
ДНІПРОПЕТРОВСЬКИЙ ОКРУЖНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД РІШЕННЯ ІМЕНЕМ УКРАЇНИ
24 червня 2019 року Справа № 160/1503/19 Дніпропетровський окружний адміністративний суд у складі головуючого судді Верба І.О., розглянувши у порядку спрощеного позовного провадження без повідомлення учасників справи (у письмовому провадженні) у місті Дніпрі адміністративну справу за адміністративним позовом ОСОБА_1 до Головного управління Пенсійного фонду України в Дніпропетровській області про визнання протиправною бездіяльності та зобов`язання вчинити певні дії, -
встановив:
І. ПРОЦЕДУРА
1. 14.02.2019 ОСОБА_1 звернувся до Дніпропетровського окружного адміністративного суду з адміністративним позовом до Головного управління Пенсійного фонду України в Дніпропетровській області про:
- визнання протиправною (неправомірною) бездіяльності посадових осіб Головного управління Пенсійного фонду України в Дніпропетровській області, що виразилась в нездійсненні перерахунку належних пенсійних виплат відповідно до діючого законодавства України, що потягло порушення соціальних прав;
- зобов`язання відповідача, починаючи з пенсійної виплати за січень 2016 року, здійснити перерахунок та виплату належних щомісячних пенсійних виплат шляхом щомісячного включення до її складу наступних складових: надбавка за особливо важливі завдання – у розмірі 56%; премія у розмірі 15% та основний розмір пенсії – у розмірі 73% грошового забезпечення.
2. Ухвалою Дніпропетровського окружного адміністративного суду від 19.02.2019 позовну заяву залишено без руху із наданням строку для усунення недоліків.
3. 05.03.2019 на виконання вимог ухвали суду від 19.02.2019, позивачем надано оригінал квитанції № 19674225 від 28.02.2019 про сплату судового збору у розмірі 287,40 грн.
4. Ухвалою суду від 18.03.2019 прийнято адміністративний позов до розгляду та відкрито спрощене позовне провадження без повідомлення учасників справи (у письмовому провадженні) в адміністративній справі № 160/1503/19.
5. 01.04.2019 до канцелярії суду від відповідача надійшов відзив на адміністративний позов з додатками та доказами направлення позивачу. У відзиві на адміністративний позов заявлено клопотання про розгляд справи за правилами загального позовного провадження.
6. 08.04.2019 від позивача до канцелярії суду надійшли витребувані ухвалою суду документи.
щодо строків розгляду справи
7. Європейський суд з прав людини неодноразово зауважував, що обґрунтованість тривалості провадження завжди повинна оцінюватися в світлі обставин справи з посиланням на наступні критерії: складність справи, поведінка заявника та відповідних органів влади а також те, що було головним для заявника в спорі.
8. У рішенні ЕСПЛ у справі «Сомор`яй проти Угорщини» (заява № 60934/13) відзначає, що пенсійні спори потребувають особливої ретельності.
9. Європейський суд з прав людини неодноразово зауважував, що обґрунтованість тривалості провадження завжди повинна оцінюватися в світлі обставин справи з посиланням на наступні критерії: складність справи, поведінка заявника та відповідних органів влади а також те, що було головним для заявника в спорі.
10. Справа є важливою для позивача та вимагала особливої ретельності, чим обумовлена тривалість її розгляду.
щодо клопотання відповідача про розгляд справи за правилами загального позовного провадження
11. За приписами статті 2 КАС України завданням адміністративного судочинства є справедливе, неупереджене та своєчасне вирішення судом спорів у сфері публічно-правових відносин з метою ефективного захисту прав, свобод та інтересів фізичних осіб, прав та інтересів юридичних осіб від порушень з боку суб`єктів владних повноважень.
12. Статтею 12 КАС України встановлено, що адміністративне судочинство здійснюється за правилами, передбаченими цим Кодексом, у порядку позовного провадження (загального або спрощеного).
13. Спрощене позовне провадження призначене для розгляду справ незначної складності та інших справ, для яких пріоритетним є швидке вирішення справи.
14. Згідно з частиною першою статті 257 КАС України за правилами спрощеного позовного провадження розглядаються справи незначної складності.
15. Відповідно до частини 6 статті 12 КАС України для цілей цього Кодексу справами незначної складної є справи, зокрема, щодо оскарження фізичними особами рішень, дій чи бездіяльності суб`єктів владних повноважень щодо обчислення, призначення, перерахунку, здійснення, надання, одержання пенсійних виплат.
16. Крім того, стаття 263 КАС України містить перелік справ, які розглядаються за правилами спрощеного позовного провадження без повідомлення учасників справи (у письмовому провадженні), зокрема:
- справи щодо оскарження фізичними особами рішень, дій чи бездіяльності суб`єктів владних повноважень щодо обчислення, призначення, перерахунку, здійснення, надання, одержання пенсійних виплат, соціальних виплат непрацездатним громадянам, виплат за загальнообов`язковим державним соціальним страхуванням, виплат та пільг дітям війни, інших соціальних виплат, доплат, соціальних послуг, допомоги, захисту, пільг (пункт другий частини першої статті 263 КАС України).
17. Частиною 6 статті 262 КАС України встановлено, що суд може відмовити в задоволенні клопотання сторони про розгляд справи в судовому засіданні з повідомленням сторін:
1) у випадках, визначених статтею 263 цього Кодексу;
2) якщо характер спірних правовідносин та предмет доказування у справі незначної складності не вимагають проведення судового засідання з повідомленням сторін для повного та всебічного встановлення обставин справи.
18. Практика Європейського суду з прав людини (далі - ЄСПЛ) з питань гарантій публічного характеру провадження у судових органах в контексті пункту 1 статті 6 Конвенції про захист прав людини і основоположних свобод (далі - Конвенція), свідчить про те, що публічний розгляд справи може бути виправданим не у кожному випадку (рішення від 08.12.1983 у справі «Ахеп v. Germany», заява № 8273/78, рішення від 25.04.2002 «Varela Assalino contre le Portugal», заява № 64336/01). Так, y випадках, коли мають бути вирішені тільки питання права, то розгляд письмових заяв, на думку ЄСПЛ, є доцільнішим, ніж усні слухання, і розгляд справи на основі письмових доказів є достатнім. Заявник (не в одній із зазначених справ) не надав переконливих доказів на користь того, що для забезпечення справедливого судового розгляду після обміну письмовими заявами необхідно було провести також усні слухання. Зрештою, у певних випадках влада має право брати до уваги міркування ефективності й економії. Зокрема, коли фактичні обставини не є предметом спору, а питання права не становлять особливої складності, та обставина, що відкритий розгляд не проводився, не є порушенням вимоги пункту 1 статті 6 Конвенції про проведення публічного розгляду справи.
19. При цьому, положення КАС України гарантують права учасників справи безпосередньо знайомитись з матеріалами справи та надавати письмові пояснення з доказами.
20. При цьому, відповідачем не обґрунтовано з яких підстав потрібно розглядати справи за правилами загального позовного провадження.
21. З урахуванням викладеного, суд не вбачає обґрунтованих підстав для розгляду справи за правилами загального позовного провадження.
