Ухвала суду № 82631138, 05.06.2019, Мелітопольський міськрайонний суд Запорізької області

Дата ухвалення
05.06.2019
Номер справи
320/4302/19
Номер документу
82631138
Форма судочинства
Кримінальне
Державний герб України

Дата документу 05.06.2019

Справа № 320/4302/19

Провадження № 1-кс/320/2930/19

У Х В А Л А

І М Е Н Е М У К Р А Ї Н И

05 червня 2019 року м. Мелітополь

Мелітопольський міськрайонний суд Запорізької області у складі:

слідчого судді – Бахаєва І.М.,

за участю:

секретаря судового засідання – Фурсової Л.І.,

прокурора – Діденка А.А.,

слідчого Першого СВ СУ ТУ ДБР у м. Мелітополі – Дригайла Т.В.,

підозрюваного – ОСОБА_1 ,

захисника підозрюваного Зайделя О.В. – адвоката Ненашевої Я.В.,

розглянувши у відкритому судовому засіданні в приміщенні Мелітопольського міськрайонного суду Запорізької області клопотання слідчого Першого слідчого відділу слідчого управління Територіального управління Державного бюро розслідувань, розташованого у місті Мелітополі, Дригайла Т.В., за погодженням із процесуальним керівником у кримінальному провадженні – прокурором військової прокуратури Запорізького гарнізону старшим лейтенантом юстиції Діденком А.А., у межах кримінального провадження за № 42019080370000040 від 24 квітня 2019 року, про відсторонення від посади:

ОСОБА_1 , ІНФОРМАЦІЯ_1 , уродженця с. Лука-Малишевська Вінницького району Вінницької області, громадянина України, одруженого, який має на утриманні двох неповнолітніх дітей, вищу освіту, проходить військову службу за контрактом на посаді заступника військового комісара – начальника відділення комплектування Мелітопольського об`єднаного військового комісаріату, у військовому званні «майор», проживаючого за адресою: АДРЕСА_1 , раніше не судимого,

який підозрюється у вчиненні кримінального правопорушення, передбаченого ч. 3 ст. 368 КК України, –

В С Т А Н О В И В :

До Мелітопольського міськрайонного суду Запорізької області надійшло клопотання слідчого Першого слідчого відділу слідчого управління Територіального управління Державного бюро розслідувань, розташованого у місті Мелітополі, Дригайла Т.В., за погодженням із процесуальним керівником у кримінальному провадженні – прокурором військової прокуратури Запорізького гарнізону старшим лейтенантом юстиції Діденком А.А., у межах кримінального провадження за № 42019080370000040 від 24 квітня 2019 року, про відсторонення підозрюваного ОСОБА_1 від посади заступника військового комісара – начальника відділення комплектування Мелітопольського об`єднаного міського військового комісаріату Запорізької області, строком на 2 (два) місяці.

Прокурор, слідчий у судовому засіданні клопотання підтримали на його задоволенні наполягали.

Підозрюваний та його захисник, щодо вирішення питання про відсторонення ОСОБА_1 від займаної ним посади поклались на розсуд суду.

На підставі ст. 107 КПК України фіксування кримінального провадження здійснюється за допомогою технічних засобів.

Заслухавши думку сторін кримінального провадження, дослідивши клопотання, копії матеріалів, якими слідчий обґрунтовує доводи клопотання, слідчий суддя дійшов до висновку, що клопотання слідчого є обґрунтованим та таким, що підлягає задоволенню, виходячи з наступного.

Слідчим суддею встановлено, що в провадженні Першого слідчого відділу слідчого управління Територіального управління Державного бюро розслідувань, розташованого у місті Мелітополі перебуває кримінального провадження № 42019080370000040 за фактом кримінального правопорушення, відомості щодо якого, внесено до Єдиного реєстру досудових розслідувань 24 квітня 2019 року за ознаками ч. 3 ст. 368 КК України.

Наказом командира військової частини А1314 (по особовому складу) № 82 від 04 вересня 2015 року майора ОСОБА_1 призначено на посаду заступника військового комісара – начальника відділення комплектування Мелітопольського об`єднаного військового комісаріату Запорізької області.

