
ЖИТОМИРСЬКИЙ ОКРУЖНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД
Р І Ш Е Н Н Я
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ
20 червня 2019 року м. Житомир справа № 240/6120/19
категорія 109000000
Житомирський окружний адміністративний суд у складі:
головуючого судді Шуляк Л.А.,
секретар судового засідання Алексюк Т.В.,
за участю: представника позивача ОСОБА_1 ,
представника відповідача Олефіра О.Ю.,
розглянувши у відкритому судовому засіданні адміністративну справу за позовом ОСОБА_2 до Головного управління Держгеокадастру у Житомирській області про визнання дій протиправними,
встановив:
ОСОБА_2 звернулась до адміністративного суду із позовом, в якому просить визнати протиправними дії Головного управління Держгеокадастру у Житомирській області щодо зазначення у Витязі з Державного земельного кадастру про земельну ділянку від 11.02.2019 площі земельної ділянки з кадастровим номером НОМЕР_1 , яка належить ОСОБА_2 .
В обґрунтування позовних вимог, позивач вказує, що згідно із відомостями, вказаними у державному акті на право власності на земельну ділянку площа вказаної ділянки становить 3,2217 га, тоді як у Витязі з державного земельного кадастру про земельну ділянку від 11.02.2019 вказана площа 3,1619 га.
Відповідач у відзиві на адміністративний позов заперечує проти заявлених позовних вимог, посилаючись на те, що дана земельна ділянка відноситься до земель приватної форми власності, а тому Головне управління Держгеокадастру у Житомирській області не є розпорядником даної земельної ділянки. Також зазначив, що інформація про розмір земельної ділянки внесена до Державного земельного кадастру на підставі технічної документації із землеустрою, відповідно до якої площа земельної ділянки становить 3,1619 га.
Ухвалою суду від 03.05.2019 відкрито провадження у справі та призначено розгляд справи за правилами загального позовного провадження.
В судовому засіданні 30.05.2019 закрито підготовче провадження та призначено справу до розгляду по суті на 07.06.2019.
У зв`язку із витребуванням додаткових доказів судове засідання відкладено на 20.06.2019.
В судовому засіданні 20.06.2019 представник позивача підтримав позовні вимоги та просив задовольнити у повному обсязі.
Представник відповідача в судовому засіданні проти позову заперечував з підстав, викладених у відзиві на адміністративний позов.
Заслухавши пояснення представників сторін, дослідивши матеріали справи, суд встановив наступне.
Відповідно до державного акту на право власності на земельну ділянку № НОМЕР_2 від 06.07.2009 ОСОБА_3 була власником земельної ділянки кадастровий номер НОМЕР_1 площею 3,2217 га на території Чайківської сільської ради Радомишльського району Житомирської області для ведення товарного сільськогосподарського виробництва (а.с.18).
Згідно із свідоцтвом про смерть № НОМЕР_3 від 04.12.2009 ОСОБА_3 померла ІНФОРМАЦІЯ_1 (а.с.16), спадкоємцем усього її майна згідно заповіту від 06.11.2006 є ОСОБА_2 (а.с.15).
10.02.2019 ОСОБА_2 звернулась із заявою про отримання витягу з Державного земельного кадастру щодо земельної ділянки кадастровий номер НОМЕР_1 , який отримала 11.02.2019. У вказаному витягу було вказано, що площа зазначеної земельної ділянки становить 3,1619 га (а.с.19-21).
Вважаючи, що у Державному земельному кадастрі було допущено помилку щодо площі земельної ділянки, позивач 04.03.2019 звернулась до Держгеокадастру із заявою, яку було розглянуто та надано відповідь листом №П699/0-0.21-1191/6-19 від 22.03.2019. Зокрема, зазначено, що за інформацією Головного управління Держгеокадастру у Житомирській області відомості в Державному земельному кадастрі стосовно площі земельної ділянки із кадастровим номером НОМЕР_1 відповідають площі зазначеній у документації із землеустрою (а.с.22).
Не погоджуючись із такими діями відповідача, позивач звернулась до суду з даним позовом.
Надаючи оцінку спірним правовідносинам, суд враховує наступне.
Відповідно до ст. 19 Конституції України органи державної влади та органи місцевого самоврядування, їх посадові особи зобов`язані діяти лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України.
Відповідно до ч.2 ст.2 КАС України у справах щодо оскарження рішень, дій чи бездіяльності суб`єктів владних повноважень адміністративні суди перевіряють, чи прийняті (вчинені) вони:
1) на підставі, у межах повноважень та у спосіб, що визначені Конституцією та законами України;
2) з використанням повноваження з метою, з якою це повноваження надано;
3) обґрунтовано, тобто з урахуванням усіх обставин, що мають значення для прийняття рішення (вчинення дії);
4) безсторонньо (неупереджено);
5) добросовісно;
6) розсудливо;
7) з дотриманням принципу рівності перед законом, запобігаючи всім формам дискримінації;
8) пропорційно, зокрема з дотриманням необхідного балансу між будь-якими несприятливими наслідками для прав, свобод та інтересів особи і цілями, на досягнення яких спрямоване це рішення (дія);
9) з урахуванням права особи на участь у процесі прийняття рішення;
10) своєчасно, тобто протягом розумного строку.
Відповідно до ч. 1 ст. 1 Закону України "Про державний земельний кадастр" від 07 липня 2011 року № 3613- VI (далі - Закон № 3613) державний земельний кадастр - єдина державна геоінформаційна система відомостей про землі, розташовані в межах державного кордону України, їх цільове призначення, обмеження у їх використанні, а також дані про кількісну і якісну характеристику земель, їх оцінку, про розподіл земель між власниками і користувачами.
