
Харківський окружний адміністративний суд 61022, м. Харків, майдан Свободи, 6, inbox@adm.hr.court.gov.ua, ЄДРПОУ: 34390710
РІШЕННЯ
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ
20 червня 2019 р. Справа № 640/7302/19
Харківський окружний адміністративний суд у складі:
головуючого судді - Шевченко О.В.,
при секретарі - Шаталовій Н.В.,
за участі позивача - ОСОБА_1 ,
розглянувши у відкритому судовому засіданні адміністративну справу за позовом ОСОБА_1 до Київського об`єднаного управління Пенсійного фонду України м. Харкова, третя особа: управління державної казначейської служби України у Київському районі м. Харкова про зобов`язання повернення коштів, -
ВСТАНОВИВ:
08.04.2019 року до Київського районного суду м. Харкова звернувся позивач, ОСОБА_1 , з адміністративним позовом до Київського об`єднаного управління Пенсійного фонду України м. Харкова, в якому просив суд зобов`язати Київське об`єднане управління Пенсійного фонду України м. Харкова повернути безпідставно сплачені кошти у розмірі 5 180,00 грн.
Ухвалою Київського районного суду м. Харкова від 09.04.2019 року адміністративну справу № 640/7302/19 за позовом ОСОБА_1 до Київського об`єднаного управління Пенсійного фонду України м. Харкова про зобов`язання повернення коштів передано до Харківського окружного адміністративного суду за підсудністю.
Згідно Витягу з протоколу автоматизованого розподілу судової справи між суддями від 11.05.2019 року, дану справу розподілено до провадження судді Шевченко О.В.
Ухвалою Харківського окружного адміністративного суду від 03.06.2019 року відкрито спрощене провадження в адміністративній справі. Призначено справу до судового розгляду.
Позивач надав до суду уточнену позовну заяву, в якій просить суд зобов`язати Київське об`єднане управління Пенсійного Фонду України в м. Харкові сформувати та подати до управління Державної казначейської служби України у Київському районі м. Харкова Харківської області подання про повернення ОСОБА_1 сплаченого збору на обов`язкове державне пенсійне страхування у розмірі 1% з операції купівлі продажу нерухомого майна згідно квитанції № 1366-5426-6854-6340 від 28.09.2018 року у розмірі 5180,00 грн.
В обґрунтування позовних вимог зазначено, що 28.09.2018 року між позивачем та ОСОБА_2 укладено договір купівлі-продажу квартири, посвідченого нотаріусом Мисочка Д,М. та зареєстровано в реєстрі за № 456880163101, згідно якого позивач придбав квартиру, що знаходиться за адресою: АДРЕСА_1 а вартістю 518 000,00 грн., що становить еквівалент 18 500,00 тис. доларів США. Посилаючись на п. 9 ст. 1 Закону України “Про збір на обов`язкове державне пенсійне страхування” вказує, що платниками збору на обов`язкове пенсійне страхування є підприємства, установи та організації незалежно від форм власності та фізичні особи, які придбавають нерухоме майно, за винятком державних підприємств, установ і організацій, що придбавають нерухоме майно за рахунок бюджетних коштів, установ та організацій іноземних держав, що користуються імунітетами і привілеями згідно із законами та міжнародними договорами України, згода на обов`язковість яких надана Верховною Радою України, а також громадян, які придбавають житло і перебувають у черзі на одержання житла або придбавають житло вперше. 07.02.2019 року позивач звернувся до Київського ОУПФУ м. Харкова із заявою про повернення йому безпідставно сплаченого збору з операції придбання нерухомого майна. Проте, листом Київського об`єднаного управління Пенсійного фонду України м. Харкова №5013-42/50 від 12.03.2019 року фактично відмовлено позивачу в повернення сплаченого збору з операції придбання нерухомого майна та повідомлено, що повернення сплаченого збору можливе лише за наявності позитивного рішення суду.
