
КОРАБЕЛЬНИЙ РАЙОННИЙ СУД М.МИКОЛАЄВА
Справа № 488/511/19
Провадження № 2/488/875/19 р.
ЗАОЧНЕ РІШЕННЯ
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ
17.04.2019 року м. Миколаїв
Корабельний районний суд м. Миколаєва у складі:
головуючої по справі судді - Селіщевої Л.І.,
за участю секретаря судового засідання - Тузова Р.О.,
розглянувши у відкритому судовому засіданні в залі засідань суду цивільну справу за позовом Департаменту праці та соціального захисту населення Миколаївської міської ради до ОСОБА_1 про повернення надміру виплачених державних коштів, -
ВСТАНОВИВ:
У лютому 2019 року позивач - Департамент праці та соціального захисту населення Миколаївської міської ради звернувся в суд до відповідача - ОСОБА_1 із вказаним позовом, в обґрунтування якого зазначив наступне.
ОСОБА_1 перебувала в управлінні соціальних виплат і компенсацій Центрального району Департаменту як отримувач державної допомоги одиноким матерям та державної соціальної допомоги малозабезпеченим сім`ям.
Їй було призначено державну соціальну допомогу малозабезпеченим сім`ям з 01.10.2017 року по 30.11.2017 року в сумі 2526 грн. 96 коп. щомісяця, з 01.12.2017 року по 31.03.2018 року в сумі 2688 грн. 26 коп., з 01.04.2018 року по 30.06.2018 року в сумі 2870 грн. 96 коп., 01.07.2018 року по 30.09.2018 року в сумі 3034 грн.43 коп. щомісяця.
На підставі заяв про призначення усіх видів соціальної допомоги та декларацій про доходи та майновий стан осіб від 20.10.2017 року, доданих до них відповідних документів відповідачу було призначено державну допомогу одиноким матерям з 01.10.2017 року по 31.03.2018 року в сумі 251 грн. 07 коп. Щомісяця.
В результаті обміну даними з Державною податковою інспекцією було виявлено, що ОСОБА_1 не задекларувала дохід (ознака доходів «140» (доходи у вигляді аліментів )) який вона отримала в період за який обчислювався середньомісячний сукупний дохід для визначення розмірів вищезазначених допоміг. У зв`язку з чим виникла переплата державних коштів по допомозі малозабезпеченим сім`ям за період з 01.10.2017 року по 31.03.2018 року, з 01.07.2018 року по 31.08.2018 в сумі 21285 грн. 68 коп. та по допомозі одиноким матерям за період з 01.10.2017 року по 31.03.2018 року в сумі 1770 грн. 42 коп.
ОСОБА_1 була повідомлена про утворення переплати державних коштів з зазначенням періоду за який виникла переплата, суму переплати, розрахункового рахунку на який потрібно повертати кошти та періоду на добровільне виконання вимог.
Однак кошти в повному обсязі на рахунок Департаменту не надходили, відповідач частково повернула кошти по вищезазначеним допомогам, станом на 30.01.2019 року, заборгованість по допомозі малозабезпеченим сім`ям становить - 21085 грн.68 коп.; по допомозі одиноким матерям становить - 1570 грн.42 коп.
Таким чином, відповідно до п. 28 Порядку призначення і виплати державної соціальної допомоги малозабезпеченим сім`ям, позивач був змушений звернутися до суду з даним позовом.
Відповідно до ч.1 ст. 274 ЦПК України, у порядку спрощеного позовного провадження може бути розглянута малозначна справа.
07.02.2019 року ухвалою судді відкрите провадження по справі та вирішено проводити розгляд справи в порядку спрощеного позовного провадження з викликом учасників справи.
Одночасно, в ухвалі роз`яснено відповідачу, що вона має право подати до суду заперечення проти розгляду справи за правилами спрощеного позовного провадження або клопотання про розгляд справи у судовому засіданні з повідомленням сторін протягом п`ятнадцяти днів із дня вручення копії ухвали про відкриття провадження, заперечення проти розгляду справи за правилами спрощеного позовного провадження та відзив на позов і всі письмові та електронні докази (які можливо доставити до суду), висновки експертів і заяви свідків, що підтверджують заперечення проти позову протягом п`ятнадцяти днів із дня вручення копії ухвали про відкриття провадження.
Відповідачу ОСОБА_1 було направлено ухвалу про відкриття провадження, у встановлений в ухвалі строк, відзиву та клопотань до суду не надала, в судове засідання не з`явилася, хоча судом про дату і час розгляду справи була повідомлена належним чином, про що свідчить наявне у справі поштове повідомлення, доказів про поважність причин неявки суду не надала.
Відповідно до заяви, представник позивача просив про розгляд справи без його участі. Позовні вимоги підтримав в повному обсязі та не заперечував проти заочного розгляду справи.
Враховуючи викладене, та зі згоди представника позивача, суд ухвалює рішення при заочному розгляді справи у відповідності до положень ст. 280-282 ЦПК України, на підставі наявних в справі доказів.
