
24.06.2019 Справа № 756/8091/19
Справа пр. №2/756/4656/19
ун. №756/8091/19
У Х В А Л А
24 червня 2019 року м. Київ
Суддя Оболонського районного суду міста Києва Андрейчук Т.В., розглянувши матеріали позовної заяви та доданих до неї документів громадської організації "Відкритий уряд" до ОСОБА_1 про визнання протиправною відмови у наданні публічної інформації та зобов`язання вчинити дії, -
в с т а н о в и в:
У червні 2019 року позивач громадська організація "Відкритий уряд" звернулася до Оболонського районного суду міста Києва в порядку цивільного судочинства з позовом до відповідача ОСОБА_1 про визнання протиправною відмови у наданні публічної інформації та зобов`язання вчинити дії.
18 червня 2019 року дана справа була передана на розгляд судді Андрейчуку Т.В.
Суддя, дослідивши позовну заяву та додані до неї документи, дійшов такого висновку.
За положеннями ст. 19 ЦПК України суди розглядають у порядку цивільного судочинства справи, що виникають з цивільних, земельних, трудових, сімейних, житлових та інших правовідносин, крім справ, розгляд яких здійснюється в порядку іншого судочинства.
Позивач, заявляючи вимоги про визнання протиправною відмови у наданні публічної інформації та зобов`язання вчинити дії, обґрунтовував їх тим, що 29 травня 2019 року громадська організація "Відкритий уряд" звернулась до першого заступника голови правління ПАТ "НАК "Нафтогаз України" ОСОБА_1 з запитом, у якому просила надати інформацію про майно (рухоме та нерухоме), в тому числі, майнові права, грошові зобов`язання, гроші (в готівковій та безготівковій формі) та цінні папери, які перебувають у власності заступника голови правління ПАТ "НАК "Нафтогаз України" ОСОБА_1 . Так, позивач зазначив, що усупереч ч. 2 ст. 34 Конституції України та Закону України "Про доступ до публічної інформації" відповідач протиправно відмовив йому у наданні публічної інформації .
Відповідно до ч. 1 ст. 6 Конвенції про захист прав людини і основоположних свобод (далі - Конвенція) кожен при вирішенні питання щодо його прав та обов`язків має право на справедливий і відкритий розгляд незалежним і безстороннім судом, встановленим законом. У розвиток вказаного положення Європейський суд з прав людини в рішенні від 25 лютого 1993 року у справі "Доббертен проти Франції" (Dobbertin v. France) зазначив, що ч. 1 ст. 6 Конвенції змушує держави-учасниці організувати їхню судову систему в такий спосіб, щоб їхні суди і трибунали виконували кожну зі своїх функцій (п. 44), притаманну відповідній судовій установі.
Відтак, розмежування юрисдикційних повноважень між загальними і спеціалізованими судами гарантує право кожної людини на ефективний судовий захист.
За правилами ст. 1 КАС України цей Кодекс визначає юрисдикцію та повноваження адміністративних судів, встановлює порядок здійснення судочинства в адміністративних судах.
Справа адміністративної юрисдикції - переданий на вирішення адміністративного суду публічно-правовий спір, у якому хоча б одна сторона здійснює публічно-владні управлінські функції, в тому числі на виконання делегованих повноважень, і спір виник у зв`язку із виконанням або невиконанням такою стороною зазначених функцій (п. п. 1, 2 ч. 1 ст. 4 КАС України).
Відповідно до п. 1 ч. 1 ст. 19 КАС України юрисдикція адміністративних судів поширюється на справи у публічно-правових спорах юридичних осіб із суб`єктом владних повноважень щодо оскарження його рішень (нормативно-правових актів чи індивідуальних актів), дій чи бездіяльності, крім випадків, коли для розгляду таких спорів законом встановлено інший порядок судового провадження.