Позивач просив суд задовольнити вимоги адміністративного позову у повному обсязі.
Судом запропоновано відповідачу надати до суду відзив на позов.
12.06.2019 року представник відповідача надав до суду відзив на позов, у якому зазначив, що згідно п. 9 статті 1 Закону України „Про збір на загальнообов`язкове державне пенсійне страхування”, платниками збору на обов`язкове державне пенсійне страхування є підприємства, установи, організації, незалежно від форм власності та фізичні особи, які придбавають нерухоме майно за винятком громадян, які придбавають житло і перебувають у черзі на одержання житла або придбавають житло вперше. Позивач перерахував суму 5 180,00 грн. на рахунок УДК Київського району м. Харкова. Однак, позивач не надав доказів помилковості сплати судового збору на загальнообов`язкове державне пенсійне страхування у розмірі 5 180,00 грн. з операцій купівлі - продажу нерухомого майна. Окрім того, на даний час у ПФУ відсутні підстави для проведення перевірки щодо встановлення факту сплати збору на обов`язкове державне пенсійне страхування з операції купівлі нерухомого майна, оскільки Пенсійний фонд не має змоги самостійно встановити чи дійсно позивач придбав нерухомість вперше, тому відсутні підстави для задоволення позову. У зв`язку з чим просив відмовити у задоволенні позовних вимог.
Ухвалою суду від 03.06.2019 року залучено в адміністративній справі в якості третьої особи - управління державної казначейської служби України у Київському районі м. Харкова (код ЄДРПОУ 37999675, адреса: 61002, м. Харків, вул. Алчевських, 44а). Запропоновано третій особі надати пояснення по справі.
Представник третьої особи правом на надання пояснень не скористався.
Сторони та третя особа у судове засідання не з`явилися, своїх уповноважених представників також не направили, про дату, час та місце судового засідання повідомлялися належним чином у відповідності до вимог ст. 126 КАС України.
Представник відповідача просив суд слухати справу без його участі.
Відповідно до ч.9 ст. 205 КАС України, якщо немає перешкод для розгляду справи у судовому засіданні, визначених цією статтею, але всі учасники справи не з`явилися у судове засідання, хоча і були належним чином повідомлені про дату, час і місце судового розгляду, суд має право розглянути справу у письмовому провадженні у разі відсутності потреби заслухати свідка чи експерта.
Враховуючи зазначені вище положення, справа підлягає розгляду в порядку письмового провадження.
Оцінивши повідомлені позивачем обставини, дослідивши матеріали адміністративної справи, суд прийшов до висновку про задоволення позовних вимог, виходячи з наступного.
Як свідчать матеріали справи, 28.09.2018 року між ОСОБА_1 ( ОСОБА_3 ) та ОСОБА_2 (Продавець) укладено договір купівлі-продажу квартири, посвідченого нотаріусом Мисочка Д,М. та зареєстровано в реєстрі за №456880163101, згідно якого позивач придбав квартиру, що знаходиться за адресою: АДРЕСА_1 , вартістю 518 000,00 грн., що становить еквівалент 18 500,00 тис. доларів США (а.с. 30 - 32).
Згідно копії квитанції 28.09.2018 року позивач перерахував 1 % вартості нерухомого майна, що становить 5 180,00 грн., на наступні реквізити: отримувач коштів: УК Київськ/мХар Київський/24140500, рахунок отримувача 31110156020004, код отримувача 37999675, код банку отримувача 899998, банк отримувача: Казначейство України (а.с. 4).
07.02.2019 року позивач звернувся до Київського ОУПФУ м. Харкова із заявою про повернення йому безпідставно сплаченого збору 1 % вартості нерухомого майна, що становить 5 180,00 грн. з операції придбання нерухомого майна надавши документи, які підтверджуються факт придбання квартири вперше (а.с. 34).