ІІ. ДОВОДИ ПОЗИВАЧА
22. До 2018 року позивач отримував пенсію, структура якої складалась з наступних видів грошового забезпечення: посадовий оклад, оклад за спеціальне звання, 35% надбавки за вислугу років, 56% надбавки за особливо важливі завдання, 15% премія, 73% основний розмір пенсії грошового забезпечення (вислуга років 26), 2-га категорія ЧАЕС.
23. На початку 2018 року позивач звернув увагу, що працівникам Головного управління Пенсійного фонду України в Дніпропетровській області було не правильно нараховано розмір пенсійних виплат, виходячи з помилково обчисленого основного розміру пенсії, який став складати 70 % на відміну від попереднього 73%.
24. Твердження відповідача про те, що надбавки, які виплачувались позивачу у період служби в органах внутрішніх справ, не можна враховувати для перерахунку пенсії, якщо за основу береться грошове забезпечення поліцейського, є безпідставними, з огляду на те, що Постанова № 1294, як і Постанова № 998, розповсюджуються на працівників органів внутрішніх справ і містять в собі різний предмет правового регулювання грошового забезпечення працівників органів внутрішніх справ, і встановлені цими Постановами надбавки не можуть замінювати одна одну.
25. Крім того, з розрахунку пенсійних виплат вилучені надбавки за особливо важливі завдання (56%) та суттєво зменшений розмір премії (0,82% замість попередніх 15%).
26. Позивач вважає неправомірні дій працівників Головного управління Пенсійного фонду України в Дніпропетровській області, щодо вилучення з щомісячного пенсійного забезпечення таких надбавок, як надбавка за особливо важливі завдання (56%), суттєвого зменшення премії (з 15% до 0,82%), а також зменшення основного розміру грошового забезпечення з 73% до 70% - є безпідставним та таким, що порушує його конституційне право на соціальний захист.
27. Відмовляючись здійснити перерахунок із залишенням складових пенсії, які включались до неї до 01.01.2018, відповідач посилається на Закон України «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб». Зокрема, частиною другою статті 13 цього Закону передбачає, що максимальний розмір пенсії, обчислений відповідно до цієї статті, не повинен перевищувати 70 процентів відповідних сум грошового забезпечення.
28. При виході на пенсію її розмір складав не 70%, а 73% грошового забезпечення, тобто на 3% більше ніж для осіб, які виходять на пенсію на теперішній час і яким пенсія призначається вперше.
29. ОСОБА_1 вважаю противоправною бездіяльність посадових осіб Головного управління Пенсійного фонду України в Дніпропетровській області, яка виразилась у невключені до пенсійних виплат належних йому надбавок за особливо важливі завдання (56%), премія (15%), та обрахування ОРП у розмірі 70 процентів грошового забезпечення 73%. Наслідком цього стало порушення його соціальних прав як суб`єкта системи пенсійного забезпечення України.
ІІІ. ДОВОДИ ВІДПОВІДАЧА
30. Згідно з частиною 4 статті 63 Закону № 2262-ХІІ усі призначені за цим Законом пенсії підлягають перерахунку у зв`язку з підвищенням грошового забезпечення відповідних категорій військовослужбовців, осіб, які мають право на пенсію за цим Законом, на умовах, у порядку та розмірах, передбачених Кабінетом Міністрів України.
31. Порядок проведення перерахунку пенсій визначений постановою Кабінету Міністрів України «Про затвердження Порядку проведення перерахунку пенсій, призначених відповідно до Закону України «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб», та внесення змін до постанови Кабінету Міністрів України від 17.07.1992 № 393» від 13.02.2008 № 45.
32. Відповідно до «Порядку передачі органам Пенсійного фонду України функцій з призначення і виплати пенсій деяким категоріям громадян», затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 02.11.2006 № 1522, з 01.01.2007 на Пенсійний фонд України покладені функції лише з призначення і виплати пенсії, а функції розрахунку вислуги років, визначення розміру грошового забезпечення чи окремих його складових для обчислення пенсій, належить до компетенції уповноваженого органу того міністерства або відомства, звідки військовослужбовця або особу рядового чи начальницького складу було звільнено зі служби. Відповідно до наказу Міністерства внутрішніх справ України від 26.06.2013 № 611 та листа Міністерства внутрішніх справ України № 4019/02/22-2017 від 22.03.2017 року повноваження з видачі довідок та визначенню складових грошового забезпечення покладено на ГУМВС України в Дніпропетровській області (на сьогодні ліквідаційну комісію ГУМВС України в Дніпропетровській області).
33. Таким чином, Головне управління не наділено повноваженням визначати розмір грошового забезпечення та змінювати його, відповідальність за внесення тих чи інших складових грошового забезпечення до довідки про розмір грошового забезпечення для перерахунку пенсії покладається на установу, якою видавалась довідка.
34. Самостійно визначивши надбавки, що мають бути включені для перерахунку пенсії, порушує норми процесуального права, оскільки у відповідності до Кодексу адміністративного судочинства України завданням суду є виключно оцінка законності дій/бездіяльності, чи рішень суб`єкта владних повноважень, суд не має права вирішувати питання, що належать до компетенції такого суб`єкта владних повноважень та не може підміняти державний орган, рішення якого оскаржуються, приймаючи замість рішення, яке визнається протиправним, інше рішення, яке б відповідало закону.
35. Питання щодо встановлення механізму проведення перерахунку та виплати пенсій особам начальницького і рядового складу органів внутрішніх справ (міліції) було врегульовано внаслідок прийняття постанови Кабінету Міністрів України № 103 від 21.02.2018 «Про перерахунок пенсій особам, які звільнені з військової служби, та деяким іншим категоріям осіб» (далі – Постанова № 103).
36. Аналізуючи положення Постанови № 103, можна дійти висновку, що Кабінетом Міністрів України прийнято рішення про перерахунок з 01.01.2016 пенсій, призначених згідно із Законом № 2262-ХІІ, особам начальницького і рядового складу органів внутрішніх справ (міліції), врегульований порядок виплати перерахованих пенсій починаючи з 01.01.2018 та порядок поетапної виплати доплати перерахованих сум пенсій з 01.01.2016 по 31.12.2017. Також даним рішенням Уряду чітко визначені розміри та складові грошового забезпечення, з якого необхідно визначати розмір перерахованої пенсії.
ІV. ОБСТАВИНИ СПРАВИ ТА ЗМІСТ СПІРНИХ ПРАВОВІДНОСИН
37. 29.12.2006 позивач звернувся до начальника управління фінансових ресурсів і економіки УМВС України в Дніпропетровській області з заявою про призначення пенсії за віком (а.с.56).
38. Висновком № 83/29837 про призначення пенсії за вислугу років згідно з Законом України «Про пенсійне забезпечення військовослужбовців та осіб начальницького і рядового складу органів внутрішніх справ» від 09.04.1992 позивачу встановлено грошове забезпечення (а.с.55):
- посадовий оклад 110 грн;
- оклад за військове звання 115 грн;
- надбавка за вислугу років 78,75 грн;
- надбавка за ОУС 110,57 грн;
- надбавка 298,54 грн;
- надбавка за безпер.службу 671,26 грн;
- премія за поточений місяць 542,98 грн.
