
Харківський окружний адміністративний суд 61022, м. Харків, майдан Свободи, 6, inbox@adm.hr.court.gov.ua, ЄДРПОУ: 34390710
УХВАЛА
24 червня 2019 р. Справа № 820/893/18
Харківський окружний адміністративний суд у складі головуючого судді Зоркіної Ю.В., розглянувши у порядку письмового провадження заяву про встановлення судового контролю за виконанням рішення суду в адміністративній справі за позовом ОСОБА_1 до Головного управління Пенсійного фонду України в Харківській області про визнання бездіяльності протиправною та зобов`язання вчинити певні дії, -
встановив:
Позивач звернувся до суду з адміністративним позовом, у якому просив суд:
визнати бездіяльності (дій), які полягають у не перерахунку та невиплаті пенсії з 01.01.2016 року з грошового забезпечення з урахуванням всіх видів грошового забезпечення , щомісячних додаткових видів грошового забезпечення (надбавок, доплат, підвищень, винагород) та премій і допомог у розмірах, встановлених законодавством для поліцейських в розмірах, визначених у довідці про грошове забезпечення для перерахунку пенсій від 29.05.2017 року № 100/31831-2003006884 протиправними;
зобов`язати перерахувати та виплачувати з 01.01.2016 року пенсію без обмеження максимальним розміром в розмірі, який обчислений з грошового забезпечення з урахуванням всіх видів грошового забезпечення, щомісячних додаткових видів грошового забезпечення (надбавок, доплат, підвищень) та премій у розмірах, встановлених законодавством для поліцейських, в розмірах , зазначених у довідці Ліквідаційної комісії ГУМВС України в Харківській області про грошове забезпечення для перерахунку пенсії від 29.05.2017 року № 100/31831-2003006884;
здійснити виплату суми перерахунку починаючи з 01.01.2016 року;
подати протягом п`ятнадцяти днів, з дня набрання постановою законної сили, звіт про виконання судового рішення, що передбачено ч.1 ст.382 КАС України.
Рішенням Харківського окружного адміністративного суду від 19.03.2018 року у справі №820/893/18 з урахуванням ухвали про виправлення описки в судовому рішенні від 10.05.2018 року позов задоволено частково: 1.визнано протиправною бездіяльність Головного управління Пенсійного фонду України в Харківській області, яка полягає у не перерахунку та невиплаті ОСОБА_1 пенсії з 01.01.2016 року з грошового забезпечення з урахуванням всіх видів грошового забезпечення , щомісячних додаткових видів грошового забезпечення (надбавок, доплат, підвищень, винагород) та премій і допомог у розмірах, встановлених законодавством для поліцейських в розмірах, визначених у довідці про грошове забезпечення для перерахунку пенсій від 29.05.2017 року № 100/31831-2003006884 ; 2.зобов`язано Головне управління Пенсійного фонду України в Харківській області перерахувати та виплатити з 01.01.2016 року пенсію обчислену з грошового забезпечення з урахуванням всіх видів грошового забезпечення, щомісячних додаткових видів грошового забезпечення (надбавок, доплат, підвищень) та премій у розмірах, встановлених законодавством для поліцейських, в розмірах , зазначених у довідці Ліквідаційної комісії ГУМВС України в Харківській області про грошове забезпечення ОСОБА_1 для перерахунку пенсії від 29.05.2017 року № 100/31831-2003006884.
В задоволенні інших позовних вимог відмовлено, в тому числі у задоволенні клопотання про надання звіту про виконання судового рішення, що передбачено частиною 1 статті 382 Кодексу адміністративного судочинства України.
Представник позивача звернувся до Харківського окружного адміністративного суду із заявою в порядку ст. 382 КАС України про встановлення судового контролю за виконанням рішення суду, в якій просить суд зобов`язати Головне управління Пенсійного фонду України в Харківській області подати протягом п`ятнадцяти днів, з дня набрання ухвалою законної сили, звіт про виконання рішення Харківського окружного адміністративного суду від 19.03.2018 року по справі №820/893/18, що передбачено ч.1 ст. 382 КАС України.
В обґрунтування поданої заяви зазначено, що рішення суду від 19.03.2018 року набрало законної сили, але так і не виконано. У зв`язку з невиконанням відповідачем судового рішення у справі №820/893/18, позивач просить суд встановити судовий контроль за виконанням рішення суду у порядку, визначеному положеннями ст. 382 КАС України.
Через канцелярію суду від представника відповідача по справі надійшло письмове заперечення на заяву, в якому представник відповідача проти заяви заперечував та зазначив, що на виконання судового рішення у справі №820/893/18 відповідачем проведено перерахунок пенсії з 01.01.2016 року. Також відповідачем вказано, що виплата донарахованої пенсії проводиться щомісячно, оскільки у судовим рішенням не встановлено судового контролю то заява позивача задоволенню не підлягає.
Фіксування судового засідання за допомогою звукозаписувального технічного засобу не здійснюється відповідно до положень частини 4 статті 229 КАС України. Враховуючи відсутність необхідності виклику сторін у судове засідання, суд вважає за можливе розглянути заяву позивача в порядку письмового провадження.
