Рішення № 82640219, 21.06.2019, Закарпатський окружний адміністративний суд

Дата ухвалення
21.06.2019
Номер справи
260/405/19
Номер документу
82640219
Форма судочинства
Адміністративне
Державний герб України

ЗАКАРПАТСЬКИЙ ОКРУЖНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД

Р І Ш Е Н Н Я

і м е н е м У к р а ї н и

21 червня 2019 рокум. Ужгород№ 260/405/19

Закарпатський окружний адміністративний суд у складі:

головуючого судді Скраль Т.В.,

за участю секретаря судового засідання - Стенавської А.М.,

учасники справи:

позивач - Головне управління ДФС у Тернопільській області - представник в судове засідання не з`явився;

відповідач - Товариство з обмеженою відповідальністю "АГРО КОМПЛЕКС" - представник в судове засідання не з`явився;

розглянувши у відкритому судовому засіданні справу за позовом Головного управління ДФС у Тернопільській області (46003, Тернопільська область, м. Тернопіль, вул. Білецька, 1, код ЄДРПОУ 39403535) до Товариства з обмеженою відповідальністю "АГРО КОМПЛЕКС" (88000, Закарпатська область, м. Ужгород, вул. Ужанська, буд. 49, кв.1 код ЄДРПОУ 37692302) про стягнення податкового боргу, -

ВСТАНОВИВ:

У відповідності до статті 243 частини 3 КАС України 21 червня 2019 року було проголошено вступну та резолютивну частини рішення. Рішення у повному обсязі було складено 26 червня 2019 року.

25 березня 2019 року, Головне управління ДФС у Тернопільській області, звернулося до Закарпатського окружного адміністративного суду з позовною заявою до Товариства з обмеженою відповідальністю "АГРО КОМПЛЕКС", якою просить ухвалити рішення про стягнення з рахунків у банках Товариства з обмеженою відповідальністю "АГРО КОМПЛЕКС" (код ЄДРПОУ 37692302), що обслуговують такого платника та за рахунок готівки, що належить ТОВ "АГРО КОМПЛЕКС" кошти у розмірі податкового боргу в сумі 39 492,94 грн. по податку на нерухоме майно, відмінне від земельної ділянки на р/р НОМЕР_1 , код одержувача 37625079, МФО 899998, код бюджетної класифікації 18010400.

27 березня 2019 року, ухвалою Закарпатського окружного адміністративного суду було відкрито провадження в даній адміністративній та призначено підготовче судове засідання.

16 травня 2019 року, ухвалою Закарпатського окружного адміністративного суду було закрито підготовче провадження та призначено судовий розгляд по суті.

Обґрунтовуючи свої вимоги позивач вказує, що згідно довідки про наявність податкового боргу за відповідачем рахується заборгованість перед бюджетами та державними цільовими фондами в сумі - 39 492,94 грн. в т.ч.: по податку на нерухоме майно, відмінне від земельної ділянки - 39 492,94грн. (основний платіж - 39 492,94 грн.). Заборгованість по платежу податок на нерухоме майно, відмінне від земельної ділянки виникла у зв`язку із несплатою самостійно визначеного платником узгодженого податкового зобов`язання нарахованого відповідно до податкової декларації №9008814725 від 30.01.2018 року, згідно з якою визначено зобов`язання в сумі - 39 586,66 грн. із сплатою рівними частками квартально в розмірі 9 896,69 грн. Враховуючи переплату в сумі 93,72 грн., у відповідача заборгованість по податку на нерухоме майно, відмінне від земельної ділянки на даний час складає 39 492,94 грн. Вказаний боргу відповідачем не сплачений.

Відповідачем або уповноваженим представником відзиву на позовну заяву до суду, у строк наданий судом в ухвалі Закарпатського окружного адміністративного суду про відкриття провадження в адміністративній справі від 27 березня 2019 року, не надано та не повідомлено суду поважні причини його ненадання.

Відповідно до статті 162 частини 6 КАС України, у разі ненадання відповідачем відзиву у встановлений судом строк без поважних причин суд вирішує справу за наявними матеріалами.

Представник позивача приймала участь в розгляді справі, однак у судове засідання 21 червня 2019 року не з`явилася та 03 червня 2019 року, від позивача надійшло клопотання в якому просить розглянути справу без участі представника за наявними доказами у справі, (а.с. 85).

Відповідач явку уповноваженого представника в судове засідання не забезпечив, про час та дату судового засідання був повідомлений належним чином, про що свідчить рекомендоване повідомлення про вручення від 13 червня 2019 року, яке повернулось до суду 18 червня 2019 року. На час розгляду справи по суті, учасники справи не повідомили суд про причини неявки.

