Ухвала суду № 82649825, 25.06.2019, Харківський окружний адміністративний суд

Дата ухвалення
25.06.2019
Номер справи
520/6194/19
Номер документу
82649825
Форма судочинства
Адміністративне
Компанії, зазначені в тексті судового документа
Державний герб України

Харківський окружний адміністративний суд 61022, м. Харків, майдан Свободи, 6, inbox@adm.hr.court.gov.ua, ЄДРПОУ: 34390710

УХВАЛА

25.06.2019 р. № 520/6194/19

Суддя Харківського окружного адміністративного суду Зоркіна Ю.В., розглянувши клопотання ОСОБА_1 про звільнення від сплати судовго збору за розгляд адміністративної справи за позовом ОСОБА_1 до Управління праці та соціального захисту населення адмінстартиції шевченківського району Харківської міської ради про визнання дій та рішень органу протиправними, скасування рішень, зобов`язання вчинити дії

встановив

Позивач звернувся до суду з адміністративним позовом до Управління праці та соціального захисту населення адміністрації Шевченківського району Харківської міської ради, у якому просить суд:

визнати дії Управління праці та соціального захисту населення адміністрації Шевченківського району Харківської міської ради щодо скасування довідки внутрішньо переміщеної особи ОСОБА_1 № 6326000356 від 21.10.2014 року та щодо зняття з оплати та припинення виплат адресної допомоги членам родини внутрішньо переміщеної особи ОСОБА_1 вчиненими з перевищенням повноважень, з використанням повноваження не з тією метою, з якою повноваження надане, безпідставними та протиправними;

визнати дії посадових осіб Управління праці та соціального захисту населення адміністрації Шевченківського району ХМР щодо створення, оформлення та видання рішень про скасування довідки внутрішньо переміщеної особи гр. ОСОБА_1 та щодо зняття з оплати та припинення виплат адресної допомоги членам сім`ї внутрішньо переміщеної особи ОСОБА_1 (документів, які засвідчують та чіпляють мої права та законні інтереси, та на яких фіксується факт витрати коштів), вчиненими з грубим недотриманням єдиних вимог створення управлінських документів і роботи зі службовими документами, з суттєвими порушеннями оформлення та зберігання первинно-облікової та наказно-розпорядчої документації (у тому числі її реєстрації, підписання та проставляння печатки), встановлених Правилами організації діловодства та архівного зберігання документів у державних органах, органах місцевого самоврядування, на підприємствах, в установах і організаціях (що затверджені Наказом Міністерства юстиції України № 1000/5 від 18.05.2015 року) та застереженими в ДСТУ 4163-2003 (затвердженому наказом Державного комітету України з питань технічного регулювання та споживчої політики від 07 квітня 2003 року № 55);

визнати дії та рішення УПСЗНА Шевченківського району ХМР про скасування довідки внутрішньо переміщеної особи гр. ОСОБА_1 та щодо зняття з оплати та припинення виплат адресної допомоги членам сім`ї внутрішньо переміщеної особи ОСОБА_1 такими, що не відповідають критеріям, встановленим у ч.2 ст.2 КАС України;

скасувати Рішення УПСЗНА Шевченківського району ХМР від 13.12.2018 року № 05/9- 18 щодо скасування дії довідки внутрішньо переміщеної особи ОСОБА_1 № 6326000356 від 21.10.2014 року;

зобов`язати УПСЗНА Шевченківського району ХМР внести відомості про скасування Рішення № 05/9-18 від 13 грудня 2018 року про скасування дії довідки гр. ОСОБА_1 № 6326000356 від 21.10.2014 року до Єдиної інформаційної бази даних про внутрішньо переміщених осіб (ЄІБД ВПО);

зобов`язати УПСЗНА Шевченківського району ХМР поновити на обліку ОСОБА_1 , як внутрішньо переміщену особу та особу, яка має право на пільги за соціальною ознакою, видати ОСОБА_1 довідку про взяття на облік внутрішньо переміщеної особи з датою переміщення 26.05.2014 року, внести про це відомості до Єдиної інформаційної бази даних про внутрішньо переміщених осіб (ЄІБД ВПО) та до районної бази даних Єдиного державного автоматизованого реєстру осіб, які мають право на пільги за соціальною ознакою (ЄДАРП);

