
Справа № 560/1120/19
РІШЕННЯ
іменем України
18 червня 2019 рокум. Хмельницький
Хмельницький окружний адміністративний суд в особі головуючого-судді Шевчука О.П.
за участю:секретаря судового засідання Бачка А.М. представника позивача: Олійник О.В. представників відповідача: Карповича В.М., Поліщука Є.Р. розглянувши адміністративну справу за позовом ТОВ "Укргранд" до Головного управління ДФС у Хмельницькій області , Державної фіскальної служби України про скасування рішень та зобов`язання вчинити дії,
ВСТАНОВИВ:
Товариство з обмеженою відповідальністю "Укргранд" (далі - ТОВ "Укргранд", позивач) звернулось до суду з позовом до Головного управління ДФС у Хмельницькій області, Державної фіскальної служби України, в якому з урахуванням уточнень до позовних вимог, просить скасувати рішення Комісії ГУ ДФС Хмельницької області, яка приймає рішення про реєстрацію ПН/РК в ЄРПН або відмову в такій реєстрації, №1091901/42686589 від 01.03.2019, №1092030/42686589 від 01.03.2019 та зобов`язати Комісію, яка приймає рішення про реєстрацію податкової накладної/розрахунку коригування в Єдиному реєстрі податкових накладних або відмову в такій реєстрації ГУ ДФС Хмельницької області зареєструвати податкову накладну №13 від 27.01.2019 та податкову накладну №17 від 24.01.2019.
В обґрунтування вимог позивач зазначив, що відповідач протиправно не зареєстрував в Єдиному реєстрі податкових накладних - податкові накладні №13 від 27.01.2019 та №17 від 24.01.2019.
Позивач, вважає рішення відповідача №1091901/42686589 від 01.03.2019, №1092030/42686589 від 01.03.2019 про відмову в реєстрації податкових накладних протиправними, при цьому просить суд зобов`язати Комісію, яка приймає рішення про реєстрацію податкової накладної/розрахунку коригування в Єдиному реєстрі податкових накладних або відмову в такій реєстрації ГУ ДФС Хмельницької області зареєструвати в Єдиному реєстрі податкових накладних податкові накладні №13 від 27.01.2019 та №17 від 24.01.2019.
Позивачем 12.03.2019 були подані дві скарги на рішення Комісії щодо відмови в реєстрації податкових накладних № 13 та № 17, які були зареєстровані в системі під номерами: 9042257640 від 12.03.2019 та 9042257606 від 12.03.2019.
Позивач вказує, що до скарг додано документи, яких не вистачало для прийняття рішення про реєстрацію податкових накладних комісією.
Однак, внаслідок порушення строків для оскарження в адміністративному порядку рішення Комісії, зокрема 10 днів з дні винесення рішення, відповідачем винесено Рішення № 16256/42686589/2 від 21.03.2019 та №16255/42686589/2 від 21.03.2019 про відмову у задоволенні скарг, а податкові накладні № 13 та № 17 залишились незареєстрованими, що на думку позивача ставить під загрозу подальшу співпрацю з замовником - ТДВ "Хмельницькзалізобетон".
В зв`язку із цим позивач звернувся до суду за захистом своїх порушених прав.
Ухвалою Хмельницького окружного адміністративного суду від 18.04.2019 відкрито провадження в адміністративній справі та призначено розгляд справи за правилами спрощеного позовного провадження з повідомленням (викликом) сторін.
Від представника Головного управління ДФС у Хмельницькій області на адресу суду 03.05.2019 надійшов відзив на позовну заяву, в якому останній просить відмовити в задоволенні позовних вимог, у зв`язку з тим, що позивачем не було надано документів, достатніх для прийняття рішення про реєстрацію вказаних податкових накладних.
Наданий позивачем пакет документів до Повідомлення про подання пояснень та копій документів щодо ПН/РК, реєстрацію яких зупинено по податкових накладних від 27.01.2019 №13 та №17 від 24.01.2019 не є достатнім для прийняття рішення про реєстрацію податкової накладної, що стало підставою для прийняття відповідачем Рішень від 01.03.2019 №1091901/42686589, №1092030/4268589 про відмову в реєстрації вищезазначених податкових накладних.
Враховуючи наведені вище обставини просить відмовити в задоволенні позовних вимог в повному обсязі.
