Рішення № 82640224, 25.06.2019, Донецький окружний адміністративний суд

Дата ухвалення
25.06.2019
Номер справи
200/6889/19-а
Номер документу
82640224
Форма судочинства
Адміністративне
Державний герб України

Україна

Донецький окружний адміністративний суд

Р І Ш Е Н Н Я

І М Е Н Е М У К Р А Ї Н И

25 червня 2019 р. Справа№200/6889/19-а

приміщення суду за адресою: 84122, м.Слов`янськ, вул. Добровольського, 1

Донецький окружний адміністративний суд у складі головуючого судді Хохленкова О.В., розглянувши в порядку спрощеного позовного провадження адміністративну справу за позовом Товариства з обмеженою відповідальністю «Інгаз» до Головного управління ДФС у Донецькій області про скасування податкового повідомлення –рішення від 21.02.2019 року № 0042784603

ВСТАНОВИВ:

Товариство з обмеженою відповідальністю «Інгаз» звернулося до Головного управління ДФС у Донецькій області про скасування податкового повідомлення –рішення від 21.02.2019 року № 0042784603.

В обґрунтування позовних вимог позивач зазначив, що на адресу ДП «ІНГАЗ» 27.02.2019 року надійшло податкове повідомлення-рішення форми «Н» ГУ ДФС у Донецькій області від 21.02.2019 року №0042784603. В цьому податковому повідомленні-рішенні зазначено, що воно складено на підставі акту перевірки № 402/05-99-46-03/14361569 від 25.01.2019 року. Зі змісту такого податкового повідомлення - рішення вбачається, що відповідачем визначено ДП «ІНГАЗ» штраф у загальній сумі 19133,84 грн. за платежем податок на додану вартість із вироблених в Україні товарів (робіт, послуг). ДП «ІНГАЗ» з таким нарахуванням було не згодне, вважало його незаконним та необґрунтованим. Підприємством була розпочата процедура адміністративного оскарження до ДФС України. За результатами розгляду скарги 26.04.2019 року ДФС України було прийнято рішення про результати розгляду скарги №20069/6/99-99-11-06-01-25, яким скарга була залишена без задоволення. Рішення про результати розгляду скарги отримане ДП «ІНГАЗ» 07.05.2019 року. 10.05.2019 року ДП «ІНГАЗ» реорганізоване в Товариство з обмеженою відповідальністю «ІНГАЗ» яке є правонаступником ДП «ІНГАЗ». За результатами камеральної перевірки відповідачем був складений акт №402/05-99-46-03/14361569 від 25.01.2019 року про результати камеральної перевірки дотримання граничних термінів реєстрації податкових накладних/розрахунків коригування з податку на додану вартість в Єдиному реєстрі податкових накладних Дочірнє Підприємство «ІНГАЗ» код ЄДРПОУ 14361569 за період березень, жовтень 2017 року. Проте з зазначеного Акту перевірки вбачається, що всі несвоєчасно зареєстровані документи є розрахунками коригування та виписані на покупців, що не є платниками податку на додану вартість, а тому не надаються покупцю (отримувачу). Висновки Акту перевірки містять твердження про порушення позивачем п.201.10 ст. 201 Податкового кодексу України в частині порушення термінів реєстрації податкових накладних/розрахунків коригування у ЄРПН. а саме: реєстрація розрахунків коригування, складених на суму ПДВ 191338,39 гривень проведена з затримкою до 15 календарних днів. З акту перевірки вбачається, що податкові накладні та складені до них розрахунки коригування були оформлені на неплатників податку на додану вартість. За таких умов ст. 192 Податкового кодексу України не визначено особу, що зобов`язана зареєструвати такий розрахунок коригування в ЄРПН. Тому реєстрація такого розрахунку коригування в ЄРПН є правом постачальника - ДП «ІНГАЗ», а не обов`язком. Акт перевірки не містить посилань на норми законодавства, що визначають обов`язок ДП «ІНГАЗ» реєструвати в ЄРПН розрахунки коригування, які були оформлені на неплатників податку на додану вартість. За змістом п. 120-1.1 ст. 120-1 Податкового кодексу України штраф передбачений виключно за невиконання обов`язку, що передбачений ст. 192 ПКУ, а не будь-яким іншим нормативним актом. Таким чином, враховуючи вищевикладене, а також те, що зазначені в Акті перевірки, несвоєчасно зареєстровані розрахунки коригування виписані щодо неплатників ПДВ, а тому на ДП «ІНГАЗ» законом не покладено обов`язку з реєстрації таких Розрахунків коригування, вважаємо, що висновок про відповідальність платника податків за ст.120-1 Податкового кодексу України є безпідставним та таким, що не ґрунтується на вимогах Податкового кодексу України. У зв`язку з цим, позивач вважає, що спірне податкове повідомлення-рішення ГУ ДФС у Донецькій області від 28.12.2018 року №0300084603 прийняте всупереч вимогам ч. 2 ст. 19 Конституції України та норм Податкового кодексу України, що робить його незаконним.

