
Дата документу 16.05.2019
Справа № 334/8052/18
Провадження № 2/334/1251/19
РІШЕННЯ
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ
(заочне)
16 травня 2019 року
Ленінський районний суд м. Запоріжжя у складі:
головуючого - судді Гнатюка О.М.,
при секретарі Алєйніковій О.В.,
розглянувши у відкритому судовому засіданні цивільну справу за позовом Управління соціального захисту населення Запорізької міської ради по Дніпровському району до ОСОБА_1 про відшкодування коштів надміру перерахованої державної допомоги,-
ВСТАНОВИВ:
До Ленінського районного суду м. Запоріжжя надійшов позов Управління соціального захисту населення Запорізької міської ради по Дніпровському району до ОСОБА_1 про відшкодування коштів надміру перерахованої державної допомоги.
Позов обґрунтований тим, що на обліку в управлінні соціального захисту населення Запорізької міської ради по Дніпровському району знаходиться справа по призначенню державної допомоги на дитину одинокій матері ОСОБА_1 . На підставі заяви та декларації про доходи і майновий стан відповідача від 29.08.2017 року управління призначило і виплачувало відповідачу державну допомогу на дітей одинокій матері з 01.08.2017 по 31.01.2018 року.
У заяві на призначення допомоги відповідач взяла на себе обов`язок повідомити про всі зміни у сім`ї, ставила свій підпис і усвідомлювала, що надання неточних чи неповних відомостей тягне за собою відповідальність за законодавством України та одночасно давала згоду на отримання інформації відносно себе, та членів своєї сім`ї, пов`язаною з наданням допомоги, уповноваженими особами Управління.
У зв`язку з тим, що позивачу стало відомо, що малолітня ОСОБА_2 , ІНФОРМАЦІЯ_1 , знаходиться на повному державному забезпеченні у Православному дитячому будинку милосердя «Надія» ім. Злотолинської, а відповідач не повідомила про дані обставини, що впливають на виплату допомоги, остання повинна повернути надмірно виплачену суму допомоги з 01.08.2017 по 31.01.2018 року у розмірі 967 грн. 96 коп.
Представник позивача Пустова А.Л . у судове засідання не з`явилася, у поданій до суду заяві просить розглянути справу за її відсутності, позовні вимоги УПСЗН підтримує. Тому суд відповідно до вимог ч.1 ст.223 ЦПК України вирішив справу розглянути за відсутності представника позивача.
Відповідачка у судове засідання не з`явилась, про час та дату судового розгляду справи повідомлялася належним чином. Причини неявки суду не повідомила.
За таких обставин суд ухвалив на підставі ст. 280 ЦПК України розглядати справу у заочному порядку за наявними в ній матеріалами та доказами, поданими позивачем.
Дослідивши подані сторонами документи, всебічно і повно з`ясувавши всі фактичні обставини справи, на яких ґрунтуються позовні вимоги, об`єктивно оцінивши докази, які мають значення для розгляду справи і вирішення спору по суті, суд дійшов висновку, що позовні вимоги підлягають задоволенню з наступних підстав.
Відповідно до положень статті 12 ЦПК України цивільне судочинство здійснюється на засадах змагальності сторін. Кожна сторона повинна довести ті обставини, на які вона посилається як на підставу своїх вимог або заперечень, крім випадків, встановлених цим Кодексом.
Частиною 1 статті 13 ЦПК України встановлено, що суд розглядає цивільні справи не інакше як за зверненням фізичних чи юридичних осіб, поданим відповідно до цього Кодексу, в межах заявлених ними вимог і на підставі доказів сторін та інших осіб, які беруть участь у справі.
Судом встановлені наступні обставини у справі та відповідні їм правовідносини.
Відповідно до заяви від 29 серпня 2017 року № 629 ОСОБА_1 звернулася до УПСЗН з заявою про призначення допомоги на дітей одиноким матерям з зобов`язанням повідомити про зміну обставин, які можуть вплинути на отримання соціальної допомоги. Того ж дня нею подано декларацію про доходи та майновий стан осіб, які звернулися за призначенням усіх видів соціальної допомоги, в якій у якості члена сім`ї зазначено доньку відповідачки: ОСОБА_2 , яка проживає разом з заявницею у АДРЕСА_1.
Рішенням УПСЗН від 12 вересня 2017 року ОСОБА_1 призначена допомога одиноким матерям (з урахуванням доходів) з 01 серпня 2017 року по 31 січня 2018 року.
