
Україна
Донецький окружний адміністративний суд
У Х В А Л А
про прийняття звіту щодо виконання рішення
26 червня 2019 р. Справа №0540/7651/18-а
приміщення суду за адресою: 84122, м.Слов`янськ, вул. Добровольського, 1
Донецький окружний адміністративний суд у складі головуючого судді Голубової Л.Б., розглянувши в приміщенні Донецького окружного адміністративного суду клопотання Великоновосілківського об`єднаного управління Пенсійного фонду України Донецької області про встановлення додаткового строку для подання звіту про виконання судового рішення
за позовом ОСОБА_1
до Великоновосілківського об`єднаного управління Пенсійного фонду України Донецької області
третя особа: управління соціального захисту населення Мар`їнської районної державної адміністрації Донецької області
про визнання протиправною бездіяльності та зобов`язання вчинити певні дії
ВСТАНОВИВ:
ОСОБА_1 звернувся до суду з позовом до Великоновосілківського об`єднаного управління Пенсійного фонду України Донецької області, третя особа: управління соціального захисту населення Мар`їнської районної державної адміністрації Донецької області про:
- визнання протиправною бездіяльності щодо невиплати заборгованості по пенсії з квітня 2017 року по квітень 2018 року та за червень 2018 року;
- зобов`язання нарахувати та виплатити пенсію за період з квітня 2017 року по квітень 2018 року та за червень 2018 року.
Також просив встановити судовий контроль за виконанням судового рішення.
09 жовтня 2018 року Донецьким окружним адміністративним судом було прийнято рішення, яким позовні вимоги ОСОБА_1 до Великоновосілківського об`єднаного управління Пенсійного фонду України Донецької області, третя особа: управління соціального захисту населення Мар`їнської районної державної адміністрації Донецької області про визнання протиправною бездіяльності та зобов`язання вчинити певні дії задоволено.
Визнано протиправною бездіяльність Великоновосілківського об`єднаного управління Пенсійного фонду України Донецької області щодо невиплати заборгованості з пенсії ОСОБА_1 з квітня 2017 року по квітень 2018 року та за червень 2018 року.
Зобов`язано Великоновосілківське об`єднане управління Пенсійного фонду України Донецької області нарахувати та виплатити ОСОБА_1 пенсію за період з квітня 2017 року по квітень 2018 року та за червень 2018 року.
Стягнуто з Великоновосілківського об`єднаного управління Пенсійного фонду України Донецької області (код ЄДРПОУ 42171290) за рахунок бюджетних асигнувань на користь ОСОБА_1 (РНОКПП НОМЕР_1 ) судові витрати з судового збору у розмірі 704 (сімсот чотири) гривні 80 копійок.
Зобов`язано Великоновосілківське об`єднане управління Пенсійного фонду України Донецької області подати звіт про виконання рішення суду у строк - один місяць з дня набрання чинності рішення Донецького окружного адміністративного суду у справі № 0540/7651/18-а.
Не погодившись з рішенням, Великоновосілківське об`єднане управління Пенсійного фонду України Донецької області подало апеляційну скаргу.
Ухвалою Першого апеляційного адміністративного суду від 03 січня 2019 року апеляційну скаргу повернуто апелянту.
01 лютого 2019 року на адресу Донецького окружного адміністративного суду від Великоновосілківського об`єднаного управління Пенсійного фонду України Донецької області надійшло клопотання про встановлення додаткового строку для подання звіту.
Ухвалою Донецького окружного адміністративного суду від 19 лютого 2019 року встановлено новий строк для подання звіту про виконання судового рішення у справі № 0540/7651/18-а до 19 квітня 2019 року, копію ухвали направлено учасникам справи - Головному управлінню Пенсійного фонду України в Донецькій області та Пенсійному фонду України для виконання рішення.
18 квітня 2019 року на адресу Донецького окружного адміністративного суду від Великоновосілківського об`єднаного управління Пенсійного фонду України Донецької області вдруге надійшло клопотання про встановлення додаткового строку для подання звіту.
Ухвалою Донецького окружного адміністративного суду від 24 квітня 2019 року встановлено новий строк для подання звіту про виконання судового рішення у справі № 0540/7651/18-а до 24 червня 2019 року, копію ухвали направлено учасникам справи - Головному управлінню Пенсійного фонду України в Донецькій області та Пенсійному фонду України для виконання рішення. Зобов`язано Пенсійний фонд України надати письмові пояснення стосовно розгляду та вирішення питання щодо фінансування виконання судового рішення № 0540/7651/18-а в термін до 01 червня 2019 року.