Відповідно до ст.ст. 19, 68 Конституції України органи державної влади та органи місцевого самоврядування, їх посадові особи зобов`язані діяти лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України. Кожен зобов`язаний неухильно додержуватися Конституції України та законів України, не посягати на права і свободи, честь і гідність інших людей.

Згідно з п. «г» ч. 1 ст. 3, ч. 1 ст. 22, ч. 1 ст. 65 Закону України «Про запобігання корупції», суб`єктами відповідальності за вчинення корупційних правопорушень є військові посадові особи Збройних Сил України, яким забороняється використовувати свої службові повноваження або своє становище та пов`язані з цим можливості з метою одержання неправомірної вигоди для себе чи інших осіб, у тому числі використовувати будь-яке державне чи комунальне майно або кошти в приватних інтересах, та які в установленому законом порядку притягаються до кримінальної відповідальності.

Відповідно до положень ст. 3 Закону України «Про Збройні Сили України», військові комісаріати, являючись структурним підрозділом Збройних Сил України, знаходяться у підпорядкуванні центрального органу виконавчої влади і військового управління – Міністерства оборони України.

Так, Зайдель О.В., при вступі до лав Збройних Сил України, відповідно до Статуту внутрішньої служби Збройних сил України, затвердженого Законом України «Про Статут внутрішньої служби Збройних Сил України», склав Військову присягу на вірність народу України та присягнув бути вірними та відданими українському народові, непохитно стояти на сторожі свободи і незалежності української держави, сумлінно і чесно виконувати військовий обов`язок та неухильно дотримуватися Конституції та законів України.

Перебуваючи на посаді заступника військового комісара – начальника відділення комплектування Мелітопольського об`єднаного військового комісаріату Запорізької області, майор ОСОБА_1 знав та розумів, що відповідно до ст. 4 Дисциплінарного статуту Збройних Сил України, затвердженого Законом України «Про Дисциплінарний статут Збройних Сил України» від 24 березня 1999 року, на нього, у тому числі, покладено обов`язки додержуватися Конституції та законів України, Військової присяги, неухильно виконувати вимоги військових статутів, накази командирів, додержуватися визначених військовими статутами правил взаємовідносин між військовослужбовцями, поводитися з гідністю й честю, не допускати самому і стримувати інших від негідних вчинків.

Відповідно до положень ч. 3 ст. 1 Закону України «Про військовий обов`язок і військову службу» (далі - Закону), військовий обов`язок включає, зокрема, призов на військову службу; проходження військової служби; проходження служби у військовому резерві; дотримання правил військового обліку.

Згідно ч. 7 ст. 1 Закону, виконання військового обов`язку громадянами України забезпечують, зокрема, районні (об`єднані районні), міські (об`єднані міські) військові комісаріати, військові комісаріати Автономної Республіки Крим, областей, міст Києва та Севастополя, а також територіальні центри (в Автономній Республіці Крим, областях, місті Києві) та філіали (в районах та містах) комплектування військовослужбовцями за контрактом.

Зокрема, згідно ст. 3 Закону України «Про Збройні Сили України» Міністерство оборони України є центральним органом виконавчої влади і військового управління.

Відповідно до ч. 1 ст. 1 Закону України «Про оборону України» військові комісаріати є органами військового управління, що забезпечують виконання законодавства з питань військового обов`язку і військової служби, мобілізаційної підготовки та мобілізації.

Згідно ст. 9 Закону України «Про Збройні Сили України», ст. 9 Закону України «Про оборону України» Кабінет Міністрів України забезпечує комплектування Збройних Сил України особовим складом, їх мобілізаційне та оперативне розгортання в особливий період, здійснює заходи, пов`язані з підготовкою та призовом громадян на військову службу.

Відповідно до положень ст. 3 Закону України «Про мобілізаційну підготовку та мобілізацію», зміст мобілізаційної підготовки, зокрема, становить військовий облік військовозобов`язаних і призовників; підготовка та накопичення військово-навчених людських ресурсів військовозобов`язаних і призовників для комплектування посад, передбачених штатами воєнного часу.