- - всього 589,17 грн;
- - згідно зі статтею 13 Закону пенсія призначена з 30.12.2006 у розмірі 73%;
- - основний розмір пенсії 1 406,78 грн;
- - компенсації та підвищення пенсії: додаткова пенсія інвалід ЧАЕС групи категорії потерпілих 30% 5,97 грн;
- - всього пенсія 1 412,75 грн.
39. Протоколом по пенсійній справі № N/A - 29837 від 01.01.2017 (а.с.70) ОСОБА_1 призначена пенсія за вислугу років, грошове забезпечення для обчислення пенсії:
- посадовий оклад 110 грн;
- оклад за військове звання 115 грн;
- процента надбавка за вислугу років 35% 78,75 грн;
- додаткова грошова надбавка/ОУС та інше/ 1 623,35 грн.
- - всього 1 927,10 грн.
- - основний розмір пенсії (73% ГЗ) 1 406,78 грн.
- - вид підвищення або надбавка до пенсії: ЧАЕС 2 категорія (в/сл.) 6,20 грн.
- - призначити згідно з Законом України загальний розмір пенсії щомісячно з 29.12.2006 у сумі 1 412,98 грн.
40. Головним управлінням МВС України в Дніпропетровській області видана довідка № 83/29837 від 10.03.2008 (а.с.74) про те, що відповідно до постанови КМУ України від 07.11.2007 № 1294 «Про упорядкування структури та умов грошового забезпечення військовослужбовців, осіб рядового і начальницького складу» розмір грошового забезпечення за нормами, чинними на 01.01.2008 за посадою «участковый инспектор милиции ОУИМ Саксаганского РО КГУ УМВД Украины в Днепропетровской области», яку він обіймав на день звільнення зі служби становить:
- посадовий оклад 650 грн;
- оклад за військовим званням ст.лейтенант міліції 115 грн;
- надбавка за вислугу років 35% 267,75 грн;
- надбавка за виконання особливо важливих завдань 56% 578,34 грн;
- премія 15% 241,66 грн.
Усього 1 852,75 грн.
41. 14.04.2008 позивачу здійснено перерахунок пенсії з 01.01.2008, з 01.04.2008, підстава перерахунку: постанова КМУ від 07.11.2007 № 1294/Упорядкування структури грошового забезпечення/ (а.с.75, 76).
42. 23.06.2009 позивачу здійснено перерахунок пенсії:
- з 01.07.2008, підстава перерахунку: уточнення початкового строку виплати пенсії (а.с.77);
- з 01.10.2008, підстава перерахунку: Закон України «Про державний бюджет України на 2008 рік» (а.с.78).
43. 24.06.2009 пенсія позивача перерахована з 01.04.2009, підстава перерахунку: постанова КМУ від 11.03.2009 № 198/Соціальний захист окремих категорій громадян/ (а.с.79).
44. ОСОБА_1 у липні 2010 року здійснено перерахунок пенсії:
- з 01.07.2009, підстава перерахунку: постанова КМУ від 11.03.2009 № 198/Соціальний захист окремих категорій громадян/ (а.с.80);
- з 01.10.2009, підстава перерахунку: постанова КМУ від 11.03.2009 № 198/Соціальний захист окремих категорій громадян/ (а.с.81);
- з 01.11.2009, підстава перерахунку: Закон України «Про встановлення прожиткового мінімуму та мінімальної заробітної плати» (а.с.82);
- з 01.01.2010, підстава перерахунку: постанова КМУ від 23.12.2009 № 1375/ Про внесення змін до постанови КМУ від 26.11.2009 № 1252 (а.с.83).
45. У серпні 2010 року позивачу здійснено перерахунок пенсії з 01.04.2004, з 01.10.2007, з 01.08.2010 (а.с.71,72, 84).
46. 02.02.2011 позивачу здійснено перерахунок пенсії з 01.10.2010, з 01.12.2010, підстава перерахунку: уточнення роботи пенсіонера/влаштування на роботу або її припинення (а.с.85).
47. 02.02.2011 позивачу здійснено перерахунок пенсії з 01.01.2011, підстава перерахунку: Закон України «Про державний бюджет України на 2011 рік» (а.с.86).
48. У 2012 році ОСОБА_1 здійснено перерахунок пенсії з 01.07.2012 (а.с.92):
- з сум грошового забезпечення: посадовий оклад 650 грн, оклад за військове звання 115 грн, процентна надбавка за вислугу років 35% 267,75 грн, надбавка за особливо важливі завдання 56% 578,34 грн, премія 15% 241,66 грн, всього 1 852,75 грн;
- основний розмір пенсії 73% грошового забезпечення (вислуга років 26) у розмірі 1 352,51 грн;
- сума доплати до попереднього основного розміру пенсії 54,27 грн;
- основний розмір пенсії з урахуванням доплати 1 406,78 грн;
- вид підвищення або надбавки до пенсії: 2 категорія ЧАЕС (під час служби) 151,92 грн;
- підвищення за постановою КМУ 2012 року № 355 (11% від 1 352,51 = 148,78 грн, максимальний розмір = 460,03 грн);
- всього призначено 1 707,48 грн;
- підстава перерахунку: постанова КМУ від 23.04.2012 № 355/Про збільшення розмірів пенсій з 01.07.2012.
49. Головним управлінням МВС України в Дніпропетровській області видана довідка № 83/29837 від 28.05.2012 (а.с.93) про розмір грошового забезпечення для перерахунку пенсії на ім`я ОСОБА_1 про те, що відповідно до постанови КМУ від 07.11.2007 № 1294 «Про упорядкування структури та умов грошового забезпечення військовослужбовців, осіб рядового і начальницького складу» розмір грошового забезпечення за нормами, чинними на 01.04.2012 за посадою «участковый инспектор милиции ОУИМ Саксаганского РО КГУ УМВД Украины в Днепропетровской области», яку він обіймав на день звільнення зі служби становить:
- посадовий оклад 650 грн;
- оклад за військовим званням ст.лейтенант міліції 115 грн;
- надбавка за вислугу років 35% 267,75 грн;
- надбавка за виконання особливо важливих завдань 61% 629,98 грн;
- премія 53,8% 894,55 грн.
Усього 2 557,28 грн.
50. 03.04.2017 позивач звернувся до начальника Головного управління Пенсійного фонду України в Дніпропетровській області ОСОБА_2 .І з заявою, в якій просиві провести індексацію призначеної йому пенсії відповідно до Закону України «Про індексацію грошових доходів населення» (а.с.99).
51. 19.04.2017 позивачу здійснено перерахунок пенсії з 01.01.2013, з 01.12.2013, підстава перерахунку: Закон України «Про державний бюджет України на 2013 рік» (а.с.97, 98).
52. 20.04.2017 пенсія позивачу перерахована з 01.05.2017, підстава перерахунку: уточнення початкового строку виплати пенсії (а.с.101).
53. 24.01.2018 ОСОБА_1 звернувся до голови Ліквідаційної комісії Головного управління МВС України в Дніпропетровській області Баранника П.Д. з заявою (а.с.19-20) в якій просив:
- надати інформацію щодо складових, які включені до довідки про розмір грошового забезпечення станом на 01.01.2016 згідно додатку 2 Порядку, затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 13.02.2008 № 45, для перерахунку пенсії;
- надати копію довідки про розмір грошового забезпечення станом на 01.01.2016 згідно додатку 2 Порядку, затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 13.02.2008 № 45, для перерахунку пенсії.
