Рішення № 82597813, 24.06.2019, Чернігівський окружний адміністративний суд

Дата ухвалення
24.06.2019
Номер справи
620/1143/19
Номер документу
82597813
Форма судочинства
Адміністративне
Компанії, зазначені в тексті судового документа
Державний герб України

ЧЕРНІГІВСЬКИЙ ОКРУЖНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД

Р І Ш Е Н Н Я

І М Е Н Е М У К Р А Ї Н И

24 червня 2019 року Чернігів Справа № 620/1143/19

Чернігівський окружний адміністративний суд під головуванням судді Лобана Д.В., розглянувши за правилами спрощеного позовного провадження без повідомлення (виклику) сторін (учасників) справи адміністративну справу за позовом ОСОБА_1 до начальника головного управління Пенсійного фонду України в Чернігівській області про зобов`язання вчинити певні дії,

В С Т А Н О В И В:

ОСОБА_1 звернувся до суду з адміністративним позовом до Начальника головного Управління пенсійного фонду України в Чернігівській області, в якому просить стягнути з відповідача втрачені позивачем кошти з 01.01.2018 та провести належний перерахунок його пенсії у відповідності до норм чинного законодавства України.

Позовні вимоги мотивовані тим, що відповідач незаконно позбавив його призначених при звільненні на пенсію надбавок, за особливо важливі завдання у розмірі 50%, за умови режимних обмежень (допуск ф.) - 10 %, за кваліфікацію в/сл. (1 клас) - 4 % та премії - 10% та провів перерахунок без їх врахування, що на думку позивача є протиправним.

Ухвалою судді Чернігівського окружного адміністративного суду від 26.04.2019 відкрито провадження у справі та призначено її розгляд за правилами спрощеного провадження без виклику (повідомлення) учасників справи і встановлено відповідачу 15-денний строк з дня вручення ухвали для подання відзиву на позов.

Представник відповідача, протягом встановленого судом строку надав відзив на позов, в якому наголосив на безпідставності та необґрунтованості позовних вимог, а також просив замінити неналежного відповідача на належного.

Вирішуючи питання про заміну неналежного відповідача, суд зазначає, що згідно пп. 5 п. 4 Положення про головні управління Пенсійного фонду України в Автономній республіці Крим, областях, містах Києві та Севастополі, затвердженого постановою правління Пенсійного фонду України від 22.12.2014 № 28-2 та зареєстрованого в Міністерстві юстиції 15.01.2015 № 40/26485, головне управління здійснює призначення (перерахунок) та виплату пенсії військовослужбовцям, особам рядового і начальницького складу та іншим особам (крім військовослужбовців строкової служби та членів їх сімей), які мають право на пенсію згідно з Законом України "Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби".

З наведеного слідує, що начальник головного управління не здійснює призначення і перерахунок пенсії. Його діяльність спрямована на організацію і виконання функцій, покладених на головне управління, а отже він не може бути належним відповідачем у даній справі.

Крім того, стаття 66 Закону України ''Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб'' передбачає право оскарження рішень органу, що призначає пенсії в частині її перерахунку, а не відповідні дії посадових осіб цього органу

Втім, в силу положень ст. 48 КАС України, якщо позов подано не до тієї особи, яка повинна відповідати за позовом, суд до ухвалення рішення у справі за згодою позивача замінює первісного відповідача належним відповідачем, не закриваючи провадження у справі, якщо це не потягне за собою зміни підсудності адміністративної справи. Суд має право за клопотанням позивача до ухвалення рішення у справі залучити до участі у ній співвідповідача. Якщо позивач не згоден на заміну відповідача іншою особою, суд може залучити цю особу як другого відповідача. У разі відмови у задоволенні позову до такого відповідача понесені позивачем витрати відносяться на рахунок держави.

Враховуючи, що позивач своєї згоди на заміну неналежного відповідача на належного не надавав, в силу положення ст. 48 КАС України, суд вважає за необхідне залучити у якості співвідповідача Головне управління Пенсійного фонду України в Чернігівській області.

