
Справа № 420/2257/19
РІШЕННЯ
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ
21 червня 2019 року м. Одеса
Одеський окружний адміністративний суд у складі:
головуючого судді - Стефанова С.О.,
за участю секретаря судового засідання - Мельника Ю.В.,
представника позивача – Гладенко О.М. (за довіреністю),
представника відповідача – Садардінової І.В. (за довіреністю),
розглянувши у відкритому судовому засіданні в порядку загального позовного провадження адміністративну справу за позовом товариства з обмеженою відповідальністю «ОПТІМ ГРУП» до Головного управління ДФС в Одеській області про визнання протиправним та скасування податкового повідомлення-рішення №0090431210 від 17.12.2018 року, -
В С Т А Н О В И В:
До Одеського окружного адміністративного суду надійшов адміністративний позов товариства з обмеженою відповідальністю «ОПТІМ ГРУП» (надалі по тексту – позивач або ТОВ «ОПТІМ ГРУП») до Головного управління Державної фіскальної служби в Одеській області (надалі по тексту – відповідач або ГУ ДФС в Одеській області), в якому позивач просить:
- визнати протиправним та скасувати податкове повідомлення-рішення №0090431210 від 17.12.2018 року;
- стягнути з Головного управління ДФС в Одеській області на користь ТОВ «ОПТІМ ГРУП» сплачений судовий збір.
Адміністративний позов обґрунтовано наступним
Головним управлінням ДФС в Одеській області проведено камеральну перевірку ТОВ «ОПТІМ ГРУП» з питань перевірки своєчасності реєстрації податкових накладних, за результатами якої складено Акт №40049/15-32-12-10/40539839 від 19.11.2018 року, в якому зафіксовані порушення ТОВ «ОПТІМ ГРУП» граничних строків для реєстрації податкової накладної, та/або розрахунку коригування до такої податкової накладної в Єдиному реєстрі податкових накладних передбачених ст.201 Податкового кодексу України (крім податкової накладної, що не надається отримувачу (покупцю), складеної на постачання товарів/послуг для операцій: які звільнені від оподаткування або які оподатковуються за нульовою ставкою).
На підставі Акта №40049/15-32-12-10/40539839 від 19.11.2018 року, Північним управлінням у м. Одесі Головного управління Державної фіскальної служби в Одеській області прийнято податкове повідомлення-рішення №0090431210 від 17.12.2018 року, яким за порушення п.1201.1 ст.1201 ПК України, застосовано до позивача штрафні санкції:
- за затримку реєстрації податкових накладних/розрахунків коригування до податкових накладних на 15 і менше календарних днів на суму ПДВ 239 184 грн. 06 коп. застосовано штраф в розмірі 10% у сумі 23 918, 41 гривень;
- за затримку реєстрації податкових накладних/розрахунків коригування до податкових накладних від 31 до 60 календарних днів на суму ПДВ 4 423 079 грн. 37 коп. застосовано штраф в розмірі 30% у сумі 1 326 923, 84 гривень;
- за затримку реєстрації податкових накладних/розрахунків коригування до податкових накладних від 61 і більше календарних днів на суму ПДВ 4 505 851 грн. 87 коп. застосовано штраф в розмірі 40% у сумі 1 802 340, 73 гривень;
Загальна сума штрафу становить 3 153 182,98 гривень.
В подальшому позивачем подано скаргу за вих. №2 від 21.01.2019 року до ДФС України на податкове повідомлення-рішення Північного управління у м.Одесі ГУ ДФС в Одеської області №0090431210 від 17.12.2018 року. За результатами розгляду скарги, ДФС України прийнято рішення за вих. №13834/6/99-99-11-06-01-25 від 25.03.2019 року, яким оскаржуване податкове повідомлення-рішення залишено без змін, а скаргу позивача - без задоволення.
Таким чином, позивач не погоджуючись з податковим повідомленням-рішенням №0090431210 від 17.12.2018 року, вважаючи, що порушень з боку позивача не було, а також вважаючи оскаржуване податкове повідомлення-рішення протиправним та таким, що підлягає скасуванню звернувся з даним адміністративним позовом до суду.
Процесуальні дії
Ухвалою судді від 22 квітня 2019 року позовну заяву прийнято до розгляду та відкрито провадження по справі за правилами спрощеного позовного провадження з повідомленням (викликом) сторін. Перше судове засідання по справі призначено на 08 травня 2019 року.
Ухвалою суду від 08 травня 2019 року розгляд справи вирішено проводити в порядку загального позовного провадження. Підготовче засідання по справі призначено на 23 травня 2019 року.
Ухвалою суду від 05 червня 2019 року здійснено заміну неналежного відповідача – Північне управління у м. Одесі ГУ ДФС в Одеській області на належного – Головне управління ДФС в Одеській області.