Ухвалою Хмельницького окружного адміністративного суду від 14.05.2019 залучено співвідповідачем по справі Державну фіскальну службу України.
Від представника Державної фіскальної служби України на адресу суду 21.05.2019 надійшов відзив, в якому останній зазначив, що за результатами зупинення реєстрації податкових накладних №13 та №17 ТОВ "Укргранд" подано повідомлення №1 від 26.02.2019 про подання пояснень та копій документів щодо податкових накладних/розрахунків коригування, реєстрацію яких зупинено, скановані копії відповідних документів.
Вищевказане підтверджується витягом з "АІС Податковий блок", а саме: "Журналом розгляду Повідомлення щодо подачі документів про підтвердження реальності здійснення операцій по відновленим ПН/РК".
Відповідач вказує, що позивачем в порушення вимог п.14 Порядку зупинення реєстрації податкової накладної/розрахунку коригування в Єдиному реєстрі податкових накладних не надано документи щодо підтвердження відповідності продукції на щебінь та довіреності, якими оформлені повноваження осіб, які одержують продукцію.
В зв`язку з наведеним вище, відповідач просить відмовити в задоволенні позовних вимог в повному обсязі.
В судовому засіданні представник позивача підтримав позовні вимоги, та просив задовольнити позовну заяву в повному обсязі.
Представники відповідачів в судовому засіданні просили відмовити в задоволенні позовних вимог в повному обсязі.
Заслухавши пояснення представників сторін, дослідивши позовну заяву, відзив на позовну заяву, а також оцінивши наявні в матеріалах справи належні та допустимі докази у їх взаємозв`язку та сукупності суд дійшов наступних висновків.
Суд встановив, що позивачем складено податкові накладні №13 від 27.01.2019 та №17 від 24.01.2019 та направлено на реєстрацію до Єдиного реєстру податкових накладних.
Рішеннями від 01.03.2019 №1091901/42686589, №1092030/4268589 Головне управління ДФС у Хмельницькій області відмовило позивачу у реєстрації податкових накладних №13 від 27.01.2019 та №17 від 24.01.2019.
Підставою для відмови слугувало ненадання позивачем повного пакету документів для підтвердження ПН №13 від 27.01.2019, №17 від 24.01.2019, відсутні документи щодо підтвердження відповідності продукції на щебінь, довіреності, якими оформлені повноваження осіб, які одержують продукцію.
Не погодившись з вказаними рішеннями відповідача, ТОВ "Укргранд" подало до ДФС України скарги на спірні рішення, за результатами розгляду яких ДФС України рішеннями від 21.03.2019 №16255/42686589/2, №16256/42686589/2 відмовила в задоволенні скарг, оскільки позивачем було порушено строки, надані для оскарження в адміністративному порядку.
Крім того, до скарг додано документи, які були відсутні при прийнятті рішення про реєстрацію податкових накладних комісією.
Позивач, вважаючи такі рішення відповідача щодо відмови у реєстрації податкових накладних протиправними, звернувся до суду з даним позовом.
Надаючи правову оцінку спірним правовідносинам суд враховує наступне.
Спеціальним законом з питань оподаткування, який установлює порядок погашення зобов`язань юридичних або фізичних осіб перед бюджетами та державними цільовими фондами з податків і зборів (обов`язкових платежів), нарахування і сплату пені та штрафних санкцій, що застосовуються до платників податків і визначає заходи, які вживаються контролюючим органом з метою погашення платниками податків податкового боргу є Податковий кодекс України від 02.12.2010 № 2755-VI (далі - ПК України).
Згідно з підпунктами "а", "б" пункту 185.1 статті 185 ПК України об`єктом оподаткування податком на додану вартість є операції платників податку з постачання товарів, місце постачання яких розташоване на митній території України та постачання послуг, місце постачання яких розташоване на митній території України.
Датою виникнення податкових зобов`язань з постачання товарів/послуг згідно приписів норми пункту 187.1 статті 187 ПК України вважається дата, яка припадає на податковий період, протягом якого відбувається будь-яка з подій, що сталася раніше: а) дата зарахування коштів від покупця/замовника на банківський рахунок платника податку як оплата товарів/послуг, що підлягають постачанню; б) дата відвантаження товарів.
База оподаткування операцій з постачання товарів/послуг визначається виходячи з їх договірної вартості з урахуванням загальнодержавних податків та зборів (пункт 188.1 статті 188 ПК України).
