
Справа № 560/1432/19
РІШЕННЯ
іменем України
24 червня 2019 рокум. Хмельницький
Хмельницький окружний адміністративний суд в особі головуючого-судді Ковальчук О.К.
за участю:секретаря судового засідання Тимощука І.П. представника позивача Клюцука В.П. представника відповідача Чмира М.П. розглянувши адміністративну справу за позовом Головного управління Пенсійного фонду України в Хмельницькій області до Управління державної виконавчої служби Головного територіального управління юстиції у Хмельницькій області про скасування постанови,
ВСТАНОВИВ:
Головне управління Пенсійного фонду України в Хмельницькій області звернулось до суду з позовом до Управління державної виконавчої служби Головного територіального управління юстиції у Хмельницькій області про скасування постанови від 18.04.2019 року ВП№58436277 про накладення штрафу в розмірі 5100,00 грн.
В обґрунтування позовних вимог позивач зазначає, що на виконання рішення Хмельницького окружного адміністративного суду від 23.07.2018 року, яке набрало законної сили 05.11.2018 року, Головне управління Пенсійного фонду України в Хмельницькій області здійснило 15.11.2018 року перерахунок пенсії ОСОБА_1 відповідно до статті 63 закону України "Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб" від 09.04.1992 року № 2262-ХІІ у розмірі 79% суми грошового забезпечення. Розмір пенсії після перерахунку склав 6547,31 грн. Сума доплати за період з 18.07.2016 року по 30.11.2018 року становить 21221,77 грн. Вказує, що бюджетом Пенсійного фонду України на 2018 рік, затвердженим постановою Кабінету Міністрів України № 8 від 11 січня 2018 року (в редакції постанови КМУ від 22.08.2018 року № 649) на погашення заборгованості з пенсійних виплат та бюджетом Пенсійного фонду України на 2019 рік, затвердженим постановою Кабінету Міністрів України №14 від 16 січня 2019 року на погашення заборгованості з пенсійних виплат за рішеннями суду передбачено лише 50 млн. грн. Тому, сума доплати згідно з проведеним перерахунком пенсії ОСОБА_1 за період з 05.11.2018 року по 30.11.2018 року у розмірі 646,44 грн. виплачена у грудні 2018 року (додаткова відомість виплати пенсій на грудень). Сума доплати згідно з проведеного перерахунком пенсії за період з 18.07.2016 року по 04.11.2018 року в розмірі 20575,33 грн. буде виплачена з урахуванням Порядку погашення заборгованості з пенсійних виплат за рішеннями суду, затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 22.08.2018 року №649. Вважає, що головне управління Пенсійного фонду України в Хмельницькій області виконало рішення Хмельницького окружного адміністративного суду від 23.07.2018 року в повному обсязі. Зазначає, що на виконання постанови державного виконавця про відкриття виконавчого провадження (ВП № 58436277) від 21.02.2019 року, яка надійшла на адресу головного управління Пенсійного фонду України в Хмельницькій області 27.02.2019 року щодо виконання виконавчого листа №822/1949/18, виданого Хмельницьким окружним адміністративним судом 19.02.2019 року, Головним управлінням надіслане повідомлення про проведення перерахунку пенсії ОСОБА_1 ., №6362/08 від 12.03.2019 року, та докази виконання рішення відповідно до вимог чинного законодавства. Проте, вважаючи що рішення суду не виконане, відповідач виніс спірну постанову про накладення на позивача штрафу на підставі частини першої статті 75 закону України "Про виконавче провадження" за невиконання без поважних причин рішення у встановлений виконавцем строк. Позивач вважає оскаржувану постанову незаконною та безпідставною. Просить позов задовольнити.
Представник позивача в судовому засіданні позовні вимоги підтримав з підстав, викладених в позовній заяві.
Представник відповідача проти задоволення позову заперечив.
