Рішення № 82671199, 19.06.2019, Господарський суд м. Києва

Дата ухвалення
19.06.2019
Номер справи
910/3632/19
Номер документу
82671199
Форма судочинства
Господарське
Державний герб України

ГОСПОДАРСЬКИЙ СУД міста КИЄВА 01030, м.Київ, вул.Б.Хмельницького,44-В, тел. (044) 284-18-98, E-mail: inbox@ki.arbitr.gov.uaРІШЕННЯ

ІМЕНЕМ УКРАЇНИ

19.06.2019Справа № 910/3632/19Господарський суд міста Києва у складі головуючого судді Трофименко Т.Ю., при секретарі судового засідання Ваховській К.А., розглянувши у відкритому судовому засіданні справу

за позовом Приватного акціонерного товариства "ДТЕК Київські Електромережі" (04080, м. Київ, вул. Новокостянтинівська, буд.20)

до Комунального підприємства виконавчого органу Київської міської ради (Київської міської державної адміністрації) по охороні, утриманню та експлуатації земель водного фонду м. Києва "Плесо" (04119, м. Київ, вул. Сім`ї Хохлових, буд. 15, корпус А, офіс 3)

про стягнення 106 209,06 грн.

Представники сторін:

від позивача: Оксамитний М.М.,

від відповідача: Дегтяр В.М.

ОБСТАВИНИ СПРАВИ

До Господарського суду міста Києва надійшла позовна заява Приватного акціонерного товариства "ДТЕК Київські Електромережі" до Комунального підприємства виконавчого органу Київської міської ради (Київської міської державної адміністрації) по охороні, утриманню та експлуатації земель водного фонду м. Києва "Плесо" про стягнення 106 209,06 грн.

В обґрунтування позовних вимог позивач зазначає, що відповідачем порушені Правила користування електричною енергією внаслідок необлікованого споживання електричної енергії.

Ухвалою Господарського суду міста Києва від 29.03.2018 відкрито провадження у справі № 910/3632/19, ухвалено здійснювати розгляд справи за правилами спрощеного позовного провадження без виклику сторін (без проведення судового засідання); визначено сторонам строк на подання документів.

18.04.2019 через відділ діловодства суду відповідач подав відзив на позовну заяву та заяву із запереченнями проти розгляду справи в порядку спрощеного позовного провадження, у якій просить постановити ухвалу про розгляд справи за правилами загального позовного провадження.

Ухвалою Господарського суду міста Києва від 23.04.2019 справу №910/3632/19 вирішено розглядати за правилами загального позовного провадження зі стадії відкриття провадження у справі, підготовче засідання призначено на 22.05.2019.

22.05.2019 через відділ діловодства суду від відповідача надійшла заява про доручення документів до матеріалів справи та клопотання про витребування доказів.

В підготовче засідання 22.05.2019 з`явилися представники сторін.

В підготовчому засіданні Суд, не виходячи до нарадчої кімнати, ухвалив не приймати до розгляду поданий 22.05.2019 відповідачем доказ, а саме, службову записку головного енергетика Горбаненка В.М. № 285/01-06 від 17.05.2019, на підставі ч. 8 ст. 80 Господарського процесуального кодексу України, оскільки відповідач не обґрунтував неможливість подання цього доказу у встановлений законом строк (разом з поданням відзиву) з причин, що не залежали від відповідача.

Надалі Суд, не виходячи до нарадчої кімнати, ухвалив залишити клопотання відповідача про витребування доказів без задоволення на підставі ч. 1 ст. 81 Господарського процесуального кодексу України, оскільки відповідач не подав його у встановлений законом строк (разом з поданням відзиву) та обґрунтував неможливість його подання у встановлений строк з причин, що не залежали від нього.

В підготовчому засіданні 22.05.2019 Суд, не виходячи до нарадчої кімнати, постановив оголосити перерву до 05.06.2019.

04.06.2019 через відділ діловодства суду від відповідача надійшла заява про доручення документів до матеріалів справи, клопотання про витребування доказів та клопотання про огляд доказів за їх місцезнаходженням.

В підготовче засідання 05.06.2019 з`явилися представники сторін.

В підготовчому засіданні Суд, не виходячи до нарадчої кімнати, ухвалив не приймати до розгляду поданий 04.06.2019 відповідачем доказ, а саме, службову записку головного енергетика Горбаненка В.М. № 285/01-06 від 17.05.2019, на підставі ч. 8 ст. 80 Господарського процесуального кодексу України, оскільки відповідач не обґрунтував неможливість подання цього доказу у встановлений законом строк (разом з поданням відзиву) з причин, що не залежали від відповідача.

Надалі Суд, не виходячи до нарадчої кімнати, ухвалив залишити клопотання відповідача про витребування доказів без задоволення на підставі ч. 1 ст. 81 Господарського процесуального кодексу України, оскільки відповідач не подав його у встановлений законом строк (разом з поданням відзиву) та обґрунтував неможливість його подання у встановлений строк з причин, що не залежали від нього.

Розглянувши клопотання відповідача про огляд доказів за їх місцезнаходженням, а саме, КТП 5756 (ПКВП «Гідропарк», о. Долобецький) та відповідного захисного екрану, Суд, не виходячи до нарадчої кімнати, постановив ухвалу про відмову у задоволенні вказаного клопотання відповідача, з огляду на його безпідставність, недоцільність та необґрунтованість.

У підготовчому засіданні Судом вчинено всі дії, визначені частиною другою статті 182 Господарського процесуального кодексу України, необхідні для забезпечення правильного і своєчасного розгляду справи по суті.

За результатами підготовчого засідання 05.06.2019 Судом постановлено ухвалу, занесену до протоколу судового засідання, про закриття підготовчого засідання та призначення справу до судового розгляду по суті на 19.06.2019.

В судовому засіданні 19.06.2019 представник позивача підтримав позов та просив його задовольнити у повному обсязі. Представник відповідача заперечив проти задоволення позовних вимог, просив відмовити у їх задоволенні.

Відповідно до статті 233 Господарського процесуального кодексу України рішення у даній справі прийнято у нарадчій кімнаті за результатами оцінки доказів, поданих сторонами.

В судовому засіданні 19.06.2019 оголошено вступну та резолютивну частини рішення на підставі статті 240 Господарського процесуального кодексу України.

