
ТЕРНОПІЛЬСЬКИЙ ОКРУЖНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД
УХВАЛА
про залишення позовної заяви без руху
Справа № 500/1423/19
26 червня 2019 року м.ТернопільСуддя Тернопільського окружного адміністративного суду Чепенюк О.В., розглянувши позовну заяву та додані до неї матеріали ОСОБА_1 до Тернопільського міського голови Надала Сергія Віталійовича, Тернопільського об`єднаного міського військового комісаріату про визнання незаконними та скасування рішень,
ВСТАНОВИВ:
ОСОБА_1 звернувся до суду з позовом до Тернопільського міського голови Надала Сергія Віталійовича, Тернопільського об`єднаного міського військового комісаріату, в якому просить:
- визнати незаконним та скасувати розпорядження Тернопільського міського голови від 20.12.2018 № 273 «Про створення постійно діючої позаштатної військово-лікарської комісії в Тернопільському об`єднаному міському військовому комісаріаті», видане поза межами повноважень;
- визнати незаконним та скасувати висновок постійно діючої позаштатної військово-лікарської комісії в Тернопільському об`єднаному міському військовому комісаріаті як такий, що був прийнятий в умовах незаконно створеної та постійно діючої позаштатної військо-лікарської комісії в Тернопільському об`єднаному міському військовому комісаріаті, і який став підставою для направлення позивача у в/ч 9930;
- визнати незаконним та скасувати рішення призовної комісії Тернопільського об`єднаного міського військового комісаріату про призов позивача на військову службу;
- негайно за рахунок держави повернути позивача за місцем його постійного проживання за адресою: АДРЕСА_1 .
Також позивачем зазначено у позові, що «у разі недостатності сплаченого судового збору прошу відстрочити сплату мною недоплаченого судового збору за подачу даного позову, оскільки я перебуваю у м. Черкаси, у мене відсутні можливості для сплати судового збору в повному обсязі».
У відповідності до вимог частини першої статті 171 Кодексу адміністративного судочинства України (далі - КАС України) суддя після одержання позовної заяви з`ясовує, серед іншого, чи відповідає позовна заява вимогам, встановленим статтями 160, 161, 172 цього Кодексу; немає інших підстав для залишення позовної заяви без руху, повернення позовної заяви або відмови у відкритті провадження в адміністративній справі, встановлених цим Кодексом.
Позовна заява не відповідає вимогам, встановленим статтею 160, 161 КАС України, та місить такі недоліки.
Відповідно до вимог пункту 2 частини п`ятої статті 160 КАС України в позовній заяві зазначаються:
повне найменування (для юридичних осіб) або ім`я (прізвище, ім`я та по батькові - для фізичних осіб) сторін та інших учасників справи, їх місцезнаходження (для юридичних осіб) або місце проживання чи перебування (для фізичних осіб); поштовий індекс; ідентифікаційний код юридичної особи в Єдиному державному реєстрі підприємств і організацій України (для юридичних осіб, зареєстрованих за законодавством України); реєстраційний номер облікової картки платника податків (для фізичних осіб) за його наявності або номер і серія паспорта для фізичних осіб - громадян України (якщо такі відомості відомі позивачу), відомі номери засобів зв`язку, офіційна електронна адреса або адреса електронної пошти.
В порушення даних вимог процесуального закону позивачем не вказано: офіційну електронну адресу або електронну адресу позивача; номер засобів зв`язку позивача; офіційну електронну адресу або адресу електронної пошти відповідача. У випадку, якщо такі відомості позивачу невідомі - про це не здійснено жодної відмітки.
Згідно з пунктом 4 частини п`ятої статті 160 КАС України в позовній заяві зазначаються зміст позовних вимог і виклад обставин, якими позивач обґрунтовує свої вимоги, а в разі подання позову до декількох відповідачів - зміст позовних вимог щодо кожного з відповідачів.
