Рішення № 82608822, 24.06.2019, Сумський окружний адміністративний суд

Дата ухвалення
24.06.2019
Номер справи
480/1491/19
Номер документу
82608822
Форма судочинства
Адміністративне
Компанії, зазначені в тексті судового документа
Державний герб України

СУМСЬКИЙ ОКРУЖНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД

Р І Ш Е Н Н Я

І М Е Н Е М У К Р А Ї Н И

24 червня 2019 р. Справа № 480/1491/19

Сумський окружний адміністративний суд у складі головуючого судді - Глазька С.М., розглянувши в порядку спрощеного позовного провадження в приміщенні суду в м. Суми адміністративну справу за позовом керівника Шосткинської місцевої прокуратури Сумської області в інтересах держави до Есманьської селищної ради Глухівського району Сумської області, третя особа - Есманьський дошкільний навчальний заклад (ясла-садок) «Чайка» Есманьської селищної ради Глухівського району Сумської області про зобов`язання вчинити дії,-

В С Т А Н О В И В:

Позивач, керівник Шосткинської місцевої прокуратури Сумської області в інтересах держави, звернувся до Сумського окружного адміністративного суду з позовною заявою до Есманьської селищної ради Глухівського району Сумської області, третя особа - Есманьський дошкільний навчальний заклад (ясла-садок) «Чайка» Есманьської селищної ради Глухівського району Сумської області, в якій просить зобов`язати Есманьську селищну раду Глухівського району Сумської області вжити заходів щодо оформлення правовстановлюючих документів на земельну ділянку під будівлею та спорудами Есманьського дошкільного навчального закладу (ясла-садок) «Чайка» Есманьської селищної ради Глухівського району Сумської області площею 0,1578 га, що знаходиться за адресою: вул. Есманський шлях, 30, смт. Есмань, Глухівського району, Сумської області.

Позовні вимоги обґрунтовуються тим, що Есманьський дошкільний навчальний заклад (дитячий садок) «Чайка» (надалі - ДНЗ «Чайка») знаходиться і перебуває на балансі селищної ради з 1972 року, а земельна ділянка, яка знаходиться під ДНЗ «Чайка» Есманьської селищної ради перебуває у комунальній власності. Однак, в порушення вимог земельного законодавства, положень Закону України «Про освіту» та Закону України «Про дошкільну освіту» правовстановлюючі документи на земельну ділянку, якою користується вказаний дошкільний навчальний заклад не оформлено, державну реєстрацію права постійного користування не проведено. Позивач зазначає, що відсутність правовстановлюючих документів порушує передбачені державою принципи раціонального й ефективного використання та охорони земель та призводить до неефективного управління земельними ресурсами та землекористування. Оскільки, Есманською селищною радою упродовж тривалого часу не здійснено належних та достатніх дій і заходів щодо оформлення правовстановлюючих документів на земельну ділянку, на якій знаходиться дитячий заклад, вказане питання на думку позивача підлягає вирішенню судом.

Ухвалою Сумського окружного адміністративного суду прийнято позовну заяву до розгляду та відкрито провадження у справі за правилами спрощеного позовного провадження без повідомлення сторін, встановлено строк відповідачу для подання відзиву та доказів, які наявні у відповідача, а також встановлено строк позивачу для подання відповіді на відзив, а відповідачу заперечення та третій особі пояснення щодо позову і відзиву.

Зазначену ухвалу суду відповідач та третя особа отримали 08.05.2019 та 10.05.2019, що підтверджується повідомленням про вручення поштового відправлення, проте ані відзиву на позов, ані пояснення щодо позову, суду надано не було, натомість надіслали до суду заяви про визнання позовних вимог.

Суд, дослідивши матеріали справи, проаналізувавши докази у їх сукупності, вважає, що позов підлягає задоволенню з наступних підстав.

З матеріалів справи судом встановлено, що Есманьський дошкільний навчальний заклад (ясла-садок) «Чайка» Есманьської селищної ради Глухівського району перебуває в комунальній власності Есманської селищної ради Глухівського району Сумської області.

Засновником дошкільного закладу є Есманська селищна рада Глухівського району (п.1.3 Статуту ДНЗ, зворотній бік а.с. 21).

Відповідно до Статуту дошкільного навчального закладу (ясла-садка) «Чайка» Есманської селищної ради Глухівського району Сумської області, затвердженого рішенням сесії Есманської селищної ради від 02.08.2016, головною метою дошкільного навчального закладу є забезпечення реалізації права громадян на здобуття дошкільної освіти, задоволення потреб громадян у нагляді, догляді та оздоровленні дітей, створення умов для їх фізичного, розумового і духовного розвитку.