08 квітня 2019 року на адресу суду від Пенсійного фонду України надійшов лист від 02 квітня 2019 року № 9831/06-30 в якому зазначено наступне.
Відповідно до частини першої статті 21 Закону України «Про Кабінет Міністрів України», Кабінет Міністрів України спрямовує і координує роботу міністерств та інших центральних органів виконавчої влади, які забезпечують проведення державної політики у відповідних сферах суспільного і державного вжиття, виконання Конституції та законів України, актів Президента України, додержання прав і свобод людини та громадянина.
Відповідно до статті 117 Конституції України Кабінет Міністрів України в межах своєї компетенції видає постанови і розпорядження, які є обов`язковими до виконання.
Відповідно до пункту 1 Положення про Пенсійний фонд України, затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 23.07.2014 № 280, Пенсійний фонд України є центральним органом виконавчої влади, діяльність якого спрямовується і координується Кабінетом Міністрів України через Міністра соціальної політики, що реалізує державну політику з питань пенсійного забезпечення та ведення обліку осіб, які підлягають загальнообов`язковому державному соціальному страхуванню.
Пенсійний фонд України у своїй діяльності керується Конституцією та законами України, указами Президента України та постановами Верховної Ради України, прийнятими відповідно до Конституції та законів України, актами Кабінету Міністрів України, іншими актами законодавства.
У Рішенні від 02 березня 1999 року № 2-рп/99 Конституційний Суд України вказав, що здійснення в цілому політики соціального захисту не належить до виключних повноважень Верховної Ради України, політика соціального захисту є складовою частиною внутрішньої соціальної політики держави, забезпечення її проведення, відповідно до пункту 3 статті 116 Конституції України, здійснюється Кабінетом Міністрів України. Кабінет Міністрів України як вищий орган у системі органів виконавчої влади наділений конституційними повноваженнями спрямовувати і координувати діяльність міністерств, інших органів виконавчої влади, до яких належить і Пенсійний фонд України. Відповідно до Положення про Пенсійний фонд України бюджет Пенсійного фонду України затверджує Уряд України. Таким чином, Кабінет Міністрів України є органом, який забезпечує проведення державної політики у соціальній сфері, а Пенсійний фонд України - органом, який реалізує таку політику.
Відповідно до пункту 15 Порядку призначення (відновлення) соціальних виплат внутрішньо переміщеним особам, затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 08.06.2016 № 365, в редакції постанови Кабінету Міністрів України від 25.04.2018 № 335, суми соціальних виплат, які не виплачені за минулий період, обліковуються в органі, що здійснює соціальні виплати, та виплачуються на умовах окремого порядку, визначеного Кабінетом Міністрів України.
Передбачений вказаною нормою окремий порядок Урядом не визначався.
На виконання рішення Донецького окружного адміністративного суду від 09.10.2018 у справі № 0540/7651/18-а Великоновосілківським об`єднаним управлінням Пенсійного фонду України Донецької області проведено нарахування пенсії ОСОБА_1 з 01.04.2017 по 30.04.2018 та за червень 2018.
Сума пенсії, нарахована за період з 01.04.2017 по 30.04.2018 та за червень 2018, обліковується в Великоновосілківському об`єднаному управлінні Пенсійного фонду України Донецької області та буде виплачена згідно з пунктом 15 Порядку № 365.
З метою удосконалення порядку призначення, відновлення та здійснення пенсійних виплат внутрішньо переміщеним особам Пенсійним фондом України спільно з Міністерством соціальної політики України опрацьовано проект постанови Кабінету Міністрів України «Про внесення змін до деяких постанов Кабінету Міністрів України».
21 червня 2019 року на адресу Донецького окружного адміністративного суду від Великоновосілківського об`єднаного управління Пенсійного фонду України Донецької області надійшло клопотання про встановлення додаткового строку для подання звіту. В обґрунтування клопотання, управлінням зазначено, що управління не є розпорядником коштів та фінансування пенсійних виплат здійснюється централізовано на підставі сформованої територіальним управлінням розрахункової потреби на фінансування пенсійних виплат, направленої до Головного управління Пенсійного фонду України в Донецькій області.
Окрім того, зазначив, що відповідно до ч. 1 ст. 22 Бюджетного кодексу України за обсягом наданих повноважень розпорядники бюджетних коштів поділяються на головних розпорядників бюджетних коштів та розпорядників бюджетних коштів нижчого рівня.