Проте, листом Київського об`єднаного управління Пенсійного фонду України м. Харкова №5013-42/50 від 12.03.2019 року фактично відмовлено позивачу в повернення сплаченого збору з операції придбання нерухомого майна та повідомлено, що повернення сплаченого збору можливе лише за наявності позитивного рішення суду (а.с. 29).
Позивач, не погоджуючись з бездіяльністю ПФУ, за захистом своїх прав звернувся до суду з даним позовом.
По суті спірних правовідносин суд зазначає наступне.
Порядок справляння та використання збору на обов`язкове державне пенсійне страхування визначає Закон України "Про збір на обов`язкове державне пенсійне страхування" від 26.06.1997 року № 400/97-ВР із змінами та доповненнями (далі – Закон № 400/97-ВР).
Відповідно до пункту 9 статті 1 Закону № 400/97-ВР, платниками збору на обов`язкове пенсійне страхування є підприємства, установи та організації незалежно від форм власності та фізичні особи, які придбавають нерухоме майно, за винятком державних підприємств, установ і організацій, що придбавають нерухоме майно за рахунок бюджетних коштів, установ та організацій іноземних держав, що користуються імунітетами і привілеями згідно із законами та міжнародними договорами України, згода на обов`язковість яких надана Верховною Радою України, а також громадян, які придбавають житло і перебувають у черзі на одержання житла або придбавають житло вперше. Нерухомим майном визнається жилий будинок або його частина, квартира, садовий будинок, дача, гараж, інша постійно розташована будівля, а також інший об`єкт, що підпадає під визначення групи 3 основних засобів та інших необоротних активів згідно з Податковим кодексом України.
Пунктом 8 частини першої статті 2 цього ж Закону передбачено, що об`єктом оподаткування є для платників збору, визначених пунктом 9 статті 1 цього Закону, - вартість нерухомого майна, зазначена в договорі купівлі-продажу такого майна.
Питання сплати збору на обов`язкове державне пенсійне страхування з окремих видів господарських операцій згідно із Законом України "Про збір на обов`язкове державне пенсійне страхування" врегульовані Порядком сплати збору на обов`язкове державне пенсійне страхування з окремих видів господарських операцій, затвердженому постановою Кабінету Міністрів України від 03.11.1998 року № 1740 (далі - Порядок № 1740).
Згідно з пунктом 15-1 Порядку № 1740, збір на обов`язкове державне пенсійне страхування з операцій купівлі-продажу нерухомого майна сплачується підприємствами, установами, організаціями незалежно від форм власності та фізичними особами, які придбавають нерухоме майно, у розмірі 1 відсотка від вартості нерухомого майна, зазначеної в договорі купівлі-продажу такого майна, за винятком державних підприємств, установ і організацій, що придбавають нерухоме майно за рахунок бюджетних коштів, установ та організацій іноземних держав, що користуються імунітетами і привілеями згідно із законами та міжнародними договорами України, згода на обов`язковість яких надана Верховною Радою України, а також громадян, які придбавають житло і перебувають у черзі на одержання житла або придбавають житло вперше.
Відповідно до пункту 15-3 вказаного Порядку № 1740, нотаріальне посвідчення або реєстрація на біржі договорів купівлі-продажу нерухомого майна здійснюється за наявності документального підтвердження сплати збору на обов`язкове державне пенсійне страхування з операцій купівлі-продажу нерухомого майна.
З аналізу наведених норм вбачається, що із загального правила про обов`язковість сплати збору при придбанні нерухомого майна законодавцем встановлено винятки для громадян, які придбавають житло і перебувають на черзі на одержання житла або придбавають житло вперше.
Факт придбання позивачем квартири у власність підтверджується договором купівлі-продажу квартири, посвідченим в нотаріальному порядку та зареєстрованим в реєстрі за №3745.