В судовому засіданні 05 червня 2019 року приєднано до матеріалів справи відзив ГУ ДФС в Одеській області на позовну заяву (вхід. №18163/19), згідно якого відповідач просить суд відмовити в задоволенні позовних вимог ТОВ «ОПТІМ ГРУП» в повному обсязі.
10 червня 2019 року від ТОВ «ОПТІМ ГРУП» надійшла відповідь на відзив (вхід. №20740/19).
20 червня 2019 року від ГУ ДФС в Одеській області надійшло заперечення на відповідь на відзив (вхід. №ЕП/4559/19).
Ухвалою суду від 21 червня 2019 року закрито підготовче провадження та призначено справу до судового розгляду по суті на 21 червня 2019 року.
Відзив на позовну заяву обґрунтовано наступним
Згідно висновків Акту перевірки №40049/15-32-12-10/40539839 від 19.11.2018 року за даними ЄРПН за звітні періоди січень, лютий, травень 2017 року вставлено порушення ТОВ «ОПТІМ ГРУП» термінів реєстрації податкових накладних/розрахунків коригування до податкових накладних, визначених ст. 201 Податкового кодексу України.
На підставі п.1201.1 ст.1201 Податкового кодексу України: за затримку реєстрації податкових накладних/розрахунків коригування до податкових накладних на 15 і менше календарних днів - застосовано штраф в розмірі 10% у сумі 23 918, 41 грн.; за затримку реєстрації податкових накладних /розрахунків коригування до податкових накладних від 31 до 60 календарних днів - застосовано штраф в розмірі 30% у сумі 1 326 923, 84 грн. та за затримку реєстрації податкових накладних/розрахунків коригування до податкових накладних від 61 і більше календарних днів - застосовано штраф в розмірі 40% у сумі 1 802 340, 73 грн. Загальна сума штрафу згідно податкового повідомлення-рішення становить - 1 З 153 182, 98 грн.
Відповідач зазначає, що позивач погоджується з тим, що невчасно зареєстрував податкові накладні та розрахунки коригування кількісних і вартісних показників до податкових накладних, які були предметом перевірки та пояснює тим, що останні не надавались покупцю. З урахуванням відповідної обставини позивач вважає, що штрафна санкція, передбачена п.1201.1 ст.1201 Податкового кодексу України в даному випадку не підлягає застосуванню.
У відповідності до вимог п.1201.1 ст.1201 Податкового кодексу України порушення платниками податку на додану вартість граничного строку, передбаченого статтею 201 цього Кодексу, для реєстрації податкової накладної та/або розрахунку коригування до такої податкової накладної в Єдиному реєстрі податкових накладних (крім податкової накладної, що не надається отримувачу (покупцю), складеної на постачання товарів/послуг для операцій: які звільнені від оподаткування або які оподатковуються за нульовою ставкою) тягне за собою накладення на платника податку на додану вартість, на якого відповідно до вимог статей 192 та 201 цього Кодексу покладено обов`язок щодо такої реєстрації, штрафу.
Отже, штрафні санкції, визначені п.1201.1 ст.1201 Податкового кодексу України, не застосовуються до платників податку за порушення ними граничного строку реєстрації / відсутності реєстрації в ЄРПН податкових накладних:
- що не надаються отримувачу (покупцю), складених на операції з постачання товарів/послуг, які звільнені від оподаткування, та/або
- що не надаються отримувачу (покупцю), складених на операції з постачання товарів/послуг, які оподатковуються за нульовою ставкою.
Також відповідач звертає увагу на те, що податкові накладні, визначені в акті перевірки №40049/15-32-12-10/40539839 від 19.11.2018 року, а саме: від 31.01.2017 року №31128, №31151, №31136, №31141, №31120, №31147, №31143, №31116, №31142, №31138, №31133, №31146, №31155, №31121, №31130, №31131, №31115, №31119, №31114, №31139, №31145, №31125, №31123, №31152, №31144, №31124, №31132, №31149, №31140, №31127, №31153, №31137, №31135, №31122, №31134, №31156, №31150, №31148, №31154, №311117, №31129, №31118, №31126; від 28.02.2017 року №28141, №28143, №28146, №28170, №28131, №28149, №28169, №28150, №28142, №28162, №28148, №28164, №28139, №28159, №28134, №28166, №28158, №28168, №28153, №28133, №28144, №28138, №28165, №28171, №28132, №28130, №28172, №28154, №28157, №28152, №28147, №28137, №28140, №28155, №28135, №28145, №28160, №28151, №28161, №28136, №28167, №28156, №28163; від 31.05.2017 року №31133, які зареєстровано позивачем з порушенням граничного строку, встановленого пунктом 201.10 статті 201 Податкового кодексу України, містять код ставки податку на додану вартість « 20», що свідчить про те, що податкові накладні складені на постачання товарів/послуг для операцій, що оподатковуються податком на додану вартість, не залежно від того, що такі накладні виписані на неплатника ПДВ.