Ухвалою Донецького окружного адміністративного суду від 30 травня 2019 року відкрито провадження в адміністративній справі, за правилами спрощеного позовного провадження з повідомленням (викликом) сторін та призначено розгляд справи на 25 червня 2019 року.

Відповідач позовні вимоги не визнав, 21 червня 2019 року надав до суду відзив проти позову, в якому зазначив наступне. Податковим кодексом передбачено, що за порушення термінів реєстрацій податкових накладних в ЄРПН штрафні санкції, визначені Кодексом не застосовуються виключно до податкових накладних, що не надаються отримувачу (покупцю) та складені на постачання товарів/послуг для операцій які звільнені від оподаткування, та/або оподатковуються за нульовою ставкою. В даному випадку, на думку відповідача, самі розрахунки коригування кількісних і вартісних показників які зареєстровано позивачем з порушенням граничного строку, встановленого законом містять дані про те, що вони складені на постачання товарів/послуг для операцій, що оподатковуються податком на додану вартість. Вважає, що він діяв на підставі, в межах повноважень та у спосіб, передбачений законом та в позові просив відмовити в повному обсязі.

Суд дослідивши подані матеріали справи встановив наступне.

Позивачем по справі є Товариство з обмеженою відповідальністю «Інгаз» яке є юридичною особою – код ЄДРПОУ 14361569.

Відповідач - Головне управління ДФС у Донецькій області код ЄДРПОУ 39406028 яке є суб`єктом владних повноважень.

Головним управлінням ДФС у Донецькій області проведено камеральну перевірку дотримання позивачем граничних термінів реєстрації податкових накладних/розрахунків коригування з податку на додану вартість в Єдиному реєстрі податкових накладних, за період березень, жовтень 2017 року результати якої викладено в акті від 25.01.2019 року № 402/05-99-46-03/14361569.

Даними перевірки встановлено, що:

Розрахунок коригування кількісних і вартісних показників/податкова накладна №66 від 27.10.2017 року на суму ПДВ 2992 грн. зареєстрована 20.11.2017 року, тобто з затримкою на 5 днів;

Розрахунок коригування кількісних і вартісних показників/податкова накладна № 43 від 31.03.2017 року на суму ПДВ 188346,39 грн. зареєстрована 20.04.2017 року, тобто з затримкою на 5 днів.

Вказані обставини підтверджуються наявними в матеріалах справи копіями розрахунків коригування кількісних і вартісних показників.

За наслідками проведеної перевірки податковим органом прийнято податкове повідомлення-рішення від 21.02.2019 року № 0042784603 за порушення термінів реєстрації податкових накладних, яким визначено загальна сума штрафу в розмірі 19133,84 гривень.

В додатку до податкового повідомлення-рішення від 21.02.2019 року № 0042784603 надається розрахунок штрафу за порушення термінів реєстрації податкових накладних з якого вбачається те що до 2 податкових накладних розмір штрафу склав 10%. Загальна сума штрафу за цим розрахунком склала 19133,84 грн.