Ознайомившись зі змістом позовної заяви суд роз`яснює позивачу, що зміст позову – це частина позову, яка, з одного боку, відображає вид судового захисту, а саме – звернену до суду вимогу позивача щодо застосування конкретних способів захисту порушеного, оспорюваного чи невизнаного права; відповідно до змісту позовних вимог встановлюються межі судового розгляду і предмет доказування. З іншого боку, зміст позовних вимог складають матеріально-правові вимоги позивача до відповідача, щодо яких суд повинен ухвалити рішення. Через це зміст позовних вимог має формулюватися максимально чітко і зрозуміло. Особа, звертаючись до суду із позовною заявою, повинна чітко зазначити рішення (дію чи бездіяльність) суб`єкта владних повноважень, які порушили її права, та повинна вказати спосіб захисту свого порушеного права, оскільки це визначатиме предмет доказування у справі.
У позові позивач зазначає вимоги про визнання незаконними та скасування двох рішень: висновку постійно діючої позаштатної військово-лікарської комісії в Тернопільському об`єднаному міському військовому комісаріаті та рішення призовної комісії Тернопільського об`єднаного міського військового комісаріату про призов позивача на військову службу, проте не вказує реквізитів оскаржуваних рішень індивідуальної дії, ні номерів, ні дат, що позбавляє можливості ідентифікувати оскаржувані рішення, не додає самих рішень.
Крім того, позов містить вимогу «негайно за рахунок держави повернути позивача за місцем його постійного проживання за адресою: АДРЕСА_1 », проте не вказує кого з відповідачів вона стосується та як узгоджується з тими способами захисту, які визначає частина перша статті 5 КАС України.
Відповідно до статті 5 КАС України кожна особа має право в порядку, встановленому цим Кодексом, звернутися до адміністративного суду, якщо вважає, що рішенням, дією чи бездіяльністю суб`єкта владних повноважень порушені її права, свободи або законні інтереси, і просити про їх захист шляхом:
1) визнання протиправним та нечинним нормативно-правового акта чи окремих його положень;
2) визнання протиправним та скасування індивідуального акта чи окремих його положень;
3) визнання дій суб`єкта владних повноважень протиправними та зобов`язання утриматися від вчинення певних дій;
4) визнання бездіяльності суб`єкта владних повноважень протиправною та зобов`язання вчинити певні дії;
5) встановлення наявності чи відсутності компетенції (повноважень) суб`єкта владних повноважень;
6) прийняття судом одного з рішень, зазначених у пунктах 1 - 4 цієї частини та стягнення з відповідача - суб`єкта владних повноважень коштів на відшкодування шкоди, заподіяної його протиправними рішеннями, дією або бездіяльністю.
З урахуванням викладеного, вимоги позивача не відповідають наведеним вище приписам процесуального закону.
Крім того, одна з позовних вимог стосується оскарження висновку постійно діючої позаштатної військово-лікарської комісії в Тернопільському об`єднаному міському військовому комісаріаті, проте у позові такий суб`єкт як відповідач не вказаний із зазначенням усіх відомостей про нього.
В порушення пункту 11 частини п`ятої статті 160 КАС України відсутнє власне письмове підтвердження позивача про те, що ним не подано іншого позову (позовів) до цього самого відповідача (відповідачів) з тим самим предметом та з тих самих підстав.
Також позивачу слід звернути увагу на таке.
Треті особи, які не заявляють самостійних вимог щодо предмета спору, можуть вступити у справу на стороні позивача або відповідача до закінчення підготовчого засідання або до початку першого судового засідання, якщо справа розглядається в порядку спрощеного позовного провадження, у разі коли рішення у справі може вплинути на їхні права, свободи, інтереси або обов`язки. Вони можуть бути залучені до участі у справі також за клопотанням учасників справи. Якщо адміністративний суд при вирішенні питання про відкриття провадження у справі або при підготовці справи до судового розгляду встановить, що судове рішення може вплинути на права та обов`язки осіб, які не є стороною у справі, суд залучає таких осіб до участі в справі як третіх осіб, які не заявляють самостійних вимог щодо предмета спору. Вступ третіх осіб, які не заявляють самостійних вимог щодо предмета спору, не має наслідком розгляд адміністративної справи спочатку (частина статті 49 КАС України).
Позивачем в якості третьої особи в позовній заяві зазначено Головний центр підготовки особового складу Державної прикордонної служби України імені генерал-майора І.Момота (військова частина 9930).
