
ІВАНО-ФРАНКІВСЬКИЙ ОКРУЖНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД
РІШЕННЯ
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ
"26" червня 2019 р. справа № 345/1648/19
м. Івано-Франківськ
Суддя Івано-Франківського окружного адміністративного суду Грицюк П.П., розглянувши за правилами спрощеного позовного провадження адміністративну справу за позовом ОСОБА_1 до служби у справах дітей Калуської міської ради, третя особа, яка не заявляє самостійних вимог щодо предмета спору на стороні відповідача - виконавчий комітет Калуської міської ради, про визнання бездіяльності протиправною внаслідок неналежного розгляду звернення про усунення перешкод у спілкуванні з дитиною, її вихованні та визначення способу участі у вихованні та спілкуванні з дитиною, -
ВСТАНОВИВ:
ОСОБА_1 (далі - позивач) звернувся до суду з адміністративним позовом до служби у справах дітей Калуської міської ради (далі - відповідач), третя особа, яка не заявляє самостійних вимог щодо предмета спору на стороні відповідача - виконавчий комітет Калуської міської ради про визнання бездіяльності протиправною внаслідок неналежного розгляду звернення про усунення перешкод у спілкуванні з дитиною, її вихованні та визначення способу участі у вихованні та спілкуванні з дитиною.
Калуським міськрайонним судом Івано-Франківської області ухвалою від 18.04.2019 року, відповідно до ч. 2 ст. 20 КАС України, без вирішення питання про відкриття провадження у справі, позов направлено за підсудністю до Івано-Франківського окружного адміністративного суду (а.с.25-26).
Ухвалою Івано-Франківського окружного адміністративного суду від 10.05.2019 року відкрито провадження у даній справі, розгляд справи ухвалено здійснювати за правилами спрощеного позовного провадження без повідомлення учасників справи (а.с.31-32).
28.05.2019 року ухвалою суду витребувано у служби у справах дітей Калуської міської ради належним чином засвідчене підтвердження направлення та отримання позивачем відповідей за № Г-204 від 30.01.2019 року, за № Г-204 від 10.01.2019 року та за № Г-204 від 29.12.2019 року (а.с. 60-61).
Позовні вимоги мотивовані тим, що 20.12.2018 року позивач звернувся до відповідача із заявою про встановлення графіку побачень з дитиною. Службою у справах дітей Калуської міської ради складено 29.12.2018 року відповідний висновок. Однак у висновку задоволено тільки один з пунктів заяви. Позивач вважає, що дані наведені у висновку не відповідають об`єктивній дійсності, чим порушено його законні інтереси та право на об`єктивний і справедливий розгляд звернення. Враховуючи висновок відповідача виконавчий комітет Калуської міської ради прийняв рішення № 27 від 29.01.2019 року, яким надав право побачень батьку з сином щосереди з 17:00 год. до 20:00 год. та щонеділі з 15:00 год. до 20:00 год., місце зустрічі визначається матір`ю та батьком дитини за погодженням обох сторін. Позивач вказує, що решта п`ять пунктів його заяви залишились без будь-якого фактичного розгляду, а тому фактично його заява не розглянута по суті. Вважає таку бездіяльність протиправною, просить позов задовольнити.
Відповідач скористався правом на подання відзиву на позовну заяву, який надійшов на адресу суду 20.05.2019 року. Щодо заявлених позовних вимог заперечив з підстав, наведених у відзиві (а.с.38-41). Просив суд в задоволенні позову відмовити, з урахуванням тієї обставини, що службою у справах дітей складено висновок №01-17/44 від 29.12.2018 року та повідомлено про розгляд питання про встановлення графіку побачень із малолітнім сином на черговому засіданні комісії з питань захисту прав дитини 09.01.2019 року. На засіданні комісії був присутній позивач та мати дитини, які висловили свою думку щодо розглядуваного питання. 10.01.2019 року листом повідомлено ОСОБА_1 про те, що матеріали передані на розгляд засідання виконавчого комітету, а також 30.01.2019 року направлено Рішення виконавчого комітету Калуської міської ради від 29.01.2019 року № 27. За таких обставин, вважає, що посилання позивача на допущення бездіяльності відповідачем, зокрема, щодо неналежного розгляду звернення позивача від 20.12.2019 року не відповідає дійсності. Просив відмовити у задоволенні позову.
