
Справа № 404/3262/19
Номер провадження 3/404/1021/19
П О С Т А Н О В А
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ
07 червня 2019 року Суддя Кіровського районного суду міста Кіровограда Завгородній Євген Віталійович, розглянувши матеріали, які були направлені з військової частини №3011 Національної гвардії України про притягнення до адміністративної відповідальності:
ОСОБА_1 , ІНФОРМАЦІЯ_1 , громадянина України, ідентифікаційний номер НОМЕР_1 , старшого стрільця 3 відділення 1 патрульного взводу патрульної роти стрілецького батальйону (з КЕОП та ОГП) старшого солдата за контрактом, проживаючого по АДРЕСА_1 , за ч. 1 ст. 172-20 Кодексу України про адміністративні правопорушення, -
ВСТАНОВИВ:
Відповідно до протоколу про адміністративне правопорушення серії НГ №000716 від 08.05.2019 року, зазначено, що ОСОБА_1 09.04.2019 року на території стрілецького батальйону (з КЕОП та ОГП) в/ч 3011, під час виконання обов`язків військової служби в добовому наряді, в якості помічника чергового КПП, знаходився в нетверезому стані, чим вчинив правопорушення, передбачене ч. 1 ст. 172-20 КУпАП.
В судовому засіданні ОСОБА_1 свою вину визнав, обіцяє в подальшому так не чинити.
Відповідно ст. 280 КУпАП, орган (посадова особа) при розгляді справи про адміністративне правопорушення зобов`язаний з`ясувати: чи було вчинено адміністративне правопорушення, чи винна дана особа в його вчиненні, чи підлягає вона адміністративній відповідальності, чи є обставини, що пом`якшують і обтяжують відповідальність, чи заподіяно майнову шкоду, чи є підстави для передачі матеріалів про адміністративне правопорушення на розгляд громадської організації, трудового колективу, а також з`ясувати інші обставини, що мають значення для правильного вирішення справи.
Згідно ст. 9 КУпАП, адміністративним правопорушенням (проступком) визнається протиправна, винна (умисна або необережна) дія чи бездіяльність, яка посягає на громадський порядок, власність, права і свободи громадян, на встановлений порядок управління і за яку законом передбачено адміністративну відповідальність.
Відповідно до диспозиції ч.3 ст. 172-20 КУпАП, такі дії, як розпивання алкогольних, слабоалкогольних напоїв або вживання наркотичних засобів, психотропних речовин чи їх аналогів військовослужбовцями, військовозобов`язаними та резервістами під час проходження зборів на території військових частин, військових об`єктів, або поява таких осіб на території військової частини в нетверезому стані, у стані наркотичного чи іншого сп`яніння, або виконання ними обов`язків військової служби в нетверезому стані, у стані наркотичного чи іншого сп`яніння, а також відмова таких осіб від проходження огляду на стан алкогольного, наркотичного чи іншого сп`яніння,вчинені особою, яку протягом року було піддано адміністративному стягненню за такі самі порушення, або в умовах особливого періоду.
Адміністративне стягнення — це захід адміністративної відповідальності, що застосовується з метою виховання особи, яка вчинила адміністративне правопорушення, у дусі додержання законів України, поваги до правил співжиття, а також запобігання вчиненню нових правопорушень як самим правопорушником, так й іншими особами.
Дослідивши матеріали справи, заслухавши пояснення особи, яка притягується до адміністративної відповідальності, встановлено відсутність доказів, які б вказували про накладення на ОСОБА_1 адміністративного стягнення за статтею 172-20 КУпАП протягом року.
Статтею 23 КУпАП передбачено, що адміністративне стягнення є мірою відповідальності і застосовується з метою виховання особи, яка вчинила адміністративне правопорушення, в дусі додержання законів України, поваги до правил співжиття, а також запобігання вчиненню нових правопорушень як самим правопорушником, так і іншими особами.
Факт вчинення правопорушення підтверджується:
- протоколом про адміністративне правопорушення серії НГ №000716 від 08.05.2019 року (а.с.17);
- висновком службового розслідування за фактом неналежного виконання службових обов`язків в добовому нараді в якості помічника чергового КПП старшого стрільця 3 відділення 1 патрульного взводу патрульної роти стрілецького батальйону (а.с.1-4);
- рапортом ТВО командира ботальйону про те, що під час чергування в добовому нараді 09.04.2019 року ОСОБА_1 без відповідного дозволу залишив місце несення служби (а.с.7);
- визнавальними показами ОСОБА_1 , що він вживав наркотичний засіб - маріхуану (а.с.8);
- висновком КНП «Кіровоградського обласного наркологічного диспансеру» №39, про те, що 09.04.2019 року під час огляду ОСОБА_1 наявна підозра вживання наркотичних речовин (а.с.13).
Згідно ч.1,2 ст.33 КУпАП стягнення за адміністративне правопорушення накладається у межах, установлених цим Кодексом та іншими законами України. При накладенні стягнення враховуються характер вчиненого правопорушення, особа порушника, ступінь його вини, майновий стан, обставини, що пом`якшують і обтяжують відповідальність, крім випадків накладення стягнення за правопорушення у сфері забезпечення безпеки дорожнього руху, у тому числі зафіксованому в автоматичному режимі.
Відповідно до ст. ст.34,35 КУпАП встановлюють обставини, що пом`якшують чи обтяжують відповідальність за адміністративне правопорушення.
Обставин, які пом`якшують чи обтяжують відповідальність ОСОБА_1 за адміністративне правопорушення, судом під час розгляду справи не встановлено.
Інших відомостей, які б характеризували особу суду не надано.