Відповідь на відзив обґрунтовано наступним
ТОВ «ОПТІМ ГРУП» на момент складання податкових накладних, здійснювало господарську діяльність пов`язану з роздрібною реалізацією пального через мережу орендованих АЗС. У зв`язку з цим, ТОВ «ОПТІМ ГРУП» здійснювало реалізацію як палива так і супутніх товарів, які реалізовувались при АЗС кінцевим споживачам, тому податкові накладні ТОВ «ОПТІМ ГРУП» не підлягали наданню покупцю та були складені відносно контрагентів – неплатників податку. Відтак, позивач зазначає, що до платника податку не застосовуються штрафні санкції, які передбачені п.1201.1, 1202.2 ст.1201 Податкового кодексу України у зв`язку з тим, що відповідальність передбачена лише за порушення термінів реєстрації податкових накладних, що підлягають наданню покупцям – платникам податку на додану вартість.
Таким чином, позивач вважає незаконним застосування до ТОВ «ОПТІМ ГРУП» штрафних санкцій за несвоєчасну реєстрацію податкових накладних в Єдиному реєстрі податкових накладних у розмірі, визначеному податковим повідомленням-рішенням №0090431210 від 17.12.2018 року.
Заперечення на відповідь на відзив обґрунтоване наступним
Головне управління ДФС в Одеській області зазначає, що податкові накладні, які зареєстровані позивачем з порушенням граничного строку, встановленого пунктом 201.10 статті 201 Податкового кодексу України, містять код ставки податку на додану вартість « 20», що свідчить про те, що податкові накладні складені на постачання товарів/послуг для операцій, що оподатковуються податком на додану вартість.
Таким чином, відповідач зазначає, що він діяв на підставі, у межах повноважень та у спосіб, що передбачені законами та іншими нормативними актами України, а тому винесене податкове повідомлення-рішення №0090431210 від 17.12.2018 року є обґрунтованим, а вимоги визначені у позові є безпідставними.
В судовому засіданні, яке було призначене на 21 червня 2019 року представник позивача позовні вимоги підтримав у повному обсязі та просив позов задовольнити з підстав викладених у позовній заяві та у відповіді на відзив. Представник відповідача відносно задоволення позовних вимог ТОВ «ОПТІМ ГРУП» заперечувала з підстав викладених у відзиві на позовну заяву та у запереченнях на відповідь на відзив.
Вивчивши матеріали справи, вислухавши пояснення осіб, які брали участь у розгляді справи, а також дослідивши обставини, якими обґрунтовувалися позовні вимоги, відзив на позовну заяву, відповідь на відзив та заперечення на відповідь на відзив перевіривши їх доказами, суд встановив наступні факти та обставини.
Обставини справи встановлені судом
Товариство з обмеженою відповідальністю «ОПТІМ ГРУП» (код ЄДРПОУ 40539839) є юридичною особою, основним видом діяльності якої є роздрібна торгівля пальним (47.30) (а.с.163-167 т.2).
Головним державним ревізор-інспектором відділу камеральних перевірок податкової звітності м. Одеси управління податків і зборів з юридичних осіб ГУ ДФС в Одеськцй області Хоменко Тетяною Григорівною на підставі п.20.14 ст.20, в порядку п.п.75.1.1 п.75.1 ст.75 та ст.76 Податкового кодексу України від 02 грудня 2010 року №2755-VI із змінами та доповненнями, проведено перевірку своєчасності реєстрації податкових накладних та або розрахунку коригування до такої податкової накладної в Єдиному реєстрі податкових накладних, дата виписки яких припадає на січень, лютий та травень 2017 року товариства з обмеженою відповідальністю «ОПТІМ ГРУП».
За результатами проведення перевірки, відповідачем складено Акт №40049/15-32-12-10/40539839 від 19.11.2018 року «Про результати перевірки своєчасності реєстрації податкових накладних ТОВ «ОПТІМ ГРУП», код ЄДРПОУ 40539839 (а.с.17-20 т.1).
У висновках до Акту №40049/15-32-12-10/40539839 від 19.11.2018 року зазначено, що платником податку на додану вартість порушено граничний строк, передбачений ст.201 Податкового кодексу України для реєстрації податкової накладної та/або розрахунку коригування до такої податкової накладної в Єдиному реєстрі податкових накладних (крім податкової накладної, що не надається отримувачу (покупцю), складеної на постачання товарів/послуг для операцій: які звільнені від оподаткування або які оподатковуються за нульовою ставкою). Відповідно до вимог ст.192, 201 Податкового кодексу України на платника податку на додану вартість покладено обов`язок щодо такої реєстрації. Відповідальність платника податку на додану вартість за зазначене порушення визначена ст.1201.1 ст.1201 Податкового кодексу України.
