
ЛЬВІВСЬКИЙ ОКРУЖНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД
Р І Ш Е Н Н Я
І М Е Н Е М У К Р А Ї Н И
справа №1.380.2019.001801
24 червня 2019 року
зал судових засідань №10
Львівський окружний адміністративний суд в складі:
головуючого судді Лунь З.І.,
секретар судового засідання Ходань Н.С.,
за участю:
представника позивача Шишкіної Н.Є.,
розглянув у відкритому судовому засіданні адміністративну справу за позовом Національної комісії, що здійснює державне регулювання у сферах енергетики та комунальних послуг до Товариства з обмеженою відповідальністю «Енергія-Новий Розділ» про стягнення коштів.
В С Т А Н О В И В:
Національна комісія, що здійснює державне регулювання у сферах енергетики та комунальних послуг (місцезнаходження: 03057, м. Київ, вул. Смоленська, 19) звернулася до суду з позовом до Товариства з обмеженою відповідальністю «Енергія-Новий Розділ» (місцезнаходження: 81652, Львівська область, м.Новий Розділ, вул.Грушевського, 37), в якому просить суд стягнути з Товариства з обмеженою відповідальністю «Енергія-Новий Розділ» 510000,00грн. в дохід Державного бюджету України (код бюджетної класифікації 21081100 «Адміністративні штрафи та інші санкції»).
Обґрунтовуючи позовні вимоги, позивач зазначає, що за відповідач має заборгованість перед Державним бюджетом України у зв`язку з несплатою у добровільному порядку штрафу за порушення Ліцензійних умов з постачання електричної енергії за регульованим тарифом, Ліцензійних умов з передачі електричної енергії, Ліцензійних умов з розподілу електричної енергії, Ліцензійних умов з постачання електричної енергії та здійснення заходів державного регулювання та пені, а тому просить їх стягнути в судовому порядку.
Відповідач правом на подання відзиву на позов не скористався. Матеріали справи містять інформацію про те, що він своєчасно та належним чином був повідомлений про відкриття провадження у даній справі.
На підставі ч.6 ст.162 Кодексу адміністративного судочинства України, у разі ненадання відповідачем відзиву у встановлений судом строк без поважних причин суд вирішує справу за наявними матеріалами.
Представник позивача в судовому засіданні позов підтримала з підстав, викладених в позовній заяві, просила суд позов задовольнити повністю.
Відповідач у судове засідання не з`явився, будучи належним чином повідомленим про дату, час та місце розгляду справи, прохальна частина відзиву містить клопотання про розгляд справи за відсутності його представника.
Відповідно до ч. 1 ст. 205 Кодексу адміністративного судочинства України неявка у судове засідання будь-якого учасника справи, за умови що його належним чином повідомлено про дату, час і місце цього засідання, не перешкоджає розгляду справи по суті, крім випадків, визначених цією статтею.
Суд встановив таке.
Товариство з обмеженою відповідальністю «Енергія-Новий Розділ» є юридичною особою, яка зареєстрована у встановленому законом порядку, що підтверджується даними, наявними в ЄДР юридичних осіб, фізичних осіб-підприємців та громадських формувань за ідентифікаційним кодом в ЄДРПОУ 33525073.