У відповідності до статті 205 частини 1, 3 пункту 1 КАС України, неявка у судове засідання будь-якого учасника справи, за умови що його належним чином повідомлено про дату, час і місце цього засідання, не перешкоджає розгляду справи по суті. Якщо учасник справи або його представник були належним чином повідомлені про судове засідання, суд розглядає справу за відсутності такого учасника справи у разі, зокрема, неявки в судове засідання учасника справи (його представника) без поважних причин або без повідомлення причин неявки.

Відповідно до статті 229 частини 4 КАС України, у разі неявки у судове засідання всіх учасників справи або якщо відповідно до положень цього Кодексу розгляд справи здійснюється за відсутності учасників справи (у тому числі при розгляді справи в порядку письмового провадження), фіксування судового засідання за допомогою звукозаписувального технічного засобу не здійснюється.

Розглянувши подані сторонами докази, зважаючи на доводи сторін та їх представників, всебічно і повно оцінивши всі фактичні обставини (факти), що обґрунтовують вимоги адміністративного позову та інші обставини, що мають значення для правильного вирішення справи, суд встановив наступне.

Статтею 67 Конституції України передбачено, що кожен зобов`язаний сплачувати податки і збори в порядку і розмірах, встановлених законом.

Відповідно до статті 36 Податкового Кодексу України, податковим обов`язком визнається обов`язок платника податку обчислити, задекларувати та/або сплатити суму податку та збору в порядку і строки, визначені цим Кодексом. Податковий обов`язок є безумовним і першочерговим стосовно інших неподаткових обов`язків платника податків, крім випадків, передбачених законом, законами з питань митної справи.

Відповідно до статті 16 пункту 16.1 підпункту 16.1.4 Податкового Кодексу України, платник податків зобов`язаний сплачувати податки та збори в строки та у розмірах, встановлених цим Кодексомта законами з питань митної справи.

Відповідно до Витягу з єдиного державного реєстру юридичних осіб, Товариство з обмеженою відповідальністю "АГРО КОМПЛЕКС" зареєстроване та знаходиться за адресою: 88000, Закарпатська область, м. Ужгород, вул. Ужанська, буд. 49, кв. 1, код ЄДРПОУ 37692302), датою державної реєстрації є 21 квітня 2011 року, (а.с. 9-12).

Відповідно до статті 46 пункту 46.1 Податкового кодексу України, податкова декларація, розрахунок (далі - податкова декларація) - документ, що подається платником податків (у тому числі відокремленим підрозділом у випадках, визначених цим Кодексом) контролюючому органу у строки, встановлені законом, на підставі якого здійснюється нарахування та/або сплата податкового зобов`язання, чи документ, що свідчить про суми доходу, нарахованого (виплаченого) на користь платників податків - фізичних осіб, суми утриманого та/або сплаченого податку.

Відповідно до статті 49 пункту 49.1 Податкового Кодексу України , податкова декларація подається за звітний період в установлені цим Кодексом строки контролюючому органу, в якому перебуває на обліку платник податків.

Відповідно до статті 54 пункту 1 Податкового кодексу України , платник податків самостійно обчислює суму податкового та/або грошового зобов`язання та/або пені, яку зазначає у податковій (митній) декларації або уточнюючому розрахунку, що подається контролюючому органу у строки, встановлені цим Кодексом. Така сума грошового зобов`язання та/або пені вважається узгодженою.

Відповідно до статті 57 пункту 57.1 Податкового кодексу України , платник податків зобов`язаний самостійно сплатити суму податкового зобов`язання, зазначену у поданій ним податковій декларації, протягом 10 календарних днів, що настають за останнім днем відповідного граничного строку, передбаченого цим Кодексом для подання податкової декларації, крім випадків, встановлених цим Кодексом.

Судом встановлено, що відповідачем до контролюючого органу самостійно було подано звітну податкову декларацію з податку на нерухоме майно, відмінне від земельної ділянки від 30 січня 2018 року за 2018 року із самостійно задекларованою сумою податку, що підлягає сплаті до Державного бюджету у розмірі 39 586, 66 грн., (а.с. 37-38). Проте, самостійно задекларована сума податкового зобов`язання залишається несплаченою відповідачем у повному обсязі.

Враховуючи переплату в сумі 93, 72 грн., у відповідача заборгованість по податку на нерухоме майно відмінне від земельної ділянки складає 39 492, 94 грн., (а.с. 22-25).