скасувати Рішення УПСЗНА Шевченківського району ХМР про призначення допомоги переміщеним особам на проживання від 08.01.2019 року щодо здійснення перерахунку, зняття з оплати та припинення виплат адресної допомоги членам родини внутрішньо переміщеної особи ОСОБА_1 ;

зобов`язати УПСЗНА Шевченківського району ХМР внести відомості про скасування Рішення від 08.01.2019 року про призначення допомоги переміщеним особам на проживання відносно здійснення перерахунку, зняття з оплати з 23.10.2014 та припинення виплат 01.11.2014 адресної допомоги членам родини внутрішньо переміщеної особи ОСОБА_1 до ПТК «Призначення допомоги на проживання», до районної бази даних Єдиного державного автоматизованого реєстру осіб, які мають право на пільги за соціальною ознакою (ЄДАРП) та до Єдиної інформаційної бази даних про внутрішньо переміщених осіб (ЄІБД ВПО);

зобов`язати УПСЗНА Шевченківського району ХМР забезпечити в межах наданих повноважень поновлення виплат призначеної Рішенням про призначення допомоги переміщеним особам на проживання від 07.11.2018 року щомісячної адресної допомоги внутрішньо переміщеним особам членам сім`ї ОСОБА_1 (облікова справа № 615969) та перерахувати відповідні кошти Центру по нарахуванню та здійсненню соціальних виплат Департаменту соціального захисту населення Харківської обласної державної адміністрації для виконання ним (останнім) функції з виплати нарахованих але невиплачених грошових сум такої допомоги на діючий соціальний банківський рахунок уповноваженій особі ОСОБА_1 (і.н. - НОМЕР_1 ) за період з 01 січня до 25 квітня 2019 року включно.

Разом з адміністративним позовом позивачем подано клопотання про звільнення від сплати судового збору за розгляд справи, в обґрунтування якого посилається на скрутний майновий стан, дотримання принципу доступу до правосуддя та зазначає, що з урахуванням всіх доходів та необхідних витрат за 2018 рік ОСОБА_1 фактично отримав 10 573,63 грн., на підтвердження чого надає Довідку Харківського міського центру зайнятості від 18.01.2019 р № 451, довідку Харківського міського центру зайнятості від 21.09.2018 року № 3839, індивідуальні відомості про застраховану особу з Пенсійного фонду України від 17.01.2019 р., відомості про відсутність запису в Єдиному державному реєстрі юридичних осіб, фізичних осіб-підприємців та громадських формувань про підприємницьку діяльність ОСОБА_1 .

Дослідивши матеріали адміністративної справи та клопотання позивача про звільнення від сплати судового збору, суд вважає за можливе звільнити позивача від сплати судового збору, виходячи з наступного.

Підпунктом 1 пункту 3 частини 2 статті 4, абз.2 ч.3 ст.6 Закону України "Про судовий збір", встановлено, що за подання до адміністративного суду адміністративного позову немайнового характеру, який подано фізичною особою встановлюється ставка судового збору в розмірі 0,4 розміру прожиткового мінімуму для працездатних осіб. У разі коли в позовній заяві об`єднано дві і більше вимог немайнового характеру, судовий збір сплачується за кожну вимогу немайнового характеру.

Статтею 7 Закону України "Про Державний бюджет України на 2019 рік" встановлено у 2019 році прожитковий мінімум для працездатних осіб в розрахунку на місяць у розмірі з 1 січня - 1921 гривня. Як вбачається зі змісту заявлених позовних вимог, позивач звернувся до суду із вимогами немайнового характеру, отже сума судового збору становить 6915,60 грн.

Відповідно до частини 1 статті 133 Кодексу адміністративного судочинства України, суд, враховуючи майновий стан сторони, може своєю ухвалою зменшити розмір належних до оплати судових витрат чи звільнити від їх оплати повністю або частково, чи відстрочити або розстрочити сплату судових витрат на визначений строк.