Відповідно до пункту 201.10 статті 201 ПК України передбачено, що при здійсненні операцій з постачання товарів/послуг платник податку продавець товарів/послуг зобов`язаний в установлені терміни скласти податкову накладну, зареєструвати її в Єдиному реєстрі податкових накладних та надати покупцю за його вимогою.
Податкова накладна, складена та зареєстрована в Єдиному реєстрі податкових накладних платником податку, який здійснює операції з постачання товарів/послуг, є для покупця таких товарів/послуг підставою для нарахування сум податку, що відносяться до податкового кредиту.
Податкова накладна та/або розрахунок коригування до неї, складені та зареєстровані після 1 липня 2017 року в Єдиному реєстрі податкових накладних платником податку, який здійснює операції з постачання товарів/послуг, є для покупця таких товарів/послуг достатньою підставою для нарахування сум податку, що відносяться до податкового кредиту, та не потребує будь-якого іншого додаткового підтвердження.
Механізм внесення відомостей, що містяться у податковій накладній та/або розрахунку коригування кількісних і вартісних показників до неї, до Єдиного реєстру податкових накладних визначає Порядок №1246.
Відповідно до пункту 2 Порядку № 1246, податкова накладна - це електронний документ, який складається платником податку на додану вартість (далі платник податку) відповідно до вимог Податкового кодексу України (далі Кодекс) в електронній формі у затвердженому в установленому порядку форматі (стандарті) та надсилається для реєстрації.
Згідно з пунктом 12 Порядку № 1246 після надходження податкової накладної та/або розрахунку коригування до ДФС в автоматизованому режимі здійснюється їх розшифрування та проводяться перевірки: відповідності податкової накладної та/або розрахунку коригування затвердженому формату (стандарту); чинності електронного цифрового підпису, порядку його накладення та наявності права підписання посадовою особою платника податку таких податкової накладної та/або розрахунку коригування; реєстрації особи, що надіслала на реєстрацію податкову накладну та/або розрахунок коригування, платником податку на момент складення та реєстрації таких податкової накладної та/або розрахунку коригування; дотримання вимог, установлених пунктом 192.1. статті 192 та пунктом 201.10 статті 201 Кодексу; наявності помилок під час заповнення обов`язкових реквізитів відповідно до пункту 201.1. статті 201 Кодексу; наявності суми податку на додану вартість відповідно до пунктів 200-1.3 і 200-1.9 статті 200-1 Кодексу (для податкових накладних та/або розрахунків коригування, що реєструються після 1 липня 2015 р.); наявності в Реєстрі відомостей, що містяться у податковій накладній, яка коригується; факту реєстрації/зупинення реєстрації/відмови в реєстрації податкової накладної та/або розрахунку коригування з такими ж реквізитами; відповідності податкових накладних та/або розрахунків коригування критеріям оцінки ступеня ризиків, достатнім для зупинення їх реєстрації відповідно до пункту 201.16. статті 201 Кодексу; дотримання вимог Законів України "Про електронний цифровий підпис", "Про електронні документи та електронний документообіг" та Порядку обміну електронними документами з контролюючими органами, затвердженого в установленому порядку.
За результатами перевірок, визначених пунктом 12 цього Порядку, формується квитанція про прийняття або неприйняття, або зупинення реєстрації податкової накладної та/або розрахунку коригування (пункт 13 Порядку № 1246).
Згідно з п.14 Порядку №1246, квитанція в електронній формі надсилається платнику податку протягом операційного дня та є підтвердженням прийняття або неприйняття, або зупинення реєстрації податкової накладної та/або розрахунку коригування. Примірник квитанції в електронній формі зберігається в ДФС.
Механізм зупинення реєстрації податкової накладної / розрахунку коригування в Єдиному реєстрі податкових накладних визначає Порядок зупинення реєстрації податкової накладної / розрахунку коригування в Єдиному реєстрі податкових накладних від 21.02.2018 №117 (далі - Порядок №117).
