Ухвала суду № 82640492, 25.06.2019, Київський окружний адміністративний суд

Дата ухвалення
25.06.2019
Номер справи
320/2462/19
Номер документу
82640492
Форма судочинства
Адміністративне
Компанії, зазначені в тексті судового документа
Державний герб України

КИЇВСЬКИЙ ОКРУЖНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД

У Х В А Л А

про залучення співвідповідача, витребування доказів та відкладення підготовчого судового засідання

25 червня 2019 року №320/2462/19

Київський окружний адміністративний суд у складі головуючого судді Дудіна С.О., розглянувши у порядку письмового провадження адміністративну справу за позовом ОСОБА_1 до Департаменту соціального захисту населення Київської обласної державної адміністрації та Управління соціального захисту населення Таращанської райдержадміністрації Київської області про визнання протиправними дій, визнання протиправними та скасування рішень та зобов`язання вчинити певні дії,

в с т а н о в и в:

До Київського окружного адміністративного суду звернувся ОСОБА_1 з позовом до Департаменту соціального захисту населення Київської обласної державної адміністрації та Управління соціального захисту населення Таращанської райдержадміністрації Київської області, у якому позивач просить суд:

- визнати протиправними дії Управління соціального захисту населення Таращанської райдержадміністрації щодо надання висновку про незаконність встановлення статусу громадянина, який постійно проживає на території зони посиленого радіоекологічного контролю категорії 4 серії;

- визнати протиправним та скасувати рішення комісії Київської обласної державної адміністрації з визначення статусу осіб, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи та іншим категоріям громадян, оформлене протоколом №4-19 від 06.03.2019 року про визнання посвідчення категорії 4 НОМЕР_3 , виданого на ім`я ОСОБА_1 , недійсним;

- визнати протиправним та скасувати рішення комісії Київської обласної державної адміністрації з визначення статусу осіб, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи та іншим категоріям громадян, оформлене протоколом №4-19 від 06.03.2019 року про відмову у встановлені ОСОБА_1 статусу особи, постраждалої внаслідок Чорнобильської катастрофи 1 категорії:

- зобов`язати Комісію Київської обласної державної адміністрації з визначення статусу осіб, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи та іншим категоріям громадян, прийняти рішення про встановлення ОСОБА_1 статусу особи, яка постраждала внаслідок Чорнобильської катастрофи 1 категорії;

- зобов`язати Київську обласну державну адміністрацію видати ОСОБА_1 посвідчення постраждалого внаслідок Чорнобильської катастрофи 1 категорії.

Ухвалою Київського окружного адміністративного суду від 27.05.2019 відкрито провадження в адміністративній справі, призначено розгляд справи за правилами загального позовного провадження та призначено підготовче судове засідання по справі. 19.06.2019 на адресу суду від Департаменту соціального захисту населення Київської обласної державної адміністрації надійшли пояснення по справі, у яких відповідач заперечує проти задоволення позовних вимог. Вказані пояснення були розцінені судом як відзив на позовну заяву та долучені судом до матеріалів справи.

Також 19.06.2019 на адресу суду від позивача надійшли пояснення по справі, які були прийняті судом.

21.06.2019 до суду від Управління соціального захисту населення Таращанської райдержадміністрації Київської області надійшов відзив на позовну заяву з додатками, який долучений судом до матеріалів справи.

24.06.2019 на адресу суд від позивача надійшла відповідь на відзив на позовну заяву Управління соціального захисту населення Таращанської райдержадміністрації Київської області, яка була прийнята судом.

У підготовче судове засідання, призначене на 25.06.2019, сторони не з`явились, про дату, час та місце судового засідання були повідомлені належним чином та своєчасно. Позивач у відповіді на відзив просить суд здійснити розгляд справи без його участі. У відзиві на позовну заяву Управління соціального захисту населення Таращанської райдержадміністрації Київської області просить суд здійснити розгляд справи без участі представника відповідача.

Суд звертає увагу, що однією із позовних вимог є зобов`язання Київської обласної державної адміністрації видати ОСОБА_1 посвідчення постраждалого внаслідок Чорнобильської катастрофи 1 категорії.

Відповідно до частини четвертої ст.65 Закону України «Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи» від 28.02.1991 №796-XII видача посвідчень провадиться спеціально уповноваженим центральним органом виконавчої влади, Радою міністрів Автономної Республіки Крим, обласними, Київською і Севастопольською міськими державними адміністраціями за поданням районних державних адміністрацій.

