Рішення № 82640602, 25.06.2019, Київський окружний адміністративний суд

Дата ухвалення
25.06.2019
Номер справи
369/1157/19
Номер документу
82640602
Форма судочинства
Адміністративне
Державний герб України

КИЇВСЬКИЙ ОКРУЖНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД

Р І Ш Е Н Н Я

І М Е Н Е М У К Р А Ї Н И

25 червня 2019 року м. Київ № 369/1157/19

Київський окружний адміністративний суд у складі головуючого судді Головенко О.Д., розглянувши в порядку письмового провадження за правилами спрощеного позовного провадження адміністративну справу за позовом ОСОБА_1 до Києво-Святошинського об`єднаного управління Пенсійного фонду України Київської області про зобов`язання вчинити певні дії,

в с т а н о в и в:

До Київського окружного адміністративного суду звернулась ОСОБА_1 з позовом до Києво-Святошинського об`єднаного управління Пенсійного фонду України Київської області та просить суд:

зобов`язати провести перерахунок і виплату пенсії, починаючи з 01.01.2018, відповідно до вимог абз. 1 ч. 1 ст. 40 Закону України від 09.07.2003 № 1058-ІV «Про загальнообов`язкове державне пенсійне страхування» та врахувати відомості довідки від 22.11.1991 № 988, виданої виконавчим комітетом Боярської міської ради народних депутатів за період з 01.11.1990 по 31.10.1991.

В обґрунтування своїх вимог позивач зазначає, що неодноразово зверталась до Києво-Святошинського об`єднаного управління Пенсійного фонду України Київської області із заявами про проведення перевірки відомостей про заробітну плату, однак відповідач повідомив, що в ході перевірки були виявлені розбіжності сум заробітної плати в довідках та первинних документах, у зв`язку з чим було видано нові довідки, на підставі яких здійснюється нарахування та виплата пенсії позивача.

На думку позивача, зазначені дії відповідача є протиправними та такими, що порушують її права та законні інтереси.

Ухвалою Києво-Святошинського районного суду Київської області від 01.02.2019 адміністративну справу № 369/1157/19 передано на розгляд до Київського окружного адміністративного суду за підсудністю.

08 квітня 2019 року згідно протоколу автоматизованого розподілу судових справ між суддями справу передано на розгляд судді Київського окружного адміністративного суду Головенко О.Д.

Ухвалою Київського окружного адміністративного суду від 11.04.2019 відкрито провадження у справі за правилами спрощеного позовного провадження без повідомлення учасників справи (у письмовому провадженні).

Засобами поштового зв`язку 12.06.2019 надійшов відзив на позов, відповідно до якого відповідач вважає позовні вимоги необгрунтованими та просить відмовити у задоволенні адміністративного позову повністю.

Пунктом 2 ч. 1 ст. 263 КАС України визначено, що суд розглядає за правилами спрощеного позовного провадження без повідомлення учасників справи (у письмовому провадженні) справи щодо оскарження фізичними особами рішень, дій чи бездіяльності суб`єктів владних повноважень щодо обчислення, призначення, перерахунку, здійснення, надання, одержання пенсійних виплат, соціальних виплат непрацездатним громадянам, виплат за загальнообов`язковим державним соціальним страхуванням, виплат та пільг дітям війни, інших соціальних виплат, доплат, соціальних послуг, допомоги, захисту, пільг.

Розглянувши подані документи і матеріали, оцінивши докази, які мають юридичне значення для розгляду справи і вирішення спору по суті, оглянувши письмові докази, які були надані, суд вважає, що позов підлягає задоволенню, виходячи з наступного.

Судом встановлено, що ОСОБА_1 ІНФОРМАЦІЯ_1 має статус дитини війни та отримує пенсію за віком, що підтверджується посвідченням № НОМЕР_1 .

Відповідно до посвідчення серії НОМЕР_2 , виданого 29.03.1993 Київською обласною державною адміністрацією, позивач має статус громадянки, яка постійно проживає на території зони посиленого радіоекологічного контролю.

Крім того, відповідно до посвідчення серії НОМЕР_3 від 25.09.1996 ОСОБА_1 має право на пільги, встановлені законодавством України для ветеранів праці.