Відповідно до ст. 37 Закону України «Про військовий обов`язок і військову службу» взяттю на військовий облік призовників та військовозобов`язаних у районних (міських) військових комісаріатах підлягають громадяни України: на військовий облік призовників приписані до призовних дільниць; які прибули з інших місцевостей (адміністративно-територіальних одиниць) України або з-за кордону на нове місце проживання.

Призовники та військовозобов`язані після прибуття до нового місця проживання зобов`язані в семиденний строк стати на військовий облік та не раніше ніж за три дні до вибуття з місця проживання знятися із зазначеного обліку.

Частиною 5 статті 37 Закону України «Про військовий обов`язок і військову службу» передбачено, що зняттю з військового обліку призовників та військовозобов`язаних у військових комісаріатах (військовозобов`язаних Служби безпеки України у Центральному управлінні або регіональних органах Служби безпеки України) підлягають громадяни України: з військового обліку призовників - які вибувають в іншу місцевість (адміністративно-територіальну одиницю) України до нового місця проживання.

Відповідно до Закону України «Про військовий обов`язок і військову службу» майор ОСОБА_1 . наділений правом виклику військовозобов`язаних та призовників, які перебувають на військовому обліку в Мелітопольському ОМВК для поставлення на облік, проходження медичної огляду та подальшого призову.

Пунктами 1, 3, 4 «Положення про військові комісаріати», затвердженого постановою Кабінету Міністрів України № 389 від 3 червня 2013 року (далі – Положення), передбачено, що військові комісаріати є місцевими органами військового управління, що забезпечують виконання законодавства з питань військового обов`язку і військової служби, мобілізаційної підготовки та мобілізації в особливий період людських і транспортних ресурсів на відповідній території.

Військові комісаріати очолюють військові комісари, які організовують діяльність комісаріатів.

Відповідно до пунктів 8, 9, 11 наведеного Положення завданнями військових комісаріатів є проведення призову громадян на військову службу у мирний і воєнний час, ведення військового облік призовників та військовозобов`язаних, а також видача необхідних довідок та інших документів.

Військові комісаріати відповідно до покладених на них завдань, у тому числі, здійснюють підготовку і виконують за сприянням місцевих держадміністрацій, органів місцевого самоврядування рішення призовних комісій про призов громадян на строкову військову службу, здійснюють відправлення призовників до військових частин, ведуть військовий облік призовників, військовозобов`язаних, у тому числі резервістів.

Відтак, військові комісаріати є місцевими органами військового управління, що уповноважені Кабінетом Міністрів України на забезпечення виконання законодавства з питань військового обов`язку і військової служби, мобілізаційної підготовки та мобілізації в особливий період людських і транспортних ресурсів на відповідній території, тобто є одиницею органу державної влади.

Відповідно до ст. 2 Закону України «Про військовий обов`язок і військову службу» військова служба є державною службою особливого характеру, яка полягає у професійній діяльності придатних до неї за станом здоров`я і віком громадян України, іноземців та осіб без громадянства, пов`язаній із обороною України, її незалежності та територіальної цілісності.

Згідно із п. 1 Примітки до ст. 364 КК України службовими особами у статтях 364, 368, 368-2, 369 цього Кодексу є особи, які постійно, тимчасово чи за спеціальним повноваженням здійснюють функції представників влади чи місцевого самоврядування, а також обіймають постійно чи тимчасово в органах державної влади, органах місцевого самоврядування, на державних чи комунальних підприємствах, в установах чи організаціях посади, пов`язані з виконанням організаційно-розпорядчих чи адміністративно-господарських функцій, або виконують такі функції за спеціальним повноваженням, яким особа наділяється повноважним органом державної влади, органом місцевого самоврядування, центральним органом державного управління із спеціальним статусом, повноважним органом чи повноважною особою підприємства, установи, організації, судом або законом.

Згідно з функціональними обов`язками заступника військового комісара – начальника відділення комплектування Мелітопольського об`єднаного міського військового комісаріату на ОСОБА_1 . покладені наступні обов`язки:

-Відповідає за організацію підготовки громадян України до строкової військової служби;

-Відповідає за організацію військового обліку призовників;

-Відповідає за організацію призову громадян на строкову військову службу;

-Відповідає за стан військово-лікарської експертизи та медичний огляд;

-Відповідає за медичне забезпечення приписки громадян до призовних дільниць та призову на строкову службу;

-Відповідає за підготовку документації призовної дільниці та функціональних обов`язків посадових осіб;

-Відповідає за організацію та здійснення контролю за станом військового обліку призовників;

Таким чином, у розумінні п. 1 примітки до ст. 425 КК України, п. 1 примітки до ст. 364 КК України, майор ОСОБА_1 є військовою службовою особою, наділеною організаційно-розпорядчими обов`язками.