Ст. 20 КАС України передбачено, що місцевим загальним судам як адміністративним судам підсудні: 1) адміністративні справи з приводу рішень, дій чи бездіяльності суб`єктів владних повноважень у справах про притягнення до адміністративної відповідальності; 2) адміністративні справи, пов`язані з виборчим процесом чи процесом референдуму, щодо: оскарження рішень, дій чи бездіяльності дільничних виборчих комісій, дільничних комісій з референдуму, членів цих комісій; уточнення списку виборців; оскарження дій чи бездіяльності засобів масової інформації, інформаційних агентств, підприємств, установ, організацій, їх посадових та службових осіб, творчих працівників засобів масової інформації та інформаційних агентств, що порушують законодавство про вибори та референдум; оскарження дій чи бездіяльності кандидата у депутати сільської, селищної ради, кандидатів на посаду сільського, селищного голови, їх довірених осіб; 3) адміністративні справи, пов`язані з перебуванням іноземців та осіб без громадянства на території України, щодо: примусового повернення в країну походження або третю країну іноземців та осіб без громадянства; примусового видворення іноземців та осіб без громадянства за межі України; затримання іноземців або осіб без громадянства з метою їх ідентифікації та (або) забезпечення примусового видворення за межі території України; затримання іноземців або осіб без громадянства з метою їх ідентифікації та (або) забезпечення примусового видворення за межі території України; затримання іноземців або осіб без громадянства до вирішення питання про визнання їх біженцями або особами, які потребують додаткового захисту в Україні; затримання іноземців або осіб без громадянства з метою забезпечення їх передачі відповідно до міжнародних договорів України про реадмісію; 4) адміністративні справи з приводу рішень, дій чи бездіяльності державного виконавця чи іншої посадової особи державної виконавчої служби щодо виконання ними рішень судів у справах, визначених п.п. 1-3 ч. 1 цієї статті; 5) адміністративні справи щодо оскарження рішень Національної комісії з реабілітації у правовідносинах, що виникли на підставі Закону України "Про реабілітацію жертв репресій комуністичного тоталітарного режиму 1917-1991 років". Окружним адміністративним судам підсудні всі адміністративні справи, крім визначених частиною першою цієї статті.
Закон України "Про доступ до публічної інформації" визначає порядок здійснення та забезпечення права кожного на доступ до інформації, що знаходиться у володінні суб`єктів владних повноважень, інших розпорядників публічної інформації, визначених цим Законом, та інформації, що становить суспільний інтерес.
Публічна інформація - це відображена та задокументована будь-якими засобами та на будь-яких носіях інформація, що була отримана або створена в процесі виконання суб`єктами владних повноважень своїх обов`язків, передбачених чинним законодавством, або яка знаходиться у володінні суб`єктів владних повноважень, інших розпорядників публічної інформації, визначених цим Законом. Публічна інформація є відкритою, крім випадків, встановлених законом (ст. 1 Закону України "Про доступ до публічної інформації").
Ст. 12 Закону України "Про доступ до публічної інформації" визначено, що суб`єктами відносин у сфері доступу до публічної інформації є: 1) запитувачі інформації - фізичні, юридичні особи, об`єднання громадян без статусу юридичної особи, крім суб`єктів владних повноважень; 2) розпорядники інформації - суб`єкти, визначені у ст. 13 цього Закону; 3) структурний підрозділ або відповідальна особа з питань доступу до публічної інформації розпорядників інформації.
Розпорядниками інформації для цілей цього Закону визнаються суб`єкти владних повноважень - органи державної влади, інші державні органи, органи місцевого самоврядування, органи влади Автономної Республіки Крим, інші суб`єкти, що здійснюють владні управлінські функції відповідно до законодавства та рішення яких є обов`язковими для виконання (п. 1 ч. 1 ст. 13 Закону України "Про доступ до публічної інформації").
Згідно з п. 3 ч. 1 ст. 13 Закону України "Про доступ до публічної інформації" розпорядниками інформації визнаються особи, якщо вони виконують делеговані повноваження суб`єктів владних повноважень згідно із законом чи договором, включаючи надання освітніх, оздоровчих, соціальних або інших державних послуг, -стосовно інформації, пов`язаної з виконанням їхніх обов`язків.