В поданому до суду відзиві на позовну заяву відповідач зазначає, що виконавчим листом №822/1949/18 від 19.02.2019 року, виданим Хмельницьким окружним адміністративним судом, зобов`язано Головне управління Пенсійного фонду України в Хмельницькій області здійснити ОСОБА_1 перерахунок та виплату пенсії відповідно до статті 63 закону України "Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб" від 09.04.1992 №2262-ХІІ у розмірі 79% суми грошового забезпечення, починаючи з 01.01.2016. Рішення боржником фактично не було виконане в повному обсязі, оскільки він здійснив лише перерахунок та часткову виплату пенсії, що стало підставою для накладення на нього штрафу, передбаченого статтями 63, 75 закону України "Про виконавче провадження". Вказує, що Головне управління Пенсійного фонду України в Хмельницькій області не надало документального підтвердження того, що рішення Хмельницького окружного адміністративного суду № 822/1949/18 знаходиться на обліку у реєстрі рішень, виконання яких здійснюється за окремою бюджетною програмою, відповідно до порядку, встановленого Пенсійним фондом України. Також, не надало доказів того, що ним подані до Пенсійного фонду України, документи, що підтверджують дату надходження судового рішення до боржника, копію судового рішення (судових рішень) або виконавчого листа, розрахунок суми, що підлягає виплаті, засвідчений керівником боржника або уповноваженою ним особою, та доказів створення при Головному УПФУ в Хмельницькій області комісії з питань погашення заборгованості з пенсійних виплат за рішеннями суду. В задоволенні позову просить відмовити.
Заслухавши представників сторін, дослідивши докази, суд встановив таке.
21.02.2019 року головний державний виконавець Відділу примусового виконання рішень Управління державної виконавчої служби Головного територіального управління юстиції у Хмельницькій області виніс постанову про відкриття виконавчого провадження з примусового виконання виконавчого листа № 822/1949/18 від 19.02.2019, виданого Хмельницьким окружним адміністративним судом, про зобов`язання Головного управління Пенсійного фонду України в Хмельницькій області здійснити ОСОБА_1 перерахунок та виплату пенсії відповідно до статті 63 закону України "Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб" від 09.04.1992 №2262-ХІІ у розмірі 79% суми грошового забезпечення, починаючи з 01.01.2016.
12.03.2019 року Головне управління Пенсійного фонду України в Хмельницькій області надіслало повідомлення №6362/08 про перерахунок пенсії ОСОБА_1 , вказавши, що розмір пенсії після перерахунку склав 6547,31 грн. Сума доплати за період з 18.07.2016 року по 30.11.2018 року становить 21221,77 грн. Сума доплати за період з 05.11.2018 року по 30.11.2018 року у розмірі 646,44 грн. виплачена у грудні 2018 року, сума доплати за період з 18.07.2016 року по 04.11.2018 року в розмірі 20575,33 грн. буде виплачена відповідно до Порядку погашення заборгованості з пенсійних виплат за рішеннями суду, затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 22.08.2018 року № 649.
18.04.2019 головний державний виконавець Відділу примусового виконання рішень Управління державної виконавчої служби Головного територіального управління юстиції у Хмельницькій області, керуючись статтями 63, 75 закону України «Про виконавче провадження», виніс постанову про накладення на Головне управління Пенсійного фонду України в Хмельницькій області штрафу за невиконання рішення Хмельницького окружного адміністративного суду № 822/1949/18.
Не погоджуючись із вказаною постановою, позивач звернувся до суду.
Вирішуючи зазначений спір суд враховує таке.
Частиною 4 статті 372 КАС України передбачено, що примусове виконання судових рішень в адміністративних справах здійснюється в порядку, встановленому законом.
Статтею 3 закону України "Про виконавче провадження" визначено, що рішення на підставі виконавчих листів та наказів, що видаються судами у передбачених законом випадках, підлягають примусовому виконанню відповідно до цього Закону.
У статті 1 закону України "Про виконавче провадження" встановлено, що виконавче провадження як завершальна стадія судового провадження і примусове виконання судових рішень та рішень інших органів (посадових осіб) - це сукупність дій визначених у цьому Законі органів і осіб, що спрямовані на примусове виконання рішень і проводяться на підставах, у межах повноважень та у спосіб, що визначені Конституцією України, цим Законом, іншими законами та нормативно-правовими актами, прийнятими відповідно до цього Закону, а також рішеннями, які відповідно до цього Закону підлягають примусовому виконанню.
Відповідно до частин 5, 6 статті 26 закону України "Про виконавче провадження" виконавець не пізніше наступного робочого дня з дня надходження до нього виконавчого документа виносить постанову про відкриття виконавчого провадження.
За рішенням немайнового характеру виконавець у постанові про відкриття виконавчого провадження зазначає про необхідність виконання боржником рішення протягом 10 робочих днів (крім рішень, що підлягають негайному виконанню).
