
ЖИТОМИРСЬКИЙ ОКРУЖНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД
Р І Ш Е Н Н Я
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ
26 червня 2019 року м. Житомир справа № 240/7964/19
категорія 112030100
Житомирський окружний адміністративний суд у складі судді Шуляк Л.А., розглянувши у порядку письмового провадження адміністративну справу за позовом ОСОБА_1 до Головного управління Пенсійного фонду України в Житомирській області про визнання бездіяльності протиправною, зобов`язання вчинити дії,
встановив:
До Житомирського окружного адміністративного суду звернувся ОСОБА_1 із позовом, в якому просить:
- визнати бездіяльність Головного управління Пенсійного фонду України в Житомирській області щодо проведення перерахунку пенсії протиправною;
- зобов`язати відповідача здійснити перерахунок та виплату пенсії відповідно до довідки Житомирського обласного військового комісаріату від 12.04.2019 №ХЗ60969 про розмір грошового забезпечення, що враховується для перерахунку пенсії, з 01.01.2018 з урахуванням проведених виплат без обмеження максимального розміру.
В обґрунтування позову зазначає, що Головним управління Пенсійного фонду України в Житомирській області протиправно не проведено перерахунок пенсії позивачу з 01.01.2018 з врахуванням довідки Житомирського обласного військового комісаріату від 12.04.2019 №ХЗ60969, яка видана на виконання рішення Житомирського окружного адміністративного суду від 10.01.2019 по справі № 240/4990/18, яке набрало законної сили.
Ухвалою від 27.05.2019 відкрито провадження у справі, яка розглядається за правилами спрощеного позовного провадження без повідомлення учасників справи (у письмовому провадженні).
Відповідач подав письмовий відзив на позовну заяву від 10.06.2019 №13303/08, в якому просив відмовити в задоволенні позову з тих підстав, що зобов`язань на Головне управління Пенсійного фонду України в Житомирській області рішенням суду від 10.01.2019 в справі № 240/4990/18 щодо проведення позивачу перерахунку пенсії згідно довідки від 12.04.2019 №ХЗ 60969 не покладено.
Відповідно до положень ч.5 ст.262, ч.1 ст.263 КАС України суд розглядає справу в порядку спрощеного позовного провадження без повідомлення сторін (у письмовому провадженні) за наявними у справі матеріалами.
Згідно з ч.5 ст.250 КАС України датою ухвалення судового рішення в порядку письмового провадження є дата складення повного судового рішення.
Дослідивши матеріали справи, всебічно і повно з`ясувавши всі фактичні обставини справи, об`єктивно оцінивши докази, які мають значення для розгляду справи і вирішення спору по суті, суд дійшов до наступного висновку.
Встановлено та не заперечується сторонами, що ОСОБА_1 перебуває на обліку в Головному управлінні Пенсійного фонду України в Житомирській області та отримує пенсію на підставі Закону України "Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб".
Рішенням Житомирського окружного адміністративного суду від 10.01.2019, яке набрало законної сили, по справі № 240/4990/18, в якій Головне управління Пенсійного фонду України в Житомирській області було третьою особою, зокрема, зобов`язано Житомирський обласний військовий комісаріат виготовити та направити до Головного управління Пенсійного фонду України в Житомирській області довідку встановленого зразка про розмір грошового забезпечення станом на 01.03.2018, що враховується для перерахунку пенсії ОСОБА_1 з 01.01.2018, з урахуванням посадового окладу в розмірі 9 590,00 грн (співвідношення розміру посадового окладу до 01.01.2018 - 2 076,00 грн, тарифний розряд за посадою 56, тарифний коефіцієнт 5,44).
На виконання рішення суду, Житомирським обласним військовим комісаріатом надіслано Головному управлінні Пенсійного фонду України в Житомирській області оновлену довідку про грошове забезпечення станом на 01.03.2018 для перерахунку пенсії позивачу з 01.01.2018 (а.с.20).
Після чого, позивач звернувся до відповідача щодо перерахунку пенсії на підставі довідки Житомирського обласного військового комісаріату.
Листом від 17.05.2019 № Н-2169 Головне управління Пенсійного фонду України в Житомирській області відмовило у перерахунку пенсії позивачу. В обґрунтування відмови вказано, що рішенням суду №240/4990/18 зобов`язань на Головне управління Пенсійного фонду України в Житомирській області щодо проведення позивачу перерахунку пенсії згідно довідки від 12.04.2019 не покладено, а тому відсутні правові підстави для перерахунку пенсії згідно вказаної довідки (а.с.21-22).
Не погоджуючись з такою відмовою, позивачем звернувся до суду з даним позовом.
Надаючи правову оцінку спірним правовідносинам, суд виходить з наступного.
В статті 63 Закону України "Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб" зазначено, що перерахунок раніше призначених пенсій військовослужбовцям, особам, які мають право на пенсію за цим Законом та членам їх сімей у зв`язку із введенням в дію цього Закону провадиться за документами, що є у пенсійній справі, а також додатковими документами, поданими пенсіонерами на час перерахунку.
