
ВОЛИНСЬКИЙ ОКРУЖНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД
РІШЕННЯ
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ
25 червня 2019 року ЛуцькСправа № 140/1495/19
Волинський окружний адміністративний суд у складі судді Валюха В.М., розглянувши за правилами спрощеного позовного провадження без повідомлення учасників справи (у письмовому провадженні) адміністративну справу за позовом ОСОБА_1 до Ковельського об`єднаного управління Пенсійного фонду України про визнання дій протиправними та зобов`язання вчинити дії,
ВСТАНОВИВ:
ОСОБА_1 звернулася з позовом до Ковельського об`єднаного управління Пенсійного фонду України (далі - Ковельське ОУПФУ) про визнання дій протиправними та зобов`язання вчинити дії.
Позовні вимоги обґрунтовані тим, що позивач перебувала на обліку в Ковельському ОУПФУ як отримувач пенсії за віком відповідно до Закону України «Про державну службу» від 16.12.1993 № 3723-ХІІ (далі - Закон № 3723-ХІІ).
21.03.2019 ОСОБА_1 звернулася із заявою до Ковельського ОУПФУ про призначення пенсії за віком згідно із Законом України «Про загальнообов`язкове державне пенсійне страхування» від 09.07.2003 № 1058-IV (далі - Закон № 1058-IV), надавши повний пакет документів про стаж та заробіток, набутого після призначення попередньої пенсії.
Відповідно до розпорядження Ковельського ОУПФУ від 22.03.2019 позивачу була призначена пенсія за віком за Законом № 1058-IV із застосуванням показника середньої заробітної плати за період 2014 - 2016 роки як для перерахунку пенсії, а не згідно із нормами частини другої статті 40 Закону № 1058-IV, визначеної для призначення нової пенсії, тобто виходячи із розміру заробітної плати за 2016 - 2018 роки.
Позивач не погоджується з діями відповідача, вважає їх неправомірними з огляду на те, що до призначення пенсії за Законом № 1058-IV позивач отримувала пенсію за нормами Закону № 3723-ХІІ, який передбачав інші підстави, порядок та механізм призначення пенсії, а за призначенням пенсії за нормами Закону № 1058-IV позивач звернулася вперше, відповідно мало місце призначення іншої пенсії за іншим законом, а не переведення з одного на інший вид пенсії в межах одного закону. Крім того, після звільнення з органів державної служби позивач продовжувала працювати та сплачувала у встановленому законом порядку страхові внески на загальнообов`язкове державне пенсійне страхування впродовж 2005 - 2007 років, зазначений період включений до обрахунку пенсії за віком у 2019 році на підставі поданих додаткових документів.
Позивач, з урахуванням уточненої позовної заяви від 08.05.2019 (а. с. 18-21), просить визнати дії Ковельського ОУПФУ щодо призначення пенсії за віком відповідно до Закону № 1058-IV ОСОБА_1 із застосуванням показника середньої заробітної плати в Україні за 2014 - 2016 роки протиправними та зобов`язати Ковельське ОУПФУ призначити та виплачувати пенсію за віком ОСОБА_1 із застосуванням показника середньої заробітної плати в Україні за 2016 - 2018 роки відповідно до частини другої статті 40 Закону № 1058-IV.
В поданому до суду відзиві на позовну заяву від 23.05.2019 № 4937/06-39 (а. с. 27-28) представник відповідача ОСОБА_2 . позов не визнав та просить відмовити у його задоволенні з підстав правомірності дій відповідача щодо застосування показника середньої заробітної плати за 2014 - 2016 роки при переведенні позивача на пенсію за віком згідно із Законом № 1058-IV.
Ухвалою Волинського окружного адміністративного суду від 08.05.2019 прийнято позовну заяву до розгляду, відкрито провадження у справі за вказаним позовом та ухвалено розгляд справи проводити за правилами спрощеного позовного провадження без повідомлення учасників справи (у письмовому провадженні) суддею одноособово (а. с. 1).
27.05.2019 за вх. № 8707/19 на адресу суду від Ковельського ОУПФУ згідно із супровідним листом від 23.05.2019 № 4938/06-39 надійшла пенсійна справа ОСОБА_1 (а. с. 31).
Дослідивши письмові докази (в т. ч. оригінал пенсійної справи) та письмові пояснення, викладені у заявах по суті справи, суд дійшов висновку, що позов не підлягає до задоволення з таких мотивів та підстав.
Судом встановлено, що 13.08.2005 ОСОБА_1 звернулася до УПФУ в м. Ковелі із заявою про призначення пенсії за віком відповідно до Закону № 3723-ХІІ (а. с. 35), та відповідно до протоколу від 22.08.2005 № 900007 позивачу з 13.08.2005 була призначена пенсія за віком згідно із Законом України «Про службу в органах місцевого самоврядування» від 07.06.2001 № 2493-ІІІ (далі - Закон № 2493-ІІІ) (а. с. 34).
21.03.2019 ОСОБА_1 звернулася до Ковельського ОУПФУ із заявою про перерахунок пенсії у зв`язку із переходом на інший вид пенсії - на пенсію за віком по Закону № 1058-IV (а. с. 46).
