
Справа № 587/920/17
РІШЕННЯ
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ
06 червня 2019 року Сумський районний суд Сумської області під головуванням судді Степаненка О.А., з участю секретаря судового засідання Домненко Н.І., представника позивача Гайдукової Д.І., представника позивача Черкасової І.В., представників відповідачів - ОСОБА_3 ОСОБА_2 розглянувши у відкритому судовому засіданні в м. Суми справу за позовом Сумської місцевої прокуратури в інтересах держави в особі Головного управління Держгеокадастру в Сумській області до ОСОБА_1 , Великочернеччинської сільської ради Сумського району Сумської області про скасування рішення та свідоцтва про право власності на земельну ділянку,
В С Т А Н О В И В :
Прокурор звернувся до суду в інтересах держави в особі Головного управління Держгеокадастру в Сумській області з позовом про визнання незаконним та скасування рішення Великочернеччинської сільської ради Сумського району Сумської області від 06.10.2015 року «Про затвердження проекту землеустрою щодо відведення земельної ділянки у власність», яким затверджено проект землеустрою щодо відведення земельної ділянки у власність ОСОБА_1 , та визнання незаконним та скасування свідоцтва серії 46043083 про право власності на земельну ділянку з кадастровим номером НОМЕР_1 загальною площею 0, 2188 га, видане 21.10.2015 ОСОБА_1 В обґрунтування своїх вимог позивач зазначав, що на підставі рішення 36 сесії 6-го скликання Великочернеччинської сільської ради Сумського району Сумської області від 06 жовтня 2015 року ОСОБА_1 надано у приватну власність земельну ділянку площею 0,2188 га з кадастровим номером НОМЕР_1 для будівництва та обслуговування житлового будинку, господарських будівель і споруд за адресою: АДРЕСА_1 за рахунок земель сільськогосподарського призначення (пасовища), тобто змінено категорію земель на землі житлової та громадської забудови. Вважає вказане рішення незаконним, так як відповідачу було надано у приватну власність вказану земельну ділянку в порушення вимог ст. ст. 38, 39 ЗК України, ст. ст. 1, 5, 8 Закону України «Про регулювання містобудівної діяльності», ч. 2, 4 ст. 48 Закону України «Про охорону земель», ст. ст. 17, 21 Закону України «Про основи містобудування», оскільки детальні плани та плани зонування території с. Велика Чернеччина не розроблялися та надана ОСОБА_1 . земельна ділянка розташована за межами території, відображеної в генеральному плані села.
Також позивач зазначав, що порушення порядку набуття речових прав на земельні ділянки сільськогосподарського призначення обмежує державу в особі уповноважених органів у її використанні та залученні якнайбільшої суми грошових коштів до бюджету шляхом продажу прав на неї на земельних торгах (аукціоні), позбавляє можливості інших фізичних та юридичних осіб реалізувати свої законні права на отримання земельної ділянки у користування, отримавши перемогу у відповідних торгах. У вказаному випадку вбачаються порушення інтересів держави, що полягають у протиправному набутті фізичною особою прав на земельну ділянку комунальної форми власності всупереч вимогам закону. Органом, уповноваженим державою здійснювати повноваження у спірних правовідносинах та наділеним Законом правом звернення до суду, є Головне управління Держгеокадастру в Сумській області. Прокуратурою встановлено, що спірне рішення прийняте Великочернечченською сільською радою ще в жовтні 2015 року. Однак Головним управління Держгеокадастру у Сумській області з часу наділення його контрольними повноваженнями, жодних заходів на усунення вищенаведених порушень чинного законодавства під час розпорядження землями комунальної власності не вжито. Більше того, вжиття таких заходів ускладнено мораторієм на проведення перевірок суб`єктів господарювання до 31.12.2017 року, передбаченого ст. 2 Закону України «Про тимчасові особливості здійснення заходів державного нагляду (контролю) у сфері господарської діяльності». За таких обставин, наявні підстави для представництва Сумською місцевою прокуратурою інтересів держави та звернення до суду з даним позовом.
Посилаючись на зазначені обставини, позивач просив визнати незаконним і скасувати рішення Великочернеччинської сільської ради Сумського району «Про затвердження проекту землеустрою щодо відведення земельної ділянки у власність ОСОБА_1 » від 06 жовтня 2015 року; визнати незаконним та скасувати видане ОСОБА_1 Свідоцтво про право власності (серія НОМЕР_2 від 21 жовтня 2015 року) на земельну ділянку площею 0, 2188 га, розташовану за адресою: АДРЕСА_1 , кадастровий номер НОМЕР_1 .