Загальний стаж роботи складає 35 років 04 місяці 29 днів, на державній службі в Боярській міській раді - 20 років, з 05.09.1978 по 28.09.1998, що підтверджується вкладкою в трудову книжку від 05.09.1979.

При первинному призначенні пенсії розрахунок було проведено на підставі даних про заробітну плату згідно довідки від 22.11.1991 № 988, виданої виконавчим комітетом Боярської міської ради народних депутатів за період з 01.11.1990 по 31.10.1991.

Постановою Києво-Святошинського районного суду Київської області від 28.04.2011 у справі № 2-а-1747/2011 зобов`язано Управління Пенсійного фонду України у Києво-Святошинському районі Київської області здійснити перерахунок та виплату пенсії ОСОБА_1 як особі, віднесеній до 4 категорії внаслідок аварії а ЧАЕС - у розмірі 15 % мінімальної пенсії за віком, з 01.01.2011 з урахуванням раніше проведених виплат.

У зв`язку з сумнівами щодо правильності нарахування пенсії, позивач неодноразово зверталась до Києво-Святошинського об`єднаного управління Пенсійного фонду України Київської області, з метою направлення управлінням запиту до Головного управління Пенсійного фонду України у Київській області щодо проведення перевірки даних про заробітну плату позивача за період з 01.01.1989 по 31.12.1993 та з 01.01.1990 по 30.09.1998.

В ході перевірки було встановлено розбіжності між відомостями про нарахування заробітної плати за 1989-1998 роки та довідками, які знаходилися в матеріалах пенсійної справи, у зв`язку з чим, виконавчим комітетом Боярської міської ради Києво-Святошинського району Київської області було надано нові довідки про заробітну плату від 18.12.2017 № 02-10/2618 за період з 01.01.1994 по 30.09.1998 та № 02-10-2619 за період з 01.01.1989 по 31.12.1993.

08 травня 2018 року ОСОБА_1 звернулась до Пенсійного фонду України щодо проведення перевірки правильності нарахування пенсії відповідно до чинного законодавства та надання обґрунтованого розрахунку нарахування пенсії.

Листом від 15.06.2018 № 11406/П-11 Пенсійний фонд України повідомив позивача, що за результатами перевірки достовірності видачі довідок про заробітну плату, а саме: від 04.04.2017 № 025/Пз/49-339.2, виданої Боярською міською радою за період роботи з 01.01.1989 по 31.12.1993; від 06.06.2008 № 1056, виданої виконкомом Боярської міської ради за період роботи з 01.01.1990 по 30.09.1998 виявлено розбіжності в сумах заробітної плати, про що було складено відповідний акт.

За результатами перевірки виконавчим комітетом Боярської міської ради було надано нові довідки від 18.12.2018 № 02-10/2618 та № 02-10/2619 про заробітну плату за періоди роботи з 01.01.1989 по 3.09.1998.

Листом від 23.07.2018 № 307/П-01 Києво-Святошинське об`єднане управління Пенсійного фонду України Київської області повідомило, що розрахунок пенсії згідно довідки від 22.11.1991 № 988 проводити недоцільно, оскільки розмір пенсійної виплати призводить до зменшення.

Позивач не погоджуючись з такими діями звернулась до суду з даним адміністративним позовом.

Надаючи правову оцінку обставинам справи, суд зазначає наступне.

Відповідно до ч. 2 ст. 19 Конституції України органи державної влади та органи місцевого самоврядування, їх посадові особи зобов`язані діяти лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України.

Статтею 46 Конституції України встановлено, що громадяни мають право на соціальний захист, що включає право на забезпечення їх у разі повної, часткової або тимчасової втрати працездатності, втрати годувальника, безробіття з незалежних від них обставин, а також у старості та в інших випадках, передбачених законом. Це право гарантується загальнообов`язковим державним соціальним страхуванням за рахунок страхових внесків громадян, підприємств, установ і організацій, а також бюджетних та інших джерел соціального забезпечення; створенням мережі державних, комунальних, приватних закладів для догляду за непрацездатними. Пенсії, інші види соціальних виплат та допомоги, що є основним джерелом існування, мають забезпечувати рівень життя, не нижчий від прожиткового мінімуму, встановленого законом.

