
ЖИТОМИРСЬКИЙ ОКРУЖНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД
У Х В А Л А
19 червня 2019 року м. Житомир справа № 806/984/18
категорія 6.2.1
Житомирський окружний адміністративний суд у складі:
головуючого судді Черняхович І.Е.,
секретар судового засідання Шевчук Т.А.,
за участю: позивача ОСОБА_1 ,
представника позивача ОСОБА_2 ,
представника відповідача Горкуши М.А.,
розглянувши у відкритому судовому засіданні клопотання про встановлення судового контролю за виконанням судового рішення в адміністративній справі за позовом ОСОБА_1 до Головного управління Держгеокадастру у Житомирській області про визнання протиправною відмови, зобов`язання вчинити дії,
встановив:
В провадженні Житомирського окружного адміністративного суду перебувала адміністративна справа №806/984/18 за позовом ОСОБА_1 до Головного управління Держгеокадастру у Житомирській області про визнання протиправною відмови, зобов`язання вчинити дії.
За наслідками розгляду зазначеної справи судом було прийнято рішення від 12 квітня 2018 року, яким позов задоволено: визнано протиправною відмову Головного управління Держгеокадастру у Житомирській області від 23.01.2018 № Д-16036/0-277/0/22-18 у затвердженні проекту землеустрою з відведення земельної ділянки площею 50,1796 га для ведення фермерського господарства на території Ставищенської сільської ради Брусилівського району в оренду ОСОБА_1 , а також зобов`язано Головне управління Держгеокадастру у Житомирській області затвердити проект землеустрою з відведення земельної ділянки площею 50,1796 га для ведення фермерського господарства на території Ставищенської сільської ради Брусилівського району в оренду ОСОБА_1 .
Зазначене рішення від 12 квітня 2018 року у справі № 806/984/18 набрало законної сили 22 червня 2018 року.
10 липня 2018 року Житомирським окружним адміністративним судом був виданий виконавчий лист №2202 2018 р. по справі №806/984/18 щодо зобов`язання Головне управління Держгеокадастру у Житомирській області затвердити проект землеустрою з відведення земельної ділянки площею 50,1796 га для ведення фермерського господарства на території Ставищенської сільської ради Брусилівського району в оренду ОСОБА_1 .
12 червня 2019 року ОСОБА_1 до відділу документального забезпечення суду було подання клопотання про встановлення судового контролю за виконанням рішення від 12 квітня 2018 року у справі № 806/984/18, в якому позивач просив суд:
- зобов`язати Головне управління Держгеокадастру у Житомирській області подати до суду звіт про виконання рішення суду від 12 квітня 2018 року у справі № 806/984/18;
- накласти на керівника суб`єкта владних повноважень - виконуючого обов`язки начальника Головного управління Держгеокадастру у Житомирській області - Козакова Сергія Володимировича, відповідального за виконання рішення від 12 квітня 2018 року у справі №806/984/18, штраф у сумі передбаченій чинним законодавством.
В обґрунтування клопотання ОСОБА_1 зазначив, що на виконання рішення Житомирського окружного адміністративного суду від 12 квітня 2018 року у справі №806/984/18 виконуючим обов`язки начальника Головного управління Держгеокадастру у Житомирській області Козаковим Сергієм Володимировичем було видано наказ від 18.10.2018 №6-4132/14-18-СГ "Про затвердження документації із землеустрою та передачі в оренду земельної ділянки", яким затверджено проект землеустрою з відведення йому в оренду земельної ділянки площею 50,1796 га для ведення фермерського господарства на території Ставищенської сільської ради Брусилівського району в оренду. Однак, позивач вказує, що земельну ділянку за кадастровим номером НОМЕР_1 площею 50,1796 га в оренду йому так і не було передано. Більш того, з листа Головного управління Держгеокадастру у Житомирській області від 07.06.2019 №Д-1000/0-596/6-19 позивачу стало відомо, що у зв`язку з прийняттям наказу Головного управління Держгеокадастру у Житомирській області від 04.06.2019 №6-1604/14-19-СГ "Про втрату чинності наказу Головного управління від 18.10.2018 №6-4132/14-18-СГ" наказ від 18.10.2018 №6-4132/14-18-СГ "Про затвердження документації із землеустрою та передачі в оренду земельної ділянки" було визнано таким, що втратив чинність. Зазначені обставини стали підставою для його звернення до суду із даним клопотанням про встановлення судового контролю (а.с.189).
Розгляд клопотання про встановлення судового контролю за виконанням рішення суду від 12 квітня 2018 року у справі № 806/984/18 був призначений в судове засідання на 11:00 19 червня 2019 року.