В судовому засіданні прокурор Сумського відділу Сумської місцевої прокуратури Гайдукова Д.І. позовні вимоги підтримала в повному обсязі, просила їх задовольнити.
Представник Головного управління Держгеокадастру у Сумській області Черкасова І.В., підтримала позовні вимоги, вважала їх обґрунтованими.
Представник В.Чернеччинської сільської ради Сумського району Ващенко В.В. в судовому засіданні позов не визнала повністю.
В судовому засіданні представник ОСОБА_1 - ОСОБА_2 позов не визнав.
З*ясувавши правові позиції сторін, дослідивши письмові докази по справі, суд вважає, що позов підлягає задоволенню з наступних підстав.
Судом встановлено, що рішенням Великочернеччинської сільської ради Сумського району «Про затвердження проекту землеустрою щодо відведення земельної ділянки у власність ОСОБА_1 від 06.10.2015 року на підставі заяви ОСОБА_1 виділена земельна ділянка, площею 0, 2188 га за рахунок земель сільськогосподарського призначення для будівництва і обслуговування житлового будинку і споруд, розташованої за адресою АДРЕСА_1 . (а.с.11-12).
Згідно інформації Сумської районної державної адміністрації за № 320/06-791 від 29.03.2017 генеральним планом с.В.Чернеччина, розробленим Сумським філіалом Державного проектного інституту «Укгорстройпроект» в 1971 році територія, де розміщена земельна ділянка з кадастровим номером НОМЕР_3 0373 розташована за межами території, відображеної в генеральному плані села. Детальні плани та плани зонування території с.В.Чернеччина не розроблялися.( ас.28).
Згідно інформаційної довідки з Державного реєстру речових прав на нерухоме майно бутова В.П. зареєструвала право власності на земельну ділянку, кадастровий номер НОМЕР_1 загальною площею 0,2188 га для будівництва і обслуговування житлового будинку, господарських будівлі і споруд за адресою АДРЕСА_1 . (а.с.25-26).
Відповідно до Довідки № 159/01.16 від 145.07.2015 року, виданої управлінням Держземагенства у Сумському районі Сумської області, земельна ділянка орієнтованою площею 0,2000 га, яка відводиться у власність ОСОБА_1 для будівництва і обслуговування житлового будинку і споруд, відноситься до комунальної власності, згідно форми № 6 - зем шифр рядка - 96 ( землі не надані у власність або постійне користування в межах населеного пункту), графа - 12 (пасовища) (а.с. 24).
Набуття права на землю громадянами та юридичними особами врегульовано главою 19 Земельного кодексу України.
Так, відповідно до ч.1 ст. 116 Земельного кодексу України громадяни та юридичні особи набувають права власності та права користування земельними ділянками із земель державної або комунальної власності за рішенням органів виконавчої влади або органів місцевого самоврядування в межах їх повноважень, визначених цим Кодексом або за результатами аукціону.
Частиною 6 статті 118 Земельного Кодексу України встановлено, що громадяни, зацікавлені в одержанні безоплатно у власність земельної ділянки із земель державної або комунальної власності для ведення фермерського господарства, ведення особистого селянського господарства, ведення садівництва, будівництва та обслуговування жилого будинку, господарських будівель і споруд (присадибної ділянки), індивідуального дачного будівництва, будівництва індивідуальних гаражів у межах норм безоплатної приватизації, подають клопотання до відповідного органу виконавчої влади або органу місцевого самоврядування, який передає земельні ділянки державної чи комунальної власності у власність відповідно до повноважень, визначених статтею 122 цього Кодексу.
Відповідно до ст. 328 ЦК України, ч. 1 ст. 116 ЗК України, право власності набувається на підставах, що не заборонені законом. Право власності вважається набутим правомірно, якщо інше прямо не випливає із закону або незаконність набуття права власності не встановлена судом.
Громадяни та юридичні особи набувають права власності та права користування земельними ділянками із земель державної або комунальної власності за рішенням органів виконавчої влади або органів місцевого самоврядування в межах їх повноважень, визначених цим Кодексом, або за результатами аукціону.