Відповідно до пункту 3 Порядку №117, податкові накладні/розрахунки коригування (крім розрахунків коригування, складених у разі зменшення суми компенсації вартості товарів/послуг їх постачальнику), що подаються на реєстрацію в Реєстрі до проведення моніторингу, за результатами якого можливе зупинення їх реєстрації, перевіряються відповідно до таких ознак:
1) податкова накладна, яка не підлягає наданню отримувачу (покупцю) та/або складена за операцією, що є звільненою від оподаткування;
2) обсяг постачання, зазначений платником податку в податкових накладних / розрахунках коригування (крім розрахунків коригування, поданих на реєстрацію у місяці, іншому ніж місяць, в якому вони складені), зареєстрованих у Реєстрі в поточному місяці, з урахуванням поданої на реєстрацію в Реєстрі податкової накладної / розрахунку коригування, становить менше 500 тис. гривень за умови, що обсяг постачання товарів/послуг, зазначений в них у поточному місяці за операціями з одним отримувачем - платником податку, не перевищує 50 тис. гривень, та керівник - посадова особа такого платника податку є особою, яка займає аналогічну посаду не більше ніж у трьох (включно) платників податку;
3) одночасно значення показників D та P, розрахованих у наведеному у цьому підпункті, мають такі розміри: D > 0,05, P < P м х 1,4, де:
D - розрахункова величина, яка дорівнює S/T;
S - загальна сума сплачених за останні 12 календарних місяців, що передують місяцю, в якому складено податкову накладну / розрахунок коригування, сум єдиного внеску на загальнообов`язкове державне соціальне страхування та податків і зборів (крім суми податку на додану вартість, сплаченої під час ввезення товарів на митну територію України) платником податку та його відокремленими підрозділами;
T - загальна сума постачання товарів/послуг на митній території України, що оподатковуються за ставками 0,20 і 7 відсотків, зазначеними платником податку в податкових накладних / розрахунках коригування, зареєстрованих у Реєстрі за останні 12 календарних місяців, що передують місяцю, в якому складено податкову накладну / розрахунок коригування;
P - сума податку на додану вартість, зазначена платником податку в податкових накладних / розрахунках коригування, зареєстрованих у Реєстрі у звітному (податковому) періоді, з урахуванням поданої на реєстрацію в Реєстрі податкової накладної / розрахунку коригування;
P м - найбільша місячна сума податку на додану вартість, зазначена у податкових накладних / розрахунках коригування, зареєстрованих платником податку в Реєстрі за останні 12 календарних місяців, що передують місяцю, в якому складено податкову накладну / розрахунок коригування.
Значення показника D за останні 12 календарних місяців обраховується ДФС станом на перше число календарного місяця та кожного 10 числа стає доступним платнику податку в електронному кабінеті.
Пунктами 5, 6 Порядку №117 податкова накладна/розрахунок коригування, які підлягають моніторингу, перевіряються на відповідність критеріям ризиковості платника податку, критеріям ризиковості здійснення операцій та показникам позитивної податкової історії платника податку. У разі коли за результатами моніторингу платник податку, яким складено податкову накладну/розрахунок коригування, відповідає критеріям ризиковості платника податку, реєстрація таких податкової накладної/розрахунку коригування зупиняється.
Згідно пункту 13 Порядку №117 у квитанції про зупинення реєстрації податкової накладної / розрахунку коригування зазначаються:
1) номер та дата складання податкової накладної / розрахунку коригування;
2) порядковий номер, номенклатура товарів/послуг продавця, код товару згідно з УКТЗЕД/послуги згідно з Державним класифікатором продукції та послуг, зазначені у податковій накладній/розрахунку коригування, реєстрація яких зупинена;
3) критерій(ї) ризиковості платника податку та/або критерій(ї) ризиковості здійснення операцій, на підставі якого(их) зупинено реєстрацію податкової накладної/розрахунку коригування в Реєстрі, із розрахованим показником за кожним критерієм, якому відповідає платник податку;
4) пропозиція щодо надання платником податку пояснень та копій документів, необхідних для прийняття контролюючим органом рішення про реєстрацію податкової накладної/розрахунку коригування в Реєстрі.
У квитанціях про зупинення реєстрації податкових накладних відповідач зазначив, що реєстрація податкових накладних зупинена, оскільки податкові накладні/розрахунок коригування відповідають критеріям оцінки ступеня ризиків, визначеним підпунктом 1.6 пункту 1 "Критеріїв ризиковості платника податків". Позивачу запропоновано надати пояснення та/або копії документів, достатніх для прийняття рішення про реєстрацію податкових накладних коригування в Єдиному реєстрі податкових накладних.