Діяльність дошкільного закладу направлена на реалізацію основних завдань дошкільної освіти: збереження та зміцнення їх фізичного та психічного здоров`я дітей; формування їх особистості; розвиток творчих здібностей та нахилів; забезпечення соціальної адаптації та готовності продовжувати освіту (п.1.7 Статуту ДНЗ).

Управління дошкільним закладом здійснюється Есманською селищною радою (п. 8.1 Статуту ДНЗ, зворотній бік а.с. 24).

Засновник здійснює фінансування дошкільного навчального закладу, його матеріально-технічне забезпечення, надає необхідні будівлі з обладнанням і матеріалами, організовує будівництво і ремонт приміщень, їх господарське обслуговування, харчування та медична обслуговування дітей.

Безпосереднє керівництво роботою дошкільного закладу здійснює його завідувач. Керівник дошкільного закладу відповідає за організацію завдань дошкільної освіти, визначених Законом України «Про дошкільну освіту», здійснює керівництво і контроль за діяльністю дошкільного закладу, діє від імені дошкільного закладу, представляє його інтереси в усіх державних та інших органах, установах і організаціях, укладає угоди з юридичними та фізичними особами, розпоряджається в установленому порядку майном і коштами дошкільного закладу (п. 8.2 Статуту ДНЗ).

Приміщення ДНЗ знаходиться за адресою: вул. Есманський шлях, 30, смт. Есмань, Глухівського району, Сумської області.

Відповідно до листа від 12.04.2019 № 02-25/265 Есманської селищної ради, загальна площа земельної ділянки, на якій знаходяться будівлі і споруди ДНЗ «Чайка», становить 1578 кв.м. (а.с. 18).

Згідно листа Головного управління Держгеокадастру у Сумській області від 12.04.2018 № 216/103-19 на земельну ділянку, на якій розміщено будівлі та споруди Есманьського дошкільного навчального закладу (ясла-садок) «Чайка» Есманьської селищної ради, правовстановлюючі документи не оформлено, державну реєстрацію права постійного користування не проведено (а.с. 17).

У зв`язку із встановленням Шосткинською місцевою прокуратурою, що на даний час на земельну ділянку площею 0,1578 га, яка знаходиться у користуванні Есманьського дошкільного навчального закладу (ясла-садок) «Чайка» Есманьської селищної ради Глухівського району Сумської області відсутні правовстановлюючі документи, що створює передумови для зловживань щодо розпорядження зазначеною земельною ділянкою, ризики для нормального функціонування дошкільного навчального закладу, що може призвести до негативних наслідків, керівник Шосткинської місцевої прокуратури Сумської області звернувся до суду з даним позовом.

Надаючи правову оцінку обставинам справи, суд зазначає наступне.

Згідно зі ст. 131-1 Конституції України, на прокуратуру покладено функцію представництва інтересів держави в суді у виключних випадках і в порядку, що визначені законом.

Відповідно до ст. 23 Закону України “Про прокуратуру”, представництво прокурором інтересів громадянина або держави в суді полягає у здійсненні процесуальних та інших дій, спрямованих на захист інтересів громадянина або держави, у випадках та порядку, встановлених законом. Прокурор здійснює представництво в суді законних інтересів держави у разі порушення або загрози порушення інтересів держави, якщо захист цих інтересів не здійснює або неналежним чином здійснює орган державної влади, орган місцевого самоврядування чи інший суб`єкт владних повноважень, до компетенції якого віднесені відповідні повноваження, а також у разі відсутності такого органу. Наявність таких обставин обґрунтовується прокурором у порядку, передбаченому частиною четвертою цієї статті.

Відповідно до пункту 2 резолютивної частини рішення Конституційного Суду України від 08.04.1999 № 3-рп/99 під поняттям “орган, уповноважений державою здійснювати відповідні функції у спірних відносинах”, потрібно розуміти орган державної влади чи орган місцевого самоврядування, якому законом надані повноваження органу виконавчої влади.

При вирішенні справи суд бере до уваги, що “інтереси держави” є оціночним поняттям, а тому прокурор в кожному конкретному випадку самостійно визначає з посиланням на порушення матеріальних або інших інтересів держави, обґрунтовує у позовній заяві необхідність їх захисту та зазначає орган, уповноважений державою здійснювати відповідні функції у спірних відносинах.