У відповідності до приписів ст. ст. 38, 39 Земельного кодексу України, ст.ст.1, 5, 8, 17 Закону України «Про регулювання містобудівної діяльності», до земель житлової та громадської забудови належать земельні ділянки в межах населених пунктів, які використовуються для розміщення житлової забудови, громадських будівель і споруд, інших об`єктів загального користування. Використання земель житлової та громадської забудови здійснюється відповідно до генерального плану населеного пункту, іншої містобудівної документації, плану земельно-господарського устрою з дотриманням будівельних норм, державних стандартів і норм, регіональних та місцевих правил забудови. Рішення з питань планування та забудови територій приймаються сільськими, селищними, міськими радами та їх виконавчими органами, районними, обласними радами, Київською та Севастопольською міськими державними адміністраціями в межах визначених законом повноважень з урахуванням вимог містобудівної документації.
Згідно ч. ч. 2-4 ст. 24 Закону України «Про регулювання містобудівної діяльності», забудова земельної ділянки здійснюється в межах її цільового призначення, встановленого відповідно до законодавства.
У разі відсутності плану зонування або детального плану території, затвердженого відповідно до вимог цього Закону, передача (надання) земельних ділянок із земель державної або комунальної власності у власність чи користування фізичним та юридичним особам для містобудівних потреб забороняється.
Зміна цільового призначення земельної ділянки, яка не відповідає плану зонування території та (або) детальному плану території, забороняється.
Пунктом 61 вказаного Закону встановлено, що дія частин третьої та четвертої статті 24 цього Закону до 1 січня 2015 року не поширюється на території, де відповідно до цього Закону не затверджені плани зонування або детальні плани територій.
Отже, передача земельних ділянок державної та комунальної власності у власність чи користування фізичним та юридичним особам за відсутності затвердженого плану зонування або детального плану території починаючи з 01 січня 2015 року забороняється.
З листа Сумської районної державної адміністрації від 29 березня 2017 року за №320/06-791 вбачається, що генеральний план с. Велика Чернеччина виконаний Українським державним проектним інститутом «УКРГОРСТРОЙПРОЕКТ» Сумською філією у 1971 році, не на всю територію с. В. Черннечина, а на її центральну частину. Земельна ділянка з кадастровим номером НОМЕР_1, розташована за межами території, відображеної в генеральному плані. У зв`язку з відсутністю вказаних ділянок на генеральному плані, зважаючи на те, що детальний план території та план зонування на дану територію також відсутній, неможливо визначити функціональне призначення вказаної території (а. с. 28).
Таким чином, на час прийняття сільською радою оскаржуваного рішення, яким затверджено проект землеустрою та надано відповідачу у власність земельну ділянку, існувала заборона передачі земельних ділянок комунальної власності у власність фізичним особам за відсутності затвердженого плану зонування або детального плану території.
З довідки управління Держземагенства у Сумському районі Сумської області від 14.07.2015 року також вбачається, що спірна земельна ділянка орієнтовною площею 0,2000 га, яка відводиться ОСОБА_1 для будівництва та обслуговування житлового будинку, господарських будівель і споруд, відноситься до комунальної власності, згідно форми форми №6 - зем шифр рядка - 96 ( землі не надані у власність або постійне користування в межах населеного пункту), графа - 12 (пасовища).
Дана форма державної звітності № 6-зем «Звіт про наявність земель та розподіл їх за власниками землі, землекористувачами, угіддями та видами економічної діяльності» затверджена і введена в дію наказом Державного комітету статистики України № 337 від 05 листопада 1998 року, що був чинний на час прийняття Великочернеччинською сільською радою оскаржуваного рішення, а саме станом на 06 жовтня 2015 року.
Відповідно до ст. 48 Закону України «Про охорону земель», розміщення і будівництво об`єктів житлово-комунального, промислового, транспортного, іншого призначення здійснюються відповідно до затверджених у встановленому порядку містобудівної документації та проектів цих об`єктів.
Визначення територій і вибір земель для містобудівних потреб та спорудження конкретних об`єктів здійснюються на підставі затвердженої містобудівної документації, документації із землеустрою, схем планування територій переважно на землях несільськогосподарського призначення.
Зі змісту ст. 23 ЗК України вбачається, що землі сільськогосподарського призначення є пріоритетними та повинні надаватися насамперед для сільськогосподарського призначення.
Отже, надання ОСОБА_1 у власність земельної ділянки із земель сільськогосподарського призначення (пасовища) для забудови здійснено Великочернеччинською сільською радою з порушенням вимог діючого законодавства.
Захист прав на земельні ділянки здійснюється в тому числі шляхом визнання недійсними рішень органів виконавчої влади та органів місцевого самоврядування ( п. «г)» ч. 3 ст. 152 ЗК України).