27.11.2018 Національною комісією, що здійснює державне регулювання у сферах енергетики та комунальних послуг, у результаті розгляду 27.11.2018 на засіданні, яке проводилось у формі відкритого слухання, актів планової перевірки дотримання ТзОВ «Енергія-Новий Розділ» умов та правил здійснення підприємницької діяльності з передачі електричної енергії місцевими (локальними) електричними мережами, затверджених постановою НКРЕ від 13.06.1996 №15, умов та правил здійснення підприємницької діяльності з постачання електричної енергії за регульованим тарифом, затверджених постановою НКРЕ від 13.06.1996 №15/1, ліцензійних умов провадження господарської діяльності з розподілу електричної енергії, затверджених постановою НКРЕКП від 25.0.2017 №932 та ліцензійних умов провадження господарської діяльності з постачання електричної енергії, затверджених постановою НКРЕКП від 13.04.2017 №504, від 07.11.2018 №360 та від 07.11.2018 №361, проведеної відповідно до постанови НКРЕКП від 30.08.2018 №935 «Про проведення планових перевірок суб`єктів господарювання, що провадять діяльність у сферах енергетики та комунальних послуг, IV кварталі 2018року» та посвідчень на перевірку від 09.10.2018 №217 та від 09.10.2018 №219, установлено, що ТзОВ «Енергія-Новий Розділ» порушило:
- пункт 2.7 Ліцензійних умов з постачання електричної енергії за регульованим тарифом у частині обов`язку ліцензіата здійснювати належне проведення розрахунків з оптовим постачальником електричної енергії;
-підпункти 3.1.1 пунктів 3.1 Ліцензійних умов з постачання електричної енергії за регульованим тарифом та Ліцензійних умов з передачі електричної енергії щодо обов`язку ліцензіата надавати НКРВКП фінансову звітність, передбачену Мінфіном та Держстатом України, і додаткову звітність, визначену НКРЕКП в установленому порядку;
-підпункт 3.5.1 пункту 3.5 Ліцензійних умов з передачі електричної енергії щодо обов`язку ліцензіата діяти згідно із законодавством України та нормативними документами, пункти 2.2 Ліцензійних умов з розподілу електричної енергії та Ліцензійних умов з постачання електричної енергії щодо здійснення ліцензованої діяльності відповідно до законів України «Про електроенергетику», «Про Національну комісію, що здійснює державне -.-звання у сферах енергетики та комунальних послуг», «Про ринок електричної енергії» та інших нормативно-правових актів, що регулюють фінансування ринку електричної енергії, а саме:
-пункту 1.3 Правил приєднання електроустановок до електричних мереж, затверджених постановою НКРЕ від 17.01.2013 №32, яким установлено перелік документів, що додаються до заяви про приєднання електроустановки певної потужності;
-пункту 5.1 розділу V Методики розрахунку плати за приєднання електроустановок до електричних мереж, затвердженої постановою НКРЕКП від 12.02.2013 № 115, яким установлено, що для забезпечення єдиного підходу при визначенні типу приєднання (стандартне/нестандартне) електропередавальна організація за кожною з територіальних одиниць, на якій здійснює ліцензовану діяльність з передачі електричної енергії, веде перелік об`єктів електроенергетики, на основі якого створює геодезичну інформаційно-технічну систему об`єктів електроенергетики;
Порядок формування інвестиційних програм ліцензіатів з передачі та постачання електричної енергії, затвердженого постановою НКРЕКП від 13.12.2012 № 1627, а саме:
-пункту 4.1 розділу ІV щодо обов`язків ліцензіата виконувати схвалену НКРЕКП, зокрема постановою від т12.12.2016 №2202 «Про встановлення тарифів на розподіл електричної енергії (передачу електричної енергії місцевими (локальними) електромережами) та тарифів на постачання електричної енергії за регульованим тарифом для ТзОВ «Енергія-Новий», інвестиційну програму в повному обсязі відповідно до запланованих етапів, обсягів робіт у кількісному вираженні та обсягів фінансування у вартісному вираженні;
-пункту 4.8 розділу IV, яким передбачено, що об`єкти (заходи), які були фінансовані ліцензіатом, але не передбачені схваленою інвестиційною програмою або передбачені схваленою інвестиційною програмою у меншій кількості, не враховуються як виконання інвестиційної програми;