З врахуванням вищевказаних приписів позивачу пропонується подати клопотання (заяву) про залучення вказаного суб`єкта як третю особу, яка не заявляє самостійних вимог на предмет спору, із зазначенням на чиїй стороні таку юридичну особу слід залучити та у який спосіб рішення у цій справі може вплинути на її права та обов`язки.
Згідно з частиною першою статті 161 КАС України до позовної заяви додаються її копії, а також копії доданих до позовної заяви документів відповідно до кількості учасників справи, крім випадків, визначених частиною другою цієї статті.
Частиною четвертою цієї статті Кодексу передбачено, що позивач зобов`язаний додати до позовної заяви всі наявні в нього докази, що підтверджують обставини, на яких ґрунтуються позовні вимоги (якщо подаються письмові чи електронні докази - позивач може додати до позовної заяви копії відповідних доказів).
Відповідно до частини п`ятої статті 161 КАС України у разі необхідності до позовної заяви додаються клопотання та заяви позивача про розгляд справи за правилами спрощеного позовного провадження, участь у судовому засіданні щодо розгляду справи за правилами спрощеного позовного провадження, звільнення (відстрочення, розстрочення, зменшення) від сплати судового збору, про призначення експертизи, витребування доказів, про забезпечення надання безоплатної правничої допомоги, якщо відповідний орган відмовив у її наданні, тощо.
Частинами першою-другою статті 80 КАС України передбачено, що учасник справи, у разі неможливості самостійно надати докази, вправі подати клопотання про витребування доказів судом. У клопотанні про витребування доказів, серед іншого, має бути зазначено, заходи, яких особа, що подає клопотання вжила для отримання цього доказу самостійно, докази вжиття таки заходів, та (або) причини неможливості самостійного отримання цього доказу.
До матеріалів позову не надано оскаржуваних рішень комісій Тернопільського об`єднаного міського військового комісаріату та не на зазначено, яких заходів вжито позивачем для їх отримання. Клопотання про витребування доказів не відповідає вимогам частини другої статті 80 КАС України.
Крім того, частиною третьою статті 161 КАС України передбачено, що до позовної заяви додається документ про сплату судового збору у встановлених порядку і розмірі або документи, які підтверджують підстави звільнення від сплати судового збору відповідно до закону.
Позивачем заявлено чотири позовні вимоги немайнового характеру. Судовий збір сплачено у розмірі 1537,00 грн.
Згідно із частиною першою статті 4 Закону України від 08.07.2011, №3674-VI «Про судовий збір» судовий збір справляється у відповідному розмірі від прожиткового мінімуму для працездатних осіб, встановленого законом на 1 січня календарного року, в якому відповідна заява або скарга подається до суду, - у відсотковому співвідношенні до ціни позову та у фіксованому розмірі.
Відповідно до підпункту 1 пункту 3 частини другої статті 4 Закону України «Про судовий збір» за подання до адміністративного суду адміністративного позову немайнового характеру, який подано фізичною особою ставка судового збору становить 0,4 розмір прожиткового мінімуму для працездатних осіб.
Згідно зі статтею 7 Закону України від 23.11.2018, № 2629-VІІІ «Про Державний бюджет України на 2019 рік» прожитковий мінімум для працездатних осіб з 01.01.2019 становить 1921,00 гривень.
Враховуючи викладене, за подання даної позовної заяви судовий збір має бути сплачено у розмірі 768,40 грн. х 4 = 3073,60 грн. недоплачена сума судового збору складає 1536,60 грн.
Позивачем у позові заявлено клопотання про відстрочку сплати судового збору.
За приписами частини першої статті 133 КАС України суд, враховуючи майновий стан сторони, може своєю ухвалою зменшити розмір належних до оплати судових витрат чи звільнити від їх оплати повністю або частково, чи відстрочити або розстрочити сплату судових витрат на визначений строк.
При цьому, згідно з частинами першою, другою статті 132 КАС України судові витрати складаються із судового збору та витрат, пов`язаних з розглядом справи. Розмір судового збору, порядок його сплати, повернення і звільнення від сплати встановлюються законом.