На підставі встановлених порушень Головним управлінням ДФС в Одеській області винесено податкове повідомлення-рішення №0090431210 від 17.12.2018 року, яким за затримку реєстрації податкових накладних/розрахунків коригування до податкових накладних на 15 і менше календарних днів на суму ПДВ 239184 грн. 06 коп., застосовано штраф у розмірі 10% у сумі 23 918 грн. 41 коп., за затримку реєстрації податкових накладних/розрахунків коригування до податкових накладних від 31 до 60 календарних днів на суму ПДВ 4 423 079 грн. 37 коп., застосовано штраф у розмірі 30% у сумі 1 326 923 грн. 84 коп., за затримку реєстрації податкових накладних/розрахунків коригування до податкових накладних від 61 і більше календарних днів на суму ПДВ 4 505 851 грн. 87 коп., застосовано штраф у розмірі 40% у сумі 1 802 340 грн. 73 коп., загальна сума штрафу становить 3 153 182 грн. 98 коп. (а.с.21 т.1).
21 січня 2019 року ТОВ «ОПТІМ ГРУП» звернулось зі скаргою на податкове повідомлення-рішення №0090431210 від 17.12.2018 року до Державної фіскальної служби України (а.с.22-25 т.1).
14 лютого 2019 року Державною фіскальною службою України прийнято рішення про продовження строку розгляду скарги №7388/6/99-99-11-06-01-25 (а.с.26 т.1).
За результатом розгляду скарги ТОВ «ОПТІМ ГРУП», Державною фіскальною службою України прийнято рішення вхід. №13834/6/99/99-11-06-01-25, відповідно до якого оскаржуване податкове повідомлення-рішення №0090431210 від 17.12.2018 року залишено без змін, а скарга – без задоволення (а.с.27-28 т.1).
Не погоджуючись з рішенням контролюючого органу, вважаючи податкове повідомлення-рішення №0090431210 від 17.12.2018 року – протиправним, позивач звернувся до суду з даною позовною заявою.
Джерела права та висновки суду
Відповідно до ч.2 ст.19 Конституції України органи державної влади та органи місцевого самоврядування, їх посадові особи зобов`язані діяти лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України.
Частиною 1 ст.9 КАС України встановлено, що суд при вирішенні справи керується принципом законності, відповідно до якого органи державної влади, органи місцевого самоврядування, їхні посадові і службові особи зобов`язані діяти лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України.
Згідно пп.62.1.3 п.62.1 ст.62 ПК України передбачено, що податковий контроль здійснюється шляхом: перевірок та звірок відповідно до вимог цього Кодексу, а також перевірок щодо дотримання законодавства, контроль за дотриманням якого покладено на контролюючі органи, у порядку, встановленому законами України, що регулюють відповідну сферу правовідносин.
Відповідно до пп.20.1.4 п.20.1 ст.20 ПК України контролюючі органи мають право проводити відповідно до законодавства перевірки і звірки платників податків (крім Національного банку України), у тому числі після проведення процедур митного контролю та/або митного оформлення.
Відповідно п.75.1 ст.75 ПК України передбачено, що контролюючі органи мають право проводити камеральні, документальні (планові або позапланові; виїзні або невиїзні) та фактичні перевірки.
Згідно пп.75.1.1 п.75.1 ст.75 ПК України камеральною вважається перевірка, яка проводиться у приміщенні контролюючого органу виключно на підставі даних, зазначених у податкових деклараціях (розрахунках) платника податків та даних системи електронного адміністрування податку на додану вартість (даних центрального органу виконавчої влади, що реалізує державну політику у сфері казначейського обслуговування бюджетних коштів, в якому відкриваються рахунки платників у системі електронного адміністрування податку на додану вартість, даних Єдиного реєстру податкових накладних та даних митних декларацій), а також даних Єдиного реєстру акцизних накладних та даних системи електронного адміністрування реалізації пального.
Предметом камеральної перевірки також може бути своєчасність подання податкових декларацій (розрахунків) та/або своєчасність реєстрації податкових накладних та/або розрахунків коригування до податкових накладних у Єдиному реєстрі податкових накладних, акцизних накладних та/або розрахунків коригування до акцизних накладних у Єдиному реєстрі акцизних накладних, виправлення помилок у податкових накладних та/або своєчасність сплати узгодженої суми податкового (грошового) зобов`язання виключно на підставі даних, що зберігаються (опрацьовуються) у відповідних інформаційних базах.
