
ГОСПОДАРСЬКИЙ СУД
ДНІПРОПЕТРОВСЬКОЇ ОБЛАСТІ
вул. Володимира Винниченка 1, м. Дніпро, 49600
E-mail: inbox@dp.arbitr.gov.ua, тел. (056) 377-18-49, fax (056) 377-38-63
УХВАЛА
про відкладення підготовчого засідання
25.06.2019 м. ДніпроСправа № 904/1758/19
Господарський суд Дніпропетровської області у складі судді Фещенко Ю.В.,
за участю помічника судді, який за дорученням судді виконує обов`язки секретаря судового засідання Король І.А.
та представників:
від позивача: не з`явився;
від відповідача: не з`явився
розглянув у відкритому судовому засіданні у порядку підготовчого провадження справу
за позовом Приватного акціонерного товариства "Суха Балка" (м. Кривий Ріг, Дніпропетровської області)
до Криворізької міської ради (м. Кривий Ріг, Дніпропетровської області)
про визнання укладеною додаткову угоду до договору оренди земельної ділянки № 2014487 від 18.11.2014 про внесення змін
Суддя Фещенко Ю.В.
ОБСТАВИНИ СПРАВИ:
Приватне акціонерне товариство "Суха Балка" звернулося до Господарського суду Дніпропетровської області з позовом до Криворізької міської ради, в якому просить суд визнати укладеною додаткову угоду до договору оренди земельної ділянки № 2014487 від 18.11.2014, державна реєстрація права оренди від 14.01.2018 № 8419067, у запропонованій позивачем редакції.
Позовні вимоги обґрунтовані необхідністю приведення умов договору щодо розміру орендної плати у відповідність до змін податкового законодавства України, шляхом укладення відповідної додаткової угоди до договору оренди, від укладення якої ухиляється відповідач.
Ухвалою Господарського суду Дніпропетровської області від 30.05.2019 прийнято позовну заяву до розгляду, відкрито провадження у справі, справу призначено до розгляду у підготовчому засіданні за правилами загального позовного провадження на 25.06.2019.
Від відповідача надійшов відзив на позовну заяву (вх. суду № 26837/19 від 18.06.2019), в якому він просить суд відмовити в задоволенні позовних вимог, посилаючись на наступне.
Рішенням Криворізької міської ради від 27.06.2018 № 2816, яке набрало чинності з 01.01.2019, було встановлено ставки земельного податку, розміру орендної плати, пільг зі сплати за землю та затверджено Регламент оподаткування земельних ділянок на території міста Кривого Рогу у 2019 році. Зокрема, для суб`єктів господарювання, що здійснюють діяльність за розділами 07, 09 Класифікації видів економічної діяльності, затвердженої наказом Держспоживстандарту України від 11.10.2010 № 457, на земельних ділянках, які за кодом 11.01 Класифікації видів цільового призначення земель, затвердженої Наказом Державного комітету України із земельних ресурсів від 23.07.2010 № 548, відносяться до земель промисловості та використовуються для розміщення та експлуатації основних, підсобних і допоміжних будівель та споруд підприємствами, що пов`язані з користуванням надрами), до яких також відноситься й ПрАТ "Суха Балка", встановлено річний розмір орендної плати у вигляді 2,5% від нормативної грошової оцінки земель міста. Відповідач також наголошує, що рішення Криворізької міської ради від 27.06.2018 № 2816 було прийнято міською радою у межах виключної компетенції щодо встановлення місцевих податків і зборів відповідно до Податкового кодексу України, визначеної пунктом 24 частини 1 статті 26 Закону України "Про місцеве самоврядування в Україні", та з дотриманням принципу правової, організаційної та матеріально-фінансової самостійності, в силу п. 12.3, пп. 12.4.3 п. 12.4 ст. 12 Податкового кодексу України. Відповідач також наголошує на тому, що укладенню договору оренди земельної ділянки між Криворізькою міською радою та ПрАТ "Суха Балка" передувала процедура погодження сторонами, на підставі норм діючого законодавства України та з дотриманням принципу свободи договору, його умов, у тому числі, й тих, що стосуються орендної плати із визначенням її розміру, індексації, строків, порядку її внесення і перегляду та відповідальності за її несплату, а тому умови, запропоновані позивачем у додатковій угоді про внесення змін до договору оренди земельної ділянки, є неприйнятним для відповідача, оскільки не узгоджуються з рішенням Криворізької міської ради від 27.06.2018 № 2816. Як зазначає відповідач, чинним законодавством чітко розмежовано поняття "земельний податок" і "орендна плата за земельні ділянки державної і комунальної власності", а Податковим кодексом України окремо встановлено межі розміру річної орендної