
ЗАПОРІЗЬКИЙ ОКРУЖНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ
РІШЕННЯ
20 червня 2019 року Справа № 280/1213/19 м.ЗапоріжжяЗапорізький окружний адміністративний суд у складі головуючого судді Татаринова Д.В., розглянувши у порядку письмового провадження за правилами спрощеного позовного провадження адміністративну справу за позовом
ОСОБА_1 ( АДРЕСА_1 , РНОКПП: НОМЕР_1 )
до Управління праці та соціального захисту населення виконавчого комітету Бердянської міської ради Запорізької області (вул. Захисників України, 27/34, м. Бердянськ, Запорізька область, 71100, Код ЄДРПОУ 03193258)
про визнання протиправним рішення, зобов`язання вчинити певні дії та відшкодування моральної шкоди, -
ВСТАНОВИВ:
21 березня 2019 року до Запорізького окружного адміністративного суду надійшов позов ОСОБА_1 (далі - позивач) до Управління праці та соціального захисту населення виконавчого комітету Бердянської міської ради Запорізької області (далі - відповідач), відповідно до якого позивач просить суд:
- визнати протиправним та скасувати рішення Управління праці та соціального захисту населення виконавчого комітету Бердянської міської ради Запорізької області про призначення субсидії від 03 січня 2019 року, згідно тексту якого позивачу не призначено житлову субсидію з 01 жовтня 2018 року з підстави несплати ЄСВ протягом трьох місяців .
- зобов`язати Управління праці та соціального захисту населення виконавчого комітету Бердянської міської ради Запорізької області прийняти рішення про призначення мені житлової субсидії з 01 жовтня 2018 року.
- стягнути на користь ОСОБА_1 з відповідача моральну шкоду, у розмірі 5559 грн. 00 коп.
Ухвалою суду від 25 березня 2019 року зазначену позовну заяву було залишено без руху в зв`язку з невідповідністю позовної заяви вимогам КАС України та позивачеві був наданий строк для усунення недоліків.
Так, на виконання вимог зазначеної ухвали 16 квітня 2019 року на адресу суду надійшла заява від позивача з виправленими недоліками.
Ухвалою суду від 22 квітня 2019 року провадження у справі відкрито за правилами спрощеного позовного провадження (без виклику осіб), а справу призначено до розгляду на 21 травня 2019 року.
Позовна заява обґрунтована тим, що рішення комісії про відмову в призначенні житлової субсидії на підставі підпункту 3 пункту 6 Положення № 848, а саме з причини несплати ЄСВ протягом 2 місяців перед зверненням є помилковим та необґрунтованим, оскільки згідно абзацу 17 пункту 12 Положення № 848 визн6ачено, що для фізичних осіб - підприємців, які обрали спрощену систему оподаткування, незалежно від отриманих (неотриманих) доходів до сукупного доходу за кожний місяць враховується дохід, обчислений в таких розмірах мінімальної заробітної плати, встановленої станом на кінець періоду, за який враховуються доходи; однієї мінімальної заробітної плати - для платників єдиного податку першої групи. Вказує, Положенням № 848 визначено, що дохід позивача, як фізичної особи-підприємця спрощенця (платника ЄСВ І групи) складає 1 мінімальну заробітну плату, відповідно з розміру якої позивач і сплачує ЄСВ в установленому законом порядку. В підтвердження сплати ЄСВ протягом 2018 року надано відповідачу дублікати чеків АТ КБ «ПриватБанк» в кількості 6 шт. Отже вважає, що враховуючи надані позивачем докази, які підтверджують сплату ЄСВ протягом 2018 року, вважає що рішення, яким УСЗН ВК БМР відмовив в призначенні ОСОБА_1 житлової субсидії з підстави несплати ЄСВ є безпідставним, протиправним та таким, що порушує право позивача на отримання житлової субсидії, передбачене пунктом 2 Положення № 848.
Просить суд позовні вимоги задовольнити повністю.
