
Справа № 420/1972/19
РІШЕННЯ
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ
20 червня 2019 року м. Одеса
Одеський окружний адміністративний суд у складі:
головуючого судді Танцюри К.О.,
за участю секретаря Орленко А.І.
розглянувши у відкритому судовому засіданні у м.Одесі справу за адміністративним позовом Товариства з обмеженою відповідальністю “СОФОР” до Головного управління ДФС в Одеській області, Державної фіскальної служби України про визнання протиправним та скасування рішення,-
ВСТАНОВИВ:
Товариство з обмеженою відповідальністю “СОФОР” звернулось до суду з адміністративним позовом до Головного управління ДФС в Одеській області про визнання протиправним та скасування рішення Головного управління ДФС в Одеській області від 14.02.2019р. №1077727/19220618 про відмову у реєстрації податкової накладної/розрахунку коригування від 04.01.2019р. №2 в Єдиному реєстрі податкових накладних, зобов`язання Головне управління ДФС в Одеській області зареєструвати податкову накладну від 04.01.2019р. №2 в Єдиному реєстрі податкових накладних.
Ухвалою суду від 22.04.2019р. відкрито провадження у справі та призначено розгляд справи за правилами спрощеного позовного провадження.
В обґрунтування позовних вимог позивач у позовній заяві зазначив, що рішенням комісії, яка приймає рішення про реєстрацію податкової накладної/ розрахунку коригування в Єдиному реєстрі податкових накладних або відмову в такій реєстрації №1077727/19220618 від 14.02.2019 р. ТОВ «СОФОР» відмовлено у реєстрації податкової накладної №2 від 04.01.2019 р. Позивач вважає відмову безпідставною, зазначивши, що ТОВ «Софор» подано до контролюючого органу усі необхідні документи, які засвідчують факт здійснення господарських операцій за податковою накладною від 04.01.2019р. №2. При цьому, позивач вказав, що господарські операції між позивачем та контрагентами носять реальний характер, на момент їх здійснення ТОВ «СОФОР» мало достатні технічні та матеріальні ресурси. Крім того, позивач вказав, що в повідомленні про подання пояснень №1 від 07.02.2019р. ТОВ «СОФОР» вказано, що оплата за поставлений товар ТОВ «СКВО» на даний момент не здійснена, однак, ГУ ДФС в Одеській області не звернуло на це увагу, та однією з підстав для прийняття оскарженого рішення вказано ненадання ТОВ «СОФОР» розрахункові документи та банківські виписки. Разом з тим, ТОВ «СОФОР» зазначило, що контролюючий орган був зобов`язаний у квитанції про зупинення реєстрації податкових накладних чітко вказати конкретний вид критерію, який встановлений у діючому законодавстві, що вчинено не було.
Представник позивача підтримала позовні вимоги ТОВ “СОФОР” у повному обсязі та просила суд їх задовольнити.
Ухвалою суду від 16.05.2019р., яка занесена до протоколу судового засідання, залучено до участі у справі у якості другого відповідача Державну фіскальну службу України.
Представник відповідачів заперечувала проти задоволення позовних вимог товариства з підстав викладених у відзиві на позовну заяву від 08.05.2019р., зазначивши, що рішенням Головного управління ДФС в Одеській області від 14.02.2019р. №1077727/19220618 відмовлено у реєстрації податкової накладної від 04.01.2019р. №2 в Єдиному реєстрі податкових накладних, з підстав ненадання копій документів: договори, довіреності, акти керівного органу платника податку, якими оформлені повноваження осіб, які одержують продукцію в інтересах платника податку для здійснення операції; первинних документів щодо постачання/придбання товарів/послуг, зберігання і транспортування, навантаження, розвантаження продукції, складські документи, у тому числі рахунки-фактури/інвойси, акти приймання –передачі товарів (робіт, послуг) з урахуванням наявності певних типових форм та галузевої специфіки, накладні; розрахункові документи, банківські виписки з особових рахунків. Так, як зазначив відповідач, на підтведження проведення доставки товару (сіль), позивач не надав товаро - транспортні документи, які належать до первинної транспортної документації, застосування якої суб`єктів господарської діяльності незалежно від форм власності є обов`язковим. Крім того, відповідач зазначив, що позивачем до повідомлення не надано такі документи, які ТОВ «СОФОР» надав до позову: договір про надання послуг (подачу та збирання вагонів) №20/05/ЖДК від 20.05.2016р., додаткова угода № 1 до договору про надання послуг (подачу та збирання вагонів) №20/05/ЖДК від 20.05.2016р.; акт надання послуг № 1050 від 31.08.2018р., акт надання послуг № 1682 від 30.11.2018р., довіреність серія № 12 ААЕ № 730141. Серед переліку документів наданих позивачем до повідомлення №1 від 07.02.2019р. відсутні платіжні доручення.