Відповідно до ст.76 ПК України камеральна перевірка проводиться посадовими особами контролюючого органу без будь-якого спеціального рішення керівника (його заступника або уповноваженої особи) такого органу або направлення на її проведення. Камеральній перевірці підлягає вся податкова звітність суцільним порядком. Згода платника податків на перевірку та його присутність під час проведення камеральної перевірки не обов`язкова.
Згідно абз.2 п.76.3 ст.76 ПК України камеральна перевірка податкової декларації або уточнюючого розрахунку може бути проведена лише протягом 30 календарних днів, що настають за останнім днем граничного строку їх подання, а якщо такі документи були надані пізніше, - за днем їх фактичного подання. Камеральна перевірка з інших питань проводиться з урахуванням строків давності, визначених статтею 102 цього Кодексу.
Відповідно до п.86.2 ст.86 ПК України за результатами камеральної перевірки у разі встановлення порушень складається акт у двох примірниках, який підписується посадовими особами такого органу, які проводили перевірку, і після реєстрації у контролюючому органі вручається або надсилається для підписання протягом трьох робочих днів платнику податків у порядку, визначеному статтею 42 цього Кодексу.
Згідно п.86.7 ст.86 ПК України, у разі незгоди платника податків або його представників з висновками перевірки чи фактами і даними, викладеними в акті (довідці) перевірки, вони мають право подати свої заперечення та/або додаткові документи в порядку, визначеному пунктом 44.7 статті 44 цього Кодексу, до контролюючого органу, який проводив перевірку платника податків, протягом 10 робочих днів з дня, наступного за днем отримання акта (довідки). Такі заперечення та/або додаткові документи розглядаються контролюючим органом протягом семи робочих днів, що настають за днем їх отримання (днем завершення перевірки, проведеної у зв`язку з необхідністю з`ясування обставин, що не були досліджені під час перевірки та зазначені у зауваженнях), та платнику податків надсилається відповідь у порядку, визначеному статтею 58 цього Кодексу, для надсилання (вручення) податкових повідомлень-рішень. Платник податків (його уповноважена особа та/або представник) має право брати участь у розгляді заперечень та/або додаткових документів, про що такий платник податків зазначає у запереченнях та/або листі про надання додаткових документів в порядку, визначеному пунктом 44.7 статті 44 цього Кодексу.
У разі якщо платник податків виявив бажання брати участь у розгляді його заперечень до акта перевірки та/або додаткових документів, зазначивши про це в запереченні та/або листі про надання додаткових документів у порядку, визначеному пунктом 44.7 статті 44 цього Кодексу, контролюючий орган зобов`язаний повідомити такому платнику податків про місце і час проведення такого розгляду. Таке повідомлення надсилається платнику податків не пізніше наступного робочого дня з дня отримання від нього заперечень та/або листа про надання додаткових документів у порядку, визначеному пунктом 44.7 статті 44 цього Кодексу, але не пізніше ніж за чотири робочі дні до дня їх розгляду. Повідомлення має бути надіслано у порядку, визначеному статтею 42 цього Кодексу.
За змістом п.44.7 ст.44 ПК України протягом 10 робочих днів з дня, наступного за днем отримання акта перевірки, платник податків має право подати контролюючому органу, що проводив перевірку, заперечення та/або додаткові документи, які підтверджують показники, відображені таким платником податків у податковій звітності.
Наказом Міністерства фінансів України №1204 від 28.12.2015 року затверджено Порядок надіслання контролюючими органами податкових повідомлень-рішень платникам податків, який визначає форму та порядок надіслання (вручення) контролюючими органами податкових повідомлень-рішень платникам податків. Як зазначено в пункті 2 розділу ІІ Порядку відповідний структурний підрозділ контролюючого органу складає податкове повідомлення-рішення, зокрема, за формою, Н - за порушення платниками податку на додану вартість граничних термінів реєстрації податкових накладних/розрахунків коригування до податкових накладних в Єдиному реєстрі податкових накладних, встановлених статтею 201 Кодексу.
За змістом п.187.1 ст.187 ПК України датою виникнення податкових зобов`язань з постачання товарів/послуг вважається дата, яка припадає на податковий період, протягом якого відбувається будь-яка з подій, що сталася раніше:
а) дата зарахування коштів від покупця/замовника на банківський рахунок платника податку як оплата товарів/послуг, що підлягають постачанню, а в разі постачання товарів/послуг за готівку - дата оприбуткування коштів у касі платника податку, а в разі відсутності такої - дата інкасації готівки у банківській установі, що обслуговує платника податку;
б) дата відвантаження товарів, а в разі експорту товарів - дата оформлення митної декларації, що засвідчує факт перетинання митного кордону України, оформлена відповідно до вимог митного законодавства, а для послуг - дата оформлення документа, що засвідчує факт постачання послуг платником податку.