54. Листом від 08.02.2018 за № З 1224-18 (а.с.28) Головне управління Пенсійного фонду України в Дніпропетровській області на заяву позивача повідомило наступне:
- відповідно до постанови Кабінету Міністрів України від 13.02.2008 № 45 «Про затвердження Порядку проведення перерахунку пенсій, призначених відповідно до Закону України «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та інших осіб» та внесення змін до постанови Кабінету Міністрів України від 17.07.1992 № 393», в установлені строки до ліквідаційної комісії ГУМВС України в Дніпропетровській області надіслані списки осіб, які підлягають перерахунку відповідно до постанови Кабінету Міністрів України № 988 від 11.11.2015 «Про грошове забезпечення поліцейських Національної поліції», для подальшої підготовки довідок про розмір грошового забезпечення;
- одночасно повідомляємо, що Вас також було включено в вищезазначені списки;
- на наш запит з ліквідаційної комісії ГУМВС України в Дніпропетровській області надійшла довідка для перерахунку пенсії на Ваше ім`я;
- оскільки в довідці про розмір грошового забезпечення на Ваше ім`я премія зазначена в середньому розмірі, що фактично виплачена в грудні 2015 року, замість січня 2016 року, довідка була повернута до ліквідаційної комісії ГУМВС України в Дніпропетровській області для приведення у відповідність до вимог норм законодавства;
- перерахунок пенсії буде здійснено після виділення додаткових коштів з Державного бюджету України.
55. 09.02.2018 позивачу здійснено перерахунок пенсії з 01.11.2017, підстава перерахунку: уточнення роботи пенсіонера/працевлаштування на роботу або її припинення (а.с.102).
56. 24.02.2019 ОСОБА_1 звернувся до начальника Головного управління Пенсійного фонду України в Дніпропетровській області ОСОБА_3 І з заявою в якій просив:
- надати завірену копію довідки про розмір грошового забезпечення для перерахунку пенсії у 2008 році;
- надати завірену копію довідки про розмір грошового забезпечення для перерахунку пенсії у 2012 році;
- надати завірену копію довідки про розмір грошового забезпечення для перерахунку пенсії станом на 01.01.2016, згідно додатку 2 Порядку, затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 13.02.2008 № 45, яка направлена до ГУ ПФУ в Дніпропетровській області для перерахунку моєї пенсії;
- надати довідки про розмір грошової допомоги для оздоровлення, матеріальної допомоги,для вирішення соціально-побутових питань та одноразової грошової допомоги при звільненні, які я фактично отримав протягом останніх 24 місяців підряд перед місяцем звільнення таз яких було утримано єдиний соціальний внесок;
- надати завірену копію наказу про звільнення з ОВС;
- надати завірену копію грошового атестату, який був виписаний при звільненні на пенсію та надавався до Головного Управління Пенсійного фонду України в Дніпропетровській області для призначення пенсії у 1998 році.
57. Листом від 07.03.2018 за № З 3351-18 (а.с.30) Головне управління Пенсійного фонду України в Дніпропетровській області на заяву позивача повідомило, зокрема, наступне:
- статтею 43 вказаного Закону визначено, що пенсії особам офіцерського складу, прапорщикам і мічманам, військовослужбовцям надстрокової служби та військової служби за контрактом, особам, які мають право на пенсію за цим Законом, та членам їх сімей обчислюються з розміру грошового забезпечення за останньою штатною посадою перед звільненням, враховуючи відповідні оклади за посадою, військовим чи спеціальним званням процентну надбавку за вислугу років, щомісячні додаткові види грошового забезпечення (надбавки, доплати, підвищення) та премії в розмірах, встановлених законодавством.;
- оскільки матеріальна допомога для вирішення соціально-побутових питань та на оздоровлення, а також одноразова грошова допомога при звільнені, не належать до щомісячних додаткових видів грошового забезпечення, з яких обчислюється пенсія, для включення їх до складу грошового забезпечення, підстави відсутні;
- надаємо копію грошового атестату № 177, копію довідки № 83/29837 від 10.03.2008 та № 83/29837 від 28.05.2012 про розмір грошового забезпечення та копію висновку про призначення пенсії;
- витяг з наказу про звільнення в пенсійній справі, яка була передана на нашу адресу ГУМВС України в Дніпропетровській області, відсутній.
58. Головним управлінням МВС України в Дніпропетровській області видана довідка № 83/29837 від 22.03.2018 (а.с.104) про розмір грошового забезпечення, що враховується для перерахунку пенсій для осіб начальницького і рядового складу органів внутрішніх справ (міліції) на ім`я ОСОБА_1 , згідно якої відповідно до частини третьої статті 63 Закону України «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб», постанови КМУ від 21.02.2018 № 103, постанови КМУ від 11.11.2015 № 988 розмір грошового забезпечення за нормами, чинними за січень 2016 року, за прирівняною посадою поліцейського згідно з Наказом МВСУ № 138 від 17.02.2017, пункту 8.25, дільничний офіцер поліції/Відділу (віділення) поліції до посади «участковый инспектор милиции ОУИМ Саксаганского РО КГУ УМВД Украины в Днепропетровской области», яку він займав на день звільнення зі служби, становить:
- посадовий оклад 2 400 грн;
- оклад за званням ст.лейтенант міліції 1 600 грн;
- надбавка за стаж служби (45%) 1 800 грн;
- премія 0,82% 47,56 грн;
- усього 5 847,56 грн.
59. 26.03.2018 з 01.04.2018 відповідачем згідно Постанови № 103 здійснено перерахунок пенсії позивачу (а.с.105):
- виходячи із сум грошового забезпечення: посадового окладу 2 400 грн, окладу за військовим званням 1 600 грн, процентна надбавки за вислугу років (45%) 1 800 грн, премія 0,82% 47,56 грн, всього 5 847,56 грн;
- основний розмір пенсії: 70% грошового забезпечення (вислуга років 26) 4 093,29 грн;
- вид підвищення або надбавки до пенсії: 2 категорія ЧАЕС (під час служби) 170,82 грн;
- підсумок пенсії (з надбавками) 4 264,11 грн; з 01.04.2018 – 4 264,11 грн;
- підстава перерахунку: (грошове забезпечення згідно постанови КМУ № 988) постанова КМУ № 103 від 21.02.2018 пункт перерахунок з 01.01.2016.
60. 25.07.2019 ОСОБА_1 звернувся до начальника Головного управління Пенсійного фонду України в Дніпропетровській області ОСОБА_4 Ю ОСОБА_5 з заявою (а.с.114-115), в якій, зокрема, зазначено:
- у квітні 2018 року особисто звертався до Головного управління Пенсійного фонду України в Дніпропетровські й області де передав працівнику ПФУ, що відповідає за перерахунок пенсій пенсіонерам МВО Кривого Рогу, запит на видачу 3 (трьох) документів для подальшого звернення до суду на захист своїх конституційних прав (висновок про призначення пенсії за вислугою років від 17.01.2007; перерахунок пенсії з 01.04.2018 року та розрахунок на доплату пенсії від 26 05.2018), але до цього часу відповіді на запит у термін визначений діючим законодавством України не отримав;
- проігноровано вашими підлеглими і те, що, в супереч діючого законодавства України, знято 3 (три) відсотка вислуги років (з 75 відсотків, призначили тільки 70 відсотків);
- вимагаю надати відповідь на раніше поданий запит та перерахувати пенсію в розмірі 73 відсотка.