Якщо пенсіонер згодом подасть додаткові документи, які дають право на подальше підвищення пенсії, то пенсія перераховується за нормами цього Закону. При цьому перерахунок провадиться за минулий час, але не більш як за 12 місяців з дня подання додаткових документів і не раніше, ніж з дня введення в дію цього Закону.
Перерахунок пенсій особам начальницького і рядового складу органів внутрішніх справ України (міліції), які мають право на пенсійне забезпечення або одержують пенсію на умовах цього Закону, здійснюється з урахуванням видів грошового забезпечення, щомісячних додаткових видів грошового забезпечення (надбавок, доплат, підвищень) та премій у розмірах, встановлених законодавством для поліцейських.
Усі призначені за цим Законом пенсії підлягають перерахунку у зв`язку з підвищенням грошового забезпечення відповідних категорій військовослужбовців, осіб, які мають право на пенсію за цим Законом, на умовах, у порядку та розмірах, передбачених Кабінетом Міністрів України. У разі якщо внаслідок перерахунку пенсій, передбаченого цією частиною, розміри пенсій звільненим із служби військовослужбовцям, особам, які мають право на пенсію за цим Законом, є нижчими, зберігаються розміри раніше призначених пенсій.
Пунктом 1 постанови Кабінету Міністрів України "Про перерахунок пенсій особам, які звільнені з військової служби, та деяким іншим категоріям осіб" від 21.02.2018 №103 зобов`язано перерахувати пенсії, призначені згідно з Законом України "Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб" (далі - Закон) до 01.03.2018 (крім пенсій, призначених згідно з Законом особам начальницького і рядового складу органів внутрішніх справ (міліції) та поліцейським), з урахуванням розміру окладу за посадою, військовим (спеціальним) званням, відсоткової надбавки за вислугу років за відповідною або аналогічною посадою, яку особа займала на дату звільнення із служби (на дату відрядження для роботи до органів державної влади, органів місцевого самоврядування або до сформованих ними органів, на підприємства, в установи, організації, вищі навчальні заклади), що визначені станом на 01.03.2018 відповідно до постанови Кабінету Міністрів України від 30.08.2017 №704 "Про грошове забезпечення військовослужбовців, осіб рядового і начальницького складу та деяких інших осіб".
Постановою КМУ від 13 лютого 2008 року №45 (далі - Порядок №45) визначено порядок проведення перерахунку пенсій, призначених відповідно до Закону України "Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб".
З наведених нормативно-правових актів вбачається, що перерахунок пенсії позивачу повинен здійснюватись на підставі довідки Житомирського ОВК виданої з урахуванням розміру окладу за посадою, військовим (спеціальним) званням, відсоткової надбавки за вислугу років за відповідною або аналогічною посадою, яку особа займала на дату звільнення із служби (на дату відрядження для роботи до органів державної влади, органів місцевого самоврядування або до сформованих ними органів, на підприємства, в установи, організації, вищі навчальні заклади), що визначені станом на 01.03.2018 відповідно до постанови Кабінету Міністрів України від 30.08.2017 №704 "Про грошове забезпечення військовослужбовців, осіб рядового і начальницького складу та деяких інших осіб".
Суд вважає за необхідне зазначити, що, як встановлено з листа Головного управління Пенсійного фонду України в Житомирській області від 23.10.2018 № Н-4407 відповідачем позивачу на підставі довідки про розмір грошового забезпечення, що враховується при перерахунку пенсії з 01.01.2018, була з 01.01.2018 перерахована пенсія з врахуванням посадового окладу 7050,00 грн (а.с.17-18).
Як зазначалось раніше, рішенням Житомирського окружного адміністративного суду від 10.01.2019 по справі № 240/4990/18 зобов`язано Житомирський обласний військовий комісаріат виготовити та направити до Головного управління Пенсійного фонду України в Житомирській області довідку встановленого зразка про розмір грошового забезпечення станом на 01.03.2018, що враховується для перерахунку пенсії ОСОБА_1 з 01.01.2018, з урахуванням посадового окладу в розмірі 9 590,00 грн.
Вказана довідка була направлена до Головного управління Пенсійного фонду України в Житомирській області про що свідчить супровідний лист Житомирського обласного військового комісаріату від 12.04.2019 №СЗ/1889 (а.с.20).
За таких обставин, у Головного управління Пенсійного фонду України в Житомирській області після отримання довідки від 12.04.2019 №Х360969, в якій зазначено посадовий оклад в розмірі 9 590,00 грн., виник обов`язок на підставі вищевказаних нормативно-правових актів, перерахувати пенсію позивачу згідно зазначеної довідки.