За приписами ст. 23 Закону України "Про доступ до публічної інформації" запитувач має право оскаржити невиконання розпорядником обов`язку оприлюднювати інформацію відповідно до ст. 15 цього Закону. Оскарження рішень, дій чи бездіяльності розпорядників інформації до суду здійснюється відповідно до Кодексу адміністративного судочинства України.
Так, з долучених до позовної заяви документів вбачається, що громадська організація "Відкритий уряд" 29 травня 2019 року звернулась з запитом до першого заступника голови правління ПАТ "НАК "Нафтогаз України" ОСОБА_1 , у якому просила надати інформацію про майно (рухоме та нерухоме), в тому числі, майнові права, грошові зобов`язання, гроші (в готівковій та безготівковій формі) та цінні папери, які перебувають у власності першого заступника голови правління ПАТ "НАК "Нафтогаз України" ОСОБА_1 . Отже, громадська організація "Відкритий уряд" звернулася з запитом про надання інформації не до фізичної особи ОСОБА_1 , а до ПАТ "НАК "Нафтогаз України", посадовою особою, якої є ОСОБА_1
Відповіді ПАТ "НАК "Нафтогаз України" на своє звернення громадська організація "Відкритий уряд" не отримала.
ПАТ "НАК "Нафтогаз України" є господарською структурою, яка здійснює управління об`єктами державної власності, зокрема корпоративними правами, що належать державі у статутному капіталі господарських товариств і передані до статутного капіталу компанії (п. 11 Статуту АТ "НАК "Нафтогаз України", затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 14 грудня 2016 року №1044 (в редакції постанови Кабінету Міністрів України від 06 березня 2019 року №226)), а тому відповідно до п. 2 ч. 1 ст. 13 Закону України "Про доступ до публічної інформації" відповідач є розпорядником запитуваної позивачем публічної інформації.
Відповідно до п. 1 ч. 1 ст. 22 Закону України "Про доступ до публічної інформації" розпорядник інформації має право відмовити в задоволенні запиту у випадку, якщо розпорядник інформації не володіє і не зобов`язаний відповідно до його компетенції, передбаченої законодавством, володіти інформацією, щодо якої зроблено запит.
З наведеного вбачається, що надіслання 29 травня 2019 року громадською організацією "Відкритий уряд" запиту в порядку Закону України "Про доступ до публічної інформації", що стосується посадової особи ПАТ "НАК "Нафтогаз України" та не отримання відповіді на нього, є спором юридичної особи з розпорядником публічної інформації щодо оскарження дій (бездіяльності) у частині доступу до публічної інформації, а тому в силу прямого припису процесуального закону цей спір підпадає під юрисдикцію адміністративних судів.
Згідно з п. 1 ч. 1 ст. 186 ЦПК України суддя відмовляє у відкритті провадження, якщо заява не підлягає розгляду в порядку цивільного судочинства.
Позаяк позовна заява громадської організації "Відкритий уряд" про визнання протиправною відмови у наданні публічної інформації та зобов`язання вчинити дії за характером спору підлягає розгляду в порядку адміністративного судочинства, у відкритті провадження слід відмовити.
Зважаючи на вищенаведене, та, керуючись ст. 186 ЦПК України, суддя, -
у х в а л и в:
Відмовити у відкритті провадження у цивільній справі за позовом громадської організації "Відкритий уряд" до ОСОБА_1 про визнання протиправною відмови у наданні публічної інформації та зобов`язання вчинити дії.
Копію ухвали з позовною заявою та усіма доданими до неї матеріалами невідкладно надіслати особі, яка звернулась з нею до суду.
Ухвала набирає законної сили з моменту її підписання суддею.
Ухвала може бути оскаржена до Київського апеляційного суду міста Києва шляхом подання апеляційної скарги протягом п`ятнадцяти днів з дня її складення.
Суддя Т.В. Андрейчук
.