Заслухавши пояснення представників позивача та відповідачів, дослідивши матеріали справи, судом встановлено наступне.
За результатами обробки податкової накладної №2 від 04.12.2019р. ДФС України було зупинено реєстрацію податкової накладної відповідно до п.201.16 ст.201 Податкового кодексу України та зазначено, що податкова накладна відповідає вимогам пп.1.6. п.1 «Критеріїв ризиковості платника податку». Запропоновано надати пояснення та/або копії документів, достатніх для прийняття рішення про реєстрацію податкової накладної/розрахунку коригування в Єдиному реєстрі податкових накладних (а.с.84).
Так, на пропозицію ДФС України ТОВ «СОФОР» було направлено повідомлення про надання пояснень та копій документів щодо податкових накладних/розрахунків коригування, реєстрацію яких зупинено №1 від 07.02.2019р., у якому зазначено про те, що ТОВ «СОФОР» придбало товар у ТОВ «Дала Опт Груп» згідно видаткових накладних №№230, 231, 232, 233 від 16.08.2018р., №№234, 235 від 21.08.2018р., №291 від 08.11.2018р., які реалізувало покупцеві-ТОВ «СКВО». За фактом реалізації ТОВ «СОФОР» оформило видаткову накладну №2 від 04.01.2019р. для ТОВ «СКВО». Оплата за поставлений товар ТОВ «Скво» на даний момент не здійснена. Разом з тим, надано до ДФС України копії первинних документів(а.с.86-97).
Рішенням комісії Головного управління ДФС в Одеській області про реєстрацію або відмову в реєстрації податкової накладної /розрахунку коригування в Єдиному реєстрі податкових накладних №1077727/19220618 від 14.02.2019р. відмовлено у реєстрації податкової накладної №2 від 04.01.2019р., у зв`язку із ненаданням платником податків копій документів, а саме: договорів, довіреностей, актів керівного органу платника податку, якими оформлені повноваження осіб, які одержують продукцію в інтересах платника податку для здійснення операції; первинних документів щодо постачання /придбання товарів/послуг, зберігання/транспортування, навантаження, розвантаження продукції, складські документи (інвентаризаційні описи), у тому числі рахунки-фактури/інвойси, акти приймання-передавання товарів (робіт, послуг) з урахуванням наявності певних типових форм та галузевої специфіки, накладні(документи, які не надано підкреслити); розрахункові документи, банківські виписки з особових рахунків(а.с.99).
Положеннями п. 201.10 ст. 201 Податкового кодексу України визначено, що при здійсненні операцій з постачання товарів/послуг платник податку - продавець товарів/послуг зобов`язаний в установлені терміни скласти податкову накладну, зареєструвати її в Єдиному реєстрі податкових накладних та надати покупцю за його вимогою. Податкова накладна, складена та зареєстрована в Єдиному реєстрі податкових накладних платником податку, який здійснює операції з постачання товарів/послуг, є для покупця таких товарів/послуг підставою для нарахування сум податку, що відносяться до податкового кредиту.
Відповідно до п. 187.1 ст. 187 ПК України датою виникнення податкових зобов`язань з постачання товарів/послуг вважається дата, яка припадає на податковий період, протягом якого відбувається будь-яка з подій, що сталася раніше: а) дата зарахування коштів від покупця/замовника на банківський рахунок платника податку як оплата товарів/послуг, що підлягають постачанню, а в разі постачання товарів/послуг за готівку - дата оприбуткування коштів у касі платника податку, а в разі відсутності такої - дата інкасації готівки у банківській установі, що обслуговує платника податку; б) дата відвантаження товарів, а в разі експорту товарів - дата оформлення митної декларації, що засвідчує факт перетинання митного кордону України, оформлена відповідно до вимог митного законодавства, а для послуг - дата оформлення документа, що засвідчує факт постачання послуг платником податку.
Відповідно до п. 201.7 ст. 201 ПК України податкова накладна складається на кожне повне або часткове постачання товарів/послуг, а також на суму коштів, що надійшли на поточний рахунок як попередня оплата (аванс). У разі якщо частка товарів/послуг, послуг не містить відокремленої вартості, перелік (номенклатура) частково поставлених товарів/послуг зазначається в додатку до податкової накладної у порядку, встановленому центральним органом виконавчої влади, що забезпечує формування та реалізує державну фінансову політику, та враховується при визначенні загальних податкових зобов`язань.