Проте, відповідач, не виконуючи норми чинного законодавства послався на відсутність рішення суду, яким його зобов`язано перерахувати пенсію ОСОБА_1 , однак суд вважає за необхідне зазначити, що Порядком № 45, як і іншими нормативно-правовими актами не передбачено задіяння судів в процедурі перерахунку пенсії.
Невиконання ж приписів Порядку №45 свідчить про ігнорування Головним управлінням Пенсійного фонду України в Житомирській області та його посадовими особами виконання своїх прямих обов`язків, передбачених законодавством, яке врегульовує їх діяльність.
Відповідно до ч.3 ст.51 Закону України "Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб", перерахунок пенсій у зв`язку із зміною розміру хоча б одного з видів грошового забезпечення відповідних категорій військовослужбовців, осіб, які мають право на такий перерахунок згідно з цим Законом, або у зв`язку із введенням для зазначених категорій осіб нових щомісячних додаткових видів грошового забезпечення (надбавок, доплат, підвищень) та премій у розмірах, встановлених законодавством, не проведений з вини органів Пенсійного фонду України та/або державних органів, які видають довідки для перерахунку пенсії, провадиться з дати виникнення права на нього без обмеження строком.
Враховуючи вищевикладене, суд приходить до висновку, що вимога позивача в частині визнання протиправними бездіяльність Головного управління Пенсійного фонду України в Житомирській області щодо відмови в перерахунку та виплаті пенсії з 01.01.2018, відповідно до довідки Житомирського обласного військового комісаріату від 12.04.2019 року №ХЗ60969 про розмір грошового забезпечення, що враховується для перерахунку пенсій, та зобов`язання Головного управління Пенсійного фонду України в Житомирській області здійснити перерахунок та виплату пенсії з 01.01.2018 відповідно до довідки Житомирського обласного військового комісаріату від 12.04.2019 №ХЗ60969, з урахуванням проведених виплат, є обґрунтованою та підлягає задоволенню.
Частиною першою та другою статті 77 КАС України встановлено, що кожна сторона повинна довести ті обставини, на яких ґрунтуються її вимоги та заперечення, крім випадків, встановлених статтею 78 цього Кодексу. В адміністративних справах про протиправність рішень, дій чи бездіяльності суб`єкта владних повноважень обов`язок щодо доказування правомірності свого рішення, дії чи бездіяльності покладається на відповідача.
У таких справах суб`єкт владних повноважень не може посилатися на докази, які не були покладені в основу оскаржуваного рішення, за винятком випадків, коли він доведе, що ним було вжито всіх можливих заходів для їх отримання до прийняття оскаржуваного рішення, але вони не були отримані з незалежних від нього причин.
Положеннями статті 90 КАС України визначено, що суд оцінює докази, які є у справі, за своїм внутрішнім переконанням, що ґрунтується на їх безпосередньому, всебічному, повному та об`єктивному дослідженні. Жодні докази не мають для суду наперед встановленої сили. Суд оцінює належність, допустимість, достовірність кожного доказу окремо, а також достатність і взаємний зв`язок доказів у їх сукупності. Суд надає оцінку як зібраним у справі доказам в цілому, так і кожному доказу (групі однотипних доказів), що міститься у справі, мотивує відхилення або врахування кожного доказу (групи доказів).
Враховуючи вищенаведене, суд приходить до висновку, що позов ОСОБА_1 підлягає задоволенню.
Керуючись статтями 77, 90, 242-246, 250, 255, 258, 261-263, 291 Кодексу адміністративного судочинства України, суд,
вирішив:
Адміністративний позов ОСОБА_1 ( АДРЕСА_1 . РНОКПП/ЄДРПОУ: НОМЕР_1 ) до Головного управління Пенсійного фонду України в Житомирській області (вул. О.Ольжича, 7, м. Житомир, 10003. РНОКПП/ЄДРПОУ: 13559341) про визнання бездіяльності протиправною, зобов`язання вчинити дії - задовольнити.
Визнати протиправною бездіяльність Головного управління Пенсійного фонду України в Житомирській області щодо проведення перерахунку пенсії ОСОБА_1 .
Зобов`язати Головного управління Пенсійного фонду України в Житомирській області здійснити перерахунок та виплату пенсії ОСОБА_1 відповідно до довідки Житомирського обласного військового комісаріату від 12.04.2019 №ХЗ60969 про розмір грошового забезпечення, що враховується для перерахунку пенсії, з 01.01.2018 з урахуванням проведених виплат без обмеження максимального розміру.
Рішення суду набирає законної сили в порядку, визначеному статтею 255 Кодексу адміністративного судочинства України та може бути оскаржене до Сьомого апеляційного адміністративного суду за правилами, встановленими статтями 295-297 Кодексу адміністративного судочинства України, з урахуванням приписів підпункту 15.5 пункту 15 Розділу VII "Перехідні положення" Кодексу адміністративного судочинства України.
Рішення суду складено у повному обсязі: 26 червня 2019 року.
Суддя Л.А.Шуляк