Відповідно до ч. 1 ст. 66 Закону України від 05.11.1991 № 1788-ХІІ «Про пенсійне забезпечення» (далі - Закон № 1788) до заробітку для обчислення пенсії включаються всі види оплати праці (виплат, доходу), на які відповідно до Закону України «Про збір на обов`язкове державне пенсійне страхування» нараховується збір на обов`язкове державне пенсійне страхування, в межах максимальної величини фактичних витрат на оплату праці найманих працівників, оподатковуваного доходу (прибутку), сукупного оподатковуваного доходу (граничної суми заробітної плати (доходу), з яких справляються страхові внески (збори) до соціальних фондів, що діяла на день одержання зазначеного заробітку (виплат, доходу).

Статтею 40 Закону України від 09.07.2003 № 1058-ІV «Про загальнообов`язкове державне пенсійне страхування» (далі - Закон № 1058) передбачено, що для обчислення пенсії враховується заробітна плата (дохід) за весь період страхового стажу починаючи з 01.07.2000. За бажанням пенсіонера та за умови підтвердження довідки про заробітну плату первинними документами у період до 01.01.2016 або в разі, якщо страховий стаж починаючи з 01.07.2000 становить менше 60 місяців, для обчислення пенсії також враховується заробітна плата (дохід) за будь-які 60 календарних місяців страхового стажу підряд до 01.07.2000 незалежно від перерв. Заробітна плата (дохід) за період страхового стажу до 01.07.2000 враховується для обчислення пенсії на підставі документів про нараховану заробітну плату (дохід), виданих у порядку, встановленому законодавством, а за період страхового стажу починаючи з 01.07.2000 - за даними, що містяться в системі персоніфікованого обліку.

Відповідно до ч. 3 ст. 44 Закону № 1058 органи Пенсійного фонду мають право вимагати відповідні документи від підприємств, організацій і окремих осіб, видані ними для оформлення пенсії, а також в необхідних випадках перевіряти обґрунтованість їх видачі та достовірність поданих відомостей про осіб, які підлягають загальнообов`язковому державному пенсійному страхуванню, умови їх праці та інших відомостей, передбачених законодавством для визначення права на пенсію. На такі перевірки не поширюється дія положень законодавства про здійснення державного нагляду (контролю) у сфері господарської діяльності.

Як зазначено в довідці від 22.11.1991 № 988, виданій виконавчим комітетом Боярської міської ради народних депутатів, ОСОБА_2 за період роботи з 01.11.1990 по 31.10.1991 нараховувалась відповідна заробітна плата.

З листа Департаменту пенсійного забезпечення пенсійного фонду України від 15.06.2018 № 11406/П-11 вбачається, що при проведенні перевірки достовірності видачі довідок від 04.04.2017 № 025/Пз/49-339.2 та від 06.06.2008 № 1056 даним про заробітну плату, що містяться в первинних документах, виявлено розбіжності, про що складено відповідний акт.

За результатами перевірки виконавчим комітетом Боярської міської ради було надано нові довідки про заробітну плату від 18.12.2017 № 02-10/2618 та № 02-10/2619 за періоди роботи з 01.01.1989 по 30.09.1998.

Згідно з п. п. 3 п. 2.1 розділу II Порядку подання та оформлення документів для призначення (перерахунку) пенсій відповідно до Закону № 1058, затвердженого Постановою правління Пенсійного фонду України від 25.11.2005 № 22-1 (у редакції постанови правління Пенсійного фонду України від 07.04.2014 № 13-1) для підтвердження заробітної плати відділом персоніфікованого обліку надаються індивідуальні відомості про застраховану особу за період з 01.07.2000. За бажанням пенсіонера у період до 01.01.2016 року ним може подаватись довідка про заробітну плату (дохід) до 01.07.2000 із зазначенням у ній назв первинних документів, на підставі яких її видано, їх місцезнаходження та адреси, за якою можливо провести перевірку відповідності змісту довідки первинним документам.