Відповідно до ч. 3 ст. 5 Закону №3613 Порядок ведення Державного земельного кадастру визначається Кабінетом Міністрів України відповідно до вимог цього Закону.
Ведення та адміністрування Державного земельного кадастру забезпечуються центральним органом виконавчої влади, що реалізує державну політику у сфері земельних відносин (ч.1 ст.6 Закону № 3613).
Згідно із ч.8 ст.9 Закону №3613 державна реєстрація земельних ділянок, обмежень у їх використанні, ведення поземельних книг, внесення до Державного земельного кадастру відомостей про земельні ділянки здійснюються Державними кадастровими реєстраторами, які здійснюють свою діяльність за місцем розташування земельної ділянки (район, місто республіканського значення Автономної Республіки Крим, місто обласного значення).
Відомості про об`єкти Державного земельного кадастру під час внесення їх до Державного земельного кадастру мають відповідати існуючим характеристикам об`єктів у натурі (на місцевості), визначеним з точністю відповідно до державних стандартів, норм та правил, технічних регламентів (ч.1 ст.11 Закону № 3613).
Відомості Державного земельного кадастру є офіційними (ч.1 ст.20 Закону № 3613)
Пунктом 4 розділу VII Прикінцеві та перехідні положення передбачено, що у разі якщо земельні ділянки, обмеження (обтяження) у їх використанні зареєстровані до набрання чинності цим Законом у Державному реєстрі земель, відомості про такі земельні ділянки, обмеження (обтяження) підлягають перенесенню до Державного земельного кадастру в автоматизованому порядку, без подання заяв про це їх власниками, користувачами та без стягнення плати за таке перенесення.
Як встановлено судом, земельну ділянку із кадастровим номером НОМЕР_1 зареєстровано 06.07.2003 року Радомишльським районним відділом Житомирської регіональної філії ДП "Центр ДЗК" та інформацію про земельну ділянку перенесено із Державного реєстру земель до Державного земельного кадастру.
На підставі проекту землеустрою щодо відведення земельних ділянок, розробленого НВФ "Нові Технології" від 10.01.2005 ОСОБА_3 було видано державний акт серії НОМЕР_4 (а.с.80-81), який зареєстрований в Книзі записів реєстрації державних актів на право власності на землю та право постійного користування землею, договорів оренди землі за №010422000013 від 17.03.2005 (запис №17, а.с.82-83).
При цьому, в додатку до державного акту серії НОМЕР_4 та вказаній книзі площа земельної ділянки із кадастровим номером НОМЕР_1 вказана 3,16 га.
Розпорядженням голови Радомишльської районної державної адміністрації №186 від 04.07.2008, розглянувши заяву ОСОБА_3 щодо видачі дубліката державного акта на право власності на землю взамін втраченого, визнано втраченим державний акт серії НОМЕР_4 (а.с.91).
На підставі вказаного розпорядження ПП "Геосервіс" розробило технічну документацію із землеустрою, де площа земельної ділянки із кадастровим номером НОМЕР_1 вказана 3,16 га (а.с.84-100).
Вказана технічна документація із землеустрою стала підставою для видачі ОСОБА_3 державного акту на право власності на земельну ділянку № НОМЕР_2 від 06.07.2009 на земельну ділянку із кадастровим номером НОМЕР_1 .
Як повідомляє Відділ у Радомишльському районі ГУ Держгеокадастру у Житомирській області у листі від 18.03.2019 №96/325-19-0.32, у державному акті серії НОМЕР_6 допущено помилку - невірно зазначено площу земельної ділянки. Відповідно до картографічних матеріалів Проектно-технічної документації площа земельної ділянки із кадастровим номером НОМЕР_1 становить 3,1619 га (а.с.74-75).
З огляду на викладене, суд приходить до висновку, що у державному акті серії НОМЕР_6 допущено помилку - невірно зазначено площу земельної ділянки із кадастровим номером НОМЕР_1 - 3,2217га, тоді як правильною є площа 3,1619га.
Таким чином, у Витязі з Державного земельного кадастру про земельну ділянку від 11.02.2019 правильно вказана площа земельної ділянки з кадастровим номером НОМЕР_1 , яка належить ОСОБА_2 , а саме 3,1619га.
Відповідно до ст.77 КАС України кожна сторона повинна довести ті обставини, на яких ґрунтуються її вимоги та заперечення, крім випадків, встановлених статтею 78 цього Кодексу.
В адміністративних справах про протиправність рішень, дій чи бездіяльності суб`єкта владних повноважень обов`язок щодо доказування правомірності свого рішення, дії чи бездіяльності покладається на відповідача.
Відповідачем доведено відсутність з його боку по відношенню до позивача будь-яких протиправних дій та рішень у даній справі.
За таких обставин, суд приходить до висновку, що позовні вимоги є необґрунтованими та не підлягають задоволенню.
Керуючись статтями 9, 77, 90, 242-246, 371 Кодексу адміністративного судочинства України,
вирішив:
У задоволенні адміністративного позову відмовити у повному обсязі.
Рішення суду набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги всіма учасниками справи, якщо апеляційну скаргу не було подано.
Рішення суду може бути оскаржене до Сьомого апеляційного адміністративного суду протягом тридцяти днів за правилами, встановленими статтями 293-297 Кодексу адміністративного судочинства України, з урахуванням приписів пп. 15.5 п. 15 Розділу VII «Перехідні положення» Кодексу адміністративного судочинства України.
Суддя Л.А.Шуляк
Повне судове рішення складене 26 червня 2019 року