Розглянувши подані документи і матеріали, всебічно і повно з`ясувавши всі фактичні обставини, на яких ґрунтується позов, об`єктивно оцінивши докази, які мають юридичне значення для розгляду справи і вирішення спору по суті, Господарський суд міста Києва

ВСТАНОВИВ

28.07.1998 між Акціонерною енергопостачальною компанією "Київенерго" (постачальник) та КП "ПЛЕСО" (споживач) укладено Договір про постачання електричної енергії № 910 (надалі - Договір), який було викладено у новій редакції згідно з Додатком до Додаткової угоди від 10.03.2010.

За умовами п. 1 Договору, постачальник продає електричну енергію Споживачу для забезпечення потреб електроустановок за об`єктами Споживача згідно з умовами цього Договору та Додатків до Договору, що є його невід`ємною частиною, а Споживач оплачує Постачальнику вартість використаної (купленої) електричної енергії та здійснює інші платежі згідно з умовами цього Договору та Додатків до Договору, що є його невід`ємною частиною.

Відповідно до п. 2.1 Договору, під час виконання умов цього Договору, а також вирішення всіх питань, що не обумовлені цим Договором, Сторони зобов`язуються керуватися чинним законодавством України та Правилами користування електричною енергією (далі - ПКЕЕ).

За приписами п. 2.2 Договору постачальник зобов`язується, з-поміж іншого, виконувати умови цього Договору (підпункт 2.2.1); постачати Споживачу електроенергію як різновид товару: - в обсягах, визначених відповідно до розділу 5, та з урахуванням умов розділу 6 цього Договору (Додаток "Обсяги постачання електричної енергії споживачу та субспоживачу"); - згідно з категорією струмоприймачів Споживача відповідно до Правил улаштування електроустановок (ПУЕ) чинної редакції та гарантованого рівня надійності електропостачання схем електропостачання, визначених Додатком "Акт розмежування балансової належності електромереж та експлуатаційної відповідальності сторін"; - з дотриманням граничних показників якості електричної енергії, визначених державними стандартами (підпункт 2.2.2).

За приписами 2.3 Договору, Споживач зобов`язується, з-поміж іншого, виконувати умови цього Договору (підпункт 2.3.1); забезпечувати безперешкодний доступ уповноважених представників Постачальна за пред`явленням службового посвідчення до засобів (систем) обліку електроенергії, вимірювання потужності та контролю показників якості електроенергії (підпункт 2.3.5).

За умовами п.п. 4.2.3, 4.2.4 Договору, Споживач сплачує Постачальнику вартість недоврахованої електроенергії, розраховану, виходячи із приєднаної потужності струмоприймачів та кількості годин їх використання відповідно до Методики визначення обсягу та вартості електричної енергії, не облікованої внаслідок порушення споживачами правил користування електричною енергією, затвердженої постановою НКРЕ від 44.05.2006 №562, зареєстрованої в Міністерстві юстиції України 04.07.2006 за №782/12656 (далі - Методика), за тарифами, що діяли протягом споживання електричної енергії з порушенням, у разі таких дій Споживача:

самовільного внесення змін у схеми обліку електроенергії;

пошкодження засобів обліку електроенергії, втручання в їх роботу, зняття пломб з засобів

обліку;

споживання електроенергії поза засобами обліку;

інших умов, визначених Методикою.

Споживач не несе відповідальності перед Постачальником відповідно до вимог пунктів 4.2.1 - 4.2.3 цього Договору, якщо доведе, що порушення виникли з вини Постачальника або внаслідок дії обставин непереборної сили (форс-мажорних обставин).

23.10.2018 представниками позивача в присутності представника відповідача була проведена перевірка об`єкта за адресою: м. Київ, станція метро «Гідропарк», за наслідками якої був складений Акт про порушення № 46345, яким встановлено порушення споживачем Закону України «Про ринок електричної енергії», п. 5.5.5 Правил роздрібного ринку електричної енергії, а саме, порушення схеми підключення розрахункового засобу обліку електричної енергії, у ланцюги напруги вторинних кіл врізані запобіжники, розташування запобіжників дозволяє розмикати та замикати вторинні кола напруги без зняття захисного екрану та пломб, пошкоджені пломби електропередавальної організації встановлені на захисному екрані № с23971788 та № с23971785, мають сліди механічного впливу. Споживачу продемонстровано порушення. У вказаному акті також зазначено, що лічильник потребує експертизи.

Цього ж дня 23.10.2018 уповноваженими представниками позивача в присутності представника відповідача складено Акт про усунення порушення ПКЕЕ(ПКЕЕН), відповідно до якого порушення усунуто у повному обсязі, для чого виконано такі заходи: схему обліку виправлено, пошкоджені пломби замінено.

На підставі вказаного акта комісією по розгляду актів про порушення було проведено засідання 27.11.2018 за участю уповноважених осіб споживача та розглянуто Акт про порушення № 46345 від 23.10.2018.

Відповідно до Протоколу засідання комісії по розгляду акта про порушення №1526 від 27.11.2018 було вирішено провести нарахування згідно з п. 2.5 за формулою № 2.4 Методики визначення обсягу та вартості електричної енергії, необлікованої внаслідок порушення споживачами ПКЕЕ. Потужність 360 кВт (згідно договору). Тривалість роботи струмоприймачів протягом доби 24 год., 7 днів на тиждень, кВ. = 0,5. Період нарахування з 11.10.2018 по 23.10.2015 (з дати останнього контрольного огляду засобу обліку, який передував даті виявлення порушення та складання акту про порушення, по дату усунення порушення). Всього підлягає до сплати за недораховану електроенергію 106 209,06 грн. Представники споживача Горбаненко В.М . та Радченко О.В., які були присутні на засіданні комісії, від підпису відмовилися.

Супровідним листом № 2/02/4-2010 від 28.11.2018 позивачем було надіслано відповідачу пакет документів, складених за результатами розгляду комісією акту про порушення № 46345 від 23.10.2018 (протокол комісії, розрахунок вартості електричної енергії, рахунок для оплати, акт приймання-передавання товарної продукції), про що свідчить копія списку № 405 згрупованих поштових відправлень рекомендованих листів та фіскальний чек від 29.11.2019.