-пункту 5.1 розділу V щодо обов`язку ліцензіата подавати звітність щодо виконання інвестиційної програми не пізніше 25 числа місяця, наступного за звітним періодом;
-підпункти 7 пунктів 2.3 Ліцензійних умов з постачання електричної та Ліцензійних умов з розподілу електричної енергії щодо обов`язку азіата надавати до НКРЕКП документи, інформацію та звітність, необхідні для виконання НКРЕКП своїх повноважень, у форматі, обсягах та у строки, встановлені НКРЕКП;
-підпункт 11 пункту 2.3 Ліцензійних умов з розподілу електричної енергії та пункт 3 пункту 2.4 Ліцензійних умов з постачання електричної енергії обов`язку ліцензіата дотримуватися визначених напрямків та обсягів використання коштів за статтями витрат відповідно до встановленої постановою НКРЕКП від 12.12.2016 №2202 «Про встановлення тарифів на розподіл електричної енергії (передачу електричної енергії місцевими (локальними) електромережами) та тарифів на постачання електричної енергії за регульованим тарифом для ТзОВ «Енергія-Новий-Розділ» структури тарифу на розподіл та постачання електричної енергії;
-підпункт 12 пункту 2.3 Ліцензійних умов з розподілу електричної енергії підпункт 5 пункту 2.4 Ліцензійних умов з постачання електричної енергії обов`язку ліцензіата виконувати схвалену інвестиційну програму в повному обсязі відповідно до запланованих етапів, обсягів робіт у кількісному вираженні та обсягів фінансування у вартісному вираженні;
-підпункт 20 пункту 2.3 Ліцензійних умов з постачання електричної енергії у частині обов`язку ліцензіата забезпечити належне та своєчасне проведення розрахунків за куповану електричну енергію грошовими коштами:
-не виконало рішення НКРЕКП, а саме постанови НКРЕКП від 18.12.2014№ 877 «Про встановлення тарифів на передачу електричної енергії місцевими (локальними) електромережами та тарифів на постачання електричної енергії за регульованим тарифом для ТзОВ «Енергія-Новий-Розділ» 22.12.2015 № 3016 «Про встановлення тарифів на розподіл пічної енергії (передачу електричної енергії місцевими (локальними) електромережами) та тарифів на постачання електричної енергії за регульованим тарифом для ТзОВ «Енергія-Новий-Розділ» у частині дотримання встановленої структури тарифів на розподіл електричної енергії (передачу електричної енергії місцевими (локальними) електромережами) та постачання електричної енергії за регульованим тарифом.
27.11.2018 за фактом вчинення правопорушення Ліцензійних умов з постачання електричної енергії за регульованим тарифом, Ліцензійних умов з передачі електричної енергії, Ліцензійних умов з розподілу електричної енергії, Ліцензійних умов з постачання електричної енергії та здійснення заходів державного регулювання по відношенню до відповідача винесено постанову №1549 про накладення на відповідача штрафу в розмірі 255000,00грн.
Постанову Національної комісії, що здійснює державне регулювання у сферах енергетики та комунальних послуг від 27.11.2018 №1549, ТзОВ «Енергія-Новий-Розділ» отримано 13.12.2018.
Зазначена сума штрафів відповідачем сплачена не була.
Оскільки штраф не було сплачено у встановлений Законом про Національну комісію, що здійснює державне регулювання у сферах енергетики та комунальних послуг строк, пеня станом на 05.04.2019 складає 317475 ,00грн, з яких:
1,5 відсотка суми штрафу = (1,5% * 255 000 грн)/100% = 3825 грн.
83 дні прострочення сплати штрафу, враховуючи, що постанова НКРЕКП від 27.11.2018 № 1549 отримана відповідачем 13.12.2018 (з 13.01.2019 по 05.04.2019).
Таким чином, пеня станом на 05.04.2019 = 3825 грн* 83 днів = 317 475 грн, та враховуючи норму ст. 22 вказаного Закону, що розмір пені не може перевищувати розміру штрафу, накладеного відповідним рішенням регулятора 255000,00грн.
Не сплата вищевказаних штрафів відповідачем у добровільному порядку, зумовило позивача звернуться з позовом до суду.
Вирішуючи спір по суті, суд зазначає наступне.
При вирішенні спору по суті суд виходив з такого.
Закон України «Про Національну комісію, що здійснює державне регулювання у сферах енергетики та комунальних послуг» визначає правовий статус Національної комісії, що здійснює державне регулювання у сферах енергетики та комунальних послуг, її завдання, функції, повноваження та порядок їх здійснення.
