Рішення № 82597719, 24.06.2019, Хмельницький окружний адміністративний суд

Дата ухвалення
24.06.2019
Номер справи
560/1441/19
Номер документу
82597719
Форма судочинства
Адміністративне
Компанії, зазначені в тексті судового документа
Державний герб України

Справа № 560/1441/19

РІШЕННЯ

іменем України

24 червня 2019 рокум. Хмельницький

Хмельницький окружний адміністративний суд в особі головуючого-судді Лабань Г.В. розглянувши адміністративну справу за позовом ОСОБА_1 до Головного управління Пенсійного фонду України в Хмельницькій області про визнання відмови протиправною та зобов`язання вчинити дії,

ВСТАНОВИВ:

ОСОБА_1 звернувся до суду з позовом до Головного управління Пенсійного фонду України в Хмельницькій області, в якому просить визнати протиправною відмову відповідача щодо здійснення перерахунку і виплати пенсії в повному розмірі відповідно до збільшення на 1% заробітку за кожен рік роботи понад стаж 20 років та зобов`язати відповідача здійснити перерахунок та виплату пенсії із збільшенням її розміру на 1% заробітку за кожен рік роботи понад стаж 20 років, а саме на 19% заробітку відповідно до частини 2 статті 56 закону України "Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи" від 28.02.1991 №796-XII (далі - Закон №796-XII), починаючи з 01.01.2017 з врахуванням проведених виплат.

Обґрунтовуючи вимоги, позивач зазначив, що учасником ліквідації аварії на Чорнобильській АЕС, отримує пенсію відповідно до Закону №796-XII. Вважає, що пенсійний орган з 01.10.2017 повинен був здійснити розрахунок його пенсії за віком відповідно до вимог статей 56, 57 Закону №796-XII щодо пільгового обчислення середнього заробітку та понаднормативного стажу та виплачувати її у разі якщо вона більша ніж діюча пенсія. Вказав, що 28.03.2019 звернувся до відповідача з заявою про перерахунок пенсії на пільгових умовах відповідно до положень статті 56 Закону №796-XII. Однак, пенсійний орган відмовив у здійсненні перерахунку її пенсії у зв`язку з недоцільністю такого перерахунку, оскільки з умовного розрахунку пенсії розмір його пенсії підлягав зменшенню. Не погоджуючись з прийнятим рішенням та діями відповідача, позивач звернувся до суду.

У відзиві на позов відповідач зазначив, що позивачу призначена пенсія відповідно до частини 1 статті 27 закону України "Про загальнообов`язкове державне пенсійне страхування" від 09.07.2003 №1058-IV (далі - Закон №1058-IV) за односкладовою формулою обрахунку пенсії, розмір якої становить 3322,62 грн. Головне управління Пенсійного фонду України в Хмельницькій області здійснило умовний розрахунок пенсії позивача за двохскладовою формулою відповідно до частини 2 статті 56 Закону №796-XII з врахуванням норм частини 2 статті 27 Закону №1058-IV і її розмір становить 1733,50 грн. Тому позивачу недоцільно здійснювати обчислення розміру пенсії за двохскладовою формулою.

Дослідивши наявні в матеріалах справи докази в їх взаємному зв`язку та сукупності, суд встановив таке.

Позивач - ОСОБА_1 є учасником ліквідації наслідків аварії на Чорнобильській АЕС, отримує пенсію за віком відповідно до статті 27 Закону №1058-IV

28.03.2019 позивач звернувся до Головного управління Пенсійного фонду України в Хмельницькій області з письмовою заявою про перерахунок та виплату його пенсії з збільшенням на 1% заробітку за кожен рік роботи понад стаж 20 років відповідно до положень пункту 2 статті 56 Закону №796-XII.

Листом від 11.04.2019 №945/С-8 Головне управління Пенсійного фонду України в Хмельницькій області відмовило позивачу у перерахунку пенсії у зв`язку з тим, що за даними умовного розрахунку пенсії, який був проведений пенсійним органом, розмір пенсії позивача підлягав зменшенню, відтак такий перерахунок визнаний недоцільним.

Вважаючи протиправною відмову Головного управління Пенсійного фонду України в Хмельницькій області щодо здійснення перерахунку його пенсії, позивач звернувся до суду з цим позовом.

Надаючи правову оцінку спірним правовідносинам, суд враховує наступне.