11.12.2018 Комунальним підприємством виконавчого органу Київської міської ради (Київської міської державної адміністрації) по охороні, утриманню та експлуатації земель водного фонду м. Києва "Плесо" направлено позивачу лист № 243/2-11 від 11.12.2018, у якому зазначено про незгоду відповідача з рішенням Протоколу № 1526 від 27.11.2018, оскільки при прийнятті рішення членами комісії не враховано пояснення та заперечення повноважних представників КП «Плесо», які приймали участь в засіданні, а саме: 1) Твердження «... Порушена схема підключення розрахункового засобу обліку електроенергії . В ланцюги напруги вторинних кіл врізані запобіжники ...» не є вірним, оскільки для КТП 5756 (обладнання польського виробництва) таку схему підключення передбачено конструкцією виробу; 2) Запобіжники встановлено за захисним екраном, який опломбовано представником електропостачальної організації. І в обов`язки саме представника електропостачальної організації входить перевірка схеми вмикання приладу обліку електроенергії (саме за цю послугу, згідно наданого рахунку, здійснюється ще й оплата); 3) Твердження про те, що встановлені на захисному екрані пломби пошкоджено також не є вірним. Пошкодження під час розпломбування продемонстровані не були, і саме з метою об`єктивної оцінки стану пломб представником КП «Плесо» було висунуто вимоги про проведення їх експертизи. На час проведення комісії експертизу не було проведено. У зв`язку з цим, відповідачем у вказаному листі запропоновано позивачу провести повторний розгляд Акта про порушення № 46345.

У відповідь на вказаний лист Приватне акціонерне товариство "ДТЕК Київські Електромережі" повідомило відповідача листом від 18.01.2019 № 01/1/02/4-245 про відсутність підстав для скасування рішення комісії по розгляду акта про порушення № 46345 від 23.10.2018, оформленого протоколом від 27.11.2018 № 1526.

Обґрунтовуючи заявлені позовні вимоги, позивач зазначає, що до теперішнього часу відповідачем в порушення норм чинного законодавства України не сплачено вартість не облікованої електроенергії у повному обсязі, у зв`язку з чим заборгованість відповідача перед позивачем становить 106 209,06 грн.

Заперечуючи проти позовних вимог, відповідач зазначає, що невідповідність схеми підключення встановленим вимогам не є наслідком діяльності працівників відповідача; порушення підпункту 5.5.5 Правил роздрібного ринку електричної енергії з боку відповідача відсутні; докази самовільного внесення змін у схеми обліку електроенергії, пошкодження засобів обліку, втручання в їх роботу позивачем не надано. Окрім того, відповідач вказує на Методика визначення обсягу та вартості електричної енергії, не облікованої внаслідок порушення споживачами правил користування електричною енергією, затверджена Постановою НКРЕ 04.05.2006 № 562, не затверджена регулятором та не може застосовуватись у даному випадку для обрахунку вартості не облікованої енергії.

Оцінюючи подані докази за своїм внутрішнім переконанням, що ґрунтується на всебічному, повному і об`єктивному розгляді в судовому засіданні всіх обставин справи в їх сукупності, та, враховуючи те, що кожна сторона повинна довести ті обставини, на які вона посилається як на підставу своїх вимог і заперечень, Суд вважає позовні вимоги обґрунтованими, з огляду на таке.

Внаслідок укладення Договору про постачання електричної енергії № 910 між сторонами згідно з пунктом 1 частини 2 статті 11 Цивільного кодексу України, виникли цивільні права та обов`язки.

Оскільки між сторонами по справі склалися господарські правовідносини, то до них слід застосовувати положення Господарського кодексу України як спеціального акту законодавства, що регулює правовідносини у господарській сфері.

Відповідно до абзацу 2 пункту 1 статті 193 Господарського кодексу України до виконання господарських договорів застосовуються відповідні положення Цивільного кодексу України з урахуванням особливостей, передбачених цим кодексом.

Згідно зі статтею 173 Господарського кодексу України, господарським визнається зобов`язання, що виникає між суб`єктом господарювання та іншим учасником (учасниками) відносин у сфері господарювання з підстав, передбачених цим Кодексом, в силу якого один суб`єкт (зобов`язана сторона, у тому числі боржник) зобов`язаний вчинити певну дію господарського чи управлінсько-господарського характеру на користь іншого суб`єкта (виконати роботу, передати майно, сплатити гроші, надати інформацію тощо), або утриматися від певних дій, а інший суб`єкт (управнена сторона, у тому числі кредитор) має право вимагати від зобов`язаної сторони виконання її обов`язку.

Відповідно до статті 6 цього Кодексу сторони є вільними в укладенні договору, виборі контрагента та визначенні умов договору з урахуванням вимог цього Кодексу, інших актів цивільного законодавства, звичаїв ділового обороту, вимог розумності та справедливості (ч. 1 ст. 627 Цивільного кодексу України).

Частиною 1 ст. 628 Цивільного кодексу України визначено, що зміст договору становлять умови (пункти), визначені на розсуд сторін і погоджені ними, та умови, які є обов`язковими відповідно до актів цивільного законодавства

Відповідно до статті 629 Цивільного кодексу України, договір є обов`язковим для виконання сторонами.

Одностороння відмова від зобов`язання або одностороння зміна його умов не допускається, якщо інше не встановлено договором або законом (стаття 525 Цивільного кодексу України).

Згідно зі статтею 526 Цивільного кодексу України зобов`язання має виконуватись належним чином відповідно до умов договору та вимог Цивільного кодексу України, інших актів цивільного законодавства, а за відсутності таких умов та вимог - відповідно до звичаїв ділового обороту або інших вимог, що звичайно ставляться.

Відповідно до статті 530 Цивільного кодексу України, якщо у зобов`язанні встановлений строк (термін) його виконання, то воно підлягає виконанню у цей строк (термін).

Частиною 1 ст. 193 Господарського кодексу України встановлено, що суб`єкти господарювання та інші учасники господарських відносин повинні виконувати господарські зобов`язання належним чином відповідно до закону, інших правових актів, договору, а за відсутності конкретних вимог щодо виконання зобов`язання - відповідно до вимог, що у певних умовах звичайно ставляться.