Відповідно до ч. 2 статті 247 ЦПК України, фіксування судового процесу за допомогою звукозаписувального технічного засобу не здійснюється.
Суд дослідивши письмові докази по справі знаходить позов обґрунтованим і таким, що підлягає задоволенню, з огляду на наступне.
Згідно з Законом «Про державну соціальну допомогу малозабезпеченим сім`ям» та Постанови Кабінету міністрів України від 24 лютого 2003 р. N 250 «Про затвердження Порядку призначення і виплати державної соціальної допомоги малозабезпеченим сім`ям» допомога малозабезпеченим сім`ям призначається і виплачується у грошовій формі малозабезпеченим сім`ям, які постійно проживають на території України, мають середньомісячний сукупний дохід, нижчий від прожиткового мінімуму для сім`ї. Прожитковий мінімум для сім`ї - визначена для кожної сім`ї залежно від її складу сума прожиткових мінімумів, розрахованих та затверджених відповідно до Закону України „Про прожитковий мінімум» для осіб, які відносяться до основних соціальних і демографічних груп населення.
Малозабезпечена сім`я - це сім`я, яка з поважних або незалежних від неї причин має середньомісячний сукупний доход, нижчий від прожиткового мінімуму для сім`ї.
Згідно з п. 8 Порядку призначення і виплати державної соціальної допомоги малозабезпеченим сім`ям, затвердженого постановою КМУ від 24.02.2003 року № 250, державна соціальна допомога малозабезпеченим сім`ям призначаються з місяця звернення на шість місяців. Для призначення допомоги подається в установленому порядку довідка про склад сім`ї та декларація про доходи та майновий стан ( заповнюється на підставі довідок про доходи кожного члена сім`ї). При цьому допомога призначається на основі середньомісячного сукупного доходу сім`ї за останні шість місяців, що передують місяцю звернення, сукупного доходу осіб, які входять до складу сім`ї.
Згідно з п. 25 вищезазначеного Порядку, виплата раніше призначеної соціальної допомоги припиняється якщо сімєю приховано або навмисно подано недостовірні дані про її доходи та майновий стан, що вплинули на встановлення права на соціальну допомогу і визначення її розміру, внаслідок чого були надміру виплачені кошти, з місяця в якому виявлено порушення.
Відповідно п. 28 Порядку, якщо сімєю подано недостовірні дані про її доходи та майновий стан, що вплинуло на встановлення права на призначення соціальної допомоги та визначення її розміру, внаслідок чого були надміру виплачені кошти, органи праці та соціального захисту населення визначають обсяг надміру виплачених коштів та встановлюють строки їх повернення залежно від матеріального стану сімї, повідомляють уповноваженого представника малозабезпеченої сімї про обсяг надміру виплачених коштів та строки їх повернення. У разі неповернення надміру виплачених коштів добровільно в установлені строки вирішується питання про їх стягнення у судовому порядку.
Таким чином, судом встановлено, що відповідач приховала свій дохід, що потягло за собою невірне визначення розміру державної соціальної допомоги малозабезпеченій родині за період з 01.10.2017 року по 31.03.2018 року та з 01.07.2018 року по 31.08.2018 в сумі 21285 грн. 68 коп., внаслідок чого Управлінням були надміру виплачені кошти, які підлягають поверненню.
Законом України "Про державну допомогу сім`ям з дітьми" від 21.11.1992 року за N 2811 (далі - Закон N 2811) встановлено гарантований державою рівень матеріальної підтримки сімей з дітьми шляхом надання державної грошової допомоги з урахуванням складу сім`ї, її доходів та віку дітей і спрямований на забезпечення пріоритету державної допомоги сім`ям з дітьми у загальній системі соціального захисту населення.
В силу вимог ст. 1 даного Закону громадяни України, в сім`ях яких виховуються та проживають неповнолітні діти, мають право на державну допомогу у випадках та на умовах, передбачених цим Законом та іншими законами України.
Відповідно до ст. 1 Закону України "Про державну допомогу сім`ям з дітьми" громадяни України, в сім`ях яких виховуються та проживають неповнолітні діти, мають право на державну допомогу у випадках та на умовах, передбачених цим Законом та іншими законами України.
Порядок призначення і виплати допомоги сім`ям з дітьми та перелік документів, необхідних для призначення допомоги за цим Законом, встановлюється Кабінетом Міністрів України.
Згідно ст. 18-1 Закону право на допомогу на дітей одиноким матерям мають одинокі матері (які не перебувають у шлюбі), одинокі усиновлювачі, якщо у свідоцтві про народження дитини або документі про народження дитини, виданому компетентними органами іноземної держави, за умови його легалізації в установленому законодавством порядку (рішенні про усиновлення дитини), відсутній запис про батька (матір) або запис про батька (матір) проведено в установленому порядку органом державної реєстрації актів цивільного стану за вказівкою матері (батька, усиновлювача) дитини.