ОСОБА_1 27.05.2019 року подав до суду відповідь на відзив служби у справах дітей Калуської міської ради в якій вказав, що відповіді за №Г-204 від 10.01.2019 року, №Г-204 від 30.01.2019 року та № Г-204 від 29.12.2019 року йому не надходили і не вручались наручно. Зазначив, що відповідачем не підтверджено відправлення на його адресу та одержання ним цих відповідей (а.с. 56-57).
10.06.2019 року надійшли документи на виконання ухвали від 28.05.2019 року (а.с. 67-74). Також відповідач додатково пояснив, що 09.01.2019 року ОСОБА_1 був присутній на комісії з питань захисту прав дитини, про яке його було повідомлено листом від 29.12.2018 року № Г-204 та надіслано копію висновку служби у справах дітей Калуської міської ради.
Суд, розглянувши у відповідності до вимог статті 262 КАС України справу за правилами спрощеного позовного провадження без повідомлення сторін за наявними у справі матеріалами, дослідивши в сукупності письмові докази, якими сторони обґрунтовують позовні вимоги та заперечення на позов, встановив наступне.
ОСОБА_1 06.10.2018 року звернувся до служби у справах дітей Калуської міської ради за роз`ясненням щодо можливості участі у вихованні дитини (а.с. 12-13).
Листом за № Г-15 від 16.10.2018 року служба у справах дітей Калуської міської ради надала відповідь на звернення, повідомила, що умови проживання дитини належні, а щодо встановлення порядку побачень слід звернутися із заявою до органів опіки та піклування (а.с. 14).
20.12.2018 року у відповідності до ст. ст. 141, 257 Сімейного кодексу України, п. 73 Постанови КМУ від 24.09.2008 року, ОСОБА_1 подав заяву про встановлення графіку зустрічей (спілкування з дитиною та її виховання), а саме:
1) два рази на тиждень - щосереди з 17:00 год. по 21:00 год. та щосуботи по неділю (з ночівлями);
2) не менше одного разу на тиждень по буднях - заплановане відвідування з дитиною дитячих заходів, гуртків, розважальних закладів для дітей, тощо;
3) під час відпустки на строк від 7 до 21 дня. і правом виїзду за межі країни на оздоровлення, відпочинок та екскурсії;
4) половину осінніх, зимових, весняних та літніх канікул (з ночівлею);
5) у свата: дні народження (самої дитини, батька дитини, бабусі, батькового брата), Новий рік, Різдво, Великдень і т.д.;
6) у період хвороби безперешкодне відвідування дитини за місцем її фактичного знаходження (проживання) в любий час (а.с. 15).
29.12.2018 року службою у справах дітей Калуської міської ради розглянуто матеріали справи, з`ясовано обставини, що привели до виникнення спору та складено висновок щодо участі батька ОСОБА_1 у вихованні малолітнього сина ОСОБА_2 , запропоновано встановити графік побачень ОСОБА_1 з його малолітнім сином ОСОБА_2 ІНФОРМАЦІЯ_1 , щосереди з 17:00 год до 20:00 год в присутності матері, та щосуботи з 17:00 год до 20:00 год в присутності матері, а також заслухати обох батьків та комісії з питань захисту прав дитини (а.с.45).
Листом за № Г-204 від 29.12.2019 року повідомлено позивача про розгляд питання встановлення графіку побачень із малолітнім сином ОСОБА_2 на черговому засіданні комісії з питань захисту прав дитини 09.01.2019 року, а також повідомлено про направлення висновку (а.с. 44).
09.01.2019 року відбулося засідання комісії з питань прав дитини, у присутності 8 членів комісії, заслухано батька - ОСОБА_1 , матір - ОСОБА_3 , та вирішено: надати право побачення батьку ОСОБА_1 з малолітнім сином ОСОБА_2 , ІНФОРМАЦІЯ_1 , відповідно до графіку: щосереди з 17:00 год до 20:00 год в присутності матері, та щонеділі з 17:00 год до 20:00 год; місце зустрічі визначається матір`ю та батьком за погодженням обох сторін; попередити батька про відповідальність за життя і здоров`я дитини під час спілкування; про дотримання встановленого комісією часу та умов зустрічі, що підтверджено витягом з протоколу засідання комісії з питань захисту прав дитини № 1 (а.с. 46). Про розгляд зави від 20.12.2018 року листом від 10.01.2019 року за № Г-204 повідомлено ОСОБА_1 (а.с. 47).