Відповідно до рішення Ковельського ОУПФУ про перерахунок пенсії № 907550146276 від 22.03.2019 позивачу проведено перерахунок пенсії у зв`язку із переходом на інший вид пенсії за віком відповідно до Закону № 1058-IV (а. с. 42), при цьому, для обчислення розміру пенсії застосовано середній заробіток за 2014 - 2016 роки (а. с. 45 зворот).
При вирішенні даного спору суд застосовує такі нормативно-правові акти.
Згідно із частиною першою статті 9 Закону № 1058-IV відповідно до цього Закону в солідарній системі призначаються такі пенсійні виплати: 1) пенсія за віком; 2) пенсія по інвалідності; 3) пенсія у зв`язку з втратою годувальника.
Відповідно до частини першої статті 27 Закону № 1058-IV розмір пенсії за віком визначається за формулою: П = Зп х Кс, де: П - розмір пенсії, у гривнях; Зп - заробітна плата (дохід) застрахованої особи, визначена відповідно до статті 40 цього Закону, з якої обчислюється пенсія, у гривнях; Кс - коефіцієнт страхового стажу застрахованої особи, визначений відповідно до статті 25 цього Закону.
За правилами частини другої статті 40 Закону № 1058-IV заробітна плата (дохід) для обчислення пенсії визначається за формулою: Зп = Зс х (Ск : К), де: Зп - заробітна плата (дохід) застрахованої особи для обчислення пенсії, у гривнях; Зс - середня заробітна плата (дохід) в Україні, з якої сплачено страхові внески, за три календарні роки, що передують року звернення за призначенням пенсії. Порядок визначення показників зазначеної заробітної плати затверджується Пенсійним фондом України за погодженням з центральними органами виконавчої влади, що забезпечують формування державної фінансової політики, державної політики у сферах економічного розвитку, статистики. Тимчасово, з 1 січня 2018 року по 31 грудня 2018 року, заробітна плата (дохід) для призначення пенсії визначається із середньої заробітної плати (доходу) в Україні, з якої сплачено страхові внески за 2016 та 2017 роки; Ск - сума коефіцієнтів заробітної плати (доходу) за кожний місяць (Кз 1 + Кз 2 + Кз 3 + ... + Кз n); К - страховий стаж за місяці, які враховано для визначення коефіцієнта заробітної плати (доходу) застрахованої особи.
Отже, при першому призначенні пенсії за віком відповідно до Закону № 1058-IV її розмір обчислюється, виходячи із середньої заробітної плати (доходу) в Україні, з якої сплачено страхові внески, за три календарні роки, що передують року звернення за призначенням пенсії.
Як передбачено частиною першою статті 44 Закону № 1058-IV, заява про призначення (перерахунок) пенсії та необхідні документи подаються до територіального органу Пенсійного фонду або до уповноваженого ним органу чи уповноваженій особі в порядку, визначеному правлінням Пенсійного фонду за погодженням із центральним органом виконавчої влади, що забезпечує формування державної політики у сферах трудових відносин, соціального захисту населення, особисто або через представника, який діє на підставі виданої йому довіреності, посвідченої нотаріально.
З матеріалів справи вбачається та суд звертає на це увагу, що 21.03.2019 позивач звернулася до відповідача із заявою про перерахунок пенсії у зв`язку із переходом на інший вид пенсії, а не про призначення пенсії, про що зазначено у самій заяві від 21.03.2019, яка власноручно підписана позивачем (в графі «прошу пенсію» зазначено «перерахувати», а в графі «вид пенсії» зазначено «перехід на інший вид пенсії - на пенсію за віком по Закону № 1058-IV») (а. с. 46).
За правилами частини третьої статті 45 Закону № 1058-IV переведення з одного виду пенсії на інший здійснюється з дня подання заяви на підставі документів про страховий стаж, заробітну плату (дохід) та інших документів, що знаходяться на час переведення з одного виду пенсії на інший в пенсійній справі, а також додаткових документів, одержаних органами Пенсійного фонду. При переведенні з одного виду пенсії на інший за бажанням особи може враховуватися заробітна плата (дохід) за періоди страхового стажу, зазначені в частині першій статті 40 цього Закону, із застосуванням показника середньої заробітної плати (доходу), який враховувався під час призначення (попереднього перерахунку) попереднього виду пенсії.
Законом України «Про внесення змін до деяких законодавчих актів України щодо підвищення пенсій» від 03.10.2017 № 2148-VIII (далі - Закон № 2148-VIII), який набрав чинності 11.10.2017, були внесені зміни та доповненням до Закону № 1058-IV.
Так, відповідно до пункту 4-3 розділу ХV Закону № 1058-IV (зі змінами, внесеними Законом № 2148-VIII) пенсії, призначені відповідно до цього Закону до набрання чинності Законом України «Про внесення змін до деяких законодавчих актів України щодо підвищення пенсій», з 1 жовтня 2017 року перераховуються із застосуванням середньої заробітної плати (доходу) в Україні, з якої сплачено страхові внески, обчисленої як середній показник за 2014, 2015 та 2016 роки із застосуванням величини оцінки одного року страхового стажу в розмірі 1 %. При здійсненні перерахунку пенсій відповідно до абзацу першого цього пункту використовується розмір прожиткового мінімуму для осіб, які втратили працездатність, установлений на 1 грудня 2017 року Законом України «Про Державний бюджет України на 2017 рік», збільшений на 79 гривень.