На виконання вимог контролюючого органу, позивач надав пояснення та копії документів, що підтверджується повідомленням №1 від 26.02.2019 про подання пояснень та копій документів щодо податкових накладних/розрахунків коригування, реєстрацію яких зупинено №13 від 27.01.2019, №17 від 24.01.2019, а також скановані копії документів, зокрема: Договір №100119 ЗД від 10.01.2019 постачання щебеневої продукції згідно якого постачальник ТОВ "Демидівський граніт" Додаток №1 від 10.01.2019 щебінь гранітний 3000,0 тонн на загальну суму 780 000,0 грн 100% передоплата; Договір поставки № 01-05 від 09.01.2019 ТОВ "Хмельницькзалізобетон" - покупець, предмет договору щебенева продукція; Договір оренди транспортних засобів від 24.01.2019; Договір оренди нежитлового приміщення № 1 від 15.01.2019; ВН №РН-1000001 від 11.01.2019; ВН №РН-1000002 від 11.01.2019; ВН № РН-0000012 від 24.01.2019; ВН № РН-0000013 від 27.01.2019; Акт звірки станом на 31.01.2019 з ТДВ "Хмельницькзалізобетон"; ВН №73 від 11.01.2019; ВН №174 від 24.01.2019; ВН №194 від 27.01.2019; Акт звірки за період 01.01.2018-07.02.2019 з ТОВ Демидівський граніт; Рахунок №СФ-0000001 від 10.01.2019; Залізнодорожна накладна від 24.01.2019 від 27.01.2019; Картка рах. 361 за січень 2019 з ТДВ "Хмельницькзалізобетон"; Картка рах. 631 за січень 2019 р.; ПД №1 від 11.01.2019 ; ПД №3 від 14.01.2019; ПД №4 від 16.01.2019; ПД № 11 від 28.01.2019; ПД №17 від 31.01.2019; ПД №138 від 10.01.2019; ПД №172 від 11.01.2019; ПД № 177 від 11.01.2019; ПД №437 від 28.01.2019.
Відповідно до пункту 10 Порядку №117 критерії ризиковості платника податку, критерії ризиковості здійснення операцій, перелік показників, за якими визначається позитивна податкова історія платника податку, визначає ДФС за погодженням Мінфіну.
Підпунктом 1.6 Критеріїв ризиковості платника податку, наведених в листі ДФС України від 21.03.2018 №959/99-99-07-18, визначено, що комісії головних управлінь ДФС в областях, м. Києві та Офісу великих платників податків ДФС можуть розглядати питання щодо встановлення ризиковості платника податків, а саме: платник податку зареєстрований (перереєстрований) за адресою, що знаходиться на непідконтрольній території України (зона АТО, АР Крим); дата реєстрації платником податку на додану вартість не перевищує трьох місяців з дати такої реєстрації; платник податку - юридична особа, який не має відкритих рахунків у банківських установах, крім рахунків в органах державної казначейської служби України (крім бюджетних установ); платник податку, посадова особа та/або засновник якого був посадовою особою та/або засновником суб`єкта господарювання, якого ліквідовано за процедурою банкрутства протягом останніх трьох років; платником податку не подано контролюючому органу податкову звітність з податку на додану вартість за два останні звітні періоди всупереч нормам підпункту 16.1.3 пункту 16.1 статті 16 та абзацу першого пункту 49.2 і пункту 49.18 статті 49 Податкового кодексу України; платником податку на прибуток не подано контролюючому органу фінансову звітність за останній звітний період всупереч нормам підпункту 16.1.3 пункту 16.1 статті 16 та пункту 46.2 статті 46 Податкового кодексу України (далі - Кодекс); наявна податкова інформація, що свідчить про наявність ознак здійснення ризикових операцій платником.
Згідно пункту 21 Порядку №117 підставами для прийняття комісіями контролюючих органів рішення про відмову в реєстрації податкової накладної / розрахунку коригування є: ненадання платником податку письмових пояснень стосовно підтвердження інформації, зазначеної у податковій накладній / розрахунку коригування, реєстрацію яких зупинено; ненадання платником податку копій документів відповідно до підпункту 4 пункту 13 цього Порядку; надання платником податку копій документів, які складені з порушенням законодавства.