Вирішуючи спір по суті заявлених позовних вимог, судом виходить з наступного.

Статтею 67 Конституції України визначено, що кожен зобов`язаний сплачувати податки і збори в порядку і розмірах, встановлених законом.

Податковий кодекс України регулює відносини, що виникають у сфері справляння податків і зборів, зокрема, визначає вичерпний перелік податків та зборів, що справляються в Україні, та порядок їх адміністрування, платників податків та зборів, їх права та обов`язки, компетенцію контролюючих органів, повноваження і обов`язки їх посадових осіб під час здійснення податкового контролю, а також відповідальність за порушення податкового законодавства.

Відповідно до пункту 201.1 статті 201 Податкового кодексу України, на дату виникнення податкових зобов`язань платник податку зобов`язаний скласти податкову накладну в електронній формі з дотриманням умови щодо реєстрації у порядку, визначеному законодавством, електронного підпису уповноваженої платником особи та зареєструвати її в Єдиному реєстрі податкових накладних у встановлений цим Кодексом термін.

Згідно пункту 201.10 статті 201 Податкового кодексу України при здійсненні операцій з постачання товарів/послуг платник податку - продавець товарів/послуг зобов`язаний в установлені терміни скласти податкову накладну, зареєструвати її в Єдиному реєстрі податкових накладних та надати покупцю за його вимогою.

Податкові накладні, які не надаються покупцю, а також податкові накладні, складені за операціями з постачання товарів/послуг, які звільнені від оподаткування, підлягають реєстрації в Єдиному реєстрі податкових накладних.

Підтвердженням продавцю про прийняття його податкової накладної та/або розрахунку коригування до Єдиного реєстру податкових накладних є квитанція в електронному вигляді у текстовому форматі, яка надсилається протягом операційного дня.

Датою та часом надання податкової накладної та/або розрахунку коригування в електронному вигляді до центрального органу виконавчої влади, що реалізує державну податкову і митну політику, є дата та час, зафіксовані у квитанції.

Реєстрація податкових накладних та/або розрахунків коригування до податкових накладних у Єдиному реєстрі податкових накладних повинна здійснюватися з урахуванням граничних строків:

для податкових накладних/розрахунків коригування до податкових накладних, складених з 1 по 15 календарний день (включно) календарного місяця, - до останнього дня (включно) календарного місяця, в якому вони складені;

для податкових накладних/розрахунків коригування до податкових накладних, складених з 16 по останній календарний день (включно) календарного місяця, - до 15 календарного дня (включно) календарного місяця, наступного за місяцем, в якому вони складені.

У разі порушення таких строків застосовуються штрафні санкції згідно з цим Кодексом.

Пунктом 1 статті 120-1 Податкового кодексу визначено, що порушення платниками податку на додану вартість граничного строку, передбаченого статтею 201 цього Кодексу, для реєстрації податкової накладної та/або розрахунку коригування до такої податкової накладної в Єдиному реєстрі податкових накладних (крім податкової накладної, що не надається отримувачу (покупцю), складеної на постачання товарів/послуг для операцій: які звільнені від оподаткування або які оподатковуються за нульовою ставкою) тягне за собою накладення на платника податку на додану вартість, на якого відповідно до вимог статей 192 та 201 цього Кодексу покладено обов`язок щодо такої реєстрації, штрафу в розмірі 10 відсотків суми податку на додану вартість, зазначеної в таких податкових накладних/розрахунках коригування, - у разі порушення строку реєстрації до 15 календарних днів.

Наявність обов`язку у платника податків щодо здійснення реєстрації відповідних податкових накладних в Єдиному реєстрі податкових накладних не є спірною у цій справі. Спірним є саме наявність чи відсутність підстав для застосування штрафу, передбаченого пунктом 120-1.1 статті 120-1 Податкового кодексу України.