Відповідно до частини першої статті 8 Закону України «Про судовий збір», враховуючи майновий стан сторони, суд може своєю ухвалою за її клопотанням відстрочити або розстрочити сплату судового збору на певний строк, але не довше ніж до ухвалення судового рішення у справі за таких умов:
1) розмір судового збору перевищує 5 відсотків розміру річного доходу позивача - фізичної особи за попередній календарний рік; або
2) позивачами є: а) військовослужбовці; б) батьки, які мають дитину віком до чотирнадцяти років або дитину-інваліда, якщо інший з батьків ухиляється від сплати аліментів; в) одинокі матері (батьки), які мають дитину віком до чотирнадцяти років або дитину-інваліда; г) члени малозабезпеченої чи багатодітної сім`ї; ґ) особа, яка діє в інтересах малолітніх чи неповнолітніх осіб та осіб, які визнані судом недієздатними чи дієздатність яких обмежена; або
3) предметом позову є захист соціальних, трудових, сімейних, житлових прав, відшкодування шкоди здоров`ю.
Частиною другою цієї ж статті встановлено, що суд може зменшити розмір судового збору або звільнити від його сплати на підставі, зазначеній у частині першій цієї статті.
У будь-якому з наведених випадків, суд вирішуючи питання відстрочення сплати судового збору, має з`ясувати майновий стан сторони.
Визначення майнового стану сторони є оціночним та залежить від доказів, якими обґрунтовується рівень майнового стану. Якщо залежно від рівня майнового стану сторона позбавлена можливості сплатити судовий збір, то такі обставини можуть бути підставою для звільнення від сплати такого.
Відтак, незадовільний майновий стан сторони входить до предмета доказування і, відповідно, має бути підтверджений належними і допустимими, у розумінні статей 73, 74 КАС України, доказами.
Положення Закону України «Про судовий збір» не містять визначеного (чіткого) переліку документів, які можна вважати такими, що підтверджують майновий стан особи. У кожному конкретному випадку суд встановлює можливість особи сплатити судовий збір на підставі наданих нею доказів щодо її майнового стану за своїм внутрішнім переконанням.
Підставою для відстрочення або розстрочення сплати судового збору чи звільнення від його сплати може бути, наприклад, довідка про доходи, про склад сім`ї, про наявність на утриманні непрацездатних членів сім`ї, відомості про отримання (чи їх відсутність) пенсій, соціальних виплат, допомог, банківські документи про відсутність на рахунку коштів, довідка податкового органу про перелік розрахункових та інших рахунків тощо.
Позивачем до клопотання про відстрочення судового збору не додано жодних доказів, клопотання обґрунтоване перебуванням позивача у місті Черкаси, що в розумінні Закону не є підставою для відстрочення сплати судового збору. Крім того, такі обставини не перешкодили ОСОБА_1 сплатити частини судового збору.
На підставі викладеного суд дійшов висновку про відсутність підстав для задоволення клопотання про відстрочення сплати судового збору.
Враховуючи викладене, за подання даної позовної заяви судовий збір позивачу необхідно доплатити судовий збір у розмірі 1536,60 грн.
За подання цього позову позивачу слід сплатити судовий збір за реквізитами Тернопільського окружного адміністративного суду: отримувач коштів УК у місті Тернополі/м.Тернопіль/22030101, код отримувача (код за ЄДРПОУ) 37977726, банк отримувача Казначейство України (ЕАП), код банку отримувача (МФО) 899998, рахунок отримувача 34311206084008, код класифікації доходів бюджету 22030101, призначення платежу «*;101;(код клієнта за ЄДРПОУ для юридичних осіб (доповнюється зліва нулями до восьми цифр, якщо значущих цифр менше 8), реєстраційний номер облікової картки платника податків - фізичної особи (завжди має 10 цифр) або серія та номер паспорта громадянина України, в разі якщо платник через свої релігійні переконання відмовився від прийняття реєстраційного номера облікової картки платника податків та повідомив про це відповідний орган Міністерства доходів і зборів України і має відповідну відмітку у паспорті); Судовий збір, за позовом (ПІБ чи назва установи, організації позивача), Тернопільський окружний адміністративний суд (назва суду, де розглядається справа)» окремими платіжними документами.
