
П О С Т А Н О В А
І М Е Н Е М У К Р А Ї Н И
18.06.2019 Справа №607/14464/19
Суддя Тернопільського міськрайонного суду Тернопільської області Грицай К.М. розглянувши матеріали адміністративної справи, які надійшли від Тернопільського міського відділу Державної виконавчої служби Головного територіального управління юстиції у Тернопільській області про притягнення до адміністративної відповідальності:
ОСОБА_1 , ІНФОРМАЦІЯ_1 , українця, громадянина України, що проживає у АДРЕСА_1 ,
за ч. 1 ст.183-1 Кодексу України про адміністративні правопорушення,
В С Т А Н О В И В :
Як вбачається з протоколу про адміністративне правопорушення № 17 від 06.06.2019 року, 08.04.2014 року відкрито виконавче провадження № 42857813. З моменту відкриття ОСОБА_1 не здійснив жодного платежу зі сплати аліментів. Згідно розрахунку заборгованості по аліментах від 06.06.2019 року, заборгованість станом на 01.06.2019 року становить 42629,90 грн., сукупний розмір якої перевищує суму відповідних платежів за 6 місяців з дня пред`явлення виконавчого документа до виконання
Відповідно до ст. 278 Кодексу України про адміністративні правопорушення, орган (посадова особа) при підготовці до розгляду справи про адміністративне правопорушення вирішує питання, зокрема, чи правильно складено протокол та інші матеріали справи про адміністративне правопорушення.
Згідно ч. 1 ст. 256 КУпАП України у протоколі про адміністративне правопорушення зазначаються: дата і місце його складення, посада, прізвище, ім`я, по батькові особи, яка склала протокол; відомості про особу, яка притягається до адміністративної відповідальності (у разі її виявлення); місце, час вчинення і суть адміністративного правопорушення; нормативний акт, який передбачає відповідальність за дане правопорушення; прізвища, адреси свідків і потерпілих, якщо вони є; пояснення особи, яка притягається до адміністративної відповідальності; інші відомості, необхідні для вирішення справи.
Статтею 9 КУпАП визначено поняття адміністративного правопорушення за яким адміністративним правопорушенням (проступком) визнається протиправна, винна (умисна або необережна) дія чи бездіяльність, яка посягає на громадський порядок, власність, права і свободи громадян, на встановлений порядок управління і за яку законом передбачено адміністративну відповідальність.
Відповідальність за ч.1 ст.183-1КУпАП настає у випадку несплати аліментів на утримання дитини, одного з подружжя, батьків або інших членів сім`ї, що призвела до виникнення заборгованості, сукупний розмір якої перевищує суму відповідних платежів за шість місяців з дня пред`явлення виконавчого документа до примусового виконання.
Як вбачається з протоколу про адміністративне правопорушення, що складений відносно ОСОБА_1 , суть адміністративного правопорушення викладена в загальних рисах без конкретизації об`єктивних ознак складу адміністративного правопорушення, передбаченого ст. 183-1 КУпАП, зокрема, не вказано: період, за який виникла аліментна заборгованість, суму заборгованості в порівнянні із сумою платежів за шість місяців.
Також, слід звернути увагу на те, що згідно відповіді № 1048372200 від 12.02.2019 року, наданої ДФС України, ОСОБА_1 отримував доходи (заробітну плату), з чого слідує, що останні працевлаштований.
Окрім цього, адміністративна відповідальність за вчинення правопорушення, передбаченогост.183-1КУпАП запроваджена Законом України "Про внесення змін до деяких законодавчих актів України щодо посилення захисту прав дитини на належне утримання шляхом вдосконалення порядку примусового стягнення заборгованості зі сплати аліментів" шляхом доповнення статтею183-1 глави14 КУпАП.
Стаття 183-1КУпАП набрала чинності з 06.02.2018 року. Відповідно до статті 58 Конституції Українизакони та інші нормативно правові акти не мають зворотної дії в часі, крім випадків, коли вони пом`якшують або скасовують відповідальність особи. Ніхто не може відповідати за діяння, які на час їх вчинення не визнавалися законом як правопорушення.
Оскільки стаття 183-1КУпАП встановлює адміністративну відповідальність за несплату аліментів, то дана норма не має зворотної дії в часі. Тому, період часу несплати аліментів особою до вступу в дію статті 183-1КУпАП не має братися до уваги при обрахунку сукупного розміру аліментної заборгованості, як умови притягнення до адміністративної відповідальності за вказаною нормою закону.
В силу ч.ч. 1, 2 ст. 7 КУпАП, ніхто не може бути підданий заходу впливу в зв`язку з адміністративним правопорушенням інакше як на підставах і в порядку, встановлених законом. Провадження в справах про адміністративні правопорушення здійснюється на основі суворого додержання законності.
За таких обставин вважаю, суд позбавлений можливості ухвалити у даній справі законне і обґрунтоване рішення, а тому, матеріали справипро адміністративне правопорушення за ч. 1 ст. 183-1 КУпАП відносно ОСОБА_1 необхідно направити до Тернопільського міського відділу Державної виконавчої служби Головного територіального управління юстиції у Тернопільській області для належного дооформлення.
На підставі наведеного, керуючись ст.ст. 7, 183-1, 256, 278, 283 Кодексу України про адміністративні правопорушення, -
ПОСТАНОВИВ:
Матеріали справи про притягнення до адміністративної відповідальності ОСОБА_1 за ч. 1 ст.183-1 Кодексу України про адміністративне правопорушення направити до Тернопільського міського відділу Державної виконавчої служби Головного територіального управління юстиції у Тернопільській області для належного оформлення.
Головуючий суддяК. М. Грицай