61. 29.07.2018 позивач звернувся до голови Ліквідаційної комісії Головного управління МВС України в Дніпропетровській області Баранника П.Д. з запитом на отримання публічної інформації (а.с.116-117) в якому, зокрема, зазначено:
- ОСОБА_6 проігноровано незаконне зменшення пенсії з 73 відсотків до 70 відсотків;
- при наданні довідки до Головного управління Пенсійного фонду України в Дніпропетровській області не враховані: надбавка за виконання особливо важливих завдань – 56% (578,34 грн) та премія – 15% (241,66 грн), а також відсоток загальної пенсії – 3% (122,79 грн), що причинило щомісячну майнову шкоду у розмірі 942,79 грн;
- вимагаю переробити довідку на перерахування пенсії та направити до Головного управління Пенсійного фонду України в Дніпропетровській області та надати письмову відповідь
62. Листом від 22.08.2018 за № З 13169-18 «Про надання відповіді» (а.с.22-23) Головне управління Пенсійного фонду України в Дніпропетровській області на заяву позивача від 25.07.2018 надало відповідь в якому, зокрема, зазначено:
- відповідно до пункту 3 статті 63 Закону № 2262-ХІІ перерахунок пенсій особам начальницького і рядового складу органів внутрішніх справ України (міліції), які мають право на пенсійне забезпечення або одержують пенсію на умовах цього Закону, здійснюється з урахуванням видів грошового забезпечення, щомісячних додаткових видів грошового забезпечення (надбавок, доплат, підвищень) та премій у розмірах, встановлених законодавством для поліцейських;
- 21.02.2018 Кабінетом Міністрів України прийнято Постанову № 103 «Про перерахунок пенсій особам, які звільнені з військової служби, та деяким іншим категоріям осіб» (далі - Постанова № 103);
- зазначена Постанова є підставою для проведення перерахунку пенсій, призначених відповідно до Закону № 2262-ХІІ;
- на виконання вищезазначеної Постанови з 01.01.2016 проведено перерахунок пенсії за чинною на цю дату редакцією Закону № 2262-ХІІ, а саме за умовами статті 13, якими максимальний розмір призначених пенсій за вислугу років обмежується 70% відповідних сум грошового забезпечення незалежно від дати звільнення особи зі служби. На підставі довідки, яка надана ліквідаційною комісією ГУМВС України в Дніпропетровській області, проведено перерахунок пенсії з наступних видів грошового забезпечення:
-- посадового окладу 2 400 грн;
-- окладу за спеціальним званням 1 600 грн;
-- 45% надбавки за стаж служби 1 800 грн;
-- 0,82% премії 47,56 грн.
-- всього грошове забезпечення: 5 847,56 грн;
-- основний розмір пенсії 70% складає 4 093,29 грн;
-- до основного розміру пенсії виплачується додаткова пенсія за шкоду, заподіяну здоров`ю, як учаснику ліквідації наслідків аварії на Чорнобильській АЕС 2 категорії в розмірі 170,82 грн;
-- загальний розмір пенсійної виплати складає 4 264,11 грн;
- доплата за період з 01.01.2018 по 31.03.2018 в сумі 6 679,44 грн виплачена в березні місяці 2018 року по додатковій відомості, а доплата за період з 01.01.2016 по 31.12.2017 в сумі 5 1821,28 грн буде виплачена за нормами Постанови № 103;
- надаємо копії висновку про призначення пенсії за вислугу років, протоколу перерахунку пенсії за пенсійною справою № 29837 та розрахунку на доплату пенсії.
63. Листом від 31.08.2018 за № З 13726-18 «Про надання роз`яснення» (а.с.21) Головне управління Пенсійного фонду України в Дніпропетровській області на заяву позивача від 29.07.2018, яка надійшла з Ліквідаційної комісії Головного управління МВС України в Дніпропетровській області надало відповідь в якому, зокрема, зазначено:
- з питання проведення перерахунку пенсії та надання копій з пенсійної справи, Вам надавалась ґрунтовна відповідь листом Головного управління від 22.08.2018 № З 13169-18;
- статтею 8 Закону України від 02.10.1996 № 393/96-ВР «Про звернення громадян» визначено, що не розглядаються повторні звернення одним і тим же органом від одного і того ж громадянина з одного і того ж питання ,якщо перше вирішено по суті.
V. ПРАВОВЕ РЕГУЛЮВАННЯ СПІРНИХ ПРАВОВІДНОСИН
64. Статтею 46 Конституції України визначено, що громадяни мають право на соціальний захист, що включає право на забезпечення їх у разі повної, часткової або тимчасової втрати працездатності, втрати годувальника, а також у старості та в інших випадках, передбачених законом.
65. Пенсії, інші види соціальних виплат та допомоги, що є основним джерелом існування, мають забезпечувати рівень життя, не нижчий від прожиткового мінімуму, встановленого законом.
66. Відповідно до пункту 6 статті 92 Конституції України виключно законами України визначаються, зокрема, основи соціального захисту, форми і види пенсійного забезпечення.
67. Закон України «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб» від 09.04.1992 № 2262-ХІІ (далі – Закон № 2262-ХІІ) визначає умови, норми і порядок пенсійного забезпечення громадян України із числа осіб, які перебували на військовій службі, службі в органах внутрішніх справ, Національній поліції, державній пожежній охороні, Державній службі спеціального зв`язку та захисту інформації України, органах і підрозділах цивільного захисту, податковій міліції чи Державній кримінально-виконавчій службі України, та деяких інших осіб, які мають право на пенсію за цим Законом.
68. У преамбулі Закону № 2262-ХІІ зазначено, що Закон має на меті реалізацію особами, які мають право на пенсію за цим Законом, свого конституційного права на державне пенсійне забезпечення у випадках, передбачених Конституцією України та цим Законом, і спрямований на встановлення єдності умов та норм пенсійного забезпечення зазначеної категорії громадян України.
69. Держава гарантує гідне пенсійне забезпечення осіб, які мають право на пенсію за цим Законом, шляхом встановлення їм пенсій не нижче прожиткового мінімуму, визначеного законом, перерахунок призначених пенсій у зв`язку із збільшенням рівня грошового забезпечення, надання передбачених законодавством державних соціальних гарантій, вжиття на державному рівні заходів, спрямованих на їх соціальний захист.
70. Частина друга статті 13 Закону № 2262-ХІІ зазнавала змін в частині розміру пенсії, обчисленої відповідно до цієї статті, а саме:
- первісна редакція: загальний розмір пенсії, обчислений відповідно до цієї статті, не повинен перевищувати 75 процентів відповідних сум грошового забезпечення, а особам, які брали участь у ліквідації наслідків Чорнобильської катастрофи і віднесені до категорії 1, - 85 процентів, до категорії 2 - 80 процентів.
- редакція згідно з Законом України від 04.02.1994 № 3946-XII: загальний розмір пенсії, обчислений відповідно до цієї статті, не повинен перевищувати 75 процентів відповідних сум грошового забезпечення, а особам, які брали участь у ліквідації наслідків Чорнобильської катастрофи під час проходження служби і віднесені до категорії 1, - 85 процентів, до категорій 2 та 3 - 80 процентів.