Регулятор здійснює державне регулювання з метою досягнення балансу інтересів споживачів, суб`єктів господарювання, що провадять діяльність у сферах енергетики та комунальних послуг, і держави, забезпечення енергетичної безпеки, європейської інтеграції ринків електричної енергії та природного газу України. (ч. 1 ст. 3 Закону України «Про Національну комісію, що здійснює державне регулювання у сферах енергетики та комунальних послуг»)
Регулятор здійснює державний контроль за дотриманням суб`єктами господарювання, що провадять діяльність у сферах енергетики та комунальних послуг, законодавства у відповідних сферах та ліцензійних умов шляхом проведення планових та позапланових виїзних, а також невиїзних перевірок відповідно до затверджених ним порядків контролю. (ч. 1 ст. 19 Закону України «Про Національну комісію, що здійснює державне регулювання у сферах енергетики та комунальних послуг»)
Відповідно до положень ч. 5 ст. 19 Закону України «Про Національну комісію, що здійснює державне регулювання у сферах енергетики та комунальних послуг» за результатами перевірки складається акт у двох примірниках, який підписується членами комісії з перевірки.
Один примірник акта про результати перевірки передається суб`єкту господарювання, діяльність якого перевірялася, або уповноваженій ним особі.
У разі відмови суб`єкта господарювання або уповноваженої ним особи прийняти акт про результати перевірки такий акт надсилається суб`єкту господарювання рекомендованим листом протягом п`яти робочих днів з дня підписання акта членами комісії з перевірки.
Суб`єкт господарювання, діяльність якого перевірялася, має право надати письмові пояснення та обґрунтування щодо проведеної перевірки та/або виявлених порушень у строк до п`яти робочих днів з дня отримання акта про результати перевірки.
У разі виявлення порушень акт про результати перевірки вноситься на засідання Регулятора, за результатами якого Регулятор приймає рішення про застосування до суб`єкта господарювання, що провадить діяльність у сферах енергетики та комунальних послуг, санкції, передбаченої цим Законом.
Акт про результати перевірки разом із поясненнями та обґрунтуванням суб`єкта господарювання, діяльність якого перевірялася, підлягає оприлюдненню на офіційному веб-сайті Регулятора до розгляду акта на засіданні Регулятора.
Статтею 22 Закону України «Про Національну комісію, що здійснює державне регулювання у сферах енергетики та комунальних послуг» передбачено, що за порушення законодавства у сферах енергетики та комунальних послуг до суб`єктів господарювання, що провадять діяльність у відповідній сфері, Регулятор може застосовувати санкції у вигляді:
1)застереження та/або попередження про необхідність усунення порушень;
2)накладення штрафу;
3)зупинення дії ліцензії;
4)анулювання ліцензії.
Суб`єкти господарювання, на яких накладено штраф, зобов`язані сплатити його у 30-денний строк з дня одержання копії рішення про накладення штрафу, крім випадків, встановлених ч.5 ст.12 цього Закону.
За кожний день прострочення сплати штрафу стягується пеня у розмірі 1,5 відсотка суми штрафу. Розмір пені не може перевищувати розміру штрафу, накладеного відповідним рішенням Регулятора.
Суми стягнутих штрафів та пені зараховуються до Державного бюджету України.
Протягом п`яти робочих днів з дня сплати штрафу суб`єкт господарювання зобов`язаний надіслати Регулятору документи, що підтверджують сплату штрафу.
У разі відмови від сплати штрафу та пені їх примусове стягнення здійснюється на підставі відповідного рішення суду за позовом Регулятора, крім випадків, встановлених ч.5 ст.13 цього Закону.
Таким чином, подання позову про стягнення суми штрафу та пені, які ліцензіат відмовляється сплатити, є способом реалізації виключної компетенції Національної комісії, що здійснює державне регулювання у сферах енергетики та комунальних послуг.
Так, постановою Національної комісії, що здійснює державне регулювання у сферах енергетики та комунальних послуг від 27.11.2018 № 1549 на ТзОВ «Енергія-Новий-Розділ» за порушення Ліцензійних умов з постачання електричної енергії за регульованим тарифом, Ліцензійних умов з передачі електричної енергії, Ліцензійних умов з розподілу електричної енергії, Ліцензійних умов з постачання електричної енергії та здійснення заходів державного регулювання, було накладено штраф у розмірі 255000,00грн.
Постанову Національної комісії, що здійснює державне регулювання у сферах енергетики та комунальних послуг від 27.11.2018 № 1549 відповідачем отримано 13.12.2018.