У разі невиконання без поважних причин боржником рішення виконавець виносить постанову про накладення на боржника штрафу, в якій також зазначаються вимога виконати рішення протягом 10 робочих днів (за рішенням, що підлягає негайному виконанню, - протягом трьох робочих днів) та попередження про кримінальну відповідальність.
Виконавець зобов`язаний здійснювати заходи примусового виконання рішень у спосіб та в порядку, які встановлені виконавчим документом і цим Законом. (пункт 1 частини 2 статті 18 закону України "Про виконавче провадження").
Виконавець під час здійснення виконавчого провадження має право зокрема накладати стягнення у вигляді штрафу на фізичних, юридичних та посадових осіб у випадках, передбачених законом. (пункт 16 частини 3 статті 18 закону України "Про виконавче провадження").
Водночас, згідно з частиною 4 статті 19 закону України "Про виконавче провадження" сторони зобов`язані невідкладно, не пізніше наступного робочого дня після настання відповідних обставин, письмово повідомити виконавцю про повне чи часткове самостійне виконання рішення боржником, а також про виникнення обставин, що обумовлюють обов`язкове зупинення вчинення виконавчих дій, про встановлення відстрочки або розстрочки виконання, зміну способу і порядку виконання рішення, зміну місця проживання чи перебування (у тому числі зміну їх реєстрації) або місцезнаходження, а боржник - фізична особа - також про зміну місця роботи.
Статтею 75 закону України "Про виконавче провадження" передбачена відповідальність за невиконання рішення, що зобов`язує боржника вчинити певні дії.
Відповідно до цієї норми у разі невиконання без поважних причин у встановлений виконавцем строк рішення, що зобов`язує боржника виконати певні дії, та рішення про поновлення на роботі виконавець виносить постанову про накладення штрафу на боржника - фізичну особу у розмірі 100 неоподатковуваних мінімумів доходів громадян, на посадових осіб - 200 неоподатковуваних мінімумів доходів громадян, на боржника - юридичну особу - 300 неоподатковуваних мінімумів доходів громадян та встановлює новий строк виконання.
У разі повторного невиконання рішення боржником без поважних причин виконавець у тому самому порядку накладає на нього штраф у подвійному розмірі та звертається до органів досудового розслідування з повідомленням про вчинення кримінального правопорушення.
Отже, законодавець передбачив негативні наслідки (зокрема штрафні санкції) за невиконання в обумовлений строк відповідного рішення, за умови якщо таке невиконання відбулось без поважних причин.
Поважними в розумінні наведених норм закону України "Про виконавче провадження" можуть вважатися об`єктивні причини, які унеможливили або значно ускладнили виконання рішення боржником та які не залежали від його власного волевиявлення.
Відповідно до положень підпунктів 4, 5 пункту 4 Положення про Головні управління Пенсійного фонду України в Автономній Республіці Крим, областях, містах Києві та Севастополі, затвердженого постановою правління Пенсійного фонду України від 22.12.2014 №28-2, Головне управління Фонду відповідно до покладених на нього завдань, зокрема, забезпечує своєчасне і в повному обсязі фінансування пенсій та виплату пенсій, щомісячного довічного утримання суддям у відставці, допомоги на поховання та інших виплат, які згідно із законодавством здійснюються за рахунок коштів Фонду та інших джерел, визначених законодавством, здійснює з цією метою перерозподіл коштів між районами (містами); здійснює призначення (перерахунок) та виплату пенсій військовослужбовцям, особам рядового і начальницького складу та іншим особам (крім військовослужбовців строкової служби та членів їх сімей), які мають право на пенсію згідно із законом України «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб».
Тобто, виплати пенсій здійснюються Головним управлінням Пенсійного фонду України виключно за рахунок коштів Фонду та інших джерел, визначених законодавством. Інших фінансових можливостей, крім зазначених, для здійснення виплат управління не має.
Згідно з Положенням про Пенсійний фонд України, затвердженим указом Президента України від 06.04.2011р. №384/2011, Пенсійний фонд України готує пропозиції щодо формування та реалізації державної політики у сфері пенсійного забезпечення та соціального страхування, бере у межах своїх повноважень участь у розробленні прогнозних показників економічного і соціального розвитку України та проекту Державного бюджету України, планує свої доходи та видатки, здійснює ефективний розподіл фінансових ресурсів для пенсійного забезпечення, розробляє проект бюджету Пенсійного фонду України, складає звіт про його виконання та подає їх в установленому порядку Міністру праці та соціальної політики для внесення на розгляд Кабінету Міністрів України.