Згідно наданих ТОВ "Укргранд" до повідомлення документів встановлено, що вони стосуються операції з постачання покупцю ТОВ "Хмельницькзалізобетон" код ЄДРПОУ 01267076, товару зокрема, щебінь фракція 5-10, кількість 715 тонн, щебінь фракція 10-20 кількість 660 тонн, на загальну суму 495000,00 грн, що стосується податкової накладної №13 від 27.01.2019, а також щебінь фракція 10-20, кількість 245 тонн на загальну суму 88200,00 грн, що відноситься до податкової накладної №17 від 24.01.2019.
Відповідно до п.14 Порядку №117, перелік документів, необхідних для прийняття рішення про реєстрацію податкової накладної / розрахунку коригування в Реєстрі, включає в себе зокрема, договори, довіреності, акти керівного органу платника податку, якими оформлені повноваження осіб, які одержують продукцію в інтересах платника податку для здійснення операції та документи щодо підтвердження відповідності продукції (декларації про відповідність, паспорти якості, сертифікати відповідності), наявність яких передбачена договором та/або законодавством.
Однак з наведених вище підтверджуючих документів суд встановив, що позивачем в порушення пункту 14 Порядку №117 не надано контролюючому органу відповідних документів, що стосуються надання повноважень особам, що мають право одержувати продукцію, а також відповідної сертифікації стосовно відповідності продукції, зокрема на щебінь, який поставлявся відповідно до договору постачання щебеневої продукції №100119 ЗД від 10.01.2019 ТОВ"Демидівський Граніт" (постачальник).
Дослідивши спірні рішення контролюючого органу, суд встановив, що відповідач запропонував надати пояснення та відповідні документи, а саме: документи щодо підтвердження відповідності продукції на щебінь та довіреності, якими оформлені повноваження осіб, які одержують продукцію.
Факт ненадання вище перелічених документів до Повідомлення щодо подачі документів про підтвердження реальності здійснення операції по ПН/РК, реєстрація яких зупинена №13 від 27.01.2019 та №17 від 24.01.2019 підтверджується твердженнями позивача у позовній заяві, а також копією Повідомлення №1 від 26.02.2019, що міститься в матеріалах справи.
Однак позивачем, під час подання скарг до ДФС України, які внаслідок порушення строків подання залишено без розгляду та залишення спірних рішень без змін, було подано документи, які відсутні при прийнятті спірних рішень.
Також, до матеріалів справи позивачем надано копію Генеральної довіреності №1 від 09.01.2019, яка містить підписи уповноважених осіб, як ТОВ "Укргранд", так і ТОВ "Хмельницькзалізобетон", а також відтиски печаток наведених товариств, а також сертифікат якості на щебінь. Однак такі докази судом не приймаються до уваги, оскільки спірними у даних правовідносинах є рішення контролюючого органу, щодо відмови в реєстрації податкових накладних, в яких суду необхідно перевірити чи діяв відповідач на момент прийняття таких рішень в спосіб визначений законодавством та в межах своїх повноважень, крім того такі докази не були покладені в основу оскаржуваних рішень про відмову в реєстрації податкових накладних №13 та №17.
Суд вважає, що наведені обставини у сукупності та взаємозв`язку з фактами подання позивачем документів, виключають правомірність відображення даної операції у податковому обліку позивача та формування витрат, оскільки на момент реєстрації та під час надання пояснень позивачем не було надано відповідних документів та при цьому не доведено реальність господарської операції з контрагентом.
Таким чином, суд встановив, що позивачем не надано контролюючому органу документів щодо підтвердження відповідності продукції на щебінь та довіреності, якими оформлені повноваження осіб, які одержують продукцію, необхідних для прийняття контролюючим органом рішень про реєстрацію податкових накладних за №13, №17.
Відповідно до частини 2 статті 19 Конституції України органи державної влади та органи місцевого самоврядування, їх посадові особи зобов`язані діяти лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України.
Частиною 2 статті 2 Кодексу адміністративного судочинства України передбачено, що у справах щодо оскарження рішень, дій чи бездіяльності суб`єктів владних повноважень адміністративні суди перевіряють, чи прийняті (вчинені) вони, зокрема, обґрунтовано, тобто з урахуванням усіх обставин, що мають значення для прийняття рішення (вчинення дії).