Отже, враховуючи вимоги статті 22 Закону про Національну комісію, що здійснює державне регулювання у сферах енергетики та комунальних послуг, відповідач мав сплатити штраф до 12.01.2019 включно.
Водночас, зазначена сума штрафу відповідачем сплачена не була, документи, що підтверджують сплату штрафу до Національної комісії, що здійснює державне регулювання у сферах енергетики та комунальних послуг не надходили.
Як було зазначено вище, відповідно до ст.22 Закону України «Про Національну комісію, що здійснює державне регулювання у сферах енергетики та комунальних послуг» суб`єкти господарювання, на яких накладено штраф, зобов`язані сплатити його у 30-денний строк з дня одержання копії рішення про накладення штрафу, крім випадків, встановлених ч.5 ст.13 цього Закону.
За кожний день прострочення сплати штрафу стягується пеня у розмірі 1,5 відсотка суми штрафу. Розмір пені не може перевищувати розміру штрафу, накладеного відповідним рішенням Регулятора.
Судом установлено, що постановою Національної комісії, що здійснює державне регулювання у сферах енергетики та комунальних послуг від 27.11.2018 № 1549 на ТзОВ «Енергія-Новий-Розділ» було накладено штраф у розмірі 255000,00грн.
Оскільки штраф не було сплачено у встановлений Законом України «Про Національну комісію, що здійснює державне регулювання у сферах енергетики та комунальних послуг» строк, пеня станом на 05.04.2019 складає 317 475,00грн, з яких: 1,5 відсотка суми штрафу = (1,5% * 255000,00грн)/100% = 3825,00грн.
Судом також установлено, що відповідачем прострочено сплату штрафу 83 дні так, як постанова Національної комісії, що здійснює державне регулювання у сферах енергетики та комунальних послуг від 27.11.2018 № 1549 отримана ним 13.12.2018 (з 13.01.2019 по 05.04.2019).
Тому, пеня станом на 05.04.2019 = 3825 грн* 83 днів = 317 475 грн, та враховуючи норму ст. вказаного 22 Закону, що розмір пені не може перевищувати розміру штрафу, накладеного відповідним рішенням Регулятора, 255000,00гривень.
Отже, з урахуванням вищезазначеного, суд дійшов висновку про те, що накладаючи на відповідача штрафні санкції, пеню та звертаючись до суду про їх стягнення, позивач діяв у межах повноважень, у порядку та в спосіб, що передбачені законодавством.
Беручи до уваги те, що відповідачем суму штрафних санкцій в сумі 255000,00грн. та пені у сумі 255000,00грн. не сплачено, доказів оскарження постанови про застосування штрафної санкції суду не надано, обов`язок сплати відповідачем суми штрафних санкцій підтверджено наявними у матеріалах справи доказами, суд дійшов висновку, що позовні вимоги є обґрунтованими та підлягають задоволенню.
Згідно з ст.139 КАС України судові витрати до стягнення не підлягають.
Керуючись ст.ст. 242-246, 250, 257-262 КАС України, суд, -
в и р і ш и в :
адміністративний позов задовольнити повністю.
Стягнути з Товариства з обмеженою відповідальністю «Енергія-Новий Розділ» (місцезнаходження: 81652, Львівська область, м.Новий Розділ, вул.Грушевського, 37, код ЄДРПОУ 33525073) 510000 (п`ятсот десять тисяч)грн. 00коп. в дохід Державного бюджету України (код бюджетної класифікації 21081100 «Адміністративні штрафи та інші санкції»).
Судові витрати стягненню зі сторін не підлягають.
Рішення набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги всіма учасниками справи, якщо апеляційну скаргу не було подано. У разі подання апеляційної скарги рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після повернення апеляційної скарги, відмови у відкритті чи закриття апеляційного провадження або прийняття постанови судом апеляційної інстанції за наслідками апеляційного перегляду.
Апеляційна скарга подається до Восьмого апеляційного адміністративного суду із врахуванням п.п.15.5 Перехідних положень КАС України протягом тридцяти днів з дня складення повного тексту судового рішення.
Суддя Лунь З.І.