Не допускаються одностороння відмова від виконання зобов`язань, крім випадків, передбачених законом, а також відмова від виконання або відстрочка виконання з мотиву, що зобов`язання другої сторони за іншим договором не було виконано належним чином (ч. 7 ст. 193 Господарського кодексу України).

Згідно зі статтями 73, 74 Господарського процесуального кодексу України доказами є будь-які дані, на підставі яких суд встановлює наявність або відсутність обставин (фактів), що обґрунтовують вимоги і заперечення учасників справи, та інших обставин, які мають значення для вирішення справи. Кожна сторона повинна довести ті обставини, на які вона посилається як на підставу своїх вимог або заперечень.

Обов`язок із доказування слід розуміти як закріплену в процесуальному та матеріальному законодавстві міру належної поведінки особи, що бере участь у судовому процесі, із збирання та надання доказів для підтвердження свого суб`єктивного права, що має за мету усунення невизначеності, яка виникає в правовідносинах у разі неможливості достовірно з`ясувати обставини, які мають значення для справи.

Відповідно до ст. 235 Господарського кодексу України за порушення господарських зобов`язань до суб`єктів господарювання та інших учасників господарських відносин можуть застосовуватися оперативно-господарські санкції - заходи оперативного впливу на правопорушника з метою припинення або попередження повторення порушень зобов`язання, що використовуються самими сторонами зобов`язання в односторонньому порядку. До суб`єкта, який порушив господарське зобов`язання, можуть бути застосовані лише ті оперативно-господарські санкції, застосування яких передбачено договором. Оперативно-господарські санкції застосовуються незалежно від вини суб`єкта, який порушив господарське зобов`язання.

Статтею 26 Закону України «Про електроенергетику» визначено, що споживання енергії можливе лише на підставі договору з енергопостачальником. Споживач енергії зобов`язаний додержуватись вимог нормативно-технічних документів та договору про постачання енергії. Споживач енергії несе відповідальність за порушення умов договору з енергопостачальником та правил користування електричною і тепловою енергією та виконання приписів державних інспекцій з енергетичного нагляду за режимами споживання електричної та теплової енергії згідно із законодавством України. Правила користування електричною і тепловою енергією для населення затверджуються Кабінетом Міністрів України.

Згідно зі ст. 27 Закону України «Про електроенергетику» правопорушення в електроенергетиці тягне за собою встановлену законодавством України цивільну, адміністративну і кримінальну відповідальність. Правопорушеннями в електроенергетиці є:

порушення вимог нормативно-правових актів, нормативно-технічних документів, нормативних документів з питань технічної експлуатації електричних станцій і мереж, енергетичного обладнання і мереж суб`єктів електроенергетики та споживачів енергії, виготовлення, монтажу, налагодження та випробування енергоустановок і мереж, виконання проектних робіт на енергоустановках і мережах;

крадіжка електричної і теплової енергії, самовільне підключення до об`єктів електроенергетики і споживання енергії без приладів обліку;

пошкодження приладів обліку;

розкомплектування та пошкодження об`єктів електроенергетики, розкрадання майна цих об`єктів;

створення перешкод у здійсненні державного енергетичного нагляду та у виконанні робіт, пов`язаних з обслуговуванням об`єктів електроенергетики;

порушення правил охорони електричних мереж;

порушення правил користування енергією; дії, які перешкоджають оперативному персоналу та посадовим особам об`єктів електроенергетики виконувати свої службові обов`язки;

незабезпечення енергією споживачів, що не допускають порушень своїх обов`язків перед енергопостачальниками;

припинення або обмеження електропостачання навчального закладу незалежно від форми власності протягом навчального року.

Пунктом 1.2.1. Правил роздрібного ринку електричної енергії, затвердженими постановою Національної комісії, що здійснює державне регулювання у сферах енергетики та комунальних послуг № 312 від 14.03.2018 (далі - Правила РРЕЕ), які поширюють дію на спірні правовідносини, визначено, що на роздрібному ринку електричної енергії споживання та використання електричної енергії для потреб електроустановки споживача здійснюється за умови забезпечення розподілу/передачі та продажу (постачання) електричної енергії на підставі договорів про розподіл/передачу, постачання електричної енергії, надання послуг комерційного обліку, які укладаються відповідно до цих Правил, Кодексу системи передачі, Кодексу систем розподілу та Кодексу комерційного обліку.

Пунктом 3.1.9. Правил РРЕЕ визначено, що споживання електричної енергії без укладання відповідних договорів на роздрібному ринку не допускається.

За змістом частини 2 статті 275 Господарського кодексу України відпуск енергії без оформлення договору енергопостачання не допускається.

Відповідно до п. 2.3.4. Правил РРЕЕ, відповідальність за збереження і цілісність засобів комерційного обліку електричної енергії та пломб (відбитків їх тавр) відповідно до акта про пломбування покладається на власника (користувача) електроустановки або організацію, на території (у приміщенні) якої вони встановлені.

Відповідальним за експлуатацію та технічний стан засобів (вузлів) вимірювальної техніки є їх власник. Планова заміна, у тому числі на виконання вимог нормативно-правових актів, технічна підтримка та обслуговування розрахункових засобів вимірювальної техніки електричної енергії здійснюються постачальником послуг комерційного обліку за договором про надання послуг комерційного обліку, який укладається між споживачем та постачальником послуг комерційного обліку відповідно до Кодексу комерційного обліку.