Так, протокол про військове адміністративне правопорушення серії НГ №000716 від 08.05.2019 року стосовно ОСОБА_1 спочатку був оформлений за ч. 1 ст. 172-20 КУпАП, після чого безпідставно виправлений на ч. 3 ст. 172-20 КУпАП. Доказом виправлення з ч. 1 на ч. 3 даної статті є той факт, що всі кваліфікуючі ознаки зазначені в протоколі, містять кваліфікуючі ознаки частини 1 ст. 172-20 КУпАП, тоді як у редакції обвинувачення відсутні кваліфікуючі ознаки частини 3 ст. 172-20 КУпАП.
Крім того, за ч. 3 ст. 172-20 КУпАП неможливо притягнути особу до відповідальності, оскільки в протоколі та додатках до нього відсутні будь-які відомості з посиланням на особливо кваліфіковані ознаки, як-то: існування особливого періоду станом на 09.04.2019 року та повторність вчинення адміністративного правопорушення протягом року.
Військовослужбовці, військовозобов`язані та резервісти під час проходження зборів, а також особи рядового і начальницького складів Державної кримінально-виконавчої служби України, служби цивільного захисту і Державної служби спеціального зв`язку та захисту інформації України, поліцейські несуть відповідальність за адміністративні правопорушення за дисциплінарними статутами (ч. 2 ст. 15 КУпАП).
Відповідно до вимог ст. ст. 9, 11, 12, 16, 49, 127, 128 Статуту внутрішньої служби Збройних Сил України та ст. ст. 1-4 Дисциплінарного статуту Збройних Сил України, ОСОБА_1 зобов`язаний свято і непорушно додержуватися Конституції України та законів України, Військової присяги, сумлінно і чесно виконувати військовий обов`язок, дорожити честю й гідністю військовослужбовця, не допускати негідних вчинків самому та утримувати від їх вчинення товаришів по службі, зразково виконувані свої службові обов`язки.
Згідно з вимогами ч. 10 ст. 1 Закону України «Про оборону України», ст. 1, ч. 8 ст. 4 Закону України «Про мобілізаційну підготовку та мобілізацію» з моменту оголошення мобілізації в Україні або в окремих її місцевостях настає особливий період - тобто період функціонування національної економіки, органів державної влади, інших державних органів, органів місцевого самоврядування, Збройних Сил України, інших військових формувань, сил цивільного захисту, підприємств, установ і організацій, а також виконання громадянами України свого конституційного обов`язку щодо захисту Вітчизни, незалежності та територіальної цілісності України, який настає з моменту оголошення рішення про мобілізацію (крім цільової) або доведення його до виконавців стосовно прихованої мобілізації чи з моменту введення воєнного стану в Україні або в окремих її місцевостях та охоплює час мобілізації, воєнний час і частково відбудовний період після закінчення воєнних дій.
Склад правопорушення - це сукупність об`єктивних та суб`єктивних ознак, за наявності яких діяння вважається адміністративним правопорушенням. Відсутність хоча б однієї з ознак означає відсутність складу загалом.
Виходячи з положень ст. 8, ст. 62 Конституції України дотримання принципу верховенства права є однією з підвалин демократичного суспільства. Обвинувачення не може ґрунтуватися на доказах, одержаних незаконним шляхом, а також на припущеннях. Усі сумніви щодо доведеності вини особи тлумачаться на її користь.
У рішенні по справі "Барбера, Мессеге і Хабардо проти Іспанії" ЄСПЛ зазначив, що п. 2 статті 6 Конвенції вимагає, щоб при здійсненні своїх повноважень судді відійшли від упередженої думки, що обвинувачений вчинив злочинне діяння, так як обов`язок доведення цього лежить на обвинуваченні та будь-який сумнів трактується на користь обвинуваченого.
Статтею 33 КУпАП не передбачено, що при накладенні адміністративного стягнення враховуються попередні дисциплінарні стягнення.
Враховуючи характер вчиненого правопорушення, особу правопорушника а також, що він раніше до адміністративної відповідальності не притягувався, вважаю за можливе застосувати до ОСОБА_1 адміністративне стягнення в межах санкції ч.1 ст.172-20 КУпАП у виді штрафу в розмірі 70 неоподатковуваних мінімумів доходів громадян.
Згідно з п. 12 ч. 1 ст. 5 ЗУ «Про судовий збір» військовослужбовці, військовозобов`язані та резервісти, які призвані на навчальні (або перевірочні) та спеціальні збори, - у справах, пов`язаних з виконанням військового обов`язку, а також під час виконання службових обов`язків звільняються від сплати судового збору під час розгляду справи в усіх судових інстанціях.
Керуючись ст.ст.172-20, 283, 284, 285 КУпАП, п. 12 ч. 1 ст. 5 ЗУ «Про судовий збір»,
ПОСТАНОВИВ:
ОСОБА_1 визнати винним у вчиненні адміністративного правопорушення, передбаченого ч. 1 ст. 172-20 КУпАП та накласти на нього адміністративне стягнення у виді штрафу в розмірі 1190 (одна тисяча сто дев`яносто) грн., який необхідно сплатити за реквізитами:
Отримувач коштів – УК у м.Кроп./м. Кропивницький/21081100
Код отримувача (ЄДРПОУ) – 38037409
Банк отримувача – Казначейство України (ЕАП)
Код банку (МФО) – 899998
Номер рахунку – 31115106011002
Код класифікації доходів бюджету – 21081100
Постанова може бути оскаржена до Кропивницького апеляційного суду протягом десяти днів з дня її винесення через Кіровський районний суд міста Кіровограда.
Суддя Кіровського районного суду м.Кіровограда Є. В. Завгородній