19 червня 2019 року до суду надійшло заперечення Головного управління Держгеокадастру у Житомирській області на клопотання ОСОБА_1 про встановлення судового контролю за виконанням рішення суду. В запереченнях відповідач зазначив, що з метою виконання рішення Житомирського окружного адміністративного суду від 12 квітня 2018 року у справі №806/984/18 Головним управління Держгеокадастру у Житомирській області видано наказ від 18.10.2018 №6-4132/14-18-СГ "Про затвердження документації із землеустрою та передачі в оренду земельної ділянки", яким затверджено проект ОСОБА_1 . Крім того, вказує що факт виконання Головним управління Держгеокадастру у Житомирській області зазначеного рішення суду підтверджується постановою головного державного виконавця Відділу примусового виконання рішень Управління державної виконавчої служби ГТУЮ у Житомирській області від 29.11.2018 про закінчення виконавчого провадження ВП №57521286 з примусового виконання виконавчого листа №2202 2018 р. по справі №806/984/18, у зв`язку з виконанням рішення до відкриття виконавчого провадження. Натомість з приводу наказу Головного управління Держгеокадастру у Житомирській області від 04.06.2019 №6-1604/14-19-СГ "Про втрату чинності наказу Головного управління від 18.10.2018 №6-4132/14-18-СГ" відповідач зазначає, що він був прийнятий не на виконання рішення суду у даній справі, з огляду на що вважає, що правова оцінка підставам та правомірності діям відповідача при винесені даного наказу може бути надана лише при оскарженні його до суду в загальному порядку, шляхом подання позовної заяви. Враховуючи наведене відповідач просить відмовити в задоволенні клопотання ОСОБА_1 про встановлення судового контролю за виконанням рішення у справі у справі №806/984/18 (а.с.196-197).
19 червня 2019 року до суду з`явився позивач та його представник, а також представник відповідача.
Під час судового засідання позивач та його представник підтримали заявлене клопотання та просили встановити судовий контроль за виконанням рішення у справі №806/984/18.
В свою чергу представник відповідача заперечував щодо встановлення судового контролю, зазначаючи при цьому, що рішення Житомирського окружного адміністративного суду від 12 квітня 2018 року у справі №806/984/18 виконано Головним управлінням Держгеокадастру у Житомирській області в повному обсязі.
Розглянувши клопотання ОСОБА_1 про встановлення судового контролю за виконанням рішення суду від 12 квітня 2018 року у справі № 806/984/18, суд встановив наступне.
Статтею 129-1 Конституції України встановлено, що судові рішення ухвалюються судами іменем України і є обов`язковими до виконання. Контроль за виконанням судового рішення здійснює суд.
Відповідно до статті 370 КАС України визначено, що судове рішення, яке набрало законної сили, є обов`язковим для учасників справи, для їхніх правонаступників, а також для всіх органів, підприємств, установ та організацій, посадових чи службових осіб, інших фізичних осіб і підлягає виконанню на всій території України, а у випадках, встановлених міжнародними договорами, згода на обов`язковість яких надана Верховною Радою України, або за принципом взаємності, - за її межами. Невиконання судового рішення тягне за собою відповідальність, встановлену законом.
Таким чином право на судовий захист є конституційною гарантією прав і свобод людини і громадянина, а обов`язкове виконання судових рішень складовою права на справедливий судовий захист.
Питання судового контролю за виконанням судових рішень в адміністративних справах врегульоване статтею 382 КАС України.
Зокрема відповідно до ч. 1 статті 382 КАС України суд, який ухвалив судове рішення в адміністративній справі, може зобов`язати суб`єкта владних повноважень, не на користь якого ухвалене судове рішення, подати у встановлений судом строк звіт про виконання судового рішення.
За наслідками розгляду звіту суб`єкта владних повноважень про виконання рішення суду або в разі неподання такого звіту суддя своєю ухвалою може встановити новий строк подання звіту, накласти на керівника суб`єкта владних повноважень, відповідального за виконання рішення, штраф у сумі від двадцяти до сорока розмірів прожиткового мінімуму для працездатних осіб. Половина суми штрафу стягується на користь позивача, інша половина - до Державного бюджету України (ч. 2, 3 ст. 382 КАС України).
Зі змісту наведеної правової норми випливає, що зобов`язання суб`єкта владних повноважень, не на користь якого ухвалене судове рішення, подати у встановлений судом строк звіт про виконання судового рішення є правом суду, яке має застосовуватися у виключних випадках.