Згідно з ч. 4, ч. 5 ст. 53 Кодексу адміністративного судочинства України прокурор, який звертається до суду в інтересах держави, в позовній чи іншій заяві, скарзі обґрунтовує, в чому полягає порушення інтересів держави, необхідність їх захисту, визначені законом підстави для звернення до суду прокурора, а також зазначає орган, уповноважений державою здійснювати відповідні функції у спірних правовідносинах. Невиконання цих вимог має наслідком застосування положень, визначених статтею 169 цього Кодексу. У разі відкриття провадження за позовною заявою, поданою прокурором в інтересах держави в особі органу, уповноваженого здійснювати функції держави у спірних правовідносинах, зазначений орган набуває статусу позивача. У разі відсутності такого органу або відсутності у нього повноважень щодо звернення до суду прокурор зазначає про це в позовній заяві і в такому разі прокурор набуває статусу позивача.

З матеріалів справи суд вбачає, що за даним позовом прокурор набув статусу позивача, оскільки орган, уповноважений здійснювати функції щодо зобов`язання оформити належним чином право користування земельною ділянкою відсутній.

Відповідно до ст. 19 Конституції України, органи державної влади та органи місцевого самоврядування, їх посадові особи зобов`язані діяти лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України.

За приписами ст. 25 Закону України “Про освіту” права і обов`язки засновника щодо управління закладом освіти визначаються цим Законом та іншими законами України, установчими документами закладу освіти. Засновник закладу освіти або уповноважена ним особа: здійснює контроль за фінансово-господарською діяльністю закладу освіти. Засновник закладу освіти зобов`язаний: забезпечити утримання та розвиток матеріально- технічної бази заснованого ним закладу освіти на рівні, достатньому для виконання вимог стандартів освіти та ліцензійних умов; у разі реорганізації чи ліквідації закладу освіти забезпечити здобувачам освіти можливість продовжити навчання на відповідному рівні освіти; забезпечити відповідно до законодавства створення в закладі освіти безперешкодного середовища для учасників освітнього процесу, зокрема для осіб з особливими освітніми потребами.

У відповідності до вимог ч. 1 ст. 80 Закону України “Про освіту” до майна закладів освіти та установ, організацій, підприємств системи освіти належать: нерухоме та рухоме майно, включаючи будівлі, споруди, земельні ділянки, комунікації, обладнання, транспортні засоби, службове житло тощо; майнові права, включаючи майнові права інтелектуальної власності на об`єкти права інтелектуальної власності, зокрема інформаційні системи, об`єкти авторського права та/або суміжних прав; інші активи, передбачені законодавством. Майно закладів освіти та установ, організацій, підприємств системи освіти належить їм на правах, визначених законодавством.

Згідно з ч. 2 ст. 80 Закону України “Про освіту” порядок, умови та форми набуття закладами освіти прав на землю визначаються Земельним кодексом України.

Разом з тим, статтею 38 Закону України “Про дошкільну освіту” визначено, що матеріально-технічна база закладу дошкільної освіти включає будівлі, споруди, земельні ділянки, комунікації, інвентар, обладнання, транспортні засоби, службове житло та інше. Майно закладу дошкільної освіти належить йому на правах, визначених цим Законом та іншими нормативно-правовими актами.

Відтак, суд зазначає, що земельна ділянка, якою користується Есманьський дошкільний навчальний заклад (ясла-садок) «Чайка» Есманьської селищної ради Глухівського району Сумської області має перебувати у нього на праві постійного користування.

Статтею 25 Закону України “Про місцеве самоврядування в Україні” визначено, що сільські, селищні, міські ради правомочні розглядати і вирішувати питання, віднесені Конституцією України, цим та іншими законами до їх відання.

Відповідно до ч. 1 ст. 60 Закону України “Про місцеве самоврядування в Україні” територіальним громадам сіл, селищ, міст, районів у містах належить право комунальної власності на рухоме і нерухоме майно, доходи місцевих бюджетів, інші кошти, землю, природні ресурси, підприємства, установи та організації, в тому числі банки, страхові товариства, а також пенсійні фонди, частку в майні підприємств, житловий фонд, нежитлові приміщення, заклади культури, освіти, спорту, охорони здоров`я, науки, соціального обслуговування та інше майно і майнові права, рухомі та нерухомі об`єкти, визначені відповідно до закону як об`єкти права комунальної власності, а також кошти, отримані від їх відчуження. Спадщина, визнана судом відумерлою, переходить у власність територіальної громади за місцем відкриття спадщини.

Частиною 4 ст. 60 Закону України “Про місцеве самоврядування в Україні” передбачено, що районні та обласні ради від імені територіальних громад сіл, селищ, міст здійснюють управління об`єктами їхньої спільної власності, що задовольняють спільні потреби територіальних громад.

В силу положень ч. ч. 1, 2 ст. 116 Земельного кодексу України громадяни та юридичні особи набувають права власності та права користування земельними ділянками із земель державної та комунальної власності за рішенням органів виконавчої влади або органів місцевого самоврядування в межах їх повноважень, визначених цим Кодексом або за результатами аукціону.