Ухвалою суду від 12.06.2019 відмовлено у задоволенні клопотання представника відповідача про зупинення провадження у справі за позовом ОСОБА_1 до начальника головного Управління пенсійного фонду України в Чернігівській області про зобов`язання вчинити певні дії до набрання чинності рішенням Верховнорго суду у справі № 240/6263/18.

Розглянувши подані сторонами документи і матеріали, з`ясувавши фактичні обставини, на яких ґрунтується позов, оцінивши докази, які мають юридичне значення для розгляду справи і вирішення спору по суті, суд зазначає про таке.

Позивач перебуває на обліку в Управлінні пенсійного забезпечення військовослужбовців в ГУ ПФУ в Чернігівській області та отримує пенсію відповідно до Закону України від 09.04.1992 № 2262-XII "Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб".

На виконання постанови Кабінету Міністрів України від 21.02.2018 № 103 ''Про перерахунок пенсій особам, які звільнені з військової служби, та деяким іншим категоріям осіб'' позивачу проведено перерахунок пенсії з 01.01.2018, виходячи із складових грошового забезпечення за відповідною посадою.

Вважаючи, що відповідач протиправно позбавив позивача призначених при звільненні на пенсію надбавок та премій та провів перерахунок без їх врахування, позивач звернувся до суду з даним позовом.

Надаючи правову оцінку обставинам справи, суд зазначає таке.

В силу ст. 19 Конституції України, органи державної влади та органи місцевого самоврядування, їх посадові особи зобов`язані діяти лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України. Відповідно, громадяни мають право на соціальний захист, що включає право на забезпечення їх у разі повної, часткової або тимчасової втрати працездатності, втрати годувальника, безробіття з незалежних від них обставин, а також у старості та в інших випадках, передбачених законом. Це право гарантується загальнообов`язковим державним соціальним страхуванням за рахунок страхових внесків громадян, підприємств установ і організацій, а також бюджетних та інших джерел соціального забезпечення, створенням мережі державних, комунальних приватних закладів для догляду непрацездатними (ст. 46 Конституції України).

Отже, у справах щодо оскарження рішень, дій чи бездіяльності суб`єктів владних повноважень адміністративні суди перевіряють, чи прийняті (вчинені) вони: 1) на підставі, у межах повноважень та у спосіб, що визначені Конституцією та законами України; 2) з використанням повноваження з метою, з якою це повноваження надано; 3) обґрунтовано, тобто з урахуванням усіх обставин, що мають значення для прийняття рішення (вчинення дії); 4) безсторонньо (неупереджено); 5) добросовісно; 6) розсудливо; 7) з дотриманням принципу рівності перед законом, запобігаючи всім формам дискримінації; 8) пропорційно, зокрема з дотриманням необхідного балансу між будь-якими несприятливими наслідками для прав, свобод та інтересів особи і цілями, на досягнення яких спрямоване це рішення (дія); 9) з урахуванням права особи на участь у процесі прийняття рішення; 10) своєчасно, тобто протягом розумного строку (ч. 3 ст. 2 Кодексу адміністративного судочинства України).

Так, згідно з ч. 3 ст. 63 Закону України від 09.04.1992 № 2262-ХІІ "Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб" усі призначені за цим Законом пенсії підлягають перерахунку у зв`язку з підвищенням грошового забезпечення відповідних категорій військовослужбовців, осіб, які мають право на пенсію за цим Законом, на умовах, у порядку та розмірах, передбачених Кабінетом Міністрів України. У разі якщо внаслідок перерахунку пенсій, передбаченого цією частиною, розміри пенсій звільненим із служби військовослужбовцям, особам, які мають право на пенсію за цим Законом, є нижчими, зберігаються розміри раніше призначених пенсій.