Згідно п.201.1 ст.201 ПК України на дату виникнення податкових зобов`язань платник податку зобов`язаний скласти податкову накладну в електронній формі з дотриманням умови щодо реєстрації у порядку, визначеному законодавством, електронного підпису уповноваженої платником особи та зареєструвати її в Єдиному реєстрі податкових накладних у встановлений цим Кодексом термін.
У податковій накладній зазначаються в окремих рядках такі обов`язкові реквізити: а) порядковий номер податкової накладної; б) дата складання податкової накладної; в) повна або скорочена назва, зазначена у статутних документах юридичної особи або прізвище, ім`я та по батькові фізичної особи, зареєстрованої як платник податку на додану вартість, - продавця товарів/послуг; г) податковий номер платника податку (продавця та покупця). У разі постачання/придбання філією (структурним підрозділом) товарів/послуг, яка фактично є від імені головного підприємства - платника податку стороною договору, у податковій накладній, крім податкового номера платника податку додатково зазначається числовий номер такої філії (структурного підрозділу); д) повна або скорочена назва, зазначена у статутних документах юридичної особи або прізвище, ім`я та по батькові фізичної особи, зареєстрованої як платник податку на додану вартість, - покупця (отримувача) товарів/послуг; е) опис (номенклатура) товарів/послуг та їх кількість, обсяг; є) ціна постачання без урахування податку; ж) ставка податку та відповідна сума податку в цифровому значенні; з) загальна сума коштів, що підлягають сплаті з урахуванням податку; і) код товару згідно з УКТ ЗЕД, для послуг - код послуги згідно з Державним класифікатором продукції та послуг; платники податків, крім випадків постачання підакцизних товарів та товарів, ввезених на митну територію України, мають право зазначати код товару згідно з УКТ ЗЕД або код послуги згідно з Державним класифікатором продукції та послуг неповністю, але не менше ніж чотири перших цифри відповідного коду.
Згідно з п.201.2 ст.201 ПК України форма та порядок заповнення податкової накладної затверджуються центральним органом виконавчої влади, що забезпечує формування та реалізує державну фінансову політику.
Відповідно до п.201.10 ст.201 ПК України при здійсненні операцій з постачання товарів/послуг платник податку - продавець товарів/послуг зобов`язаний в установлені терміни скласти податкову накладну, зареєструвати її в Єдиному реєстрі податкових накладних та надати покупцю за його вимогою.
Податкова накладна, складена та зареєстрована в Єдиному реєстрі податкових накладних платником податку, який здійснює операції з постачання товарів/послуг, є для покупця таких товарів/послуг підставою для нарахування сум податку, що відносяться до податкового кредиту.
Податкова накладна та/або розрахунок коригування до неї, складені та зареєстровані після 1 липня 2017 року в Єдиному реєстрі податкових накладних платником податку, який здійснює операції з постачання товарів/послуг, є для покупця таких товарів/послуг достатньою підставою для нарахування сум податку, що відносяться до податкового кредиту, та не потребує будь-якого іншого додаткового підтвердження.
Податкові накладні, які не надаються покупцю, а також податкові накладні, складені за операціями з постачання товарів/послуг, які звільнені від оподаткування, підлягають реєстрації в Єдиному реєстрі податкових накладних.
Підтвердженням продавцю про прийняття його податкової накладної та/або розрахунку коригування до Єдиного реєстру податкових накладних є квитанція в електронному вигляді у текстовому форматі, яка надсилається протягом операційного дня.
З метою отримання податкової накладної/розрахунку коригування, зареєстрованих в Єдиному реєстрі податкових накладних, покупець надсилає в електронному вигляді запит до Єдиного реєстру податкових накладних, за яким отримує в електронному вигляді повідомлення про реєстрацію податкової накладної/розрахунку коригування в Єдиному реєстрі податкових накладних та податкову накладну/розрахунок коригування в електронному вигляді. Такі податкова накладна/розрахунок коригування вважаються зареєстрованими в Єдиному реєстрі податкових накладних та отриманими покупцем.
Покупцю товарів/послуг податкова накладна/розрахунок коригування можуть бути надані продавцем таких товарів/послуг в електронній формі з дотриманням вимог законів України «Про електронні документи та електронний документообіг» та «Про електронні довірчі послуги».
З метою отримання продавцем зареєстрованого в Єдиному реєстрі податкових накладних розрахунку коригування, що підлягає реєстрації в Єдиному реєстрі податкових накладних покупцем, такий продавець надсилає в електронному вигляді запит до Єдиного реєстру податкових накладних, за яким отримує в електронному вигляді повідомлення про реєстрацію розрахунку коригування в Єдиному реєстрі податкових накладних та розрахунок коригування в електронному вигляді. Такий розрахунок коригування вважається зареєстрованим в Єдиному реєстрі податкових накладних та отриманими продавцем.