Пунктом 2.10 Порядку передбачено, що довідка про заробітну плату(дохід) особи видається на підставі особових рахунків, платіжних відомостей та інших документів про нараховану та сплачену заробітну плату підприємством, установою чи організацією, де працював померлий годувальник або особа, яка звертається за пенсією. Якщо такі підприємства, установи, організації ліквідовані або припинили своє існування з інших причин, то довідки про заробітну плату видаються правонаступником цих підприємств, установ чи організацій або архівними установами. У випадках, коли архівні установи не мають можливості видати довідку за встановленою формою з розшифровкою виплачених сум за видами заробітку, вони можуть видавати довідки, що відповідають даним, наявним в архівних фондах, без додержання цієї форми.

Оскільки відповідачем, довідкою від 25.05.2018 № 02-10/1150, виданою на підставі особових рахунків за 1990-1991 роки встановлена загальна сума нарахованої заробітної плати та заробіток для обчислення пенсії позивачу з 01.11.1990 по 31.10.1991, то суми які зафіксовані в цій довідці, за вказаний період, повинні бути враховані для обчисленні пенсії позивача.

Частиною 2 ст. 9 КАС України визначено, що суд розглядає адміністративні справи не інакше як за позовною заявою, поданою відповідно до цього Кодексу, в межах позовних вимог. Суд може вийти за межі позовних вимог, якщо це необхідно для ефективного захисту прав, свобод, інтересів людини і громадянина, інших суб`єктів у сфері публічно-правових відносин від порушень з боку суб`єктів владних повноважень.

Водночас, ч. 1 ст. 5 КАС України встановлено, що кожна особа має право в порядку, встановленому цим Кодексом, звернутися до адміністративного суду, якщо вважає, що рішенням, дією чи бездіяльністю суб`єкта владних повноважень порушені її права, свободи або законні інтереси, і просити про їх захист шляхом: визнання протиправним та нечинним нормативно-правового акта чи окремих його положень; визнання протиправним та скасування індивідуального акта чи окремих його положень; визнання дій суб`єкта владних повноважень протиправними та зобов`язання утриматися від вчинення певних дій; визнання бездіяльності суб`єкта владних повноважень протиправною та зобов`язання вчинити певні дії; встановлення наявності чи відсутності компетенції (повноважень) суб`єкта владних повноважень; прийняття судом одного з рішень, зазначених у п.п. 1-4 цієї частини та стягнення з відповідача - суб`єкта владних повноважень коштів на відшкодування шкоди, заподіяної його протиправними рішеннями, дією або бездіяльністю.

З урахуванням наведеного та з метою належного захисту порушених прав позивача, суд вважає за можливе вийти за межі заявлених позовних вимог та визнати протиправними дії пенсійного органу та зобов`язати провести перерахунок і виплату пенсії позивача, починаючи з 01.01.2018, відповідно до вимог абз. 1 ч. 1 ст. 40 Закону України від 09.07.2003 № 1058-ІV «Про загальнообов`язкове державне пенсійне страхування» та врахувати відомості довідки від 22.11.1991 № 988, виданої виконавчим комітетом Боярської міської ради народних депутатів за період з 01.11.1990 по 31.10.1991.

Частиною 2 ст. 2 КАС України передбачено, що у справах щодо оскарження рішень, дій чи бездіяльності суб`єктів владних повноважень адміністративні суди перевіряють, чи прийняті (вчинені) вони: на підставі, у межах повноважень та у спосіб, що визначені Конституцією та законами України; з використанням повноваження з метою, з якою це повноваження надано; обґрунтовано, тобто з урахуванням усіх обставин, що мають значення для прийняття рішення (вчинення дії); безсторонньо (неупереджено); добросовісно; розсудливо; з дотриманням принципу рівності перед законом, запобігаючи всім формам дискримінації; пропорційно, зокрема з дотриманням необхідного балансу між будь-якими несприятливими наслідками для прав, свобод та інтересів особи і цілями, на досягнення яких спрямоване це рішення (дія); з урахуванням права особи на участь у процесі прийняття рішення; своєчасно, тобто протягом розумного строку.

Згідно до ч. 1 ст. 72 КАС України доказами в адміністративному судочинстві є будь-які дані, на підставі яких суд встановлює наявність або відсутність обставин (фактів), що обґрунтовують вимоги і заперечення учасників справи, та інші обставини, що мають значення для правильного вирішення справи.