Представник Управління праці та соціального захисту населення виконавчого комітету Бердянської міської ради Запорізької області проти адміністративного позову заперечив з підстав, викладених у письмовому відзиві (вх.№18789 від 11 травня 2019 року), відповідно до якого зазначено, що рішенням комісії позивачу в призначенні субсидії з 01 жовтня 2018 року відмовлено, оскільки на момент призначення житлової субсидії (на 11 січня 2019 року) була відсутня сплата єдиного соціального внеску у розмірі, не меншому ніж мінімальний протягом двох місяців підряд перед зверненням, що підтверджується інформацією відповідно до листа ДФС від 01 лютого 2019 року відсутня сплата ЄСВ за листопад, грудень 2018 року. Вказує, що інших документів в підтвердження сплати ЄСВ в листопаді, грудні 2018 року, позивачем на розгляд комісії 18 лютого 2019 року не надано. Копії чеків від 10 січня 2019 року на які посилається позивач не можуть бути доказом сплати ЄСВ, оскільки така сплата повинна бути у періоді, за який враховуються доходи для призначення житлової субсидії, тобто в листопаді-грудні 2018 року, а не в січні 2019 року.
Просить суд відмовити у задоволенні позовних вимог повністю.
У відповідності до пункту 3 частини 6 статті 12 КАС України дана справа є справою незначної складності, та згідно статей 257, 263 розглядається за правилами спрощеного позовного провадження без повідомлення учасників справи (у письмовому провадженні).
Статтею 258 КАС України передбачено, що суд розглядає справи за правилами спрощеного позовного провадження протягом розумного строку, але не більше шістдесяти днів із дня відкриття провадження у справі.
Відповідно до пункту 10 частини 1 статті 4 КАС України, письмове провадження - розгляд і вирішення адміністративної справи або окремого процесуального питання в суді першої, апеляційної чи касаційної інстанції без повідомлення та (або) виклику учасників справи та проведення судового засідання на підставі матеріалів справи у випадках, встановлених цим Кодексом.
Отже, відповідно до вищевказаних приписів КАС України, справу розглянуто судом в порядку письмового провадження за наявними у справі матеріалами у межах строку, встановленого статтею 258 КАС України.
Розглянувши матеріали справи суд встановив наступні обставини.
Вирішуючи спір по суті, суд виходить з наступних приписів діючого законодавства, які регулюють спірні правовідносини.
Відповідно до підпункту 3 пункту 6 Положення про порядок призначення житлових субсидій, затвердженим постановою Кабінету Міністрів України «Про спрощення порядку надання населенню субсидій для відшкодування витрат на оплату житлово-комунальних послуг, придбання скрапленого газу, твердого та рідкого пічного побутового палива» від 21 жовтня 1995 року № 848, в редакції, чинній з 01 травня 2018 року (далі за текстом - Положення №848), житлова субсидія не призначається (у тому числі на наступний період), якщо: у складі домогосподарства або у складі сім`ї члена домогосподарства є особи, що досягли 18-річного віку станом на початок періоду, за який враховуються доходи для призначення житлової субсидії (далі - особи, доходи яких враховуються під час призначення житлової субсидії), і в цьому періоді: за інформацією ДФС, Пенсійного фонду України, у них взагалі відсутні доходи, які враховуються під час призначення житлової субсидії; або вони отримували середньомісячний сукупний дохід менший, ніж розмір мінімальної заробітної плати, встановленої на початок періоду, за який враховуються доходи для призначення житлової субсидії; та/або вони не сплатили єдиного внеску на загальнообов`язкове державне соціальне страхування у розмірі, не меншому ніж мінімальний, сумарно протягом трьох місяців у періоді, за який враховуються доходи для призначення житлової субсидії. Житлові субсидії у випадках, передбачених абзацами другим - четвертим цього підпункту, призначаються, якщо особи, доходи яких враховуються під час призначення житлової субсидії, протягом такого періоду: навчалися за денною формою навчання у закладах середньої освіти, професійно-технічних навчальних закладах, закладах вищої освіти або зареєстровані у службі зайнятості як такі, що шукають роботу, і в цей період навчалися в центрах професійно-технічної освіти Державної служби зайнятості; отримували хоча б один із таких видів доходу, як пенсію, стипендію, допомогу при народженні (усиновленні) дитини, допомогу особам з інвалідністю з дитинства та дітям з інвалідністю, допомогу по догляду за особами з інвалідністю I і II групи внаслідок психічного розладу, допомогу особам, які не мають права на пенсію, та особам з інвалідністю, тимчасову державну соціальну допомогу непрацюючій особі, яка досягла загального пенсійного віку, але не набула права на пенсійну виплату, допомогу по безробіттю.