Згідно п. 201.16 ст. 201 Податкового кодексу України реєстрація податкової накладної / розрахунку коригування в Єдиному реєстрі податкових накладних може бути зупинена в порядку та на підставах, визначених Кабінетом Міністрів України.
Так, механізм зупинення реєстрації податкової накладної / розрахунку коригування в Єдиному реєстрі податкових накладних визначений у Порядку зупинення реєстрації податкової накладної / розрахунку коригування в Єдиному реєстрі податкових накладних, затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 21 лютого 2018 р. N 117
Відповідно до п.14 Порядку №117 перелік документів, необхідних для прийняття рішення про реєстрацію податкової накладної / розрахунку коригування в Реєстрі, включає в себе:договори, зокрема зовнішньоекономічні контракти, з додатками до них;договори, довіреності, акти керівного органу платника податку, якими оформлені повноваження осіб, які одержують продукцію в інтересах платника податку для здійснення операції;первинні документи щодо постачання/придбання товарів/послуг, зберігання і транспортування, навантаження, розвантаження продукції, складські документи (інвентаризаційні описи), у тому числі рахунки-фактури/інвойси, акти приймання-передачі товарів (робіт, послуг) з урахуванням наявності певних типових форм та галузевої специфіки, накладні;розрахункові документи та/або банківські виписки з особових рахунків;документи щодо підтвердження відповідності продукції (декларації про відповідність, паспорти якості, сертифікати відповідності), наявність яких передбачена договором та/або законодавством.
Згідно із п.16 Порядку №117 письмові пояснення та копії документів, зазначених у пункті 14 цього Порядку, платник податку подає до ДФС в електронній формі засобами електронного зв`язку, визначеними ДФС, з урахуванням вимог Законів України "Про електронний цифровий підпис", "Про електронні документи та електронний документообіг" та Порядку обміну електронними документами з контролюючими органами, затвердженого в установленому порядку.
Відповідно до п.21 Порядку №117 підставами для прийняття комісіями контролюючих органів рішення про відмову в реєстрації податкової накладної / розрахунку коригування є: ненадання платником податку письмових пояснень стосовно підтвердження інформації, зазначеної у податковій накладній / розрахунку коригування, реєстрацію яких зупинено; ненадання платником податку копій документів відповідно до підпункту 4 пункту 13 цього Порядку; надання платником податку копій документів, які складені з порушенням законодавства.
Як вбачається з матеріалів справи, 01.11.2018р. між ТОВ «СКВО» та ТОВ«СОФОР» було укладено договір поставки №1-11/П/18, згідно п.п.1.1. п.1 якого визначено, що за цим договором постачальник зобов`язується передавати у власність покупцю будівельні матеріали, вироби, конструкції, нафтопродукти та іншу продукцію виробничого призначення, а покупець зобов`язується приймати у власність і оплачувати товар відповідно до умов цього договору.
Підпунктом 1.2 договору поставки №1-11/П/18 від 01.11.2018р. визначено, що кількість, ціна, асортимент і одиниці вімірювань товару відображаються у відповідних заявках покупця і видаткових накладних. Видаткові накладні після підписання їх сторонами набувають юридичну силу специфікацій.
Пунктом 3.3. договору поставки№1-11/П/18 від 01.11.2018р. встановлено, що розрахунки за цим договором здійснюються у такому порядку: -100% від вартості товару, зазначеної у видатковій накладній, протягом 30-ти банківських днів з моменту отримання товару покупцем (а.с.141-143).
Згідно наданих до контролюючого органу пояснень №1 (а.с.85) ТОВ «СОФОР» придбало товар у ТОВ «Дала Опт Груп» згідно видаткових накладних №№230, 231, 232, 233 від 16.08.2018р., №№234, 235 від 21.08.2018р., №291 від 08.11.2018р., які реалізувало покупцеві - ТОВ «СКВО». За фактом реалізації ТОВ «СОФОР» оформило видаткову накладну №2 від 04.01.2019р. для ТОВ «СКВО». Оплата за поставлений товар ТОВ «Скво» на даний момент не здійснена.
На підтвердження реальності укладення договору та надання відповідних послуг позивачем (щодо ПН №2) надано такі підтверджуючі документи, як: договір поставки №1-11/П/18 від 01.11.2018р.(а.с.141-143), видаткова накладна №2 від 04.01.2019р.(а.с.144), податкова накладана №2 від 04.01.2019р. довіреність №730141 від 01.01.2019р.(а.с.145).