- редакція згідно з Законом України від 25.03.1996 № 103/96-ВР: загальний розмір пенсії, обчислений відповідно до цієї статті, не повинен перевищувати 85 процентів відповідних сум грошового забезпечення, а особам, які брали участь у ліквідації наслідків Чорнобильської катастрофи під час проходження служби і віднесені до категорії 1, - 95 процентів, до категорій 2 і 3, - 90 процентів.
- редакція згідно з Законом України від 04.07.2002 № 51-IV: загальний розмір пенсії, обчислений відповідно до цієї статті, не повинен перевищувати 90 процентів відповідних сум грошового забезпечення, а особам, які брали участь у ліквідації наслідків Чорнобильської катастрофи під час проходження служби і віднесені до категорії 1, - 100 процентів, до категорії 2, - 95 процентів.
- редакція згідно з Законом України від 04.04.2006 № 3591-IV: максимальний розмір пенсії, обчислений відповідно до цієї статті, не повинен перевищувати 90 процентів відповідних сум грошового забезпечення (стаття 43), а особам, які під час проходження служби брали участь у ліквідації наслідків аварії на Чорнобильській АЕС і віднесені в установленому законом порядку до категорії 1, - 100 процентів, до категорії 2, - 95 процентів.
- редакція згідно з Законом України від 08.07.2011 № 3668-VI: максимальний розмір пенсії, обчислений відповідно до цієї статті, не повинен перевищувати 80 процентів відповідних сум грошового забезпечення (стаття 43), а особам, які під час проходження служби брали участь у ліквідації наслідків аварії на Чорнобильській АЕС і віднесені в установленому законом порядку до категорії 1, - 100 процентів, до категорії 2, - 95 процентів.
- редакція згідно з Законом України від 27.03.2014 № 1166-VII: максимальний розмір пенсії, обчислений відповідно до цієї статті, не повинен перевищувати 70 процентів відповідних сум грошового забезпечення (стаття 43), а особам, які під час проходження служби брали участь у ліквідації наслідків аварії на Чорнобильській АЕС і віднесені в установленому законом порядку до категорії 1, - 100 процентів, до категорії 2, - 95 процентів.
71. Відповідно до абзацу 4 статті 63 Закону № 2262-ХІІ, усі призначені за цим Законом пенсії підлягають перерахунку у зв`язку з підвищенням грошового забезпечення відповідних категорій військовослужбовців, осіб, які мають право на пенсію за цим Законом, на умовах, у порядку та розмірах, передбачених Кабінетом Міністрів України.
72. «Порядок проведення перерахунку пенсій, призначених відповідно до Закону України «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб», затверджений постановою Кабінету Міністрів України від 13.02.2008 № 45 (далі - Порядок № 45).
73. Пенсії, призначені відповідно до Закону України «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб», у зв`язку з підвищенням грошового забезпечення відповідних категорій військовослужбовців, осіб, які мають право на пенсію згідно із Законом, перераховуються на умовах та в розмірах, передбачених Кабінетом Міністрів України (пункт 1 Порядку № 45).
74. Пунктами 2, 3 Порядку № 45 встановлено, що Пенсійний фонд України після прийняття Кабінетом Міністрів України рішення щодо перерахунку пенсій та отримання відповідного повідомлення від Мінсоцполітики повідомляє своїм головним управлінням в Автономній Республіці Крим, областях, мм. Києві та Севастополі (далі - головні управління Пенсійного фонду України) про підстави для проведення перерахунку пенсій та про необхідність підготовки списків осіб, пенсії яких підлягають перерахунку (далі - списки), та надсилає відповідну інформацію Міноборони, МВС, Національній поліції, Мін`юсту, Мінінфраструктури, СБУ, Службі зовнішньої розвідки, ДФС, Управлінню державної охорони, Адміністрації Держспецзв`язку, Адміністрації Держприкордонслужби, ДСНС (далі - державні органи).
75. Головні управління Пенсійного фонду України у десятиденний строк з моменту надходження зазначеного повідомлення складають списки за формою згідно з додатком 1 та подають їх органам, які уповноважені рішеннями керівників державних органів (далі - уповноважені органи) видавати довідки про розмір грошового забезпечення для перерахунку пенсії.
76. На підставі списків уповноважені органи готують довідки про розмір грошового забезпечення, що враховується для перерахунку пенсій, для кожної особи, зазначеної в списку, за формою згідно з додатками 2 і 3 (далі - довідки) та у місячний строк подають їх головним управлінням Пенсійного фонду України.
77. Довідки видаються державним органом, з якого особи були звільнені із служби, якщо інше не передбачено цим Порядком.
78. Перерахунок пенсії здійснюється на момент виникнення такого права і проводиться у строки, передбачені частинами другою і третьою статті 51 Закону (пункт 4 Порядку № 45).
79. Питання щодо подання та оформлення документів для призначення (перерахунку) пенсій відповідно до Закону України «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб» урегульовано «Порядком подання та оформлення документів для призначення (перерахунку) пенсій відповідно до Закону України «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб»», затвердженого постановою правління Пенсійного фонду України № 3-1 від 30.01.2007 (далі – Порядок № 3-1).
80. Відповідно до пункту 23 Порядку 3-1 перерахунок раніше призначених пенсій проводиться органами, що призначають пенсії, в порядку, установленому статтею 63 Закону № 2262-ХІІ.
81. Пунктом 24 Порядку 3-1 встановлено, що про виникнення підстав для проведення перерахунку пенсій згідно зі статтею 63 Закону № 2262-ХІІ уповноважені структурні підрозділи зобов`язані у п`ятиденний строк після прийняття відповідного нормативно-правового акта, на підставі якого змінюється хоча б один з видів грошового забезпечення для відповідних категорій осіб, або у зв`язку з уведенням для зазначених категорій військовослужбовців нових щомісячних додаткових видів грошового забезпечення (надбавок, доплат, підвищень) та премій у розмірах, встановлених законодавством, повідомити про це орган, що призначає пенсії.
82. Органи, що призначають пенсії, протягом п`яти робочих днів після надходження такого повідомлення подають до відповідних уповноважених структурних підрозділів списки осіб, яким необхідно провести перерахунок пенсії.
83. Після одержання списків осіб уповноважені структурні підрозділи зазначають у них зміни розмірів грошового забезпечення для перерахунку раніше призначених пенсій і в п`ятиденний строк після надходження передають їх до відповідних органів, що призначають пенсії.
VІ. ОЦІНКА СУДУ
щодо визнання протиправною (неправомірною) бездіяльності посадових осіб Головного управління Пенсійного фонду України в Дніпропетровській області, що виразилась в нездійсненні перерахунку належних пенсійних виплат відповідно до діючого законодавства України, що потягло порушення соціальних прав
84. Відповідно до абзацу третього статті 63 Закону № 2262-ХІІ перерахунок пенсій особам начальницького і рядового складу органів внутрішніх справ України (міліції), які мають право на пенсійне забезпечення або одержують пенсію на умовах цього Закону, здійснюється з урахуванням видів грошового забезпечення, щомісячних додаткових видів грошового забезпечення (надбавок, доплат, підвищень) та премій у розмірах, встановлених законодавством для поліцейських.