Відповідно до пункту 7 Положення №848, за наявності умов, зазначених у пункті 6 цього Положення, житлову субсидію може бути призначено за рішенням комісії виходячи з конкретних обставин, що склалися, крім випадку, зазначеного у підпункті 1 пункту 6 цього Положення. Рішення про призначення (відмову в призначенні) житлової субсидії в таких випадках приймається комісією на підставі акта обстеження матеріально-побутових умов домогосподарства. У мм. Києві та Севастополі, обласних центрах і містах обласного значення у разі, коли у члена домогосподарства або у члена сім`ї особи із складу домогосподарства доходи, які враховуються під час призначення субсидії, є такими, що зазначені в абзацах другому - четвертому підпункту 3 пункту 6 цього Положення, позитивне рішення комісії про призначення житлової субсидії може бути прийнято лише у разі, коли такі особи: перебувають у складних життєвих обставинах, викликаних тривалою хворобою, що підтверджується висновком (довідкою) лікарсько-консультативної комісії закладу охорони здоров`я; на момент призначення житлової субсидії сплачують єдиний соціальний внесок у розмірі, не меншому ніж мінімальний, протягом двох місяців підряд перед днем звернення за призначенням житлової субсидії або сплачують єдиний соціальний внесок у розмірі, не меншому ніж мінімальний, протягом двох місяців підряд перед місяцем, в якому житлова субсидія призначається без звернення громадянина. При цьому особі, яка працює за строковим трудовим договором, житлову субсидію за рішенням комісії може бути призначено лише у разі, коли строк дії строкового трудового договору є більшим, ніж строк, на який призначається житлова субсидія. Структурні підрозділи з питань соціального захисту населення ведуть облік домогосподарств, яким житлову субсидію призначено за рішенням комісії у випадках, зазначених у підпункті 3 пункту 6 цього Положення. Щомісяця на запит вони отримують від органів Пенсійного фонду України інформацію про сплату особами, доходи яких під час призначення житлової субсидії були такими, що зазначені в абзацах другому - четвертому підпункту 3 пункту 6 цього Положення, єдиного соціального внеску, а також про його розмір. Якщо протягом строку призначення житлової субсидії за рішенням комісії у випадках, зазначених у підпункті 3 пункту 6 цього Положення, фізична особа - підприємець, доходи якої під час призначення житлової субсидії були такими, що зазначені в абзацах другому - четвертому підпункту 3 пункту 6 цього Положення, не сплатить єдиний соціальний внесок чи сплатить його в розмірі, меншому ніж мінімальний, за будь-який місяць протягом строку призначення житлової субсидії, а також особа, що працює за трудовим договором, доходи якої під час призначення житлової субсидії були такими, що зазначені в абзацах другому - четвертому підпункту 3 пункту 6 цього Положення, припинить дію такого договору за ініціативою працівника (статті 38 і 39 Кодексу законів про працю України), за угодою сторін (пункт 1 частини першої статті 36 Кодексу законів про працю України), у зв`язку із закінченням строку (пункт 2 частини першої статті 36 Кодексу законів про працю України) або відмовою від продовження роботи у зв`язку із зміною істотних умов праці (пункт 6 частини першої статті 36 Кодексу законів про працю України) в будь-який місяць протягом строку призначення житлової субсидії, керівник структурного підрозділу з питань соціального захисту населення протягом трьох робочих днів з дня отримання інформації від органів Пенсійного фонду України вносить на розгляд комісії подання щодо скасування рішення комісії про призначення житлової субсидії такому домогосподарству і повернення коштів виплаченої житлової субсидії до державного бюджету.
