приписів ст. 139 КАС України, при задоволенні позову суб`єкта владних повноважень з відповідача стягуються виключно судові витрати суб`єкта владних повноважень, пов`язані із залученням свідків та проведенням експертиз, судові витрати у даному випадку з відповідача стягненню не підлягають.

На підставі викладеного, керуючись ст.ст. 139, 143, 243-246 КАС України, суд, -

ВИРІШИВ:

Адміністративний позов Національної комісії, що здійснює державне регулювання у сферах енергетики та комунальних послуг (03057, м. Київ, вул. Смоленська, 19, код ЄДРПОУ 39369133) до Публічного акціонерного товариства «Запоріжжяобленерго» (69035, м. Запоріжжя, вул. Сталеварів, 14, код ЄДРПОУ 00130926) про стягнення коштів задовольнити.

Стягнути з Публічного акціонерного товариства «Запоріжжяобленерго» в дохід Державного бюджету України (код бюджетної класифікації 21081100) 170 000 (сто сімдесят тисяч) грн.

Рішення набирає законної сили відповідно до статті 255 Кодексу адміністративного судочинства України та може бути оскаржено до суду апеляційної інстанції за правилами, встановленими статтями 293-297 Кодексу адміністративного судочинства України.

Рішення у повному обсязі складено та підписано 20.06.2019.

Суддя Ю.В. Калашник