Датою та часом надання податкової накладної та/або розрахунку коригування в електронному вигляді до центрального органу виконавчої влади, що реалізує державну податкову і митну політику, є дата та час, зафіксовані у квитанції.
Якщо надіслані податкові накладні/розрахунки коригування сформовано з порушенням вимог, передбачених пунктом 201.1 цієї статті та/або пунктом 192.1 статті 192 цього Кодексу, а також у разі зупинення реєстрації податкової накладної/розрахунку коригування відповідно до пункту 201.16 цієї статті, протягом операційного дня продавцю/покупцю надсилається квитанція в електронному вигляді у текстовому форматі про неприйняття їх в електронному вигляді або зупинення їх реєстрації із зазначенням причин.
Помилки в реквізитах, визначених пунктом 201.1 цієї статті (крім коду товару згідно з УКТ ЗЕД), які не заважають ідентифікувати здійснену операцію, її зміст (товар/послугу, що постачаються), період, сторони та суму податкових зобов`язань, не можуть бути причиною неприйняття податкових накладних у електронному вигляді.
Квитанція про зупинення реєстрації податкової накладної/розрахунку коригування надсилається одночасно продавцю та покупцю платнику податку.
Якщо протягом операційного дня не надіслано квитанції про прийняття або неприйняття, або зупинення реєстрації податкової накладної/розрахунку коригування, така податкова накладна вважається зареєстрованою в Єдиному реєстрі податкових накладних.
Реєстрація податкових накладних та/або розрахунків коригування до податкових накладних у Єдиному реєстрі податкових накладних повинна здійснюватися з урахуванням граничних строків:
для податкових накладних/розрахунків коригування до податкових накладних, складених з 1 по 15 календарний день (включно) календарного місяця, - до останнього дня (включно) календарного місяця, в якому вони складені;
для податкових накладних/розрахунків коригування до податкових накладних, складених з 16 по останній календарний день (включно) календарного місяця, - до 15 календарного дня (включно) календарного місяця, наступного за місяцем, в якому вони складені;
для розрахунків коригування, складених постачальником товарів/послуг до податкової накладної, що складена на отримувача - платника податку, в яких передбачається зменшення суми компенсації вартості товарів/послуг їх постачальнику, - протягом 15 календарних днів з дня отримання такого розрахунку коригування до податкової накладної отримувачем (покупцем).
У разі порушення таких строків застосовуються штрафні санкції згідно з цим Кодексом.
З огляду на викладене, суд зазначає, що податкові накладні, які не надаються покупцю, а також податкові накладні, складені за операціями з постачання товарів/послуг, які звільнені від оподаткування, підлягають реєстрації в Єдиному реєстрі податкових накладних.
Відповідно до вимог п.1201.1 ст.1201 порушення платниками податку на додану вартість граничного строку, передбаченого статтею 201 цього Кодексу, для реєстрації податкової накладної та/або розрахунку коригування до такої податкової накладної в Єдиному реєстрі податкових накладних (крім податкової накладної, що не надається отримувачу (покупцю), складеної на постачання товарів/послуг для операцій: які звільнені від оподаткування або які оподатковуються за нульовою ставкою) тягне за собою накладення на платника податку на додану вартість, на якого відповідно до вимог статей 192 та 201 цього Кодексу покладено обов`язок щодо такої реєстрації, штрафу в розмірі:
10 відсотків суми податку на додану вартість, зазначеної в таких податкових накладних/розрахунках коригування, - у разі порушення строку реєстрації до 15 календарних днів;
20 відсотків суми податку на додану вартість, зазначеної в таких податкових накладних/розрахунках коригування, - у разі порушення строку реєстрації від 16 до 30 календарних днів;
30 відсотків суми податку на додану вартість, зазначеної в таких податкових накладних/розрахунках коригування, - у разі порушення строку реєстрації від 31 до 60 календарних днів;
40 відсотків суми податку на додану вартість, зазначеної в таких податкових накладних/розрахунках коригування, - у разі порушення строку реєстрації від 61 до 365 календарних днів;
50 відсотків суми податку на додану вартість, зазначеної в таких податкових накладних/розрахунках коригування, - у разі порушення строку реєстрації на 366 і більше календарних днів.
Водночас, суд зазначає, що штрафні санкції, визначені п.1201.1 ст.1201 Податкового кодексу України не застосовуються до платників податку за порушення ними граничного строку реєстрації/відсутності реєстрації в ЄРПН податкових накладних, що не надаються отримувачу (покупцю), складених на операції з постачання товарів/послуг, які звільнені від оподаткування, та/або, що не надаються отримувачу (покупцю), складених на операції з постачання товарів/послуг, які оподатковуються за нульовою ставкою.