Крім того, у підтвердження отримання товару від постачальників, з метою подальшої реалізації ТОВ «СКВО», позивачем надано: договір поставки №0809/П від 08.09.2017р., укладений між ТОВ «Далар Опт Груп» та ТОВ «Софор» (а.с.108-112), специфікація №1 (а.с.113), залізничні та видаткові накладані на товар «сіль ПП крупність 3» (а.с.115-127), посвідчення якості та безпеки (а.с.128-134).
Також, між ТОВ «СОФОР» та ТОВ «БК «Ескадор» укладено договір про надання послуг (подачу та збирання вагонів) №20/05/ЖДК від 20.05.2016р., згідно п.п.1.1. п.1 якого виконавець забов`язується за замовленням замовника протягом визначеного в договорі строку надавати за плату послуги з подачі та збирання вагонів на під`їзну колію при станції Котлабух регіональної філії «Одеська залізниця», а замовник зобов`язується оплачувати такі послуги(а.с.135-137). Також, було укладено між ТОВ «СОФОР» та ТОВ «БК «Ескадор» додаткова угода №1 від 01.12.2016р. до договору №20/05/ЖДК від 20.05.2016р. та укладено акти наданих послуг №1050 від 31.08.2018р. та 1682 від 30.11.2018р.(а.с.138-140).
За нормами Закону України “Про бухгалтерський облік та фінансову звітність в Україні” №996-ХІУ від 16.07.1999р. бухгалтерський та податковий облік базується на даних первинних документів, які підтверджують здійснення господарських операцій. Згідно визначення, яке наведено у статті 1 Закону України №996-ХІУ, первинний документ - це документ, який містить відомості про господарську операцію та підтверджує її здійснення.
У статті 9 даного Закону зазначено, що підставою для бухгалтерського обліку господарських операцій є первинні документи, які фіксують факти здійснення господарських операцій. Первинні документи повинні бути складені під час здійснення господарської операції, а якщо це неможливо - безпосередньо після її закінчення. Для контролю та впорядкування оброблення даних на підставі первинних документів можуть складатися зведені облікові документи. Первинні та зведені облікові документи можуть бути складені на паперових або машинних носіях і повинні мати такі обов`язкові реквізити: назву документа (форми); дату і місце складання; назву підприємства, від імені якого складено документ; зміст та обсяг господарської операції, одиницю виміру господарської операції; посади осіб, відповідальних за здійснення господарської операції і правильність її оформлення; особистий підпис або інші дані, що дають змогу ідентифікувати особу, яка брала участь у здійсненні господарської операції.
Враховуючи викладене, ТОВ «СОФОР», яким виписано податкову накладну №2 від 04.01.2019р. з урахуванням настання першої події, виконав відповідні зобов`язання щодо постачання товару, що підтверджується відповідними первинними документами.
При цьому, суд зазначає, що у даній справі суд не надає оцінку реальності здійснення договору укладеного між ТОВ «СОФОР» та його контрагентом, оскільки це питання повинно досліджуватись під час здійснення податкового контролю, що відповідно до п. 61.1 ст. 61 Податкового кодексу України включає в себе систему заходів, що вживаються контролюючими органами та координуються центральним органом виконавчої влади, що забезпечує формування та реалізує державну фінансову політику, з метою контролю правильності нарахування, повноти і своєчасності сплати податків і зборів, а також дотримання законодавства з питань регулювання обігу готівки, проведення розрахункових та касових операцій, патентування, ліцензування та іншого законодавства, контроль за дотриманням якого покладено на контролюючі органи.
Суд зазначає, що відповідач, посилаючись у оскарженому рішенні від 14.02.2019р. про відмову у реєстрації податкової накладної на ненадання платником податків копій документів, а саме, первинних документів щодо постачання /придбання товарів/послуг, зберігання/транспортування, навантаження, розвантаження продукції, складських документів (інвентаризаційних описів), у тому числі рахунків-фактури/інвойсів, актів приймання-передавання товарів (робіт, послуг) з урахуванням наявності певних типових форм та галузевої специфіки, накладних, не зазначив, які саме первинні документи не були надані позивачем.
Натомість, ТОВ «СОФОР» на спростування обставин, зазначених у квитанції про зупинення реєстрації податкової накладної №2 від 04.12.2019р. надав відповідні первинні документи та пояснення.