Так, 30.08.2017 Кабінетом Міністрів України було прийнято постанову № 704 "Про грошове забезпечення військовослужбовців, осіб рядового і начальницького складу та деяких інших осіб", якою було підвищено військовослужбовцям: посадові оклади; оклади за військовим званням; набавку за вислугу років. При цьому, 21.02.2018 Кабінетом Міністрів України прийнято постанову № 103 "Про перерахунок пенсій особам, які звільнені з військової служби, та деяким іншим категоріям осіб" (далі - Постанова № 103).

Відповідно до п. 7 Постанови № 103 Міністерству оборони, Міністерству внутрішніх справ, Міністерству інфраструктури, Міністерству юстиції, Державній службі з надзвичайних ситуацій, Службі безпеки, Службі зовнішньої розвідки, Адміністрації Державної прикордонної служби, Адміністрації Державної служби спеціального зв`язку та захисту інформації, Державній фіскальній службі, Національній гвардії, Управлінню державної охорони після набрання чинності цією постановою вказано забезпечити оформлення та подання до органів Пенсійного фонду України довідок про розміри грошового забезпечення, визначені в пункті 1 цієї постанови, відповідно до Порядку проведення перерахунку пенсій, призначених відповідно до Закону України "Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб", затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 13.02.2008 № 45 (далі - Порядок № 45).

Відповідно до п. 2, 3 Порядку № 45 Пенсійний фонд України після прийняття Кабінетом Міністрів України рішення щодо перерахунку пенсій та отримання відповідного повідомлення від Мінсоцполітики повідомляє своїм головним управлінням в Автономній Республіці Крим, областях, м. Києві та Севастополі (далі - головні управління Пенсійного фонду України) про підстави для проведення перерахунку пенсій та про необхідність підготовки списків осіб, пенсії яких підлягають перерахунку (далі - списки), та надсилає відповідну інформацію Міноборони, МВС, Національній поліції, Мін`юсту, Мінінфраструктури, СБУ, Службі зовнішньої розвідки, ДФС, Управлінню державної охорони, Адміністрації Держспецзв`язку, Адміністрації Держприкордонслужби, ДСНС (далі - державні органи).

Головні управління Пенсійного фонду України у десятиденний строк з моменту надходження зазначеного повідомлення складають списки за формою згідно з Додатком 1 та подають їх органам, які уповноважені рішеннями керівників державних органів (далі - уповноважені органи) видавати довідки про розмір грошового забезпечення для перерахунку пенсії.

На підставі списків уповноважені органи (військові комісаріати) готують довідки про розмір грошового забезпечення, що враховується для перерахунку пенсій, для кожної особи, зазначеної в списку, за формою згідно з додатками 2 і 3 (далі - довідки) та у місячний строк подають їх головним управлінням Пенсійного фонду України.

Відповідно до додатку № 2 до Порядку № 45 довідка про розмір грошового забезпечення, що враховується для перерахунку пенсії має затверджену форму та включає в себе наступні складові грошового забезпечення: посадовий оклад, оклад за військовим (спеціальним) званням, надбавка за вислугу років.

Так, відповідно до встановленого порядку на виконання вказаних нормативно-правових актів, відповідачу була надіслана відповідна довідка, зміст якої не оскаржувався, на підставі якої позивачу проведено перерахунок пенсії з окладу військовослужбовця, який на даний час знаходиться на службі, станом на 01.03.2018 за посадою, з якої він був звільнений і розмір окладу складає 3520,00 грн, а розмір грошового забезпечення з трьох складових становить 7290,00 грн.

Суд зазначає, що внесення у отриману відповідачем довідку будь-яких інших складових грошового забезпечення, які особа отримувала під час проходження військової служби, та з урахуванням яких їй виплачувалась пенсія до 01.01.2018, формою вказаної довідки (додаток 2 до Порядку № 45) не передбачено. Формою довідки про розмір грошового забезпечення, що враховується для перерахунку пенсії (додаток 2 до Порядку № 45) передбачено внесення у неї уповноваженим органом лише відомостей про розмір посадового окладу, окладу за військовим званням, надбавки за вислугу років.