Згідно ст. 22 Закону України "Про державну допомогу сім`ям з дітьми" одержувачі державної допомоги зобов`язані повідомляти органи, що призначають і здійснюють виплату державної допомоги, про зміну всіх обставин, що впливають на виплату допомоги. Суми державної допомоги, виплачені надміру внаслідок зловживань з боку громадян (у результаті подання документів із свідомо неправдивими відомостями, неподання відомостей про зміни у складі сім`ї, приховування обставин, що впливають на виплату державної допомоги тощо), стягуються згідно з законом. Органи, що призначають і здійснюють виплату державної допомоги, мають право перевіряти матеріальний стан сімей з дітьми.
У відповідності до п. 46 Порядку призначення та виплати державної допомоги сім`ям з дітьми, затвердженого Постановою Кабінету Міністрів України N 1751 від 27.12.2001 року особи, яким виплачується державна допомога сім`ям з дітьми у разі виникнення обставин, які призводять до припинення виплати допомоги, зобов`язані у десятиденний термін повідомити про це органи праці та соціального захисту населення.
Виплата вищевказаної допомоги припиняється за рішенням органу, що призначає та виплачує цю допомогу з місяця, що настає після місяця, у якому виникли такі обставини.
У відповідності до п. 49 Порядку - особи, яким виплачується державна допомога сім`ям з дітьми, зобов`язані повідомляти органи, що призначають і виплачують зазначену допомогу, про зміну всіх обставин, які впливають на виплату державної допомоги (зміни у складі сім`ї, перевищення середньомісячного сукупного доходу сім`ї тощо). Суми державної допомоги сім`ям з дітьми, виплачені надміру внаслідок зловживань з боку громадян (у результаті подання документів із свідомо неправдивими відомостями, неподання відомостей про зміни у складі сім`ї, приховування обставин, які впливають на призначення і виплату державної допомоги тощо), стягуються згідно із законом.
Дослідивши та надавши належну оцінку доказам, суд приходить до висновку, що відповідач приховала дані про доходи своєї родини та не внесла їх у відповідну декларацію, що потягло за собою невірне визначення розміру державної соціальної допомоги одиноким матерям за період з 01.10.2017 року по 31.03.2018 року в сумі 1770 грн. 42 коп., внаслідок чого Управлінням були надміру виплачені кошти, які підлягають поверненню.
Разом з тим, ОСОБА_1 частково повернула кошти по вищезазначеним допомогам, тому, станом на 30.01.2019 року заборгованість по допомозі малозабезпеченим сім`ям становить 21085 грн.68 коп. та по допомозі одиноким матерям становить 1570 грн.42 коп.
Доказів, які б спростовували вищевикладене, судом не здобуто.
Відповідно до ст. 141 ЦПК України, з відповідача в дохід держави стягується судовий збір в розмірі 1921,00 грн., в зв`язку звільнення від сплати судового збору позивача на підставі п. 19 ст. 5 закону України 2 Про судовий збір від 06.10.2011 року.
Керуючись ст.ст. 12,13, 76-83, 141, 258-259, 263-265, 272, 273, 274-279 ЦПК України, Порядком призначення і виплати державної соціальної допомоги малозабезпеченим сім`ям, затвердженого Постановою КМУ № 250 від 24.02.2003 року, суд -
ВИРІШИВ:
Позов - задовольнити.
Стягнути з ОСОБА_1 , РНОКПП: НОМЕР_1 , на користь Департаменту праці та соціального захисту населення Миколаївської міської ради м. Миколаєва коштів державної соціальної допомоги малозабезпеченим сім`ям у розмірі 21 085,68грн.
Стягнути з ОСОБА_1 , РНОКПП: НОМЕР_1 , на користь Департаменту праці та соціального захисту населення Миколаївської міської ради м. Миколаєва коштів державної соціальної допомоги одинокої матері у розмірі 1 570,42 грн.
Стягнути з ОСОБА_1 на користь держави судовий збір у сумі 1921,00 грн.
Копію заочного рішення направити відповідачу.
Заочне рішення може бути переглянуто судом, що його ухвалив, за письмовою заявою відповідача, поданою протягом 30 днів з дня його проголошення.
Позивач має право оскаржити заочне рішення в загальному порядку, встановленому цим Кодексом.
Рішення може бути оскаржено до Миколаївського апеляційного суду шляхом подачі апеляційної скарги протягом 30 днів з дня проголошення рішення. У випадку проголошення у судовому засіданні лише вступної та резолютивної частини судового рішення або у разі розгляду справи (вирішення питання) без повідомлення (виклику) учасників справи, зазначений строк обчислюється з дня складення повного судового рішення.
Повне найменування сторін:
Позивач: Департамент праці та соціального захисту населення Миколаївської міської ради, ЄРДПОУ 03194499, 54001, м. Миколаїв, вул. М. Морська, 19.
Відповідач: ОСОБА_1 , РНОКПП: НОМЕР_1 , паспорт серія НОМЕР_2 , адреса: АДРЕСА_1 .
Суддя Л.І. Селіщева