При цьому, безпідставними є і посилання контролюючого органу про ненадання товариством розрахункових документів, банківських виписок з особових рахунків, оскільки, як пояснило ТОВ «СОФОР» у повідомленні про надання пояснень та копій документів щодо податкових накладних/розрахунків коригування, реєстрацію яких зупинено №1 від 07.02.2019р., оплата за поставлений товар ТОВ «Скво» на той час здійснена не була.
Враховуючи викладене та надані на пропозицію комісії позивачем відповідні пояснення та первинні документи, суд приходить до висновку про необгрунтованість прийняття рішення комісії Головного управління Державної фіскальної служби України в Одеській області, яка приймає рішення про реєстрацію податкової накладної/розрахунку коригування в Єдиному реєстрі податкових накладних або відмову в такій реєстрації від 14.02.2019р. №1077727/19220618.
Поряд з цим, оскільки суд прийшов висновку про безпідставність відмови ТОВ«СОФОР» у реєстрації наданої ним податкової накладної, позовні вимоги про зобов`язання Державну фіскальну службу України зареєструвати податкову накладну від 04.01.2019р. №2 в Єдиному реєстрі податкових накладних, є обгрунтованими та підлягають задоволенню.
Відповідно до ч. ч. 1, 2 ст. 77 КАС України кожна сторона повинна довести ті обставини, на яких ґрунтуються її вимоги та заперечення, крім випадків, встановлених статтею 78 цього Кодексу. В адміністративних справах про протиправність рішень, дій чи бездіяльності суб`єкта владних повноважень обов`язок щодо доказування правомірності свого рішення, дії чи бездіяльності покладається на відповідача.
Враховуючи викладене, суд вважає, що адміністративний позов ТОВ «СОФОР» підлягає задоволенню.
Частиною 1 ст. 139 КАС України визначено, що при задоволенні позову сторони, яка не є суб`єктом владних повноважень, всі судові витрати, які підлягають відшкодуванню або оплаті відповідно до положень цього Кодексу, стягуються за рахунок бюджетних асигнувань суб`єкта владних повноважень, що виступав відповідачем у справі, або якщо відповідачем у справі виступала його посадова чи службова особа.
Як вбачається з платіжного доручення №79248 від 29.03.2019р. позивачем сплачено судовий збір за подання вказаного адміністративного позову у загальному розмірі 3842,00грн.
Враховуючи те, що суд дійшов висновку про задоволення позовних вимог ТОВ “СОФОР” , суд приходить до висновку про наявність підстав для стягнення солідарно з Головного управління Державної фіскальної служби в Одеській області та Державної фіскальної служби України на користь позивача сплаченого ним судового збору.
Керуючись ст.ст. 241-246, 250, 255, 295,382 КАС України, суд, -
ВИРІШИВ:
Адміністративний позов Товариства з обмеженою відповідальністю “СОФОР”-задовольнити.
Визнати протиправним та скасувати рішення Головного управління ДФС в Одеській області від 14.02.2019р. №1077727/19220618 про відмову у реєстрації податкової накладної/розрахунку коригування від 04.01.2019р. №2 в Єдиному реєстрі податкових накладних.
Зобов`язати Державну фіскальну службу України(код ЄДРПОУ 39292197, м. Київ, Львівська площа 8) зареєструвати податкову накладну №2 від 04.01.2019р. в Єдиному реєстрі податкових накладних.
Стянути з Головного управління ДФС в Одеській області (код ЄДРПОУ 39398646, м. Одеса, вул. Семінарська,5 ) на користь Товариства з обмеженою відповідальністю «СОФОР»(код ЄДРПОУ 19220618, Одеська обл., Лиманський р-н., смт. Чорноморське, вул. Гвардійська,63) судовий збір у розмірі 1921,00 грн. (одна тисяча дев`ятсот двадцять одна гривня).
Стянути з Державної фіскальної служби України (код ЄДРПОУ 39292197, м. Київ, Львівська площа 8) на користь Товариства з обмеженою відповідальністю «СОФОР»(код ЄДРПОУ 19220618, Одеська обл., Лиманський р-н., смт. Чорноморське, вул. Гвардійська,63) судовий збір у розмірі 1921,00 грн. (одна тисяча дев`ятсот двадцять одна гривня).
Рішення набирає законної сили згідно ст. 255 Кодексу адміністративного судочинства України та може бути оскаржене до суду апеляційної інстанції за правилами, встановленими ст.ст. 293, 295 та п. 15-5 розділу VII Кодексу адміністративного судочинства України.
Повний текст рішення виготовлено 25.06.2019р.
Суддя К.О. Танцюра
.