Згідно частин 1 та 2 статті 77 Кодексу адміністративного судочинства України, кожна сторона повинна довести ті обставини, на яких ґрунтуються її вимоги та заперечення, крім випадків, встановлених статтею 78 цього Кодексу. В адміністративних справах про протиправність рішень, дій чи бездіяльності суб`єкта владних повноважень обов`язок щодо доказування правомірності свого рішення, дії чи бездіяльності покладається на відповідача. У таких справах суб`єкт владних повноважень не може посилатися на докази, які не були покладені в основу оскаржуваного рішення, за винятком випадків, коли він доведе, що ним було вжито всіх можливих заходів для їх отримання до прийняття оскаржуваного рішення, але вони не були отримані з незалежних від нього причин.
Такий підхід узгоджується з практикою Європейського суду з прав людини. Так, у пункті 110 рішення від 23 липня 2002 року у справі Компанія Вестберґа таксі Актіеболаґ та Вуліч проти Швеції Суд визначив, що …адміністративні суди, які розглядають скарги заявників стосовно рішень податкового управління, мають повну юрисдикцію у цих справах та повноваження скасувати оскаржені рішення. Справи мають бути розглянуті на підставі поданих доказів, а довести наявність підстав, передбачених відповідними законами, для призначення податкових штрафів має саме податкове управління.
В даному випадку, відповідач належними доказами підтвердив правомірність свїх рішень №1091901/42686589 від 01.03.2019, №1092030/42686589 від 01.03.2019 про відмову у реєстрації податкових накладних №13 від 27.01.2019 та №17 від 24.01.2019, з урахування всіх обставин, що мали значення для їх прийняття.
Суд вважає, що відповідач при винесенні спірних рішень про відмову ТОВ "Укргранд" в реєстрації податкових накладних №13 від 27.01.2019 та №17 від 24.01.2019 діяв на підставі, у межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України.
Щодо позовної вимог про зобов`язання Комісію, яка приймає рішення про реєстрацію податкової накладної/розрахунку коригування в Єдиному реєстрі податкових накладних або відмову в такій реєстрації ГУ ДФС Хмельницької області зареєструвати податкову накладну №13 від 27.01.2019 та податкову накладну №17 від 24.01.2019, суд зазначає, що така вимога є похідною вимозі щодо визнання протиправними рішень про відмову в реєстрації податкових накладних, а тому задоволенню не підлягає.
Крім того, позивач просить зобов`язати зареєструвати податкові накладні, зокрема Комісію, яка приймає рішення про реєстрацію податкової накладної/розрахунку коригування в Єдиному реєстрі податкових накладних або відмову в такій реєстрації ГУ ДФС Хмельницької області, про що суд зазначає наступне.
Згідно пункту 2 Постанови Кабінету Міністрів України "Про затвердження Порядку ведення Єдиного реєстру податкових накладних" №1246 від 29.12.2010, податкова накладна електронний документ, який складається платником податку на додану вартість (далі платник податку) відповідно до вимог Податкового кодексу України (далі Кодекс) в електронній формі у затвердженому в установленому порядку форматі (стандарті) та надсилається для реєстрації.
Відповідно до пункту 12 зазначеного порядку, після надходження податкової накладної та/або розрахунку коригування до ДФС в автоматизованому режимі здійснюється їх розшифрування та проводяться перевірки: відповідності податкової накладної та/або розрахунку коригування затвердженому формату (стандарту); чинності електронного цифрового підпису, порядку його накладення та наявності права підписання посадовою особою платника податку таких податкової накладної та/або розрахунку коригування; реєстрації особи, що надіслала на реєстрацію податкову накладну та/або розрахунок коригування, платником податку на момент складення та реєстрації таких податкової накладної та/або розрахунку коригування; дотримання вимог, установлених пунктом 192.1 статті 192 та пунктом 201.10 статті 201 Кодексу; наявності помилок під час заповнення обов`язкових реквізитів відповідно до пункту 201.1 статті 201 Кодексу; наявності суми податку на додану вартість відповідно до пунктів 200 1.3 і 200 1.9 статті 200 1 Кодексу (для податкових накладних та/або розрахунків коригування, що реєструються після 1 липня 2015 р.); наявності в Реєстрі відомостей, що містяться у податковій накладній, яка коригується; факту реєстрації / зупинення реєстрації / відмови в реєстрації податкової накладної та/або розрахунку коригування з такими ж реквізитами; наявності підстав для зупинення реєстрації податкових накладних та/або розрахунків коригування;
Пунктом 20 вказаного вище порядку зазначено, що у разі надходження до ДФС рішення суду про реєстрацію або скасування реєстрації податкових накладних та/або розрахунків коригування, яке набрало законної сили, такі податкові накладні та/або розрахунки коригування реєструються після проведення перевірок, визначених пунктом 12 цього Порядку (крім абзацу десятого), або їх реєстрація скасовується. При цьому датою реєстрації або скасування реєстрації вважається день, зазначений в такому рішенні, або день набрання законної сили рішенням суду.