Відповідно до статті 8 закону України «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби та деяких інших осіб» виплата пенсій, у тому числі додаткових пенсій, доплат, надбавок та підвищень до них, компенсаційних виплат, встановлених законодавством, звільненим із служби військовослужбовцям, особам, які мають право на пенсію за цим Законом, та членам їх сімей забезпечується за рахунок коштів Державного бюджету України.
Так, відповідно до статей 23 та 116 Бюджетного кодексу України будь-які бюджетні зобов`язання та платежі з бюджету можна здійснювати лише за наявності відповідного бюджетного призначення, встановленого законом про Державний бюджет України. Взяття зобов`язань без відповідних бюджетних асигнування та здійснення видатків бюджету з перевищенням бюджетних призначень є порушенням бюджетного законодавства.
Механізм погашення заборгованості, що утворилася внаслідок нарахування (перерахунку) пенсійних виплат на виконання судових рішень, за рахунок коштів, передбачених у державному бюджеті Пенсійному фонду України визначає Порядок погашення заборгованості з пенсійних виплат за рішеннями суду, затверджений постановою Кабінету Міністрів України від 22 серпня 2018 р. №649 (далі Порядок №649).
Пунктами 2-5 Порядку №649 передбачено, що терміни у цьому Порядку вживаються в такому значенні: боржник - орган Пенсійного фонду України, визначений судом боржником у виконанні судового рішення.
Черговість виконання рішень визначається датою їх надходження до боржника.
Для підтвердження суми, що підлягає виплаті, боржник подає до Пенсійного фонду України: документ, що підтверджує дату надходження судового рішення до боржника; копію судового рішення (судових рішень) або виконавчого листа; розрахунок суми, що підлягає виплаті, засвідчений керівником боржника або уповноваженою ним особою.
Згідно з пунктом 10 Порядку №649 виділення коштів для виплати здійснюється Пенсійним фондом України в межах наявних бюджетних призначень Пенсійному фонду України на цю мету шляхом перерахування коштів боржнику.
Суд встановив, що на час винесення державним виконавцем спірної постанови про накладення штрафу позивач частково виконав рішення суду, а саме здійснив перерахунок пенсії ОСОБА_1 відповідно до статті 63 закону України «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб» від 09.04.1992 року № 2262-ХІІ у розмірі 79% суми грошового забезпечення. Розмір пенсії після перерахунку склав 6547,31 грн. Сума доплати за період з 18.07.2016 року по 30.11.2018 року склала 21221,77 грн. Суму доплати згідно проведеного перерахунку пенсії за період з 05.11.2018 року по 30.11.2018 року у розмірі 646,44 грн. виплатив у грудні 2018 року, що підтверджується відомістю виплати пенсій за грудень. Сума доплати за період з 18.07.2016 року по 04.11.2018 року в розмірі 20575,33 грн. не виплачена у зв`язку з тим, що бюджетом Пенсійного фонду України на 2018 рік, затвердженим постановою Кабінету Міністрів України № 8 від 11 січня 2018 року (в редакції постанови КМУ від 22.08.2018 року № 649) на погашення заборгованості з пенсійних виплат за рішенням суду на 2018 рік закладено 50 млн. грн., та бюджетом Пенсійного фонду України на 2019 рік, затвердженим постановою Кабінету Міністрів України № 14 від 16 січня 2019 року на погашення заборгованості з пенсійних виплат за рішеннями суду закладено лише 50 млн. грн.
Враховуючи відсутність коштів для виплати донарахованої суми пенсії за період з 18.07.2016 року по 04.11.2018 року, в порядку постанови Кабінету Міністрів України від 22 серпня 2018 р. №649, Головне управління Пенсійного фонду України в Хмельницькій області супровідним листом №101/02-11 від 02.01.2019 року надіслало до Пенсійного фонду України інформацію щодо рішень за якими наявна сума невиплачених коштів, зокрема щодо рішення по справі № 822/1949/18.
В процесі судового розгляду спору відповідач не заперечив факт виконання позивачем рішення суду по справі №822/1949/18 в частині нарахування ОСОБА_1 пенсії відповідно до статті 63 Закону України «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб» від 09.04.1992 року № 2262-ХІІ у розмірі 79% суми грошового забезпечення.