Відповідно до статті 56 пункту 56.11 Податкового кодексу України, не підлягає оскарженню податкове зобов`язання, самостійно визначене платником податків.

Відповідно до статті 14 пункту 14.1 підпункту 14.1.156 Податкового Кодексу України, податкове зобов`язання - сума коштів, яку платник податків, у тому числі податковий агент, повинен сплатити до відповідного бюджету як податок або збір на підставі, в порядку та строки, визначені податковим законодавством (у тому числі сума коштів, визначена платником податків у податковому векселі та не сплачена в установлений законом строк).

Статтею 14 пунктом 14.1 підпунктом 14.1.175 Податкового Кодексу України встановлено, що податковий борг - сума узгодженого грошового зобов`язання, не сплаченого платником податків у встановлений цим Кодексом строк, та непогашеної пені, нарахованої у порядку, визначеному цим Кодексом.

Відповідно до статті 59 пункту 1 Податкового кодексу України у разі коли платник податків не сплачує узгодженої суми грошового зобов`язання в установлені законодавством строки, орган державної податкової служби надсилає (вручає) йому податкову вимогу в порядку, визначеному для надсилання (вручення) податкового повідомлення-рішення.

В силу підпункту. 14.1.153 пункту 14.1 статті 14 Податкового кодексу України податкова вимога - письмова вимога органу державної податкової служби до платника податків щодо погашення суми податкового боргу.

Судом встановлено, що позивачем з метою погашення податкового боргу було вручено відповідачу податкову вимогу від 13 червня 2018 року № 21225-17, (а.с. 40).

При цьому, з часу виставлення податкової вимоги податковий борг не переривався. Заперечень щодо суми податкового боргу або доказів його сплати відповідачем суду не надано.

Податковий борг відповідача підтверджений матеріалами справи, зокрема довідкою про наявність податкового боргу (а.с. 13) та обліковою (інтегрованою) карткою платника податків (а.с. 22-25), податковою вимогою та доказами її вручення (а.с.40), розрахунком податкового боргу (а.с.15-19).

Відповідно до статті 20 пункту 20.1 підпункту 20.1.34 Податкового Кодексу України, контролюючі органи мають право звертатися до суду щодо стягнення коштів платника податків, який має податковий борг, з рахунків у банках, що обслуговують такого платника податків, на суму податкового боргу або його частини.

Відповідно до статті 102 пункту 102.4 Податкового Кодексу України, у разі якщо грошове зобов`язання нараховане контролюючим органом до закінчення строку давності, визначеного у пункті 102.1 цієї статті, податковий борг, що виник у зв`язку з відмовою у самостійному погашенні такого грошового зобов`язання, може бути стягнутий протягом наступних 1095 календарних днів з дня виникнення податкового боргу. Якщо платіж стягується за рішенням суду, строки стягнення встановлюються до повного погашення такого платежу або визначення боргу безнадійним.

Порядок реалізації права органу державної фіскальної служби на звернення до суду з позовом про стягнення податкового боргу визначено ст. 95 Податкового кодексу України. Зокрема, положеннями статті 95 пунктом 1 Податкового кодексу України визначено, що контролюючий орган здійснює за платника податків і на користь держави заходи щодо погашення податкового боргу такого платника податків шляхом стягнення коштів, які перебувають у його власності, а в разі їх недостатності - шляхом продажу майна такого платника податків, яке перебуває у податковій заставі.

Слід також зазначити, що пунктом 95.3 статті 95 Податкового кодексу України передбачено, що стягнення коштів з рахунків платника податків у банках, обслуговуючих такого платника податків, здійснюється за рішенням суду, яке направляється до виконання органам державної податкової служби, у розмірі суми податкового боргу або його частини.

Орган державної фіскальної служби звертається до суду щодо надання дозволу на погашення усієї суми податкового боргу за рахунок майна платника податків, що перебуває у податковій заставі. Рішення суду щодо надання вказаного дозволу є підставою для прийняття органом державної фіскальної служби рішення про погашення усієї суми податкового боргу. Рішення органу державної фіскальної служби підписується його керівником та скріплюється гербовою печаткою органу. Перелік відомостей, які зазначаються у такому рішенні, встановлюється центральним органом державної фіскальної ї служби.

Окрім того, відповідно до пункту 95.4 статті 95 Податкового кодексу України, контролюючий орган на підставі рішення суду здійснює стягнення коштів у рахунок погашення податкового боргу за рахунок готівки, що належить такому платнику податків. Стягнення готівкових коштів здійснюється упорядку, визначеному Кабінетом Міністрів України, а саме Порядкомстягнення готівки, яка належить платникові податків, у рахунок погашення його податкового боргу, затвердженим Постановою КМУ № 1244 від 29 грудня 2010 року.