Згідно із пунктом 4-7 розділу ХV Закону № 1058-IV (зі змінами, внесеними Законом № 2148-VIII) особам, пенсії / щомісячне довічне грошове утримання яким призначені відповідно до законів України «Про Кабінет Міністрів України», «Про державну службу», «Про Національний банк України», «Про дипломатичну службу», «Про службу в органах місцевого самоврядування», «Про прокуратуру», «Про статус народного депутата України», «Про судоустрій і статус суддів», «Про судову експертизу», «Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи», «Про наукову і науково-технічну діяльність», «Про державну підтримку засобів масової інформації та соціальний захист журналістів», Митного кодексу України, Податкового кодексу України, Положення про помічника-консультанта народного депутата України, розмір яких з урахуванням перерахунку, передбаченого пунктом 4 3 цього розділу, розрахований за нормами цього Закону, буде більший, проводиться автоматичне, без їхнього звернення, переведення пенсії на умовах, передбачених цим Законом, за матеріалами пенсійних справ. Особи, пенсію яким переведено на пенсію на умовах цього Закону, у будь-який час можуть звернутися до органів Пенсійного фонду для переведення на пенсію / щомісячне довічне грошове утримання за нормами законів України «Про Кабінет Міністрів України», «Про державну службу», «Про Національний банк України», «Про дипломатичну службу», «Про службу в органах місцевого самоврядування», «Про прокуратуру», «Про статус народного депутата України», «Про судоустрій і статус суддів», «Про судову експертизу», «Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи», «Про наукову і науково-технічну діяльність», «Про державну підтримку засобів масової інформації та соціальний захист журналістів», Митного кодексу України, Податкового кодексу України, Положення про помічника-консультанта народного депутата України із встановленням розміру пенсії, отримуваного до такого переведення, з 1 числа місяця, що настає за місяцем, у якому надійшла така заява.
Отже, приписами розділу ХV Закону № 1058-IV (зі змінами, внесеними Законом № 2148-VIII) прямо передбачена можливість переведення на пенсію на умовах цього Закону для осіб, яким призначені пенсії відповідно до інших законів (в т. ч. Законів № 2493-ІІІ, № 3723-ХІІ), а при перерахунку раніше призначеної пенсії застосовується середня заробітна плата (дохід) в Україні, з якої сплачено страхові внески, обчисленої як середній показник за 2014, 2015 та 2016 роки.
Відтак, суд не бере до уваги доводи позивача про те, що 21.03.2019 вона звернулася із заявою не про переведення з одного виду пенсії на інший та мало місце призначення іншої пенсії за іншим законом, що передбачає застосування показника середньої заробітної плати в Україні за 2016 - 2018 роки відповідно до частини другої статті 40 Закону № 1058-IV, оскільки позивач звернулася із заявою від 21.03.2019 не про призначення, а саме про перерахунок пенсії у зв`язку із переходом на інший вид пенсії за віком за Законом № 1058-IV, яким прямо передбачена така можливість, у зв`язку із чим відповідач при обчисленні розміру пенсії правомірно застосував середню заробітну плату (дохід) в Україні, з якої сплачено страхові внески, обчисленої як середній показник за 2014 - 2016 роки.
Суд погоджується із доводами відповідача про правомірність оскаржуваних його дій та не бере доводи позивача про те, що їй з 21.03.2019 була саме призначена пенсія, як і не бере покликання позивача на практику Верховного Суду, вказану у тексті позовної заяви, з огляду на те, що зазначені у позові постанови Верховного Суду ухвалені за інших фактичних обставин, ніж у цій справі, та без урахування змін, внесених Законом № 2148-VIII до Закону № 1058-IV.
З урахуванням встановлених обставин справи та наведених норм чинного законодавства України, суд дійшов висновку про те, що відповідач при перерахунку пенсії позивача за заявою від 21.03.2019 із застосуванням середнього показника заробітної плати за 2014 - 2016 роки діяв на підставі, у межах повноважень та у спосіб, що визначені законодавством України, оскаржувані дії вчинені з дотриманням інших вимог частини другої статті 2 КАС України, у зв`язку із чим у задоволенні взаємопов`язаних позовних вимог про визнання дій протиправними та зобов`язання вчинити дії належить відмовити.
Керуючись статтями 243 - 246, 262 КАС України, суд
ВИРІШИВ:
В задоволенні позову відмовити повністю.
Рішення набирає законної сили в порядку та строки, визначені статтею 255 КАС України, та може бути оскаржене в апеляційному порядку шляхом подання апеляційної скарги до Восьмого апеляційного адміністративного суду через Волинський окружний адміністративний суд протягом тридцяти днів з дня складення повного судового рішення.
Суддя В.М.Валюх