29.01.2019 року Рішенням Калуської міської ради надано право побачення батьку з сином, відповідно до графіку: щосереди з 17:00 год до 20:00 год; щонеділі з 15:00 год до 20:00 год, яке направлено 30.01.2019 року ОСОБА_1 (а.с. 48-49).
Позивач після отримання рішення особисто виявив бажання ознайомитись з матеріалами, які послужили підставою для прийняття виконавчим комітетом даного рішення та подав 01.02.2019 року заяву про ознайомлення з матеріалами розгляду звернення (а.с. 50).
Службою у справах дітей 13.02.2019 року листом за № Г-33 направлено ОСОБА_1 заяву від 20.12.2018 року, всі додатки до неї, а також копії: висновку від 29.12.2018 року, акту від 26.12.2018 року, витягу від 09.01.2019 року та повідомлено про можливість ознайомлення з усіма матеріалами по зверненню від 20.12.2018 року в службі у справах дітей (а.с. 51).
Вважаючи протиправною бездіяльність відповідача щодо належного розгляду заяви від 20.12.2018 року, позивач звернувся до суду із даним позовом.
Закон України «Про органи і служби у справах дітей та спеціальні установи для дітей» далі - Закон № 20/95-ВР, виходячи з Конституції України ( 254к/96-ВР ) та Конвенції ООН про права дитини визначає правові основи діяльності органів і служб у справах дітей та спеціальних установ для дітей, на які покладається здійснення соціального захисту і профілактики правопорушень серед осіб, які не досягли вісімнадцятирічного віку.
Відповідно до ст. 4 Закону України «Про органи і служби у справах дітей та спеціальні установи для дітей» основними завданнями центрального органу виконавчої влади, що реалізує державну політику у сфері усиновлення та захисту прав дітей, органу виконавчої влади Автономної Республіки Крим у сфері сім`ї та дітей, служб у справах дітей є: розроблення і здійснення самостійно або разом з відповідними органами виконавчої влади, органами місцевого самоврядування, підприємствами, установами та організаціями незалежно від форми власності, громадськими організаціями заходів щодо захисту прав, свобод і законних інтересів дітей.
Відповідно до постанови Кабінету Міністрів України від 24 вересня 2008 року № 866 «Питання діяльності органів опіки та піклування, пов`язаної із захистом прав дитини» органами опіки та піклування є районні, районні у мм. Києві та Севастополі держадміністрації, виконавчі органи міських, районних у містах, сільських, селищних рад, у тому числі об`єднаних територіальних громад, які відповідно до законодавства провадять діяльність з надання статусу дитини-сироти та дитини, позбавленої батьківського піклування, влаштування дітей-сиріт та дітей, позбавлених батьківського піклування, встановлення опіки та піклування над дітьми-сиротами та дітьми, позбавленими батьківського піклування, із захисту особистих, майнових та житлових прав дітей.
Безпосереднє ведення справ та координація діяльності стосовно захисту прав дітей, зокрема дітей-сиріт та дітей, позбавлених батьківського піклування, покладаються на служби у справах дітей районних, районних у мм. Києві та Севастополі держадміністрацій, виконавчих органів міських, районних у містах у разі утворення) рад, сільських, селищних рад об`єднаних територіальних громад.
Відповідно до пункту 73 постанови Кабінету Міністрів України від 24 вересня 2008 р. № 866 «Питання діяльності органів опіки та піклування, пов`язаної із захистом прав дитини, у разі виникнення спору між батьками щодо участі у вихованні дитини один з батьків, що проживає окремо від дитини, подає службі у справах дітей за місцем проживання дитини заяву, копію паспорта, довідку з місця реєстрації (проживання), копію свідоцтва про укладення або розірвання шлюбу (у разі наявності), копію свідоцтва про народження дитини.