Згідно приписів ст. 8 Закону України "Про судовий збір", враховуючи майновий стан сторони, суд може своєю ухвалою за її клопотанням відстрочити або розстрочити сплату судового збору на певний строк, але не довше ніж до ухвалення судового рішення у справі за таких умов: 1) розмір судового збору перевищує 5 відсотків розміру річного доходу позивача - фізичної особи за попередній календарний рік; або 2) позивачами є: а) військовослужбовці; б) батьки, які мають дитину віком до чотирнадцяти років або дитину-інваліда, якщо інший з батьків ухиляється від сплати аліментів; в) одинокі матері (батьки), які мають дитину віком до чотирнадцяти років або дитину-інваліда; г) члени малозабезпеченої чи багатодітної сім`ї; ґ) особа, яка діє в інтересах малолітніх чи неповнолітніх осіб та осіб, які визнані судом недієздатними чи дієздатність яких обмежена; або 3) предметом позову є захист соціальних, трудових, сімейних, житлових прав, відшкодування шкоди здоров`ю.

Суд може зменшити розмір судового збору, відстрочити сплату судового збору або звільнити від його сплати на підставі, зазначеній у частині першій цієї статті.

Отже, у розумінні приписів ст. 8 Закону України "Про судовий збір" відстрочення або розстрочення сплати судового збору, зменшення розміру судового збору, звільнення його від сплати може мати місце за наявності виключних обставин.

Вищий адміністративний суд України у постанові Пленуму від 23 січня 2015 року № 2 "Про практику застосування адміністративними судами положень Закону України від 8 липня 2011 року №3674-VI "Про судовий збір" зазначив, що визначення майнового стану сторони є оціночним та залежить від доказів, якими обґрунтовується рівень майнового стану сторони. Якщо залежно від рівня майнового стану сторона позбавлена можливості сплатити судовий збір, то такі обставини є підставою на відстрочення та розстрочення сплати судового збору, зменшення його розміру або звільнення сторони від сплати.

Зазначена позиція узгоджується з позицією Верховного Суду України, викладеною в ухвалах від 28.09.2015 по справі № 21-5496а15 та від 18.02.2016 по справі 826/6756/15.

Крім того, судом враховано практику Європейського Суду з прав людини ( рішення від 19.06.2001 року Справа "Креуз проти Польщі" (CASE OF KREUZ v. POLAND) - заява N 28249/95), де суд дійшов висновку, що сплата судових витрат не повинна перешкоджати доступу до суду, ускладнювати цей доступ таким чином і такою мірою, щоб завдати шкоди самій суті цього права, та має переслідувати законну мету.

Таким чином, суд, дослідивши матеріали адміністративної справи, доводи клопотання позивача про відстрочення сплати судового збору, враховуючи те, що позивач є внутрішньо переміщеною особою, характер спірних правовідносин, зміст позовних вимог, які пов`язані із захистом соціальних прав, з метою забезпечення права позивача на доступ до правосуддя, суд вважає необхідним звільнити позивача від сплати судового збору.

На підставі викладеного, керуючись положеннями ст. ст. 132, 133, 243, 248, 256, 294, 295, п.п.15.5 п.15 Перехідних положень КАС України, суд, -

УХВАЛИВ:

Клопотання ОСОБА_1 про звільнення від сплати судового збору по адміністративній справі № 520/6194/19 - задовольнити.

Звільнити ОСОБА_1 від сплати судового збору по адміністративній справі №520/6194/19.

Ухвала набирає законної сили негайно після її проголошення, якщо інше не передбачено Кодексом адміністративного судочинства України.

Ухвала, постановлена судом поза межами судового засідання або в судовому засіданні у разі неявки всіх учасників справи, під час розгляду справи в письмовому провадженні, набирає законної сили з моменту її підписання суддею (суддями).

Ухвала суду може бути оскаржена в апеляційному порядку окремо від рішення суду повністю або частково у випадках, визначених статтею 294 цього Кодексу. Оскарження ухвали суду, яка не передбачена статтею 294 цього Кодексу, окремо від рішення суду не допускається. Апеляційна скарга на ухвалу суду подається протягом п`ятнадцяти днів з дня її проголошення. Якщо в судовому засіданні було оголошено лише вступну та резолютивну частини рішення (ухвали) суду, або розгляду справи в порядку письмового провадження, зазначений строк обчислюється з дня складення повного судового рішення.

Суддя Зоркіна Ю.В.