З 01 січня 2017 року законодавцем змінено редакцію пункту 120-1.1 статті 120-1 Податкового кодексу України. На відміну від попередньої редакції цієї статті, яка встановлювала штрафні санкції за порушення термінів реєстрації виключно податкових накладних, що підлягають наданню покупцям, чинною на момент виникнення правовідносин редакцією визначено, що штрафні санкції застосовуються за порушення граничного строку, передбаченого статтею 201 цього Кодексу, для реєстрації всіх податкових накладних та/або розрахунків коригування до таких податкових накладних в Єдиному реєстрі податкових накладних. Винятком є виключно порушення термінів реєстрації податкової накладної, що не надається отримувачу (покупцю), складеної на постачання товарів/послуг для операцій: які звільнені від оподаткування або які оподатковуються за нульовою ставкою.

Таким чином, для звільнення від відповідальності, передбаченої пунктом 120-1.1 статті 120-1 Податкового кодексу України (в редакції, чинній на час виникнення спірних правовідносин), необхідна наявність двох обов`язкових складових: податкова накладна не повинна надаватись отримувачу (покупцю) та, водночас, повинна бути складена на постачання товарів/послуг для операцій, які звільнені від оподаткування або які оподатковуються за нульовою ставкою.

Як вбачається з розрахунків коригування кількісних і вартісних показників та не заперечується позивачем визначені в податкових накладних операції не звільнені від оподаткування та не оподатковуються за нульовою ставкою, а оподатковуються за основною ставкою податку 20 %, про що вказується безпосередньо в самих податкових накладних у графі 8.

Тобто в даному випадку наявна лише одна з обов`язкових умов - розрахунок коригування кількісних і вартісних показників/податкова накладна не повинна надаватись отримувачу (покупцю).

Позиція позивача з трактування норми права із застосуванням сполучників ТА і АБО є помилковою, тому що законодавець виклав норму права такою як вона є і подвійних тлумачень в даному випадку бути не може.

На підставі викладеного, з урахуванням доведення відповідачем правомірності оскаржуваного податкового повідомлення-рішення, суд приходить до висновку, що позовні вимоги Товариства з обмеженою відповідальністю «Інгаз» до Головного управління ДФС у Донецькій області про скасування податкового повідомлення – рішення від 21.02.2019 року № 0042784603 задоволенню не підлягають.

Вказана правова позиція висловлена у постанові Верховного Суду від 04 вересня 2018 року у справі № 816/1488/17.

Згідно ч.5 ст.242 КАС України, при виборі і застосуванні норми права до спірних правовідносин суд враховує висновки щодо застосування норм права, викладені в постановах Верховного Суду.

Відповідно до ч. 1, 3 ст. 139 Кодексу адміністративного судочинства України судові витрати не підлягають відшкодуванню.

Керуючись статтями 2, 6, 19-20, 25-26, 72-78, 90, 139, 241-246, 255, 295-297 Кодексу адміністративного судочинства України, суд,-

ВИРІШИВ:

В задоволені позову Товариства з обмеженою відповідальністю «Інгаз» до Головного управління ДФС у Донецькій області про скасування податкового повідомлення –рішення від 21.02.2019 року № 0042784603 - відмовити повністю.

Рішення ухвалено у нарадчій кімнаті та проголошено у судовому засіданні 25 червня 2019 року.

Рішення суду може бути оскаржено в апеляційному порядку до Першого апеляційного адміністративного суду через суд першої інстанції протягом тридцяти днів з дня його проголошення. У разі застосування судом ч. ч. 3 ст. 243 КАС України зазначений строк обчислюється з дня складення повного судового рішення.

Рішення суду набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги всіма учасниками справи, якщо апеляційну скаргу не було подано.

У разі подання апеляційної скарги рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після повернення апеляційної скарги, відмови у відкритті чи закриття апеляційного провадження або прийняття постанови судом апеляційної інстанції за наслідками апеляційного перегляду.

Суддя О.В. Хохленков