Відповідно до пункту 74 постанови Кабінету Міністрів України від 24 вересня 2008 р. № 866 «Питання діяльності органів опіки та піклування, пов`язаної із захистом прав дитини», під час розгляду судом спорів між батьками щодо виховання дитини районна, районна у мм. Києві та Севастополі держадміністрація, виконавчий орган міської, районної у місті (у азі утворення) ради, сільської, селищної ради об`єднаної територіальної громади подає суду письмовий висновок про способи участі одного з батьків у вихованні дитини, місце та час їх спілкування, складений на підставі відомостей, одержаних службою у справах дітей в результаті проведення бесіди з батьками, дитиною, родичами, які беруть участь у її вихованні, обстеження умов проживання дитини, батьків, а також на підставі інших документів, які стосуються зазначеної справи.
Відповідно до п. 4 Положення про комісію з питань захисту прав дитини, затвердженого розпорядженням голови райдержадміністрації від 04.12.2008 № 1171 «Про утворення комісії з питань захисту прав дитини та затвердження Положення про неї», комісія відповідно до покладених на неї завдань: 1) розглядає та подає пропозиції до індивідуального плану соціального захисту дитини, яка опинилася у складних життєвих обставинах, дитини-сироти та дитини, позбавленої батьківського піклування, який складається за формою, затвердженою Мінсім`ямолодьспортом; 2) розглядає питання, у тому числі спірні, які потребують колегіального вирішення, зокрема: реєстрація народження дитини, батьки якої невідомі; надання дозволу бабі, діду, іншим родичам дитини забрати її з пологового будинку або іншого закладу охорони здоров`я, якщо цього не зробили батьки дитини; позбавлення та поновлення батьківських прав; вирішення спорів між батьками щодо визначення або зміни прізвища та імені дитини; вирішення спорів між батьками щодо визначення місця проживання дитини; участь одного з батьків у вихованні дитини; побачення з дитиною матері, батька, які позбавлені батьківських прав; визначення форми влаштування дитини-сироти та дитини, позбавленої батьківського піклування; встановлення і припинення опіки, піклування; утримання і виховання дітей у сім`ях опікунів, піклувальників, прийомних сім`ях, дитячих будинках сімейного типу та виконання покладених на них обов`язків; збереження майна, право власності на яке або право користування яким мають діти-сироти та діти, позбавлені батьківського піклування; розгляд звернень дітей щодо неналежного виконання батьками, опікунами, піклувальниками обов`язків з виховання або щодо зловживання ними своїми правами; інші питання, пов`язані із захистом прав дітей.
Служба у справах дітей Калуської міської ради на підтвердження повного розгляду звернення ОСОБА_1 подала суду, наступні документи: копію заяви від 20.12.2018 року, копію акту обстеження матеріально побутових умов від 26.12.2018 року, копію листа від 29.12.2018 року, копію витягу з протоколу № 1 засідання комісії з питань захисту прав дитини від 29.12.2018 року, копію відповіді Гудзоватому Ю.В. від 10.01.2019 року № Г-240 та від 30.01.2019 року № Г-204, копію рішення виконавчого комітету Калуської міської ради від 29.01.2019 року № 27, копія заяви ОСОБА_1 від 01.02.2019 року, копія відповіді ОСОБА_1 13.02.2019 року, скрін шот екрану електронної пошти від 13.02.2019 року, журнал реєстрації використання в роботі марок та конвертів (а.с. 42-54).
У відповідності до ст. 15 Закону України "Про звернення громадян" органи державної влади, місцевого самоврядування та їх посадові особи, керівники та посадові особи підприємств, установ, організацій незалежно від форм власності, об`єднань громадян, до повноважень яких належить розгляд заяв (клопотань), зобов`язані об`єктивно і вчасно розглядати їх, перевіряти викладені в них факти, приймати рішення відповідно до чинного законодавства і забезпечувати їх виконання, повідомляти громадян про наслідки розгляду заяв (клопотань).
Згідно ст. 20 Закону України "Про звернення громадян" звернення розглядаються і вирішуються у термін не більше одного місяця від дня їх надходження, а ті, які не потребують додаткового вивчення, - невідкладно, але не пізніше п`ятнадцяти днів від дня їх отримання. Якщо в місячний термін вирішити порушені у зверненні питання неможливо, керівник відповідного органу, підприємства, установи, організації або його заступник встановлюють необхідний термін для його розгляду, про що повідомляється особі, яка подала звернення. При цьому загальний термін вирішення питань, порушених у зверненні, не може перевищувати сорока п`яти днів. На обґрунтовану письмову вимогу громадянина термін розгляду може бути скорочено від встановленого цією статтею терміну. Звернення громадян, які мають встановлені законодавством пільги, розглядаються у першочерговому порядку.