Отже, реєстрацію податкових накладних в Єдиному реєстрі податкових накладних здійснює Державна фіскальна служба України, а не Комісія, яка приймає рішення про реєстрацію податкової накладної/розрахунку коригування в Єдиному реєстрі податкових накладних або відмову в такій реєстрації ГУ ДФС Хмельницької області, як того вимагає позивач, а тому позовні вимоги в цій частині не підлягають до задоволення.
Аналогічна позиція викладена в постанові Верховного Суду від 20.02.2018 в справі №816/890/17, касаційне провадження №К/9901/1732/17.
Згідно п.41 висновку №11 (2008) Консультативної ради європейських суддів до уваги Комітету Міністрів Ради Європи щодо якості судових рішень обов`язок суддів наводити підстави для своїх рішень не означає необхідності відповідати на кожен аргумент захисту на підтримку кожної підстави захисту. Обсяг цього обов`язку може змінюватися залежно від характеру рішення. Згідно з практикою Європейського суду з прав людини очікуваний обсяг обґрунтування залежить від різних доводів, що їх може наводити кожна зі сторін, а також від різних правових положень, звичаїв та доктринальних принципів, а крім того, ще й від різних практик підготовки та представлення рішень у різних країнах. З тим, щоб дотриматися принципу справедливого суду, обґрунтування рішення повинно засвідчити, що суддя справді дослідив усі основні питання, винесені на його розгляд.
Підсумовуючи вищенаведене, суд дійшов висновку, що позовні вимоги ТОВ "Укргранд" не підлягають задоволенню.
Підстави для вирішення судом питання про розподіл між сторонами судових витрат у відповідності до ст. 139 Кодексу адміністративного судочинства України відсутні.
Керуючись статтями 6, 72-77, 139, 244, 246, 250, 255, 295 Кодексу адміністративного судочинства України, суд
ВИРІШИВ:
В задоволенні адміністративного позову товариства з обмеженою відповідальністю "Укргранд" до Головного управління ДФС у Хмельницькій області, Державної фіскальної служби України про скасування рішень комісії ГУ ДФС Хмельницької області, яка приймає рішення про реєстрацію ПН/РК в ЄРПН або відмову в такій реєстрації №1091901/42686589 від 01.03.2019, №1092030/42686589 від 01.03.2019 та зобов`язання комісії Головного управління ДФС у Хмельницькій області, яка приймає рішення про реєстрацію податкової накладної/розрахунку коригування в ЄРПН або відмову в такій реєстрації зареєструвати податкові накладні №13 від 27.01.2019 та №17 від 24.01.2019 - відмовити.
Підстави для розподілу судових витрат відсутні.
Рішення суду набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги всіма учасниками справи, якщо апеляційну скаргу не було подано. У разі подання апеляційної скарги рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після повернення апеляційної скарги, відмови у відкритті чи закриття апеляційного провадження або прийняття постанови судом апеляційної інстанції за наслідками апеляційного перегляду.
Рішення може бути оскаржене в апеляційному порядку до Сьомого апеляційного адміністративного суду протягом тридцяти днів з дня складення повного судового рішення.
Повне рішення складене 24 червня 2019 року
Позивач:ТОВ "Укргранд" (вул. Кам`янецька, 16,Хмельницький,Хмельницька область,29025 , ідентифікаційний код - 42686589) Відповідачі:Головне управління ДФС у Хмельницькій області (вул. Пилипчука, 17,Хмельницький,Хмельницька область,29000 , ідентифікаційний код - 39492190) Державна фіскальна служба України (Львівська площа, 8,Київ 53,04655 , ідентифікаційний код - 39292197)
Головуючий суддя О.П. Шевчук