Головними розпорядниками бюджетних коштів можуть бути виключно за бюджетними призначеннями, визначеними законом про Державний бюджет України, - установи, уповноважені забезпечувати діяльність Верховної Ради України, Президента України, Кабінету Міністрів України в особі їх керівників; міністерства, Національне антикорупційне бюро України, Конституційний Суд України, Верховний Суд, вищі спеціалізовані суди, Вища рада правосуддя та інші органи, безпосередньо визначені Конституцією України, в особі їх керівників, а також Державна судова адміністрація України, Національна академія наук України, Національна академія аграрних наук України, Національна академія медичних наук України, Національна академія педагогічних наук України, Національна академія правових наук України, Національна академія мистецтв України, інші установи, уповноважені законом або Кабінетом Міністрів України на реалізацію державної політики у відповідній сфері, в особі їх керівників.
Великоновосілківське об`єднане управління Пенсійного фонду України Донецької області є розпорядником коштів нижчого рівня.
З метою повного виконання рішення суду управління неодноразово зверталось до Головного управління Пенсійного фонду України в Донецькій області з проханням про виділення коштів на сплату заборгованості за рішенням суду. Окрім того, Великоновосілківським об`єднаним управлінням Пенсійного фонду України Донецької області направляються розрахунки коштів, необхідних для виконання судових рішень, а саме: листи від 11 квітня 2019 року № 4303/05-6 та від 18 квітня 2019 року № 4578/05-6, та виділення коштів в сумі 74 608,52 гривень з метою виконання рішення суду по справі № 0540/7651/18-а.
Станом на 21 червня 2019 року коштів на погашення заборгованості по виплаті пенсії за рішенням суду по справі № 0540/7651/18-а до управління не надходило.
На підставі зазначеного, управління просить продовжити строк подання звіту про виконання судового рішення у справі № 0540/7651/18-а.
Вирішуючи питання щодо виконання судового рішення, суд зазначає про наступне.
Статтею 19 Конституції України передбачено, що органи державної влади та органи місцевого самоврядування, їх посадові особи зобов`язані діяти лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України.
Положенням про управління Пенсійного фонду України в районах, містах, районах у містах, а також про об`єднані управління, затвердженим постановою правління Пенсійного Фонду України від 22 грудня 2014 року № 28-2 на Управління Фонду відповідно до покладених на нього завдань, зокрема, планує доходи та видатки коштів Фонду в районі (місті), у межах своєї компетенції забезпечує виконання бюджету Фонду.
Згідно з пунктом 1.1 розділу І Положення про управління Пенсійного фонду України в районах, містах, районах у містах, а також у містах та районах, затвердженого постановою правління ПФУ від 30 квітня 2002року № 8-2 (зареєстровано в Міністерстві юстиції України 21 травня 2002 року за № 442/6730; було чинним на час виникнення спірних відносин; далі Положення), управління ПФУ у районах, містах, районах у містах, а також у містах та районах є органами ПФУ, підпорядкованими відповідно головним управлінням ПФУ в Автономній Республіці Крим, областях, містах Києві та Севастополі, що разом з цими управліннями утворюють систему територіальних органів ПФУ.
Відповідно до підпункту 4 пункту 2.1 та підпункту 2 пункту 2.2 розділу ІІ Положення основним завданням Управління, крім іншого, є забезпечення своєчасного і в повному обсязі фінансування та виплати пенсій, допомоги на поховання та інших виплат, які згідно із законодавством здійснюються за рахунок коштів ПФУ та інших джерел, визначених законодавством. Управління відповідно до покладених на нього завдань планує доходи та видатки коштів ПФУ в районі (місті), у межах своєї компетенції забезпечує виконання бюджету ПФУ.
Таким чином, виплати здійснюються Великоновосілківським об`єднаним управлінням Пенсійного фонду України Донецької області виключно за рахунок коштів Фонду та інших джерел, визначених законодавством.
Згідно зі статтями 23 та 116 Бюджетного кодексу України будь-які бюджетні зобов`язання та платежі з бюджету здійснюються лише за наявності відповідного бюджетного призначення, якщо інше не передбачено законом про Державний бюджет України. Бюджетні призначення встановлюються законом про Державний бюджет України (рішенням про місцевий бюджет) у порядку, визначеному цим Кодексом. Взяття зобов`язань без відповідних бюджетних асигнувань або з перевищенням повноважень, встановлених цим Кодексом чи законом про Державний бюджет України є порушенням бюджетного законодавства.