Належним документом про сплату судового збору є оригінал квитанції установи банку або відділення зв`язку, які прийняли платіж або платіжне доручення, підписане уповноваженою посадовою особою банку і скріплене печаткою установи банку з відміткою про дату виконання платіжного доручення та зарахування до спеціального фонду Державного бюджету України.
Згідно з частинами першою, другою статті 169 КАС України суддя, встановивши, що позовну заяву подано без додержання вимог, встановлених статтями 160, 161 цього Кодексу, протягом п`яти днів з дня подання позовної заяви постановляє ухвалу про залишення позовної заяви без руху. В ухвалі про залишення позовної заяви без руху зазначаються недоліки позовної заяви, спосіб і строк їх усунення, який не може перевищувати десяти днів з дня вручення ухвали про залишення позовної заяви без руху. Якщо ухвала про залишення позовної заяви без руху постановляється з підстави несплати судового збору у встановленому законом розмірі, суд в такій ухвалі повинен зазначити точну суму судового збору, яку необхідно сплатити (доплатити).
Таким чином, оскільки позовна заява не відповідає вимогам, встановленим статтями 160, 161 КАС України, її належить залишити без руху, встановивши позивачу строк для усунення недоліків - десять днів з дня отримання ухвали про залишення позовної заяви без руху.
Позивачу у цей строк необхідно усунути вказані недоліки позовної заяви шляхом подання:
- уточненої позовної заяви із зазначенням:
повних відомостей про учасників справи (у випадку, якщо окремі відомості позивачу невідомі - про це здійснити відмітку),
визначенням відповідачами тих суб`єктів, рішення яких оскаржуються,
усіх реквізитів оскаржуваних рішень, які дозволять ідентифікувати ці рішення,
позовних вимог з урахуванням положень частини першої статті 5 КАС України в частині способу захисту порушеного права і з визначенням, хто з відповідачів має відповідати за такими позовними вимогами;
- власного письмового підтвердження позивача про те, що ним не подано іншого позову (позовів) до цього самого відповідача (відповідачів) з тим самим предметом та з тих самих підстав;
- належним чином засвідчених копій оскаржуваних рішень, а в разі їх не подання - клопотання про витребування доказів у відповідності до статті 80 КАС України;
- оригіналу документа про сплату судового збору у сумі 1536,60 грн за реквізитами вказаними у мотивувальній частині ухвали суду;
- клопотання про залучення в якості третьої особи Головний центр підготовки особового складу Державної прикордонної служби України імені генерал-майора І.Момота (військова частина 9930) з обґрунтуванням на чиїй стороні її слід залучити, чи вони є третіми особами з самостійними вимогами чи без та обґрунтувати як рішення у справі може вплинути на їхні права, свободи, інтереси або обов`язки. Крім цього, у випадку подання такого клопотання позивачу слід зазначити усі відомі йому відомості, що передбачені пунктом 2 частини п`ятої статті 160 КАС України щодо вказаних осіб.
Керуючись статтями 160, 161, 169, 171, 248 КАС України, суддя
УХВАЛИВ:
Відмовити у задоволенні клопотання ОСОБА_1 про відстрочення сплати судового збору.
Позовну заяву ОСОБА_1 до Тернопільського міського голови Надала Сергія Віталійовича, Тернопільського об`єднаного міського військового комісаріату ради про визнання незаконними та скасування рішень залишити без руху.
Встановити позивачу строк для усунення недоліків позовної заяви - десять днів з дня отримання ухвали про залишення позовної заяви без руху.
Роз`яснити, що у випадку не усунення недоліків позовної заяви у встановлений судом строк позовна заява і додані до неї документи будуть повернуті позивачу без розгляду.
Копію ухвали надіслати особі, яка подала позовну заяву.
Ухвала набирає законної сили з моменту її підписання суддею і оскарженню не підлягає. Заперечення на ухвалу може бути включене до апеляційної скарги на рішення суду.
Суддя Чепенюк О.В.
З оригіналом згідно:
Суддя Чепенюк О.В.