Відповідно до пункту 4-7 розділу XV прикінцеві положення Закону №1058-IV особам, пенсії/щомісячне довічне грошове утримання яким призначені відповідно до законів України "Про Кабінет Міністрів України", "Про державну службу", "Про Національний банк України", "Про дипломатичну службу", "Про службу в органах місцевого самоврядування", "Про прокуратуру", "Про статус народного депутата України", "Про судоустрій і статус суддів", "Про судову експертизу", "Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи", "Про наукову і науково-технічну діяльність", "Про державну підтримку засобів масової інформації та соціальний захист журналістів", Митного кодексу України, Податкового кодексу України, Положення про помічника-консультанта народного депутата України, розмір яких з урахуванням перерахунку, передбаченого пунктом 4-3 цього розділу, розрахований за нормами цього Закону, буде більший, проводиться автоматичне, без їхнього звернення, переведення пенсії на умовах, передбачених цим Законом, за матеріалами пенсійних справ.

Законом №796-XII визначено основні положення щодо реалізації конституційного права громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи, умов проживання і трудової діяльності, соціального захисту потерпілого населення.

Згідно з абзацом 2 частини 1 статті 28 Закону №1058-IV за кожний повний рік страхового стажу понад 35 років чоловікам і 30 років жінкам пенсія за віком збільшується на 1% розміру пенсії, обчисленої відповідно до статті 27 цього Закону, але не більш як на 1% мінімального розміру пенсії за віком, зазначеного в абзаці першому цієї частини.

У той же час, для громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи, ця розрахункова величина має пільговий характер і визначена в частині 2 статті 56 Закону №796-XII як сума заробітку за кожний рік роботи понад установлений цим пунктом стаж роботи.

Відповідно до частини 2 статті 56 Закону №796-XII право на пенсію в повному розмірі мають громадяни, віднесені до категорій 1, 2, 3, 4, за умови стажу роботи не менш як: чоловіки - 20 років, жінки - 15 років, із збільшенням пенсії на один процент заробітку за кожний рік роботи понад встановлений цим пунктом стаж, але не вище 75 процентів заробітку, а громадянам, які відпрацювали за списком № 1, чоловіки - 10 років і більше, жінки - 7 років 6 місяців і більше - не вище 85 процентів заробітку, у разі призначення пенсії на умовах частини другої статті 27 Закону №796-XII.

Оскільки позивач є особою, яка постраждала внаслідок Чорнобильської катастрофи категорії 1, на нього розповсюджується дія статті 56 Закону №796-XII, а перерахунок пенсії позивача повинен здійснюватись за кожен повний рік стажу роботи понад установлений мінімальний трудовий стаж для призначення пенсії шляхом збільшення пенсії на 1% заробітку за рік.

Аналогічна правова позиція висловлена Верховним Судом у постановах від 06.02.2018 (справа №К/9901/684/17), від 05.09.2018 (справа №565/1062/17), від 10.10.2018 (справа №679/952/17).

Посилання відповідача на неможливість застосування до позивача частину 2 статті 56 Закону №796-XII у зв`язку з призначенням особі пенсії на умовах частини 2 статті 27 Закону №1058-IV (двохскладова формула) суд вважає безпідставними, з огляду на таке.

Пенсія позивачу призначена до внесення до закону змін, які передбачили цю умову (тобто до 11.10.2017), відтак попередня редакція цієї статті передбачала пільгове обчислення понаднормативного стажу без умови призначення пенсії на підставі частини 2 статті 27 Закону №1058-IV. Зазначені зміни стосуються тих пенсій, які були призначені вперше та після внесення цих змін.

Оскільки пенсія позивачу не призначається вперше, а підлягає перерахунку, то на нього не поширюється вказана умова.

Разом з тим, підстав для неврахування положень частини 2 статті 57 Закону №796-XII немає, оскільки пенсія позивача не обчислюється та не призначалась відповідно до частини 2 статті 27 Закону №1058-IV.

Підставою для відмови позивачу у здійсненні перерахунку слугував умовний розрахунок пенсії, з якого відповідач зробив висновок про недоцільність перерахунку, оскільки розмір пенсії підлягатиме зменшенню.

Відповідач у листі від 11.04.2019 №945/С-8 не зазначив, що позивач не дотримав будь-які вимоги щодо наявності або форми документів, які подаються для проведення перерахунку, їх недостатності або невідповідності.

Суб`єкт владних повноважень не може на власний розсуд втручатись у реалізацію особою свого права на пенсійне забезпечення та впливати на його волевиявлення з мотивів доцільності або недоцільності вчинення певних дій.