Пунктом 11 Порядку видачі посвідчень особам, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи, та іншим категоріям громадян, затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 11.07.2018 №551, передбачено, що посвідчення видаються уповноваженими органами за місцем проживання (реєстрації) особи на підставі рішень комісій з визначення статусу осіб, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи, та інших категорій громадян, утворених уповноваженими органами (далі - регіональні комісії). Отже, у даному випадку посвідчення особи, яка постраждала внаслідок Чорнобильської катастрофи, видаються видається Київською обласною державною адміністрацією, яка і є уповноваженим органом.

Відповідно до частини третьої статті 48 Кодексу адміністративного судочинства України якщо позов подано не до тієї особи, яка повинна відповідати за позовом, суд до ухвалення рішення у справі за згодою позивача замінює первісного відповідача належним відповідачем, не закриваючи провадження у справі, якщо це не потягне за собою зміни підсудності адміністративної справи. Суд має право за клопотанням позивача до ухвалення рішення у справі залучити до участі у ній співвідповідача.

Згідно з частиною четвертою статті 48 Кодексу адміністративного судочинства України якщо позивач не згоден на заміну відповідача іншою особою, суд може залучити цю особу як другого відповідача. У разі відмови у задоволенні позову до такого відповідача понесені позивачем витрати відносяться на рахунок держави.

Частиною п`ятою статті 48 Кодексу адміністративного судочинства України визначено, що під час вирішення питання про залучення співвідповідача чи заміну належного відповідача суд враховує, зокрема, чи знав або чи міг знати позивач до подання позову у справі про підставу для залучення такого співвідповідача чи заміну неналежного відповідача.

Враховуючи вищенаведене та приймаючи до уваги той факт, що через неявку позивача у судове засідання неможливо з`ясувати його згоду на заміну відповідача на належного, суд вважає за необхідне залучити до участі в якості другого відповідача Київську обласну державну адміністрацію, яка є уповноваженим органом за видачу посвідчень особам, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи.

З метою повного та всебічного з`ясування обставин справи, суд вважає за необхідне витребувати від Управління соціального захисту населення Таращанської райдержадміністрації Київської області та Київської обласної державної адміністрації докази по справі, необхідні для вирішення спору.

Згідно з частиною третьою статті 80 Кодексу адміністративного судочинства України про витребування доказів за власною ініціативою або за клопотанням учасника справи, або про відмову у витребуванні доказів суд постановляє ухвалу.

При цьому, суд звертає увагу учасників процесу на те, що відповідно до частини восьмої статті 80 КАС України у випадку неповідомлення суду про неможливість подати докази, витребувані судом, а також за неподання таких доказів без поважних причин, суд застосовує до відповідної особи заходи процесуального примусу, визначені цим Кодексом, зокрема, накладення штрафу.

Відповідно до пунктів 1 та 2 частини другої статті 181 КАС України суд відкладає підготовче засідання в межах визначеного цим Кодексом строку підготовчого провадження у випадках: визначених пунктами 1-3, 5 частини другої статті 205 цього Кодексу; залучення до участі або вступу у справу третьої особи, заміни позивача, заміни неналежного відповідача, залучення співвідповідача.

Згідно з частиною другою статті 205 КАС України суд відкладає розгляд справи в судовому засіданні в межах встановленого цим Кодексом строку з таких підстав: необхідність витребування нових доказів, у випадку, коли учасник справи обґрунтував неможливість заявлення відповідного клопотання в межах підготовчого провадження.

З урахуванням цього, суд вважає за доцільне відкласти розгляд справи у межах встановленого статтею 157 КАС України строку.

Керуючись статтями 80, 205, 243, 248 Кодексу адміністративного судочинства України, суд

у х в а л и в:

1.Залучити до участі у справі в якості другого відповідача Київську обласну державну адміністрацію (ідентифікаційний код 00022533, місцезнаходження: 01196, м.Київ, пл.Лесі Українки, буд.1).

2. Зобов`язати позивача протягом 3 днів з моменту отримання даної ухвали направити на адресу Київської обласної державної адміністрації копію позовної заяви з додатком та докази направлення невідкладно надати суду.

3. Встановити для Київської обласної державної адміністрації п`ятиденний строк для подання відзиву на позов, з моменту отримання від позивача копії позовної заяви з додатком.

Роз`яснити відповідачеві, що відповідно до частин 3, 4 статті 162 Кодексу адміністративного судочинства України до відзиву мають бути додані документи, що підтверджують надіслання (надання) відзиву і доданих до нього доказів іншим учасникам справи.