З резолютивної частини рішення Житомирського окружного адміністративного суду від 12 квітня 2018 року у справі № 806/984/18 вбачається, що зазначеним рішенням Головне управління Держгеокадастру у Житомирській області було зобов`язано затвердити проект землеустрою з відведення земельної ділянки площею 50,1796 га для ведення фермерського господарства на території Ставищенської сільської ради Брусилівського району в оренду ОСОБА_1 . З метою забезпечення виконання вказаного рішення суду позивачу видано виконавчий лист №2202/18 від 10.07.2018 (а.с.187), на підставі якого Відділом примусового виконання рішень Управління Державної виконавчої служби Головного територіального управління юстиції у Житомирській області було відкрито виконавче провадження №ВП57521286, що підтверджується наявною у матеріалах справи постановою від 26.10.2018. (а.с.190).
Судом безспірно встановлено, що 18 жовтня 2018 року Головним управлінням Держгеокадастру у Житомирській області на виконання вказаного рішення суду від 12.04.2018 у справі № 806/984/18 було видано наказ №6-4132/14-18-СГ "Про затвердження документації із землеустрою та передачі в оренду земельної ділянки".
Пунктом 1 та 2 вказаного наказу від 18.10.2018 №6-4132/14-18-СГ затверджено проект землеустрою з відведення земельної ділянки площею 50,1796 га для ведення фермерського господарства на території Ставищенської сільської ради Брусилівського району в оренду ОСОБА_1 , а також вирішено надати в оренду гр. ОСОБА_1 земельну ділянку загальною площею 50,1796 га (кадастровий номер НОМЕР_1 ) для ведення фермерського господарства строком на 7 років, із земель сільськогосподарського призначення державної власності, розташовану на території Брусилівського району, за межами населених пунктів Ставищенської сільської ради (а.с.198). Про прийнятий наказ від 18.10.2018 №6-4132/14-18-СГ Головне управління Держгеокадастру у Житомирській області листом від 31.10.2018 №11-6-0.62-7727/2-18 повідомило Відділ примусового виконання рішень Управління Державної виконавчої служби Головного територіального управління юстиції (а.с.202).
Перевіривши виконання Головним управління Держгеокадастру у Житомирській області рішення суду від 12.04.2018 у справі № 806/984/18 Відділ примусового виконання рішень Управління Державної виконавчої служби Головного територіального управління юстиції дійшов висновку, що рішення суду виконано боржником у повному обсязі до відкриття виконавчого провадження, у зв`язку з цим відповідно до вимог п. 9 ч. 1 ст. 39, ст. 40 Закону України "Про виконавче провадження" було винесено постанову від 29.11.2018 про закінчення виконавчого провадження №ВП57521286 (а.с.191).
В подальшому, 04 червня 2019 року Головним управлінням Держгеокадастру в Житомирській області видано наказ №6-1604/14-19-СГ, на підставі якого наказ від 18.10.2018 №6-4132/14-18-СГ "Про затвердження документації із землеустрою та передачі в оренду земельної ділянки" було визнано таким, що втратив чинність (а.с.199).
Суд відмічає, що даний наказ прийнято не на виконання рішення суду у справі №806/984/18. У зв`язку з прийняттям Головним управлінням Держгеокадастру в Житомирській області наказу №6-1604/14-19-СГ від 04.06.2019 між сторонами фактично виникли нові правовідносини, а тому в разі незгоди з обґрунтуванням прийнятого відповідачем наказу та з його підставами, позивач має право звернутись до суду із позовною заявою про його оскарження в загальному порядку.
Таким чином, правова оцінка підставам та правомірність діям відповідача при винесенні наказу №6-1604/14-19-СГ від 04.06.2019 може бути надано судом при його оскарженні до суду у загальному порядку шляхом подання позовної заяви.
Щодо доводів позивача про те, що доказом невиконання відповідачем рішення суду від 12.04.2018 у справі № 806/984/18 є те, що земельна ділянка за кадастровим номером 1820986000:06:000:0700 площею 50,1796 га не була передана йому в оренду, суд зазначає наступне.
Відповідно до п. 1 ч. 5 ст. 246 КАС України у резолютивній частині рішення зазначається висновок суду про задоволення позову чи про відмову в позові повністю або частково щодо кожної із заявлених вимог.
З огляду на зазначене, судове рішення виконується відповідачем в межах покладених на нього зобов`язань, що визначені в резолютивній частині судового рішення.