Частиною 10 статті 59 Закону України «Про місцеве самоврядування в Україні» встановлено, що акти органів та посадових осіб місцевого самоврядування з мотивів їхньої невідповідності Конституції або законам України визнаються незаконними в судовому порядку.
У пункті 5 рішення Конституційного Суду України №7-рп/2009 від 16 квітня 2009 року вказано, що зі змісту частини другої статті 144 Конституції України та частини десятої статті 59 Закону вбачається, що рішення органів місцевого самоврядування та їх посадових осіб з мотивів невідповідності Конституції або законам України визнаються незаконними з ініціативи заінтересованих осіб судом загальної юрисдикції, тобто в судовому порядку.
Таким чином, враховуючи те, що рішення Великочернеччинської сільської ради «Про затвердження проекту землеустрою щодо відведення земельної ділянки у власність» від 06 жовтня 2015 року, яким надано земельну ділянку ОСОБА_1 у власність (площа 0,2188 га, цільове призначення: для будівництва і обслуговування житлового будинку,господарських будівель і споруд, кадастровий номер: НОМЕР_1 ), яка розташована на території Великочернеччинської сільської ради Сумського району Сумської області с. Велика Чернеччина, вул. Лесі Українки, 37 за рахунок земель сільськогосподарського призначення (пасовища) прийнято з порушенням норм чинного законодавства та підлягає скасуванню.
Оскільки органом місцевого самоврядування порушено порядок надання у власність земельної ділянки, то підлягає визнанню незаконним та скасуванню і свідоцтво про право власності на спірну земельну ділянку, видане 21 жовтня 2015 року ОСОБА_1 .
Відповідно до ч. 1 ст. 141 ЦПК України пропорційно розміру задоволених позовних вимог до кожного з відповідачів, з Великочернеччинської сільської ради Сумського району Сумської області та з ОСОБА_1 на користь прокуратури Сумської області підлягає стягненню по 1600 грн 00 коп. судового збору за подання позовної заяви .
На підставі викладеного, керуючись ст. ст. 89, 259, 141, 263, 264, 265 ЦПК України, ч.1 ст. 116 ,ч. 6 ст. 118, 122, 38, 39, 22, 23 Земельного кодексу України, ст.ст.1, 5, 8, 17, ч.ч.2-4 ст. 24 Закону України «Про регулювання містобудівної діяльності» , ст. 48 Закону України «Про охорону земель», ст. 152 Земельного Кодексу України, ч. 10 ст. 59 Закону України «Про місцеве самоврядування в Україні» , суд
В И Р І Ш И В :
Позов задовольнити повністю.
Визнати незаконним та скасувати рішення тридцять сьомої сесії шостого скликання Великочернеччинської сільської ради Сумського району Сумської області від 06 жовтня 2015 року «Про затвердження проекту землеустрою щодо відведення земельної ділянки у власність», яким затверджено проект землеустрою щодо відведення земельної ділянки у власність та надано земельну ділянку ОСОБА_1 у власність (площа 0,2188 га, цільове призначення: для будівництва і обслуговування житлового будинку, господарських будівель і споруд, кадастровий номер НОМЕР_1 ), яка розташована за адресою с . АДРЕСА_1 .
Визнати незаконним та скасувати видане Бутовій Валентині Петрівні Свідоцтво про право власності на нерухоме майно (індексний номер: 46043083 від 21 жовтня 2015 року), а саме на земельну ділянку площею 0, 2188 га, розташовану за адресою: АДРЕСА_1 , кадастровий номер НОМЕР_1 .
Стягнути з Великочернеччинської сільської ради Сумського району Сумської області та ОСОБА_1 на користь прокуратури Сумської області по 1 600 ( одній тисячі шістсот) гривень з кожного судових витрат, пов`язаних з сплатою судового збору в доход держави.
Учасники справи, а також особи, які не брали участі у справі, якщо суд вирішив питання про їхні права, свободи, інтереси та (або) обов`язки, мають право оскаржити рішення суду повністю або частково шляхом подання апеляційної скарги безпосередньо до Сумського апеляційного суду протягом тридцяти днів з дня його проголошення.
Рішення суду набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги всіма учасниками справи, якщо апеляційну скаргу не було подано.
У разі подання апеляційної скарги рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після повернення апеляційної скарги, відмови у відкритті чи закриття апеляційного провадження або прийняття постанови суду апеляційної інстанції за наслідками апеляційного перегляду.
Суддя О.А.Степаненко