Відповідно до повідомлення відділу по Дніпровському району Служби (управління) у справах дітей ЗМР від 31.05.2018 року за № 01-03/658, малолітня ОСОБА_2 , ІНФОРМАЦІЯ_1 , яка зареєстрована за адресою: АДРЕСА_1 , з 27.12.2017 року перебуває на повному державному забезпечені у Православному дитячому будинку милосердя «Надія» ім. Злотолинської оскільки дитина опинилася у складних життєвих обставинах.
Відповідно до довідки Управління праці та соціального захисту населення ЗМР по Дніпровському району, видана ОСОБА_1 , встановлено, що у зв`язку з листом у справах дітей за період з 01.01.2018 по 31.01.2018 рік виникла переплата в розмірі 967 грн. 96 коп.
23 червня 2018 року Управління праці та соціального захисту населення ЗМР по Дніпровському району повідомило ОСОБА_1 про надмірно виплачені кошти у розмірі 967,96 за період з 01.01.2018 по 31.01.2018 рр., які надавались останній як допомога на дітей одинокій матері.
Статтею 18-1 Закону України «Про державну допомогу сім`ям з дітьми» від 21 листопада 1992 року зі змінами визначено, що право на допомогу на дітей одиноким матерям мають одинокі матері (які не перебувають у шлюбі), одинокі усиновлювачі, якщо у свідоцтві про народження дитини або документі про народження дитини, виданому компетентними органами іноземної держави, за умови його легалізації в установленому законодавством порядку (рішенні про усиновлення дитини), відсутній запис про батька (матір) або запис про батька (матір) проведено в установленому порядку органом державної реєстрації актів цивільного стану за вказівкою матері (батька, усиновлювача) дитини. Жінка, яка має дітей від особи, з якою вона не перебувала і не перебуває в зареєстрованому шлюбі, але з якою вона веде спільне господарство, разом проживає і виховує дітей, права на одержання допомоги, встановленої на дітей одиноким матерям, не має. При реєстрації цією жінкою шлюбу з особою, від якої вона має дітей, допомога на дітей, народжених від цієї особи, не призначається.
Відповідно до ст. 22 вказаного Закону одержувачі державної допомоги зобов`язані повідомляти органи, що призначають і здійснюють виплату державної допомоги, про зміну всіх обставин, що впливають на виплату допомоги. Суми державної допомоги, виплачені надміру внаслідок зловживань з боку громадян (у результаті подання документів із свідомо неправдивими відомостями, неподання відомостей про зміни у складі сім`ї, приховування обставин, що впливають на виплату державної допомоги тощо), стягуються згідно з законом.
Відповідно до ч. 1 ст. 1212 ЦК України особа, яка набула майно або зберегла його у себе за рахунок іншої особи (потерпілого) без достатньої правової підстави (безпідставно набуте майно), зобов`язана повернути потерпілому це майно. Особа зобов`язана повернути майно і тоді, коли підстава, на якій воно було набуто, згодом відпала.
Одночасно п. 1 ч. 1 ст. 1215 ЦК України встановлено, що не підлягає поверненню безпідставно набуті заробітна плата і платежі, що прирівнюються до неї, пенсії, допомоги, стипендії, відшкодування шкоди, завданої каліцтвом, іншим ушкодженням здоров`я або смертю, аліменти та інші грошові суми, надані фізичній особі як засіб до існування, якщо їх виплата проведена фізичною або юридичною особою добровільно, за відсутності рахункової помилки з її боку і недобросовісності з боку набувача.
Відповідно до п.1 Порядку повернення коштів, надміру виплачених за призначеною державною соціальною допомогою, затвердженого Наказом Міністерство праці та соціальної політики України, Міністерство фінансів України, Міністерство юстиції України від 14.12.2005, повернення бюджетних коштів, надміру перерахованих (виплачених) за призначеною соціальною допомогою, проводиться органами праці та соціального захисту населення у випадку: - виявлення подання громадянами свідомо фальшивих документів, документів із неправильними відомостями або приховування достовірних даних про доходи, майновий стан та інші обставини, що впливають на встановлення права на соціальну допомогу і визначення її розміру; - виявлення помилки у розрахунку розміру призначеної соціальної допомоги; - виявлення неправильних відомостей про доходи, майновий стан тощо, що вплинули на встановлення права на соціальну допомогу і визначення її розміру, наданих юридичними особами або фізичними особами - суб`єктами підприємницької діяльності.