Як вбачається з резолютивної частини рішення Житомирського окружного адміністративного суду від 12 квітня 2018 року у справі № 806/984/18, зазначеним рішенням Головне управління Держгеокадастру у Житомирській області було зобов`язано затвердити проект землеустрою з відведення земельної ділянки площею 50,1796 га для ведення фермерського господарства на території Ставищенської сільської ради Брусилівського району в оренду ОСОБА_1 , що й було зроблено відповідачем шляхом прийняття наказу від 18.10.2018 №6-4132/14-18-СГ.
Водночас, відповідно до ч. 1 ст. 116 Земельного кодексу України громадяни та юридичні особи набувають права власності та права користування земельними ділянками із земель державної або комунальної власності за рішенням органів виконавчої влади або органів місцевого самоврядування в межах їх повноважень, визначених цим Кодексом або за результатами аукціону.
В свою чергу, суд звертає увагу на те, що відповідно до вимог ст. 123, 124 Земельного кодексу України порядок передачі земельних ділянок у користування (оренду) громадянам передбачає реалізацію таких послідовних етапів:
- звернення громадян до відповідних органів виконавчої влади або органів місцевого самоврядування (в межах їх повноважень) з клопотанням про надання дозволу на розроблення проекту землеустрою щодо відведення земельної ділянки;
- надання відповідним органом виконавчої влади або місцевого самоврядування дозволу на розроблення проекту землеустрою щодо відведення земельної ділянки;
- розробка суб`єктами господарювання за замовленням громадян проекту землеустрою щодо відведення земельної ділянки;
- погодження проекту землеустрою щодо відведення земельної ділянки в порядку, передбаченому статтею 186-1 Земельного кодексу України;
- затвердження відповідним органом виконавчої влади або місцевого самоврядування проекту землеустрою щодо відведення земельної ділянки та надання її у власність та прийняття рішення про надання земельної ділянки у користування (оренду).
- укладення договору оренди земельної ділянки чи договору купівлі-продажу права оренди земельної ділянки.
Згідно з ч. 1 ст. 93 Земельного кодексу України право оренди земельної ділянки - це засноване на договорі строкове платне володіння і користування земельною ділянкою, необхідною орендареві для провадження підприємницької та іншої діяльності.
При цьому, передача в оренду земельних ділянок, що перебувають у державній або комунальній власності, здійснюється на підставі рішення відповідного органу виконавчої влади або органу місцевого самоврядування згідно з їх повноваженнями, визначеними статтею 122 цього Кодексу, чи договору купівлі-продажу права оренди земельної ділянки (у разі продажу права оренди) шляхом укладення договору оренди земельної ділянки чи договору купівлі-продажу права оренди земельної ділянки (ч. 1 ст. 124 Земельного кодексу України).
Отже, укладення договору оренди земельної ділянки відповідно до ст. 124 Земельного кодексу України є завершальним етапом визначеної процедури передачі земельної ділянку в оренду, і саме після укладення такого договору особа має право здійснити державну реєстрацію права оренди в Державному реєстрі речових прав.
Натомість, правовідносини між ОСОБА_1 та Головним управління Держгеокадастру у Житомирській області з приводу укладення договору оренди земельної ділянка за кадастровим номером НОМЕР_1 площею 50,1796 га належать до договірних відносин, які вирішуються в порядку цивільного судочинства.
Враховуючи вказане, суд не вбачає підстав для встановлення судового контролю за виконанням рішення Житомирського окружного адміністративного суду від 12 квітня 2018 року у справі № 806/984/18, а тому клопотання ОСОБА_1 не підлягає задоволенню.
Керуючись статтями 242, 243, 248, 256, 293-295, 382 Кодексу адміністративного судочинства України, суд, -
ухвалив:
Відмовити в задоволенні клопотання ОСОБА_1 ( АДРЕСА_1 ; РНОКПП НОМЕР_2 ) про встановлення судового контролю за виконанням рішення Житомирського окружного адміністративного суду від 12 квітня 2018 року у справі № 806/984/18 за позовом ОСОБА_1 до Головного управління Держгеокадастру у Житомирській області про визнання протиправною відмови, зобов`язання вчинити дії.
Ухвала суду набирає законної сили негайно після її проголошення.
Ухвала суду може бути оскаржена до суду апеляційної інстанції протягом п`ятнадцяти днів з дня її складення за правилами, встановленими статтями 293-297 Кодексу адміністративного судочинства України, з урахуванням приписів пп. 15.5 п. 15 Розділу VII «Перехідні положення» Кодексу адміністративного судочинства України.
Суддя І.Е.Черняхович
інше Відмовлено у задоволенні клопотання про встановлення судового контролю
Повний текст ухвали складено 26.06.2019