плати за землю та окремо межі ставок земельного податку. В той же час, відповідно до статті 274 Податкового кодексу України ставка податку за земельні ділянки, нормативну грошову оцінку яких проведено, встановлюється у розмірі не більше 3 відсотків від їх нормативної грошової оцінки, для земель загального користування - не більше 1 відсотка від їх нормативної грошової оцінки, а для сільськогосподарських угідь - не менше 0,3 відсотка та не більше 1 відсотка від їх нормативної грошової оцінки. Ставка податку встановлюється у розмірі не більше 12 відсотків від їх нормативної грошової оцінки за земельні ділянки, які перебувають у постійному користуванні суб`єктів господарювання (крім державної та комунальної форми власності). Статтею 277 Податкового кодексу України встановлені ставки земельного податку за земельні ділянки, нормативну грошову оцінку яких не проведено, зокрема: ставка податку за земельні ділянки, розташовані за межами населених пунктів або в межах населених пунктів, встановлюється у розмірі не більше 5 відсотків від нормативної грошової оцінки одиниці площі ріллі по Автономній Республіці Крим або по області, а для сільськогосподарських угідь - не менше 0,3 відсотка та не більше 5 відсотків від нормативної грошової оцінки одиниці площі ріллі по Автономній Республіці Крим або по області, а для лісових земель - не більше 0,1 відсотка від нормативної грошової оцінки площі ріллі по Автономній Республіці Крим або по області. Разом з тим, з урахуванням підпунктів 14.1.72, 14.1.136 пункту 14.1 статті 14 Податкового кодексу України, власники земельних ділянок, земельних часток (паїв) та постійні землекористувачі є платниками земельного податку, а орендарі земель державної та комунальної власності - орендної плати за землю. При цьому, підставою для нарахування земельного податку, як встановлено п. 286.1 ст. 286 Податкового кодексу України, є дані державного земельного кадастру, а орендної плати за землю, у. відповідності до п. 288.1 ст. 288 Податкового кодексу України, - договір оренди земельної ділянки. Платником орендної плати є орендар земельної ділянки, а об`єктом оподаткування - земельна ділянка, надана в оренду. Розмір та умови внесення орендної плати встановлюються у договорі оренди між орендодавцем (власником) і орендарем (підпункти 288.2, 288.3,288.4 статті 288 Податкового кодексу України). Таким чином, позивач не є постійним землекористувачем спірної земельної ділянки комунальної власності, а є її орендарем, тобто є платником плати за землю у формі орендної плати, а не у формі земельного податку, та на нього, як на платника саме орендної плати, не розповсюджуються особливості оподаткування платою за землю, встановлені для платників земельного податку пунктом 284,4 статті 284 Податкового кодексу України. Як вбачається з Договору ПрАТ "Суха Балка" було надано в оренду земельну ділянку промисловості, транспорту, зв`язку, енергетики, оборони та іншого призначення для розташування балки Дубової, що є відмінним від виду використання земельних ділянок, передбаченого пунктом 284.4 статті 284 Податкового кодексу України, оскільки не пов`язане з видобуванням корисних копалин та розробкою родовищ корисних копалин. Як регламентовано статтею 19 Кодексу України про надра, надра надаються у користування підприємствам, установам, організаціям і громадянам лише за наявності у них спеціального дозволу на користування ділянкою надр. Право на користування надрами засвідчується актом про надання гірничого відводу. Проте, в матеріалах справ відсутні належні та допустимі докази, що підтверджують використання спірної земельної ділянки саме для видобування корисних копалин та розробки родовищ корисних копалин. Більш того, позивачем не вказано, яким чином між собою співвідносяться орендована ним земельна ділянка площею 9,6888 га, з площею земельних ділянок, зазначених у спеціальному дозволі - 420,1 га, та акті про надання гірничого відводу - 469,95 га, а також не доведено, що орендована земельна ділянка знаходиться в межах гірничого відводу поля шахти ім. "Фрунзе". Крім того, не заслуговують на увагу посилання позивача на висновки Дніпропетровського окружного адміністративного суду, що містяться у рішенні від 21.02.2019 у справі №160/7717/18, котрі мають узагальнюючий характер та не містять конкретної інформації щодо спірної земельної ділянки, а тому не можуть бути застосовані, як преюдиція при вирішенні існуючого спору.