Буквальне тлумачення словесної конструкції п.1201.1 ст.1201 Податкового кодексу України дає підстави для висновку, що виняток стосується податкової накладної, яка не надається отримувачу (покупцю), і водночас складена на постачання товарів/послуг для операцій: які звільнені від оподаткування або які оподатковуються за нульовою ставкою, тобто податкової накладної, яка відповідає одночасно двом умовам.
Аналогічна правова позиція відображена у постанові Верховного Суду від 04.09.2018 року по справі №816/1488/17.
Водночас суд зазначає, що представником позивача в судовому засіданні не заперечувався факт порушення строків реєстрації податкових накладних, які були предметом камеральної перевірки.
Суд також зазначає, що податкові накладні, які відображені в Акті перевірки №40049/15-32-12-10/40539839 від 19.11.2018 року та які зареєстровані позивачем з порушенням граничного строку їх реєстрації встановленого п.201.10 ст.201 Податкового кодексу України, містять код ставки податку на додану вартість « 20» (а.с.29-249 т.1, а.с.1-110 т.2).
Таким чином, суд приходить до висновку, що податкові накладні, які були предметом перевірки та зафіксовані в Акті перевірки №40049/15-32-12-10/40539839 від 19.11.2018 року складені на постачання товарів/послуг для операцій, що оподатковуються податком на додану вартість, не залежно від того, що такі накладні не підлягають наданню покупцям – податку на додану вартість, а тому виключення, які встановлені п.1201.1 ст.1201 Податкового кодексу України не можливо застосувати до порушень граничних термінів реєстрації податкових накладних, що не підлягають наданню покупцям – платника податку на додану вартість, відображеним в Акті перевірки №40049/15-32-12-10/40539839 від 19.11.2018 року.
З урахуванням викладеного, суд приходить до висновку про правомірність дій відповідача по винесенню податкового повідомлення-рішення №0090431210 від 17.12.2018 року, відповідно до якого позивачу нараховано штрафні санкції в загальному розмірі 3 153 182 грн. 98 коп.
Частиною 1 ст.77 Кодексу адміністративного судочинства України передбачено, що кожна сторона повинна довести ті обставини, на яких ґрунтуються її вимоги та заперечення. Згідно ч.1 ст.72 Кодексу адміністративного судочинства України доказами в адміністративному судочинстві є будь-які дані, на підставі яких суд встановлює наявність або відсутність обставин (фактів), що обґрунтовують вимоги і заперечення учасників справи, та інші обставини, що мають значення для правильного вирішення справи.
Таким чином, на підставі ст.8 КАС України, згідно якої, усі учасники адміністративного процесу є рівними та ст.9 КАС України, згідно якої розгляд і вирішення справ у адміністративних судах здійснюється на засадах змагальності сторін та свободи в наданні ними своїх доказів і у доведенні перед судом їх переконливості, з`ясувавши обставини у справі, перевіривши всі доводи і заперечення сторін та надавши правову оцінку наданим доказам, суд дійшов висновку, що позовні вимоги товариства з обмеженою відповідальністю «ОПТІМ ГРУП» до Головного управління ДФС в Одеській області про визнання протиправним та скасування податкового повідомлення-рішення №0090431210 від 17.12.2018 року не підлягають задоволенню.
Керуючись ст.ст. 2, 6, 8, 9, 12, 14, 44, 139, 242-246 КАС України, суд, -
В И Р І Ш И В:
В задоволенні адміністративного позову товариства з обмеженою відповідальністю «ОПТІМ ГРУП» до Головного управління ДФС в Одеській області про визнання протиправним та скасування податкового повідомлення-рішення №0090431210 від 17.12.2018 року - відмовити.
Рішення суду набирає законної сили, згідно ст. 255 КАС України, після закінчення строку подання апеляційної скарги всіма учасниками справи, якщо апеляційну скаргу не було подано. У разі подання апеляційної скарги рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після повернення апеляційної скарги, відмови у відкритті чи закриття апеляційного провадження або прийняття постанови судом апеляційної інстанції за наслідками апеляційного перегляду.
Рішення може бути оскаржено, згідно ст. 295 КАС України, протягом тридцяти днів з дня його проголошення. Якщо в судовому засіданні було оголошено лише вступну та резолютивну частину рішення суду, або розгляд справи в порядку письмового провадження, зазначений строк обчислюється з дня складення повного судового рішення.
При цьому, відповідно до п.п. 15.5 п. 15 розділу VІІ «Перехідні положення» КАС України до початку функціонування Єдиної судової інформаційно-телекомунікаційної системи апеляційні скарги подаються через суд першої інстанції, який ухвалив відповідне рішення.
Повне рішення суду складено та підписано суддею 25 червня 2019 року.
Суддя С.О. Cтефанов
.