Представник відповідача в судовому засіданні вказав, що фактичною підставою для застосування до Головного управління Пенсійного фонду України в Хмельницькій області штрафу на підставі статті 89 закону України "Про виконавче провадження" слугувало не виконання позивачем рішення суду в частині виплати перерахованої пенсії.
Разом з тим, за змістом статті 89 закону України "Про виконавче провадження" підставою для застосування штрафу за невиконання рішення суду, є невиконання без поважних причин у встановлений державним виконавцем строк.
Суд встановив, що перерахована сума пенсії не була виплачено стягувачу у зв`язку з відсутністю державного асигнування.
Такі причини не виконання рішення суду, суд вважає поважними, оскільки грошові кошти у вигляді перерахованої пенсії, не є власністю позивача, не знаходяться на його рахунках. Фактичне, у повному обсязі виконання судового рішення, можливе лише за наявності відповідного бюджетного призначення за рахунок Державного бюджету.
Невиконання судового рішення позивачем в частині виплати грошових коштів за відсутності відповідного фінансового забезпечення та фактичної відсутності коштів не може вважатися невиконанням судового рішення без поважних причин, оскільки боржник не мав фінансової можливості протягом встановленого державним виконавцем строку виконати судове рішення. Накладення штрафу у такому випадку не захищає право особи на отримання бюджетних коштів.
За таких обставин, часткове невиконання судового рішення Головним управлінням Пенсійного фонду України в Хмельницькій області з незалежних від нього причин (через відсутність відповідного фінансування із державного бюджету) є поважною причиною в розумінні статей 63 та 75 закону України "Про виконавче провадження", а відтак прийняття державним виконавцем спірної постанови про накладення штрафу є неправомірним.
Аналогічна правова позиція викладена в постановах Верховного Суду у справах К/9901/1598/18 (405/3663/13-а) від 24.01.2018 та №814/2655/14 від 21.02.2018.
Отже, спірна постанова про накладення на позивача штрафу, не відповідає вимогам частини 2 статті 2 КАС України, оскільки прийнята необґрунтовано та без урахуванням усіх обставин, що мають значення для прийняття рішення. Тому, суд вважає, що постанова головного державного виконавця Відділу примусового виконання рішень Управління державної виконавчої служби Головного територіального управління юстиції у Хмельницькій області про накладення штрафу в розмірі 5100,00 грн від 18.04.2019 року є протиправною та підлягає скасуванню.
У зв`язку із задоволенням позовних вимог у відповідності до статті 139 КАС України сплачений позивачем судовий збір слід стягнути за рахунок бюджетних асигнувань відповідача.
Керуючись Конституцією України, Законом України "Про виконавче провадження", статтями 6, 72-77, 139, 244, 246, 250, 255, 295 Кодексу адміністративного судочинства України, суд
ВИРІШИВ:
адміністративний позов Головного управління Пенсійного фонду України в Хмельницькій області задовольнити.
Визнати протиправною та скасувати постанову головного державного виконавця Відділу примусового виконання рішень Управління державної виконавчої служби Головного територіального управління юстиції у Хмельницькій області про накладення штрафу від 18.04.2019 року ВП№58436277.
Стягнути на користь Головного управління Пенсійного фонду України в Хмельницькій області 1921,00 грн. судового збору за рахунок бюджетних асигнувань Управління державної виконавчої служби Головного територіального управління юстиції у Хмельницькій області.
Рішення суду набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги всіма учасниками справи, якщо апеляційну скаргу не було подано. У разі подання апеляційної скарги рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після повернення апеляційної скарги, відмови у відкритті чи закриття апеляційного провадження або прийняття постанови судом апеляційної інстанції за наслідками апеляційного перегляду.
Рішення може бути оскаржене в апеляційному порядку до Сьомого апеляційного адміністративного суду протягом десяти днів з дня його проголошення.
Позивач:Головне управління Пенсійного фонду України в Хмельницькій області (вул. Герцена, 10,Хмельницький,Хмельницька область,29013 , код ЄДРПОУ - 21318350) Відповідач:Управління державної виконавчої служби Головного територіального управління юстиції у Хмельницькій області (вул. Тернопільська, 13/2,Хмельницький,Хмельницька область,29000 , код ЄДРПОУ - 35092158)
Головуючий суддя О.К. Ковальчук