85. Постановою Кабінету Міністрів України «Про грошове забезпечення поліцейських Національної поліції» від 11.11.2015 № 988 установлено, що грошове забезпечення поліцейських Національної поліції, яке складається з посадового окладу, окладу за спеціальним званням, щомісячних додаткових видів грошового забезпечення (підвищення посадового окладу, надбавки, доплати, які мають постійний характер), премій та одноразових додаткових видів грошового забезпечення.
86. Отримавши від Головного управлінням МВС України в Дніпропетровській області довідку № 83/29837 від 22.03.2018 про розмір грошового забезпечення, що враховується для перерахунку пенсій для осіб начальницького і рядового складу органів внутрішніх справ (міліції), Головне управління Пенсійного фонду України в Дніпропетровській області здійснило позивачу перерахунок пенсії 26.03.2018.
87. Згідно довідки № 83/29837 від 22.03.2018 розмір грошового забезпечення становить: посадовий оклад 2 400 грн; оклад за званням ст.лейтенант міліції 1 600 грн; надбавка за стаж служби (45%) 1 800 грн; премія 0,82% 47,56 грн; усього 5 847,56 грн.
88. Суд зазначає, що бездіяльність це пасивна поведінка суб`єкта, тобто не здійснення/не вчинення дій, які особа повинна була і могла вчинити, тоді як дією є сукупність вчинків кого-небудь, здійснення особою певних функцій/обов`язків у межах наданих повноважень, тощо.
89. З урахуванням викладеного, судом не встановлена бездіяльність відповідача у нездійсненні перерахунку пенсійних виплат, зокрема, з урахуванням надбавка за особливо важливі завдання – у розмірі 56% та премія у розмірі 15%, оскільки довідка № 83/29837 від 22.03.2018 не містить зазначеної надбавки та премії у розмірі 15%.
90. Перерахунок здійснений на підставі виданої довідки № 83/29837 від 22.03.2018, видача якої позивачем у судовому порядку не оскаржувалась.
91. З матеріалів пенсійної справи позивача вбачається, що відповідачем при здійсненні у 2018 році перерахунку пенсії позивача на виконання Постанови № 103 зменшено з 73% до 70% максимальний розмір пенсії, передбачений частиною другою статті 13 Закону № 2262-ХІІ.
92. При здійсненні перерахунку пенсії Управлінням Пенсійного фонду неправомірно вирішено питання про перерахунок пенсії із урахуванням чинного на дату такого перерахунку обмеження максимального розміру пенсії 70% відповідного грошового забезпечення.
93. Згідно з частиною першою статті 58 Конституції України закони та інші нормативно-правові акти не мають зворотної дії в часі, крім випадків, коли вони пом`якшують або скасовують відповідальність особи.
94. Як випливає з Рішення Конституційного Суду України від 09.02.1999 № 1/99-рп, частину першу статті 58 Конституції України щодо дії нормативно-правового акта в часі треба розуміти так, що вона починається з моменту набрання цим актом чинності і припиняється з втратою ним чинності, тобто до події, факту застосовується той закон або інший нормативно-правовий акт, під час дії якого вони настали або мали місце.
95. Відповідно зміст суб`єктивного права особи, у тому числі права позивача, що виникло за фактом набуття права на пенсію за вислугу років виходячи з 73% розміру грошового забезпечення, слід визначати із застосуванням законодавства, яке діяло на момент виникнення такого права.
96. Згідно вказаного правила «закон зворотної сили не має», дія закону чи іншого нормативно-правового акта поширюється тільки на ті відносини, які виникли після набуття ним чинності.
97. Це є однією з найважливіших гарантій правової стабільності, впевненості суб`єктів права в тому, що їх правове становище не погіршиться з прийняттям нового закону чи іншого нормативного акта, а також необхідною умовою довіри до держави і права.
98. Суд дійшов висновку, що позивач зберігає право на обчислення пенсії за вислугу років із максимального розміру 73% відповідних сум грошового забезпечення, права позивача, що виникли з моменту призначення пенсії у розмірі 73% мають ним реалізовуватись та не можуть бути обмежені або виключені.
99. Верховний Суд України в постановах від 28.10.2014 року та 31.03.2015 року наголошував, що нові правові норми можуть поширювати свою дію виключно на ті події, факти, які виникли після набрання чинності зазначеними нормативно-правовими актами, а отже, стосуються тих осіб, у яких право на призначення пенсії з`явилося після набрання відповідними актами чинності.
100. Крім того, суд зазначає, що при перерахунку пенсії відсотковий розмір грошового забезпечення, з якої призначається пенсія, визначається з урахуванням вислуги років. При цьому застосуванню підлягає норма закону у редакції, яка була чинною на час призначення пенсії.
101. Зазначена правова позиція викладена у постановах Верховного Суду від 08.07.2015 у справі № 732/48/15, від 31.01.2018 року у справі № 523/4930/15, від 27.02.2018 у справі № 642/3284/17 (адміністративне провадження № К/9901/2058/17), від 24.04.2018 у справі № 686/12623/17 (провадження № К/9901/849/17), від 19.06.2018 у справі № 583/2264/17 (провадження № К/9901/1786/18).
102. Відповідно до пункту 2 розділу 4 Указу Президента України «Про Концепцію вдосконалення судівництва для утвердження справедливого суду в Україні відповідно до європейських стандартів» від 10.05.2006 № 361/2006 адміністративне судочинство спрямоване на захист прав особи у публічно-правових відносинах від порушень з боку суб`єктів владних повноважень.
103. За своїм статусом у суспільстві учасники таких правовідносин перебувають у нерівних умовах, тому адміністративний суд має вжити всіх передбачених законом заходів, щоб захистити порушені органом влади права особи, в тому числі збирати докази з власної ініціативи, виходити за межі вимог сторін тією мірою, наскільки це необхідно для повного захисту прав особи.
104. З метою ефективного та повного захисту прав позивача, відповідно до частини другої статті 9 КАС України, суд виходить за межі позову та визнає протиправними дії Головного управління Пенсійного фонду України в Дніпропетровській області щодо зменшення відсоткового значення розміру пенсії з 73% до 70% сум грошового забезпечення.
щодо зобов`язання Головного управління Пенсійного фонду України в Дніпропетровській області вчинити певні дії
105. Позивач просить суд зобов`язати відповідача, починаючи з пенсійної виплати за січень 2016 року, здійснити перерахунок та виплату належних щомісячних пенсійних виплат шляхом щомісячного включення до її складу наступних складових: надбавка за особливо важливі завдання – у розмірі 56%; премія у розмірі 15% та основний розмір пенсії – у розмірі 73% грошового забезпечення.
106. За змістом положень пункту 24 Порядку № 3-1 органи пенсійного фонду України не наділені повноваженнями самостійно визначати розмір пенсії, а здійснюють її нарахування на підставі наданих їм іншими органами довідок про розмір грошового забезпечення, і розмір пенсійних виплат залежить від розміру складових грошового забезпечення, зазначених у таких довідках.
107. Зазначена правова позиція узгоджується з правовою позицією викладеною у постанові Верховного Суду України від 25.11.2014 у справі № 21-322а14.