Вказане прямо визначено п. 5 Порядку № 45 – для перерахунку пенсії грошове забезпечення враховується у розмірі, встановленому за відповідною посадою (посадами), в межах визначеної законодавством максимальної величини бази нарахування єдиного внеску на загальнообов`язкове державне соціальне страхування з урахуванням таких його видів: посадовий оклад, оклад за військовим (спеціальним) званням та відсоткова надбавка за вислугу років - у розмірах, установлених Кабінетом Міністрів України або керівником державного органу у межах його повноважень на момент виникнення права на перерахунок за відповідною посадою та військовим (спеціальним) званням; надбавки за знання та використання в роботі іноземної мови, почесне звання "заслужений" чи "народний", службу в умовах режимних обмежень, спортивні звання, доплата за науковий ступінь кандидата або доктора наук та вчене звання - у розмірах, установлених Кабінетом Міністрів України на момент виникнення права на перерахунок, якщо вони були фактично встановлені особі; щомісячні надбавки, доплати та підвищення, конкретні розміри яких за відповідними посадами (категоріями) установлені Кабінетом Міністрів України - у зазначених розмірах на момент виникнення права на перерахунок; інші щомісячні надбавки, доплати (крім доплати, розмір якої визначається як різниця між розміром грошового забезпечення до і після запровадження нових умов його виплати), підвищення та щомісячна премія - у середніх розмірах, що фактично виплачені за місяць, у якому виникло право на перерахунок пенсії за відповідною посадою (посадами) у тому державному органі, звідки особа звільнилася на пенсію; щомісячні надбавки за особливі умови служби (крім надбавки за службу у віддаленій місцевості) особам, звільненим з військової служби, які проходили службу та обслуговували ядерну зброю на об`єктах "С", у складальних бригадах ремонтно-технічних баз, у складі екіпажів атомних підводних човнів, на території військових полігонів, де проводилися випробування ядерної зброї або навчання із застосуванням такої зброї, та у військових частинах, що обслуговували космодром "Байконур", якщо такі надбавки виплачувалися їм на день звільнення із служби у відсотках посадового окладу, що встановлювалися до 01.01.2008. для обчислення розміру пенсії, але не більше розміру надбавок за особливі умови служби відповідно до законодавства.

Додаткові види грошового забезпечення (надбавки, доплати, підвищення) та премії, скасовані чи такі, що не виплачуються на момент виникнення права на перерахунок пенсії за відповідною посадою (посадами), крім зазначених у абзаці шостому цього пункту, для перерахунку пенсії не враховуються.

Тобто, в довідку не включені надбавки та премія, які отримував позивач в попередньому періоді та які на момент виникнення права на перерахунок за відповідною посадою (посадами) військовослужбовцями, за нормами, чинними на 01.03.2018 не отримуються.

Відповідно до ч. 4 ст. 63 Закону України від 09.04.1992 № 2262 "Про пенсійне забезпечення осіб звільнених з військової служби, та деяких інших осіб" усі призначені за цим Законом пенсії підлягають перерахунку у зв`язку з підвищенням грошового забезпечення відповідних категорій військовослужбовців, осіб, які мають право на пенсію за цим Законом, на умовах, у порядку та розмірах, передбачених Кабінетом Міністрів України. В даному випадку, ч. 4 ст. 63 цього Закону вказує лише на те, що при підвищенні грошового забезпечення військовослужбовців підлягають перерахунку пенсії військових пенсіонерів з урахуванням складових грошового забезпечення, яке підвищилось.

А отже, приймаючи до уваги наведені норми Закону України "Про пенсійне забезпечення осіб звільнених з військової служби, та деяких інших осіб", органи Пенсійного фонду не наділені повноваження самостійно визначати розмір грошового забезпечення, що враховується для призначення та перерахунку пенсії.