У витязі з Державного реєстру речових прав на нерухоме майно про реєстрацію права власності № 139593826 від 28.09.2018 року наявна інформація, що за позивачем зареєстровано право власності лише на одну квартиру за адресою: АДРЕСА_1 , яка набута на підставі договору купівлі - продажу 28.09.2018 року за № 1868 (а.с. 5 - 6). Інших відомостей, зокрема, про наявність у власності позивача іншого нерухомого майна (квартири) чи про придбання ним такого майна, немає.
Процедура повернення коштів, помилково або надміру зарахованих до державного та місцевих бюджетів, а саме: податків, зборів, пені, платежів та інших доходів бюджету, коштів від повернення до бюджетів бюджетних позичок, фінансової допомоги, наданої на поворотній основі, та кредитів, у тому числі залучених державою (місцевими бюджетами) або під державні (місцеві) гарантії, визначена Порядком повернення коштів, помилково або надміру зарахованих до державного та місцевих бюджетів, затвердженим наказом Міністерства фінансів України від 3 вересня 2013 року № 787 (далі - Порядок № 787).
Пунктом 5 Порядку № 787 передбачено, що повернення помилково або надміру зарахованих до бюджету податків, зборів, пені, платежів та інших доходів бюджетів здійснюється за поданням органів, що контролюють справляння надходжень бюджету, а при поверненні судового збору (крім помилково зарахованого) - за ухвалою суду, яка набрала законної сили. Подання на повернення помилково або надміру зарахованих до бюджету зборів, платежів та інших доходів бюджетів (крім зборів та платежів, контроль за справлянням яких покладено на органи Державної фіскальної служби України) подається до відповідного органу Казначейства за формою згідно з додатком 1 до цього Порядку. Подання за формою згідно з додатком 1 до цього Порядку подається платником до органу Казначейства разом з його заявою про повернення коштів з бюджету та оригіналом або копією документа на переказ, або паперовою копією електронного розрахункового документа, які підтверджують перерахування коштів до бюджету.
Відповідно до підпункту 2 пункту 4 Положення про Державну казначейську службу України, затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 15 квітня 2015 року № 215, Казначейство відповідно до покладених на нього завдань та в установленому законодавством порядку забезпечує казначейське обслуговування бюджетних коштів на основі ведення єдиного казначейського рахунка, відкритого у Національному банку, зокрема, здійснює повернення коштів, помилково або надміру зарахованих до бюджету, за поданням органів, що контролюють справляння надходжень бюджету.
Таким чином, оскільки повернення коштів, помилково або надміру зарахованих до бюджету, здійснюється за поданням органів, що контролюють справляння надходжень бюджету, а таким органом є Пенсійний фонд України, то саме на Управління ПФУ покладено обов`язок щодо формування та надання до органів Державної казначейської служби подання про повернення коштів, помилково або надміру зарахованих до бюджету.
Будь-яких належних та допустимих доказів, які б спростовували твердження позивача про придбання ним квартири вперше, чи підтверджували б реєстрацію на праві приватної власності за ним будь-якого іншого нерухомого майна та свідчили б про відсутність у нього права на звільнення від сплати збору, відповідачем не надано.
Отже, враховуючи встановлені обставини, суд дійшов висновку, що позивач дійсно 28.09.2018 року вперше придбав житло за договором купівлі - продажу нерухомого майна - квартиру та при оформленні документів безпідставно сплатив збір на обов`язкове державне пенсійне страхування з операцій купівлі - продажу нерухомого майна в розмірі 5 180,00 грн. згідно квитанції від 28.09.2018 року на вказану суму, який підлягає поверненню.
Відсутність механізму перевірки органами ПФУ інформації про те, чи вперше особа придбала житло, не може бути підставою для відмови у поверненні їй помилково сплачених коштів у вигляді збору на обов`язкове державне пенсійне страхування з операцій купівлі - продажу нерухомого майна.