Від позивача надійшло клопотання про відкладення розгляду справи (вх. суду № 27971/19 від 25.06.2019), у якому він просить суд відкласти підготовче засідання на інший день, у зв`язку з участю представника в іншому судовому засіданні та з метою підготовки та подання відповіді на відзив, оскільки відзив отримано лише 20.06.2019.
Від відповідача на електронну пошту суду надійшло клопотання (вх. суду № 27976/19 від 25.06.2019), у якому він просить суд визнати поважними причини неявки представника та відкласти судове засідання на іншу дату, посилаючись на зайнятість представників Криворізької міської ради та її виконавчого комітету у інших судових засіданнях.
У судове засідання 25.06.2019 представники позивача та відповідача не з`явилися, при цьому, судом враховано наявність клопотань від позивача та відповідача.
Відповідно до частини 2 статті 183 Господарського процесуального кодексу України суд відкладає підготовче засідання в межах визначеного цим Кодексом строку підготовчого провадження у випадках: 1) визначених частиною другою статті 202 цього Кодексу; 2) залучення до участі або вступу у справу третьої особи, заміни неналежного відповідача, залучення співвідповідача; 3) в інших випадках, коли питання, визначені частиною другою статті 182 цього Кодексу, не можуть бути розглянуті у даному підготовчому засіданні.
Також судом враховано, що завданням господарського судочинства є справедливе, неупереджене та своєчасне вирішення судом спорів, пов`язаних із здійсненням господарської діяльності, та розгляд інших справ, віднесених до юрисдикції господарського суду, з метою ефективного захисту порушених, невизнаних або оспорюваних прав і законних інтересів фізичних та юридичних осіб, держави.
Відповідно до частини 2 статті 2 Господарського процесуального кодексу України суд та учасники судового процесу зобов`язані керуватися завданням господарського судочинства, яке превалює над будь-якими іншими міркуваннями в судовому процесі.
Крім того, пунктом 6 статті 4 Господарського процесуального кодексу України встановлено, що жодна особа не може бути позбавлена права на участь у розгляді своєї справи у визначеному законом порядку.
Оскільки представники сторін у судове засідання не з`явилися, суд позбавлений можливості вирішити питання, передбачені частиною 2 статті 182 Господарського процесуального кодексу України. Отже, з метою надання можливості сторонам скористатися процесуальними правами, визначеними статтями 42 та 46 Господарського процесуального кодексу України, та з метою дотримання принципів господарського судочинства, а саме: рівності усіх учасників перед законом і судом та змагальності, розглянувши клопотання позивача та відповідача про відкладення розгляду справи, господарський суд вважає за необхідне відкласти підготовче засідання на іншу дату.
На підставі викладеного, керуючись статтями 182, 183, 202, 216, 234, 235 Господарського процесуального кодексу України, господарський суд
УХВАЛИВ:
1. Відкласти підготовче засідання на 08.07.2019 о 10:45 год., яке відбудеться в приміщенні Господарського суду Дніпропетровської області в залі судового засідання (кабінеті) № 1-207 за адресою: 49600, м. Дніпро, вул. Володимира Винниченка, 1.
2. Викликати представників учасників справи в судове засідання, визнавши їх явку обов`язковою.
3. Надати учасникам справи можливість виконати пропозиції суду щодо подання позивачу - відповіді на відзив з повним обґрунтуванням належними та допустимими доказами не пізніше як за три дні до наступного судового засідання та відповідачем заперечень не пізніше як за один день до наступного судового засідання.
4. Учасникам справи направити в судове засідання своїх представників, повноваження яких оформити відповідно до вимог, викладених у статті 60 ГПК України та надати суду документи, що підтверджують повноваження представників.
5. Повідомити учасників справи про те, що інформація у цій справі доступна на офіційному веб-порталі судової влади України в мережі Інтернет за посиланням: http://dp.arbitr.gov.ua/sud5005/spisok/csz\
6. Ухвала набирає законної сили з моменту її підписання - 25.06.2019 та не підлягає оскарженню окремо від рішення суду.
Повний текст ухвали підписаний - 25.06.2019
Суддя Ю.В. Фещенко