Таким чином, погашення податкового боргу платника податку здійснюється шляхом: (1) стягнення грошових коштів, які знаходять на його рахунках, за рішенням суду; (2) продажу його майна, що перебуває в податковій заставі, за рішенням суду про надання дозволу; (3) стягнення коштів за рахунок готівки за рішенням суду.

З огляду на це положення, звертаючись до суду, податковий орган повинен обов`язково зазначати джерело погашення податкового боргу: кошти, готівка чи майно платника податків, оскільки від цього залежить порядок реалізації повноважень та предмет доказування у справі. Натомість, у позовній заяві позивач вказує два способи погашення податкового боргу шляхом стягнення коштів з рахунків у банках відповідача та за рахунок готівки такого відповідача.

Як вбачається із матеріалів справи, в банківських установах на ім`я ТОВ «АГРО КОМПЛЕКС» відкриті поточні банківські рахунки, з яких може проводитись стягнення податкового боргу, (а.с. 20-22).

Враховуючи вищенаведене, суд дійшов висновку про задоволення позову в частині стягнення на користь Головного управління ДФС у Тернопільській області з Товариства з обмеженою відповідальністю "АГРО КОМПЛЕКС" податкового боргу в сумі 39 492,94 грн. по податку на нерухоме майно, відмінне від земельної ділянки на р/р 3141751301947, код одержувача 37625079, МФО 899998, код бюджетної класифікації 18010400 за рахунок коштів, які знаходяться на розрахункових рахунках у банках, що обслуговують такого платника. В частині стягнення боргу за рахунок готівки судом відмовлено за недоведеністю в цій частині позовних вимог.

Відповідно до статті 77 частини 1 КАС України кожна сторона повинна довести ті обставини, на яких ґрунтуються її вимоги та заперечення, крім випадків, встановленихстаттею 78 цього Кодексу.

Виходячи з меж заявлених позовних вимог, системного аналізу положень законодавства України та наданих сторонами доказів, суд дійшов висновку про часткову обґрунтованість позовних вимог та, відповідно, наявність правових підстав для задоволення позову частково.

Відповідно до статті 139 частини 2 КАС України, при задоволенні позову суб`єкта владних повноважень з відповідача стягуються виключно судові витрати суб`єкта владних повноважень, пов`язані із залученням свідків та проведенням експертиз.

Таким чином, судові витрати по справі з відповідача не стягуються.

Керуючись статтями 9, 14, 90, 139, 242-246, 256 КАС України, суд, -

УХВАЛИВ:

1. Позов Головного управління ДФС у Тернопільській області до Товариства з обмеженою відповідальністю "АГРО КОМПЛЕКС" про стягнення податкового боргу - задовольнити частково.

2. Стягнути на користь Головного управління ДФС у Тернопільській області (46003, Тернопільська область, м. Тернопіль, вул. Білецька, 1, код ЄДРПОУ 39403535) з Товариства з обмеженою відповідальністю "АГРО КОМПЛЕКС" (88000, Закарпатська область, м. Ужгород, вул. Ужанська, буд. 49, кв.1 код ЄДРПОУ 37692302) податковий борг у сумі 39 492,94 грн. (тридцять дев`ять тисяч чотириста дев`яносто дві гривні, 94 коп.) по податку на нерухоме майно, відмінне від земельної ділянки на р/р 3141751301947, код одержувача 37625079, МФО 899998, код бюджетної класифікації 18010400 за рахунок коштів, які знаходяться на розрахункових рахунках у банках, що обслуговують такого платника.

3. В решті позовних вимог адміністративного позову - відмовити.

Рішення суду набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги всіма учасниками справи, якщо апеляційну скаргу не було подано. У разі подання апеляційної скарги рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після повернення апеляційної скарги, відмови у відкритті чи закриття апеляційного провадження або прийняття постанови судом апеляційної інстанції за наслідками апеляційного перегляду. Апеляційна скарга на рішення суду подається протягом тридцяти днів з дня його проголошення. Якщо в судовому засіданні було оголошено лише вступну та резолютивну частини рішення суду, або у разі розгляду справи в порядку письмового провадження, зазначений строк обчислюється з дня складення повного судового рішення. Апеляційна скарга подається безпосередньо до суду апеляційної інстанції (з урахуванням особливостей, що встановлені Розділом VII КАС України (пункт 15.5)).

СуддяТ.В. Скраль