Відповідно до ст. 122 Земельного кодексу України сільські, селищні, міські ради, передають земельні ділянки у власність або користування із земель комунальної власності відповідних територіальних громад для усіх потреб.

Порядок надання земельних ділянок, комунальної власності у користування визначений ст. 123 Земельного кодексу України.

Згідно зі ст. 92 Земельного кодексу України право постійного користування земельною ділянкою - це право володіння та користування земельною ділянкою, яка перебуває у державній та комунальній власності без встановлення строку.

Згідно ст. 126 Земельного кодексу України право власності, користування земельною ділянкою оформлюється відповідно до Закону України “Про державну реєстрацію речових прав на нерухоме майно та їх обтяжень”.

Частинами 1, 3 ст. 3 Закону України “Про державну реєстрацію речових прав на нерухоме майно та їх обтяжень” встановлено, що державна реєстрація прав є обов`язковою. Інформація про права на нерухоме майно та їх обтяження підлягає внесенню до Державного реєстру прав.

Права на нерухоме майно та їх обтяження, які підлягають державній реєстрації відповідно до вимог цього Закону, виникають з моменту такої реєстрації.

Проте, в порушення вказаних норм законодавства до тепер, правовстановлюючі документи на земельну ділянку, якою користується дошкільний навчальний заклад не оформлено.

Статтею 14 Закону України “Про освіту” встановлено, що місцеві органи виконавчої влади та органи місцевого самоврядування здійснюють державну політику в галузі освіти і в межах їх компетенції: забезпечують розвиток мережі навчальних закладів та установ, організацій системи освіти, зміцнення їх матеріальної бази, господарське обслуговування.

Положеннями ч. 2 ст. 19 Закону України “Про дошкільну освіту” передбачено, що органи місцевого самоврядування в системі дошкільної освіти в межах їх компетенції: забезпечують реалізацію державної політики у сфері дошкільної освіти на відповідній території; контролюють додержання вимог Законів та інших нормативно-правових актів у сфері дошкільної освіти.

Судом встановлено, що в порушення вказаних норм законодавства станом на день розгляду справи правовстановлюючі документи на земельну ділянку під будівлею та спорудами, площею 0,1578 га, яка знаходиться у користуванні Есманьського дошкільного навчального закладу (ясла-садок) «Чайка» Есманьської селищної ради Глухівського району Сумської області, що розташований за адресою: вул. Есманський шлях, 30, смт. Есмань, Глухівського району, Сумської області, навчальним закладом не оформлено.

Таким чином, суд зазначає, що відповідач, не виконав покладені на нього вищезазначеними нормами повноваження, не вжив необхідних дій для оформлення права постійного користування земельною ділянкою, на якій знаходиться Есманьський дошкільний навчальний заклад (ясла-садок) «Чайка» Есманьської селищної ради Глухівського району Сумської області, допускаючи цим протиправну бездіяльність, а відтак, суд доходить висновку, що позовні вимоги є обґрунтованими та підлягають задоволенню.

Керуючись ст.ст. 90, 139, 143, 241- 246, 250, 255, 295 КАС України, суд, -

В И Р І Ш И В:

Позовні вимоги керівника Шосткинської місцевої прокуратури Сумської області в інтересах держави до Есманьської селищної ради Глухівського району Сумської області, третя особа - Есманьський дошкільний навчальний заклад (ясла-садок) «Чайка» Есманьської селищної ради Глухівського району Сумської області про зобов`язання вчинити дії – задовольнити.

Зобов`язати Есманьську селищну раду Глухівського району Сумської області (вул. імені М.П. Василенка, 19, смт. Есмань, Глухівський район, Сумська область, 41432, код ЄДРПОУ 04390191) вжити заходів щодо оформлення правовстановлюючих документів на земельну ділянку під будівлею та спорудами Есманьського дошкільного навчального закладу (ясла-садок) «Чайка» Есманьської селищної ради Глухівського району Сумської області площею 0,1578 га, що знаходиться за адресою: вул. Есманський шлях, 30, смт. Есмань, Глухівського району, Сумської області.

Рішення може бути оскаржено до Другого апеляційного адміністративного суду шляхом подачі апеляційної скарги протягом тридцяти днів з дня складення повного рішення. Апеляційні скарги до дня початку функціонування Єдиної судової інформаційно-телекомунікаційної системи подаються через Сумський окружний адміністративний суд.

Рішення набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги всіма учасниками справи, якщо апеляційну скаргу не було подано.

У разі подання апеляційної скарги рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після повернення скарги, відмови у відкритті чи закриття апеляційного провадження або прийняття постанови судом апеляційної інстанції за наслідками апеляційного перегляду.

Суддя С.М. Глазько