З огляду на наведені приписи Положення №848, суд приходить до висновку, що субсидія не може бути призначена особі, яка не сплатила єдиного внеску на загальнообов`язкове державне соціальне страхування у розмірі, не меншому ніж мінімальний, сумарно протягом трьох місяців у періоді, за який враховуються доходи для призначення житлової субсидії, виключення становлять тільки випадки, коли такі особи:
- навчалися за денною формою навчання у закладах середньої освіти, професійно-технічних навчальних закладах, закладах вищої освіти або зареєстровані у службі зайнятості як такі, що шукають роботу, і в цей період навчалися в центрах професійно-технічної освіти Державної служби зайнятості;
- отримували хоча б один із таких видів доходу, як: пенсія, стипендія, допомога при народженні (усиновленні) дитини, допомога особам з інвалідністю з дитинства та дітям з інвалідністю, допомога по догляду за особами з інвалідністю I і II групи внаслідок психічного розладу, допомога особам, які не мають права на пенсію, та особам з інвалідністю, тимчасова державна соціальна допомога непрацюючій особі, яка досягла загального пенсійного віку, але не набула права на пенсійну виплату, допомога по безробіттю;
- перебувають у складних життєвих обставинах, викликаних тривалою хворобою, що підтверджується висновком (довідкою) лікарсько-консультативної комісії закладу охорони здоров`я;
- на момент призначення житлової субсидії сплачують єдиний соціальний внесок у розмірі, не меншому ніж мінімальний, протягом двох місяців підряд перед днем звернення за призначенням житлової субсидії або сплачують єдиний соціальний внесок у розмірі, не меншому ніж мінімальний, протягом двох місяців підряд перед місяцем, в якому житлова субсидія призначається без звернення громадянина.
Так, при зверненні до суду позивачем надані докази того, що позивач зареєстрований як фізична особа - підприємець, не перебуває в органах Центру зайнятості України на обліку як безробітний, не отримує ніяких видів пенсій та соціальних допомог. Доказів того, що позивач навчався за денною формою навчання у закладах середньої освіти, професійно-технічних навчальних закладах, закладах вищої освіти або того, що він перебував у складних життєвих обставинах, викликаних тривалою хворобою, що підтверджується висновком (довідкою) лікарсько-консультативної комісії закладу охорони здоров`я, не надано, та в позовній заяві про такі обставини не зазначено.
Позивач посилається на те, що рішення відповідача від 03 січня 2019 року, яким позивачу відмовлено в призначені житлової субсидії з підстави несплати ЄСВ є протиправним з огляду на те, що протягом 2018 року в повному обсязі був сплачений ЄСВ, що підтверджується зокрема:
- дублікатами чеків АТ КБ «ПриватБанк» в кількості 6 шт.;
- копією листа Бердянського управління ГУ ДФС у Запорізькій області № 1535/14/08-01-51- 02 від 01 лютого 2019 року.
Суд не погоджується з такою позицією позивача, оскільки позивач звернувся до Управління праці та соціального захисту населення виконавчого комітету Бердянської міської ради Запорізької області 20 листопада 2018 року, а квитанції про сплату ЄСВ датовані від 10 січня 2019 року у кількості 5 квитанцій та від 11 лютого 2019 року у кількості однієї квитанції.
Відповідно до інформаційних довідок у позивача станом на 20 листопада 2018 року існувала заборгованість зі сплати ЄСВ.
Необхідно звернути увагу на те, що позивач просить суд скасувати рішення Управління праці та соціального захисту населення виконавчого комітету Бердянської міської ради Запорізької області про призначення субсидії від 03 січня 2019 року, таким чином позивачем сплачено ЄСВ вже після прийняття рішення органом УПСЗН, а саме 10 січня 2019 року та 11 лютого 2019 року відповідно.
Таким чином, суд приходить до висновку, що відповідно до приписів Положення №848 з 01 травня 2018 року у позивача відсутнє право на отримання житлової субсидії.
Відповідно до статті 19 Конституції України органи державної влади та органи місцевого самоврядування, їх посадові особи зобов`язані діяти лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України.
Частиною другою статті 2 КАС України встановлено, що у справах щодо оскарження рішень, дій чи бездіяльності суб`єктів владних повноважень адміністративні суди перевіряють, чи прийняті (вчинені) вони: 1) на підставі, у межах повноважень та у спосіб, що визначені Конституцією та законами України; 2) з використанням повноваження з метою, з якою це повноваження надано; 3) обґрунтовано, тобто з урахуванням усіх обставин, що мають значення для прийняття рішення (вчинення дії); 4) безсторонньо (неупереджено); 5) добросовісно; 6) розсудливо; 7) з дотриманням принципу рівності перед законом, запобігаючи всім формам дискримінації; 8) пропорційно, зокрема з дотриманням необхідного балансу між будь-якими несприятливими наслідками для прав, свобод та інтересів особи і цілями, на досягнення яких спрямоване це рішення (дія); 9) з урахуванням права особи на участь у процесі прийняття рішення; 10) своєчасно, тобто протягом розумного строку.