Суд констатує, що доказів про порушення відповідачами строків розгляду звернення від 20.12.2018 року позивача (більше 45 днів) судом не встановлено.
Статтею 19 Закону України "Про звернення громадян" встановлено, що органи державної влади і місцевого самоврядування, підприємства, установи, організації незалежно від форм власності, об`єднання громадян, засоби масової інформації, їх керівники та інші посадові особи в межах своїх повноважень зобов`язані: об`єктивно, всебічно і вчасно перевіряти заяви чи скарги; письмово повідомляти громадянина про результати перевірки заяви чи скарги і суть прийнятого рішення.
Перевіривши вказані вище документи, а також наявні в матеріалах справи заяву позивача від 20.12.2018 року та надані службою у справах дітей Калуської міської ради відповідями № Г-204 від 30.01.2019 року, за № Г-204 від 10.01.2019 року та за № Г-204 від 29.12.2019 року, суд приходить до висновку про не належний розгляд заяви позивача, оскільки відповідачем не надано відповіді Гудзоватому Ю.В. щодо розгляду пунктів 2 - 6 заяви від 20.12.2019 року.
При цьому, суд зазначає, що відповідачем розглянуто питання вказане в пункті 1 заяви ОСОБА_1 від 20.12.2018 року, а результати розгляду даного питання викладені у висновку служби у справах дітей Калуської міської ради від 29.12.2018 року № 01-17/44.
Відповідно до вимог ч. 2 ст. 9 КАС України суд розглядає адміністративні справи не інакше як за позовною заявою, поданою відповідно до цього Кодексу, в межах позовних вимог. Суд може вийти за межі позовних вимог, якщо це необхідно для ефективного захисту прав, свобод, інтересів людини і громадянина, інших суб`єктів у сфері публічно-правових відносин від порушень з боку суб`єктів владних повноважень.
Повноваження суду при вирішенні справи визначені ст. 245 КАС України
В даному випадку суд констатує, що з врахуванням спірних правовідносин для ефективного захисту прав, свобод, інтересів позивача слід вийти за межі позовних вимог. В позовній заяві позивач просив суд визнати протиправною бездіяльність служби у справах дітей щодо не належного розгляду заяви від 20.12.2018 року. Однак, позивачем невірно зазначено дану позовну вимогу. Правильним способом відновлення порушеного права відповідно до вимог КАС України, є зобов`язання службу у справах дітей Калуської міської ради повторно розглянути заяву ОСОБА_1 від 20.12.2018 року.
Відповідно до частини 2 статті 19 Конституції України органи державної влади та органи місцевого самоврядування, їх посадові особи зобов`язані діяти лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України.
Частиною 2 статті 2 Кодексу адміністративного судочинства України передбачено, що у справах щодо оскарження рішень, дій чи бездіяльності суб`єктів владних повноважень адміністративні суди перевіряють, чи прийняті (вчинені) вони: 1) на підставі, у межах повноважень та у спосіб, що визначені Конституцією та законами України; 2) з використанням повноваження з метою, з якою це повноваження надано; 3) обґрунтовано, тобто з урахуванням усіх обставин, що мають значення для прийняття рішення (вчинення дії); 4) безсторонньо (неупереджено); 5) добросовісно; 6) розсудливо; 7) з дотриманням принципу рівності перед законом, запобігаючи всім формам дискримінації; 8) пропорційно, зокрема з дотриманням необхідного балансу між будь-якими несприятливими наслідками для прав, свобод та інтересів особи і цілями, на досягнення яких спрямоване це рішення (дія); 9) з урахуванням права особи на участь у процесі прийняття рішення; 10) своєчасно, тобто протягом розумного строку.
Згідно з частиною 1 статті 77 Кодексу адміністративного судочинства України кожна сторона повинна довести ті обставини, на яких ґрунтуються її вимоги та заперечення, крім випадків, встановлених статтею 78 цього Кодексу.