Зазначене дає підстави для висновку про необґрунтованість вимог позивача, оскільки формою, передбаченою додатком № 2 до постанови Кабінету Міністрів України від 13.02.2008 № 45, з урахуванням змін у грошовому забезпеченні, передбачених постановою Кабінету Міністрів України від 30.08.2017 № 704, не передбачено включення до довідки, на підставі якої проводиться перерахунок пенсії, інших складових грошового забезпечення, окрім тих, які змінилися, а саме: посадовий оклад, оклад за військовим званням та відсоткова надбавка за вислугу років.

Аналогічна правова позиція викладена у рішенні Верховного Суду від 13.03.2019 по справі № 240/6263/18 (адміністративне провадження Пз/9901/1/19).

Щодо посилань позивача на судові рішення у справі № 826/3858/18, згідно яких п. 1 та п. 2 Постанови № 103 втратили чинність з 05.03.2019, суд їх до уваги не приймає, оскільки вказаним рішенням нечинними визнані положення, що стосуються порядку здійснення виплати перерахованих розмірів пенсії. В той же час, нормативно-правових актів щодо визначення умов, порядку та розмірів, за якими має проводитися перерахунок пенсій після набрання законної сили рішенням суду – не приймалось. А тому, приймаючи до уваги положення ст. 63 Закону № 2262, п. 4 Постанови № 103, а також ту обставину, що іншої довідки про розмір грошового забезпечення уповноваженим органом не надавалось, підстави для перерахунку пенсії з іншого розміру грошового забезпечення – об`єктивно відсутні.

При цьому, судом враховується положення пункту 41 висновку № 11 (2008) Консультативної ради європейських суддів до уваги Комітету Міністрів Ради Європи щодо якості судових рішень, відповідно до якого обов`язок суддів наводити підстави для своїх рішень не означає необхідності відповідати на кожен аргумент захисту на підтримку кожної підстави захисту.

Крім того, згідно з пунктом 29 рішення Європейського Суду з прав людини у справі “RuizTorija v. Spain” від 09.12.1994, пункт 1 статті 6 Конвенції про захист прав і основоположних свобод не можна розуміти як такий, що вимагає пояснень детальної відповіді на кожний аргумент сторін.

З урахуванням викладеного, на підставі аналізу норм чинного на момент виникнення спірних правовідносин законодавства, суд дійшов висновку, що при проведенні перерахунку пенсії позивача, відповідачем правомірно не враховано складові грошового забезпечення, про врахування яких просить позивач, а отже у задоволенні позову ОСОБА_1 до начальника головного управління Пенсійного фонду України в Чернігівській області, Головного управління Пенсійного фонду України в Чернігівській області про стягнення втрачених коштів та проведення належного перерахунку пенсії слід відмовити.

Керуючись статтями 139, 227, 229, 241-243, 246, 250, 256, 262 Кодексу адміністративного судочинства України, суд

В И Р І Ш И В:

У позові ОСОБА_1 до начальника головного управління Пенсійного фонду України в Чернігівській області, Головного управління Пенсійного фонду України в Чернігівській області про стягнення втрачених коштів та проведення належного перерахунку пенсії – відмовити.

Рішення суду набирає законної сили в порядку статті 255 Кодексу адміністративного судочинства України та може бути оскаржене до Шостого апеляційного адміністративного суду протягом тридцяти днів з дня складення повного судового рішення. Апеляційна скарга подається до адміністративного суду апеляційної інстанції через суд першої інстанції, який ухвалив оскаржуване судове рішення.

Позивач – ОСОБА_1 ( АДРЕСА_1 , АДРЕСА_2 ).

Відповідач - 1 - начальник головного управління Пенсійного фонду України в Чернігівській області, Головного управління Пенсійного фонду України (вул. П`ятницька, 83а, м. Чернігів, 14000).

Відповідач - 2 - Головне управління Пенсійного фонду України в Чернігівській області (вул. П`ятницька, 83а, м. Чернігів, 14000, код ЄДРПОУ 21390940).

Повне рішення суду складено 24 червня 2019 року.

Суддя Д.В. Лобан