Як зазначає відповідач, що заборгованість по пенсії за період з 01.04.2017 по 30.04.2018 та за червень 2018 року сформована та нарахована до сплати, проте у зв`язку з прийняттям Кабінетом Міністрів України постанови № 335 «Про внесення змін до постанови Кабінету Міністрів України від 08 червня 2016 року № 365» заборгованість, яка не виплачена за минулий період обліковується та виплачується на умовах окремого порядку, визначеного Кабінетом Міністрів України, який досі не прийнятий.
Суд зазначає, що відповідачем систематично спрямовувались до розпорядника коштів (Пенсійного фонду України) інформації про необхідність виділення коштів на виконання рішення суду, проте кошти на фінансування виплатної відомості не надходили. Таким чином, відповідачем в особі керівника вжито конкретні заходи з метою виконання рішення Донецького окружного адміністративного суду.
Аналізуючи доводи відповідача лист Пенсійного фонду України, суд приходить до переконання, що невиконання судового рішення в частині виплат грошових коштів за відсутності відповідного фінансового забезпечення та фактичної відсутності коштів не може вважатися невиконанням судового рішення без поважних причин. Накладення штрафу у такому випадку жодним чином не захищає право особи на отримання бюджетних коштів.
Аналогічна позиція висловлена Верховним Судом у постанові від 24 січня 2018 року у справі № 404/3663/13-а (К/9901/1598/18).
Суд зазначає, що дійсно, у даній справі спостерігаються серйозні розбіжності між законом і правом. Тому верховенство права може бути практично реалізоване тільки тоді, коли правові закони поєднуються з певною формою організації державної влади. Ця взаємообумовленість пояснюється тим, що навіть найкращі і найдосконаліші закони мають, по-перше, реалізуватись, а по-друге, повинні існувати такі внутрішні юридичні механізми, які були б запобіжним чинником щодо можливості прийняття «неправових законів» (підзаконних нормативно-правових актів). Законотворення часто оминає професійних розробників-юристів, і тому нерідко закони стають утіленням політичної волі. Враховуючи це, слід зазначити, що досить часто визнають суперечності між «духом» та «буквою» закону. Якщо ж закон є відображенням, віддзеркаленням певного рівня наукової, доктринальної правосвідомості, то таких розбіжностей не виникатиме на практиці.
Відповідно до частини 2 статті 382 КАС України з наслідками розгляду звіту суб`єкта владних повноважень про виконання рішення суду або в разі неподання такого звіту суддя своєю ухвалою може встановити новий строк подання звіту, накласти на керівника суб`єкта владних повноважень, відповідального за виконання рішення, штраф у сумі від двадцяти до сорока розмірів прожиткового мінімуму для працездатних осіб.
За встановлених обставин з урахуванням листів Пенсійного фонду України, Головного управління Пенсійного фонду України в Донецькій області, суд вбачає підстави для прийняття звіту про виконання рішення суду від 09 жовтня 2018 року у справі № 0540/7651/18-а.
Абзацом другим частини 3 статті 243 Кодексу адміністративного судочинства України встановлено, що складання повного тексту ухвали, залежно від складності справи, може бути відкладено на строк не більш як п`ять днів з дня оголошення вступної та резолютивної частин ухвали.
Керуючись статтями 243, 248, 256, 295, 297, 370, 382 Кодексу адміністративного судочинства України, суд, -
УХВАЛИВ:
Клопотання Великоновосілківського об`єднаного управління Пенсійного фонду України Донецької області про встановлення додаткового строку для подання звіту про виконання судового рішення у справі № 0540/7651/18-а - залишити без задоволення.
Прийняти звіт Великоновосілківського об`єднаного управління Пенсійного фонду України Донецької області про виконання судового рішення в адміністративній справі № 0540/7651/18-а за позовом ОСОБА_1 до Великоновосілківського об`єднаного управління Пенсійного фонду України Донецької області, третя особа: управління соціального захисту населення Мар`їнської районної державної адміністрації Донецької області про визнання протиправною бездіяльності та зобов`язання вчинити певні дії.
Повний текст ухвали складено та підписано 26 червня 2019 року.
Ухвала набирає законної сили у строк та у порядку, що визначені статтями 256, 295 Кодексу адміністративного судочинства України, і може бути оскаржена до Першого апеляційного адміністративного суду шляхом подачі апеляційної скарги протягом п`ятнадцяти днів з дня складання повного тексту ухвали.
До дня початку функціонування Єдиної судової інформаційно-телекомунікаційної системи апеляційні скарги подаються учасниками справи до або через відповідні суди, а матеріали справ витребовуються та надсилаються судами за правилами, що діяли до набрання чинності цією редакцією Кодексу.
Суддя Л.Б. Голубова