Проте, незважаючи на обізнаність з вимогами наведених нормативно-правових актів, ОСОБА_1 , усупереч обов`язку їх неухильного дотримання, усвідомлюючи суспільно небезпечний характер своїх дій, передбачаючи їх суспільно небезпечні наслідки і бажаючи їх настання, тобто діючи умисно, з корисливих мотивів, з метою особистого збагачення, став на шлях злочинної діяльності та умисно вчинив корисливий корупційний злочин, а саме – виказав вимогу та одержав, як службова особа, неправомірну вигоду для себе, за вчинення та невчинення в інтересах третьої особи дій з використанням наданого йому службового становища, за наступних обставин:

На військовому обліку у Заводському РВК м. Запоріжжя станом на травень 2019 року перебував призовник ОСОБА_2 , ІНФОРМАЦІЯ_2 .

23 квітня 2019 року ОСОБА_3 , який є знайомим ОСОБА_2 , звернувся до ОСОБА_1 за консультацію щодо можливого надання відстрочки від призову ОСОБА_2 на строкову військову службу.

Однак, того ж дня, у невизначений слідством час, ОСОБА_1 , будучи заступником військового комісара – начальником відділення комплектування Мелітопольського об`єднаного міського військового комісаріату, тобто військовою службовою особою, перебуваючи на території Мелітопольського об`єднаного міського військового комісаріату по вул. Михайла Грушевського, буд. № 35 в м. Мелітополь Запорізької області, усвідомлюючи суспільно небезпечний характер своїх дій, передбачаючи їх суспільно небезпечні наслідки і бажаючи їх настання, тобто діючи умисно, з корисливих мотивів та з метою особистого збагачення, розуміючи протиправність своїх дій, використовуючи надане йому службове становище та реалізуючи свій злочинний умисел, направлений на вимагання та одержання неправомірної вигоди для себе, виказав вимогу ОСОБА_3 про передачу неправомірної вигоди для себебез визначення суми неправомірної вигоди, за зняття ОСОБА_2 з військового обліку у Заводському районному військовому комісаріаті м. Запоріжжя, постановку ОСОБА_2 на військовий облік у Мелітопольському об`єднаному міському військовому комісаріаті та подальший не призов останнього на строкову військову службу до лав Збройних сил України.

24 квітня 2019 року ОСОБА_3 та ОСОБА_2 , розуміючи протиправність вимог заступника військового комісара – начальником відділення комплектування Мелітопольського об`єднаного міського військового комісаріату, добровільно заявив до правоохоронних органів про незаконні дії ОСОБА_1 направлені на вимагання та одержання неправомірної вигоди.

31 травня 2019 року приблизно о 11 годині ОСОБА_1 , будучи заступником військового комісара – начальником відділення комплектування Мелітопольського об`єднаного міського військового комісаріату, тобто військовою службовою особою,перебуваючи на території Мелітопольського об`єднаного міського військового комісаріату по вул. Михайла Грушевського, буд. № 35 в м. Мелітополь Запорізької області, усвідомлюючи суспільно небезпечний характер своїх дій, передбачаючи їх суспільно небезпечні наслідки і бажаючи їх настання, тобто діючи умисно, з корисливих мотивів та з метою особистого збагачення, розуміючи протиправність своїх дій, використовуючи надане йому службове становище та реалізуючи свій злочинний умисел, направлений на вимагання та одержання неправомірної вигоди для себе, повторно виказав вимогу ОСОБА_3 про передачу неправомірної вигоди для себеу сумі 29 000 гривень, за зняття ОСОБА_2 з військового обліку у Заводському районному військовому комісаріаті м. Запоріжжя, постановку ОСОБА_2 на військовий облік у Мелітопольському об`єднаному міському військовому комісаріаті та подальший не призов останнього на строкову військову службу до лав Збройних сил України.