Аналогічна правова позиція вже висловлювалась Верховним Судом, зокрема у постановах від 30 січня 2018 року (справа №819/1498/17), від 31 січня 2018 року (справа №819/1667/17), 20 березня 2018 року (справа №819/1249/17), від 19 червня 2018 року (справа №607/14722/16-а), від 28 листопада 2018 року (справа № 813/1126/17).
Згідно ч.2 ст. 19 Конституції України, органи державної влади та органи місцевого самоврядування, їх посадові особи зобов`язані діяти лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України.
Відповідно до пункту 1 частини 2 статті 2 КАС України, у справах щодо оскарження рішень, дій чи бездіяльності суб`єктів владних повноважень адміністративні суди перевіряють, чи прийняті (вчинені) вони на підставі, у межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України.
Таким чином, суд дійшов висновку про обґрунтованість та задоволення позовних вимог ОСОБА_1 шляхом зобов`язання Київського ОУПФУ в м. Харкові сформувати та подати до управління ДКС України у Київському районі м. Харкова Харківської області подання про повернення ОСОБА_1 сплаченого збору на обов`язкове державне пенсійне страхування у розмірі 1% з операції купівлі продажу нерухомого майна згідно квитанції № 1366-5426-6854-6340 від 28.09.2018 року у розмірі 5180,00 грн.
Розподіл судових витрат здійснюється у відповідності до вимог ст. 139 КАС України.
Керуючись ст. ст. 2, 6-10, 13-14, 77, 139, 242-246, 250, 255-262, 295, пп.15.5 п.15 Перехідних положень Кодексу адміністративного судочинства України, суд, -
ВИРІШИВ:
Адміністративний позов ОСОБА_1 (ідентифікаційний номер НОМЕР_1 , адреса: АДРЕСА_2 ) до Київського об`єднаного управління Пенсійного фонду України м. Харкова (код ЄДРПОУ 41247819, адреса: майдан Свободи, буд. 5, Держпром, 2 під., 3 пов., м. Харків, 61022), третя особа: управління державної казначейської служби України у Київському районі м. Харкова (код ЄДРПОУ 37999675, адреса: 61002, м. Харків, вул. Алчевських, 44а) про зобов`язання повернення коштів – задовольнити.
Зобов`язати Київське об`єднане управління Пенсійного Фонду України в м. Харкові сформувати та подати до управління Державної казначейської служби України у Київському районі м. Харкова Харківської області подання про повернення ОСОБА_1 сплаченого збору на обов`язкове державне пенсійне страхування у розмірі 1% з операції купівлі продажу нерухомого майна згідно квитанції № 1366-5426-6854-6340 від 28.09.2018 року у розмірі 5180 (п`ять тисяч сто вісімдесят) грн. 00 коп.
Стягнути на користь ОСОБА_1 (ідентифікаційний номер НОМЕР_1 ) судові витрати в розмірі 768 (сімсот шістдесят вісім) грн. 40 коп. за рахунок бюджетних асигнувань Київського об`єднаного управління Пенсійного фонду України м. Харкова (код ЄДРПОУ 41247819).
Рішення може бути оскаржено в апеляційному порядку до Другого апеляційного адміністративного суду через Харківський окружний адміністративний суд до дня початку функціонування Єдиної судової інформаційно - телекомунікаційної системи шляхом подачі апеляційної скарги протягом тридцяти днів з дня його проголошення. Якщо в судовому засіданні було оголошено лише вступну та резолютивну частини рішення суду, або розгляду справи в порядку письмового провадження, зазначений строк обчислюється з дня складення повного судового рішення.
Рішення набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги, якщо скаргу не було подано. У разі подання апеляційної скарги рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після повернення апеляційної скарги, відмови у відкритті апеляційного провадження чи закриття апеляційного провадження або набрання законної сили рішенням за наслідками апеляційного провадження.
Повний текст рішення виготовлено 25 червня 2019 року.
Суддя О.В.Шевченко