У разі подання особою, яка має на це право, заяви з клопотанням або вимогою про вчинення на її користь перерахунку або інших дій, які пенсійний орган повинен розглянути/вирішити/вчинити (по суті), орган влади не має права відмовляти, керуючись при цьому мотивами доцільності або недоцільності.

Якщо суб`єкт владних повноважень вважає вимоги особи такими, що задоволенню не підлягають, він повинен навести чіткі, визначені законодавством підстави для відмови у задоволенні вимог та прийняти рішення про відмову, а не посилатись на будь-які оціночні судження або гіпотетичні розрахунки, викладаючи свої висновки у формі роз`яснення чи рекомендацій.

Таким чином, необхідно визнати протиправною та скасувати відмову відповідача, викладену у листі від 11.04.2019 №945/С-8, щодо здійснення перерахунку і виплати позивачу пенсії на пільгових умовах відповідно до статті 56 Закону №796-XII.

Разом з тим, згідно з частиною 4 статті 45 Закону №1058-IV перерахунок призначеної пенсії, крім випадків, передбачених частиною першою статті 35, частиною другою статті 38, частиною третьою статті 42 і частиною п`ятою статті 48 Закону, у разі виникнення права на підвищення пенсії проводиться - з першого числа місяця, в якому пенсіонер звернувся за перерахунком пенсії, якщо відповідну заяву з усіма необхідними документами подано ним до 15 числа включно, і з першого числа наступного місяця, якщо заяву з усіма необхідними документами подано ним після 15 числа.

Оскільки 28.03.2019 позивач звернувся до пенсійного органу з заявою про здійснення перерахунку пенсії, то суд вважає за необхідно зобов`язати відповідача здійснити перерахунок та виплату позивачу пенсії із збільшенням її розміру на 1% заробітку за кожен рік роботи понад стаж 20 років згідно з частиною 2 статті 56 Закону №796-XII, починаючи з 01.04.2019 з врахуванням проведених раніше виплат.

Посилання позивача на статтю 46 Закону №1058-IV, відповідно до якої нараховані суми пенсії, не отримані з вини органу, що призначає і виплачує пенсію, виплачуються за минулий час без обмеження будь-яким строком з нарахуванням компенсації втрати частини доходів, є безпідставним, оскільки пенсія у більшому розмірі позивачу не була нарахована пенсійним органом.

Частиною 2 статті 77 Кодексу адміністративного судочинства України визначено, що в адміністративних справах про протиправність рішень, дій чи бездіяльності суб`єкта владних повноважень обов`язок щодо доказування правомірності свого рішення, дії чи бездіяльності покладається на відповідача.

Враховуючи викладене, позов необхідно задовольнити частково.

Враховуючи звільнення позивача від сплати судового збору відповідно до статті 139 Кодексу адміністративного судочинства України судовий збір з відповідача не стягується.

Керуючись статтями 6, 72-77, 139, 244, 246, 250, 255, 295 Кодексу адміністративного судочинства України, суд

ВИРІШИВ:

позов задовольнити частково.

Визнати протиправною та скасувати відмову Головного управління Пенсійного фонду України в Хмельницькій області, викладену в листі від 11.04.2019 №945/С-8, щодо здійснення перерахунку і виплати ОСОБА_1 пенсії на пільгових умовах відповідно до статті 56 закону України "Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи" від 28.02.1991 №796-XII.

Зобов`язати Головне управління Пенсійного фонду України в Хмельницькій області здійснити перерахунок та виплату ОСОБА_1 пенсію із збільшенням її розміру на 1% заробітку за кожен рік роботи понад стаж 20 років, згідно з частиною 2 статті 56 закону України "Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи" від 28.02.1991 №796-XII, починаючи з 01.04.2019 з врахуванням проведених виплат.

Судовий збір з відповідача не стягується.

Рішення суду набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги всіма учасниками справи, якщо апеляційну скаргу не було подано. У разі подання апеляційної скарги рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після повернення апеляційної скарги, відмови у відкритті чи закриття апеляційного провадження або прийняття постанови судом апеляційної інстанції за наслідками апеляційного перегляду.

Рішення може бути оскаржене в апеляційному порядку до Сьомого апеляційного адміністративного суду протягом тридцяти днів з дня складення повного судового рішення.

Позивач:ОСОБА_1 ( АДРЕСА_1 , РНОКПП - НОМЕР_1 ) Відповідач:Головне управління Пенсійного фонду України в Хмельницькій області (вул. Герцена, 10, Хмельницький, Хмельницька область, 29013 , код ЄДРПОУ - 21318350)

Головуючий суддя Г.В. Лабань