03 червня 2019 року близько 15 години 15 хвилин ОСОБА_1 , будучи заступником військового комісара – начальником відділення комплектування Мелітопольського об`єднаного міського військового комісаріату, тобто військовою службовою особою, перебуваючи у службовому кабінеті № 17 Мелітопольського об`єднаного міського військового комісаріату по вул. Михайла Грушевського, буд. № 35 в м. Мелітополь Запорізької області, усвідомлюючи суспільно небезпечний характер своїх дій, передбачаючи їх суспільно небезпечні наслідки і бажаючи їх настання, тобто діючи умисно, з корисливих мотивів та з метою особистого збагачення, розуміючи протиправність своїх дій, використовуючи надане йому службове становище та реалізуючи свій злочинний умисел, направлений на вимагання та одержання неправомірної вигоди для себе,одержав від ОСОБА_3 неправомірну вигоду для себе у сумі 29 000,00 грн., за зняття ОСОБА_2 з військового обліку у Заводському районному військовому комісаріаті м. Запоріжжя, постановку ОСОБА_2 на військовий облік у Мелітопольському об`єднаному міському військовому комісаріаті та подальший не призов останнього на строкову військову службу до лав Збройних сил України.

В цей же день, о 15 годині 55 хвилин після одержання зазначеної неправомірної вигоди, злочинні дії ОСОБА_1 припинені правоохоронними органами.

04 червня 2019 року ОСОБА_1 повідомлено про підозру у вчиненні кримінального правопорушення передбаченого ч. 3 ст. 368 КК України.

Вина ОСОБА_1 в інкримінованому йому злочині повністю підтверджується зібраними у провадженні доказами:

- заявою про скоєння кримінального правопорушення ОСОБА_3 від 24 квітня 2019 року, з якої вбачається, що ОСОБА_1 вимагає неправомірну вигоду;

- протоколи допиту свідка ОСОБА_3 від 31 травня 2019 року, 03 червня 2019 року, в ході яких підтвердив доводи, викладені в заяві та факт вимагання та отримання неправомірної вигоди ОСОБА_1 ;

- протокол допиту свідка ОСОБА_2 від 24 квітня 2019 року;

- протоколом огляду та вручення заздалегідь ідентифікованих (помічених) засобів – грошових коштів від 03 червня 2019 року;

- протоколом затримання ОСОБА_1 від 03 червня 2019 року;

- протоколом освідування особи від 03 червня 2019 року, в ході якого з тіла виконано змиви ОСОБА_1 для встановлення слідів кримінального правопорушення;

- протоколом огляду місця обшуку 03 червня 2019 року, в ході якого виявлено предмет неправомірної вигоди у сумі 29 000,00 грн. які знаходились в службовому кабінеті ОСОБА_1 ;

- іншими матеріалами провадження у їх сукупності.

Таким чином, під час досудового розслідування були встановлені обставини, які прямо вказують на вчинення ОСОБА_4 кримінального правопорушення.

Крім того, відповідно до п. 4 ч. 1 ст. 184 КПК України, встановлено наявність обґрунтованих ризиків передбачених п.п.1-5 ч.1 ст.177 КПК України, а саме:

- переховуватися від органів досудового розслідування та суду;

- знищити, сховати або спотворити будь-яку із речей чи документів, які мають істотне значення для встановлення обставин кримінального правопорушення;

- незаконно впливати на свідків, іншого підозрюваного, експертів, у цьому ж кримінальному провадженні;

- вчинити інше кримінальне правопорушення;

- перешкоджати кримінальному провадженню іншим чином.

На теперішній час стороною обвинувачення вживаються заходи щодо встановлення усіх обставин вчинення ОСОБА_1 злочину, у тому числі допити свідків, відшукання речей та документів, які можуть бути використані як доказ у кримінальному провадженні, отримуються розсекречені матеріали негласних слідчих (розшукових) дій, узгоджується клопотання про призначення судової техніко-криміналістична експертиза грошових коштів, узгоджується клопотання про призначення судової хімічної експертизи; узгоджується клопотання про тимчасовий доступ до інформації, що знаходиться у володінні ПрАТ «Київстар».