Відповідно до статі 72 Кодексу адміністративного судочинства України доказами в адміністративному судочинстві є будь-які дані, на підставі яких суд встановлює наявність або відсутність обставин (фактів), що обґрунтовують вимоги і заперечення учасників справи, та інші обставини, що мають значення для правильного вирішення справи.
Частиною 2 статті 77 Кодексу адміністративного судочинства України передбачено, що в адміністративних справах про протиправність рішень, дій чи бездіяльності суб`єкта владних повноважень обов`язок щодо доказування правомірності свого рішення, дії чи бездіяльності покладається на відповідача.
Враховуючи вищевикладене, позовні вимоги ОСОБА_1 підлягають до задоволення.
При цьому, слід зазначити, що в даній адміністративній справі суд не вирішує по суті питання які вказані у зверненні позивача, оскільки вирішення даних питань є дискреційними повноваженнями відповідача. Крім того, дані обставини не є предметом позову, оскільки позивач оскаржує в даній позовні заяві тільки процедурні питання щодо розгляду його звернення, в тому числі щодо об`єктивного, всебічного і вчасного розгляду. В той же час, достатнім способом захисту порушеного права позивача у спірних правовідносинах буде зобов`язання відповідача повторно розглянути звернення позивача від 20.12.2018 року, звернувши увагу на розгляд і вирішення всіх обставин зазначених в зверненні.
Відповідно до частини 1 статті 139 КАС України, при задоволенні позову сторони, яка не є суб`єктом владних повноважень, всі судові витрати, які підлягають відшкодуванню або оплаті відповідно до положень цього Кодексу, стягуються за рахунок бюджетних асигнувань суб`єкта владних повноважень, що виступав відповідачем у справі, або якщо відповідачем у справі виступала його посадова чи службова особа.
За наслідками розгляду справи підлягають стягненню за рахунок бюджетних асигнувань відповідача на користь позивача понесені ним судові витрати по оплаті судового збору в розмірі 768,40 гривень, сплаченого згідно наявної в матеріалах справи квитанції (а.с. 3).
На підставі статті 129-1 Конституції України, керуючись статтями 139, 241-246, 250 Кодексу адміністративного судочинства України, суд, -
ВИРІШИВ:
Позов задовольнити повністю.
Визнати протиправною бездіяльність служби у справах дітей Калуської міської ради щодо неналежного розгляду заяви ОСОБА_1 від 20.12.2018 року.
Зобов`язати службу у справах дітей Калуської міської ради повторно розглянути заяву ОСОБА_1 від 20.12.2018 року.
Стягнути з служби у справах дітей Калуської міської ради за рахунок бюджетних асигнувань на користь ОСОБА_1 сплачений судовий збір в розмірі 768 (сімсот шістдесят вісім) гривень 40 копійок.
Рішення може бути оскаржене в апеляційному порядку. Відповідно до статтей 255, 295, 297 Кодексу адміністративного судочинства України, апеляційна скарга на рішення суду подається безпосередньо до суду апеляційної інстанції або через Івано-Франківський окружний адміністративний суд протягом тридцяти днів з дня складення рішення в повному обсязі.
Учасник справи, якому повне рішення суду не було вручене у день його проголошення або складення, має право на поновлення пропущеного строку на апеляційне оскарження рішення суду, якщо апеляційна скарга подана протягом тридцяти днів з дня вручення йому повного рішення суду.
Строк на апеляційне оскарження також може бути поновлений в разі його пропуску з інших поважних причин, крім випадків, визначених частиною другою статті 299 цього Кодексу.
Рішення суду набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги всіма учасниками справи, якщо апеляційну скаргу не було подано.
ОСОБА_1 (ідентифікаційний код НОМЕР_1 ), АДРЕСА_1 ;
Служба у справах дітей Калуської міської ради (код ЄДРПОУ 26535187), вул. Степана Бандери, 18, м. Калуш, Калуський район, Івано-Франківська область, 77301;
Виконавчий комітет Калуської міської ради (код ЄДРПОУ 04054300), вул. І.Франка, 1, м. Калуш, Калуський район, Івано-Франківська область, 77300.
Суддя /підпис/ Грицюк П.П.