Згідно з частинами першою та другою статті 9 КАС України розгляд і вирішення справ в адміністративних судах здійснюються на засадах змагальності сторін та свободи в наданні ними суду своїх доказів і у доведенні перед судом їх переконливості. Суд розглядає адміністративні справи не інакше як за позовною заявою, поданою відповідно до цього Кодексу, в межах позовних вимог.
Відповідно до частин першої, другої статті 77 КАС України кожна сторона повинна довести ті обставини, на яких ґрунтуються її вимоги та заперечення, крім випадків, встановлених статтею 78 цього Кодексу. В адміністративних справах про протиправність рішень, дій чи бездіяльності суб`єкта владних повноважень обов`язок щодо доказування правомірності свого рішення, дії чи бездіяльності покладається на відповідача.
Суд, відповідно до статті 90 КАС України, оцінює докази, які є у справі, за своїм внутрішнім переконанням, що ґрунтується на їх безпосередньому, всебічному, повному та об`єктивному дослідженні. Суд оцінює належність, допустимість, достовірність кожного доказу окремо, а також достатність і взаємний зв`язок доказів у їх сукупності.
З огляду на наведене, суд приходить до висновку, що рішення Управління праці та соціального захисту населення виконавчого комітету Бердянської міської ради Запорізької області про призначення субсидії від 03 січня 2019 року є правомірними та такими, що відповідають вимогам частини 2 статті 2 КАС Україні.
Щодо позовних вимог про стягнення на користь ОСОБА_1 з відповідача моральної шкоду, у розмірі 5559 грн. 00 коп. не підлягає задоволенню, оскільки суд прийшов до висновку, що рішення Управління праці та соціального захисту населення виконавчого комітету Бердянської міської ради Запорізької області про призначення субсидії від 03 січня 2019 року є правомірним.
За таких обставин позовні вимоги не підлягають задоволенню.
Враховуючи вищезазначене, та керуючись статтями 2, 5, 9, 72, 77, 241, 243-246, 255 КАС України, суд,
ВИРІШИВ:
У задоволенні позову ОСОБА_1 ( АДРЕСА_1 , РНОКПП: НОМЕР_1 ) до Управління праці та соціального захисту населення виконавчого комітету Бердянської міської ради Запорізької області (вул. Захисників України, 27/34, м. Бердянськ, Запорізька область, 71100, Код ЄДРПОУ 03193258) про визнання протиправним рішення, зобов`язання вчинити певні дії та відшкодування моральної шкоди - відмовити.
Відповідно до статті 255 КАС України рішення суду набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги всіма учасниками справи, якщо апеляційну скаргу не було подано.
У разі подання апеляційної скарги рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після повернення апеляційної скарги, відмови у відкритті чи закриття апеляційного провадження або прийняття постанови судом апеляційної інстанції за наслідками апеляційного перегляду.
Відповідно до частини 1 статті 295 КАС України апеляційна скарга на рішення суду подається протягом тридцяти днів, з дня його проголошення.
Якщо в судовому засіданні було оголошено лише вступну та резолютивну частини рішення суду, або розгляду справи в порядку письмового провадження, зазначений строк обчислюється з дня складення повного судового рішення.
Відповідно до підпункту 15.5 пункту 15 частини 1 Перехідних положень КАС України рішення суду може бути оскаржено в апеляційному порядку до Третього апеляційного адміністративного суду через Запорізький окружний адміністративний суд шляхом подачі апеляційної скарги, з подачею її копії відповідно до кількості осіб, які беруть участь у справі.
Копія апеляційної скарги одночасно надсилається особою, яка її подає, до суду апеляційної інстанції.
Рішення складено у повному обсязі та підписано 20 червня 2019 року.
Суддя Д.В. Татаринов