Відповідно до пункту 5.5.5. Правил РРЕЕ споживач електричної енергії зобов`язаний: 1) користуватися електричною енергією виключно на підставі договору (договорів); 2) сплачувати за електричну енергію та надані йому послуги відповідно до укладених договорів; 3) за умови неповної оплати за спожиту електричну енергію припинити власне електроспоживання відповідно до умов договору; 4) здійснювати оплату рахунків, виставлених на підставі актів про порушення цих Правил та умов договору; 5) дотримуватися правил технічної експлуатації, правил безпеки під час експлуатації власних електроустановок, нормативно-правових актів, що регулюють функціонування ринку електричної енергії, та умов укладених договорів; 6) забезпечувати належний технічний стан та безпечну експлуатацію своїх електроустановок та електроприладів згідно з вимогами нормативно-технічних документів та нормативно-правових актів України; 7) врегулювати у порядку, визначеному Кодексом систем розподілу та цими Правилами, відносини щодо технічного забезпечення розподілу електричної енергії з оператором системи розподілу шляхом укладення окремого договору про надання послуг з компенсації перетікань реактивної електричної енергії (або у формі додатка до договору споживача про надання послуг з розподілу електричної енергії); 8) забезпечувати збереження і цілісність установлених на його території та/або об`єкті (у його приміщенні) розрахункових засобів комерційного обліку електричної енергії та пломб (відбитків їх тавр) відповідно до акта про пломбування; 9) невідкладно повідомляти оператора системи та постачальника послуг комерційного обліку про недоліки в роботі засобу вимірювання; 10) узгоджувати з оператором системи нові підключення та переобладнання внутрішньої електропроводки, здійснювані з метою збільшення споживання електричної потужності; 11) надавати розрахункові документи на вимогу представників електропостачальника та/або оператора системи (після пред`явлення ними службових посвідчень або після отримання споживачем офіційного запиту відповідного учасника роздрібного ринку) для перевірки правильності оплати та відповідності записів у них показам засобу комерційного обліку; 12) забезпечувати доступ представникам оператора системи (після пред`явлення ними службових посвідчень) до об`єкта споживача для проведення технічної перевірки засобу комерційного обліку (засобів вимірювальної техніки), електроустановок та електропроводки, вимірювання показників якості електричної енергії, контролю за рівнем споживання електричної енергії, а також для виконання відключення та обмеження споживання електричної енергії споживачу (субспоживачу) відповідно до встановленого цими Правилами порядку та виконувати їх обґрунтовані письмові вимоги щодо усунення виявлених порушень, якщо це обумовлено умовами договору; 13) забезпечити безперешкодний доступ представникам постачальника послуг комерційного обліку, електропостачальника та/або оператора системи (після пред`явлення ними службових посвідчень) до розрахункових засобів комерційного обліку електричної енергії, що встановлені на об`єктах споживача, для візуального або автоматизованого зняття показів розрахункових засобів комерційного обліку; 14) не перешкоджати заміні засобів комерційного обліку у разі здійснення такої заміни за рахунок постачальника послуг комерційного обліку або оператора системи; 15) не перешкоджати обрізуванню гілок дерев, які ростуть на території, що належить споживачу, для забезпечення відстані не менше 1 метра від проводів повітряної лінії електричної мережі напругою 0,4 кВ та на відстані 2 метра для електричних ліній напругою 10 кВ; 16) не пізніше ніж за 20 робочих днів до припинення користування електричною енергією на об`єкті споживача письмово повідомити електропостачальника, оператора системи та постачальника послуг комерційного обліку про розірвання договорів та розрахуватися за електричну енергію, включаючи день виїзду; 17) забезпечувати безперешкодний доступ до власних електричних установок уповноважених представників відповідних органів виконавчої влади (після пред`явлення ними службових посвідчень), яким згідно з законодавством України надано відповідні повноваження, а також виконувати їх приписи; 18) у разі вибору споживачем тарифу чи комерційної пропозиції, що передбачає розрахунки за тарифами, диференційованими за періодами часу (у тому числі за годинами доби), забезпечити застосування відповідних засобів диференційного (погодинного) вимірювання обсягу електричної енергії; 19) своєчасно вживати відповідних заходів для усунення виявлених порушень; 20) не допускати безоблікового користування електричною енергією від технологічних електричних мереж споживача, а також відшкодовувати збитки, завдані оператору системи та/або споживачу (основному споживачу), у разі виявлення безоблікового користування електричною енергією від технологічних електричних мереж споживача; 21) розраховувати та складати баланс електричної енергії власних мереж; 22) утримувати власні мережі у стані, що відповідає вимогам нормативних документів; 23) у разі виникнення різниці між обсягами електричної енергії, розподіленими на межі основного споживача та його субспоживачів, терміново виконати організаційні та технічні заходи щодо усунення причин її виникнення; 24) у разі приєднання нових субспоживачів до власних технологічних електричних мереж у межах дозволеної (договірної) потужності повідомити про це оператора системи та електропостачальника та ініціювати коригування дозволеної (договірної) потужності (зменшення дозволеної (договірної) потужності на величину дозволеної (договірної) потужності нових субспоживачів); 25) оперативно повідомляти центральний орган виконавчої влади, що реалізує державну політику у сфері нагляду (контролю) в галузі електроенергетики, центральний орган виконавчої влади, який реалізує державну політику у сферах промислової безпеки та охорони праці, електропостачальника та оператора системи, а також тих учасників роздрібного ринку, які зареєструвались в адміністратора комерційного обліку як постачальники послуг комерційного обліку, відповідно до їх повноважень про: порушення схеми розрахункового обліку електричної енергії, несправності в роботі автоматизованих систем обліку і розрахункових засобів комерційного обліку, що належать споживачу за ознакою права власності (користування) або встановлені на території споживача; порушення, які пов`язані з відключенням ліній живлення, пошкодженням основного устаткування, ураженням електричним струмом людей і тварин, а також пожежі, викликані несправністю електроустановок споживача або електроустановок, розташованих на території споживача; порушення умов використання договірного обсягу споживання електричної енергії, графіків обмеження споживання електричної енергії, обмеження споживання електричної потужності, аварійних відключень споживачів електричної енергії, спеціальних графіків аварійних відключень; виявлення безоблікового користування електричною енергією від технологічних електричних мереж споживача; 26) перед прийняттям остаточного рішення про зміну електропостачальника провести попередні обговорення з новим електропостачальником для визначення можливості постачання електричної енергії.

Згідно п. 1.1.2. Правил РРЕЕ у цих Правилах терміни вживаються в таких значеннях: споживач електричної енергії - фізична особа, у тому числі фізична особа - підприємець, або юридична особа, що купує електричну енергію для власного споживання; акт про порушення - документ установленої форми, який складається для фіксації факту порушення споживачем цих Правил та який є підставою для визначення обсягу та вартості необлікованої електричної енергії.

Відповідно до п. 3 п.п. 5.1.1 Правил РРЕЕ оператор системи має право проводити (за пред`явленням представником службового посвідчення) обстеження електроустановок споживачів щодо виявлення споживання електричної енергії поза засобами вимірювання та інших порушень, що викликають неправильне вимірювання обсягів споживання електричної енергії.