У разі ненадання відповідачем відзиву у встановлений судом строк без поважних причин справа буде вирішена за наявними матеріалами.

4. Встановити для позивача п`ятиденний строк для надання відповіді на відзив, з моменту його отримання.

5. Встановити для відповідачів п`ятиденний строк для надання заперечення, з моменту отримання відповіді позивача на відзив.

6. Витребувати від Управління соціального захисту населення Таращанської райдержадміністрації Київської області наступні докази (належним чином засвідчені копії):

- особову справу, сформовану при видачі позивачеві 02.03.1994 посвідчення дитини, яка потерпіла від Чорнобильської катастрофи серії НОМЕР_4;

- всі документи, пов`язані з видачею позивачеві 26.10.1994 посвідчення громадянина, який постійно проживає на території зони посиленого радіоекологічного контролю (категорія 4) серії НОМЕР_3 ;

- письмові пояснення щодо наявності або відсутності кримінального провадження за фактом підроблення посвідчення громадянина, який постійно проживає на території зони посиленого радіоекологічного контролю (категорія 4), серії НОМЕР_3, виданого позивачеві 26.10.1994;

- зазначений у п.1 витягу з протоколу засідання комісії Київської обласної державної адміністрації з визначення статусу осіб, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи, від 06.03.2019 №4-19 висновок Таращанської райдержадміністрації Київської області про те, що довідка - додаток 7 щодо період проживання позивача на території забрудненої зони до Київської облдержадміністрації не вносилася;

- нормативне обґрунтування викладених у відзиві на позовну заяву тверджень про те, що при формуванні особової справи для направлення на розгляд Комісії, Управління зобов`язано додавати довідку про те, що у свій час громадянину дійсно було вручено посвідчення (тобто вказати, яким нормативним актом закріплений цей обов`язок);

- письмові пояснення щодо правових наслідків використання при заповненні посвідчення громадянина, який постійно проживає на території зони посиленого радіоекологічного контролю, ручки з синіми, а не чорними чорнилами.

7. Витребувати від Київської обласної державної адміністрації наступні докази (належним чином засвідчені копії):

- наказ про створення Комісії Київської обласної державної адміністрації з визначення статусу осіб, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи, та Положення про цю Комісію;

- зазначений у п.1 витягу з протоколу засідання комісії Київської обласної державної адміністрації з визначення статусу осіб, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи, від 06.03.2019 №4-19 висновок Таращанської райдержадміністрації Київської області про те, що довідка - додаток 7 щодо період проживання позивача на території забрудненої зони до Київської облдержадміністрації не вносилася;

- всі документи, пов`язані з видачею позивачеві 26.10.1994 посвідчення громадянина, який постійно проживає на території зони посиленого радіоекологічного контролю (категорія 4) серії НОМЕР_3 .

8. Витребувані докази надати суду в строк до 16.07.2019.

9. Повідомити учасникам справи, що відповідно до положень статті 94 КАС України копії документів вважаються засвідченими належним чином, якщо їх засвідчено в порядку, встановленому чинним законодавством. Учасник справи, який подає письмові докази в копіях (електронних копіях), повинен зазначити про наявність у нього або іншої особи оригіналу письмового доказу. Учасник справи підтверджує відповідність копії письмового доказу оригіналу, який знаходиться у нього, своїм підписом із зазначенням дати такого засвідчення.

10. Роз`яснити учасникам судового процесу, що відповідно до положень статті 80 Кодексу адміністративного судочинства України за неподання без поважних причин доказів, витребуваних судом, суд застосовує до відповідної особи заходи процесуального примусу, визначені цим Кодексом, зокрема, штраф або тимчасове вилучення доказів для дослідження судом.

У разі неподання суб`єктом владних повноважень витребуваних судом доказів без поважних причин або без повідомлення причин суд, залежно від того, яке ці докази мають значення, може визнати обставину, для з`ясування якої витребовувався доказ, або відмовити у її визнанні, або розглянути справу за наявними в ній доказами.

11. Роз`яснити учасникам судового процесу, що відповідно до положень статті 79 Кодексу адміністративного судочинства України копії доказів (крім речових доказів), що подаються до суду, заздалегідь надсилаються або надаються особою, яка їх подає, іншим учасникам справи.

12. Відкласти підготовче засідання до 16.07.2019 до 12 год. 00 хв.

13. Копію ухвал надіслати (видати) учасникам справи.

Ухвала набирає законної сили з моменту її підписання суддею та не підлягає оскарженню. Заперечення на ухвалу можуть бути включені до апеляційної скарги на рішення суду.

Суддя Дудін С.О.