Відповідно до п. 2. вищевказаного Порядку у разі виявлення при перевірках достовірності та повноти інформації про доходи та майновий стан подання громадянами свідомо документів і з недостовірними відомостями органи праці та соціального захисту населення вживають такі заходи: припиняють надання соціальної допомоги з місяця виявлення порушення і позбавляють права на призначення державної соціальної допомоги на наступний термін; визначають обсяг надміру виплачених коштів та встановлюють строки їх повернення, залежно від матеріального стану сім`ї; повідомляють рекомендованим листом одержувача допомоги про припинення надання соціальної допомоги, обсяги надміру виплачених коштів та строки їх повернення, але не менше місяця з дня отримання повідомлення.
Матеріали справи свідчать про те, що позивачем доведено факт зміни обставин, що впливають на виплату допомоги, а саме перебування малолітньої дитини ОСОБА_2 , ІНФОРМАЦІЯ_1 , на повному державному забезпечені та проживання її у дитячому будинку з 27.12.2017 року. Отже, позивачем доведено недобросовісність відповідачки в отриманні державної допомоги на дитину одинокій матері, також відповідачкою проігноровано вищезазначені вимоги чинного законодавства, оскільки вона приховала обставини, що впливають на призначення допомоги, в результаті чого їй були надмірно виплачені кошти в сумі 967,96 грн., які до теперішнього часу не повернуто позивачу, незважаючи на направлене відповідачці повідомлення з вимогою про відшкодування бюджетних коштів. Сума надміру виплачених коштів державної допомоги відповідачкою на час подачі позову не відшкодована.
Відповідно до ч. 1 ст. 76 ЦПК України доказами є будь-які дані, на підставі яких суд встановлює наявність або відсутність обставин (фактів), що обґрунтовують вимоги і заперечення учасників справи, та інших обставин, які мають значення для вирішення справи.
Згідно зі ст. 81 ЦПК України кожна сторона повинна довести ті обставини, на які вона посилається як на підставу своїх вимог або заперечень, крім випадків, встановлених цим Кодексом.
Відповідно до ч.1 ст.141 ЦПК України сума сплаченого судового збору підлягає стягненню з відповідача на користь позивача.
Керуючись ст.ст. 12, 13, 79-81, 141, 259, 263-265, 268 ЦПК України, ст.ст. 18-1, 22 Закону України «Про державну допомогу сім`ям з дітьми», ст.ст.1212,1215 ЦК України суд, -
ВИРІШИВ:
Позовні вимоги Управління соціального захисту населення Запорізької міської ради по Дніпровському району до ОСОБА_1 про відшкодування коштів надміру перерахованої державної допомоги - задовольнити.
Стягнути з ОСОБА_1 , ІНФОРМАЦІЯ_2 , яка зареєстрована за адресою: АДРЕСА_1 , на користь Управління соціального захисту населення Запорізької міської ради по Дніпровському району (МФО 813015, код ЄДРПОУ 37573796, місце знаходження: 69096, м. Запоріжжя, б-р Вінтера, 14) надміру виплачені кошти в сумі 967 (дев`ятсот шістдесят сім ) грн. 68 коп.
Стягнути з ОСОБА_1 , ІНФОРМАЦІЯ_2 , яка зареєстрована за адресою: АДРЕСА_1 , судовий збір на користь Управління соціального захисту населення Запорізької міської ради по Дніпровському району (МФО 813015, код ЄДРПОУ 37573796, місце знаходження: 69096, м. Запоріжжя, б-р Вінтера, 14) в сумі 1 762 (одної тисячі сімсот шістдесяти двох) грн. 00 коп.
Заочне рішення може бути переглянуте судом, що його ухвалив за письмовою заявою відповідача. Заяву про перегляд заочного рішення може бути подано протягом тридцяти днів з дня його проголошення. Учасник справи, якому повне заочне рішення суду не було вручене у день його проголошення, має право на поновлення пропущеного строку на подання заяви про його перегляд - якщо така заява подана протягом двадцяти днів з дня вручення йому повного заочного рішення суду.
Апеляційна скарга на рішення суду може бути подана до Запорізького апеляційного суду протягом тридцяти днів з дня його проголошення.
Суддя О.М. Гнатюк