Згідно з п. 8.2.4. Правил РРЕЕ у разі виявлення представниками оператора системи пошкоджень чи зриву пломб та/або індикаторів, установлених у місцях, указаних в акті про пломбування, або пошкоджень відбитків тавр на цих пломбах, пошкодження розрахункових засобів вимірювальної техніки, явних ознак втручання в параметри розрахункових засобів вимірювальної техніки з метою зміни їх показів, самовільних підключень до електричних мереж розрахунок обсягу електричної енергії, який підлягає оплаті, здійснюється відповідно до методики визначення обсягу та вартості необлікованої електричної енергії, затвердженої Регулятором.

Відповідно до п. 8.2.5. Правил РРЕЕ у разі виявлення під час контрольного огляду або технічної перевірки уповноваженим представником оператора системи, від якого споживач одержує електричну енергію, порушень цих Правил, у тому числі фактів розкрадання електричної енергії, на місці виявлення порушення у присутності споживача або представника споживача оформлюється акт про порушення.

В акті про порушення мають бути зазначені зміст виявленого порушення з посиланням на відповідні пункти цих Правил або методики визначення обсягу та вартості необлікованої електричної енергії, затвердженої Регулятором, та вихідні дані, необхідні для визначення обсягу необлікованої електричної енергії та/або суми завданих споживачем збитків. За необхідності в акті зазначаються заходи, яких необхідно вжити для усунення допущених порушень.

Акт про порушення складається у двох примірниках, один з яких передається або надсилається споживачеві.

Акт про порушення підписується представником оператора системи та споживачем або представником споживача.

У разі відмови споживача або представника споживача підписати акт про порушення в ньому робиться запис про відмову. У цьому разі акт про порушення вважається дійсним, якщо він підписаний уповноваженим представником оператора системи та двома незаінтересованими особами (представник житлово-експлуатаційної організації, балансоутримувача або управителя будинку, виборна особа будинкового, вуличного, квартального чи іншого органу самоорганізації населення або представник органу місцевого самоврядування, інший споживач тощо) за умови посвідчення їх осіб.

Споживач має право подати пояснення і зауваження щодо змісту акта про порушення та викласти мотиви своєї відмови від його підписання, які зазначаються в акті про порушення або надаються (надсилаються) оператору системи окремим письмовим повідомленням.

Як вбачається з матеріалів справи, 23.10.2018 представниками позивача в присутності представника відповідача була проведена перевірка об`єкта за адресою: м. Київ, станція метро «Гідропарк», за наслідками якої був складений Акт про порушення № 46345, яким встановлено порушення споживачем Закону України «Про ринок електричної енергії», п. 5.5.5 Правил роздрібного ринку електричної енергії, а саме, порушення схеми підключення розрахункового засобу обліку електричної енергії, у ланцюги напруги вторинних кіл врізані запобіжники, розташування запобіжників дозволяє розмикати та замикати вторинні кола напруги без зняття захисного екрану та пломб, пошкоджені пломби електропередавальної організації встановлені на захисному екрані № с23971788 та № с23971785, мають сліди механічного впливу. Споживачу продемонстровано порушення. У вказаному акті також зазначено, що лічильник потребує експертизи.

Суд зазначає, що вказаний Акт про порушення № 46345 від 23.10.2018 підписано уповноваженим представником споживача Горбаненко В.М. без додаткових пояснень, зауважень чи заперечень. При цьому, в графі Акта «Додаткові відомості» за підписом Горбаненко В.М . вказано: пояснення додаткові та заперечення будуть надані додатково в письмовому вигляді після вивчення цього акту.

Разом з тим, Суд зазначає, що в матеріалах справи відсутні докази направлення відповідачем додаткових пояснень чи заперечень позивачу окремим письмовим повідомленнмя, як того вимагає п. 8.2.5. Правил РРЕЕ, після прийняття вказаного Акта про порушення та до засідання комісії.

Згідно п. 1.1.2 Правил РРЕЕ акт про порушення - документ установленої форми, який складається для фіксації факту порушення споживачем цих Правил та який є підставою для визначення обсягу та вартості необлікованої електричної енергії.

Оскільки Акт про порушення № 46345 від 23.10.2018 був підписаний уповноваженими представниками ПрАТ "ДТЕК Київські Електромережі" та представником споживача (відповідача), а тому, враховуючи положення п. 8.2.5 Правил РРЕЕ, Суд доходить висновку, що цей акт про порушення є таким, що складений відповідно до вимог закону та вважаться дійним.

Згідно з п. 8.2.6. Правил РРЕЕ на підставі акта про порушення уповноваженими представниками оператора системи під час засідань комісії з розгляду актів про порушення визначаються обсяг необлікованої електричної енергії та сума завданих споживачем збитків.

Комісія з розгляду актів про порушення створюється оператором системи і має складатися не менше ніж з 3 уповноважених представників оператора системи.

Споживач має право бути присутнім на засіданні комісії з розгляду актів про порушення.

Споживач має бути повідомлений оператором системи про місце, час і дату засідання комісії не пізніше ніж за 7 календарних днів до призначеної дати засідання.

Рішення комісії оформлюється протоколом, копія якого видається споживачу.

У разі причетності споживача до порушення цих Правил у протоколі зазначаються відомості щодо обсягу та вартості необлікованої електричної енергії. В такому разі разом з протоколом споживачу надаються розрахунок обсягу та вартості необлікованої електричної енергії з посиланням на відповідні пункти методики визначення обсягу та вартості необлікованої електричної енергії, затвердженої Регулятором, та розрахункові документи для оплати необлікованої електричної енергії та/або збитків.

За результатами розгляду Акту про порушення № 46345 від 23.10.2018 комісією по розгляду актів про порушення було проведено засідання 27.11.2018 за участю уповноважених осіб споживача та розглянуто Акт про порушення № 46345 від 23.10.2018.