Беручи до уваги, що ОСОБА_1 підозрюється у вчинені тяжкого кримінального правопорушення, за який законом передбачено покарання у вигляді позбавлення волі на строк від 5 до 10 років з позбавленням обіймати певні посади чи займатися певною діяльністю на строк до трьох років, з конфіскацією майна, а також те, що ОСОБА_1 може переховуватися від органів досудового розслідування та суду, незаконно впливати на свідків з метою дачі ними неправдивих показань чи відмови від дачі показань, знищити чи спотворити речі чи документи, що мають доказове значення чи перешкоджати встановленню істини у кримінальному провадженні, слід дійти висновку, що останнього необхідно відсторонити від посади заступника військового комісара – начальника відділення комплектування Мелітопольського об`єднаного міського військового комісаріату Запорізької області.

Згідно п. 4 ч. 2 ст. 131 КПК України одним із заходів забезпечення кримінального провадження є відсторонення від посади.

Положенням ч. 1 ст. 333 КПК України закріплено, що заходи забезпечення кримінального провадження застосовуються під час судового провадження згідно з положеннями розділу ІІ цього Кодексу з урахуванням особливостей, встановлених цим розділом.

Відповідно до ст. 154 КПК України, відсторонення від посади може бути здійснено щодо особи, яка підозрюється або обвинувачується у вчинені злочину середньої тяжкості, тяжкого чи особливо тяжкого злочину, і незалежно від тяжкості злочину – щодо особи, яка є службовою особою правоохоронного органу. Відсторонення від посади здійснюється на підставі рішення слідчого судді під час досудового розслідування чи суду під час судового провадження на строк не більше двох місяців.

Таким чином, з урахуванням викладеного, слідчий суддя вважає за необхідне задовольнити клопотання слідчого Першого слідчого відділу слідчого управління Територіального управління Державного бюро розслідувань, розташованого у місті Мелітополі, Дригайла Т.В., за погодженням із процесуальним керівником у кримінальному провадженні – прокурором військової прокуратури Запорізького гарнізону старшим лейтенантом юстиції Діденком А.А., у межах кримінального провадження за № 42019080370000040 від 24 квітня 2019 року, та відсторонити підозрюваного ОСОБА_1 від посади заступника військового комісара – начальника відділення комплектування Мелітопольського об`єднаного міського військового комісаріату Запорізької області, строком на 2 (два) місяці.

На підставі вищевикладеного, керуючись ст.ст. 131, 132, 154 158, 309, 333, 3092-395 КПК України, слідчий суддя –

П О С Т А Н О В И В:

Клопотання слідчого Першого слідчого відділу слідчого управління Територіального управління Державного бюро розслідувань, розташованого у місті Мелітополі, Дригайла Т.В., за погодженням із процесуальним керівником у кримінальному провадженні – прокурором військової прокуратури Запорізького гарнізону старшим лейтенантом юстиції Діденком А.А., у межах кримінального провадження за № 42019080370000040 від 24 квітня 2019 року, про відсторонення від посади ОСОБА_1 , який підозрюється у вчиненні кримінального правопорушення, передбаченого ч. 3 ст. 368 КК України – задовольнити.

Відсторонити підозрюваного ОСОБА_1 від посади заступника військового комісара – начальника відділення комплектування Мелітопольського об`єднаного міського військового комісаріату Запорізької області, строком на 2 (два) місяці, тобто з 05 червня 2019 року до 05 серпня 2019 року, включно.

На час відсторонення від посади вилучити у підозрюваного ОСОБА_1 службове посвідчення.

Контроль за виконанням ухвали покласти на слідчого Першого слідчого відділу слідчого управління Територіального управління Державного бюро розслідувань, розташованого у місті Мелітополі, Дригайла Т.В..

Ухвала слідчого судді підлягає негайному виконанню після її оголошення.

Ухвала може бути оскаржена апеляційному порядку шляхом подання апеляційної скарги безпосередньо до Запорізького апеляційного суду протягом п`яти днів з дня її проголошення.

Повний текст ухвали проголошено 10 червня 2019 року о 13 годині 30 хвилин.

СЛІДЧИЙ СУДДЯ: І.М. БАХАЄВ