108. Таким чином, Головне управління Пенсійного фонду України в Дніпропетровській області не мало законних підстав не перерахувати пенсію, розмір якої обчислений з грошового забезпечення, зазначеного в довідці № 83/29837 від 22.03.2018 про розмір грошового забезпечення, що враховується для перерахунку пенсій для осіб начальницького і рядового складу органів внутрішніх справ (міліції).
109. З урахуванням викладеного, суд відмовляє у задоволенні позовних вимог в частині зобов`язання відповідача, починаючи з пенсійної виплати за січень 2016 року, здійснити перерахунок та виплату належних щомісячних пенсійних виплат шляхом щомісячного включення до її складу наступних складових: надбавка за особливо важливі завдання – у розмірі 56% та премія у розмірі 15%.
110. При цьому, суд зобов`язує Головне управління Пенсійного фонду України в Дніпропетровській області здійснити перерахунок та виплату ОСОБА_1 пенсії за вислугу років, призначеної відповідно до Закону України «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб» з урахуванням основного розміру пенсії у розмірі 73% відповідних сум грошового забезпечення, починаючи з 01.01.2016.
VІІ. ВИСНОВОК СУДУ
111. Завданням адміністративного судочинства є захист прав, свобод та інтересів фізичних осіб, прав та інтересів юридичних осіб у сфері публічно-правових відносин від порушень з боку органів державної влади, органів місцевого самоврядування, їхніх посадових та службових осіб, інших суб`єктів при здійсненні ними владних управлінських функцій на основі законодавства, в тому числі на виконання делегованих повноважень, шляхом справедливого, неупередженого та своєчасного розгляду адміністративних справ.
112. У справах щодо оскарження рішень, дій чи бездіяльності суб`єктів владних повноважень адміністративні суди перевіряють, чи прийняті (вчинені) вони: на підставі, у межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України; обґрунтовано, тобто з урахуванням усіх обставин, що мають значення для прийняття рішення (вчинення дії).
113. Відповідно до частини першої статті 9 Кодексу адміністративного судочинства України розгляд і вирішення справ в адміністративних судах здійснюються на засадах змагальності сторін та свободи в наданні ними суду своїх доказів і у доведенні перед судом їх переконливості.
114. Отже, розглянувши подані сторонами документи і матеріали, суд приходить до висновку про те, що позовні вимоги підлягають частковому задоволенню.
щодо строку (тривалості) порушеного права позивача на соціальний захист
115. Суд зазначає, що право на соціальний захист відноситься до основоположних прав і свобод, які гарантуються державною і, за жодних умов, не можуть бути скасовані, а їх обмеження не допускається, крім випадків, передбачених Конституцією України.
116. Строки у сфері соціального захисту застосовує відповідний суб`єкт владних повноважень або суд, у випадку, визнання рішення, дії чи бездіяльності відповідного суб`єкта протиправними та задоволення позову особи. У свою чергу, строк на звернення до суду застосовується виключно судом, як правило, на етапі прийняття рішення про відкриття провадження в адміністративній справі. Строк звернення до суду стосується виключно питання прийняття до розгляду або відмови у розгляді позовних вимог по суті, але не застосовується для прийняття рішення про задоволення чи не задоволення таких вимог, а також періоду протягом якого такі вимоги підлягають задоволенню.
117. Суд також виходить з того, що у триваючих правовідносинах суб`єкт владних повноважень протягом певного проміжку часу ухиляється від виконання своїх зобов`язань (триваюча протиправна бездіяльність) або допускає протиправну поведінку (триваюча протиправна діяльність) по відношенню до фізичної або юридичної особи.
118. Відлік строків для звернення з метою реалізації права на соціальний захист розпочинається з моменту отримання відповідним суб`єктом владних повноважень заяви особи, до якого додано пакет необхідних документів. У свою чергу, відлік строків для звернення до суду (у випадку незгоди особи з відповідним рішенням, дією чи бездіяльність суб`єкта владних повноважень за результатами розгляду зазначеної заяви) розпочинається з моменту коли особа дізналася або повинна була дізнатися про таке порушення своїх прав, крім якщо інше прямо не передбачено законом.
119. При застосуванні строків звернення до адміністративного суду у вказаній категорії справ слід виходити з того, що встановлені процесуальним законом строки та повернення позовної заяви на підставі їх пропуску не можуть слугувати меті відмови у захисті порушеного права, легалізації триваючого правопорушення, в пергу чергу, з боку держави.
120. Згідно з частиною третьою статті 51 Закону України № 2262-ХІІ перерахунок пенсій у зв`язку із зміною розміру хоча б одного з видів грошового забезпечення відповідних категорій військовослужбовців, осіб, які мають право на такий перерахунок згідно з цим Законом, або у зв`язку із введенням для зазначених категорій осіб нових щомісячних додаткових видів грошового забезпечення (надбавок, доплат, підвищень) та премій у розмірах, встановлених законодавством, не проведений з вини органів Пенсійного фонду України та/або державних органів, які видають довідки для перерахунку пенсії, провадиться з дати виникнення права на нього без обмеження строком.
121. З урахуванням викладеного строкового обмеження стосовно виплати пенсії у визначеному законодавством розмірі за минулий час, яку особа не отримувала з вини відповідного суб`єкта владних повноважень, немає.
122. Зазначена правова позиція щодо строку порушеного права позивача на соціальний захист щодо викладена у постановах Верховного Суду від 19.03.2019 у справі № 806/1952/18 (адміністративне провадження № К/9901/66396/18), від 22.01.2019 року у справі № 201/9987/17(2-а/201/304/2017), від 24.04.2018 у справі № 646/6250/17, від 30.10.2018 у справі № 493/1867/17, від 25.05.2016 у справі № 164/1904/14-ц, у постанові Великої Палати Верховного Суду від 06.02.2019 у справі № 522/2738/17.
123. Керуючись статтями 241-246, 263 Кодексу адміністративного судочинства України, суд, -
вирішив:
124. Адміністративний позов ОСОБА_1 (код НОМЕР_1 ; АДРЕСА_1 ) до Головного управління Пенсійного фонду України в Дніпропетровській області (код ЄДРПОУ 21910427; вул. Набережна Перемоги, 26, м. Дніпро, 49094) про визнання протиправною бездіяльності та зобов`язання вчинити певні дії – задовольнити частково.
125. Визнати протиправними дії Головного управління Пенсійного фонду України в Дніпропетровській області щодо зменшення відсоткового значення розміру пенсії з 73% до 70% сум грошового забезпечення.
126. Зобов`язати Головне управління Пенсійного фонду України в Дніпропетровській області здійснити перерахунок та виплату ОСОБА_1 пенсії за вислугу років, призначеної відповідно до Закону України «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб» з урахуванням основного розміру пенсії у розмірі 73% відповідних сум грошового забезпечення, починаючи з 01.01.2016.
127. В решті позовних вимог – відмовити.
128. Стягнути на користь ОСОБА_1 за рахунок бюджетних асигнувань Головного управління Пенсійного фонду України в Дніпропетровській області судові витрати на сплату судового збору у розмірі 768,40 грн.
129. Рішення суду набирає законної сили відповідно до статті 255 Кодексу адміністративного судочинства України та може бути оскаржено в порядку та у строки, встановлені статтями 295, 297 Кодексу адміністративного судочинства України.
130. Повне рішення складено 24.06.2019.
Суддя І.О. Верба