Відповідно до Протоколу засідання комісії по розгляду акта про порушення №1526 від 27.11.2018 було вирішено провести нарахування згідно з п. 2.5 за формулою № 2.4 Методики визначення обсягу та вартості електричної енергії, необлікованої внаслідок порушення споживачами ПКЕЕ. Потужність 360 кВт (згідно договору). Тривалість роботи струмоприймачів протягом доби 24 год., 7 днів на тиждень, кВ. = 0,5. Період нарахування з 11.10.2018 по 23.10.2015 (з дати останнього контрольного огляду засобу обліку, який передував даті виявлення порушення та складання акту про порушення, по дату усунення порушення). Всього підлягає до сплати за недораховану електроенергію 106 209,06 грн.

Представники споживача Горбаненко В. М . та Радченко О.В., які були присутні на засіданні комісії, від підпису відмовилися.

Супровідним листом № 2/02/4-2010 від 28.11.2018 позивачем було надіслано відповідачу пакет документів, складених за результатами розгляду комісією акту про порушення № 46345 від 23.10.2018 (протокол комісії, розрахунок вартості електричної енергії, рахунок для оплати, акт приймання-передавання товарної продукції), про що свідчить копія списку № 405 згрупованих поштових відправлень рекомендованих листів та фіскальний чек від 29.11.2019.

За змістом п. 8.2.7. Правил РРЕЕ кошти за необліковану електричну енергію та суми збитків перераховуються споживачем на поточний рахунок оператора системи. Споживач має оплатити розрахункові документи за необліковану електричну енергію протягом 30 календарних днів від дня отримання рахунка.

У разі незгоди споживача з фактом крадіжки електричної енергії та відмови від сплати вартості необлікованої електричної енергії оператор системи звертається з позовом до суду для підтвердження факту викрадення електричної енергії та стягнення вартості необлікованої електричної енергії.

Спірні питання, які виникають між сторонами при складанні акта про порушення, при визначенні розміру суми збитків, належної до оплати, а також при здійсненні платежів, вирішуються у судовому порядку.

Суд звертає увагу, що Акт про порушення № 46345 від 23.10.2018 та рішення комісії з його розгляду, що оформлено протоколом №1526 від 27.11.2018, в судовому порядку оскаржено відповідачем не було.

При цьому, Суд враховує, що хоч відповідач і звертався до позивача з листом № 243/2-11 від 11.12.2018, у якому зазначено про незгоду відповідача з рішенням Протоколу № 1526 від 27.11.2018 та запропоновано позивачу провести повторний розгляд Акта про порушення № 46345, однак позивачем надано мотивовану відповідь листом від 18.01.2019 № 01/1/02/4-245 про відсутність підстав для скасування рішення комісії по розгляду акта про порушення № 46345 від 23.10.2018, оформленого протоколом від 27.11.2018 № 1526.

Разом з тим, Судом відхилені заперечення відповідача про те, що невідповідність схеми підключення встановленим вимогам не є наслідком діяльності працівників відповідача, оскільки не доведено належними та достатніми доказами в порядку статей 76, 79 ГПК України відсутності його вини у виникненні порушення та виникнення такого порушення через інші обставини, не залежні від відповідача, що є підставою для звільнення його від відповідальності

Разом з тим, Суд вважає слушними вказівки відповідача на те, що Додаток до Акта про порушення № 46345, складений позивачем 26.11.2018 без участі відповідача, однак ці обставини не спростовують допущення відповідачем порушень, зафіксованих у основному документі - Акті про порушення № 46345 від 23.10.2018.

Поряд з викладеним, відповідач вважає, що позивачем при здійсненні розрахунку вартості недоврахованої електроенергії неправомірно застосовано положення Методики визначення обсягу та вартості електричної енергії, не облікованої внаслідок порушення споживачами Правил користування електричною енергією, затвердженої постановою НКРЕ від 04.05.2006 № 562 (далі - Методика), до правовідносин, які регулюються Правилами РРЕЕ, оскільки Правила користування електричною енергією втратили чинність, а Методика не затверджена Регулятором, яким є Національна комісія, що здійснює державне регулювання у сферах енергетики та комунальних послуг.

Відповідно до п. 72 ч. 1 ст. 1 Закону України «Про ринок електричної енергії» та ст. 1 Закону України «Про Національну комісію, що здійснює державне регулювання у сферах енергетики та комунальних послуг» № 1540 від 22.09.2016, Регулятор - Національна комісія, що здійснює державне регулювання у сферах енергетики та комунальних послуг.

Слід зазначити, що відповідно до п. 22 розділу XVII «Прикінцеві та перехідні положення» Закону України «Про ринок електричної енергії» нормативно-правові акти, прийняті на виконання Закону України «Про електроенергетику», діють до набрання чинності нормативно-правовими актами, затвердженими на виконання цього Закону.

На момент прийняття рішення, оформленого протоколом № 1526 від 27.11.2018, Методика, яка затверджена відповідно до Закону України «Про електроенергетику», не була визнана такою, що втратила чинність, відтак, враховуючи п.п. 8.2.6 Правил РРЕЕ, Суд не погоджується з запереченнями відповідача щодо неправомірності застосування її позивачем при здійсненні розрахунку вартості недоврахованої електричної енергії.

Суд зазначає, що відповідачем у встановленому порядку не спростовано порушення ним Правил РРЕЕ, що зафіксовані у Акті про порушення № 46345 від 23.10.2018, а викладені у відзиві доводи ґрунтуються виключно на його твердженнях без відповідної доказового обґрунтування, тому відхиляються Судом.

Матеріали справи не містять жодних належних та допустимих доказів відповідно до статей 76, 79 Господарського процесуального кодексу України на підтвердження сплати відповідачем грошових коштів позивачу в розмірі 106 2099,06 грн.

Відповідно до ст. 13 Господарського процесуального кодексу України, судочинство у господарських судах здійснюється на засадах змагальності. Кожна сторона повинна довести обставини, які мають значення для справи і на які вона посилається як на підставу своїх вимог або заперечень.

Згідно зі ст. 86 Господарського процесуального кодексу України, суд оцінює докази за своїм внутрішнім переконанням, що ґрунтується на всебічному, повному, об`єктивному та безпосередньому дослідженні наявних у справі доказів. Жодні докази не мають для суду заздалегідь встановленої сили. Суд оцінює належність, допустимість, достовірність кожного доказу окремо, а також достатність і взаємний зв`язок доказів у їх сукупності.