По суті заяви суд зазначає, що виплата пенсій, у тому числі додаткових пенсій, доплат, надбавок та підвищень до них, компенсаційних виплат, встановлених законодавством, звільненим із служби військовослужбовцям, особам, які мають право на пенсію за Законом України "Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб" №2262-ХІІ, та членам їх сімей згідно ст. 8 цього Закону забезпечується за рахунок коштів Державного бюджету України.
Як передбачено положеннями ст.ст. 23, 116 Бюджетного кодексу України, будь-які бюджетні зобов`язання та платежі з бюджету можна здійснювати лише за наявності відповідного бюджетного призначення, встановленого законом про Державний бюджет України. Взяття зобов`язань без відповідних бюджетних асигнувань та здійснення видатків бюджету з перевищенням бюджетних призначень є порушенням бюджетного законодавства.
Судовим розглядом встановлено, що на виконання рішення суду від 19.03.2019 року позивачеві здійснено перерахунок пенсії на підставі довідки від 29.05.2017 року № 100/31831-2003006884, згідно якого розмір пенсії склав 4552.44 грн.
В подальшому у квітні 2018 року проведено перерахунок пенсії на підставі довідки № 100/31831-2003006884 від 24.03.2018 року, внаслідок якого розмір пенсії склав 4486.03 грн. Внаслідок того, що розмір пенсії перерахований на виконання рішення суду був менший ніж розмір пенсії перерахований на виконання вимог постанови КМУ № 103 «Про перерахунок пенсії особам, які звільнені з військової служби, та деяким іншим категоріям осіб» від 21.02.2018 року позивачеві встановлено доплату до попереднього розміру пенсії в сумі 66.41 грн., внаслідок чого розмір пенсії з 01.05.2016 року склав 4580.44 грн., з 01.12.2016 року 4638.94 грн., з 01.05.2017 року - 4671.44 грн., з 01.10.2017 року- 4741.44 грн. та з 01.12.2018 року- 4763.94 грн.
Доплата різниці пенсії за період з 01.01.2018 року по 30.04.2018 року у розмірі 8106.52 грн. проведена у квітні 2018 року.
Крім того із долученої до матеріалів справи довідки про доходи позивача від 14.06.2019 року № 217 встановлено, що з січня 2019 року йому виплачується щомісяця окремою сумою заборгованість за період з 01.01.2016 року по 31.12.2017 року (розмір щомісячної виплати становить 987.46 грн.)
Згідно ч. 1 ст. 372 КАС України, у разі необхідності спосіб, строки і порядок виконання можуть бути визначені у самому судовому рішенні. Так само на відповідних суб`єктів владних повноважень можуть бути покладені обов`язки щодо забезпечення виконання рішення.
Відповідно до частин 1 та 2 статті 382 КАС України, суд, який ухвалив судове рішення в адміністративній справі, може зобов`язати суб`єкта владних повноважень, не на користь якого ухвалене судове рішення, подати у встановлений судом строк звіт про виконання судового рішення.
За наслідками розгляду звіту суб`єкта владних повноважень про виконання рішення суду або в разі неподання такого звіту суддя своєю ухвалою може встановити новий строк подання звіту, накласти на керівника суб`єкта владних повноважень, відповідального за виконання рішення, штраф у сумі від двадцяти до сорока розмірів прожиткового мінімуму для працездатних осіб.
Виходячи з означених норм, судовий контроль за виконанням судових рішень в адміністративних справах є диспозитивним правом суду, яке може використовуватись в залежності від наявності об`єктивних обставин, що підтверджені належними та допустимими доказами. Це виключно як певна (можливо, виняткова) міра впливу на той чи інший орган влади.
Під час розгляду заяви судом не встановлено обставин на підтвердження того, що прийняте рішення суду відповідачем тривалий час не виконується.
Враховуючи викладене вище, суд дійшов висновку, що відповідач вживає заходів з метою виконання судового рішення суду, та відповідно відсутність підстав для встановлення судового контролю за його виконанням.
На підставі викладеного, керуючись ст.ст. 243, 252, 255, 256, 294, 297, 382 КАС України, суд, -
У Х В А Л И В :
У задоволенні заяви представника позивача про встановлення судового контролю за виконанням рішення суду від 19.03.2018 року адміністративній справі 820/893/18 за позовом ОСОБА_1 до Головного управління Пенсійного фонду України в Харківській області про визнання бездіяльності протиправною та зобов`язання вчинити певні дії, - відмовити.
Ухвала набирає законної сили негайно після її проголошення, якщо інше не передбачено цим Кодексом. Ухвала, постановлена судом поза межами судового засідання або в судовому засіданні у разі неявки всіх учасників справи, під час розгляду справи в письмовому провадженні, набирає законної сили з моменту її підписання суддею (суддями).
Ухвала може бути оскаржена в апеляційному порядку до Другого апеляційного адміністративного суду через Харківський окружний адміністративний суд до дня початку функціонування Єдиної судової інформаційно - телекомунікаційної системи шляхом подачі апеляційної скарги протягом п`ятнадцяти днів з дня її проголошення. Якщо в судовому засіданні було оголошено лише вступну та резолютивну частини ухвали суду, або розгляду справи в порядку письмового провадження, зазначений строк обчислюється з дня складення повного судового рішення.
Суддя Зоркіна Ю.В.