Відповідно до ч.ч. 1, 4 ст. 73 КАС України належними є докази, які містять інформацію щодо предмета доказування. Суд не бере до розгляду докази, які не стосуються предмета доказування.

Згідно ст. 76 КАС України достатніми є докази, які у своїй сукупності дають змогу дійти висновку про наявність або відсутність обставин справи, які входять до предмета доказування.

Питання про достатність доказів для встановлення обставин, що мають значення для справи, суд вирішує відповідно до свого внутрішнього переконання.

З огляду на зазначене та беручи до уваги докази, які наявні у матеріалах справи у їх сукупності, суд дійшов висновку, що вимоги позивача є обгрунтованими та підлягають задоволенню.

Частиною 1 ст. 139 КАС України визначено, що при задоволенні позову сторони, яка не є суб`єктом владних повноважень, всі судові витрати, які підлягають відшкодуванню або оплаті відповідно до положень цього Кодексу, стягуються за рахунок бюджетних асигнувань суб`єкта владних повноважень, що виступав відповідачем у справі, або якщо відповідачем у справі виступала його посадова чи службова особа.

Враховуючи, що позивачем при поданні даного адміністративного позову було сплачено судовий збір у розмірі 768,40 грн. (квитанція № 79 від 26.01.2019), суд вважає за необхідне стягнути дану суму на користь позивача.

Керуючись ст.ст. 9, 14, 72-77, 90, 143, 194, 242-246, 250, 255 КАС України, суд

в и р і ш и в:

Адміністративний позов задовольнити.

Визнати дії Києво-Святошинського об`єднаного управління Пенсійного фонду України Київської області (код ЄДРПОУ 41248571) щодо непроведення перерахунку і виплати ОСОБА_1 (ідентифікаційний номер НОМЕР_4 ) пенсії, починаючи з 01.01.2018, відповідно до вимог абз. 1 ч. 1 ст. 40 Закону України від 09.07.2003 № 1058-ІV «Про загальнообов`язкове державне пенсійне страхування» та врахувати відомості довідки від 22.11.1991 № 988, виданої виконавчим комітетом Боярської міської ради народних депутатів за період з 01.11.1990 по 31.10.1991 протиправними.

Зобов`язати Києво-Святошинське об`єднане управління Пенсійного фонду України Київської області (код ЄДРПОУ 41248571) провести перерахунок і виплату пенсії ОСОБА_1 (ідентифікаційний номер НОМЕР_4 ), починаючи з 01.01.2018, відповідно до вимог абз. 1 ч. 1 ст. 40 Закону України від 09.07.2003 № 1058-ІV «Про загальнообов`язкове державне пенсійне страхування» та врахувати відомості довідки від 22.11.1991 № 988, виданої виконавчим комітетом Боярської міської ради народних депутатів за період з 01.11.1990 по 31.10.1991.

Стягнути на користь ОСОБА_1 (ідентифікаційний номер НОМЕР_4 ) судові витрати у розмірі 768,40 грн. (сімсот шістдесят вісім грн. 80 коп.) за рахунок бюджетних асигнувань суб`єкта владних повноважень - Києво-Святошинського об`єднаного управління Пенсійного фонду України Київської області (код ЄДРПОУ 41248571).

Рішення набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги всіма учасниками справи, якщо скаргу не було подано. У разі подання апеляційної скарги рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після повернення апеляційної скарги, відмови у відкритті апеляційного провадження чи закриття апеляційного провадження або прийняття постанови судом апеляційної інстанції за наслідками апеляційного перегляду.

Апеляційна скарга на рішення суду подається до Шостого апеляційного адміністративного суду протягом тридцяти днів з дня його проголошення.

У разі оголошення судом лише вступної та резолютивної частини рішення, або розгляду справи в порядку письмового провадження, апеляційна скарга подається протягом тридцяти днів з дня складення повного тексту рішення.

Відповідно до підпункту 15.5 пункту 1 Розділу VII "Перехідні положення" Кодексу адміністративного судочинства України до початку функціонування Єдиної судової інформаційно-телекомунікаційної системи апеляційні скарги подаються учасниками справи до або через Київський окружний адміністративний суд.

Суддя Головенко О.Д.