Отже, Суд зазначає, що відповідач в порушення вищезазначених норм законодавства не здійснив перерахування грошових коштів за не обліковану електричну енергії в повному обсязі, тобто не виконав свої зобов`язання належним чином, а тому позовні вимоги щодо стягнення 106 209,06 грн є обґрунтованими та такими, що підлягають задоволенню.

Відповідно до статті 129 Господарського процесуального кодексу України, витрати по сплаті судового збору покладаються на відповідача.

Поряд з викладеним, позивачем у позові заявлено про стягнення з відповідача 2 700,00 грн витрат на професійну правничу допомогу.

Відповідно до ст. 123 Господарського процесуального кодексу України судові витрати складаються з судового збору та витрат, пов`язаних з розглядом справи. Розмір судового збору, порядок його сплати, повернення і звільнення від сплати встановлюються законом.

До витрат, пов`язаних з розглядом справи, належать витрати:

1) на професійну правничу допомогу;

2) пов`язані із залученням свідків, спеціалістів, перекладачів, експертів та проведенням експертизи;

3) пов`язані з витребуванням доказів, проведенням огляду доказів за їх місцезнаходженням, забезпеченням доказів;

4) пов`язані з вчиненням інших процесуальних дій, необхідних для розгляду справи або підготовки до її розгляду.

Згідно зі ст. 126 Господарського процесуального кодексу України витрати, пов`язані з правничою допомогою адвоката, несуть сторони, крім випадків надання правничої допомоги за рахунок держави. За результатами розгляду справи витрати на професійну правничу допомогу адвоката підлягають розподілу між сторонами разом із іншими судовими витратами.

Для цілей розподілу судових витрат:

1) розмір витрат на професійну правничу допомогу адвоката, в тому числі гонорару адвоката за представництво в суді та іншу професійну правничу допомогу, пов`язану зі справою, включаючи підготовку до її розгляду, збір доказів тощо, а також вартість послуг помічника адвоката, визначається згідно з умовами договору про надання правничої допомоги та на підставі відповідних доказів щодо обсягу наданих послуг і виконаних робіт та їх вартості, що сплачена або підлягає сплаті відповідною стороною або третьою особою;

2) розмір суми, що підлягає сплаті в порядку компенсації витрат адвоката, необхідних для надання правничої допомоги, встановлюється згідно з умовами договору про надання правничої допомоги на підставі відповідних доказів, які підтверджують здійснення відповідних витрат.

Для визначення розміру витрат на професійну правничу допомогу з метою розподілу судових витрат учасник справи подає детальний опис робіт (наданих послуг), виконаних адвокатом, та здійснених ним витрат, необхідних для надання правничої допомоги.

Однак, Суд зазначає, що позивачем у встановленому вказаними нормами порядку не надано доказів понесення витрат на професійну правничу допомогу адвоката Гаркавенка С.В., з яким укладено Договір про надання юридичних послуг № 490-18 від 20.06.2018, зокрема, платіжних документів чи банківських виписок, які б свідчили про оплату адвокатських послуг. Більше того, представництво інтересів позивача в судових засіданнях здійснював інший адвокат, а не Гаркавенко С.В.

З огляду на викладене, заявлений позивачем розмір судових витрат на професійну правничу допомогу не доведений та документально обґрунтований, а відтак підстави для їх стягнення з відповідача відсутні.

На підставі викладеного, керуючись статтями 74, 76-80, 129, 236 - 242 Господарського процесуального кодексу України, Господарський суд міста Києва

ВИРІШИВ

1. Позовні вимоги задовольнити повністю.

2. Стягнути з Комунального підприємства виконавчого органу Київської міської ради (Київської міської державної адміністрації) по охороні, утриманню та експлуатації земель водного фонду м. Києва "Плесо" (04119, м. Київ, вул. Сім`ї Хохлових, буд. 15, корпус А, офіс 3, ідентифікаційний код 23505151) на користь Приватного акціонерного товариства "ДТЕК Київські електромережі" (04080, м. Київ, вул. Новокостянтинівська, 20; ідентифікаційний код 41946011, розрахунковий рахунок зі спеціальним режимом використання р/р № НОМЕР_1 у ТВБВ №10026/0104 у філії - ГУ по м. Києву та Київській області АТ «Ощадбанк», МФО 322669, Одержувач - ПрАТ "ДТЕК Київські електромережі") заборгованість у розмірі 106 209 (сто шість тисяч двісті дев`ять) грн. 06 коп.

3. Стягнути з Комунального підприємства виконавчого органу Київської міської ради (Київської міської державної адміністрації) по охороні, утриманню та експлуатації земель водного фонду м. Києва "Плесо" (04119, м. Київ, вул. Сім`ї Хохлових, буд. 15, корпус А, офіс 3, ідентифікаційний код 23505151) на користь Приватного акціонерного товариства "ДТЕК Київські електромережі" (04080, м. Київ, вул. Новокостянтинівська, 20; ідентифікаційний код 41946011, розрахунковий рахунок зі спеціальним режимом використання р/р № НОМЕР_2 у ТВБВ №10026/0104 у філії - ГУ по м. Києву та Київській області АТ «Ощадбанк», МФО 322669, Одержувач - ПрАТ "ДТЕК Київські електромережі") судовий збір у розмірі 1 921 (одна тисяча дев`ятсот двадцять одна) грн 00 коп.

4. Видати накази після набрання судовим рішенням законної сили.

Апеляційна скарга на рішення суду подається протягом двадцяти днів з дня його проголошення до Північного апеляційного господарського суду через Господарський суд міста Києва до дня початку функціонування Єдиної судової інформаційно-телекомунікаційної системи. Якщо в судовому засіданні було оголошено лише вступну та резолютивну частини рішення суду, або у разі розгляду справи (вирішення питання) без повідомлення (виклику) учасників справи, зазначений строк обчислюється з дня складення повного судового рішення.

Рішення господарського суду набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги, якщо апеляційну скаргу не було подано. У разі подання апеляційної скарги рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після повернення апеляційної скарги, відмови у відкритті чи закриття апеляційного провадження або прийняття постанови суду апеляційної інстанції за наслідками апеляційного перегляду.

Дата складання та підписання повного тексту рішення: 27.06.2019

Суддя Т.Ю.Трофименко