
ЗАПОРІЗЬКИЙ ОКРУЖНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД
УХВАЛА
З ПИТАНЬ ЗВІЛЬНЕННЯ ВІД СПЛАТИ СУДОВОГО ЗБОРУ
19 червня 2019 року Справа № 280/2909/19 м. Запоріжжя
Суддя Запорізького окружного адміністративного суду Татаринов Д.В., перевіривши матеріали адміністративного позову
ОСОБА_1 ( АДРЕСА_1 , ідентифікаційний номер НОМЕР_1 )
до Оріхівської міської ради Оріхівського району Запорізької області (70500 Запорізька область, м. Оріхів, вул. Шевченка, 11, код ЄДРПОУ: 20519891)
до ОСОБА_2 ( АДРЕСА_2 , ідентифікаційний номер НОМЕР_2 )
третя особа, яка не заявляє самостійних вимог на предмет спору на стороні відповідачів ОСОБА_3 -міський голова Оріхівської міської ради Оріхівського району Запорізької області (70500 Запорізька область, м. Оріхів, вул. Шевченка, 11)
про визнання протиправним та скасування рішення
ВСТАНОВИВ:
18 червня 2019 року до Запорізького окружного адміністративного суду надійшов позов ОСОБА_1 (далі - позивач) до Оріхівської міської ради Оріхівського району Запорізької області (далі – відповідач 1) до ОСОБА_2 (далі – відповідач 2), третя особа, яка не заявляє самостійних вимог на предмет спору на стороні відповідачів ОСОБА_3 -міський голова Оріхівської міської ради Оріхівського району Запорізької області (далі – третя особа), в якому позивач просить суд: визнати протиправним та скасувати рішення № 44 від 20 грудня 2018 року двадцять четвертої сесії сьомого скликання Оріхівської міської ради Оріхівського району Запорізької області про надання дозволу на розробку проекту землеустрою щодо відведення земельної ділянки ОСОБА_2 в повному обсязі.
Разом з тим, позивачем до суду подано клопотання про звільнення його від сплати судового збору у зв`язку з його скрутним матеріальним становищем.
Клопотання обґрунтовує скрутним матеріальним становищем, та на підтвердження таких обставин надає до суду довідку з органу ДФС станом на 31 березня 2019 року.
Розглядаючи клопотання позивача, суд зазначає наступне.
Відповідно до частини 1 статті 1 Закону України «Про судовий збір» № 3674-VI від 08 липня 2011 року (в редакції чинній на момент звернення до суду) судовий збір - збір, що справляється на всій території України за подання заяв, скарг до суду, за видачу судами документів, а також у разі ухвалення окремих судових рішень, передбачених цим Законом. Судовий збір включається до складу судових витрат.
Платниками судового збору є громадяни України, іноземці, особи без громадянства, підприємства, установи, організації, інші юридичні особи (у тому числі іноземні) та фізичні особи - підприємці, які звертаються до суду чи стосовно яких ухвалене судове рішення, передбачене цим Законом (частина 1 статті 2 Закону України «Про судовий збір»).
Частиною 1 статті 3 Закону України «Про судовий збір» визначено, що судовий збір справляється за подання до суду позовної заяви та іншої заяви, передбаченої процесуальним законодавством.
За правилами частини 1 статті 133 КАС України суд, враховуючи майновий стан сторони, може своєю ухвалою зменшити розмір належних до оплати судових витрат чи звільнити від їх оплати повністю або частково, чи відстрочити або розстрочити сплату судових витрат на визначений строк.
Однак, у статті 129 Конституції України зазначено, що однією із засад судочинства визначено рівність усіх учасників судового процесу перед законом і судом.
Відповідно до частини 1 статті 8 КАС України усі учасники судового процесу є рівними перед законом і судом.
Згідно з частиною 2 статті 8 КАС України не може бути привілеїв чи обмежень прав учасників судового процесу за ознаками раси, кольору шкіри, політичних, релігійних та інших переконань, статі, етнічного та соціального походження, майнового стану, місця проживання, за мовними або іншими ознаками.
Суд звертає увагу на те, що звільнення від сплати судового збору, або відстрочення його сплати, повинно мати винятковий характер.
Суд зазначає, що єдиною підставою для відстрочення або розстрочення, чи звільнення від сплати судового збору є врахування судом майнового стану сторони, тобто фізичної або юридичної особи.
Суд вважає за необхідно зазначити те, що у даному випадку належним доказом скрутного матеріального становища позивача, є довідка про отриманий дохід ОСОБА_1 з 01 січня 2019 року по 18 червня 2019 року включно, виданої відповідним органом ДФС.
Особа, яка заявляє відповідне клопотання, згідно зі статтею 133 КАС України, статті 8 Закону України № 3674-VI повинна навести доводи і подати докази на підтвердження того, що її майновий стан перешкоджав (перешкоджає) сплаті нею судового збору у встановленому законодавством порядку і розмірі.
Позивачем не надано довідку відповідного органу ДФС про дохід ОСОБА_1 з 01 січня 2019 року по 18 червня 2019 року включно, на обґрунтування клопотання про звільнення його від сплати судового збору.
На підставі вищевикладеного суд вважає, що клопотання позивача про звільнення його від сплати судового збору не підлягає задоволенню, оскільки підстава зазначена позивачем, не доведена доказами.
Керуючись статтями 8, 133, 241, 243, 246 КАС України, суддя-
УХВАЛИВ:
У задоволенні клопотання позивача - відмовити.
Копію ухвали про відмову у звільненні від сплати судового збору надіслати заявнику.
Ухвала набирає законної сили у строк та порядок визначений статтею 256 КАС України.
Суддя Д.В. Татаринов